citace 19.4.2025 - 15:35 - Martin Kostera:S přistáváním do bahamských vod je konec. Dokud neprojde kompletní environmentální hodnocení. 🤔
Aby z nich nebyl brzo další stát USA... 😁
V 03:20:35 SELČ přistála 148 km VJV od kazašského Žezkazganu návratová kabina kosmické lodi Sojuz MS-26. Z 220 dní, 8 hodin, 57 minut a 23 sekund dlouhé mise se bezpečně vrátili Alexej Ovčinin, Ivan Vagner a Donald Pettit. Loď se po dosednutí převrátila na bok. Není to však nic neobvyklého. Donald Pettit se vrátil z kosmického letu den před svými 70. narozeninami. Je třetím nejstarším člověkem, který pobýval na oběžné dráze (po Johnu Glennovi a Larrym Connorem). Byl však nejstarším při dlouhodobé misi na ISS. Celková délka tří kosmických misi Alexeje Ovčinina činí 595 dní, 4 hodiny, 29 minut a 13 sekund. Ovčinin byl členem posádky Sojuzu MS-10, který musel nouzově přistát. Pro jeho krajana Ivna Vagnera skončila druhá mise a na kontě má 416 dní, 3 hodiny, 46 minut a 29 sekund. Americký astronaut Donald Pettit má za sebou celkem čtyři kosmické mise. Tři dlouhodobé pobyty na ISS a krátkodobá mise STS-126 představují úhrnem 590 dní, 1 hodinu, 39 minut a 16 sekund.
Ve druhém březnovém týdnu 2025 posádka Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení velitel Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a inženýrka Wang Haoze [Wang Chao-ce] na palubě Čínské kosmické stanice pokračovala v provádění vědeckých experimentů, údržbě zařízení a lékařských vyšetření.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
V oblasti kosmické medicíny zkoumali kinematické charakteristiky kosmonautů během dlouhodobých misí. Při tomto procesu byla využita 3D kamera se strukturovaným světlem, která snímala data o pohybu kosmonautů v mikrogravitaci, což umožnilo analyzovat pohybové vzorce a nabídlo cenné poznatky pro budoucí operace.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka rovněž provedla studii zkoumající změny operační síly při typických polohách na oběžné dráze a fyzikální experimenty v mikrogravitaci. Kromě toho prováděla vlastní kontroly na experimentálního modulu expoziční biologie kosmického záření, který podporuje výzkum poškození zářením, genetických mutací, ochranných léků a hodnocení biologických rizik pro člověka a živé organismy.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti opět vyměnili vzorky v bezkontejnerové experimentální skříni.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka měla také další zdravotnické cvičení, při kterém se simulovaly postupy při poskytování lékařské pomoci v případě náhlého onemocnění nebo zranění kosmonautů. Cílem cvičení bylo zdokonalení dovedností v použití zdravotnických přístrojů a zařízení na stanici a posílení záchranných technik v prostředí mikrogravitace.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Podstoupili pravidelné sledování svého zdravotního stavu, včetně dynamického elektrokardiogramu (EKG) a kontroly krevního tlaku, spolu s cvičením, které působí proti účinkům stavu beztíže.
Kosmonauti vyplnili také formuláře pro hodnocení kognitivní pracovní zátěže a únavy, aby přispěli údaji o dopadu dlouhodobých kosmických letů na provozní výkonnost.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
A došlo také na stříhání vlasů.
