Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4  >>
Téma: Propagace kosmonautiky - brainstorming
18.5.2006 - 11:45 - 
No ti lide kteri dnes nechteji cist, tedy stejny druh lidi, necetl prilis ani v minulosti. Proste ho infromace moc nezajimaly. Nyni ma moznost dostat se alespon k nejakym pomoci tech i pro neho stravitelnych obrazku. Jiste tkaovych lidi je vice a vcie, protoze nekteri, kteri prece jenom aspon trosku cetli (chteli alepson enoc vedet), dnes maji obrazkovou moznost, ktera je snazsi.

Mylite se ale v mnohem. Ano text jako tkaovy potreba je, ale nemusi to byt obsahly elaborat, napriklad ono chemicke slozeni sutru staci popsat vzorcem a jeste lepsi je prave obrazkova forma (model molekuly s ruzne barevnymi atomy jednotlivych prvku, je dokazano, ze velka cast lidi si to pak zapamatuje snadneji - jako obrazek, nez jako slozity vzorec).

Dale treba prave u principu motoru rakety je mnohem vhdonejsi obrazek, idealne animovany, ze ktereho to pochopi i laik a to prave kvuli rozdilne predstvaivost lidi. Kdyz na stranku A4 popisi podrobne jak jdou ve spalovaci komore spaliny, jak do ni proudi palivo, kde se to zazehuje, jak to jde ven atd., tak stejen pulak lidi v tom bude mit gulas. Pokud vsak udelma par schematickych obrazku z jednoduchym popisem, pripadne animovany model motoru, pochopi alespon zaklady i uplny trouba.

Stejne napriklad informace o letu raketoplanu, kdyz nekomu reknu uhly atd, tak polovina lidi si ani nedokaze predstavit co je to uhel tricet stupnu (opravdu, nekde jsem zrovna se stupnemi videl vysledky vyzkumu, kde lide zvladali tak 90, nekteri 180, ale treba nekterym nedoslo, ze je to presne na druhou stranu, u 360 to bylo podobne, jakmile to ale bylo treba 270, 30, 60, tak byli mimo, protoze v bezne mluve se pouziva 90 pro rrpavy uhel, nebo otoceni na bok, 180 pro celem vzad a 360 pro komplet otocku, zbytek si velka cast lidi tezko predstavuje), tudiz je lepsi ukazat obrazek raketoplanu v uhlu triceti stupnu pristavajicim na draze a vedle obrazek letadylka pristavajciicho v uhlu tri stupnu, tak si to dokazi i pozdeji vybavit.

Bohuzel je to tak a kdo se uspet musi si to uvedomit a nesnazit se lidem neco vnutit, nebo je predelat.

Takze ano, cteni velmi podporuje fantazii a predstavivost, nicmene pokud je cilem zaujmout laiky (masy), tak je potreba jit cestou grafickou (obrazky, grafy, infografika, animace atd.).
 
18.5.2006 - 13:36 - 
citace:
Mylite se ale v mnohem. Ano text jako tkaovy potreba je, ale nemusi to byt obsahly elaborat, napriklad ono chemicke slozeni sutru staci popsat vzorcem a jeste lepsi je prave obrazkova forma (model molekuly s ruzne barevnymi atomy jednotlivych prvku, je dokazano, ze velka cast lidi si to pak zapamatuje snadneji - jako obrazek, nez jako slozity vzorec).

No, u molekul ze vzorců lze odhadnout vlastnosti, reakce apod. - to z obrázku jasné nebude a budu si ho muset nejprve převést na klasický chemický vzorec, z kterého je patrná i chemická struktura [reaktivní skupiny] molekuly.
Ale to už asi řešíme detaily.

 

____________________
--
MIZ
 
18.5.2006 - 15:48 - 
Já to vidím poněkud jinak, než tu bylo už řečeno. Má kosmonautický BFU k dispozici občasné, přesné, barevné, obrázkové, kompletní, atraktivní info z kosmonautiky, které by mohl vylepit na nástěnku, nebo rozdat po lidech, které aspoň trochu zajímá technika?

IMHO nic takového tu neexistuje. Někdo tu zmiňoval KN od Milana. Informačně jsou jednoznačně na výši, ale když jeho KN dostane do ruky puberťák, který není kosmocvok, tak tím jen prolistuje a protože to není barevné, atraktivní, atd., tak to prostě odloží.

Pokud by KosmoMagazín byl občasník, barevný, atraktivní, plný obrázku a informací napsaných pro totální laiky, tak by po tom IMHO chňapl kdejaký učitel a vyvěsil ve škole, případně naši spojenci z hvězdáren, kteří by nemuseli kopírovat a upravovat články z několika zdrojů a tisknout je. Prostě by vzali hotový pdf dokument, vytiskli a vylepili. Práce na pár minut...

Proto jsem všemi dvaceti pro KosmoMagazín takového typu.
 
