Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  297    298    299    300    301    302    303  >>
Téma: Souvislosti kosmonautiky
11.8.2015 - 20:09 - 
dalsi nepriamy naznak, ze s ekonomikou ciny to nie je zrovna ruzove 
12.8.2015 - 12:37 - 
ups.. druhá devalvácia za dva dni
tentokrát o 1,6 %
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/s-cinou-to-nevyzera-dobre-opat-prudko-devalvuje-876704
je tu ešte niekto odvážny, kto bude tvrdiť že je tých 7% rastu reálnych?

hospodársky pokles znamená priškrtenie výdavkov, a to aj na kozmonautiku..
čínske vesmírne plány, budú ešte hlasnejšie a neurčitejšie, ako boli do teraz [Upraveno 12.8.2015 alamo]
 
12.8.2015 - 14:05 - 
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nove-technologie-zlevni-solarni-panely-evrope-se-boom-vyhne-1217796

na? "vysoke naklady OZE" su sice fakt, ale je to premenna, nie konstanta
 
12.8.2015 - 18:21 - 
pokiaľ ide o "konštanty", tie teraz testujú poliaci
http://ekonomika.idnes.cz/polsko-setri-proud-chce-zabranit-blackoutu-fkt-/ekoakcie.aspx?c=A150812_135319_ekoakcie_fih
Potemnělé kouty obchodních center, přidušená klimatizace a eskalátory bez života. Některé obchodní domy v Polsku šetří elektřinu. A nejsou samy. Kvůli hrozbám blackoutu v období sucha byly mnohé průmyslové firmy donuceny poslat své zaměstnance domů a posílit naopak noční směny.
..
financie vrazené v poslednej dobe do "OZE", sa poliakom "bohato" odvďačili
http://ceskapozice.lidovky.cz/polske-eldorado-z-vystavby-vetrnych-elektraren-ftv-/tema.aspx?c=A120118_052235_pozice_53195
Polské eldorádo z výstavby větrných elektráren
..
prioritou poľskej vlády, bolo naplniť a dokonca prekročiť direktívy EU, záujem občanov o cenu a pravidelné dodávky energie, bol druhoradý
dnes vidíme výsledky.. [Upraveno 12.8.2015 alamo]
 
13.8.2015 - 13:24 - 
citace:
pokiaľ ide o čínu
tak sen o jüane ako novej rezervnej mene, konkurujúcej doláru, práve vyšumel do stratena
číňania z večera do rána, devalvovali menu o 1,9%
http://www.wsj.com/articles/china-moves-to-devalue-the-yuan-1439258401
toto sa nerobí keď máte dôveru v prirodzenú stabilitu


Podmínkou jüanu jako rezervní měny je tržní kurs. Podmínkou tržního kursu jsou pohyby oběma směry jak trh žádá.

citace:
ups.. druhá devalvácia za dva dni
tentokrát o 1,6 %


Centrální banka přizpůsobuje kurs tržní poptávce. Bude se měnit každý den, podle výsledků obchodování. V čem je problém? Více trhu je přece více svobody a svobodnější ekonomika bude více růst, ne nebo že nám dvacetpět let lhali ??

citace:
je tu ešte niekto odvážny, kto bude tvrdiť že je tých 7% rastu reálnych?


Ano. Kromě mé maličkosti všechny učebnice a třeba Česká národní banka, která devalvovala korunu (a udržuje ji uměle podhodnocenou) právě s odůvodněním, že "ekonomická abeceda" říká: devalvace zlevní a tím podpoří export, což přinese hospodářský růst, devalvace zdraží dovoz, což uvolní místo na trhu pro domácí výrobce a tím přinese růst výroby... A nyní se ČNB pyšní růstem HDP, jako by za něj mohla...

citace:
hospodársky pokles znamená priškrtenie výdavkov, a to aj na kozmonautiku..


Čínu hospodářský pokles nečeká (vždyť se debatuje pouze o tom, kolikrát vyšší bude čínský růst než euroamerický), a devalvace je typicky prorůstové opatření, věta se proto Číny nemůže týkat.