Video:
Přidám ještě video v čínštině, které je ale delší a trochu jinak sestříhané:
Bylo zveřejněno i sestříhané video pořízené průzorem v poklopu přechodové komory v laboratorním modulu Wentian [Wen-tchien]. Jsou zde vidět dvě části pracovní plošiny připevněné na povrchu modulu, kterou kosmonauti používají na dálkovém manipulátoru při vycházkách mimo stanici:
Večer 16. dubna 2025 na kosmodromu Jiuquan [Ťiou-čchüan], v poušti Gobi ve vnitřním Mongolsku, byla převezena nosná raketa Dlouhý pochod 2F/G (Y20) z montážní haly na startovací rampu. Přímá cesta mezi montážní budovou a startovací rampou je dlouhá 1 500 m a dopravník celou sestavu zvládl přesunout po 20 m široké železniční trati zhruba za dvě hodiny, přičemž rychlost dopravníku nepřekračovala 30 m za minutu. Nosná raketa Dlouhý pochod 2F/G (Y20), která byla v pohotovostním režimu na kosmodromu už od září 2024 pro případ nouze, má vynést pilotovanou kosmickou loď Shenzhou-20 [Šen-čou 20] se třemi kosmonauty na palubě k šestiměsíčnímu pobytu na Čínské kosmické stanici, kde vystřídají současnou posádkou Shenzhou-19 [Šen-čou 19]. Členové posádky Shenzhou-20 [Šen-čou 20] zatím nebyli oficiálně představeni. Start nosné rakety se předpokládá 24. dubna 2025.
Současnou posádku Čínské kosmické stanice tvoří členové mise Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení velitel Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a inženýrka Wang Haoze [Wang Chao-ce]. Na stanici jsou od 30. října 2024 a přistání kosmonautů se očekává kolem 1. května 2025.
Před 55 lety, 24. dubna 1970, byla vypuštěna nosnou raketou Dlouhý pochod 1 první čínská kosmická družice Dong Fang Hong 1 [Tung Fang Chung 1 - Východ je rudý]. Družice byla vynesena na eliptickou dráhu 441 × 2286 km. Byla funkční 20 dnů a vysílala píseň "Východ je rudý". Družice je stále na oběžné dráze Země, v roce 2015 byly parametry oběžné dráhy 442 x 2 046 km se sklonem 68,42°. V roce 2016 byl ustanovený 24. duben jako "Čínský kosmický den". Letos se bude konat v pořadí 10. "Čínský kosmický den", a tak je velmi pravděpodobné, že se start nosné rakety Dlouhý pochod 2F/G (Y20) s kosmickou lodí Shenzhou-20 [Šen-čou 20] uskuteční právě 24. dubna, nicméně oficiální datum startu ještě oznámený nebyl.
Plán letů k Čínské kosmické stanici v roce 2025:
24. dubna 2025: Start nosné rakety Dlouhý pochod-2F/G s kosmickou lodí Shenzhou-20 [Šen-čou 20].
1. května 2025: Odpojení kosmické lodě Shenzhou-19 [Šen-čou 19] od stanice.
16. července 2025: Odpojení zásobovací lodě Tianzhou-8 [Tchien-čou 8] od stanice.
červenec 2025: Start nosné rakety Dlouhý pochod-7 se zásobovací lodí Tianzhou-9 [Tchien-čou 9].
říjen 2025: Start nosné rakety Dlouhý pochod-2F/G s kosmickou lodí Shenzhou-21 [Šen-čou 21].
Krátké video z vývozu nosné rakety Dlouhý pochod 2F/G (Y20):
První březnový týden 2025 posádka Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení velitel Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a inženýrka Wang Haoze [Wang Chao-ce] na palubě Čínské kosmické stanice uskutečnila řadu vědeckých experimentů a testů a dokončila monitorování životního prostředí, správu stanice a některé další úkoly.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
V oblasti experimentů kosmické medicíny používali kosmonauti EEG zařízení a software k provedení testů pro řadu experimentů. Shromážděná data pomohou pozemním výzkumníkům prozkoumat oblasti, jako je vliv gravitace na vizuální zpracování pohybu a účinky zásahů mozkových vln na regulaci inhibičních kontrolních funkcí během dlouhodobých vesmírných letů.