18.5.2006 - 15:53 - 
Ještě jsem zapomněl napsat jednu věc - web pro laiky je určitě vhodný. Tam už dlouho není žádného sporu. Jenže KosmoMagazín se dá beze změny někam vylepit, rozdat doslova kolemjdoucím. Uvidí ho lidi, které by nikdy ani omylem nenapadlo zabrouzdat na kosmo web. 
18.5.2006 - 16:07 - 
Myslím, že kosmo web je to hlavní, co můžeme dělat. Souhlasím s tím, že by mohl být barevnější, zábavnější, atraktivnější, ale taky ještě obsažnější, úplnější i aktuálnější. Pojďme na tom pracovat. Konkrétní věci můžeme diskutovat a domlouvat např. v tématu "Rozvoj portálu".

KosmoMagazín by pak mohl být občasným výběrem novinek a zajímavostí z kvalitně připravovaného kosmo webu (nového). Tím by se mohl ušetřit čas i námaha.
 
18.5.2006 - 16:37 - 
Už dlouho, velmi dlouho jsem se na webu neukázal. Takže vás po dlouhé době oblažím svým příspěvkem.
Bude trochu rýpavý jak na Michala, tak na ostatní. Michal se rozhodl, že zavede občasník a za slovy týden to vzdal. Ale o tom to právě není, Je to o tom najít takovou činnost, která bude primárně zajímat Vás a pak se na Vás nabalí tací nerozhodnutí, jako jsem například já. Jinými slovy, možná je tu tolik nápadá a žádná realizace, protože to holt nikdo z nás nechce vzít na svá bedra.
A k činnosti. Možná by bylo dobré, když už se tu mluví o KosmoWatch atd. občas publikovat třeba Vaši zprávu na kosmo,cz. Co jsem si všiml, tak přispívá "jen" Mirek, Martin, Aleš a teď Indi.
Ale co nám brání občas sednout a napsat odlehčený, řekněme laický, příspěvek, třeba i shrnující něco z diskuze, co je tam složitě rozebíráno?
A právě tohle by mohl být základ laického kosmo webu ... Možná by se u příspěvků dalo udělat nějaké hodnocení složitosti, řekněme laik, amatér,profi , což by označovalo, pro kterou sortu lidí je článek určený. A každý by si zavedl svůj filtr ... A taky bychom tam mohli přispívat.
Toť můj názor. Nápadů je spousta, ztotožněme se s něčím a začněme .. Ale moc nepočítejme, že se hned ze začátku někdo přidá ... Příkladem může být původní Alešův mek, Milanův KNP či KosmoNews atd.
A poslední notiska pro Michala. Neber moje rýpnutí osobně, alespoň ses pokusil. Zkus ale začít sám, ze sebe, třeba jeden list výcucu infa z kosmo.cz za dva měsíce jako přílohu do KosmoNews. Třeba by to Milan přijal. A pokud ne Milan, tak info třeba pro školy, jak tu bylo trefně poznamenáno ...
Véna
 
18.5.2006 - 16:40 - 
Co bylo dřív? Vejce, nebo slípka?

Jasně, potřebujeme udělat nový portál. Současný stav vypadá asi tak, že se všichni bojí, aby to najednou nesesypalo. Ale obávám se, že práce na KosmoMagazínu je jen velmi malou podmnožinou práce potřebné na nový portál...
 
18.5.2006 - 17:34 - 
> ... obávám se, že práce na KosmoMagazínu je jen velmi malou podmnožinou práce potřebné na nový portál...

V zásadě asi ano. Chtěl jsem spíš naznačit, že naším hlavním problémem je nedostatek času, ochoty a zkušeností autorů (stávajících i potenciálních). Proto bych chtěl raději aktivitu koncentrovat hlavně na rozvoj webu (nebo KosmoMagazín udělat součástí kosmo webu).

Samozřejmě principiálně lze připravovat KosmoMagazín už ze současných zdrojů kosmo webu (nebo se i pokoušet ppřipravovat "něco extra" jen pro KosmoMagazín). Jak ale překonat problém nedostatku času, ochoty a zkušeností (aby výsledek měl alespoň rozumnou kvalitu)? To nevím. I proto se osobně budu snažit především o rozvoj webu (nebo alespoň o jeho udržování, protože ani to není úplně snadné). Každý zájemce má možnost postavit se k tomu podle svého.
 
18.5.2006 - 18:05 - 
No nedostatek casu je asi zakladni problem. Snaha by byla, chut take, ale bohuzel je to tak, ze neni time. A v posledni dobe jsem napsal jen par blbosti o protiraketovych systemech.

Asi je lepsi nabalovat dalsi veci postupne, jinak se dockame jen dalsich a dalsich napadu a opustenych navrhu.
 
18.5.2006 - 18:57 - 
citace:
občasné, přesné, barevné, obrázkové, kompletní, atraktivní info z kosmonautiky, které by mohl vylepit na nástěnku, nebo rozdat po lidech, které aspoň trochu zajímá technika?


