Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  15    16    17    18    19    20    21  >>
Téma: Historie kosmonautiky
27.5.2012 - 16:29 - 
Je pravda, že Carpenter cílovou oblast přeletěl, ale honocení, že se dopustil chyby se zrodilo v hlavách senzacechtivých novinářů. Jeho loď se automaticky zorientovala před sestupem a astronaut očekával zapálení brzdících raket. K tomu nedošlo. Rakety byly v lodích Mercury odpalovány postupně, musel tedy v každém případě vyčkat na konec celé sekvence. Poté musel zjistit příčinu, zejména zda odpálení nezabránil nějaký bezpečnostní prvek, příkladně, zda je loď správně orientována a stabilizována. Poté musel poruchu ohlásit na Zem a vyčkat pokynu k dalšímu postupu. Když dosta poky k zapálení raket ručně musel nejprve opět prověřit správnou orientaci a stabilizaci lodi a pak dát pokyn k odpálení. Při rychlosti 8 km/s se mezitím místo přistání výrazně posunulo. Mám ten dojem, že se astronaut nopak zachoval velice profesionálně a bezpečně přistál. Srovnáme-li jeho výkon se sověty, kteří v obdobném případě potřebovali pro přípravu ručního přistání další oblet a stejně se netrefili / Voschod-2/ je jeho výkon obdivuhodný,proto m.j. si myslím, že jaho vyřazením NASA pochybila. 
27.5.2012 - 18:29 - 
Já tedy nevím co Scott Carpenter udělal či neudělal, ale na těch stránkách co zde uvedl pan Sedláček - http://www.scottcarpenter.com/project_mercury1.htm je mnoho odkazů na zdroje informací. U dalších diskutujících to postrádám. 
28.5.2012 - 09:45 - 
Příčiny vyřazení Scotta Carpentera z týmu byly dvě:

1. letecká nekázeň

2. nezvládnutí základních prvků techniky pilotáže

Tolik suché odborné zhodnocení, letecká kázeň byla v tomto případě porušena velmi hrubě, ovšem závažnější bylo nezvládnutí techniky pilotáže, protože v té době nebylo možno provádět výcvik ve dvojím řízení s instruktorem, musel být takový pilot z týmu vyřazen.
 
28.5.2012 - 15:58 - 
Letecká nekázeň to beru, ale nezvládnutí základní techniky pilotáže, to snad ne ! Kdyby to byla pravda, tak by přece nemohl být jmenován ke kosmickému letu, určitě let trénovali na trenažerech. Při vlastním letu kdyby nezvládl základní techniku pilotáže, tak by asi nepřistál, i když je docela možné, že při přistávacím manévru mohl selhat a tím znásobit odchylku od plánovaného bodu. Pokud tomu tak bylo, tak byla kabina Mercury vysoce spolehlivá a bezpečná, když dokázala přistát navzdory chybné pilotáži. Chyby dělali ovšem i jiní, hned Grissom po přistání zřejmě zavadil o odpal krytu vstupního otvoru, utopil kabinu, málem i sám sebe a přece dál létal a dokonce byl horkým kandidátem na první kroky po Měsíci. 
28.5.2012 - 21:35 - 
Grissom Liberty Bell 7 nepotopil. Očistila ho už vyšetřovací komise v 60. letech. Pro odpálení překrytu by musel udeřit pěstí do spouště, a tak by měl na ruce modřinu, neměl ji ani na ruce, ani jinde. Pokud vím tak když v roce 1999 vytáhli kabinu z moře, objevilo se tvrzení, že překryt vůbec nebyl odpálen pyrotechnikou odpalu, ale vyražen nárazem vody (což Grissom způsobit nemohl), na wikině to ale není.
Pokud jde o Carpentera, wikina taky tvrdí úplně něco jiného než tady tvrdíte - porucha pitch horizon scanneru, na kterou Carpenter po jejím zjištění správně zareagoval. Vím že o nekázni se mluvilo, ale oficiálně nikdo nic takového nepotvrdil, z jakých zdrojů pan Toufar vychází? nejsou to jen pomluvy výrobců systémů?
 