Posádka rovněž provedla testy pro řadu experimentů, jako je kontrola jemné motoriky a vizuální reprezentace pohybu gravitací, s použitím přístrojů pro měření jemné motoriky, sledovačů očí a dalšího vybavení, jakož i souvisejícího experimentálního softwaru.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě toho trojice kosmonautů použila zařízení pro sběr plantárního tlaku k získání dat za různých letových podmínek, což výzkumníkům pomohlo prozkoumat a zmapovat vztahy mezi různými parametry stavu pohybu a plantárním tlakem.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti také pokračovali v experimentech v oblasti fyzikálních věd o mikrogravitaci. Vyměnili experimentální vzorky v experimentální skříni fyziky tekutin a v bezkontejnerové experimentální skříni. Provedli také odsávání výfukových plynů ve skříni pro výzkum spalování.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka také pokračovala v testování autonomního robota Xiaohang [Siao-chang], který umožňuje provádět různé experimenty související s prostorovými vztahy mezi člověkem a robotem. Cílem těchto experimentů je pomoci zvýšit efektivitu mise podporou efektivnější interakce mezi kosmonauty a robotickými systémy. Xiaohang [Siao-chang] prozatím reaguje na hlasové povely a může měnit svou polohu v prostoru a fotit. Údajně by měl být vybavený prvky umělé inteligence. V budoucnu bude Xiaohang [Siao-chang] vylepšen tak, aby mohl plnit úkoly, jako je kontrola kabiny, správa zásob, kontrola stavu výrobků a zodpovídání otázek a bude tak inteligentním asistentem, který pomůže kosmonautům plnit některé rutinní úkoly.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě toho kosmonauti prováděli monitorování prostředí, kontrolu a údržbu zařízení uvnitř kosmické stanice. A také podstupovali pravidelné lékařské prohlídky a prováděli tělesná cvičení pro udržení kondice.
Video:
Přidám ještě video v čínštině, které je ale delší a trochu jinak sestříhané:
citace 17.4.2025 - 01:36 - Martin Kostera:Včera večer vynesla raketa Minotaur IV vojenskou družici NROL-174. Video nebude, není, nikdy nebylo, nikdy nic nestartovalo... 👀
Je třeba zamířit blíže k místu činu
citace 17.4.2025 - 06:54 - Ervé:Bože, kde sehnali Minotaura?
Bože, kde sehnali Minotaura? Předchozí start 2020 z Wallops, předchozí 2017 z Mysu. Ale plánují dalších 5 startů. Hlavně že fungoval. USA mají Firefly Alpha, ale ta zatím není spolehlivá. Electron je příliš lehký.
@MiraH
Obávam sa, že Jeffa Bezosa by ste nepotešil.
Podľa mňa to zorganizoval (aj svoju snúbenicu, do sedačky posadil), práve v snahe presvedčiť verejnosť že je to úplne bezpečné.
..
Z hľadiska "príjmov a výdavkov", asi katastrofálny podnik.
Snúbenica - Jeffa Bezosa, Lauren Sánchez mala letenku zdarma..
A obávam sa že pop diva Katty Perry.. Tej možno bolo dokonca treba za verejné vystúpenie.. zaplatiť..
Čosi.. Akosi.. Na vesmírnej turistike.. Nefunguje.. [upraveno 17.4.2025 00:54]
citace 16.4.2025 - 12:09 - MiraH:Ale třeba se mně nelíbí označování výletníků Blue Origin za kosmonauty/astronauty. Podle mě to nejsou ani kosmičtí turisté.
Vlastne.. Aj preto som to spomenul..
kosmos - kosmetika..
citace:Někdy ovšem znamená i pouhou okrasu, ozdobu. Význam ozdoby zůstane ve slově kosmetika, jak ve významu zkrášlení, tak ale i pouhých šminků.
Poslední let Blue Origin NS-31 byl vyloženě pro okrasu. Ale kromě označení výletnic astronautkami nic proti nemám. Určitě to byl úžasný zážitek, který jim můžu jen závidět a taky to chtělo nějakou odvahu, protože bouchnout jim to může taky.
citace 16.4.2025 - 12:09 - MiraH:Ale třeba se mně nelíbí označování výletníků Blue Origin za kosmonauty/astronauty. Podle mě to nejsou ani kosmičtí turisté.