Casopis 21. stoleti extra 1/2006 je prikladem. A je to asi maximum co dokaze opravdu laicka verejnost, ktera netouzi po super vedomostech z kosmonautiky, vstrebat. I kdyz ji asi podcenuju :-) Domnivam se, ze to neni prvni takovy special a doufam, ze ne posledni. Bude pripadny PDF Kosmo Magazin schopen se tomuto specialu alespon vyrovnat?

Prikladem zpravodajskeho webu, ktery skoro denne navstevuji pri poledni pauze je http://www.mujmac.cz. Jiste, o necem jinem nez kosmonautika...i kdyz dnesni kosmonautika bez komputeru...ale jeden clanek za den, poutava grafika, sem tam nejaky obr. ktery autori ziskaji prevazne z webu...vzpomel jsem si na navrh Mr. Plyshe na web KosmoKlubu....

Vsude tady okolo je tolik informaci...mnohe nemam sanci ani precist a pritom neco jako Kosmo Magazin - novinky, vypis ze starsich verzi LK, databaze atd. uz vlastne funguji! A dobre. A zas tak nepochopitelne odborne to take neni. Na vyse zminovanem webu Mujmac se najdou clanky ktere take nemam sanci pochopit (napr. slozitejsi programovani) a stejne je pro mne ten web zajimavy...a jsou weby o pocitacich dalece odborneji zamereny a dokonce tomu i mnohdy rozumim. Mujmac je vsak prave na tu poledni prestavku...

Kosmonauti v Cechach potrebuji prave takovou nadstavbu kosmo.cz z jiz fungujicich clanku okorenene sem tam o nejaky obrazek od NASA, ESA, ...a pripadne odkazujici na podrobnejsi info...redakcni system takoveho portalu by pak mohl prelamat text a obrazky atomaticky do formatu vhodneho pro tisk ci export do PDF.

Proc tady kecam a nezapojim se sam? Problem vidim predevsim v mnohych aktivitach ktere jiz delam dele nez znam kosmo.cz., zadarmo, jako logomanual Kosmo Klubu... ale vy jste (Alesi, Martine, ...) na kosmo.cz cinni. Jen informace pretransformovat...

no nic, leti mne vlak...a tak je to furt
 
18.5.2006 - 21:20 - 
Extra číslo 21.století bohužel ani náhodou není tím, o čem jsem psal. Je to komerční projekt, nedistribuovatelný netem a především by se musel x-krát koupit, atd.

Navíc toto extra číslo v podstatě vůbec není aktuální. Ano, je tam přehled snad ze všech koutů kosmonautiky(ještě to nemám přečtené), ale tohle číslo se bude opakovat(pokud vůbec) za několik let. Je to zcela jiný formát, než Michalem uvažovaný - lehké články o aktuálních věcech plné grafiky pro naprosté laiky. Takže bohužel...

KosmoMagazín se z logiky věci nemůže takovému časopisu přirovnávat. Jde prostě o něco jiného.

Ten zbytek je v podstatě znovu se opakující problém jednak s aktivitou jednoho každého člověka a druhak s novým portálem. Osobně budu rád, když se rozjede vytváření webu pro děti. Kolik se přihlásilo lidí? Jeden, nebo snad dva? S takovou aktivitou nemůžeme reálně pomýšlet na rychlé vybudování nového portálu. Ano, data máme, ale nemáme to jak pořádně ukázat...
 
18.5.2006 - 22:54 - 
Pokud jde o naky vyvoj rozvoj a udrzbu po technicke strance, muzu venovat tak dve hodiny tydne. Neni to moc, ale vic nechci slibovat.
A vyvoj webu delam spise okrajove, moje hlavni cinnost je kousek jinde.

Takze nakou silu nabizim, ale neslibuji moc casu a nemuzu nabidnout uplnou profesionalitu a zpocatku asi budu krapet tapat, nez se zase trochu zajedu.
 
19.5.2006 - 10:48 - 
Dobra, nejde to "našimi silami", možná by se mohl zaplatit někdo, kdo by se tomu věnoval profesionálně. Kolik by takový servise stál? Kolik bychom museli platit? Dá se to nějak vyjádřit? Já osobně rád podpořím dobrou věc nějakou tou korunou ale času nazbyt nemám ..
Umíš to, Martine, nějak rozfázovat a ohodnotit?
A navrhnout i potřebné profese? Třeba bychom na provoz takového portálu mohli získat peníze od ministrestva školství ... a neo z našich dobrovolných členských příspěvků ... ale potřebujeme prvně vědět, kolik času (člověkodní ..) a tím i peněz to může zabrat ...
 
19.5.2006 - 13:26 - 
citace:
Extra číslo 21.století bohužel ani náhodou není tím, o čem jsem psal.

