Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  10    11    12    13    14    15    16  >>
Téma: Čínská kosmonautika
20.8.2015 - 16:58 - 
citace:
První kosmodrom postavili správně v poušti, druhý a třetí v zabydlených oblastech, čtvrtý mají zase správně na ostrově. Je to těžké rozhodování, kde stavět, asi jako kde v přelidněném Japonsku postavit atomovou elektrárnu ,aby lidem nevadila. Nebo, kde stavět frekventovaná letiště u velkých měst. Roku 2000 spadl hořící Concorde při startu přímo na budovu hotelu. Uhořeli čtyři hoteloví hosté, mohlo to být horší. Jistě by se dala postavit velká letiště /Londýn, New York, Moskva, Berlín,..../ třeba 100 km od těchto měst do vystěhovaných oblastí, kde by se třeba jenom pásly krávy nebo rostlo obilí. Tím by se vyloučily ztráty na životech a majetku při pádech letounů. Nikomu se do toho ale nechce = vítězí ekonomické hledisko. A to zřejmě zvítězilo i při volbě čínského kosmodromu pro GEO.

Na kosmodromu pracují lidé, a ty dost dobře nemůžete nutit, aby jezdili do práce denně několik hodin tam a několik hodin zpátky. Takže i kosmodromy se musejí nacházet v dostupné lokalitě.
 
21.8.2015 - 13:38 - 
citace:
....i kosmodromy se musejí nacházet v dostupné lokalitě.


Nemusejí. Můžete postavit kosmodrom mimo civilizaci a vedle něho nové město - ala Bajkonur a Vostočnyj.
 
21.8.2015 - 21:02 - 
citace:
citace:
....i kosmodromy se musejí nacházet v dostupné lokalitě.


Nemusejí. Můžete postavit kosmodrom mimo civilizaci a vedle něho nové město - ala Bajkonur a Vostočnyj.

Čímž se kosmodrom z hlediska svých zaměstnanců a zároveň obyvatel nového města bude nacházet v dostupné lokalitě, akorát že je to příšerně drahé, protože kromě kosmodromu samotného se musí postavit i celé město s veškerou potřebnou infrastrukturou. Daleko rozumnější mi přijde postavit kosmodrom tam, kde už lidé jsou, ale místo samotné je přitom maximálně bezpečné - třeba na poloostrově Florida nebo na ostrově Chainan.
 
22.8.2015 - 08:38 - 
citace:
akorát že je to příšerně drahé


Samozřejmě.

Takže se shodneme, že kosmodrom se nemusí stavět tam, kde je základní infrastruktura (lidi a doprava), pokud je ochota utratit hrůzu peněz.

A počítám, že se shodneme, i na tom, že ne každý stát má k dispozici lokality typu Floridy/Chaj-nanu, kde je i základní infrastruktura i volný střelecký sektor.
 
22.8.2015 - 11:45 - 
citace:
Zdá se, že Čína včera provedla úspěšně další zkoušku motorů Long March - 5 a termín prvního startu 2016 vypadá být opravdu reálný.

Rekapitulace provedených zážehových testů rakety CZ-5:
Booster se dvěma motory YF-100: 29.6.2013
První stupeň se dvěma motory YF-77: 9.2.2015, 23.3.2015
Druhý stupeň se dvěma motory YF-75D: 24.7.2015, 17.8.2015
Tím byly zážehové testy úspěšně dokončeny.
 
23.8.2015 - 19:00 - 
http://www.americaspace.com/?p=22881

Možná už to tady bylo: Dobrý článek o CZ5 a CZ9 i o moderní technologii výroby
 
23.8.2015 - 20:37 - 
Jako první z nové rodiny raket je připravována třístupňová CZ-6 na kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center. Ke startu, při kterém má vynést asi dvacet nanosatelitů, má dojít přibližně za dva týdny. CZ-6 má v prvním stupni motor YF-100, se kterým se počítá i u raket CZ-7 a CZ-5.