Vlastne.. Aj preto som to spomenul..
kosmos - kosmetika..
citace:Někdy ovšem znamená i pouhou okrasu, ozdobu. Význam ozdoby zůstane ve slově kosmetika, jak ve významu zkrášlení, tak ale i pouhých šminků.
citace 16.4.2025 - 09:04 - Martin Kostera:Vždycky jsem říkal a budu říkat, že to jsou synonyma. 😋
Souhlasím. Ačkoliv uznávám, že "ruský astronaut" zní divně, tak mluvnicky je to správně. Já nerozlišuju mezi označení podle "národnosti" kosmické lodi. Myslím, že toto rozdělení je jen "umělé", ale třeba se historicky prosadí. Historicky máme blíž k ruštině, a tak je pro nás bližší termín kosmonaut.
Ale třeba se mně nelíbí označování výletníků Blue Origin za kosmonauty/astronauty. Podle mě to nejsou ani kosmičtí turisté.
Ale přiznejme si, že tato terminologie zajímá jen nás hrstku zájemců o kosmonautiku. Většině populace je to jedno, stejně jako rozdíl mezi Star Trekem a Star Wars. A přitom fanoušci při záměně šílí.
Protože lidé ještě nikdy neletěli k astru, tedy hvězdě (alespoň ke Slunci).
Reálně je astronaut ten, co letěl v americké raketě a lodi alespoň na skok nad hranici 80 km. Podle mě to ale je astroskokan (na skok nad 80 km) a kosmoskokan (na skok nad 100 km).
Astronaut je až ten, co obletěl Zemi v americké lodi aspoň jednou.
Kosmonaut je ten, co obletěl Zemi v sovětské/ruské lodi aspoň jednou.
Taikonaut je ten, co obletěl Zemi v čínské lodi aspoň jednou.
"Žiadny rozdiel? "
Podľa mňa. Pani Chýlová sa tak trochu mýli.
A možno.. Iba nebol čas, v tej minútovej noticke, rozvinúť argumetáciu?
Hmm..
citace:Myšlenkové rámce a představy v homérských eposech
Kosmos
Slovo kosmos v homérských eposech označuje leccos uspořádaného. Například vojenský šik. Zrovna tak ale uspořádání kamenů a kmenů v roli můstku přes potok. Odkazuje na funkčnost a krásu dotyčného uspořádání. Může souviset s harmonií, se skloubením onoho kosmu. Někdy ovšem znamená i pouhou okrasu, ozdobu. Význam ozdoby zůstane ve slově kosmetika, jak ve významu zkrášlení, tak ale i pouhých šminků. Teprve později bude kosmos označovat také krásu světa jako celku a stane se synonymem pro vesmír.
Prostor
Pojetí prostoru jako prázdného rozsahu, který je pasivní příležitostí k výskytu věcí, je až mnohem pozdější. V homérských eposech je prostor nutno přímo vytancovat, sahá tam, kam dosáhne rytmus pohybů. Je celkem vedlejší, zda jde o tanec nebo jiné komíhání lidí, vytvářející sociální prostor, nebo o tanec nebeských souhvězdí. V prostoru lze nalézt určitá místa. Místo zatím není ničím abstraktním, musí tam něco být, nebo je to aspoň místo pro něco. Jde hlavně o místa našeho života, někdy o místa života oblud (což jsou ovšem místa velice podivná); k místům patří i podsvětí, tedy Hádova říše, ale také nebeská místa jednotlivých souhvězdí. Místa nejsou chápána jako pasivní polohy v prostoru, nýbrž jako relativně stabilní centra, z nichž vycházejí rytmické aktivity, utvářející okolní prostor. Homérským příkladem strukturace prostoru je popis Achilleova štítu (viz článek Achilleův štít jako symbol struktury světa), tam je homérské pojetí světa podáno velice názorně, včetně reje diferencí prostoru smrtelníků. https://www.osel.cz/12014-myslenkove-ramce-a-predstavy-v-homerskych-eposech.html
citace 15.4.2025 - 09:17 - Ervé:6 týdnů mezi starty, to znamená jen 8-9 startů ročně. Pokud by chtěli, můžou startovat 2-3x za měsíc. Očividně jen udržují PR a samotné lety se nevyplatí.