Ten zbytek je v podstatě znovu se opakující problém jednak s aktivitou jednoho každého člověka a druhak s novým portálem. Osobně budu rád, když se rozjede vytváření webu pro děti. Kolik se přihlásilo lidí? Jeden, nebo snad dva? S takovou aktivitou nemůžeme reálně pomýšlet na rychlé vybudování nového portálu. Ano, data máme, ale nemáme to jak pořádně ukázat...


Extra cislo: mas pravdu....Ale aspon neco se deje!

Prace: cas bych sem tam i nasel, sem tam. Zatim sem neodmitnul nic co jste po mne chteli ci jsem se i dobrovolne hlasil. Pravda, nekdy to trvalo, nekdy zklamalo Centrum, proste ten zatraceny cas...Zima je zabita cela......Neumim programovat PHP ci APS, jen HTML a sem tam CCS.....a to je nanic. Mohu nabidnout nejakou grafiku. Mohu vyrobit i ten Kosmo Magazin pro PDF pokud to bude v rozumnem rozsahu a s dodanymi texty a obrazky v predem dohodnutem formatu...profesionalnimi nastroji....ktery by vychazel nepravidelne vzhledem k mym casovym moznostem a jeste se musim moc a moc premlouvat. Nezblaznim se s toho? Za pokus to stoji....mozna.... Se svoji mizernou anglictinou a ubohymi znalostmi kosmonautiky toho moc nenapisu. Nerikam, ze nenapisu vubec nic. Prebasnit nejakou informaci v cestine, napsat kratkou zpravu bych svedl...zkusenosti mam. Pravopis je hruza....ale pisatelu clanku je tady na kosmo.cz pro zacatek pomerne dost.

Zajimavy by napriklad byl serial o dobyvani Mesice...minulem i soucasnem...ve dvou vrstvach: zakladni info, podrobnosti. Treba jako hlavni motiv celeho snazeni Kosmo Klubu. Bude to vrchol soucasne kosmonautiky, nebo ne?

Takze tak. Kdyz do pekla, tak na rakete!
 
19.5.2006 - 14:52 - 
To Vena: protoze se webem zabyvam, jeden projekt pro nactilete mam nastarosti, jeden jsem delal jako projekt do skoly (bez realizace, ovsem s kompletnim navrhem financovani atd.), tak muzu rict, ze placena varinata je nerealna. Web kde by byla jedna zprava s oobrazkama, slusnou grafikou a delany na profesionalni bazi, tedy kompletne zadant nekomu by prisel bratru rocne na statisicove castky. Bohuzel je to tak. V minimalisticke variante by se to srazilo ke sto tisicum za rok. Jinak to nikdo delat nebude a kdyz ano, tak nekvalitne.

Vemte si prikald treba 300 za clanek (pri zapocteni nakladu na psolani penez, a nejake te dane, tudiz samotny pisalek by dostal mene, za mensi castku uz by se moc lidi neobtezovalo neco kvalitnejsiho zplodit), za rok to mame kolem 100000, nebo berme jednoho cloveka na polovicni uvazek, musite mu dat cisteho 3 az 5 tisic, to je hrubeho radove o tisic az dva vice. Opet se dostanete k castce mezi 50 a 100 tisici. Nemluve o domene (i kdyz ta by se resit nemusela), hostingu (opet by treba slo pouzit stavajici kapacity), plus nejaka minimalni reklama a udrzba (na pocatku graficky navrh a vytvoreni kodu opet cca tisice az desetitisice - za redakcni system). Takze s ciste komercni bazi se asi pocitat neda, maximalne kombinace. Nicmene vetsinu toho dokazeme udelat sami, jen ten cas..ten posraty cas (a chut).
 
19.5.2006 - 16:07 - 
citace:
To Vena: protoze se webem zabyvam, jeden projekt pro nactilete mam nastarosti......


Tak jinak: Je tady nekdo kdo dokaze spachat redakcni system, pripadne upravit redakcni system jiz vytvoreny? :-)

Pokud ne opravdu jednoduchej system na clanky bez fora (to je konec koncu na kosmo.cz) by prej vysel asi na 5 tisic. Nebavime se ted o Praze.

Jak je delanej web Kosmo Watch? Co jej jen modifikovat? I blog by se snesl....
 
