Členové posádky Shenzhou-18 [Šen-čou 18] ve složení velitel Ye Guangfu [Jie Kuang-fu], palubní inženýr Li Cong [Li Cchung] a specialista pro užitečné zatížení Li Guangsu [Li Kuang-su] na palubě Čínské kosmické stanice vyslali v úterý 1. října 2024 z vesmíru zvláštní požehnání k 75. výročí založení Čínské lidové republiky. Na oslavu státního svátku přednesli kosmonauti v přímém přenosu svá srdečná přání národu a lidu:
„Přejeme naší velké vlasti prosperitu a jejímu lidu štěstí a pohodu. Děkujeme a uvidíme se na přistávací ploše Dongfeng [Tung-feng]!“
Čímž nám i připomněli, že se jejich pobyt na oběžné dráze pomalu chýlí ke konci. Přistání kosmonautů se očekává ke konci října (27. října 2024?). Ještě předtím (23. října 2024?) by měla nosná raketa Dlouhý pochod-2F vynést na oběžnou dráhu kosmickou loď Shenzhou-19 [Šen-čou 19] s další trojicí kosmonautů k půlročnímu pobytu na Čínské kosmické stanici.
Vzhledem k tomu že Čínská národní kosmická agentura přesné dlouhodobé letové plány předem nezveřejňuje, je docela problematické předpovídat data budoucích startů. Zásobovací loď Tianzhou-8 [Tchien-čou 8] nakonec v září ke stanici dopravena nebyla a zatím nejsou ani náznaky příprav k jejímu vynesení. Je tedy otázkou, jestli bude vynesena ještě v říjnu nebo ji přijme až další posádka kosmické stanice ke konci roku 2024. Podle původního předpokladu by měly vylepšené nákladní lodě nové série létat ke stanici průměrně každých 8 měsíců.
citace 4.10.2024 - 14:12 - Cerv:No, ULA měla víc štěstí než rozumu. Chvíli po startu došlo k prohoření trysky SRB motoru GEM 63XL u kritického průřezu. V T+38 sekund došlo k destrukci celé trysky. Kusy se rozlétly na všechny strany, konec trsky dokonce zůstal vcelku a je na záběrech dobře patrný. Jen naprostou náhodou úlomky nepoškodili trysky hlavních motorů. Na záběrech je videt vybočení rakety, ale hlavní motory to dokázaly vyrovnat.
No, ULA měla víc štěstí než rozumu. Chvíli po startu došlo k prohoření trysky SRB motoru GEM 63XL u kritického průřezu. V T+38 sekund došlo k destrukci celé trysky. Kusy se rozlétly na všechny strany, konec trsky dokonce zůstal vcelku a je na záběrech dobře patrný. Jen naprostou náhodou úlomky nepoškodili trysky hlavních motorů. Na záběrech je videt vybočení rakety, ale hlavní motory to dokázaly vyrovnat.
Horní stupeň Centaur V dosáhl oběžné dráhy. Cca po 15 minutách dojde k opětovnému zážehu dvojice raketových motorů RL10C-1-1A. Po 241 sekundách jejich práce bude stupeň naveden na heliosynchronní oběžnou dráhu.
Start proběhl, raketa letí, ale jedno SRB blblo - byly tam nějaké záblesky a úlomky, taky k odhození došlo pozdě. Není to hladký start.
Tah SRB byl očividně slabší, 1.stupeň vypli o cca 7 sekund později. Certifikace je otázkou. [upraveno 4.10.2024 13:33]
V polovině září provedla posádka Čínské kosmické stanice mise Shenzhou-18 [Šen-čou 18] ve složení velitel Ye Guangfu [Jie Kuang-fu], palubní inženýr Li Cong [Li Cchung] a specialista pro užitečné zatížení Li Guangsu [Li Kuang-su] rutinní kontrolu, údržbu a kontrolu skladování skafandrů Feitian [Fej-tchien], které jsou určené pro výstup do volného kosmického prostoru. V současné době jsou na Čínské kosmické stanici k dispozici tři skafandry Feitian [Fej-tchien] druhé generace. Každý skafandr má hmotnost 120 kg a oproti první generaci byl vylepšen tak, že umožňuje lepší pohyb. Je vybavený podpůrným systémem, který chrání kosmonauta pracujícího ve vesmíru, včetně kontroly teploty, regulace tlaku, zásobování kyslíkem, napájení a komunikačním systémem. Každý kosmonaut si může velikost skafandru přizpůsobit svému tělu, zejména pro ruce a nohy, aby byl pohodlnější. Skafandry jsou na povrchu označeny barevnými pruhy, které slouží jako rozpoznávací znamení jednotlivých kosmonautů. Skafandry na stanici jsou tedy označeny červenými (A), modrými (B) a žlutými (C) pruhy. Nejpoužívanějším skafandrem je ten s modrými pruhy (B), který byl použitý už po čtrnácté. Skafandr s červenými pruhy (A) byl použitý po dvanácté. A skafandr se žlutými pruhy (C) má za sebou šest použití. Skafandry byly navrženy pro 15 použití při kosmických vycházkách a konstruktéři by chtěli co nejdříve "opotřebovat" skafandr s modrými pruhy, aby mohli získali informace pro další vývoj skafandrů. Předpokládá se, že nový skafandr by mohl být dopravený na stanici zásobovací lodí Tianzhou-8 [Tchien-čou 8] v říjnu 2024. Skafandr se žlutými pruhy (C) je speciální, protože je přímo upravený pro ženy, je menší a některé části vybavení jsou odlišné, ale to nijak nebrání, aby jej používali i muži. Pro svou autonomii se tyto skafandry někdy přirovnávají k miniaturním kosmickým lodím. Současná posádka během svého pobytu na stanici provedla dva výstupy do otevřeného prostoru (28. května a 3. července 2024).