Co se týče vlivu devalvace měny na kosmonautiku, můžete prosím rozebrat případ Japonska? Japonský jen za poslední čtyři roky klesl z cca 75 na cca 125 za dolar; vizte obrázky v http://blisty.cz/art/78489.html jaké to mělo důsledky na kosmický program?

PS. Hloupost mainstreamové mediální produkce je vidět třeba ze srovnání "čínského" obrázku z výše uvedeného odkazu s nablblým komentářem o "deseti letech trvalého, pevného kurzu" z Guardianu (česky http://blisty.cz/art/78497.html ). Máte zapotřebí číst něco takového?
 
14.8.2015 - 09:49 - 
aby sme tu cinu neprechvalili, treba si uvedomit zopar faktov:

-cina ma asi 4x viac obyvatelov nez USA. Velkost cinskej ekonomiky je do znacnej miery dana tym, ze je tam proste mrte vela pracovnej sily

-HDP na hlavu je naopak asi 4x mensie nez v USA

-z pohladu HDP na hlavu ma cina teda stale vela priestoru na rast. Teda nie je tak tazke dosahovat vysoke rasty HDP, rovnako ako ich dosahuju ekonomiky tretieho sveta

Avsak Novak spravne podotkol, ze ekonomika ciny neklesa, iba rastie pomalsim tempom. Cim vacsia bude, tym pomalsie bude dalej rast. To je jednoducha zakonitost pozorovana vsade vo svete - "slimaci" euroamericky rast je dany okrem ineho tym, ze su to sakramentsky velke ekonomiky. Samozrejme je tu aj faktor krizy a dlhovych problemov, ale tie su aj v cine.

 
14.8.2015 - 11:54 - 
Pokud roste americký HDP hlemýždím tempem, jakým roste evropský  
14.8.2015 - 14:18 - 
V europe je uspech ked neklesa A tak to pekne na tom papieri bolo, ze najkonkurencieschopnejesia ekonomika budeme... to sa s tym asi uradnici zapotili, mozno aj tie tri pracovne dni v tyzdni. Veruveru, tie 20tisicove platy nie su len tak  
16.8.2015 - 17:34 - 
citace:
pokud by byly sestaveny speciálně a vyneseny třístupňovým Saturnem-5, mohly by vážit kolem 130 tun a mít průměr 6 metrů a poté by zcela jistě stačil by úplně jeden.
Zapomíná se na to, že Skylab o váze osmdesát tun vynesl dvoustupňový Saturn-5 a sám Skylab byl " jen" upravený třetí stupeň Saturnu z jehož nádrží byly vytvořeny prostory pro posádku a přidána konstrukce ATM a sluneční baterie.

Společně se Skylabem byl na LEO vynesen i druhý stupeň S-II o suché hmotnosti 40 tun. To je celkem 120 tun na LEO.
Těch 130 tun na LEO ve třístupňové variantě Saturnu V by neznamenalo větší obyvatelný prostor (pokud nechceš vyprazdňovat zbytky paliva z S-IVB).

citace:
Myslím, že nebude třeba projektovat a stavět obdobu ISS a zejména nikoli " mezinárodně". Pro experimenty v mikrogravitaci úplně postačí o řád levnější " národní" stanice typu Skylab. Američané budou mít supernosič, který dopraví na dráhu " jedním vrzem" obdobu stanici o váze přes 100 tun a průměru válce kolem 8, ale možná i 10m.
Davide, a co tohle?
Studie stanice "Skylab II" o průměru 8,5 m a vnitřním objemu 495 m3 z vodíkové nádrže horního stupně rakety SLS, umístěného v EML2
http://spirit.as.utexas.edu/~fiso/telecon/Griffin_3-27-13/Griffin_3-27-13.pdf
[Upraveno 16.8.2015 JiříHošek]
 
18.8.2015 - 19:04 - 
hm, nedavno som tu navrhoval transport elektriny pomocou "elektrovodov" je tazke byt prorokom...

http://tech.sme.sk/c/7969973/nasli-gral-supravodivosti-je-nim-zapachajuci-plyn.html
 
19.8.2015 - 20:04 - 
http://refresher.sk/27953-Dalnice-dobijejici-elektromobily-primo-za-jizdy-Realitou-uz-v-letosnim-roce

ze neda sa, nejde to?
 
