Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5  >>
Téma: SpaceX satelity (Starlink)
21.1.2015 - 16:04 - 
K plodnej debate o tom, ako svet vlastne nepotrebuje internet (ak ho ma poskytovat Musk) pridam este ten postreh, ze cina v poslednej dobe skupila celu afriku. Zrejme to bude oznacene za blbost, ale myslim si ze cinske fabriky v afrike budu fungovat lepsie, ked budu mat pripojenie na web

Tisice dedin a mesteciek v ruskej stepi teraz vynechajme, a s nepredvidatelnou kvalitou pripojenia v roznych castiach sveta sa nejako vyrovname, ze ano...
 
21.1.2015 - 16:08 - 
Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem. 
21.1.2015 - 16:14 - 
citace:
Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem.
No, na toto téma se 16.1. taky mluvilo - EM počítá s tím, že některé státy budou proti internetu z kosmu a budou se tomu nějakým způsobem bránit. Elon jen doufá, že mu nebudou chtít ty družice rovnou sestřelovat. Prostě když si to třeba Severní Korea, nebo Irák nějak na mezinárodním fóru vydupou, tak nebudou satelity přelétající nad jejich územím vysílat dolů. Sice to bude náročné, ale zřejmě technicky proveditelné - jen SW řešení.
 
21.1.2015 - 16:52 - 
Ad-že je to blbost: Jasně, Musk má okolo sebe tým z první ligy, ale ne, běžný český internetový diskutér to ví samozřejmě líp, proč to nejde a proč to je špatně. To je takový smutně český, nic nedělat a do všeho ... Obávám se, že všechny tyto laické námitky Musk se svými lidmi prodiskutovali asi tak tisíckrát. A pokud do toho jde Google a dá miliardu, tak se jim to asi musí sakra pozdávat. Kromě toho to ani není podstatný. Je super, že tady je další člověk, co má koule a zároveň nemá v hlavě ... , má zároveň prachy, není to žádný blouznivec, ale je určitým způsobem dítě-je to pohyb vpřed a něco z toho určitě vypadne. [Upraveno 21.1.2015 Pavel007]

Mod: Z příspěvku byly odstraněny vulgární výrazy. Neporušujte pravidla diskuse 1.3 a 1.4. Při dalším opakování bude smazán celý příspěvek.
 
21.1.2015 - 23:38 - 
citace:
Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem.


Signál z družic je slabý. Pokud to tedy nevypnou sami, tak se bude signál z jeho družic prostě rušit.
Případně lze směrem k nim vysílat rušící signál co ruší spojení od těch terminálu (taky nebudou mít jistě nijak silný výkon) výhodou této metody pro ně, že by mohly rušit takto signál částečně i mimo své území a tak je přímo donutit přijmout kompromis a spojení z jejich území neumožnit.
A i možnost následné lokalizace těch přijímačů a následně těm uživatelům bude napařena vysoká pokuta pokud to bude jen zakázané (nikoliv třeba protistátní - pak by bylo třeba i automatické obvinění z toho že jste chtěl vyzradit nepříteli tajné informace).

citace:
aické námitky Musk se svými lidmi prodiskutovali asi tak tisíckrát.


Záleží dost kolik bude třeba výhledu na oblohu - ono pokud je vidět jen malá část oblohy z důvodu okolních kopců či zástavby tak prostě tam nemusí být vždy vidět na družici - prostě zorný úhel je příliš malý - a tak spojení nebude trvalé.

Stačí se podívat na Iridium - prostě to dopadlo trošku jinak než se počítalo.
Citace:
Ačkoli byla cena sítě odhadována na 6 miliard dolarů, noví vlastníci ji získali za pouhých 25 milionů.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Iridium_Satellite_LLC

Pak asi kdo měl v té době pravdu - ti co v to nevěřili prostě právě kvůli příliš velkým nákladům a malému reálnému počtu zákazníků a nebo ten kdo s tím přišel.