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě údržby vybavení se posádka zúčastnila výcviku oblékání a svlékání lehkých skafandrů používaných v kosmické lodi Shenzhou [Šen-čou] při startu nebo přistání, což je nezbytné pro udržení provozních dovedností a další zvýšení rychlosti a obratnosti posádky při reakci na mimořádné události v prostředí s nulovou gravitací. Data shromážděná z těchto cvičení přispějí k vývoji nouzových evakuačních plánů.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti také pokračovali v panoramatickém snímkování a 3D skenování interiéru kosmické stanice, což poskytlo pozemním výzkumníkům další důležitá data pro pochopení prostředí v kabině a vytváření 3D modelů. Li Guangsu [Li Kuang-su] s Ye Guangfuem [Jie Kuang-fuem] fotili a skenovali pomocí specializovaného vybavení vnitřní prostor nákladní přechodové komory v laboratorním modulu Mengtian [Meng-tchien].
Krátké video:
Přidám opět ještě video v čínštině, které je různě sestříhané a kde je toho vidět opět o trochu víc:
NASA dnes potvrdila, že všechny testy na rampě 39B byly úspěšně dokončeny. Plošina ML-1 je nyní na cestě z rampy a ještě dnes dorazí k budově VAB. Zítra má být přesunuta do High Bay 3 budovy VAB. [upraveno 4.10.2024 17:31]
Video popisující činnost posádky Čínské kosmické stanice ve složení velitel Ye Guangfu [Jie Kuang-fu], palubní inženýr Li Cong [Li Cchung] a specialista pro užitečné zatížení Li Guangsu [Li Kuang-su] bylo uveřejněno 15. září, tj. ještě před předchozím příspěvkem o Svátku středu podzimu. Kosmonauti plnili různé úkoly, včetně vědeckých experimentů, ale i pravidelné údržby a výcviku.
Posádka prováděla výzkum vlivu dlouhodobých pilotovaných kosmických misí na provozní výkonnost kosmonautů na kosmické stanici. Projekty vybrané pro tento výzkum vycházely z charakteristik dlouhodobých misí na oběžné dráze spolu s dalšími úkoly, jako je výcvik na oběžné dráze a různé experimenty. Po dokončení každého projektu kosmonauti vyplňovali zprávy s podrobnými údaji o době trvání operace a stupnice, aby zaznamenali úroveň své únavy a psychické zátěže. Následně výzkumníci na Zemi shromáždili a analyzovali údaje o provozních výkonech kosmonautů na oběžné dráze, aby předběžně pochopili charakteristiky a vzorce změn v operačních schopnostech kosmonautů během kosmických misí.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
V laboratorním modulu Mengtian [Meng-tchien] provádí posádka vědecké experimenty v oblasti dynamiky kapalin v mikrogravitaci, materiálové vědy, vědy o spalování, základní fyziky a experimenty v oblasti kosmických technologií. V rámci těchto experimentů posádka vyměnila příslušné experimentální vzorky.
V laboratorním modulu Mengtian [Meng-tchien], v prostoru za válcovou hermetizovanou částí, je prostor pro nákladní přechodovou komoru (Unpressurised Cargo Module), která slouží k přesunutí experimentů, které mají být vystaveny prostředí kosmického prostoru nebo mají pracovat mimo stanici. Nákladní přechodová komora je menší přetlakový válec o délce 2,3 m, průměru 2,2 m a objemu asi 8 m³. Uvnitř komory je zařízení pro přenos užitečného zatížení, které umožňuje manipulaci s nákladem o rozměrech až 1,15 x 1,2 x 0,9 m a hmotnosti až 400 kg. Zařízení pro přenos užitečného zatížení je vybaveno funkcemi včetně posouvání, otáčení a jemného dolaďování, což umožňuje dálkové ovládání výzkumníky na Zemi k automatickému přenosu užitečného zatížení buď z kabiny nebo do kabiny nákladní přechodové komory. Nákladní přechodová komora je na spodní straně stanice (nadir) uzavřena válcovými dveřmi, které se radiálně otevírají. Na snímku jsou dveře komory otevřené. Ta černá plocha je kosmický prostor. Kosmonauti úspěšně dokončili návrat externího užitečného nákladu, pravděpodobně se jednalo o materiálové vzorky, které byly dlouhodobě vystaveny kosmickému prostředí.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě toho posádka provedla osobní měření expozice hluku a akustické testy, aby posoudila a zlepšila akustické prostředí uvnitř stanice.
