Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  34    35    36    37    38    39    40  >>
Téma: Souvislosti kosmonautiky
25.10.2006 - 16:50 - 
citace:
Nebudu již příliš reagovat, když jsem to slíbil. A kdybych měl mluvit o politicích jako Tupolánek, Tlustý, Langer, Vondra, Macek... nemohl bych být slušný. Pan Paroubek je slušný člověk, který to s lidmi myslí dobře.


Když už jsem se rozjel s tou první částí souhlasím, také nemohu modré bolševiky vystát. Proto volím US nebo SNK-ED. Vrcholem všeho z mého hlediska bylo, když jeden modrý kre*én(myslím že Doležal) navrhl zákon umožňující vyvlastnění menšinových akcionářů(squeeze out), po těch kecech ODS o nedoktnutelnosti soukromého vlastnictví to byla poslední kapka.
 
25.10.2006 - 17:15 - 
To Adolf:
/Asi za "zpolitizované" prohlašujete ty projekty, kde těžiště cílů vidíte v PR, v image-makingu, propagaci, prestiži. Nebylo by tedy lepší používat těchto slov?/
Zhruba tak nějak jsem to myslal, těžištěm cílů je získat hlavně z toho politické body. Proto já místo těch slov volím zpolitizované. Jak pro stát, tak třeba pro politickou stranu.

To Hawk:
Drobní akcionáři, mající často nepříliš cenné akcie z kupónové loupeže století, dělníci, úředníci a ostatní obyčejní lidé nikdy nebyli pro ODS důležití. Je to strana hájící zájmy horních 10 000. US-DEU a SNK-ed? To jsou ty strany co se scházejí ve výtahu?
 
25.10.2006 - 17:31 - 
Na kupónovce nebylo vůbec nic špatného, byl to dobý nápad. Hlavní vadou byl fakt, že právo nešlo ruku v ruce s reformou.

Je bída pravicového spektra, že ji reprezentuje už pouze zprofanovaná ODS resp. to vedení strany Ty lidí ve vedení Tlustého, Římana, Nečase, Langera a pár dalších prostě nezkousávám :-).
 
27.10.2006 - 09:55 - 
Nechci tady roztáčet další kolo politického žvanění, ale tenhle dotaz se sem vážně hodí.
Republikáni by mohli dostat v příštích volbách na frak:
http://lidovky.zpravy.cz/republikanum-hrozi-ve-volbach-velka-porazka-fmk-/ln_zahranici.asp?c=A061027_094519_ln_zahranici_znk

Máte někdo info jak Demokraté nahlížejí na celou lunární iniciativu ,financování NASA a kosmonautiku vůbec? Já jen, že za Clintona byl přístup ke kosmonautice trochu více konzervativni.
 
27.10.2006 - 12:42 - 
citace:
... Je bída pravicového spektra, že ji reprezentuje už pouze zprofanovaná ODS resp. to vedení strany Ty lidí ve vedení Tlustého, Římana, Nečase, Langera a pár dalších prostě nezkousávám :-).

Není. Je to bída naší společnosti, že prakticky jediná pravicová strana musí mít program kryjící se s programem soc.dem. stran v západních demokraciích, aby u nás mohla vyhrávat volby.
Bída naší společnosti jsou i lidé považující funkcionáře beroucí úplatky [svého času za povolení každého pronájmu nemovitosti na Praze 2, že] za slušné lidi.
Bída je to, že těchto uctívačů rudých je tolik, že i přes vše toto udrží své oblíbence ve vysokých politických postech... kde řídí[li] státní rozpočet, tedy ovlivňují[-ovali] i vědecký výzkum, vč. toho kosmického.

 

____________________
--
MIZ
 
27.10.2006 - 13:23 - 
Tady musim s MIZ souhlasit.  
13.11.2006 - 10:37 - 
Že by Indie získala bramborovou medaili v oblasti pilotovaných letů? Do roku 2014 má vyslat člověka vlastními silami do vesmíru. Pokud to dodrží, tak ji těžko někdo předběhne.

http://www.space.com/news/061110_india_mannedspace.html

A možná bude mít stříbro za přistání člověka na Měsíci, ale to nejde moc brát vážně.