Je otázka, kolik mají platících zájemců.
Mluvilo se o tisících, je jasné, že reálných ochotných opravdu zaplatit a projít výcvikem bude míň, i tak bych řekl že by to nejmíň stovka či dvě měly být (obzvlášť když Virgin skončil s lety v dohledné budoucnosti).
Ve druhé polovině února 2025 posádka Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení velitel Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a inženýrka Wang Haoze [Wang Chao-ce] měla na palubě Čínské kosmické stanice běžný pracovní režim a úspěšně provedla řadu vědeckých experimentů. Na stanci jsou od 30. října 2024, takže dokončili svůj čtvrtý měsíc strávený na oběžné dráze Země a jak uvedl Čínský úřad pro pilotované kosmické lety (CMSA - China Manned Space Agency), kosmonauti si udrželi dobrého fyzické a duševní zdraví.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
V oblasti kosmické medicíny posádka využila Ramanův spektrometr k provádění výzkumu výživové metabolomiky na oběžné dráze. Prostřednictvím analýzy metabolických složek ve vzorcích moči získali údaje, které pomáhají zdokonalit stávající systémy hodnocení a zavést specializovanou metodiku pro sledování stavu výživy kosmonautů během celé mise.
Pro studium vlivu vesmírného prostředí na biologické rytmy a spánek měli kosmonauti na sobě zařízení pro sledování aktivity a monitorování srdečního tepu, které shromažďovaly údaje. Očekává se, že výsledky poskytnou klíčové poznatky o cyklech spánku a bdění, změnách srdeční frekvence a kvalitě spánku v podmínkách dlouhodobých kosmických letů.
Za účelem sledování psychologických a behaviorálních výkonů kosmonautů absolvovala posádka na oběžné dráze testy emočního stavu a hodnocení rozhodování v nouzových situacích. Tato úsilí vnesou více světla do dopadu dlouhodobých kosmických letů na emoční pohodu a schopnost rozhodování.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Mimo lékařský výzkum kosmonauti úspěšně prováděli i experimenty v oblasti vědy o vesmírných materiálech a vědy o spalování v mikrogravitaci a mimo jiné vyměňovali experimentální vzorky v bezkontejnerové laboratorní skříni.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka dokončila komplexní inventuru zásob vesmírné stanice, včetně oblečení, pracovních materiálů, léků a spotřebního materiálu pro lékařské monitorování. Testovali také rekreační vybavení a zároveň prováděli rutinní kontroly a údržbu regeneračních systémů podpory života na stanici.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Aby si kosmonauti během své mise zajistili dobré zdraví a pohodu, podstoupili podle plánu běžné lékařské prohlídky a testy plicních funkcí. K posouzení zdravotního stavu byly použity také diagnostické přístroje tradiční čínské medicíny (TČM) včetně pomocného čtyřdiagnostického přístroje TČM a skeneru hustoty kostí.
Věnovali se také pravidelnému cvičení s využitím specializovaného vybavení, včetně kosmického běžeckého pásu, posilovače zápěstí a trenažéru úchopu, aby čelili úbytku kostní hmoty a svalů v mikrogravitaci.
Video:
Přidám ještě video v čínštině, které je ale delší a trochu jinak sestříhané:
citace 15.4.2025 - 09:17 - Ervé:6 týdnů mezi starty, to znamená jen 8-9 startů ročně. Pokud by chtěli, můžou startovat 2-3x za měsíc. Očividně jen udržují PR a samotné lety se nevyplatí.