 
24.8.2015 - 09:53 - 
citace:
První kosmodrom postavili správně v poušti, druhý a třetí v zabydlených oblastech, čtvrtý mají zase správně na ostrově. Je to těžké rozhodování, kde stavět

ak sa budú musieť rozhodnúť, že niektorý zrušia.. ktorý to bude?
..
aby som tu zase neverklikoval o "ekonomických ukazovateľoch"
chválite tu číňanov, aké pekné majú nové rakety
ale to znamená.. že ak chcete naplno rozbehnúť ich prevádzku, musíte aj zrušiť tie "zastaralé"
ich výrobu.. infraštruktúru.. teda aj nejaký ten zastaralý kozmodrom
to je všetko..
takže čo asi tak ukončia? [Upraveno 24.8.2015 alamo]
 
24.8.2015 - 14:49 - 
citace:

ak sa budú musieť rozhodnúť, že niektorý zrušia.. ktorý to bude?


Tuším sa to tu na na vlákne už kedysi dávnejšie riešilo a odpoveď je predsa úplne jednoduchá - samozrejme že zrušia Xichang. Pravdepodobne krátko po rozbehaní Wenchangu, ktorý bol v podstate ako náhrada Xichangu braný už od začiatku.
 
25.8.2015 - 11:53 - 
Kosmické plány jednotlivých velmocí příliš nesleduji, přesto ale , pokud jde o čínskou kosmonautiku, tak myslím, že v oblasti pilotovaných letů po roce 2020 má slušnou pozici konkurovat těm největším. /USA + Rusko/. Proč si to myslím ? Čínské plány známe = 2016 vyzkoušet CZ-5 a CZ- 7 a s jejich pomocí vybudovat někdy 2020 nebo 2022 stálou obydlenou stanici o váze asi 80 tun. Nové moduly bude nosit CZ-5, zásobovací lodě CZ -7 a lodě s novou posádkou /i mezinárodní/ CZ-2 F. Právě v této době = 2022-25 se bude uvažovat o zrušení ISS. Má už dnes Západ a Rusko připraven nějaký konkrétní časový plán pro let lidí na Měsíc nebo Mars ? Měsíc G.W.Bushe zrušil Obama, Rusko je teď pod sankcemi a nízkou cenou ropy ve velkých obtížích. Co vlastně budou dělat američtí kosmonauté, až půjde ISS někdy třeba 2025 -28 k Zemi ? Mají nějaký smyslupný dlouhodobý plán ? Ani jednorázovou návštěvu nějakého asteroidu za takovou věc nepovažuji ! Odběr vzorků z nějakého vesmírného balvanu by zvládla automatická sonda 10 krát levněji a bez nebezpečí ztráty životů. Let člověka na asteroid by bylo jenom plané politické gesto.  
28.8.2015 - 20:50 - 
citace:
Kosmické plány jednotlivých velmocí příliš nesleduji, přesto ale , pokud jde o čínskou kosmonautiku, tak myslím, že v oblasti pilotovaných letů po roce 2020 má slušnou pozici konkurovat těm největším. /USA + Rusko/. Proč si to myslím ? Čínské plány známe = 2016 vyzkoušet CZ-5 a CZ- 7 a s jejich pomocí vybudovat někdy 2020 nebo 2022 stálou obydlenou stanici o váze asi 80 tun.
Nejde o konkurenci, ale o provedení obdobných vědeckých výzkumů, jaké dělají ruští, američtí, evropští, japonští atd. kosmonauté/astronauté na svých vědeckých zařízeních na nízké oběžné dráze již více než 40 let. Bude trvat hodně dlouho, než Číňané naberou na své kosmické stanici podobné zkušenosti. Pokud se ptáte, co budou dělat američtí a ruští kosmonauté po ukončení provozu ISS - v jiných vláknech se můžete dozvědět více o připravovaných kosmických lodích Dragon 2 a CST-100 pro lety na nízkou oběžnou dráhu, Orion a PTK do hlubokého vesmíru. Věřím ale, že nemá příliš smysl probírat úvahy o budoucím směřování celosvětové pilotované kosmonautiky v horizontu deset a více let v tématu zaměřeném na čínskou kosmonautiku v nejbližších deseti letech. Zachovejme prosím přehlednost tohoto tématu.
 