The Indian Space Research Agency (ISRO) has proposed starting a human spaceflight program, with the first manned flight taking place by 2014 leading up to landing an Indian national on the Moon by 2020, ahead of China.

 
13.11.2006 - 22:49 - 
Mě spíš zaujalo tohle:

"(ISRO)... has redesigned an existing satellite launcher – the GSLV — to carry a crew of two and has already built a space recovery capsule..."

(ISRO už upravila nosič GLSV pro dvojčlennou posádku (=man-rating?!?) a postavila návratovou kapsli)

a

"ISRO will attempt to validate its re-entry technology in January 2007, when a new space recovery capsule will be launched into Earth orbit. It will then be de-orbited and recovered in the sea."

(ISRO se pokusí prověřit na této kapsli technologii návratu z orbity v lednu 2007 (!) )

To je zatraceně blízko! Pokud chápu dobře, tak chcou za dva měsíce vypustit něco jako před časem ESA vypustila Atmospheric Reentry Demonstrator.
 
22.1.2007 - 21:18 - 
Tak a máme to tu... Indom sa dnes podaril prýkrát úspešný test návratu kapsuly SRE-1 na Zem, do Bengálskeho zálivu. Dobrá prácička, len tak dalej.
Podrobnosti na http://www.isro.org/pressrelease/Jan22_2007.htm
 
22.1.2007 - 21:47 - 
Pro ty, kdo nechtějí na stránkách ISRO louskat angličtinu, podstatné věci jsem dal česky do SPACE-40:

http://www.lib.cas.cz/www/space.40/2007/I001C.HTM

 

____________________
Antonín Vítek
 
19.2.2007 - 23:18 - 
Mám pocit, že nejlepší by bylo, pokud je tedy pro někoho stanutí človeka na Marsu tak důležité, byť je to jen symbolický krok, vyslat nějakou tu raketu a nějak se dostat zpátky( nepopírám náročnost).
Poté bychom měli Mars nechat plavat a soustředit se na zbudování nejen základny, ale celé infrastruktury na Měsíci. Tím myslím zavést průmyslové zpracování horniny pro místní využití, vytvořit umělý ekosystém s vlastním oběhem... tzn. plantáže pro výrobu kyslíku a potravin. Tím budou vytvořeny podmínky pro příliv nejprve dělníků a konstruktérů, posléze ,,civilistů,,.
Zní to jako jednoduchá naivní představa, ale pokud se něco podobného v budoucnu uskuteční, bude to probíhat podle tohoto scénáře. (zázemí na orbitě bude ale nutné)
Doposud všechny Měsíční ,,výlety,, probíhaly, jako jako když jedete ráno k babičce na návštěvu a večer se musíte vrátit, protože nemáte kartáček na zuby a postel ... a to je nuda
 
26.2.2007 - 11:44 - 
http://neviditelnypes.zpravy.cz/analyza-proc-jednoznacne-ano-americke-zakladne-flk-/p_politika.asp?c=A070225_110653_p_politika_wag

Zde je zajimavy clanek o protiraketove obrane v Cesku. Nezbyva nez s autorem souhlasit.
 
26.2.2007 - 11:55 - 
citace:
Mám pocit, že nejlepší by bylo, pokud je tedy pro někoho stanutí človeka na Marsu tak důležité, byť je to jen symbolický krok, vyslat nějakou tu raketu a nějak se dostat zpátky( nepopírám náročnost).
Poté bychom měli Mars nechat plavat a soustředit se na zbudování nejen základny, ale celé infrastruktury na Měsíci. Tím myslím zavést průmyslové zpracování horniny pro místní využití, vytvořit umělý ekosystém s vlastním oběhem... tzn. plantáže pro výrobu kyslíku a potravin. Tím budou vytvořeny podmínky pro příliv nejprve dělníků a konstruktérů, posléze ,,civilistů,,.