6 týdnů mezi starty, to znamená jen 8-9 startů ročně. Pokud by chtěli, můžou startovat 2-3x za měsíc. Očividně jen udržují PR a samotné lety se nevyplatí.
Od současně Sojuz MS-27 budou Sojuzy létat na ISS na 8 měsíců. Rusům se podařilo prodloužit životnost nádrží s peroxidem vodíku v přistávací kabině Sojuzu (pokud si pamatuju, problémem byla životnost membrán a přirozený rozpad peroxidu). Důvody pro prodloužení letů jsem nenašel, jen něco o ekonomice - takže nejspíš Roskosmos nemá prachy na 4 Sojuzy, tak postaví jen 3. Možnost, že by si jeden šetřili pro nějakou zvláštní misi je asi malá. Počet lidí na orbitě se nemění, takže asi nemůžou snížit počet Progressů (4 ročně).
A taky došlo k prodloužení dohody o výměně sedaček až do roku 2027. Platonov místo v MS-28 asi poletí v Dragonu. https://spacenews.com/nasa-extends-seat-barter-agreement-with-roscosmos-into-2027/
Oficiální stránky datum startu nemají. ULA zatím žádný nový nepotvrdila. Takže dnes v noci se určitě neletí. Spacelaunch odhaduje 28.dubna. Vypadá to na nějaký problém.
citace 14.3.2025 - 07:02 - Ervé:Logické. Satelit na LEO se blbě ničí kvůli troskám, takže laser nebo elmag pulz je lepší řešení. Zničit navigační družice na MEO už je mnohem větší problém (laser a pulz ze Země nemá šanci) - musíte zbraň dát na satelit. GEO je ještě dál. Jakmile ale začnete, Rusko a Čína se přidá. Takže velmi opatrně.
... to ovšem předpoládáte že agresor je džentlmen!!!
Což není vždy pravda ... (viz např. současné boje UA/Rusko)
Pokud máte dost silný jaderný arzenál, nemusíte se agresora reálně bát. Rusko, Čína i USA udržují vývoj a kapacity, aby hrozili ostatním a aby měli přehled, co můžou ostatní použít, a připravili se na to. Rusko to mimochodem dost vyčerpává, protože na to finančně nemá.
Takže tam budou šéfovat Kazaši? Zatímco na zbytku kosmodromu Rusové. Na jednu stranu dobrá zpráva, že chtějí udělat muzeum. Na druhou stranu nevěřím, že budou dávat dost peněz a přijede dost turistů, aby se muzeum uživilo. Vidím to spíš jako pomalé chátrání bez údržby, dokud rampu a okolí nezničí počasí.
citace 14.3.2025 - 07:02 - Ervé:Logické. Satelit na LEO se blbě ničí kvůli troskám, takže laser nebo elmag pulz je lepší řešení. Zničit navigační družice na MEO už je mnohem větší problém (laser a pulz ze Země nemá šanci) - musíte zbraň dát na satelit. GEO je ještě dál. Jakmile ale začnete, Rusko a Čína se přidá. Takže velmi opatrně.
... to ovšem předpoládáte že agresor je džentlmen!!!
Což není vždy pravda ... (viz např. současné boje UA/Rusko)
Připomíná mi to situaci, kdy Henry Lewis Stimson (ministr zahraničí USA) zrušil v roce 1929 kryptoanalytické oddělení (Cipher Bureau / Black Chamber) svého ministerstva s odůvodněním: "Gentlemen do not read each other's mail." Dopady byly následující:
- obnova trvala téměř dva roky (1939 - 1941)
- zastavení kryptografického výzkumu na 10 let
- většina odborníků v době obnovy pracovala v soukromém sektoru nebo i pro jiné země
- část odborníků našla zázemí u Signální služby (SIS) a OP-20-G
- technologická a profesní zaostalost
Za dva roky došlo např. v rámci SIS k nárůstu z desítek pracovníků na několik tisíc. Klíčovými lidmi v této aktivitě byli William a Elizebeth Friedmanovi. Mimochodem Elizabeth Friedmanová získala po nástupu nového politického vedení odměnu, byla na zdi cti NSA zakryta a měla být odstraněna, stejně jako desítky dalších barevných kryptologů, žen atd.