Třeba si v té rozvojové zemi zaplatí raději za trošku pomalejší + delší odezvy - satelitní internet přes geo-družice, který zřejmě bude stále o dost levnější. Totéž i v těch fabrikách v Africe - na přenos dat dostatečný a surfování tam nemusí být příliš zapotřebí - obchodní oddělení tam jistě sídlit nebude a technici údržby pro vyhledání dokumentace se jistě spokojí s tím co mají.
Případně lze vybudovat za dle mne celkem přijatelných nákladů síť Mikrovlnných spojů pro tyto továrny - pro případné rejpaly - jejich napájení už je už dlouho v odlehlých končinách řešeno ze solárních panelů + akumulátorů.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnn%C3%BD_spoj

Prostě jim stačí když mají hluboko do kapsy alespoň nějaký internet - tedy ten přes geo-družice - pro uspokojení jejich potřeb. Víc vysedávat u webu se jim stejně nemusí chtít - není to jejich koníček.

A u těch Amerických farem je právě nejlepší volbou ten bezdrátový internet - samozřejmě s vybavením od výrobce k tomu určeným - vyhrazené frekvence jen pro toho konkrétního poskytovatele a i dostatečný výkon - nikoliv tedy nějaké amatérské pokusy jako u nás s WiFi.
To že se něco u nás příliš nepoužívá - neboť jsme malá země a celkem dost zalidněná. Tak to ještě neznamená, že v málo zalidněném území to není dobrá alternativa právě místo toho tahání optických kabelů - její kapacita je právě jen pro těch pár klidně jen desítek uživatelů prostě dostatečná.
[Upraveno 22.1.2015 tycka]
 
22.1.2015 - 02:03 - 
No jo, to je samý třeba a dle mne-právě si myslím, že zrovna přesně takovýhle "třeba" a "dle mne" mají vyřešený a prodiskutovaný a na Iridium tam zcela určitě taky došlo. Když to tady napadne laiky v Čechách, tak nevěřím, že tohle všecko nevědí i oni a vidí tam ten ekonomický smysl a cílovou skupinu, když už do toho s tím googlem jdou... Nechme se překvapit, určitě hned nevysypou ty největší trumfy... 
22.1.2015 - 18:15 - 
citace:
Signál z družic je slabý. Pokud to tedy nevypnou sami, tak se bude signál z jeho družic prostě rušit. Případně lze směrem k nim vysílat rušící signál co ruší spojení od těch terminálu (taky nebudou mít jistě nijak silný výkon) výhodou této metody pro ně, že by mohly rušit takto signál částečně i mimo své území a tak je přímo donutit přijmout kompromis a spojení z jejich území neumožnit.


To by pro rádobyrušitele mohl být problém, pokud družice jsou v LEO a ty antény budou phased arrays. Ba co víc, já očekávám, že kvůli dosažení maximální šířky pásma mezi zemí a družicí bude použito masivní prostorové multiplexování, tj. jak antény na zemi, tak antény na družicích budou pracovat s úzkými laloky (tedy ve výsledku něco jako "dynamické" virtuální point-to-point spoje). Vysílání ze země k družici sice asi bude v porovnání s vysíláním z družice na zemi o něco "rušitelnější" kvůli tzv. thinned array curse, ale i tak by předpokládalo široké nasazení všesměrových a širokospektrálních rušiček, protože každá jednotlivá rušička bude neúčinná vůči všem kanálům, v jejichž anténním svazku se nebude nacházet. Takže vysoká úroveň výkonové spektrální hustoty (jde o rušičky) krát velká šířka pásma (kvůli požadované vysoké rychlosti, navíc umožňující efektivní pseudonáhodný frequency hopping) krát velký počet rušiček (aby se v každém laloku celého systému vždy nacházela aspoň jedna) rovná se veliké technické nároky na zarušení celého systému (taktéž spotřeba energie). Navíc ani není jisté, že ten systém nebude schopný přepnout do pomalejšího režimu (snížení poměru signál/šum sice nutně omezí rychlost, ale nemusí zcela znemožnít správně řešený digitální provoz).