Pristani na Marsu nemusi byt jen symbolicky krok, pokud zde bude nejaky skutecny predpoklad usidleni lidi na Marsu. Vzhledem k tomu ze Mars je radove obtiznejsi nez Mesic, tak mi prijde logicke o Marsu uvazovat az po dostatecnem usazeni lidstva ve vesmiru.
Prvnim logickym krokem k dobyti Mesice me prijde obsazeni orbity. Bohuzel se domnivam, ze na orbite neni pro lidi (ne pro automaty) nic zajimaveho krome turistiky a jejiho podpurneho vyzkumu (vesmirna medicina a konstrukce habitatu). Mesic (ci asteroidy) ma na rozdil od orbity opravdovy vedecky a prumyslovy potencial.
K opravdemu dobyvani vesmiru dojde teprve az dojde s prumyslovemu vyuzivani vesmiru. Do te doby to bude proste jen vylet.
 
26.2.2007 - 15:36 - 
Pro jednoduchý let na Mars a návrat zpět plně postačuje mise po spojení dvou startů Aresu 5, třetí (s nouzovým vybavením) by už čekal na orbitě Marsu. Takový let je nereálný právě z důvodu jednoduchosti, krátkosti a neobhajitelnosti obrovských výdajů za 10-15 dní na Marsu. Roboty dnes můžou v pohodě zvládnout složitou misi - například vyslat návratovou raketu se dvěma rovery (a la MER, vybavených ramenem a vrtačkou pro sběr vzorků), vzorky roztřídit a pak poslat na Zem - takovou misi zvládne jediný start Atlas 5 551 nebo Delta IVH. Bohužel pro nejbližší roky není plánovaná. Při takové misi každé 2 roky je pravděpodobně pilotovaný průzkumný let zbytečný a lidé se na Mars můžou dostat až při stavbě základny pro dlouhodobý pobyt a výzkum. 
02.7.2007 - 21:09 - 
Citace z Plánů na návrat na Měsíc:

„NASA to chce udělat jinak. Chce se soustředit na průzkum. Proto nabízí privátnímu sektoru komerční příležitosti ve formě zpřístupnění amerického segmentu ISS ("národní laboratoř") včetně podpory komerčního orbitálního transportního servisu (COTS).
Třeba se tento model na ISS osvědčí, a privátní sektor si v budoucnu sám zafinancuje vývoj dopravních prostředků podobných těm, které uvádíte.“

To by bylo moc fajn, kdyby tyhle záměry s ISS vyšly, neboť tím se opět začala plnit hlavní očekávání, která všichni, kdo věří na perspektivu kosmonautiky, do ní vkládají. Zkusím se tu osvětlit, jaké je to to hlavní očekávání, které nepochybně očekáváte i vy všichni, kdo tu brouzdáte, i když to možná nevíte.

Začnu trochu z jiného konce. Nekomerční kosmonautika je vynakládám veřejných prostředků úplně stejně jako třeba výstavba silnic a jsou od ní v podstatě stejná očekávání. Buduje-li veřejný sektor silniční síť, činí tak ve snaze vytvořit někde investiční prostor. Očekává, že po těch silnicích přijdou investice. Vzniknou tam továrny, domovy, kanceláře, ateliéry, které si tam někdo rád za své postaví. Veřejné výdaje, které přináší investice, jsou považovány za výnosné a pokračuje se v nich, dokud se nevyčerpá jejich potenciál přivádět investice. Veřejné výdaje, které přitahují méně investic, nebývají považovány za moc perspektivní a omezují se. Staví se proto více dálnic než železnic a buduje se silniční síť, po které do celých oblastí doplazí investice a tudíž život. Dobře vydané veřejné výdaje jsou v podstatě pergolou investic, které se po nich vyšplhají k novým příležitostem. To platí pro silnici, jako pro ISS.

Od kosmonautiky se také chce, aby byla pergolou investic, jinak je lépe využít finance jinak, např. pro ty silnice. V mnoha oblastech se kosmonautika tou investiční pergolou stala. Televizní aj. telekomunikační družice, dálkový průzkum země aj. jsou dnes business jako každý jiný, a do vesmíru se vyšplhal po někdejších dobře vydaných veřejných výdajích. Jelikož se tento business neustále zdokonaluje, potřebuje na jednotku svého výkonu pořád menší a menší kapacitu nosičů, a skoro to vypadá na „recesi kosmonautiky“, ač její ekonomická výkonnost roste.

