Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  3    4    5    6    7    8    9  >>
Téma: Mikrovlnný pohon (EmDrive)
05.5.2015 - 20:08 - 
Jinak co tak čtu emDrive vlákno zde http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=36313.2540 tak ty uzavírací desky na koncích kónického "trychtýře" či trysky jsou nějak zakřivené - ne úplně placaté. 
05.5.2015 - 20:53 - 
kedze tah namerali aj na cannae drive, co je taky placaty toroidny tvar, tak si myslim ze ten tvar tej plechovky nehra zase az tak zasadnu rolu.  
06.5.2015 - 21:07 - 
http://nasawatch.com/archives/2015/05/ellen-ochoas-wa-1.html
dym a zrkadlá
 
06.5.2015 - 21:46 - 
Motls..
zacitujem "kooks.. near-liquid šit.. flabbergasting imbeciles.."
ale je tam aj vysvetlené prečo..
http://motls.blogspot.sk/2015/05/em-drive-warp-drive-gullibility-without.html

 
06.5.2015 - 22:30 - 
citace:
Motls..
zacitujem "kooks.. near-liquid šit.. flabbergasting imbeciles.."
ale je tam aj vysvetlené prečo..
http://motls.blogspot.sk/2015/05/em-drive-warp-drive-gullibility-without.html



nie je tam vysvetlene preco je tam vysvetlene ze zariadenie porusuje ten a ten fyzikalny zakon, a preto nesmie fungovat. Nie je tam ani slovko o tom, co to teda v tych experimentoch namerali, ale zato su tam velmi farbiste nadavky na kolegov vedcov za to, ze si dovolili nieco zakazaneho namerat.
Taktiez je tam spomenute NSF ako nedoveryhodna stranka. Tym co NSF citaju to hadam staci...
 
07.5.2015 - 10:25 - 
citace:
je tam vysvetlene ze zariadenie porusuje ten a ten fyzikalny zakon, a preto nesmie fungovat.


to je totiž odvěký spor, jestli se vesmír má "povoleno" chovat jakkoliv, a my to pouze pozorujeme (a více či méně úspěšně) předvídáme a využíváme - nebo jestli existují "nevyhnutelné" teorie, obvykle podložené matematikou, předpovídající, jak se vesmír "musí" chovat. Přístup, který razí teoretičtí fyzici ("Sheldonové" z Big Bang Theory) ale kupodivu nezastává současná věda ani filosofie jazyka.

Vědecký pozitivismus 19.století byl omyl - Lord Kelvin nejen špatně předpověděl, že "člověk nikdy nebude létat" (pouhé 4 roky před bratry Wrightovými, či jak dlouho!), ale dlouho rozvíjel i chybnou (i když matematicky velmi elegantní) teorii atomu (teorii uzlů). Obecně: 19.století hodně věřilo, že příroda se řídí matematickými zákony. Matematici už od poloviny 20.století vědí, že žádná matematická teorie není z principu bezrozporná (lingvisté tomu říkají, že jazyk má pouze syntax, neobsahuje v sobě vlastní sémantiku).

Sci-fi autor Neal Stephenson tyto filosofické předpoklady a důsledky přírodních věd a techniky rozvíjel v románu "Anatéma" - a nedá se říct, že by fandil "rétorům" - spíše byl na straně "inkantátorů" - ale je velká otázkam, za "inkantátorem" naší civilizace není ten, kdo postaví emDrive (dost "garážovou technologii", ve srovnání s tím, co se očekává od "vysoké vědy"), a zda "rétorem" naší éry není naopak Luboš Motl.

To, že fyzikální zákony z pohledu různých pozorovatelů jsou stejné, si v podstatě nelze ověřit - je to pouze předpoklad. Naproti tomu, např. teorie "kvantizované hybnosti" předpokládá zajímavé věci, dovede se vypořádat (na rozdíl od Luboše Motla a dalších) s tím, že by třeba Podkletnov či Schawyer nebyli podvodníci, a mj. tvrdí, že "temná hmota" je "éter" dnešní éry a že možná něco počítáme špatně.