Byly rovněž provedeny různé úkoly související s kontrolou a údržbou zařízení, včetně přesunu předchlazovacího zařízení pro vzorky biologických experimentů. Předchlazovací zařízení, které se podobá malé chladicí jednotce, zajišťuje, že vzorky zůstanou „čerstvé“ po celou dobu zpáteční cesty na Zemi.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti také pravidelně prováděli celosystémová tlaková nouzová cvičení, aby posílili a dále zlepšili své schopnosti reakce na mimořádné události a jejich schopnost koordinace mezi stanicí a Zemí. Jedno z cvičení simulovalo proces reakce kosmonautů na scénář vnitřního snížení tlaku ve stanici.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka také provedla na oběžné dráze výcvik lékařské pomoci. To zahrnovalo další seznámení se s umístěním zařízení, přezkoumání metod použití a posílení operačních postupů a dovedností, což jim pomohlo zvyknout si na záchranné operace v prostředí mikrogravitace.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Co se týče udržování zdraví, prováděli kosmonauti aktivity, jako je vyšetření očního tlaku a očního pozadí, a také nervosvalovou stimulaci, aby sledovali a udržovali svou fyzickou kondici.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě toho posádka pravidelně prováděla úklidové práce, zajišťovala zásobování, přenášela a skladovala odpadky, aby udržovala čisté prostředí na vesmírné stanici.
Krátké video:
Přidám ještě video v čínštině, kde je toho vidět o trochu víc:
citace 2.10.2024 - 14:16 - Slavomír Fridrich:@Lusyen
Čo ak sa nenápadne a potichu, ale radikálne zmenila podstata hry, "pravidlá súťaže" a dokonca aj "obsah banku" o ktorý sa hrá?
podstata hry s anezmenila od eneolytu, pravidlá hry nikdy neexistovali. Menia sa iba technológie
citace 2.10.2024 - 09:12 - Lusyen:Cieľ je nenechať sa predbehnúť Čínou
A v čom?
čo bolo pred vyše polstoročím dnes už väšinu ľudí nezaujíma, je to poronateľné ako ked sa dakto hrdí, že pred dekadami vyhral dajaký svetový šampionát. Je to síce super a všetci skalní fanúšikovia to cenia ale dnes sú proste už nové majstrovstvá a nový ročník. Ak čína v týchto nových rpetekoch USA predbehne, bude to obrovský triumf a v turbulentných geopolitických časoch to môže priklniť misku váh na stranu číny v očiach mnohých štátov. Tieto nové preteky sú možno rovnako dôležité, ako tie pred rokmi
citace 2.10.2024 - 10:21 - Jiří Hošek:Zatím to vypadá..
Eric Berger je s toho ako to celé vypadá akýsi nervózny, to preto napísal ten článok.
citace: Bez ohľadu na výsledok tohtoročných volieb budú mať Spojené štáty o pár mesiacov nového prezidenta. Hoci pre väčšinu Američanov existuje nespočetné množstvo problémov, ktoré sú pre väčšinu Američanov dôležitejšie ako vesmírne lety, nový vodca krajiny sa nevyhnutne znovu pozrie na národnú vesmírnu politiku.
Jeden chlapík čo sa volal Pyrrhos, si vraj po jednom víťazstve posťažoval "Ešte takéto víťazstvo.."
Viete o tom že Číňania, už jednu flotilu pokladov spálili?
@Jiří Hošek
Cieľ je čokoľvek, čo za cieľ označíme.
V prírode - vesmíre sa nijaké, prirodzené prírodné veľké nápisy "CIEĽ" sami od seba nevyskytujú.
Pripúšťam každý človek si môže "ideálne ciele", predstavovať úplne inak.
citace:nemali žiadny „cieľ“. Raketa Orion a jej servisný modul nemali dostatočný výkon na to, aby umiestnili kozmickú loď na nízku obežnú dráhu Mesiaca a následne leteli späť na Zem.
Přirozený "cíl" není ani na nízké oběžné dráze Měsíce.
Životnost solárních panelů je v pohodě 20 let. Poškození smetím vyřadí jednotky procent výkonu (pokud nemáte smůlu), degradace stářím je horší, pokud ale často nelétáte Van Allenovými pásy, je to snesitelné (15% za 10 let?). Víc než polovinu doby jste osvětleni Sluncem (na vyšších drahách déle) a velký výkon nepoužíváte pořád. Navíc reaktor je obrovský zdroj tepla, které musíte vyzářit (velké radiátory), družice je tedy skvěle vidět infračervenými dalekohledy. Reaktor je pro orbitu Země naprosto nevhodný a pro vojáky obzvlášť. Proto se už přes 40 let nepoužívá.
Už prvé vety, ktorými to zdôvodňuje sú s prepáčením číre sprostosti.
citace:Koncept lunárnej brány je už viac ako desať rokov starý. Spočiatku to bolo koncipované preto, že raketa SLS a kozmická loď Orion nemali žiadny „cieľ“. Raketa Orion a jej servisný modul nemali dostatočný výkon na to, aby umiestnili kozmickú loď na nízku obežnú dráhu Mesiaca a následne leteli späť na Zem.
Tak bude muset stačit text (ilustrační obrázky jsou zlo)
The main objective of the mission was maintenance of the solar array of Tiangong's Tianhe core module. These large area solar panels are at times impacted by micrometeoroids. The pair began extravehicular inspection tasks after confirming repairs to the solar array had resulted in normal power generation. https://www.space.com/china-shenzhou-17-astronauts-spacewalk-solar-array-repair
Tak by měl asi vypadat opravený, poškozený v tom chaotickém střihu záběrů z mise asi není, ale třeba někdo bude mít více štěstí.
citace 1.10.2024 - 07:26 - Jiří Hošek:
Tento poškozený panel modulu Spektr netrpěl na smetí, ale na srážku s nákladní lodí Progress M-34 dne 25. června 1997.