Jakákoliv diskontinuita v rámci výzkumu a vývoje, a to včetně lovu mozků, má zpravidla pro schopnost reakce obrovské dopady.
citace 14.3.2025 - 07:02 - Ervé:Logické. Satelit na LEO se blbě ničí kvůli troskám, takže laser nebo elmag pulz je lepší řešení. Zničit navigační družice na MEO už je mnohem větší problém (laser a pulz ze Země nemá šanci) - musíte zbraň dát na satelit. GEO je ještě dál. Jakmile ale začnete, Rusko a Čína se přidá. Takže velmi opatrně.
... to ovšem předpoládáte že agresor je džentlmen!!!
Což není vždy pravda ... (viz např. současné boje UA/Rusko)
Ze vzletové rampy 1/5 na kosmodromu Bajkonur by se mělo stát muzeum. Tím je tedy definitivně odpískaný záměr na její modernizaci po posledním startu v září 2019.
Poďme si zatipovať. Na začiatku roka som si pre seba tipoval 8 štartov Starship/SH za 2025. Je 1/3 roka, zatiaľ sú 2. Verím, že tých 8 bude.
Budúci rok by som tipol 16. Do novembra 15. Takže majú 6+15= 21 testov.
Verím, že pristátie vrchného stupňa bude hneď pri ďalšom lete, ak sa im podarí odstrániť problém s vibráciami pri vzlete. S dlhším Starshipom sa to môže zmeniť. V zásade ich na Zem už dokázali dostať, hoci s prepáleným krídlom.
Z tých 21 by mohli byť 2x orbitálne tanky bez pristátia a 2 jednoduché prototypy pre Mars, 1 Starlink a 15 tankerov.
1 na Mesiac skĺzne do decembra 2026- až 2027.
New Glenn Blue Moon je zatiaľ na august 2025, ale bude zázrak ak to bude do konca roka.
citace 11.4.2025 - 16:59 - Slavomír Fridrich:Bol predstavený návrh rozpočtu..
Teď jsem to dočetl. To je kastrace vědeckého programu NASA. 😨
Je to širší problém. Pokud sledujete situaci, to co vidím vypadá obecně jako nedůvěra lidí k vědě. V případě NASA se jedná o kastraci bez narkózy. Omezení základního a aplikovaného výzkumu. Mimo NASA pak na univerzitách omezení přístupu ke vzdělání zahraničním studentům. Výsledkem bude nedostatek práce pro vzdělané. A to nebude znamenat odliv mozků ze všech zemí do USA, ale odliv mozků z USA pryč. K tomu snaha snížit cenu dolaru, celní války a vliv extrémně volatilního ekonomického prostředí, výsledkem budou překážky i pro ty organizace, co přežijí. Mám díky tomu na budoucnost vesmírného programu v USA hodně skeptický pohled. Možná bude za pár let životaschopnější i ten Evropský.
Tento příspěvek možná nepatří ani tak do vlákna Provoz NASA jako spíše do politických souvislostí, ale některé věci patrně nejde oddělit.
Curiosity mezi kopci Gould Mesa a Texoli. Snímek pořídila sonda MRO kamerou HiRISE 28.2.2025 / sol 4466 z výšky 266 km. Snímek zachytil Curiosity během jízdy těsně před zaparkováním. Byl pořízený 2025-02-28 00:02 UTC, ale Curiosity zaparkovala až 2025-02-28 00:04 UTC a do cíle jí chyběl necelý 1 m.
Snímek také ukazuje, jak přesně mapovači vypočítávají a určují projetou trasu roveru (musí se kliknout na obrázek).
citace:
Táto počiatočná verzia požiadavky administratívy na rozpočet vyžaduje približne 20-percentné celkové zníženie rozpočtu agentúry, v skutočnosti je to 5 miliárd USD z celkovej hornej línie približne 25 miliárd USD. Väčšina škrtov sa však sústreďuje v rámci riaditeľstva vedeckých misií agentúry, ktoré dohliada na všetku planetárnu vedu, vedu o Zemi, astrofyziku a ďalšie.