S kosmonautikou to souvisí velmi úzce, protože nové teorie by mohly osvětlit pozorované anomálie ve zrychlení sond prolétajících v rámci manévru "gravitačního praku" kolem Země.

http://phys.org/news/2012-09-dark-effect-inertial-mass.html
http://physicsfromtheedge.blogspot.cz/
http://physicsfromtheedge.blogspot.co.uk/2014/01/mihsc-101.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Unruh_effect
atd.

Tím samozřejmě neříkám, abyste posílali příspěvky na výzkum nové fyziky alchymistům a šarlatánům, ale spíš si myslím, že nejde vyloučit z debaty všechny, kteří perfektně neovládnou matematickou analýzu (tzn. nástroj 19.století) a označovat nevhodné výsledky experimentů za chyby měření či podvody: vždy je to trochu matematiky a trochu filosofie a pokud Galileova teorie zachování konstantní rychlosti ve vakuu není úplně přesná, může jít o podobný druh zpřesnění, jaký přinesla speciální a pak obená teorie relativity (tedy ne o úplnou změnu paradigmatu, ale o napodobení změny paradigmatu, kterou známe z historie)

Pokud by současně EmDrive a fungoval a současně bychom se zbavili potřeby (aspoň části) "temné hmoty" či "temné energie" ("nový éter", či "nové epicykly"), tak by to mělo některé zajímavé důsledky pro možnost reálného (nikoliv teoretického) pozorování různých zákoutí vesmíru lidmi.
 
07.5.2015 - 10:26 - 
"If MiHsC is true then why don't we see the inertial mass of something in a metal box reduce?"
http://physicsfromtheedge.blogspot.cz/2015/04/light-in-box-emdrive.html
 
07.5.2015 - 10:54 - 
Nerozumiem ani slovo

Mna by najviac zaujimalo, ci namerany tah je skutocny alebo ci je to chyba. Ked sa namerali nadsvetelne neutrina, na chybu sa prislo pomerne rychlo. EMdrive sa skusa a meria uz nejakych par rokov, ale na chybu merania zatial nikto neprisiel. Oznacit experimentatorov za idiotov (vid pan Motl) vobec nevysvetluje, kde v merani je chyba.
 
07.5.2015 - 10:59 - 
citace:
"kooks.. near-liquid šit.. flabbergasting imbeciles.."


Motl podle mě začíná být daleko více agresivní ideologem, než vědcem. Hlavně, že do toho tahá islamismus.. za chvíli obviní konstruktéry EmDrive z terorismu, počítám :-)

Např. výrok Falsification is really an irreversible process.... hmm, to možná platí o matematickém důkazu sporem. Matematika je "bezčasá" (symetrická v čase), fyzika ne. příčina a důsledek ve smyslu logické operace implikace (operátor => ) má trochu jinou pravdivostní tabulku, než operace "negace". Pozorovaný jev nemusí mít nějakou konkrétní příčinu, a přitom ho pořád můžeme pozorovat - to, že ta příčina (teorie) je chybná, ještě neznamená, že ten jev nepozorujeme...

Součástí vědy je hlavně pozorování. V minulosti se věda skládala vlastně jen z pozorování, a teorie buď chyběly, nebo byly často chybné. Taková ta představa, že "dřív byl středověk, ale teď už žijeme ve věku rozumu", je možná myšlenková past.

Nicméně, pokud je ve hře opravdu "kvantová vakuová plasma", tak by to mohlo dopadnout, že někteří pozorovatelé prostě tah pozorovat budou a jiní ne, a my ostatní budeme v makroskopické superpozici obou stavů (tedy že to současně funguje i nefunguje :-)

Motl nejvíc provokuje tím, že vyzvdvihuje alchymisty nad EmDrive badateli: já v minulosti přirovnal k alchymistům Rossiho (s plným vědomím, že velká část alchymistů byli prostě podvodníci!). Jeho (až podezřele "snadná") varianta na studenou fúzi se ale nikdy ani vzdáleně nepřiblížila nezávislé replikaci na více místech na světě: k údajné LENR reakci je potřeba jeho patentované "unobtainium", s tím EmDrive nejde srovnávat: je to prostě trychtýř s dvěma kónickými dny, a každý si do něj může pustit svoje mikrovlny a sám měřit (různými způsoby). Nikde žádné unobtainium, pokud Číňani nekecají, naměřili to taky. [Upraveno 07.5.2015 xChaos]
 