29.5.2012 - 21:52 - 
K letu Carpentera jsou zajímavé údaje v článku “Lucky to be Alive”: The Controversy of Aurora 7.

viz: http://www.americaspace.org/?p=20042
 
17.6.2012 - 14:17 - 
"ale každý malý kluk tehdy byl nakonec hrdý na Remka "

Tak s tím bych dost polemizoval - mnoho lidí a proto i jejich dětí (alespoň mimo školu - kde to prostě tehdá nešlo) - považovala let Remka čistě za propagandistický krok SSSR s mocnou podporou normalizačního Husákova vedení - prostě ukázka světu o novém "bratském přátelství" - prostě součást právě probíhající normalizace a vše jen kolem události srpna 1968.

Remek byl a je stále jen pouhá normalizační a propagandistická figura SSSR a Husáka.
Prostě čistě politické rozhodnotí - a nic na co bychom měli být hrdý - pokud by naše normalizační vedení nebylo SSSR tak nakloněno - tak by se to neuskutečnilo a pro ně by to bylo mnohem lepší - prostě stále jim ještě tolik nenadbíháme.

Let Remka - čistě ukázka SSSR světu jak nás má jako ČSSR rád - když nám toto umožili - prostě ukázání lepší tváře před vnějším - především západním světem.

Je to dost tvrdé - ale dle všeho zcela pravdivé.
 
17.6.2012 - 14:22 - 
V té době jsem žil v 80.letech a lety do vesmíru zajímali opravdu jim minimum mých vrstveníku - holky, hospoda a v lespším případě i nějaké sporty a zájmy - ale nic co by mělo něco společného s komonuatikou.

A stějně je to i v té Číně - lidé tam zajíma jak přežít a ti sťasnější jak žít.
Neříkám, že u nás lidi nezajímá totéž - tedy cokoliv jiného než vesmírný pilotovaný výzkum.
 
17.6.2012 - 14:25 - 
Ja jsem zase naopak na vysledky Interkosmosu hrdy (hlavne co dokazali nasi vedci a inzenyri v ramci podminek co meli). Nejvetsi tragedii bylo, ze po revoluci nedoslo k navazani na tohle know-how a ted zaciname skoro od zacatku. Nerikam, ze snaha tady nebyla (Mimosa), ale nemelo to koncept, nemelo to smer. Skoda... 
17.6.2012 - 14:25 - 
Vím, že remek byl 70. léta - ale i zde rozhodně nějaký větší zájem nebyl - lidé ani nevěděli o koho se jedná, nebýt bouřlivých oslav toho letu - i jen toto stále vnucování dost vadilo.
Prostě nebyl to náš program - lety do vesmíru a tak zájem byl minimální.
 
17.6.2012 - 14:28 - 
citace:
Ja jsem zase naopak na vysledky Interkosmosu hrdy (hlavne co dokazali nasi vedci a inzenyri v ramci podminek co meli). Nejvetsi tragedii bylo, ze po revoluci nedoslo k navazani na tohle know-how a ted zaciname skoro od zacatku. Nerikam, ze snaha tady nebyla (Mimosa), ale nemelo to koncept, nemelo to smer. Skoda...


"Nejvetsi tragedii bylo, ze po revoluci nedoslo k navazani na tohle know-how a ted zaciname skoro od zacatku."

Nemám takový pocit - články v Rudém pravy samozřjmě v té době naše úspěchy podobně jako úspěchy SSSR přechvalovaly. Prostě del mne tohö zas tolik použitelného nebylo.
 
17.6.2012 - 14:33 - 
Ad. Remek.

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Souhlasím s tím, že šlo více o propagandu než cokoliv jiného, ale je pradvdou, že naši vědci pro Remka připravili nějaké pokusy, takže alespoň nějaký nepropagandistický cíl ten let měl. Mnohem víc si ale vážím třeba našeho programu Magion a spolupráce našich odborníků na sondách VeGa a Phobos, škoda že se o tom ví jen tak málo lidí. Někde na internetu je pěkná infografika s přehledem družic různých států. V přepočtu na obyvatele patříme k těm nejúspěšnějším.
 