EDIT: Tak mě napadlo, že mikrovlnné vysílače s takto vysokým CW výkonem dost možná ani neexistují... Možná tak masivní magnetrony, ale ty zase pokud vím nejsou širokospektrální.

citace:
Záleží dost kolik bude třeba výhledu na oblohu - ono pokud je vidět jen malá část oblohy z důvodu okolních kopců či zástavby tak prostě tam nemusí být vždy vidět na družici - prostě zorný úhel je příliš malý - a tak spojení nebude trvalé.


Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit. [Upraveno 22.1.2015 Geal]
 
22.1.2015 - 18:49 - 
citace:
Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit.


Tak to bude v těch městech problém - často je vidět jen malá část oblohy a z okna, kde by právě by mohla být anténa s WiFi routerem - pro toho uživatele bytu je často vidět jen sousední barák a jen malý kus oblohy.
Takže provoz terminálu ve městech proto nebude spíše možný a nebo za cenu hledání místa kde to bude fungovat.
Proto ve městech tedy opravdu spíše mobilní sítě s technologií LTE .
A rozhodně se nedá očekávat, že to budou ty provozovatelé mobilních sítí nějak podporovat - tedy že by snad nabídly výhodnou kombinaci LTE a tohoto satelitního internetu pro venkov - spíše to bude pro ně konkurent číslo 1 - vezme jim totiž část zákazníků třeba v rodinných domcích (myslím tím zástavbu rodinných domků kolem velkých měst), kde je velmi dobrý výhled na oblohu zato optické nebo sítě kabelové TV s internetem tam neexistují a dnes to právě často řeší mobilním 3G připojením.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution
 
22.1.2015 - 19:16 - 
Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci. Vyjádření obdivovatelů Muska nic neříká k vlastní problematice. Nevím s jakým zařízením se bude moc komunikovat se satelitem. Přeci jen je podstatný rozdíl mezi Wi-Fi ve městě na vzdálenost 2-3 km, a k satelitu na 1000 km. Zrovna tak cena pozemního zařízení nebude asi podobná. Netuším, proč bych měl jásat nad možností jít přes satelit- tady bych rád, opravdu slyšel neideologické vysvětlení. 
22.1.2015 - 19:29 - 
citace:
Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci.

A čo si vy predstavujete pod takým slovom 'odborník'?
 
22.1.2015 - 19:36 - 
citace:
Přeci jen je podstatný rozdíl mezi Wi-Fi ve městě na vzdálenost 2-3 km, a k satelitu na 1000 km. Zrovna tak cena pozemního zařízení nebude asi podobná.

Cena pozemního terminálu je momentálně odhadována na 100 - 300 USD

citace:
Netuším, proč bych měl jásat nad možností jít přes satelit- tady bych rád, opravdu slyšel neideologické vysvětlení.
Nikdo vás tu nenutí k jásotu, ani k přechodu na satelitní internet, který tu nebude dřív než za 5-10 let.
Přejde na něj jen ten, pro koho to bude v té době výhodnější, než jiné řešení.
 
22.1.2015 - 19:43 - 
jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne v druhom rade obyvatelia miest so zlym pripojenim.
Neviem preco my cesi a slovaci okamzite uvazujeme "co ja z toho budu mit?" Zabudame ze zijeme v jednej z najrozvinutejsich casti sveta.
 
22.1.2015 - 19:54 - 
citace:
jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne


No tak to, jestli se na polární výzkumníky vůbec dostane, bude asi záležet na konkrétních oběžných drahách. Jestli dráhy s nižším sklonem zjednoduší lepší pokrytí více obydlených oblastí, není důvod předpokládat, že je nepoužijí jen kvůli pár tuctům vědců.
 