07.5.2015 - 12:10 - 
citace:
Tím samozřejmě neříkám, abyste posílali příspěvky na výzkum nové fyziky alchymistům a šarlatánům


Podle mne by měl člověk velice spozornět a mít pak možná i podobné narážky jako maj někteří na EmDrive - pokud by to zjevně porušovalo zákon zachování energie - ten se zdá být i hlediska obyčejného selského rozumu zcela nepřekročitelný.
A to i pokud by to bylo maskováno jako třeba studená fůze a navíc by dělal různé tajnůstky kolem toho - třeba s výmluvou, že nechce aby mu to někdo ukradl - přitom přihlášku na patent si dát již mohl a tak si zajistit prvenstí.
A právě na tento zákon a nebo na Termodynamické zákony tyto šarlatáni většinou útočí. Termodynamické zákony jsou sice trošku náročnější na pochopení než zákon zachování energie - nic méně i ty se zdají být velmi dobře prověřené - například tím že předávání tepla s chladnějšího tělěsa - tělesu, které je teplejší a to bez vynaložení práce nejde. Neboť s rozílu teplot dvou těles lze získat práci a tím by se jednalo o perpetum mobile.


 
07.5.2015 - 12:21 - 
S EMdrive nikto ziadne tajnosti nerobi, sam Shawyer vyzyval na nezavisle preverenie.

Co sa tyka zakonov, su veci ktorym celkom rozumieme, veci ktore tusime (tmava hmota, virtualne castice, viacrozmerny vesmir...) a potom veci o ktorych netusime ze ich ani netusime. Kedze vesmiru je jedno, vsetky tieto "kategorie" funguju a interaguju navzajom. Takze nas dobre prevereny termodynamicky zakon moze za nejakych okolnosti, doteraz nepozorovanych, fungovat trosicku inak.

Asi ako newtonovska fyzika (tiez dobre preverena) pri relativistickych rychlostiach. Zrazu len zistime ze to je este trosku inak. Ale to objavovanie neznama je podla mna na vede to najkrajsie, a ked niekto odmietne pozorovanie len preto, ze nepasuje na jeho poznatky, tak to nie je vedec, ale egoista.
 
07.5.2015 - 18:48 - 
citace:
Asi ako newtonovska fyzika (tiez dobre preverena) pri relativistickych rychlostiach.


Přesně. A pokud by teorie "kvantované hybnosti" navíc odstranila z kosmologie potřebu "temné hmoty", tak jsme se tím elegantně zbavili "éteru" (či dokonce "epicyklů") současnosti a ještě získali do budoucna naději na cesty ke hvězdám (asi tak, jako jí daly první Goddardovy kapalinové raketové motorky)
 
07.5.2015 - 18:57 - 
tak, chlapci z NSF zakladaju web urceny specificky pre EMdrive. Bude obsahovat rozne teorie, napady na "klasicke" vysvetlenie, ale aj vysledky dalsich experimentatorov.

Tak dufajme ze s narastajucou databazou sa zo sumu vynori nejaky signal

http://emdrive.echothis.com/Main_Page

p.s. dufajme ze tento kolektivny NSF projekt bude podobne uspesny ako rekonstrukcia videa z premieroveho pristavania F9 [Edited on 07.5.2015 yamato]
 
07.5.2015 - 21:25 - 
wow, Mike McCulloch mě follownul-back na Twitteru :-) (na rozdíl od Motla mi přijde docela slušně politicky liberální, BTW :-) akorát trochu moc retweetuje rt.com, to už je na mě dnes moc.. ale retweetuje i SpaceX a tak)
https://twitter.com/memcculloch
hlavně studuje flyby anomálie, twítuje o EmDrive a tak.