17.6.2012 - 15:36 - 
Velmi dobre popisuje CSSR/CR kosmicke aktivity kniha K. Pacnera "Cesi v kosmu". Pekne cteni, par veci me mile prekvapilo. 
18.6.2012 - 11:51 - 
TO : x

O kosmonautiku jsem se zajímal velmi intenzivně jako mladík, mám doma svázané ročníky L + K od r. 1963 až asi 1986. Pamatuji se, jak jsem měl jako žák ZŠ tehdá /1967 - 69/ nervy napnuté ze soutěže o Měsíc mezi SSSR a USA. Program Apollo jsme znali všichni do detailu, ovšem Rusové vše tajili - přesto snímky špionážních družic USA ukazovaly právě dokončované nové rampy pro Superraketu N-1. Že se něco v Kazachstánu děje, to jsme věděli - ale co ?????? Prostě to bylo napínavé.


Pokud jde o Remka ,jednoznačně můžu prohlásit, že 95 % občanů ČSSR byl tehdá k smíchu, všichni to chápali jen jako propagandu. Ihned dostal přezdívku : R- E- M- E- K , tedy :"Rusky- E- Mluvící - E- Kosmonaut. On totiž z kosmu mluvil poločesky polorusky a ještě se přitom zadrhával.

Nic proti jeho odvaze, kterou musel prokázat jako každý jiný kosmonaut, ovšem u Čechů tenkrát nevyhrál.

Pokud jde o čínské kosmonauty, tam si myslím je jejich počínání velkou částí občanů Číny sledováno pozorně, v Číně je silný vliv nacionalismu a také na rozdíl od Remka létají ze svého kosmodromu a na svých raketách. Samozřejmě chudí lidé na čínské vesnici mají dosti svých problémů.
 
18.6.2012 - 12:12 - 
TO: Jan Balabán
citace:
TO : x
...jednoznačně můžu prohlásit, že 95 % občanů ČSSR byl tehdá k smíchu, všichni to chápali jen jako propagandu...


Jsem mladší ročník, přesto jsem tyto záležitosti hltal a pravdou je, jedno. Mezi lidmi se říkalo - "Remek, ani nemek". Později jsem se dozvěděl něco o situaci, která k tomu vedla a měl jsem možnost si udělat vlastní názor.
Shodou okolností, nedávno jsem měl možnost si něco podobného odzkoušet na vlastní kůži. Na anglicky mluvícím kursu jsem měl něco říct česky (byl zájem se naučit pár základních slovíček) - bylo mi to nepříjemné a nedokázal jsem si vybavit ani jedno české slovo. Chvíli mi to trvalo a ozývalo se takové to "hmm...ehmm...eee...". Zkuste si pár dní mluvit prakticky jen anglicky (v Remkově případu rusky) a pokud máte jazyk zažitý, přepnutí do mateřštiny vám bude dělat obtíže.
Docela by mne zajímalo, zda by alespon pro Kosmoklub byl pan Remek ochoten sdelit svuj nazor, nakolik za tim stalo prekvapeni, nakolik problém s mluvenim jiným jazykem.
 
18.6.2012 - 12:31 - 
TO : Jan Dusatko

Jak říkám, odvahu musel Remek prokázat jako každý jiný kosmonaut, proto si ho vážím. Nicméně to, že startoval brzy po časech politické normalizace u nás, /po roce 1969/ kdy SSSR a Brežněva každý Čech z duše nenáviděl , tak to mu zrovna neprospělo. Odskákal to vlastněně nevinně, za politiku nemohl.

Někdy v roce 1995 jsem v Mariánských Lázních obědval ve vojenském lázeňském zařízení a u vedlejšího stolu tam "baštil" Remek. Tak si říkám, že jsem byl kdysi na obědě s Remkem.

Myslím si , že dnes už není tak politiky vypjatá doba, a tak i kdyby letěl příští český kosmonaut v USA Dragonu, Ruském Sojuzu nebo čínské Šenžou, tak by na tom byl lépe jak Remek. Za politiku už by se mu nikdo nemstil.
 