Ano, moje chyba, poškození od srážky a od okolí se nedá rozlišit, tak toto je jako příklad dostatečné?
citace 1.10.2024 - 00:06 - Tesarakt:Musí se také počítat s tím, že panely dost trpí na smetí a některé články vypadávají (kdysi jsem něco četl o zkušenostech na stanicích).
Protože baterie mají 90 % a klesají. Články mají 35 % (vojenské údajně mnohem více) a klesají.
Dále je to sklon Slunce a zastínění samotnou sondou, protože natáčení těžko bývá 100% a z více důvodů je lepší ho mít pevné.
Musí se také počítat s tím, že panely dost trpí na smetí a některé články vypadávají (kdysi jsem něco četl o zkušenostech na stanicích).
Takže se to musí plánovat na životnost sondy minimálně pět let, ale spíše deset, proto počítám cca 3x.
Příklad slunečního panelu po pár letech:
Pravdu povediac.. Snažím sa momentálne myslieť na všetko možné aj nemožné. Aby som nemyslel na nič "politické".. A nemusel to niekde na internete komentovať..
citace 30.9.2024 - 21:16 - Slavomír Fridrich:@Martin Jediny
...objavil si proces, ktorý nemožno ani "za Boha" otočiť?
[upraveno 30.9.2024 22:28]
...otazka znie, ci ten proces vobec prebieha tak ako som si myslel a kde som spravil chybu... a momentalne sa venujem inemu projektu a nestiham sa k tomuto vratit a rozanalyzovat. srr
@Martin Jediny
Zaujíma ma trochu iný problém.
Majme "vrtuľu" môže fungovať ako veterný mlyn, alebo ako ventilátor.
Majme piestový motor, s minimálnou úpravou môže fungovať ako kompresor.
Majme elektromotor, simsalabim dá sa s neho urobiť dynamo.
Čokoľvek, čo dokáže entropiu navyšovať, môže ju aj znižovať..
Ale čo keby sme objavili niečo, pri čom to neplatí?
Bolo by to "narušenie symetrie"?
Ehm.. Dôkaz, že čas skutočne existuje..
..
Keby niekto dokázal, že "čas je skutočnosť"..
Z mnohých "vedeckých teórií", by sa stali "kamene mudrcov"..
Z Alcubierre drive, EmDrive, cestovania v čase ako takého..
[upraveno 30.9.2024 21:52]
Domnievam sa že aj s "negatívnej energie".. [upraveno 30.9.2024 21:53]
..
@Martin Jediny
Čo ak si génius..
A objavil si proces, ktorý nemožno ani "za Boha" otočiť?
[upraveno 30.9.2024 22:28]
Protože Teserakt počítá trvale osvětlenou sondu bez nutnosti dobíjet akumulátor pro let nad noční polokoulí. Pokud jde o normální dráhu, stačí 2x větší pro pro dobití bateríí a rezervu.
citace 28.9.2024 - 21:34 - Martin
Takový satelit by měl být také dobře viditelný, což se ovšem neděje. [/quote:
A jak velký satelit a na jaké dráze není viditelný ?
citace 28.9.2024 - 21:34 - Martin Jediny:ak ma jadrovy reaktor 5kW
a ucinnost panelov je 35% tak pri 1.36kW/m2 potrebujem 10,5m2, t.j. 5mx2,1m
pri neporovnatelnej jednoduchosti, hmotnosti, zivotnosti a cene...
To ale možné pouze na heliosynchronní dráze, kterých vhodných (potřebuje se typicky přelet ve stejný čas) moc není a jsou většinou vysoko pro efektivní snímání.
Dále je nutné počítat se ztrátami danými natáčením nebo pevnou pozicí.
Pokud to není heliosynchronní, tak je to nutné vynásobit cca 3x.
Takový satelit by měl být také dobře viditelný, což se ovšem neděje.
Další starty Falconu 9 odloženy do vyřešení problému s druhým stupněm. Při startu Crew 9 po oddělení kabiny měl zbrzdit pro zničení v atmosféře. Manévr proběhl, ale nebyl správně proveden, stupeň shořel, ale mimo plánovanou oblast. Odkládá se tak start se satelity Oneweb. https://www.space.com/spacex-pause-launches-crew-9-falcon-9-issue
citace 26.9.2024 - 21:53 - Machi:S filmem se počítalo snad jen u velice předběžných návrhů z 60. let, kdy program ani neměl oficiální zkratku LST a to jen pro širokoúhlou kameru a pak u návrhu LTEP od Perkin-Elmer Corp. Jinak vědci od počátku chtěli LST s TV kamerami (původně navrhovaný SEC Vidikon).
O film neměli zájem kvůli nutnosti ochrany před radiací, problémům jak dostat film na Zemi a také nutnosti fyzických zásob filmu na delší dobu.
Nikoli, je to návrh platný ještě počátkem druhé poloviny 70. let.
Film byl pro LST "mrtvý" od roku 1971.