Kosmonautika by tedy potřebovala postavit více investičních pergol, po kterých se do vesmíru vyšplhá více investic, které budou chtít více kapacit nosičů. Původně si k tomu vybudovala ISS, nicméně tahle pergola zatím moc nezafungovala. Nic moc se tam po ní nevyšplhalo, co by ve vesmíru investičně bujelo. Mám obavy, že ani z akademické sféry se nikdo moc nehrne protlačit svůj program za těžce vybojovaný grant na ISS, neboť do hitparády citačních indexů se tím asi nedostane. Ti, co to udělali, hořce poznali, jak je kosmické podnikání rizikové, neboť jim vázalo investiční prostředky, a na své experimenty pak roky čekali, než zas začaly létat STS. Jako pergola investic akademické sféry tedy ISS moc nezafungovala. Snad se jí tedy povede oživit jako pergolu komerčních investic, kdyby se to povedlo, třeba se tím odstartují investice do komerčních nosičů a ideálně příští velká kosmická stanice na orbitě bude produktem konsorcia investičních bank a ne nějakých NASA, ESA aj.

Také se lze dohadovat, povede-li se program Měsíc jako pergola. Zatím jsou skoro všechny plánované prostředky alokovány na dopravu a tvorbu infrastruktury pro možné činnosti na Měsíci. Že by tam také něco měli dělat, s tím jako by nikdo nepočítal. Evidentně se tedy počítá s tím, že možné aktivity na Měsíci budou natolik atraktivní, že některé výzkumné instituce mimo NASA – třeba i ze zahraničí - se budou cpát, aby do tohoto projektu samy sebou zainvestovaný program vložily, a NASA, že udělá je pergolu, po které se tyto bující investice na Měsíc vyšplhají. Doufejme, že to vyjde. Nicméně pokusy o investiční pergoly do vesmíru se podezřele často nedaří. Není to jen případ ISS. Viz projekt Galileo, který byl koncipován jako investiční pergola pro komerční sféru, kterou však ani trochu nenapadlo se po ní do vesmíru šplhat, a teď se bude muset financovat z veřejných prostředků kompletně.
 
03.7.2007 - 00:29 - 
ja osobne sa obavam, ze kozmicka komercna revolucia v oblasti pilotovanych letov je takou dalekou buducnostou, ze sa jej nikto z nas nedozije (okrem par milionarov, taka spolocenska sfera tu bude vzdy).

ved len z historickeho hladiska, ked moreplavci oboplavali zemegulu, robili to vzdy len pre istu financnu odmenu, aj ked samotny objav priniesol okamzitu aplikaciu v zmysle novych obchodnych ciest.

dnesny pilotovany kozmicky program (ci uz ISS alebo VSE) neprinasa take efektivne aplikacie, akou boli obchodne cesty. samozrejme ze satelity ano, ale tie nepatria do sfery pilotovanej kozmonautiky.

bohuzial pozemsky biznis sa dokaze rentabilne a efektivne zaobist bez pilotovanych letov. a hlavne v dobe ked sa rusi STS a tym padom svet prisiel o moznost znasat z vesmiru na Zem relativne obrovske mnozstva akehokolvek materialu (v tonach), co je oproti tomu Sojuz (niekolko malo desiatok kg) resp. planovany CEV (? kg).

skor to vyzera tak, ze doslo ku koncepcnej chybe tym, ze z politickych dovodov zrusili STS a tym odrezali zasobovacie linky na ISS (problem, ktory este stale nie je spolahlivo vyrieseny, len ciastocne). a ako nahrada a naplast ma byt komercny sektor, a ako perlicka ma byt aj jeho maximalna ucast na VSE, aby sa tym ukazala porospesnost dalsieho politickeho rozhodnutia. komercny sektor na to nema, aspon v sucasntosti a v blizkej buducnosti ani nebude mat, pretoze ti co by to aj zvladli tak skrachuju kvoli ruskej a neskot mozno aj cinskej ( a kto vie kedy sa prida india) konkurencii.
 
