Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nosiče > Raketa Falcon
tisk 

Velmi ambiciózní komerční raketa soukromé americké firmy SpaceX.

Rodina raket Falcon je navržena s ohledem na dosažení výborné efektivity, spolehlivosti a nízké ceny za start. Všechny navržené verze jsou dvojstupňové, na kapalný kyslík a kerosen (RP-1). Také motory jsou jednotné a v různých verzích raket je jich jen různý počet. Univerzální je i avionika a princip celkové konstrukce (vychází z materiálů a zásad, použitých dříve pro rakety Saturn).

Přehled výkonů a některých dalších paramerů raket Falcon (v základních verzích) je na následujícím obrázku.

Rodina raket Falcon

Hlavní předností raket Falcon má být jejich relativně nízká cena. V roce 2010 byly vylepšené verze raket Falcon nabízeny za cenu cca 10 mil. USD za Falcon1 s nosností cca 1000 kg na LEO a cca 50 mil. USD za Falcon 9 s nosností cca 10000 kg na LEO (nebo cca 4500 kg na GTO).

První start rakety Falcon-1 (s vojenskou družicí FalconSat-2) však 24.03.2006 krátce po vypuštění (z ostrova Omelek, který je součástí atolu Kwajalein) skončil havárií rakety a pádem do moře (důvodem byl požár v motorovém prostoru prvního stupně a následná porucha motoru). Neúspěšné byly i další dva pokusy. 25.3.2007 raketa nedosáhla oběžnou dráhu kvůli nestabilitě druhého stupně (příliš se rozkýval a předčasně se vypnul). Při třetím pokusu dne 03.08.2008 došlo k problému při oddělování prvního stupně v čase cca T+140 s a raketa znovu havarovala. Zničeno tak bylo i několik družic včetně malé sluneční plachetnice NASA NanoSail-D.

Čtvrtý pokus dne 28.09.2008 však už vyšel a raketa Falcon-1 dopravila demonstrační družici na oběžnou dráhu ve výši 330 - 685 km se sklonem 9° k rovníku. Éra levnější komerční dopravy nákladů do kosmu se tak o něco přiblížila.

První start rakety Falcon 9 s kvalifikačním modelem automatické nákladní lodi Dragon proběhl 04.06.2010 a byl úspěšný. Poslední stupeň rakety i s maketou lodi Dragon dosáhla oběžnou dráhu ve výši cca 250 km se sklonem 34,5° k rovníku. Od roku 2012 raketa Falcon 9 s lodí Dragon dopravuje náklad ke stanici ISS (v rámci kontraktu CRS [Commercial Resupply Services]).


Aktualizováno : 23.11.2012

[ Obsah | Rakety a kosmodromy ]

Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na http://mek.kosmo.cz/nosice/usa/falcon/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.058525 vteřiny.