Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: Kosmické technologie v praxi
20.5.2008 - 15:39 - 
Ta provazanost protiraketove obrany a NASA neni jiste nahodna. Napriklad GBI jsou zalozeny na stupnich z Pegasu a Taurusu, ktere byly puvodne vyvinuty pro NASA, ovsem firmou Orbital odkojenou vojaky a pouzivajici stupne vyrobene firmou ATK taktez odkojenou na zbrojnich dodavkach. Ostatne motory na TPH jsou velice oblibene u vojaku a v soucasnosti i u NASA. Obe firmy jsou u NASA tudiz velice zainteresovany na ruznych projektech. Napriklad ATK dodava motory SRB pro raketoplan a bude dodavat i prvni stupen rakety Ares. Vyzname se podili i na zachranne vezicce LAS pro novou kosmickou lod Orion. Hlavni kontraktor te vezicky je ovsem Orbital a ta vezicka pouziva i orientacni pohonny system z kill vehicle interceptoru GBI. Chybi jen Raytheon, ktery vyrabi senzory pro kill vehicle, ale i tak se urcite najde dost projektu v NASA kde je zainteresovan. 
20.5.2008 - 16:21 - 
citace:
citace:
Zduvodneni pro co?
Fakt je ten, ze penize investovane do civilni kosmonautiky nebo do vojenske kosmonautiky temer jedno jsou. Misto nejake uzitecne "vojenske" aplikace, dostanete nejakou uzitecnou "vesmirnou" aplikaci. Technologie bude podobna a vydelaji na tom ty same firmy a ti sami lide.
Podle mne jde o zdůvodnění pro veřejnost. Snímky z Marsu, dostupné volně na internetu, jsou pro veřejnost jednoznačně lepším a viditelnějším výsledkem, než dokonale tajné špionážní snímky (přestože pořízené obdobnou technologií a za obdobné ceny). Proto zde hledejme především prokazatelné přínosy té civilní části kosmonautiky (veřejně dostupné a využitelné).



Pokud budeme ale hodnotit civilni kosmonautiku od te vojenske oddelene, tak vedome zanedbavame dost velkou cast rovnice a pochybuju ze si lze udelat spravnou predstavu o dulezitosti a vyvoji raketove technologie.
 
20.5.2008 - 19:00 - 
citace:
Pokud budeme ale hodnotit civilni kosmonautiku od te vojenske oddelene, tak vedome zanedbavame dost velkou cast rovnice a pochybuju ze si lze udelat spravnou predstavu o dulezitosti a vyvoji raketove technologie.
Samozřejmě že nechci nic "vědomě zanedbat". Je mi naprosto jasné, že kosmonautika využívá výsledků vojenského vývoje. To nijak "nezanedbávám". Rozumně ale mohu hodnotit jen to, k čemu se mohu bez problémů dostat, co mne vnitřně obohacuje, co mi přináší radost a co mohu bezprostředně využít. To platí o výsledcích civilní kosmonautiky. Naproti tomu např. špionážní snímky zkrátka nezlepší moje znalosti o Zemi (i když by mohly) protože prostě nejsou volně přístupné. Podobně ani raketu s bojovou hlavicí nechci uvádět jako "přínos kosmonautiky". Uvědomuju si, že např. sondy k Marsu vynáší rakety, vyráběné zbrojařskými firmami, ale to pro hodnocení VÝSLEDKŮ kosmonautiky není pro mne to nejpodstatnější (a nemusím přece tuto vojenskou souvislost opakovat v každé druhé větě). Zajímají mne obecné principy konstrukce kosmických zařízení (raket, družic, sond, stanic) a především výsledky toho, co tyto přístroje (a lidé) dělají (nebo mohou dělat) přímo v kosmu (viditelného a užitečného pro mne [jako zástupce "civilní" veřejnosti]).
 
21.5.2008 - 10:50 - 
Omlouvam se, mozna by to melo patrit spise mezi zajimave www stranky, ale tohle jsou tak nejak kosmicke technologie naruby:
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/6AE51317378F2490C125744D00413772
 
21.5.2008 - 11:10 - 
citace:
Zajímají mne obecné principy konstrukce kosmických zařízení (raket, družic, sond, stanic) a především výsledky toho, co tyto přístroje (a lidé) dělají (nebo mohou dělat) přímo v kosmu (viditelného a užitečného pro mne [jako zástupce "civilní" veřejnosti]).


Pokud se bavime o kosmickych technologiich, tak je nutne prostudovat i prinos jaderne bomby. Pokud se ale chcete bavit o prinosu civilni kosmonautiky pro konkretniho cloveka, tak bych rekl ze obycenjny clovek prece jen plody civilni kosmonautiky vyuzije ponekud vic nez treba nove leky na AIDS, antimalarika, lecbu neplodnosti, ci snizeni globalni teploty o 0.01 stupne.
 