18.6.2012 - 13:06 - 
Z hlediska "propaganda versus veda" by bylo zajimave srovnat Remkuv let s letem Ivana Belly, ktery zcela jiste nebyl politickou, ale ciste vedeckou zalezitosi
A jeste jedna poznamka k Remkovi: v soucasne dobe je poslancem EP za KSCM. Predpokladam, ze dobrovolne.
 
18.6.2012 - 14:16 - 
citace:
Z hlediska "propaganda versus veda" by bylo zajimave srovnat Remkuv let s letem Ivana Belly, ktery zcela jiste nebyl politickou, ale ciste vedeckou zalezitosi ...
Neviem, či bola v prípade I. Bellu aj nejaká "veda", ale jednoznačne išlo o splácanie ruského dlhu Slovensku a dojebabral to za dosť nejasných a nevýhodných podmienok náš vtedajší veliký, priam najväčší a vševedúci Vlado LenOn
 
18.6.2012 - 14:23 - 
citace:
Neviem, či bola v prípade I. Bellu aj nejaká "veda",


mal tam nejaku hydinu alebo take nieco, nie? prepelice alebo co...

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
18.6.2012 - 14:25 - 
citace:
citace:
Neviem, či bola v prípade I. Bellu aj nejaká "veda",


mal tam nejaku hydinu alebo take nieco, nie? prepelice alebo co...
A na čom si ich tam opekal? Na Mire síce sem tam vznikol otvorený plameň, ale isto nie určený k opekaniu prepelíc, ani k vareniu vajec.

 
18.6.2012 - 18:02 - 
citace:
Neviem, či bola v prípade I. Bellu aj nejaká "veda", ale jednoznačne išlo o splácanie ruského dlhu Slovensku a dojebabral to za dosť nejasných a nevýhodných podmienok náš vtedajší veliký, priam najväčší a vševedúci Vlado LenOn


Že nevieš, či bola v prípade Bellovhe letu aj nejaká veda? Tak to by si si mal o tom niečo zistiť (napr. tu http://nccospar.saske.sk/REPORT9799/EXPMIRSTATION.pdf), pretože podobné kecy nie sú vtipné, ale naopak dosť smutné a urážajú tých ľudí, ktorý sa na misii Štefánik priamo podieľali.
 
18.6.2012 - 21:34 - 
Erakis: Ja to rozhodne nemyslel ve zlem. Rad bych se dozvedel, jestli srovnatelna mise delana uz za svobodneho rezimu prinesla moznost vyrazne "lepsi" vedy... Podivam se na ten odkaz, diky. 
18.6.2012 - 22:27 - 
citace:
Erakis: Ja to rozhodne nemyslel ve zlem. Rad bych se dozvedel, jestli srovnatelna mise delana uz za svobodneho rezimu prinesla moznost vyrazne "lepsi" vedy... Podivam se na ten odkaz, diky.


to Jiri Hofman: Moja reakcia nebola mienené na Vás, ale na tie nižšie príspevky
 
18.6.2012 - 22:40 - 
citace:

to Jiri Hofman: Moja reakcia nebola mienené na Vás, ale na tie nižšie príspevky
Napríklad na môj ... Proti vede nemám nič, ale Bellov let bol naprosto zbytočným plytvaním. Tie milióny USD z už aj tak riadne kráteného ruského dlhu sa mohli zužitkovať efektívnejšie. Bellov let patril k najdrahším spomedzi "návštevných" letov k Mir-u, ale už vôbec nepatril k najdlhším. Takže mi vychádza, že tam bolo viac politiky, než vedy. Proste to je (resp. bol...) náš Vlado LenOn. Ešteže ten jeho červený pohrobok zatiaľ na vedu nemyslí, jemu stačí balamutiť ľudí dialnicami [Upraveno 18.6.2012 fritz.lochmann]
 