Viz citace z "Replacing a Technology: The Large Space
Telescope and CCDs" od Smitha a Tatarewicze (1985). (doi:10.1109/proc.1985.13268)
The Report of the National Academy of Sciences LST
Committee had been published in 1969 and was just one of
the very many agents in prompting NASA to embark upon a
formal “Phase A” for the LST Project in 1971. That is, the
Agency began a concerted series of feasibility studies to
determine if it was technically realistic to construct an LST.
As one part of the study activity, Nancy Roman, a key
advocate of the LST in NASA Headquarters, chaired an LST
Science Steering Group. The kick-off meeting was held
during July, 14-15, 1971. In the course of the first day’s
session, a brief discussion was held on detectors, the consensus of the Group being that they would assume the use
of an electronic image detection system. They concluded,
with only one dissenting voice, that photographic detectors
were “impractical and more importantly subject to rapid
deterioration in the space environment”
Po pročtení více informací o LST, jsem našel zmínku o tom, že z finančních důvodů se fotografický film dostal velmi krátce na seznam možných kandidátů na přelomu let 74/75, jako možné "low cost" řešení v případě, že by na vývoj nových detektorů nebyl peníze.
Je to teprve potřetí v historii, co během jednoho kalendářního měsíce proběhly 3 starty pilotovaných lodí. Poprvé v říjnu 1969 Sojuzy 6, 7 a 8. Podruhé v říjnu 2021 Sojuz, ŠenČou a Dragon.
@Ervé
NASA momentálne nemá mandát, uzatvárať s Rusmi nijaké nové dohody o čomkoľvek.
Nijaké také jednania, sa nevedú.
Rusi totižto za to, aby sme si "my" na ISS mohli postaviť náhradu za ISS "Axiom" s ktorej ale potom Rusa vykopneme.. Budú "NIEČO" chcieť.
citace:Americká vesmírna agentúra a Rusko sa dohodli na pokračovaní v lietaní na stanici do roku 2028 a NASA by chcela predĺžiť prevádzku do roku 2030. NASA predpokladala, že s týmto predĺžením bude súhlasiť už pred viac ako rokom, ale zatiaľ k dohode nedošlo.
Také niečo, sa nedá vyjednať cez telefón a bez mandátu.
Napríklad.. Pre pripomienku.. ČR so Slovenskom, prerušila nadštandardné vzťahy, lebo sa náš Slovenský minister zahraničných vecí, odvážil "podať si labku" s Lavrovom..
Takže ak chcú "kongresmani" prevádzkovať ISS aspoň do roku 2030, nech urobia "odvážne politické rozhodnutie", idú do pekne sami do Moskvi a "dávajú si pac a labku" osobne nielen s Lavrovom ale možno aj s Putlerom..
Phe.
Tak hlavní problém je se Zvezdou, takže v případě zhoršení by mělo stačit trvale uzavřít konec Zvezdy - uzel a tunel PrK. Progressy a Sojuzy můžou kotvit jinde. Zvýšení dráhy může dělat Progress po přeparkování, bez otevření tunelu. Věty o problémech s velkými penězi a řetězci dodavatelů se ale týká až prodloužení životnosti za rok 2030. Osobně si myslím, že to nemá cenu. ISS bude kolem roku 2030 komčit a nemá smysl prodlužovat ji donekonečna. Vývoj a stavba nové moderní stanice - nafukovací moduly, moderní panely a systémy, navíc bez Ruska, má větší perspektivu.
citace: „Predĺženie ISS do roku 2030 si bude vyžadovať značné finančné prostriedky na prevádzku a údržbu stanice, akceptovanie zvýšeného rizika vyplývajúceho z jej komponentov a starnúcich štruktúr a uistenie o pokračujúcej podpore od medzinárodných partnerov NASA,“ uvádza sa v novej správe. "Ďalšou komplikáciou je pravdepodobnosť, že NASA môže naďalej čeliť problémom s plochým alebo zníženým rozpočtom, infláciou a dodávateľským reťazcom."
Už "plán" predĺžiť prevádzku ISS do roku 2030, je mimo..
Artemis.. Mars Sample Return.. Axiom má finančné trable..
Komisia.. Čosi ako Augustinova komisa..
Toho sa teda dočkáme, zaručene..
Americkí vesmírni predstavitelia neradi hovoria o nebezpečenstvách lietajúcich astronautov na starnúcej Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorej prvky sú už viac ako štvrťstoročie staré.
Nová správa však potvrdzuje, že manažéri NASA zodpovední za prevádzku vesmírnej stanice sú vážne znepokojení malou ruskou časťou stanice, v podstate tunelom, ktorý spája väčší modul s dokovacím portom, ktorý presakuje.
Napríklad vo februári tohto roku NASA identifikovala zvýšenie rýchlosti úniku z menej ako 1 libry atmosféry denne na 2,4 libry za deň a v apríli sa táto rýchlosť zvýšila na 3,7 libry za deň. Napriek dlhoročnému vyšetrovaniu ani ruskí, ani americkí predstavitelia nezistili základnú príčinu úniku.
citace 26.9.2024 - 21:53 - Machi:S filmem se počítalo snad jen u velice předběžných návrhů z 60. let, kdy program ani neměl oficiální zkratku LST a to jen pro širokoúhlou kameru a pak u návrhu LTEP od Perkin-Elmer Corp. Jinak vědci od počátku chtěli LST s TV kamerami (původně navrhovaný SEC Vidikon).