21.5.2008 - 11:45 - 
Jeden z nejrozšířenějších přínosů kosmonautiky je CCD prvek - vyvinut pro špionážní a vědecké družice - nyní prakticky všude. Chlazené obleky pro astronauty používají jak tankisti v tropech a pouštích, tak i hasiči. Pokud jde o vojáky, tak pára i kolo (jak bicykl, tak obecné kolo - válečné vozy) byly zavedeno do masové výroby také pro vojáky (přeprava vojsk - nevýhodou bicyklu v době vzniku byla nízká průchodnost terénem - úzké duše, bez přehazovaček). O záchranných systémech, satelitních telefonech, GPS, předpovědích počasí (varování před hurikány, distribuce pomoci) už jsme mluvili. Zkrátka a dobře, kdyby se to nevyplatilo, firmy ani armáda by do kosmonautiky neinvestovaly, politické motivy kosmonautiky u obou velmocí skončily v roce 1969. 
21.5.2008 - 12:11 - 
citace:
Pokud jde o vojáky, tak pára i kolo (jak bicykl, tak obecné kolo - válečné vozy) byly zavedeno do masové výroby také pro vojáky (přeprava vojsk - nevýhodou bicyklu v době vzniku byla nízká průchodnost terénem - úzké duše, bez přehazovaček).


Nechtel bych sklouznout do invektiv, ale kdyz jsem zminil paru a obecne kolo, tak jsem spis mel na mysli fakt, ze vojaci pri prebirani techto technologii zaspali. Bitevni lode vyuzivajici paru meli znacne spozdeni za civilnimi aplikacemi a kolo vyuzivali lide ve staroveku taky nejspis nejdrive mirumilovnym zpusobem. Zato takovy CCD prvek nebo moderni pocitac uz byl vyuzit okamzite. To lze vysvetlit velkou konzervativnosti historickych vojaku. Dnesni vojak (obzvlast ten americky) mysli jinak. Historicka zkusenost ukazala ze konzervativni vojak je porazeny vojak.

citace:

politické motivy kosmonautiky u obou velmocí skončily v roce 1969.


Ja bych rekl ze VSE je docela politicke zadani. Taky Sojuz-Apollo nebo ISS jsou/byly politicke projekty. O Cinske kosmonautice nemluvim, tam je politicky i papir na zachode.
 
21.5.2008 - 13:06 - 
O kole moc nevím, ale pokud jde o parní lodě, tam ze začátku vojáci prostě čekali, až bude systém na dostatečné úrovni. Parní stroje byly poruchové, kolesa měla problémy s vlnobitím a v boji byla zranitelná ještě víc než plachty, spotřeba uhlí byla příšerná, občas kotle taky vybouchly. Na lodích se dost umíralo (hlavně na nemoci), takže byl problém sehnat dostatek odborníků pro obsluhu, vybudování uhelných základen bylo taky drahé, proto se plachty udržely tak dlouho. Do vynálezu tříexpanzního parního stroje nebylo možné postavit loď výhradně na páru s dostatečným dojezdem a tak byla pára pouze pro říční lodě, trajekty a jako pomocný pro případ bezvětří.
Sojuz-Apollo, stejně jako lety Interkosmonautů byly politickým rozhodnutím, využívali ale vyvinuté systémy. VSE je hlavně o směřování pilotovaných letů, politika v tom je, ale určitě hodnotí i možné výnosy.
 
26.11.2011 - 23:33 - 
neviem, kam to dať
http://osel.cz/index.php?clanek=6009
"Japonci předvedli nový polovodičový prvek, kterým pomocí 300GHz vln přenesli data rychlostí, která představuje nový světový rekord v bezdrátové komunikaci."

prakticky zhoda s prenosom po svetlovode..

môže to mať nejaký význam, aj pre použitie napríklad na spojovacích satelitoch? alebo pre komunikáciu so sondami? [Upraveno 26.11.2011 alamo]
 
27.11.2011 - 12:42 - 
Radioamateri i u nas funguji na poslednim HAM pasmu 241GHz. Coz je funkcne stejne pasmo jako 300GHz.
http://www.cbjilemnice.com/index.php?page=145
http://www.ok2imh.com/view.php?cisloclanku=2009040003


Pro spojeni Zeme-orbit/kosmos to vsak neni, atmosfera je mrcha.
Tato pasma jsou spise pro komunikaci mezivesmirnych teles. Treba mezi dvema sondama na LEO a pod..

Na druhou stranu, pokud by se melo rozhodnout jestli pro spojeni mezi orbitama Marsu a Zeme (retlanslacni telco druzice na orbitach obou planet) pouzit tak vysoke pasmo nebo treba laser (FSO), tak je lepsi ten laser.

Osobne odhaduji, ze tato vyssi pasma se budou pouzivat jako femtosite typu UWB, takze bych se nedivil, ze vznikne norma UWB3 (UWB1 2-10GHz, UWB2 65-75GHz, UWB3 250-300GHz).
Tedy vykony pod 0dBm s dosahem do 6m pro bezdratove HDMI.

Pro kosmicke spojeni mezi dvema space telesama by totiz bylo zapotrebi i jakostniho PA a takovej zatim neni a kdyz bude, tak bude silene drahej a nepraktickej.
A co se tyce paraboly, pomalu bude lepsi zacit pouzivat "meandry" na DPS pro plosne anteny.




[Upraveno 27.11.2011 -=RYS=-]
 
27.11.2011 - 18:16 - 
V USA probíhá klinická studie robotického ramena neuroArm, které je schopno provádět operace přímo v přístroji magnetické rezonance a jeho vlastnosti a ovládání více než nahrazují člověka. Příští rok by měli vývojáři požádat regulační úřady o schválení pro používání v klinické praxi. Technologie pro neuroArm pochází z konstrukce robotických ramen Canadarm, či Canadarm2 pro Kanadskou vesmírnou agenturu potažmo program Space Shuttle NASA. Tyto robotické ramena dnes slouží na ISS.

Více informací zde: http://universe-centrum.cz/neuroarm-roboticke-rameno-ktere-leci.html
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.097303 vteřiny.