19.5.2006 - 16:37 - 
citace:
citace:
Tak jinak: Je tady nekdo kdo dokaze spachat redakcni system, pripadne upravit redakcni system jiz vytvoreny?



jako profi programátor bych řek, že normální blog by mohl prozatim stačit.
Když se to uchytí, šlo by i něco stvořit.
(tak bych radil zákazníkovi)

 
19.5.2006 - 17:22 - 
Já nevím jak ostatní, ale já na tyto stránky chodím spíše kvůli diskusi než kvůli článkům. V porovnání s ostatními fóry(někdy by se spíše hodil výraz kanál) se *e diskutuje v drtivé většině slušně a je zde i dobrá odborná úroveň, hlavně díky lidem z "branže", kteří uvedou případné diskusní přehmaty na pravoou míru. 
19.5.2006 - 18:09 - 
> Je tady nekdo kdo dokaze spachat redakcni system, pripadne upravit redakcni system jiz vytvoreny? :-)
> Jak je delanej web Kosmo Watch? Co jej jen modifikovat? I blog by se snesl....

www.kosmo.cz je (i mnou) upravený free redakční systém. Ovšem obsahuje jen "Zprávy z kosmonautiky" a "Diskusní fórum". Zbytek obsahu je načítán z externích webů, které mají své vlastní systémy. Pro MEK žádný redakční systém nemám, "Spaceprobes" má svůj vlastní systém na míru, SPACE-40 má (zatím) zcela unikátní lokální redakční systém také na míru. "KosmoWatch" je klasický blog. Smyslem těchto webů také nejsou jen "články" ale hlavně průběžná dokumentace vývoje kosmonautiky. Primárním cílem myslím není "zaujmout masy" ale spíš "informovat zájemce". Rozšíření záběru nebo zkvalitnění obsahu je samozřejmě možným cílem dalšího vývoje (kosmo webu).

Myslím, že v "redakčním systému" hlavní problém (rozvoje) není. Dokonce není ani v "programátorech" nebo "vývojářích" webu. I v současných podmínkách by se daly psát články "lépe" ("barevněji"). Podle mého názoru je problém v "redaktorech" (v jejich časových možnostech i "kreativních" schopnostech). Už léta to táhnou stále stejní lidé (4-5) a nových moc nepřibývá. Placený "redaktor" je podle mne záležitost pro státní instituci a ne pro partu nadšenců.

Přesto si myslím, že možnosti zlepšení tu jsou. Zkusme KONKRÉTNĚ popsat do jakého stavu bychom chtěli dospět (z dosavadních dost obecných proklamací mi to zatím není moc jasné) a pak se do toho můžeme pustit. V rozšířeném složení to půjde rychleji (pokud se skutečně aktivně a samostatně zapojí noví lidé), ale postupně to může jít i ve stávajícím složení (se stávajícími 4-5 aktivními "redaktory").

Můžete KONKRÉTNĚJI definovat směr, kterým byste chtěli kosmo web posunovat? Co vám opravdu chybí nebo vadí? Co nového by se vám líbilo? Skutečně myslíte, že je pro nás vhodné a možné zpracovávat stejná témata několikrát různými způsoby pro různé "cílové skupiny"? Proč a jak? Nebo chcete jen změnit a rozšířit grafiku? Proč a jak? Nebo chcete informace jinak uspořádat? Proč a jak?

Podpořte tento web i kosmonautiku svými názory napsanými sem do diskuse. Těším se na ně.
 
19.5.2006 - 20:04 - 

citace:

Můžete KONKRÉTNĚJI definovat směr, kterým byste chtěli kosmo web posunovat? Co vám opravdu chybí nebo vadí? Co nového by se vám líbilo? Skutečně myslíte, že je pro nás vhodné a možné zpracovávat stejná témata několikrát různými způsoby pro různé "cílové skupiny"? Proč a jak? Nebo chcete jen změnit a rozšířit grafiku? Proč a jak? Nebo chcete informace jinak uspořádat? Proč a jak?



Nevím, jestli Vás bude zajímat názor středoškolského studenta, ale mě se velmi líbí struktura stránek spaceprobes.kosmo.cz je tam mnoho informací (ostatně jako tady ), ale hlavně úžasně dobře vyřešená fotogalerie, kdyby se u každé sondy podstatně rozšířila, opravdu by mě to potěšilo . Takže můj názor na toto je, že by to chtělo více krásných obrázků s informacemi, jak tady bylo už ostatně řečeno... Například kniha od pánů Grygara, Pokorného a Duška 'Náš vesmír' - spousta krásných obrázků a informací - je opravdu pěkná, i když si samozřejmě rád přečtu knihu s více informacemi...
 
20.5.2006 - 15:22 - 
mno, po dlouhem case jsem opet zabrouzdal na toto forum a tak se chci taky pripojit k teto diskusi

na skole nam porad pripominaj, ze nas pouze uci zachazet s imformacemi, aby jsme je umeli zpracovat a dobre prodat . kdyz to vemu z tohohle hlediska, tak je pro me kosmo.cz dosti neprehledne, a pokud neco nepotrbuju nutne najit, tak se vetsinou na zdejsim webu ztracim(coz se mi nelibi, ikdyz vim ze se tady ta informace asi vyskytuje)->tim nechci tvurce kosmo.cz urazit(a jestli to tak nekdo pochopil tak se predem omlouvam)