O film neměli zájem kvůli nutnosti ochrany před radiací, problémům jak dostat film na Zemi a také nutnosti fyzických zásob filmu na delší dobu.
Nikoli, je to návrh platný ještě počátkem druhé poloviny 70. let.
Film byl pro LST "mrtvý" od roku 1971.
Viz citace z "Replacing a Technology: The Large Space
Telescope and CCDs" od Smitha a Tatarewicze (1985). (doi:10.1109/proc.1985.13268)
The Report of the National Academy of Sciences LST
Committee had been published in 1969 and was just one of
the very many agents in prompting NASA to embark upon a
formal “Phase A” for the LST Project in 1971. That is, the
Agency began a concerted series of feasibility studies to
determine if it was technically realistic to construct an LST.
As one part of the study activity, Nancy Roman, a key
advocate of the LST in NASA Headquarters, chaired an LST
Science Steering Group. The kick-off meeting was held
during July, 14-15, 1971. In the course of the first day’s
session, a brief discussion was held on detectors, the consensus of the Group being that they would assume the use
of an electronic image detection system. They concluded,
with only one dissenting voice, that photographic detectors
were “impractical and more importantly subject to rapid
deterioration in the space environment”
Pži 35% účinnosti pokročilých solárních panelů a minimální spotřebě elektřiny moderních systémů nejsou velké panely nutné (kromě vybavených SAR radarem). Podívejte na CrewDragon.
citace 27.9.2024 - 12:45 - kacenka:
... a kde máte ten důkaz/dokumentaci/parametry/fotky?
Mám své neveřejné zdroje. Hned vám také kontruji, ne, nemusíte mi věřit, je to pouze a jenom na vašem rozhodnutí.
citace 27.9.2024 - 12:45 - kacenka:
Snaha o minimální viditelnost a detekovatelnost vojenské družice, je podmíněná snahou o minimální rozměry, což jde proti velkým solárním panelům. ;-)
Toto je přežitá představa. Zájmem u některých vojenských družic na snížení a ztížení jejich detekovatelnosti stále je, ale řeší se jinými technickými postupy než absencí panelů fotovoltaických článků.
citace 26.9.2024 - 21:53 - Machi:S filmem se počítalo snad jen u velice předběžných návrhů z 60. let, kdy program ani neměl oficiální zkratku LST a to jen pro širokoúhlou kameru a pak u návrhu LTEP od Perkin-Elmer Corp. Jinak vědci od počátku chtěli LST s TV kamerami (původně navrhovaný SEC Vidikon).
O film neměli zájem kvůli nutnosti ochrany před radiací, problémům jak dostat film na Zemi a také nutnosti fyzických zásob filmu na delší dobu.
Nikoli, je to návrh platný ještě počátkem druhé poloviny 70. let.
citace 26.9.2024 - 21:53 - Machi:S filmem se počítalo snad jen u velice předběžných návrhů z 60. let, kdy program ani neměl oficiální zkratku LST a to jen pro širokoúhlou kameru a pak u návrhu LTEP od Perkin-Elmer Corp. Jinak vědci od počátku chtěli LST s TV kamerami (původně navrhovaný SEC Vidikon).
O film neměli zájem kvůli nutnosti ochrany před radiací, problémům jak dostat film na Zemi a také nutnosti fyzických zásob filmu na delší dobu.
Nikoli, je to návrh platný ještě počátkem druhé poloviny 70. let.
citace 27.9.2024 - 07:09 - Ervé:Film se osvědčil na Skylabu 1973-74. Jen byly nutné EVA pro výměnu kazet a pak návrat Apollem. Od roku 1974 (100x100 pixelů nebo 500 pixelů lineárně) a 75 se už vyráběli CCD. Poprvé na KH-11 v prosinci 1976 (800x800).
Co měla první KH11 na palubě oficiálně nevíme.
Víme jen, že hlavní kamera pracovala s lineárním čidlem blíže neurčeného typu. Původní vývoj totiž pracoval s jiným typem sensoru na bázi lineárních fotodiod.
Film se osvědčil na Skylabu 1973-74. Jen byly nutné EVA pro výměnu kazet a pak návrat Apollem. Od roku 1974 (100x100 pixelů nebo 500 pixelů lineárně) a 75 se už vyráběli CCD. Poprvé na KH-11 v prosinci 1976 (800x800).
citace 24.9.2024 - 18:15 - Slavomír Fridrich:Obdobu Hubblovho hlbokého poľa.. Napríklad..
Ak sa ale dá dopredu vylúčiť, že film alebo "fotografická doska" dajú aspoň trochu lepšie alebo niečím nové vedecké výsledky než elektronické "CCD".
Tak by to bolo len, veľmi drahé "umelecké dielo".
V původních návrzích LST (papírový předchůdce HST) se u některých vědeckých přístrojů počítalo s expozicí na film. To se postupem času ukázalo jako ne úplně vhodné. Panovaly také obavy, že by kazety s filmem mohly být při manipulaci astronauty znehodnoceny, poškozeny nebo dokonce ztraceny. Proto bylo rozhodnuto o použití inovativních elektronických detektorů a snímačů.