tady je tabulka zajímavých předpovídí vs. měření (flyby anomálie a EmDrive)


@memcculloch
The ambiguity of the #NASA data on path lengthening of a laser in the #emdrive means it cld be owt from 6.33nm to 2.55mm! #notveryhelpful

jo, a navíc gravitační konstanta, která není konstatní! (prostě zdaleka ještě nechápeme všechno, kolem hmotnosti a gravitace...)
http://phys.org/news/2015-04-gravitational-constant-vary.html
 
08.5.2015 - 13:05 - 
Pokud to někdo chcete zkusit... Michelson-Morleyův experiment pro 21.století :-)



http://emdrive.echothis.com/Building
https://drive.google.com/folderview?id=0B4PCfHCM1KYoTXhSUTd5ZDN2WnM&usp=sharing
 
09.5.2015 - 15:12 - 
moment..
táto vec má byť "naplnená" vákuuom, teda v nej má byť hlboký podtlak?

ja nie som inžinier, ale nežiadalo by si to trochu festovnejší materiál?
 
09.5.2015 - 15:16 - 
tento zaber je z prveho kola testovania v NASA, ktore bolo bez vakua. Zariadenie bolo vo vakuovej komore, ale nevycerpanej (kvoli tieneniu okoliteho prostredia - jedna z veci co si kritizoval )

zjavne si si zistil o tejto zalezitosti uplne vsetko, kym si si utvoril nazor
 
09.5.2015 - 15:42 - 
to akože..
ani s toho (z vnútra rezonátora), netreba odsať vzduch, a bude to "fungovať" aj tak?
"vákuové fluktuácie" v nádobe naplnenej vzduchom?
 
09.5.2015 - 16:24 - 
kvantové vakuum je něco jiného než vakuum

i v normálím hmotě kvantové vakuum je přítomno (dokonce tvoří většinu prostoru)
 
09.5.2015 - 16:44 - 
to že väčšinu hmoty, a teda aj napríklad ľudského mozgu, tvorí vákuum, je zrejmé
možno to nakoniec s "fungovaním", toho "..ovátora", bude mať niečo spoločné
 
09.5.2015 - 17:16 - 
preco tu slovne atakujes experiment aj ostatnych diskuterov, ked zjavne nemas informacie ani o usporiadani zariadenia? k diskusii to nijako neprispieva, iba sa tu prezentujes  
09.5.2015 - 19:56 - 
Alamo: zkuste se někdy zamyslet nad tím, co je mezi elektrony a jádrem, tohle velké "NIC" tvoří většinu objemu atomu, hmoty, vesmíru .....

možná by místo mudrování na netu stálo za to se něco o té fyzice naučit
 
09.5.2015 - 20:53 - 
Problém je, že EmDrive nepohání "kvantové vakuum": pohání ho proměnlivost setrvačné hmotnosti fotonů oscilujících uvnitř, která je daná tím, že různý průměr trychtýře na obou koncích ty fotony odstiňuje od kosmologického Unruhova záření (záření, které pozoruje částice, zrychlující směrem ke svému horizontu událostí, tzn. kterýmkoliv směrem). (well... nejdřív musíte akceptovat, že fotony můžou mít něco jako setrvačnou hmotnost :-) striktně vzato, mají nulovou hmotnost a nenulovou hybnost - ale právě to je to, co se v tomto případě počítá)

Stejná teorie BTW vysvětluje rotaci galaxií i bez temné hmoty.

Že s temnou hmotou je něco špatně (nebo minimálně jinak), o tom se mluví už něco přes měsíc (protože pozorování/simulace srážek galaxií dopadly trochu jinak, než podle dosavadních modelů temné hmoty).

Prokázaná funkčnost EmDrive by tedy měla poměrně zajímavé kosmologické důsledky.. Shwayerova hlavní chyba bylo tvrzení, že to lze vysvětlit konvenční fyzikou + relativitou - naopak teorie, která by to vysvětlila, má dalekosáhlejší důsledky. [Upraveno 09.5.2015 xChaos] [Upraveno 09.5.2015 xChaos]
 
09.5.2015 - 20:54 - 
Ono i protony nebo neutrony. Pokud si predstavite neutron jako 100m kouli tak je vlastne prazdna az na 3 kvarky o prumeru cca 1m v ni. Samozrejme ze je to predstava zavadejici. Hmota je v podstate prazdny prostor a to i ta husta, jako jadro atomu.