19.8.2015 - 21:20 - 
Moc tomu nevěřím, to není dobíjení několika Watty, ale KWhodiny, a to není žádná sranda, navíc ty úpravy dálnic by stály miliardy. 
19.8.2015 - 22:59 - 
citace:
Moc tomu nevěřím, to není dobíjení několika Watty, ale KWhodiny, a to není žádná sranda, navíc ty úpravy dálnic by stály miliardy.


Přesně tak - hlavně jde o účinnost takovéhoto přenosu - na pár watech pro mobil se dá ještě malá účinnost tolerovat.
Hlavní problém - z důvodu zajištění alespoň nějaké účinnosti leží mobil přímo na podložce ve které je umístěna vysílající cívka - zde nebude moci být snímací cívka toho auta přímo na té vozovce. Neboť by ji jakýkoliv předmět například co spadl z nákladu jiného auta - prostě poškodil a jakákoliv větší vzdálenost účinnost přenosu zásadně zhorší. Leda že by to nějak revolučně vyřešily.

U stojícího auta na parkovišti si přece jen lze představit, že bude spuštěna přijímací cívka přesně na zem do místa, kde je umístěna vysílající cívka.
Cena - nutnost pokrytí celého úseku dálnice je další problém z hlediska ceny - oproti zcela reálnému vybavení pár parkovacích míst(v současné době) na parkovišti u nákupního centra.
 
19.8.2015 - 23:07 - 
a co fuziky jak na autodrahe? 
19.8.2015 - 23:13 - 
Kromě podstatně horší účinnosti (nejen spočívající ve vzdálenosti vysílací/přijímací cívky, ale ještě v nutnosti napájet velký úsek, pakliže by nebyla aktivována pouze aktuální cívka zrovna pod vozidlem), ještě drobnost.
Vířivé proudy v ostatních kovových částech vozidla: ohřev a pravděpodobně tím i brzdění.
Pravděpodobně nutnost použití vyšší frekvence, pak i parazitní vyzařování.

 

____________________
Pavel Nedbal
 
20.8.2015 - 09:13 - 
Ved si pockajme na vysledky testov. Mozno sa niekde objavia aj nejake detaily. Kazdopadne si nemyslim ze vami uvedene problemy by konstrukterov nenapadli. Bezkontaktne dobijanie autobusov na zastavkach uz tusim niekde zaviedli.

Ohladom nakladov - z hladiska dnesnej ekonomickej situacie, ked zapad trpi presytenostou trhu, je kazda investicna prilezitost pozehnanim, vratane obnovy a vylepsenia infrastruktury. To su zakazky pre stavebnikov, betonarov, v tomto pripade aj pre elektrikarov... aneb ked moze cina robit hdp tym ze stavia a buduje, mozeme aj my Navyse ked sa dnes uveruje za ciernu nulu...

trochu viac detailov
http://www.etrend.sk/technologie/velka-britania-ide-testovat-cesty-ktore-pocas-jazdy-dobijaju-elektromobil.html [Edited on 20.8.2015 yamato]
 
23.8.2015 - 20:09 - 
Nevěděl jsem, do jakého vlákna to zařadit, tak tedy souvislosti kosmonautiky, i když se nejedná o kosmonautiku, ale o bombardování asteroidy.
Sibiř je na podobné radosti neobyčejně bohatá, stačí připomenout Tunguzkou katastrofu 1908, Sichote-Alin 1947 a Čeljabinsk 2013. Ale všechno tohle by byl jen neškodný písek proti opravdu drtivému úderu, pokud by se prokázala hypotéza o dopadu asteroidu na Sibiř někdy kolem roku 1815. Podrobnosti viz http://aeronet.cz/news/putin-odhaluje-historii-ruska-narod-ktery-nezna-svou-minulost-nema-budoucnost-zkaza-velke-tartarie-1-cast/
Geologické, klimatologické, pedologické a archeologické aspekty jsou nesporně zajímavé, má k tomu někdo něco dalšího?
PS: Pro ty, kdo vidí rudě při jméně Putin, přeskočte první odstavec.
 