22.1.2015 - 20:46 - 
citace:
citace:
Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit.
Tak to bude v těch městech problém - často je vidět jen malá část oblohy a z okna, kde by právě by mohla být anténa s WiFi routerem - pro toho uživatele bytu je často vidět jen sousední barák a jen malý kus oblohy.
Takže provoz terminálu ve městech proto nebude spíše možný a nebo za cenu hledání místa kde to bude fungovat.
Elon nastínil budoucí cílovou skupinu uživatelů takto:

The goal will be to have the majority of long distance Internet traffic go over this network and about 10% of local consumer and business traffic. So that's - probably 90% of people's local access will still come from fiber but we'll do about 10% business to consumer direct and more than half of the long distance traffic.

A dává jeden příklad:

As you guys may know, the speed of light in vacuum is somewhere 40% to 50% faster than in fiber. So you can actually do long distance communication faster if you route it through vacuum than if you route it through fiber. It can also go through far fewer hops. Let's say you want to communicate from Seattle to South Africa. If you look at the actual path it takes, that's extremely convoluted. It'll follow the outline of the continents. It'll go through 200 routers and repeaters and the latency is extremely bad. Whereas, if you did it with a satellite network, you could actually do it in two or three hops. Well, maybe four hops. It depends on the altitude of the satellites and what the capacity and things are. But basically, let's say, at least an order of magnitude fewer repeaters or routers and then going through space at 50% faster speed of light. So it seems from a physics standpoint inherently better to do the long distance Internet traffic through space and then space is also really good for sparse connectivity.
 
22.1.2015 - 21:01 - 
No ale jestli Musk chce obsloužit lokálně třebas i jen deset procent Američanů, bude to pro těch zbývajících devadesát procent mít nepřímý důsledek alespoň v tom, že vohnouti typu Comcastu a jemu podobných budou pro změnu zase mít konkurenci, a nebudou moci se svými zákazníky neustále vyj****at, protože ti jim konečně budou moci někam utéct, bez ohledu na no, v jaké komunikačně-oligopolní oblasti se zrovna nacházejí. Takže pokud se ten projekt povede, bude to mít pozitivní důsledky pro všechny.

No a pak jsou tu ještě všechny ty "municipal fiber" projekty, které by díky tomuhle mohly získat pořádnou národní a mezinárodní interkonektivitu, opět bez toho, aby s nimi někdo vytřel podlahu.
 
22.1.2015 - 21:32 - 
citace:
jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne v druhom rade obyvatelia miest so zlym pripojenim.
Neviem preco my cesi a slovaci okamzite uvazujeme "co ja z toho budu mit?" Zabudame ze zijeme v jednej z najrozvinutejsich casti sveta.


Jenže ty již dnes mohou využít internet přes GEO-DRUŽICE - tedy kromě těch polárníků - u těch již může být komunikace problémem - viditelnost družice nad rovníkem z pólů.
A právě pro tyto družice to bude zřejmě největší možné ohrožení.
Zařízení pro tento satelitní internet zřejmě by bylo menší a lepší doba odezvy a možná i větší kapacita připojení než u připojení přes GEO družice.
Takže zde vidím budoucí jasnou cenovou válku - tedy zřejmě přes ty GEO družice bude stále proto levnější.
Oni by totiž ohrozili i GEO družicové služby pro přenos hovorů - VOIP telefon to by to jistě umožnilo - krór když to má mít lepší odezvy než stejný přenos IP protokolu pozemní cestou.
Tedy dále i jasné ohrožení společnosti Iridium Satellite - opět terminály, který by jistě přímo uměly i VOIP - takže by fungovali i jako běžný satelitní telefon.
A pak i dokonce pronájmy přenosové kapacity pro TV reportéry - když by nešlo o živý přenos, ale jen o přenos reportáže do TV studia před vlastním vysíláním - prostě to ten reportér odešle v terénu přímo ze svého notebooku.