Zajimavy je, ze se zatim v diskusich o principu neobjevila jedna vec. Existuje prece pole, ktery je vsude a vsude ma nenulovou hodnotu, o ktere by se snad dalo nejak oprit. Higgsovo pole..., navic ma na hybnost zcela zasadni vliv, protoze nekterym casticim dava hmotnost a tudiz i hybnost, treba elektronu.
 
09.5.2015 - 21:04 - 
citace:
Higgsovo pole..., navic ma na hybnost zcela zasadni vliv, protoze nekterym casticim dava hmotnost a tudiz i hybnost, treba elektronu.


Fotonům ale hmotnost nedává. Co se v tomto případě počítá, je prý zrychlení, které fotony podstupují, když se odráží od stěn trychtýřoidu. Obrátit se na místě čelem vzad při rychlosti světla obnáší tak obrovské zrychlení, že se prý do hry dostává (dosud pouze hypotetické) Unruhovo záření (paralela Hawkingova záření, ale pro kosmický horizont událostí v Hubblově vzdálenosti od každé částice která kdy vznikla - tzn. jako bychom žili uvnitř obří černé díry).

Svou roli v tom hraje i to, že stojaté vlny uvnitř se celé chovají spíše jako částice, než jako vlny, apod. Popravdě, nebudu předstírat, že tomu detailně rozumím - podstatné je, že ve hře je přesně o jeden vzoreček navíc oproti konvenční fyzice jakéhokoliv druhu:

MiHsC predicts the ratio between the predicted new inertia 'mi' and the old one 'm' to be: mi/m = 1-(2c^2/|a|*Theta), where c is the speed of light, a is the mutual acceleration and Theta is the Hubble distance 2.7*10^26 m.

(až na to, že Hubbleovu vzdálenost na rozdíl od rychlosti světla rozhdoně neznáme přesně, vygooglil jsem i odlišné hodnoty, a to dost výrazně)

Každopádně, tvrzení o virtuální vakuové plasmě je zavádějící, přesnější by bylo říct, že EmDrive pohání vpřed interakce mikrovln s jejich vlastním kosmickým horizontem událostí (reps. to, že pixla ve tvaru trychtýřoidu části této interakce selektivně brání)
 
09.5.2015 - 21:15 - 
Me se tohle vysvetleni moc nezda, protoze to bych cekal, ze vysledny tah bude jak od fotonoveho motoru.  
09.5.2015 - 21:22 - 
Mike McCulloch @memcculloch · 6 hod. před 6 hodinami
#Emdrive: as photons go 2 wide end -> they gain mass by #MiHsC. A force must be applied -> to keep v=c. Balance force appears <- #fitsdata
 
09.5.2015 - 21:49 - 
Magnetron powered EM-drive construction expected to take two months …in which the EM-Drive, with Sonny White’s computations, might produce 1250 newtons thrust from 100 kW of microwave power.
http://nextbigfuture.com/2015/04/magnetron-powered-em-drive-construction.html


.... takže hin sa hukáže (12 kg tahu už by sakra museli vzít teoretici vážně!)
 
10.5.2015 - 07:56 - 
citace:
Alamo: zkuste se někdy zamyslet nad tím, co je mezi elektrony a jádrem, tohle velké "NIC" tvoří většinu objemu atomu, hmoty, vesmíru .....

možná by místo mudrování na netu stálo za to se něco o té fyzice naučit

http://www.aldebaran.cz/forum/
tu je "ono" fórum

skúste o tejto veci, debatovať tam
 
10.5.2015 - 08:03 - 
Nejako tusim ze 12kg tahu to neurobi. To nebere ani moja pomerne bujna fantazia. 
<<  3    4    5    6    7    8    9  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.097923 vteřiny.