06.7.2007 - 14:23 - 
citace:


bohuzial pozemsky biznis sa dokaze rentabilne a efektivne zaobist bez pilotovanych letov. a hlavne v dobe ked sa rusi STS a tym padom svet prisiel o moznost znasat z vesmiru na Zem relativne obrovske mnozstva akehokolvek materialu (v tonach), co je oproti tomu Sojuz (niekolko malo desiatok kg) resp. planovany CEV (? kg).

skor to vyzera tak, ze doslo ku koncepcnej chybe tym, ze z politickych dovodov zrusili STS a tym odrezali zasobovacie linky na ISS (problem, ktory este stale nie je spolahlivo vyrieseny, len ciastocne). a ako nahrada a naplast ma byt komercny sektor, a ako perlicka ma byt aj jeho maximalna ucast na VSE, aby sa tym ukazala porospesnost dalsieho politickeho rozhodnutia. komercny sektor na to nema, aspon v sucasntosti a v blizkej buducnosti ani nebude mat, pretoze ti co by to aj zvladli tak skrachuju kvoli ruskej a neskot mozno aj cinskej ( a kto vie kedy sa prida india) konkurencii.


Já myslím, že STS bylo zrušeno z ekonomických a technických důvodů, a že spíš přežilo příliš dlouho díky politice.

Snášení velkých nákladů, s nimiž plánovači - dost možná z velké části vojenští - v 70. a 80. letech počítali, se během nádledujícího vývoje neukázalo být potřebným pro aktivity, které se ve vesmíru opravdu provádí. Nicméně je jistě možné, že by se taková potřeba v budoucnu mohla objevit. I tak bych to ovšem viděl spíš na vývoj specializovaných sestupových pouzder pro náklady pro takový případ. Vozit s sebou při každém letu na orbitu obrovský systém, který takový sestup umí, i když ho zrovna není zapotřebí, je myslím trochu přepych vození balastního nákladu sem tam.

 
07.7.2007 - 15:42 - 
citace:
No a k te kosmonautice,kdyby se pruzkumnici nebo moreplavci rozhodovali jen podle toho,jestli to pomuze turismu nebo rozvoji podnikani,tak toho asi moc neobjevi a nejsme tam kde jsme a kde snad jeste nejaky ten rok vydrzime.




Dávní průzkumníci a mořeplavci se nerozhodovali podle ničeho jiného, než že objevovali nové příležitosti pro podnikání. Tak marnivá činnost jako turismus tehdy ještě moc v podnikatelském kursu nebyla. Základem bylo spíš dobývání a kolonizace. Ale vůbec o nic jiného než o získání nových investičních příležitostí tehdy nešlo a nejde ani teď.
 
08.7.2007 - 09:11 - 
citace:
Že přijde apokalypsa s čertíma z pekla, globálně oteplená katastrofa z dílny té agresivní Zelené církve či komunistická revoluce, z toho ale strach nějak kvůli tomu nemám.



Jako priznivci kosmonautiky bychom si nejakou tu globalni katastrofu ekonomickeho-politicko-ekologickeho razu meli prat.
Za soucasneho vyvoje bude kosmonautika vzdy az na vedlejsi koleji za socialnimi vydaji na udrzeni poctu pracovnich sil v tom ci onom oboru.

 
08.7.2007 - 17:23 - 
citace:

Ten dům by si i dnes mohl postavit kde kdo. Jenže ne každý má nervy a čas studovat haldy předpisů,aby dům vyhověl kupě směrnic a nařízení o statice, elektroinstalaci, odpadu a co já vím ještě. Nemluvě o tom, že tyto směrnic a předpisy celou stavbu výrazně prodražují.
Je to krásná ukázka toho jak regulace a omezení zdražují a znesnadňují přístup k bydlení těm nejchudším. Antisociálně sociální stát v praxi.