18.6.2012 - 23:59 - 
citace:
Napríklad na môj ... Proti vede nemám nič, ale Bellov let bol naprosto zbytočným plytvaním. Tie milióny USD z už aj tak riadne kráteného ruského dlhu sa mohli zužitkovať efektívnejšie. Bellov let patril k najdrahším spomedzi "návštevných" letov k Mir-u, ale už vôbec nepatril k najdlhším. Takže mi vychádza, že tam bolo viac politiky, než vedy. Proste to je (resp. bol...) náš Vlado LenOn. Ešteže ten jeho červený pohrobok zatiaľ na vedu nemyslí, jemu stačí balamutiť ľudí dialnicami [Upraveno 18.6.2012 fritz.lochmann]


Je očividné, že ked nazývaš Bellov let "naprosto zbytočným plytvaním", máš nekomplexný a riadne obmedzený pohľad na veci. Nechcem tu rozpiplávať staré veci, okolo ktorých sa na Slovensku v súvislosti s Bellovým letom svojho času veľa narečnilo a do ktorých sa vyjadrovali hlavne ľudia, vyznajúci sa akurát tak do stupídneho politikárčenia, nie do kozmonautiky (žiaľ očividne ovplyvnili myslenie plno iných). Máš pocit, že tam bolo viac politiky, než vedy? Nemal si rád Vlada? No a čo? Ani ja. A nemám rád ani fašistické a komunistické ideológie. Napriek tomu obdivujem von Brauna, či sovietov za ich úspechy v počiatkoch kozmonautiky. Dúfajme, že sa to zmení, ale zatiaľ sa v kozmonautike takmer nič neurobí bez posvätenie "z hora" od politických papalášov. Mal by si si uvedomiť, že v spoločnosti všetko so všetkým súvisí, vedecko-technický pokrok by sa (často žiaľ) bez tej politiky nezaobišiel a je jedno či je tá politika vnímaná pozitívne či negatívne. A teda ešte raz opakujem, ak znevažuješ Bellov let len kvôli tomu, že ho vybavil politik, ktorého si nemal rád, je to urážka všetkým, ktorý sa na ňom podieľali.
 
21.7.2012 - 00:18 - 
Tak už je to 43 let...

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
21.7.2012 - 02:34 - 
citace:
Tak už je to 43 let...




Kežbychom se již na trvalo na naš měsíc opět vrátili....
 
20.8.2012 - 21:11 - 


Před 35 roky odstartoval Voyager 2 na svou "Velkou cestu". A pořád funguje! Neuvěřitelné...

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
20.8.2012 - 22:26 - 
citace:
Vím, že remek byl 70. léta - ale...

http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2012/08/19/cesky-sojuz-ve-sluzbach-americke-univerzity/
O.Doule - vytváří 3D obraz kosmické lodi (Sojuz 28 ve Kbelích)pro výuku studentů...
U foto č.5 píše autor L.Hradílek o překližce použité na stavbu vystavené návratové kabiny.
Má tím na mysli zřejmě ablativní materiál svým vzhledem připomínajícím překližku....
V popisu této lodi Sojuz se nic moc o použitých materiálech nepíše (i když je to zřejmě nejpodrobněší popis, který vyšel v našem tisku):
http://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/so-ap/lk1.htm
Nemáte někdo nějaké bližší informace, nebo odkazy, o materiálech použitých na stavbu tehdejších lodí Sojuz?
 
21.8.2012 - 06:43 - 
citace:
Před 35 roky odstartoval Voyager 2 na svou "Velkou cestu". A pořád funguje! Neuvěřitelné...

Jen bych dodal, že to bylo první těleso vyrobené lidmi, úspěšně vypuštěné k překročení třetí kosmickou rychlost a které se později skutečně sice jako druhé , neboť je předběhl rychlejší Voyager-1,vydalo se díky gravitačnímu praku Jupitera mimo Sluneční soustavu. Nyní je cca 100 AU od Slunce, třetí kosmické rychlosti dosáhl i poslední urychovací stupeň na THP přidaný k nosiči Titan 3C.

Mod: pro zpřehlednění odstraněn velký obrázek z citace.
 
<<  15    16    17    18    19    20    21  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.188233 vteřiny.