jako ojedineli navstevnik, bych tedy ocekaval trochu vic prehlednosti:
- neco jako ucebnici kosmonautiky. coz by v podstate byla kombinace stavajiciho meku a toho mozna budouciho kosmomagazinu:).stranka by mela byt rozdelena do prehlednych kapitol, tak aby navstevnik nemusel patrat na co kliknout. urcite by bylo dobre to rozdelit i na amatery(jednoduche a nazorne obrazky s popiskama jak co funguje, zadny zbytecnosti navic) a profi(podrobne vysvetleni jak a proc to tak funguje, vysvetlit odvozovani zakonitosti a principu kosmonautiky, odkazy na matematicko-fyzikalni weby)->no proste zjednodusit co nejvic praci pri hledani..., urcite bych uvital neco podobneho jako je: http://www.aldebaran.cz/bulletin/2006_12_map.php (tim myslim to zobrazovani popisu zkratek. ani nevite jaka je to uleva kdyz, nemusite pracne hledat co jaka zkratka znamena a kdyz u ty co znate nemusite preskakovat jeji vysvetlujici zavorku) a samozrejme zajimave obrazky(ty by mohli bejt soucasti galerie-verejne pristupne) a samozreme pripojit forum, aby se ti co clanek nepochi mohli pripadne jeste zeptat, bo pripadne upozornit na chyby

jako mirne pokrocilejsi uzivatel bych navrhol:
-lespi optimalizaci pro SEO a SEM
-sjednotit rs vsech casti webu(tzn. napsat si vlastni->schopnych lidi je tu urcite dost a kdyby se na to nechvatalo tak by se to casem povedlo), usandnilo by to imho praci redaktorum a usetrilo by jim to snad trochu casu
-urcite bych i uvital moznost vygenerovani *.pdf a *.doc, verze pro tisk(proste dle vkusu autora), hodnoceni clanku
-urcite vytvorit i neco na zpusob reklamni kampane(kosmo ma celkem slusnou navstevnost a treba by z toho kapla i naka korunka na podporu kosmo klubu bo na provoz kosmo webu.(kazda korunka imho dobra))


-mohl bych i pripadne neco v php napsat. sice toho neumim moc a nemam zkusenosti s velkymy projekty, ale kdyby si nekdo(to bude asi nejvetsi orisek) vzal na starosti organizaci a komunikaci s nekolika lidma nejak by se to dalo casem dohromady. novy web by tak vyrustal paralerne se stavajicim a postupne by se preslo na ten novej(sned me chapete)
 
21.5.2006 - 11:31 - 
to Ales Holub: Souhlasim s nutnosti presne definovat cil, nicmene nechapu ty otazky proc a take dotaz co komu vadi na kosmo. Alespon ja to chapu a beru tak, ze kosmo nam vicemene vsem vyhovuje, ve spojeni s MEK, KosmoWatch a$ je to idealni zdroj informaci. Nicmene je potreba, nebo spise smyslem KK ma byt, i osloveni laiku a tomu by mel slouzit onen novy ci upraveny web. Nemyslim si, ze pro stavajici zajemce a fandy je nutne kosmo nejak vyrazne upravovat. Kdo co potrebuje si take najde. Jenze kdyz na kosmo zabrousi nejaky laik, tak okamzite zas utece, kosmo je slozite, neprehledne. I me na zacatku trvalo nez jsem se zorientoval.

Proto se bavime o light verzi pro laiky, pripadne o kinder verzi pro deti.

No redakcak bych tkae nevidel jako problem, ani SEO (ostatne dobre udelany web s dobrym obsahem se prodava skoro sam). To vse se da zakomponovat do noveho webu, nicmene nejvetsi problem je prave onene obsah, dokud nebudou redaktori, nic nebude. PHP a HTML odborniku je tu dost a je to temer jednorazova rpace, zato obsah je beh na dlouhou trat a zatim se nikam dal nez k recem nedoslo. Proto by bylo vhodne aby se kazdy, byt potencionalni autor ozval a napsal co by zvladl. Pak se teprve muzeme bavit o graficke podobe, rozcleneni kapitol, atd.
 
21.5.2006 - 12:04 - 
tohleto mi prave prijde trochu divny. shanet redaktory kdyz to neni kam psat. veskery cleneni se prece da udelat dynamicky(uz kvuli budoucim upravam, ktere urcite nastanou). proto je imho lepsi napsat funkcni rs a pak lakat redaktory(imho se budou i lip shanet, kdyz budou vedet do ceho presne dou) 
21.5.2006 - 12:24 - 
No a dopadne to asi tak, ze nekdo napise rs (coz v podstate neni problem) a pak se nesezenou redaktori (coz je relane). Jezis delate jako by byl rs alfou a omegou a jakoby slo o nejaky megaprojekt. Pokud se sezenou redaktori, tak budou psat clanky a je jim uplne jedno pro jaky rs, kdyby ho imho nezvladali, tak to psolou "sefredaktorovi" a ten to do nej nahaze. Podstatne je mit co zverejnovat. Proc ted resit otazku rs, kdyz zatim jsme se nedostali od "kecu" nikam dal?