Jinak dobré mobilní internetové připojení bude dobudováno dle všeho postupně všude ve městech, kde již teď mají alespoň nějakého mobilního operátora. Východní Evropa má totiž spíše zpoždění než aby byla na vrcholu. A na běžné serfování vám stačí bohatě i 1 Megabit/s - opravu ne každý touží stahovat a přehrávat na internetu filmy - počítače prostě pro něj nejsou koníček a bere práci na nich spíše jen jako nutné zlo - získaní informaci pro svoji práci a jiné zcela nepočítačové koníčky. Například pro chov koní.

[Upraveno 22.1.2015 tycka]
 
23.1.2015 - 07:47 - 
Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíhat v 1100 km, tak pro dosah signálu 1860 km stačí pro celou Zemi 9 rovin po 16 družicích, s 18 rezervními celkem 162 družic (průměr oblasti na Zemi 3000 km, úhel satelitu vůči přijímači min. 36° od horizontu, rozestup družic v rovině 2580 km, vzdálenost rovin na rovníku 2230 km). K čemu 4000 družic? Pokud je výška dráhy a dosah signálu menší, počet družic narůstá, ale nad 1000 ks se reálně nedá dostat. Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte, ale co smetí, které se uvolní při startu a provozu? Jde o kusy výbušných šroubů, utržené izolace, adaptéry, a k tomu ještě sondy, které selžou (čím víc družic, tím víc jich selže). Takže pokud počet satelitů zreguluje na 162-300 nebudu mít zdaleka tolik námitek. Při 20leté životnosti satelitů musíte vypouštět 200 ročně! Hlavní problém byl, že nedokážete odhadnout reakci ostatních hráčů - můžou zlevnit tak, že zkrachujete (Eurotunel, Iridium) - oni už infrastrukturu mají vybudovanou. Musk je na tom ale asi jinak - riziko snížil tím, že zapojil Google - ten nejspíš může garantovat určité kvantum dat. [Edited on 23.1.2015 Ervé] 
23.1.2015 - 08:48 - 
Je to krok zpět, efektivnější je sestava na daleko vyšších drahách v počtech o dva řády nižších, nebo několik družic na geo. 
23.1.2015 - 08:48 - 
Jen dodávám, že pokud by družic celkově bylo cca 4000, tak jedno z možných uspořádání je 64 družic na 64 rovinách drah (=> 4096 družic). Pak vychází rozestup rovin i družic max. na cca 750 km (při výšce dráhy 1100 km). Na pokrytém území by vždy byla alespoň jedna družice více než 70° nad horizontem (skoro v nadhlavníku) a nebyla by dále, než 1200 km. Výhodnost (finanční) takového řešení si netroufám hodnotit, ale technicky a fyzikálně by to asi mohlo fungovat docela dobře.

P.S.: Jen jsem si vždycky myslel, že radiové spoje nemohou mít nikdy tak vysoké přenosové rychlosti, jako spoje optické. Takže mi není jasné, jak chtějí "mezidružicově" přenášet více než polovinu celosvětového mezikontinentálního datového provozu. To musí být stovky Gbit/s (a možná i víc).
 
23.1.2015 - 08:57 - 
citace:
Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíhat v 1100 km, tak pro dosah signálu 1860 km stačí pro celou Zemi 9 rovin po 16 družicích, s 18 rezervními celkem 162 družic (průměr oblasti na Zemi 3000 km, úhel satelitu vůči přijímači min. 36° od horizontu, rozestup družic v rovině 2580 km, vzdálenost rovin na rovníku 2230 km). K čemu 4000 družic? Pokud je výška dráhy a dosah signálu menší, počet družic narůstá, ale nad 1000 ks se reálně nedá dostat. Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte, ale co smetí, které se uvolní při startu a provozu? Jde o kusy výbušných šroubů, utržené izolace, adaptéry, a k tomu ještě sondy, které selžou (čím víc družic, tím víc jich selže). Takže pokud počet satelitů zreguluje na 162-300 nebudu mít zdaleka tolik námitek. Při 20leté životnosti satelitů musíte vypouštět 200 ročně! Hlavní problém byl, že nedokážete odhadnout reakci ostatních hráčů - můžou zlevnit tak, že zkrachujete (Eurotunel, Iridium) - oni už infrastrukturu mají vybudovanou. Musk je na tom ale asi jinak - riziko snížil tím, že zapojil Google - ten nejspíš může garantovat určité kvantum dat. [Edited on 23.1.2015 Ervé]