23.8.2015 - 20:11 - 
citace:

PS: Pro ty, kdo vidí rudě při jméně Putin, přeskočte první odstavec.



a ti co vidia rude pri nazve aeronet.cz?
 
23.8.2015 - 20:15 - 
PS: Pro ty, kdo vidí rudě při jméně Putin, přeskočte první odstavec.


a ti co vidia rude pri nazve aeronet.cz?

No, já vidím rudě při názvu Česká televize, ale to je celkem fuk. Až si přečteš článek, můžeme o něm podebatovat.
 
24.8.2015 - 10:07 - 
Ty problémy jsou asi horší, než jen lehké zpomalení růstu. Mám štěstí, že mám přístup k datům z části jednoho sektoru byznysu v Číně. Bude zajímavé sledovat výstup vlastních reportů.

"Čínská ekonomika je na tom hodně zle a v některých sektorech jsou nafouknuté bubliny," řekl agentuře Bloomberg Wu Kan ze shanghajské společnosti JK Life Indurance.


http://byznys.ihned.cz/c1-64503160-zive-cerne-pondeli-na-asijskych-trzich-strasi-zbytek-sveta-padaji-meny-komodity-i-hlavni-evropske-indexy
 
24.8.2015 - 10:08 - 
No, shrnu to jednoduše. Ten článek na aeronetu je naprostý blábol a nemá smysl se jím vážně zabývat. Je to něco jako Daeniken ve službách Velkého Ruska, který si na začátku spletl termín Tartar a Tatar. Romanovci jako dosazení agenti prohnilého Západu jsou opravdu půvabní :-) Uráží to i vědecké kapacity Sovětského svazu, kteří by něco takového rozhodně zjistili už před 40-50 lety, tudíž o vědě v tomto článku nemá smysl mluvit (věda se nedělá na základě fotek). [Edited on 24.8.2015 Ervé] 
24.8.2015 - 12:31 - 
citace:
No, shrnu to jednoduše. Ten článek na aeronetu je naprostý blábol a nemá smysl se jím vážně zabývat. Je to něco jako Daeniken ve službách Velkého Ruska, který si na začátku spletl termín Tartar a Tatar. Romanovci jako dosazení agenti prohnilého Západu jsou opravdu půvabní :-) Uráží to i vědecké kapacity Sovětského svazu, kteří by něco takového rozhodně zjistili už před 40-50 lety, tudíž o vědě v tomto článku nemá smysl mluvit (věda se nedělá na základě fotek).

Ervé, já ten článek nehájím, pouze jsem ho sem umístil, protože jeho námět je zajímavý (což snad připustíš) pro každého, co se trochu zajímá o vesmír, s tím, že ať si na něj po přečtení udělá každý svůj názor. Jinak si ale nejsem tak docela jistý, zda jsi ho četl pozorně; slovo Tartaria nevymyslel ten tvůj "Däniken ve službách velkého Ruska", ale autor hesla v Britské encyklopedii z roku 1771. Podívej se trochu pozorně na připojené mapy.
 
24.8.2015 - 12:33 - 
ekonomika chytá "čínsky syndróm" v reverze
panika sa pretavila s číny, do celého sveta

 
24.8.2015 - 13:12 - 
citace:
citace:
No, shrnu to jednoduše. Ten článek na aeronetu je naprostý blábol a nemá smysl se jím vážně zabývat. Je to něco jako Daeniken ve službách Velkého Ruska, který si na začátku spletl termín Tartar a Tatar. Romanovci jako dosazení agenti prohnilého Západu jsou opravdu půvabní :-) Uráží to i vědecké kapacity Sovětského svazu, kteří by něco takového rozhodně zjistili už před 40-50 lety, tudíž o vědě v tomto článku nemá smysl mluvit (věda se nedělá na základě fotek).

Ervé, já ten článek nehájím, pouze jsem ho sem umístil, protože jeho námět je zajímavý (což snad připustíš) pro každého, co se trochu zajímá o vesmír, s tím, že ať si na něj po přečtení udělá každý svůj názor. Jinak si ale nejsem tak docela jistý, zda jsi ho četl pozorně; slovo Tartaria nevymyslel ten tvůj "Däniken ve službách velkého Ruska", ale autor hesla v Britské encyklopedii z roku 1771. Podívej se trochu pozorně na připojené mapy.


