Psal se rok 1985. Kosmická stanice Saljut-7 přestala odpovídat na povely a hrozil její neřízený pád na zemský povrch. Proto do vesmíru odstartovali dva kosmonauti, kteří ji měli zachránit. Jeden z těchto kosmonautů, Viktor Savinych, jehož kniha se stala předlohou filmu o záchraně stanice Saljut 7, dorazí 6. listopadu 2018 do Planetária Praha na besedu s návštěvníky.
Tato mise je z technického hlediska považována za nejsložitější v dějinách kosmonautiky, protože se kosmická loď musela poprvé v historii spojit ve vesmíru s neovladatelným objektem. Příčina poruchy stanice byla prostá: souhru závad zahájilo měřicí čidlo na jedné z baterek, které špatně měřilo. Kosmonauti museli pracovat po tmě a v mrazu, měli omezené množství nástrojů a zásoby vody, jídla a vzduchu. Postupně se jim však podařilo obnovit funkci všech systémů.
Kromě této záchranné mise bude Savinych mluvit i o tom, jak stanice Saljut-7 vypadala, k čemu byla určená a jak se na ní žilo. Vzhledem k tomu, že každá z jeho cest vedla na jinou kosmickou stanici (Saljut-6, Saljut-7 a Mir), má dobrou možnost srovnání. Během svých tří letů strávil ve vesmíru celkem 252 dní. Při své první cestě do vesmíru se stal padesátým kosmonautem ze Sovětského svazu a stým vůbec.
Savinych do Prahy dorazí v rámci filmového festivalu Nový ruský film, kde se bude promítat film Saljut-7. Jeho základem se stal Savinychův deník, který si psal během oživování kosmické stanice a který vydal knižně pod názvem Zápisky z mrtvé stanice. Více o festivalu a doprovodném programu naleznete na webu http://novyruskyfilm.cz/
Beseda proběhne 6. listopadu od 18 hodin v Planetáriu Praha, Královská obora 233, Praha 7.
Petra Sivová
vedoucí Oddělení komunikace a tisková mluvčí
|