Na NSF se už nějakou dobu zabývají tématem rozmístění tak velkého počtu družic na orbitech kolem 1100 km. Vychází z předpokladu, že rovin oběžných drah by mělo být co nejméně, protože družice na každé dráze budou muset obíhat v jiné výšce, aby se při míjení nesrazily.
Dospěli k odhadu 25 rovin × 161 družic, nebo 23 × 175, což dává 4025. Finální konstelace může samozřejmě vypadat ještě jinak.
Add smetí. SpX žádné explozivní šrouby a výbušniny vůbec ze zásady nepoužívá. Počítá se samozřejmě s vynášením mnoha družic najednou, třeba 50 - 100 ks a to na reusable nosiči (FH, BFR). Smetí, se kterým se dá počítat, bude hlavně aerodynamický kryt, který je ale odhozen nízko a brzy spadne a dál dispenzer družic, u kterého si ale taky dokážu představit nějaký deorbit mechanizmus, takže na dráze nezůstane, ani nemůže - sejmul by brzo to co vynesl. Totéž platí pro horní stupeň nosiče.
Pokud konkurenti zlevní, bude to pro koncové zákazníky samozřejmě dobře, ovšem muskův plán je nabídnout něco jiného, než co zavedení poskytovatelé nabízí.
 
23.1.2015 - 09:11 - 
to Aleš: proč rádiové spojení? Na tyto vzdálenosti je nejlepší laser. Nechápu ale, proč družice ve výšce 1100 km (a tedy nejmíň 1200 km od zákazníka) by měla mít druhou družici blíž než těch 1200 km. Já právě počítal s tím, že díky absenci atmosféry můžou být družice mnohem dál od sebe než je vzdálenost k pozemnímu zdroji. Taky pořád platí jednoduchá vlastnost - čím větší družice, tím efektivnější (lepší poměr hmotnost užitečného vybavení/hmotnost družice. 
23.1.2015 - 09:40 - 
citace:
Je to krok zpět, efektivnější je sestava na daleko vyšších drahách v počtech o dva řády nižších, nebo několik družic na geo.

To mi přijde jako nesmysl, taková soustava bude mít mnohem menší šířku pásma a mnohem větší latence. Jinými slovy, nenabídne nic nového, co by bylo schopno přitáhnout masy zákazníků. [Upraveno 23.1.2015 Geal]
 
23.1.2015 - 09:52 - 
citace:
to Aleš: proč rádiové spojení? Na tyto vzdálenosti je nejlepší laser. Nechápu ale, proč družice ve výšce 1100 km (a tedy nejmíň 1200 km od zákazníka) by měla mít druhou družici blíž než těch 1200 km.


Možná právě kvůli tomu prostorovému multiplexování? Když bude z jedné pozemní lokality vidět na víc družic, tak se zvětší šířka pásma, když různé stanice budou mířit na různé satelity a jejich anténní laloky se nebudou překrývat.

(Předpokládám, že z téhož důvodu je také zapotřebí použít co nejvyšší pásmo, jaké ještě atmosféra rozumně povoluje, protože to umožní zúžit vyzařovací charakteristiky při zachování rozměrů antény a přitom zvýšit počet antén na satelitu omezené velikosti, aby se pokryly všechny prostorové úhly.)

citace:
Já právě počítal s tím, že díky absenci atmosféry můžou být družice mnohem dál od sebe než je vzdálenost k pozemnímu zdroji. Taky pořád platí jednoduchá vlastnost - čím větší družice, tím efektivnější (lepší poměr hmotnost užitečného vybavení/hmotnost družice.

