Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Týden na webu - 6.9. až 13.9.2002
Týden na webu - 6.9. až 13.9.2002
Poslal:: mikes - Pátek, 13.Září 2002 - 16:02 CEST
Vytisknout stránku
Týden na webu Stručný přehled hlavních událostí v kosmonautice - 6.9. až 13.9.2002

Napájení meziplanetárních sond el. energií je a ještě nějaký čas zřejmě bude problematické.

Standardní komunikační protokoly pro družice dle specifikace CCSDS se používají již dvacet let.

Evropská kometární sonda Rosetta musí být vypuštěna během krátkého startovacího okna od 13. do 31.ledna roku 2005. Denní startovací okna trvají okolo 20 minut.

Evropská raketa Ariane 4 vynesla v pátek 6.září na oběžnou dráhu geostacionární telekomunikační družici Intelsat 906.

Start další nové rakty Delta 4 se v důsledku softwarové chyby na pozemním zařízení odkládá na 3.listopadu.

Svůj první operační let si japonská raketa H-IIA odbyla v úterý 10.září, při němž vynesla na oběžnou dráhu dvě družice - USERS a DRTS.

Pokud dopadnou dobře další jednání mezi Ruskem a Austrálií, mohla by z Vánočních ostrovů v Indickém oceánu odstartovat raketa Aurora (upravený ruský Sojuz) do roku 2005.

Anténa systému DSN (Deep Space Network), stojící u australského města Canberra, byla nedávno zmodernizována. Pomůže tak zvýšit komunikační schopnosti celé sítě, která bude na konci roku 2003 a hlavně na počátku roku 2004 značně vytížena - k Marsu v té době dorazí dvě sondy (Mars Express a Nozomi) a na povrch budou vysazeny dva rovery (MERs) a jedno přistávací nepohyblivé pouzdro Beagle II.

Přistávací pouzdro Beagle II bude teprve třetí sondou, pokoušející se najít známky života (dříve existujícího nebo i současného) na Marsu. Dříve se o to snažily pouze sondy Viking 1 a 2.

Počátkem tohoto měsíce začali astronauté z NASA testovat virtuální trenažér skříně MSG (Microgravity Science Glovebox) pro provádění experimentů v mikrogravitaci na stanici ISS.

NASA vybrala vedoucí pracovníky pro vývoj nových technologií pro kosmické pohony.

Ruští kosmonauté na palubě ISS se rovněž zúčastní sčítání lidu, které proběhne v Rusku v říjnu tohoto roku. Formuláře jim budou doručeny pomocí zásobovacího Progressu, jenž by měl ke stanici odstartovat 25. září.

O převzetí společnosti Eutesat vyjednávájí v tichosti jak PanAmSat, tak i Intelsat. V případě neúspěchu jednání není vyloučena ani možnost sloučení s luxembuskou SES Global.

Iontové motory mají před sebou slibnou budoucnost při pohonu kosmických sond (dokud nebude zkonstruován nějaký lepší způsob).

Španělská telekomunikační družice Hispasat 1D byla umístěna na vrchol rakety Atlas 2AS.

Sonda Galileo je průběžně testována a připravována na průlet okolo měsíčku Amalthea 5.listopadu. Sonda uskuteční 21.září motorický manévr pro správné navedení k průletu ve výšce 134 kilometrů nad povrchem Amalthey.

NASA zadala výrobu nového teleskopu NGST (Next Generation Space Telescope) společnosti TRW. Zároveň oznámila, že se teleskop bude jmenovat po druhém administrátorovi NASA Jamesi Webbovi - JWST (James Webb Space Telescopy).

Informace od americké armády , resp. z jejich zařízení, by měly pomoci zjistit, co se vlastně stalo při motorickém manévru sondy Contour.

Americký zpěvák Lance Bass byl definitivně vyřazen z posádky následujícího letu ruského Sojuzu ke stanici ISS z důvodu nezaplacení požadované částky za účast na tomto letu.

Raketoplán Atlantis byl (po značném zpoždění, způsobeném opravami trhlin v palivové soustavě) v úterý 10.září převezen na vypouštěcí rampu. První pokus o start by se měl uskutečnit ve středu 2.října.

Japonský modulu Kibo (dříve JEM) pro stanici ISS nebude připraven pro let dříve než v roce 2006. Na vině nejsou žádné technické problémy, ale pouze nedostatek financí. NASA také požádala Japonsko o urychlení stavby modulu s centrifugou CAM (Centrifuge Accommodation Module).

Indie vypustila pomocí své vlastní rakety PSLV-C4 meteorologickou družici METSAT na dráhu přechodovou ke geostacionární.

I přes současné nepříznivé prognózy o vypouštění nových telekomunikačních satelitů je z dlouhodobého hlediska podnikání v této oblasti perspektivní.

Austrálie a Japonsko podepsaly dohodu o vypuštění australského mikrosatelitu FedSat pomocí japonská rakety H-IIA.

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.078894 vteřiny.