Jenomže Tartaria je prostě Tatarstán - země Tatarů, pozůstatek říše Temudžina a spol., než si ji podrobilo Rusko - změť kmenů a rodů. Encyclopedia Britannica z roku 1771 těžko může být solidní zdroj o Střední Asii, když se Britové nikam hluboko nedostali a řešili Francii, Americké a Indické kolonie. Věda se nedělá na základě fotek a zběsilého výkladu, ale na základě seriózního geologického a archeologického průzkumu. Sověti dělali rozsáhlý geologický průzkum Sibiře od začátku do konce, takže by nejspíš na něco takového přišli už před lety.
 
24.8.2015 - 15:58 - 
citace:
blábol a nemá smysl se jím vážně zabývat. Je to něco jako Daeniken


Tak, tak, Nový Jiříku, laický nadšenec smotá kuriozity a zajímavosti na jednu hromadu, pokusí se jim dát pseudovědecké vysvětlení, dänikenovská metoda. Inovací je zamíchání do guláše nevinného prezidenta, to si Däniken nedovolil. Historická část je samozřejmě absolutní blábol, ale když už jsme tu od zdejších jakohistoriků četli fantazie o obilí v Grónsku, přežijeme i Tartarii..

Dobrá rada: jakmile kdekoliv najdete zmínku o "nové chronologii" pana Fomenka, utíkejte sprintem..

PS. Nicméně třeba ty linie barokních pevností jsou boží (a do nového světla staví tzv. "potěmkinovy vesnice" - když byli Rusové schopni postavit taková opevnění, pár chalup na Krymu byla maličkost..)

citace:
změť kmenů a rodů


Oni byli dost dobře organizovaní ve svých chanátech.

citace:
věda se nedělá na základě fotek


Na fóru, kde je fotografování z i do vesmíru pokládáno za úctyhodnou vědeckou činnost, je to přístup poněkud neočekávaný
 
24.8.2015 - 16:27 - 
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/365365-cina-zdvojnasobila-vyvoz-vzacnych-kovov/
a to sme tu pred pár rokmi, po tom ako číňania stanovili vývozné kvóty na "prvky vzácnych zemín", o tom debatovali
..
inak
aký je vlastne vzťah dostatku vs. nedostatku surovín a "pokroku"?

viacerí tu tvrdili, že keď je nedostatok (napríklad ropy) zastaví sa "pokrok"
ale zdá sa, že je to fakt skôr naopak

číňania zaviedli kvóty na vývoz, bol nedostatok, cena vzrástla, začali sa hľadať nové zdroje..
akonáhle umelé prekážky padli, hneď je tu problém s nadbytkom

motorom pokroku je skôr nedostatok čohokoľvek..
 
24.8.2015 - 16:41 - 
potom by bol neplatný aj argument s témy o mimozemšťanoch
"čo ak sa život objaví na planéte s nedostatkom ťažiteľných surovín?"
malo by to obmedziť vznik technologickej civilizácie?
nie naopak.. ešte viac by ju to stimulovalo
 
25.8.2015 - 15:06 - 
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2987492/uspech-a-mytus-velkych-podnikatelu.html 
25.8.2015 - 19:07 - 
citace:
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2987492/uspech-a-mytus-velkych-podnikatelu.html

Nějak jsem nepochopil, co tím chtěl básník říct. Že se pro nějaký revoluční postup či vynález musí setkat odpovídající podmínky a osvícený jedinec, který jich využije a uskuteční to, to snad chápe každý.
 
25.8.2015 - 23:34 - 
no asi to mysleli tak, že když je nějakým článkem toho řetězu stát, tak to není žádná ostuda, když se toho účastní nějaká soukromá firma-to je nejspíš narážka na to, že někteří poukazují na to, že Musk je napojen na státní prachy, a proto není žádný kumšt, co dokázal. 
<<  297    298    299    300    301    302    303  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.191900 vteřiny.