Ja uz videl tolik projektu na internetu, kde vznikl rs, treba i dobry, kde byla udelana dobra grafika, samotna stranka a pak nebyl obsah a vse umrelo. RS je "drobnost", da se pouzit existujici, da se pouzit modifikovany existujici, da se vytvorit rs na miru, ale musime vedet pro koho a na jake ucely ten rs budeme delat (potrebovat) a to je prave zalezitost obsahu a redaktoru. Dokud ani nevime zda bude dostaetcny obsah (texty), tak nevidim jediny duvod handrkovat se o rs a vubec ho resit.
 
21.5.2006 - 12:31 - 
BTW: Redaktory na rs nenalakate, je jim ukradeny, musite sehnat lidi ochotne ve svem volnem case psat a hledat informace a to dlouhodobe, coz je ten zasadni problem. Ostatne uz nejake medialni projekty mam za sebou a nejvetsi problem je vzdy se schopnymi redaktory, RS s prominutim udela kazdej "blb" co dela php (jisteze na ruzne kvalittatitvni urovni), nicmene je to proste tak, ze rs neni zasadni problem. Je tu dost lidi co by ho zvladlo a existuji free rs atd. Kvalitni rs clanky nenapise a redaktory neprilaka. Jedina chvile kdy kvalitni rs ovlivni redaktory je, kdyz budou dva konkurencni platky se stejnymi podminkami krome rs a existujici redaktor se bude rozhodvat pro ktery psat. Jenze nas problem jsou neexistujici redaktori. Nebo si snad myslite, ze nekdo kdo ted psat nechce, neumi, nebo na to nema cas, sedne na prdel pred rs a najednou si rekne: "Kvuli tomu rs chci psat?"

Omlouvam se za agresivitu prispevku, ale uz me unavuje enustale opakovani v kruhu stejnych reci. Podstatne je vyresit kdo a co tam bude psat. Neresit ted formu, kdyz nemame vyreseny obsah. Je potreba zjistit zda vubec je to realne z pohledu autoru textu a pak, nebo zaroven, urcit v jakem rozsahu a na jake urovni odbornosti texty delat, urcit cilovou skupinu, proverit zdroje informaci atd. atd. Pak se muzeme bavit zda rs bude umet export do pdf, nebo do doc, nebo oboji.
 
21.5.2006 - 12:32 - 
Co takhle sem dávat články s obrázky, které vycházejí v časopisech L+K apod.? Samozřejmě s nějakým zpožděním, se souhlasem autora i časopisu atd... Nebo je to nesmysl?

 

____________________
--
MIZ
 
21.5.2006 - 12:38 - 
to MIZ: Za pokus to stoji, ale asi bych byl skepticky ohledne jejich svoleni a ochoty takto "spolupracovat". Oni maji sve naklady a kdyby kazdy vedel, ze to pak najde na netu, tak by jim klesla prodejnost. Pokud bude to zpozdeni drastictejsi, tak zas by web byl zoufale neaktualni. Snad mozna jen nejake shrnujici clanky, nebo o historii kosmonautiky apod. 
21.5.2006 - 14:35 - 
Díky za dosavadní názory. K tématu zajímavějšího kosmo webu zatím počítám tyto:
- kvalitní (samostatná) fotogalerie (s podrobnějším popisem obrázků, případně s odkazy na související informace)
- aktivní popisné titulky nad odkazy v textu
- stránky typu "krásné obrázky s informacemi" (vhodné i pro laiky a děti)
- přehlednější uspořádání obsahu ("učebnice", "kapitoly", "úroveň čtenáře")

O.K. pro začátek je to dobré. Fotogalerie je jasná a jednoznečně zkusíme směřovat ke vzoru na spaceprobes.kosmo.cz.

Aktivní popisné titulky nad odkazy jsou super a určitě se je pokusím začít používat. Zvyšuje to ale trochu (časové a technické) nároky na "redaktory".

U obrázkových stránek, nebo stránek pro děti, bych uvítal nějaké dostupné příklady nebo ukázky pro ujasnění. Případná tvorba takových stránek jednoznačně "visí" na "redaktorech". Přesto se klidně můžeme dál bavit o detailech takovéto části kosmo webu (co by tam mělo být, jak by to mělo vypadat, jak by to mělo fungovat, i kdo co pro to může dělat).

Přehlednější uspořádání bych asi ještě potřeboval víc upřesnit (zkonkretizovat) nejlépe opět na příkladech nebo ukázkách. Věřte, že současný stav je výsledkem mnohaletých zkušeností a dokonce i několika pokusů o jiné uspořádání. Zásadnější "přeskládání" stránek je také dost časově náročné, protože stránek na kosmo webu jsou celkově tisíce až desetitisíce (a obsahují odkazy uvnitř textů [mimo menu], které se obtížně hromadně mění).

