Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > V Česku > Planetárium Praha
tisk 
Znak Planetária PrahaPLANETÁRIUM PRAHA
Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy

Královská obora 233, 170 21 Praha 7
tel.: 02/33376452, fax: 02/33376434
URL: http://www.planetarium.cz
e-mail: planetarium@planetarium.cz
Ing. Marcel Grün (ředitel Planetária): grun@planetarium.cz


"Planetárium je škola, divadlo a film zároveň, posluchárna pod hvězdnou oblohou, divadlo, kde úlohu herců hrají sama kosmická tělesa."
 

Planetárium PrahaPlanetárium stojí v sousedství Výstaviště, na okraji Královské obory (Stromovka). O postavení Planetária v Praze se uvažovalo už ve třicátých letech, ale teprve v padesatých let nabyly plány konkrétní podoby. Stavba kruhové budovy o průměru 50 m podle projektu architekta J. Frágnera započala roku 1958. Svou pravidelnou činnost zahájilo Planetárium 20. listopadu 1960. V roce 1979 se Planetárium oddělilo od tehdejšího PKOJF (nyní Výstaviště) a stalo se jedním ze středisek Hvězdárny a planetária hl. města Prahy. V květnu 1991 u příležitosti Jubilejní výstavy byl po náročné komplexní rekonstrukci zahájen provoz nového moderního planetária Kosmorama. Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavní úlohou Planetária je popularizace astronomie, kosmonautiky, geografie a příbuzných věd. Ročne jej navštíví asi 200 tisíc návštěvníků, z toho 3/4 tvoří děti a mládež.
 

Astronomický sál

Je to kruhový sál o průměru 23,5 m pro 250 diváků. Kopule sálu tvoří promítací plochu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Kopule se klene do výšky 15 m a její celková plocha činí 843 m2 (největší projekční plocha v České republice). Kopule je tvořena hliníkovými plechy nastříkanými bílou barvou. Plechy jsou opatřeny otvory o průmeru 1,3 mm, kterými prochází část zvuku a pohlcuje se ve zvukové izolaci. Celkem je v kopuli 54 miliónu otvorů. Projekční plochu nese samostatná konstrukce, oddělená od střešní konstrukce budovy, takže technici mohou vystoupit mezerou mezi oběma kopulemi až k vrcholu.

KosmoramaVe středu sálu stojí velké planetárium Kosmorama. Planetárium je specializovaný projekční přístroj, který astronomické jevy znázorňuje promítáním na kopuli, která nahrazuje nebeskou klenbu. Kosmorama za každého počasí dovede vykouzlit na umělé obloze nejen tisíce hvězd, ale předvádí i to, co lze v přírodě spatřit jen obtížně: například všechny typy zatměni Slunce a Měsíce, kličky planet a střídající se fáze Měsíce. Návštěvníkům také umožní, aby se rychlostí větší, než létají družice, přenesli pod oblohu rovníku nebo nad zemské póly. Ne náhodou je celá instituce, Planetárium, nazvaná stejně - přístroj planetárium je její nejcennější součástí. Přístroj, pracující v automatickém i ručním režimu, řídí několik počítačů. Celý sál je lemován projekční kabinou a galerií, kde jsou umístěny doplňkové projektory a zvukové reproduktory.

Planetárim je neocenitelnou názornou pomůckou hlavně pro školy. Předváděním astronomických úkazů ve spojení s promítáním diapozitivů, filmů a videa lze objasnit i nejobtížnější astrofyzikální problémy. Nabídka školních programů zahrnuje všechny věkové kategorie - od pohádek pro mateřské školy až po speciální přednášky pro vysokoškoláky. Pro veřejnost se konají každou sobotu a neděli popularizační audiovizuální pořady a přednášky, pro děti jsou připraveny pohádkové příběhy s astronomickou tématikou. K mimořádně silným diváckým zážitkům patří koncerty a literárně-hudební pořady pod umělou hvězdnou oblohou. V astronomickém sále rovněž probíhá první ročník astronomického kursu.
 

Kinosál

V moderně vybaveném kinosále pro 260 diváků jsou uváděny atraktivní zeměpisné a cestopisné pořady a kosmonautické programy s unikátními dokumenty pro veřejnost i pro školy.
 

Výstava

Ve vstupním foyeru Planetária je instalována stálá výstava věnovaná astronomii, kosmonautice a geografii. Součástí výstavy je Velké Zeissovo projekční planetárium, které bylo vyrobeno v roce 1954 a pracovalo od roku 1960 do roku 1988 v astronomickém sále. Na výstavě je možné také spatřit telurium a malé projekční planetárium ZKP-1, které automaticky předvádí hvězdnou oblohu. V současnosti se výstava upravuje a doplňuje interaktivními exponáty.

V části prostor se konají každý měsíc příležitostné výstavy.
 

Informace o pořadech a jejich objednávky:

Planetárium Praha, propagace (PO - PÁ 9.00 - 15.00, tel. 02/3337642)
 

Dopravní spojení:

Metrem trasy C do stanice "Nádraží Holešovice". Odtud asi 15 minut pěšky nebo jednu stanici tramvají číslo 5, 12 nebo 17 do zastávky "Výstaviště" a odtud asi 5 minut pěšky. 


Aktualizováno : 15.05.2000

[ Obsah | Kosmonautika v Česku ]

 

Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na http://mek.kosmo.cz/cz/planet/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.111752 vteřiny.