S filmem se počítalo snad jen u velice předběžných návrhů z 60. let, kdy program ani neměl oficiální zkratku LST a to jen pro širokoúhlou kameru a pak u návrhu LTEP od Perkin-Elmer Corp. Jinak vědci od počátku chtěli LST s TV kamerami (původně navrhovaný SEC Vidikon).
O film neměli zájem kvůli nutnosti ochrany před radiací, problémům jak dostat film na Zemi a také nutnosti fyzických zásob filmu na delší dobu.
citace 24.9.2024 - 18:15 - Slavomír Fridrich:Obdobu Hubblovho hlbokého poľa.. Napríklad..
Ak sa ale dá dopredu vylúčiť, že film alebo "fotografická doska" dajú aspoň trochu lepšie alebo niečím nové vedecké výsledky než elektronické "CCD".
Tak by to bolo len, veľmi drahé "umelecké dielo".
V původních návrzích LST (papírový předchůdce HST) se u některých vědeckých přístrojů počítalo s expozicí na film. To se postupem času ukázalo jako ne úplně vhodné. Panovaly také obavy, že by kazety s filmem mohly být při manipulaci astronauty znehodnoceny, poškozeny nebo dokonce ztraceny. Proto bylo rozhodnuto o použití inovativních elektronických detektorů a snímačů.
Jak jsem již dříve informoval, byl tento týden schválen výcvik rezervních astronautů ESA. Náš Aleš Svoboda zahájí první výcvikový blok 28. října 2024, pro nás velmi symbolické datum. Společnost mu budou dělat S. Garcia, A. Schoenenwald, A. Patassa a A. Prost. První blok výcviku potrvá do 13. prosince a obsahuje celkem 263 hodin teoretického i praktického výcviku. Velkou část zabere např. seznámení se s vlivem kosmického letu na zdraví a výkonnost člověka, zimní kurz přežití či nácvik výstupu do volného kosmického prostoru. Druhý výcvikový blok čeká pětici od srpna do října 2025 a třetí pak března do května 2026. Rozsah výcvikových hodin je pro tyto bloky 268 a 187 hodin. Je třeba upozornit, že prodělání výcviku není zárukou kosmického letu. A co na zahájení výcviku říká Aleš Svoboda? “Moc se těším na zahájení výcviku astronautů v záloze a na získávání nových dovedností. Ačkoli jsou lety do vesmíru založeny na technických znalostech a inženýrství, přinášejí také faktor inspirace, která nás všechny motivuje mířit výš, a já se nemohu dočkat, až budu součástí tohoto kolektivního úsilí."
citace 26.9.2024 - 00:15 - Slavomír Fridrich:@kacenka
"nikoliv efektivní"..
A viete o tom, že veľa ľudí fotí vesmír iba tak "zo športu".. pre radosť? Lebo ich to zaujíma.. Proste "majú koníček"..
Hmm.. Sagitarius A.. Aspoň ako malá botka..
Mohol by aj amatér, bez miliárd dolárov, odfotografovať "srdce temnoty"? [upraveno 26.9.2024 00:56]
@kacenka
"nikoliv efektivní"..
A viete o tom, že veľa ľudí fotí vesmír iba tak "zo športu".. pre radosť? Lebo ich to zaujíma.. Proste "majú koníček"..
Hmm.. Sagitarius A.. Aspoň ako malá botka..
Mohol by aj amatér, bez miliárd dolárov, odfotografovať "srdce temnoty"? [upraveno 26.9.2024 00:56]
Jakou náplň má měsíční koláček, který rozbalil Ye Guangfu [Jie Kuang-fu]?
Odměřování času v historii Číny se odvíjelo podle čínského lunárního kalendáře. Ten, podobně jako západní gregoriánský kalendář, má 12 měsíců v roce, ale pouze 29 nebo 30 dní v měsíci. Každý lunární měsíc začíná novým měsícem a úplněk připadá na 15. den měsíce. Proto existuje 354,37 dní v roce, a tak se podle západního gregoriánského kalendáře data tradičních lunárních svátků každý rok liší. Nejvýznamnějším z tradičních čínských svátků je Jarní festival, kterým začíná Čínský nový rok. Druhým nejvýznamnějším svátkem pro Číňany je Svátek středu podzimu, který každý rok připadá v gregoriánském kalendáři na datum mezi 8. zářím a 8. říjnem a který se slaví o úplňku 8. měsíce lunárního kalendáře. Letošní měsíční úplněk připadl na 17. září.
Tradice Svátku středu podzimu sahá několik tisíciletí nazpět a původně byl zřejmě spojený s oslavou ukončení sklizně a proto je někdy přirovnávaný k americkému svátku Dne díkuvzdání. Číňané jsou zvyklí během svátku trávit čas s rodinou a přáteli a pojídají spolu slavnostní jídlo. Tradičními symboly svátku jsou Měsíc, lampiony a měsíční koláčky, které symbolizují kulatý Měsíc. Měsíční koláčky jsou tradiční pochoutkou a připravují se s nejrůznějšími náplněmi, například ze sladkých fazolí, lotosu a zeleného čaje. Plněny bývají i kachními vejci nebo rybami, ale moderní varianty jsou třeba i čokoládové nebo zmrzlinové.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC/CCTV)
Svátek středu podzimu nemohla opominout ani současná posádka Čínské kosmické stanice ve složení Ye Guangfu [Jie Kuang-fu], Li Cong [Li Cchung] a Li Guangsu [Li Kuang-su]. Na rozdíl od svých pozemských příbuzných nemohli navštívit své rodiny, a tak si oslavili svátek po svém. Vyzdobili stanici červenými lampiony a čínskými uzly pro štěstí, oblékli si sváteční oděv a připravili si bohatou slavnostní hostinu. Pozemní podpůrný tým připravil individuální balíčky s jídlem přizpůsobené chutím každého kosmonauta. Mohli si tak pochutnat na pikantním skopovém mase, dušeném hovězím mase s bramborami, dušených vepřových kotletách a kuřeti na mléce. A samozřejmě nemohli chybět měsíční koláčky. A jaký tedy měl Ye Guangfu [Jie Kuang-fu] koláček?