Nejhorší na tom je, že nejde o nějakou „tupou“ regulaci „hloupého“ socana. Je to velmi důkladně promyšlený a provázaný systém vykořisťování a útlaku – vše pochopitelně s velmi „ušlechtilou“ motivací. V této své účelnosti to pak pracuj velice dobře. Základem systému, jak určité poziční sítě utlačují a vykořisťují společnost, je např. ochrana zemědělské půdy, která však velice dobře funguje jako ochrana pozic držitelů nedostatkových stavebních pozemků. U zboží s takto nepružnou poptávkou z toho plyne obrovská renta za nic. Na stavební pozemeček s cenou za miliony, pak nikdo nepoloží obytnou bednu za sto tisíc, i když by k bydlení stačila, ale musí si zajistit přiměřenou ziskovou marži svých nákladů. Stavební předpisy pak celý systém pochopitelně dojišťují. Prostě nelze bydlet jinak, než že odevzdáme velkou část svých přebytků držitelům určitých pozic jen za tuto jejich pozici, nikoliv za adekvátní protihodnotu. Všechno je to velice „ušlechtilé a etické“, tedy semifeudální a ne kapitalisticky mamonářské jako volný trh s půdou.

Největší zdroj těchto „ušlechtilých regulací“ je pak, ať jsou pohnutky nadšených aktivistů jaké chtějí, Zelená politika. „Záchrana“ planety před oteplením, „záchrana“ půdy před mamonem atp.
 
08.7.2007 - 17:46 - 
citace:
to je osvědčený návod k vymření.+ celý přízpěvek



To Adolf

Tak tohle bych nestvořil ani kdybych měl na to několik hodin. Máte moji poklonu. Skvělé dílo opravdu jsem se pobavil. Někdy by to stálo podobné přízpěvky archivovat.

 
08.7.2007 - 17:48 - 
Bryansku, my už jsme pochopili, že všechno americké je špatné, že špatně žijí, špatně pracují, aniž by tušili, že ve skutečnosti jim ten jejich prohnilý imperialismus už padá na hlavu. To nám už z těch ideologických výlevů došlo.
Teď byste to měl ale nějak vysvětlit jim! Oni jsou totiž asi hloupí, protože nevypadají na to, že by se dobrovolně chtěli mít citelně hůř, třeba tak, jako se máme my tady. Tvůrci křesťanství to tehdy svým otrokům dokázali vysvětlit, že je pro ně lepší držet hubu a krok a čím hůře se budou mít za života, tím lépe pro ně. Komunistům se tento ideologický úspěch zopakovat nepodařilo a jejich historická chvilka u moci musela být podložena násilím.
Možná to vezměte per partes a zkuste je zatím jen přesvědčit, že se mají špatně a my co se nehoníme za mamonem, poněvadž nám v tom stát brání se máme lépe, protože máme nižší životní úroveň a tím méně peněz na životní prostředí, na kosmonautiku, na všechno.

 

____________________
--
MIZ
 
08.7.2007 - 19:08 - 
citace:

Teď byste to měl ale nějak vysvětlit jim!


Také by možná mohl dát nějaké rady Číňanům a Rusům na jejich cestu k naplnění neodvratné historické nutnosti převzít od Američanů imperiální kontrolu nad planetou, čímž bude konečně nastolena ta spravedlnost, na kterou máme důvod se těšit jako na spásu. Hlavně by jim měl dát radu, že nemají věřit tomu imperialistickému dolaru, když on jim může snést mnoho hlubokomyslných důkazů, že tato měna se musí zcela určitě zhroutit. Kromě historické nutnosti to plyne z faktu, že když vyměním € za jeho ekvivalent v $, tak si za to v US koupíme daleko víc než v EU. Parita kupní síly € je tedy daleko nižší než jeho směnný kurz. Když si kupuji čtyřicetiletý dluhopis, tak musíme spolu s Bryanskem předpokládat, že se během celých dalších 40 let bude směnný kurz € nadále odchylovat od své parity kupní síly v domovské zemi nahoru, a směnný kurz $ půjde nadále proti paritě své kupní síly dolů, a ne se staroimperialistickými mamonskými finančníky předpokládat, že dlouhodobě lze očekávat spíš oscilaci směnných kurzů dost blízko poměru parity kupní síly. Jak je možné, že ti Číňané přes svou genialitu, která jim spolu s historickou nutností zajistí brzy vládu nad planetou, nechápou Bryanskovi vývody a věří právě finančnímu systému impéria ve smrtelné křeči? A že je v poslední smrtelné agonické křeči, to ví v posledních 90 letech každý, kdo zná historickou nutnost, a nově i každý, kdo zná recept na jedině správnou budoucnost, k níž na rozdíl od USA Evropa kráčí podle linie vytčené třeba madame Royal.
 