Dálková komunikace mezi satelity jistě přijde vhod, protože se tím sníží zpoždění v převaděčích a dost možná i nároky na směrovací kapacity jednotlivých uzlů. To ale neznamená, že takto koncipovaný systém nebude potřebovat hodně družic. [Upraveno 23.1.2015 Geal]
 
23.1.2015 - 10:02 - 
citace:
Hlavní problém byl, že nedokážete odhadnout reakci ostatních hráčů - můžou zlevnit tak, že zkrachujete (Eurotunel, Iridium) - oni už infrastrukturu mají vybudovanou. Musk je na tom ale asi jinak - riziko snížil tím, že zapojil Google - ten nejspíš může garantovat určité kvantum dat. [Edited on 23.1.2015 Ervé]

A když Iridium zlevní, čeho tím dosáhne? 10 kilobitů za sekundu proti Muskovu mnohomegabitovému monstru? To zlevní Iridium cenu na setinu? (Mimochodem, i pak by pořád stálo asi půl dolaru na megabajt. ;-)) Vždyť je to úplně jiný systém, Iridium je omezeno fyzickými parametry zařízení, která se člověku vejdou do kapsy, takže míří na úplně jinou skupinu uživatelů. [Upraveno 23.1.2015 Geal]
 
23.1.2015 - 10:05 - 
Trochu zapadla druha cast tohto biznisprojektu - rovnaky system ma byt neskor vystavany na marse, z coho vznikne interplanetarny internet. Aky je vas nazor na toto? Je to vobec mozne? Myslel som ze prenosova kapacita na taku vzdialenost je velmi limitovana, hodiny trva kym sa prenesu data z vedeckej sondy. A teraz zrazu ze internet... 
23.1.2015 - 10:09 - 
Marsovská infrastruktura bude mimořádně důležitá, protože čím více zařízení pošlete, tím bude důležitější, aby byla k dispozici spolehlivá širokopásmová komunikace. Díky podobné síti nad Marsem nebude každý rover nebo sonda potřebovat vlastní širokopásmový dálkový spoj, ale prostě s sebou poveze jednoduchý sériově vyráběný terminál. Čím větší provoz na Marsu bude, tím více se ušetří.

Na jakých komunikačních protokolech bude výsledek založen, to netuším, ale TCP přes to asi nikdo provozovat nebude. :-) Spíš nějaké specializované věci na skrývání latence. Šířka pásma sama o sobě ale asi nebude problém. [Upraveno 23.1.2015 Geal]
 
23.1.2015 - 10:20 - 
citace:
Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte,

Jaká střední doba se dá uvažovat při výšce kruhové dráhy ve výšce 1100 km ?
 
23.1.2015 - 10:24 - 
citace:
citace:
Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte,

Jaká střední doba se dá uvažovat při výšce kruhové dráhy ve výšce 1100 km ?

Střední doba čeho? Od rozhodnutí o stažení satelitu po jeho shoření v atmosféře? To asi bude záležet na použitém pohonu, případně na tom, jestli si pro satelit bude muset přiletět tahač, aby to udělal nedobrovolně.
 
23.1.2015 - 10:35 - 
Neměl jsem na mysli aktivní stahování ( motorické ani tahačem), ale přirozenou dobu do zániku družice vlivem odporu atmosféry na takto vysoké dráze. 
23.1.2015 - 10:40 - 
citace:
Trochu zapadla druha cast tohto biznisprojektu - rovnaky system ma byt neskor vystavany na marse, z coho vznikne interplanetarny internet. Aky je vas nazor na toto? Je to vobec mozne? Myslel som ze prenosova kapacita na taku vzdialenost je velmi limitovana, hodiny trva kym sa prenesu data z vedeckej sondy. A teraz zrazu ze internet...


Článek k satelitní komunikaci ve sluneční soustavě

http://www.parabola.cz/clanky/5463/satelitni-komunikace-v-nasi-slunecni-soustave/
 
<<  1    2    3    4    5  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.261352 vteřiny.