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC/CCTV)
Ye Guangfu [Jie Kuang-fu]: "Pojďme ho teď otevřít a podívat se, jak náš měsíční koláček doopravdy vypadá. Vyšel očekávaný měsíční koláček. Je to ten plněný pastou z lotosových semínek. Tímto vám také všem přeji šťastné shledání plné požehnání.“
Krátké video z paluby stanice během Svátku středu podzimu:
citace 25.9.2024 - 13:14 - kacenka:...Velké solární panely značně snižují vojenský a výzkumný potenciál každé družice. Výrazně snižují "neviditelnost" ...
V case NORADu a SSN zrejme len tazko utajit zmysluplne velky satelit.
Naviac nie som si isty ako ukryt stopu jadroveho reaktora...
citace 24.9.2024 - 20:24 - Václavík Michal:
X-37B používá panely fotovoltaických článků uložených v nákladovém prostoru.
Velmi pravděpodobně máte pravdu. Ale nevím o žádně přesné dokumentaci tohoto stavu ... ;-)
Velké solární panely značně snižují vojenský a výzkumný potenciál každé družice. Výrazně snižují "neviditelnost" a nutnost jejich natáčení za sluncem omezuje orientaci a použitelnost družice.
Neplatí, že panely fotovoltaických panelů "výrazně snižují vojenský a výzkumný potenciál druzice". Naopak ho umožňují. Bez toho by kosmonautika vůbec nebyla tam, kde je dnes.
Nutnost otáčení panelů za Sluncem naopak umožňuje nezávislou orientaci družicové platformy a přístrojů. Opět důvod, proč se to tak desetiletí dělá.
Sorry, ale přijde mi, že tyto příspěvky dělá nějaký chatbot.
citace 25.9.2024 - 13:28 - Slavomír Fridrich:@kacenka
Bolo by možné, použiť zariadenie camera obscura na získanie snímky v Röntgenovej časti spektra?
Možné to je (dle mne) ale nikoliv efektivní.
Účinější roentgenová optika používá konfiguraci podobnou skládaném oku u hmyzu, nebo dlouhou soustavu zakřivených zrcadel s úhly dopadu/odrazu za hranicí totálního odrazu (družice Chandra).
Velmi pravděpodobně máte pravdu. Ale nevím o žádně přesné dokumentaci tohoto stavu ... ;-)
Velké solární panely značně snižují vojenský a výzkumný potenciál každé družice. Výrazně snižují "neviditelnost" a nutnost jejich natáčení za sluncem omezuje orientaci a použitelnost družice.
Vzhledem k nutnosti domluvit jiné místo pro Kosmoschůzky(NTK má první zimní semestr plno, ale Petr Desort už snad něco našel) a vzhledem k mé neschopnosti obejít se bez spánku(vážně bych občas potřeboval pomoc) se dnes Kosmoschůzka nekoná. Až v říjnu.
citace 24.9.2024 - 14:30 - Václavík Michal:Na oběžné dráze okolo Země aktuálně neobíhá žádná družice s fungujícím štěpným jaderným reaktorem.
Jaderný štěpný reaktor Jenisej alias Topaz-2 nebyl nikdy použit na družicí a na oběžnou dráhu se tak nikdy nedostal.
BTW, jaké systémy má X-37?
Co tím abstraktem chcete říct?
X-37B používá panely fotovoltaických článků uložených v nákladovém prostoru.
Velmi pravděpodobně máte pravdu. Ale nevím o žádně přesné dokumentaci tohoto stavu ... ;-)
Velké solární panely značně snižují vojenský a výzkumný potenciál každé družice. Výrazně snižují "neviditelnost" a nutnost jejich natáčení za sluncem omezuje orientaci a použitelnost družice.
citace 25.9.2024 - 00:31 - Slavomír Fridrich:Hmm.. Trochu "sci-fi".
Čo keby sme použili "cameru obscuru", s dierkovou clonou.
"Projekčná plocha", by nebola plochá, ale bola by tvarovaná ako "sietnica" v oku.. zakrivená..
A fotoemulzia, by bola "RTG".
..
Ona vlastne "camera obscura", je vlastne to "najprimitívnejšie" zariadenie..
[upraveno 25.9.2024 01:32] https://medium.com/@atellani/the-flemish-masters-and-the-camera-obscura-illusions-of-the-renaissance-e8dd75579060 [upraveno 25.9.2024 02:01]
Nějak netuším, na co se vlastně ptáte. Zkuste položit nějakou přímou otázku ... ;-)