28.8.2015 - 21:03 - 
Nosič CZ-4C včera po startu z Taiyuanu vynesl družici Yaogan-27.
Motor z prvního stupně rakety skončil v rodinném domě...

 
28.8.2015 - 21:08 - 
citace:
Nosič CZ-4C včera po startu z Taiyuanu vynesl družici Yaogan-27. Motor z prvního stupně rakety skončil v rodinném domě...

Tomu říkám suvenýr!
 
28.8.2015 - 23:38 - 
Skoro to vypadalo, že tady zbytečně trolím, co... :-) 
29.8.2015 - 07:47 - 
citace:
Skoro to vypadalo, že tady zbytečně trolím, co... :-)
Jen doplnění. Vy jste tady vtipně popisoval "návrat" prvních stupňů z Xichangu.
Tentokrát šlo o návrat motorů prvního stupně deset minut po startu z kosmodromu Taiyuan.




Podle čínských médií je jedním z cílů mise sledování výnosu plodin a sledování katastrof.
 
29.8.2015 - 10:46 - 
citace:
citace:
Skoro to vypadalo, že tady zbytečně trolím, co... :-)
Jen doplnění. Vy jste tady vtipně popisoval "návrat" prvních stupňů z Xichangu.
Tentokrát šlo o návrat motorů prvního stupně deset minut po startu z kosmodromu Taiyuan.


Narážel jsem popravdě na havárii komerčního startu z Xichangu na GEO v 90.letech, kdy to skončilo hodně ošklivě... že tam padají první stupně na obydlenou oblast rutině, to je jen bonus.

Ani jsem popravdě nevěděl, že tenhle problém má ještě další čínský kosmodrom kromě Xichangu... a protože nové centrum na Hainanu se zřejmě nebude užívat pro lety na polární dráhu (nebo bude ?), tak tenhle problém ještě vyřešený nemaj.

Indie sice musí při startech na polární dráhu poněkud nešikovně manévrovat okolo Srí Lanky, ale přeci jen tam první stupně nikomu na hlavu nepadaj, je to nad mořem, jako to mají v USA (druhý indický kosmodrom úplně na jihu, který by měl palebný sektor na polární dráhu plně otevřený, nemá politickou podporu, přitom by byl i logický, protože většinu indické kosmonautiky zajišťuje vzdělaná Kérala - v podstatě taková velmi vzdálená pobočka středomořského kulturního okruhu, i když v tropech - a zbytek hi-tech další ne-hindské jižní státy, Bangalore je např. v Karnatace kde se taky nemluví Hindí, apod.)

Zatímco jinde ve světě je vesmír politika a hra o rozdělování peněz (i mezi regiony, apod.), v Číně je vidět, jak můžou vypadat direktivní vojenská a strategická rozhodnutí shora, která neberou na lidi ohled vůbec...

(BTW můj oblíbený kosmodrom pro kosmickou turistiku je jedno malé opuštěné vojenské letiště na Srí Lance z éry 2.světové války, hned na pobřeží, jen 6 stupňů od rovníku.. jel jsem před lety okolo autobusem, ale ještě jsem se jich neptal, jestli by mě tam pustili :-) pokud by to nespadlo hned na pobřežní silnici, tak už je to pak přímo nad mořem.
 
18.9.2015 - 15:26 - 
Zdá se, že Čína uskuteční během měsíce září celkem 4 starty do kosmu. Zítra první CZ-6 a 25.9. první CZ-11. Roku 2016 první CZ-7 a první CZ-5. Snad všechno vyjde a Čína bude v kosmu promlouvat každoročně větší a větší silou. Není to žádný trpaslík a tak by už konečně měla ukrojit odpovídající díl i ve vědeckém výzkumu.