Další poznámky:
- sjednocený RS by určitě byl užitečný a máme ho v plánu, ale pro zvýšení zajímavosti kosmo webu není bezprostředně nutný (ještě jednou ale zdůrazňuju, že z řady důvodů s novým RS určitě počítám)
- SEO, generování PDF, nebo třeba hodnocení "článků" (stránek) bych nechal až do nového RS (zahrnuju to do požadavků na něj)
- osobně bych potřeboval RS, který by mi umožňoval lokálně (na PC bez připojení k Internetu) připravit změny v obsahu webu (i rozsáhlé a včetně obrázků) a pak je naráz publikovat na online webu (a přitom aby lokálně mi celý web fungoval v prohlížeči bez dodatečného SW [abych předem věděl jak budou změny vypadat na online webu]) - znáte někdo takový nebo podobný systém?

P.S.: Řada vybraných článků z L+K je už teď na MEK publikována (a jsou jich už stovky) díky svolení a laskavosti jejich originálních autorů (např. A.Vítka nebo L.Lejčka) i díky lidem, kteří historické články z L+K přepisují (např. M.Filip), protože jinak by se do elektronické podoby a na web nikdy nedostaly.
 
21.5.2006 - 16:04 - 
Takze jeste zareaguji.

Samostatna fotogalerie je dobra vec. Bude ji totiz mozno pozdeji snadno pouzit i treba prave pro light kosmo a kosmo pro deti. Bylo by nesmyslne delat galerii vicekrat.

Popisne titulky a linkovani zkratek je dobra vec:)

Stranky pro laiky a prehlednejsi kosmo bych dal do jedne kategorie. Je pravda, ze soucasne kosmo je pro laika ci nove prichoziho neprehledne, nicmene to je dano siri zaberu kosma, mnozstvim informaci na nem atd. Za soucasneho stavu opravdu neni mozne ho udelat nejak prehlednejsi, kosmo v podstate prehledne je, jen je zde premira informaci (ne pro fandu, ci zkuseneho navstevnika, ale pro laika, ci nove prichoziho). Ten uvidi tisice odkazu, spousty kategorii, more zkratek a utece. A prave ten light web pro laiky by to vyresil. Ti zkusenejsi uz by se naucili prejit z light na stavajici kosmo a to by mohlo zustat vicemen beze zmen, ono taky bez omezeni obsahu proste vice prehledne udelat asi ani nejde.

Tak tedy k light kosmu (detske asi az nakonec). Jendoznacne duraz na grafiku a obrazove informace, radeji mene textu a schemata pochopitelna pro laiky, ja vim, ze vzorecku ci schemata si toho odvodite vice, nicmene laik to nepochopi, preskoci atd. Dale laicky web by mel mit asi dve casti. Jednu neco jako historii kosmonautiky, tudiz popis piltoovanych misis a zasadnich misi sond, vyvoj raket (nosicu) atd, strucne, jasne, prehledne. A druhou cast, ktera uz by se soustredila na novinky v kosmonautice atd. Plus prolinkovani se soucasnym kosmem pro podrobnejsi info a s moznou budouci galerii. Dale vyrazne odkazy na existujici stranky (MEK, Spaceprobes, samoten kosmo atd.).

Zasadni je si urcit jaka cilova skupina nas zajima. Zajimaji nas vice potencionalni dalsi cleni klubu a fandove kosmonautiky, nebo chceme oslovit i opravdu sirokou verejnost a zlepsovat obraz kosmounautiky u ni? Ja jsem spise pro druhou moznsot, protoze potencionalni fanda si tu cesticku nakonec najde a asi brzo prejde na kosmo, MEK atd, kvuli podrobnejsim informacim. Toho staci jen navest, ukazat, ze neco existuje. Dale zda ma jit o ciste laicke publikum, nebo treba zda to ma byt zamereno i na studenty treba ZS a SS, kteri napriklad materialy vyuziji pro sve prace do skoly. Pripadne na ucitele fyziky atd, kde by mohly byt k dispozici i materialy pro ne.

 
21.5.2006 - 18:53 - 
Aha, takže "light web" by měl být novým zpracováním vybraných (sdružených) informací z kompletního kosmo webu. "Light web" by měl svou vlastní přehlednou strukturu a mohl by obsahovat "přechody" na kosmo web (odkazy). Ano, tahle představa mi dává docela dobrý smysl a zřejmě by to bylo užitečné. Teď už jen najít dostatek času a vhodných "redaktorů".

Plyne mi z toho ale pár dalších otázek:
- Dala by se taková věc rozjet pomalu a postupně nebo je to třeba připravit před spuštěním všechno "naráz"?
- Zkusíme si udělat nějaké menší "demo" a podle zkušeností s ním se pak rozhodovat dál?
- Dal by se "light kosmo web" zredukovat třeba jen na 10 - 20 stránek (pro začátek)?
- Bude to mít smysl (bude to někdo opravdu číst)?
 
<<  1    2    3    4  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.118037 vteřiny.