08.7.2007 - 19:23 - 
citace:
Někdy by to stálo podobné přízpěvky archivovat.




Občas se bojím, že mé příspěvky někdo archivuje na příslušném oddělení BIS, kde mají na starosti sledování odpíračů politické korektnosti, univerzálních evropských hodnot aj.
 
08.7.2007 - 20:17 - 
Pro Adolfa :
Číňané nepotřebují dělat nějaké "zázraky" , aby zbohatli. Stačí, když udělají to samé, co my Češi v posledních 15 letech . Jak známo na začátku reforem v roce 1991 byla u nás průměrná hrubá mzda 3500 Kč, to bylo tehdá přesně 100 USD , pak jsme , jak Vy říkáte "nemožně socialisticky, tím stylem EU, který nikam nevede" zapracovali a ejhle v roce 2007 máme u nás průměrnou hrubou mzdu 21 000 Kč , v přepočtu na dolárky je to bratru 1000 USD . Řečeno jednou větou - za 15 let stoupla v dolarech Čechům průměrná mzda přesně 10 krát ze 100 na 1000 USD za měsíc. Kolikrát za 15 let stoupla mzda občanům USA ???, nemám přesné informace , ale bylo to vůbec o 100 % ??? Že Češi mohutně zbohatli od r. 1991 vidí i slepý - dnes po našich silnicích jezdí statisíce vozidel Audi, Porsche, Mercedes, Superb, velkým hitem Čechů je dnes mít vlastní bytelný domek, desítky tisíc Čechů se dnes potloukají po takových turistických oblastech, jako jsou Thajsko, Seychely, Karibik,Austrálie, atd. Můj příbuzný s přítelkyní nyní dělá okruh Nový Zéland, teď je v Peru, kde navštívíl Machu Pikchu, pak pokračuje přes Mexiko a Kubu zpět do Evropy. Vzhledem k nižším cenám jsme na 80 % průměru životní úrovně EU , kolik nám zbývá k dosažení USA - moc asi ne. Co víc vlastně může mít Američan, než Čech ?? Já sám mám rodinný domek plný elektroniky, auto, k moři jezdím kdy si vzpomenu, to samé můj švagr s rodinou, ten má auta dokonce tři /pro sebe , pro manželku a "dovolenkové", to samé můj batr - já prostě nevidím důvod nějak si ještě "honit triko" - upozorňuji, že nejsme žádní ředitelé podniků , ale obyčejní "běžňáci" - prostě mzda v Čechách stoupla za posledních 15 let - přesně 6 x , z 3500 na 21 000 a ještě k tomu koruna posílila proti USD o 50 % , to stačí k dovoleným v Řecku nebo nákupu rodinných domků. Číňanům samozřejmě nebude na "naši cestu" stačit těch 15 let, poněvadž jejich startovací čára byla hodně pod naší , jdou ale stejnou cestou jako my , tzn. příliv investic, stavba továren pro export /= u nás Panasonic, Hyundai, Foxconn,Škoda Auto, Toyota, atd./ , přebytkový zahraniční obchod vede k posilování národní měny proti USD , rychle stoupají mzdy proti "starým zemím" , ... V Číně je 75 % HDP vytvářeno soukromými podniky, nejde tedy vůbec o socialisticku zemi, jak se ještě dnes pár posledních zoufalců bez informací domnívá.
 