 
18.9.2015 - 16:14 - 
citace:





Podle čínských médií je jedním z cílů mise sledování výnosu plodin a sledování katastrof.



sorry, ale nemozem si pomoct. dufam,ze tu kukuricu neposlu do europy :-)
 
18.9.2015 - 17:51 - 
Myslím si, že tyto pády motorů raket na rodinné domky je nutné brát jenom jako nějaké zpestření a pobavení. Pojišťovny to zaplatí a lidé, co jim to spadlo na domek jsou najednou známí po celé zemi i v zahraničí. Jsou prostě na prvních stránkách tisku. Je to vlastně jakási - "reklama zadarmo". Možná jim to sousedi i závidí a čekají, že příště to spadne zase k nim na dvůr. Kdo z nás má tu možnost osahat si kus kosmické rakety vlastníma rukama ? Nikdo. U nás jsme příliš útlocitní, z míry nás vyvedou doslova prkotiny, kterým se jiní smějí. 
18.9.2015 - 20:07 - 
citace:
Myslím si, že tyto pády motorů raket na rodinné domky je nutné brát jenom jako nějaké zpestření a pobavení. Pojišťovny to zaplatí a lidé, co jim to spadlo na domek jsou najednou známí po celé zemi i v zahraničí. Jsou prostě na prvních stránkách tisku. Je to vlastně jakási - "reklama zadarmo". Možná jim to sousedi i závidí a čekají, že příště to spadne zase k nim na dvůr. Kdo z nás má tu možnost osahat si kus kosmické rakety vlastníma rukama ? Nikdo. U nás jsme příliš útlocitní, z míry nás vyvedou doslova prkotiny, kterým se jiní smějí.


to si robis srandu, ze?
 
19.9.2015 - 09:44 - 
citace:
.. zpestření ...to si robis srandu, ze?


No, bezpečí je lepší než riziko. Ale nebezpečí zřídkavé, jasně identifikovatelné, s jednoduchým určením škod, mi přijde mnohem lepší než plíživá rizika z plošně rozptýlených škodlivin v nízkých koncentracích ve kterých žije celé západní lidstvo (Číňani taky, když jsme k nim přesunuli průmysl).

Ale.

Co takhle vést debatu pozitivně. Ať nám kritici "rozhodování bez ohledu na lidi" sděli výhodnější místo pro kosmodrom v Číně. (Nepochybně takové znají, když kritizují Číňany za špatný výběr.)
 
19.9.2015 - 11:04 - 
citace:
výhodnější místo pro kosmodrom
19°37′56.17″N, 110°56′55.05″E
 
19.9.2015 - 21:16 - 
no, ak niekto berie pad raketoveho motoru niekomu do obyvacky ako spestrenie a pobavenie, pricom v tom domku kludne mohla trebars vecerat rodina s malymi detmi, tak to povazujem za takpovediac stratu kontaktu s realitou. Ze jednoduche urcenie skod... ste normalni??

A mimochodom, predpokladam ze viete co ten motor spaluje...
 
20.9.2015 - 08:05 - 
Včera ve 23:00 UTC (dnes ráno místního času) se z kosmodromu Taiyuan uskutečnil úspěšný start nového nosiče CZ-6.
http://www.nasaspaceflight.com/2015/09/china-debut-launch-long-march-6/
 
20.9.2015 - 19:12 - 
19.9.2015 o 23:00 UTC (20.9. ráno miestního času) sa z čínskeho kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center uskutočnil úspešný štart nového trojstupňového nosiča CZ-6 (Chang Zheng-6, Dlhý Pochod-6, Long March-6). Vyniesol náklad 20! malých satelitov.


 
22.9.2015 - 10:25 - 
Čína přistane na odvrácené straně Měsíce, což je dobrá zpráva. Je to méně prozkoumaná oblast. Už se těším na čínskou orbitální stanici, která bude nabízet pobyty i mezinárodním taikonautům. Po Remkovi z roku 1978 se tak snad konečně dočkáme dalšího člověka v kosmu. Na ISS dnes létá doslova každý, kdo má ruce a nohy, ale pro našince se místo v raketoplánu ani v Sojuzu zatím nenašlo. Snad nám tedy místo USA a Ruska vyjde vstříc Čína ,která jistě po našem taikonautovi nebude chtít, aby se učil čínsky.

...

Mod: Odstraněna část příspěvku s politicky zabarveným a kosmonautikou nijak souvisejícím obsahem.

...

