quote:Topografické prvky v místě přistání sondy Chang'e 4 (Čchang-e 4):
Ještě tři poznámky:
Není Tianhe jako Tianhe. Základní modul budoucí čínské orbitální stanice je Tianhe (Tiānhé, 天和, což znamená Harmonie nebes nebo Nebeská harmonie. Kdežto místo přistání sondy Chang'e 4 (Čchang-e 4) je základna Tianhe (Tiānhé, 天河, což znamená Nebeská řeka. Obojí se vyslovuje stejně jako Tchien-che.
Statio Tianhe (Tchien-che). Slovo „statio“ je latinské a znamená „základna“. Výslovnost novodobé latiny není všude stejná (kupodivu), nicméně by se to mělo vyslovovat jako „stacio“. Takže Statio Tianhe je Stacio Tchien-che. Mimochodem na Měsíci jsou oficiálně pojmenována jen dvě místa jako základny. První je Statio Tranquillitatis v místě přistání Apolla 11 a druhá je právě Statio Tianhe (Tchien-che).
Mons Tai (Tchaj). Slovo „mons“ je latinsky „hora“. Bylo zavedeno pro označování horských objektů na mimozemských tělesech. Takže Mons Tai (Mons Tchaj) znamená Hora Tchaj.
plánovaný štart:
February 21 at 8:45 p.m. EST, or 1:45 UTC on February 22
záloha 32 min
February 22 at 8:41 p.m. EST, or 1:41 UTC on February 23. [upraveno 21.2.2019 08:22]
https://twitter.com/haya2e_jaxa/status/1098441020268838912
[TD1-L08E1] Dnes (2/21) 12:36 (JST), rozhodnutie začať touchdown operácia bola vyhlásená za "GO". Kým zostup počiatočný čas je oneskorený asi 5 hodín, bude rýchlosť na 5 km nadmorskej výške mierne zvýši, takže nie je žiadna zmena na plánovaný čas pre touchdown.
quote:
On tam ale poměr ploch vůbec nezmiňuje. ...
Mate pravdu, je tam pomer prumeru, takze to je druha chyba. Mel by tam byt pomer ploch.... Vse ostatni je jen omacka co rika jak velke je pusobeni sily ale zaklad je chybna uvaha o plochach na ktere zareni pusobi...
quote:interakci mezi skosenymi stenami a pocita interakci jen s rovnymi konci. Pak je sila umerna pomeru ploch.
On tam ale poměr ploch vůbec nezmiňuje. Pouze předpokládá, že díky tomu, že nejsou stejné, je na každém konci jiná kvantová neurčitost v uražené vzdálenosti.
Celé to má odvozené od vzdálenosti ploch, rychlosti světla a počtu odrazů, než dojde k pohlcení vlny...
No je tam standardni chyba ve vypoctu. Predpoklada, ze nedochazi k interakci mezi skosenymi stenami a pocita interakci jen s rovnymi konci. Pak je sila umerna pomeru ploch. Bohuzel v praxi to tak nefunguje. Kdyz si odmyslite to vetsi dno a podivate se na ten tvar z tohoto smeru, zjistite ze prurez je stejny jako to velke dno. Pokud zahrnete i steny, tak vam vyjde celkova sila 0.
Takhle.. jakkoliv je to chiméra, tak minimálně se dohodli, jaké motory budou nadále vyvíjet, a že raketu poskládají z modulů, které budou tak jako tak létat samostatně (akorát je prodloužejí). To není zlé.
Jestli se to fakt realizuje, to taky silně pochybuju, ale přinejmenším se dohodli na něčem, co po technické a ekonomické stránce zřejmě má hlavu a patu (samozřejmě, vícenásobná použitelnost by byla cool, ale oni na to teď hned prostě zjevně nemají...)
Ne. McCulloch je anglický bláznivý profesor středního věku, který má teorii, která na rozdíl od Shawyerovy teorie EmDrive nebo nebo Woodwordovy teorie jeho "Mach principle thruster" zřejmě předvídá čísla, která byla fakt naměřena (a to pro celou řadu fenoménů, včetně rychlosti rotace galaxií). Pokud by to byla pravda, byla by to velká věc, pokud ne, tak pořád je velká otázka, zda jeho přístup pokládat za "pseudovědecký" (poté, co jsem si o tom nastudoval víc, tak mi začíná připadat "pseudovědecké" spíš tvrzení, že jsme fakt zachytili gravitační vlny - ta použitá metodika je totiž fakt šílená - nasimulují se totiž všechny možné podoby toho, jak by vypadaly možné vlny odpovídající kolizi dvou černých děr, a pak se tenhle vygenerovaný model hledá v šumu , protože šum přijímaný těmi detektory je samozřejmě silnější, než signál :-)