08.7.2007 - 22:22 - 
Zajímavé souvislosti : Pořadí největších světových firem k 30.3.2007 dle tržní kapitalizace jejich akcií / v miliardách USD / bylo následující : 1. Exxon Mobile /USA/- 430 , 2. General Eectric /USA/- 364, 3. Microsoft /USA/ - 273 , 4. Citigroup /USA/ - 253 , 5. AT&T /USA/ - 246, 6.Gazprom /Rusko/ - 246 , 7.Toyota /Japonsko/ - 231. Pokud s těmito ciframi porovnáme současnou velikost čínských devizových rezerv /tedy "nadbytečných" peněz čínské centrálbanky/ = 1300 miliard USD, zjistíme, že by Čína byla lehce schopna převzít 51 % majetku a tedy získat rozhodovací právo u všech pěti největších světových firem z USA / Exxon Mobile + General Electric + Microsoft + Citigroup + AT&T / za "pouhých 810 miliard USD" , tedy asi za 60 % svých devizových rezerv. Když si uvědomíme, že čínské devizové rezervy rostou ročně stabilním tempem o 30 až 50 % !!! , myslím, že by ještě mohlo být "docela dusno" a ani by se Čína nemusela pokoušet koupit mnou uvedené firmy. Stačí, kdyby se rozhodla své devizové rezervy použít k nákupům ropných polí v Africe, na Blízkém Východě, ve Venezuele, zásob mědi v Chile, uranu v Kanadě, automobilek v Evropě atd. - dříve, či později k tomu dojde a pár lidí se opět bude muset začít učit čínsky, je to těžké, ale jistě to rádi zvládnou. 
08.7.2007 - 22:45 - 
citace:
...pár lidí se opět bude muset začít učit čínsky...




Mno, třeba pan Vítek se už učí
 
08.7.2007 - 22:52 - 
Pro p. Bryansk:
1) nerekl bych, ze v Cechach to byl zrovna zazrak. Neni mozne srovnavat jenom sumu na vyplatni pasce, ale take kupni silu penez (kolik chleba nebo brambor si koupite).
2) Cina uz tyto akvizice uspesne provadi. Jeste z toho budeme mit sediny. Kazdopadne to delaji prave proto, aby stabilizovali svoji prehratou ekonomiku. Nemuzete cerpat zdroje donekonecna.
2) Cinane pracuji tvrde, ale za "odpovidajici cenu" dodavaji "odpovidajici kvalitu". Preberte si to jak chcete.
3) Nechcete se uz vratit ke kosmonautice ?

Honza
 
08.7.2007 - 23:10 - 
citace:

Bryansk:
... "Jsem rád v Evropě , když přijedu třeba do Bavorska v neděli a vidím, že hypermarkety jsou tam zavřené a lidé spokojeně po náměstích městeček popíjejí kávu a klábosí místo US modelu neustálého nakupování v marketech, tak mám dobrý pocit sounáležitosti s německým myšlením a celým modelem EU......"



No to se teda divim ze se vam doposavad z cechu nedela na zvraceni.... Protoze to s tim nakupovanim.... snad nemusim pokracovat

adam
 
08.7.2007 - 23:31 - 
citace:
citace:

Bryansk:
... "Jsem rád v Evropě , když přijedu třeba do Bavorska v neděli a vidím, že hypermarkety jsou tam zavřené a lidé spokojeně po náměstích městeček popíjejí kávu a klábosí místo US modelu neustálého nakupování v marketech, tak mám dobrý pocit sounáležitosti s německým myšlením a celým modelem EU......"



No to se teda divim ze se vam doposavad z cechu nedela na zvraceni.... Protoze to s tim nakupovanim.... snad nemusim pokracovat

adam
Máte pravdu, bohužel, tlaky na převzetí US modelu chování jsou i v Evropě , tedy nejen u nás, silné. Snad Evropa alespoň částečně odolá, není o co stát trávit 20 hodin týdně v hypermarketech nakupováním zhovadilostí, většinou zbytečných jedovatých nesmyslů. USA teď tlačí, abychom ty nesmysly kupovali ještě geneticky upravené, holt "pokrok nezastavíš", zisk je zisk, i kdyby tvoje děti měly mít tři nohy a dvě hlavy po tom žrádle naklonovaným
 
<<  34    35    36    37    38    39    40  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.243276 vteřiny.