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/cina-se-chysta-pristat-na-odvracene-strane-mesice_355130.html



 
22.9.2015 - 12:58 - 
V jakém jazyce fungují počítače a jsou popisky v interiéru Shenzhou?
V čínštině, takže bez její znalosti se čínskou lodí letět nedá. Aspoň dokud Čína nevyrobí verzi International v angličtině. Dragonem se bude dát létat dřív, než poletí první mimočínský taikonaut.
 
22.9.2015 - 18:35 - 
citace:
V jakém jazyce fungují počítače a jsou popisky v interiéru Shenzhou?
V čínštině, takže bez její znalosti se čínskou lodí letět nedá. Aspoň dokud Čína nevyrobí verzi International v angličtině. Dragonem se bude dát létat dřív, než poletí první mimočínský taikonaut.

A možná dřív i než první příští čínský, při jejich šnečím tempu.
 
22.9.2015 - 23:39 - 
Osobně nepovažuji čínské tempo za šnečí. Naopak to, co se děje v USA v obasti pilotované kosmonautiky po roce 1973 považuji za nesmyslně chaotické počínání , trvá to už 42 let. Jen zmíním :

1. Apoll mělo letět původně 20 ne 17. To se odpískalo a nastalo časové vakuum mezi programy. Tak se to zalepilo pobytem lidí v nádrži Saturnu = Skylab a zbytečným setkáním Apolla se Sojuzem, které nic nepřineslo. Ono se totiž po programu Apollo mělo navázat budováním měsíční základny k čemuž nebyly peníze ani politická vůle. Takže samé polovičaté náhražky.

2. Následný program raketoplánu měl navždy vyřešit cestování na orbit skoro zadarmo. To byl hlavní cíl = let jednou týdně a skoro zdarma. Ne trochu, ale hodně se v USA přepočítali ! Z nejlacinější lodi v USA stvořili tu nejdražší, trochu divné.

3. Takže opět nastala mezera programů ,neboť jeden start skoro za miliardu, to bylo silný kafe. Už to bude 5 let co se Američané vozí nahoru jenom v přestárlých mrňavých Sojuzech. A ještě to bratru potrvá !

4. Bush vykřesal naději dostat se Aresem opět na Měsíc, Obama to zase odpískal. Hodně peněz spadlo do kanálu.

5. Od r.1998 tu máme ISS. Má fungovat do té doby, než v ní někdo uhoří či se sama rozpadne ? Jaký vlastně bude technický náskok Západu, když se reálně rýsuje možnost, že roku 2022 vedle sebe v kosmu poletí na stanicích Číňané i zápaďáci ? Jen ten, že ISS bude rozměrově větší ? To je trochu málo !

Co vlastně Američané dosáhli za 42 let 1973-2015 v oblasti pilotované kosmonautiky nového, kromě zmíněného raketoplánu, což ovšem byla slepá, nikam nevedoucí vývojová větev techniky ? Nevidím nic, opravdu nic co by stálo za zmínku.
 
22.9.2015 - 23:52 - 
citace:
1973-2015 v oblasti pilotované kosmonautiky nového, kromě zmíněného raketoplánu, což ovšem byla slepá, nikam nevedoucí vývojová větev techniky ? Nevidím nic, opravdu nic co by stálo za zmínku.


Asi jste zřejmě jen špatně informován.
Ty moduly musel někdo vyrobit - Američané vyráběli svoje moduly kromě jednoho a nějak je tam na oběžnou dráhu i dopravit - zde raketoplán umožnil šetrnou dopravu modulu až ke stanici. A pak především musel někdo ten modul přimontovat ke stanici a připojit veškeré potrubí i kabely - Američané a Rusové to dělali společně - s ničím takovým zkušenosti v roce 1973 opravdu neměli a to ani v té době Rusové. Jedná se o práci v otevřeném kosmickém prostoru - tedy o skutečnou montážní a opravárenskou práci nikoliv jen o mávání vlajkou.
Čínská stanice je tak na úrovni stanice SSSR - Saljut ze 70.let.
A raketoplán též plnil úlohu při plánovaných modernizacích vesmírného teleskopu.
[Upraveno 23.9.2015 tycka]
 
<<  10    11    12    13    14    15    16  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.119329 vteřiny.