..vedecké programy vesmírnej agentúry by dostali takmer 50-percentné zníženie financovania. Po tom, čo agentúra dostala 7,5 miliardy dolárov na vedu vo fiškálnom roku 2025, Trumpova administratíva navrhla na nadchádzajúci fiškálny rok rozpočet na vedu len 3,9 miliardy dolárov.
Díky Číně nemůžou vzdát Měsíc, a Mars je příliš daleko. Snad nebudou sekat observatoře a sondy jinam než na Měsíc a Mars. Co takhle rychlá výprava k Marsu pro návrat vzorků pro poražení Číny (Starship plus návratový modul)? Dá se stihnout říjnové okno 2026?
Okno je říjen-prosinec. Musk plánuje poslat snad až 5 Starship (1. bych řekl že bude jen zkušební pro test přistání). S humanoidními roboty na palubě, tak uvidíme. https://decrypt.co/314334/elon-musk-robots-mars-2026 [upraveno 11.4.2025 09:12]
Tak to vypadá že startují dnes v noci. Včerejší/dnešní (noční) okno nevyužili kvůli špatnému počasí.
Pondělí 14. večer (15. noc SELČ) bylo na wiki, ale beze zdroje.
Kosmonautix musí opravit odpočet. [upraveno 11.4.2025 10:12]
Dle mě je důležité, že Musk dostal takovou malou facku za své politické angažmá a snad mu to trošku srovná sebereflexi a uvolní čas na práci pro SpaceX.
Starship by hlavně měl začít létat a vydělávat!. To že vývoj půjde pomaleji než všichni čekali asi není překvapení, návratový druhý stupeň je prostě state of the art.
Nevím na kolik by přišla nenávratová varianta Starship. Nicméně kdyby se osekal tepelný štít (10 tun), přistávací nádrže resp. jejich palivo (10-25 tun), případně zjednodušily aerodynamické prvky, tak již dnes mohla být nosnost jako minimálně 4 lety Falcon-9.
Let by mohl být co dva týdny a nemyslím si, že by to v tomto stadiu bylo výrazně dražší než ty F9. Po malých krůčcích by pak mohli ladit další věci (uchování paliva, tankování, operace boosteru). Zároveň by takovýto, na kost osekaný Starship, mohl být vcelku reálně vypuštěn na marsovskou průletovou misi v okně 2026/27. I kdyby se tankoval dalšími 2 nenávratovými loděmi.
Muskovi je 53, má tak 10 marsovských start. oken aby vše odladil a to není mnoho. Iterativní vývoj je nyní neuvěřitelně rychlý, na LEO je to sranda. Nicméně se vzrůstající vzdáleností vše exponenciálně poroste, jak finance, tak zejména čas. Věci se budou kazit a každá další iterace bude strašně bolet. Jak se něco podělá bude třeba dělat nápravy, řešit mnoho věcí paralelně.
Nejjednodušší cesta na Měsíc je Orion plus lunární stupeň.
NASA místo lunárního stupně objednala Starship, protože ho stejně Musk stavěl a zdálo se možné ho rychle upravit. Starship ale musí Musk nejdřív vyvinout pro přistání na Zemi, jenže to jde hůř než myslel, navíc Musk musí peníze NASA vynaložit na vývoj měsíčního přistání. Kromě toho musí Starship upravit pro dlouhodobý provoz (několik týdnů provozu ve vesmíru - hlavně schopnost udržet kryogenní palivo beze ztrát), dotankování, přistání na Měsíci, pobyt na povrchu a start z Měsíce. Na dotankování potřebuje návratový Starship (dokončený vývoj). A pro Mars musí tohle všechno (životnost, přistání, start) posunout o další úroveň, mnohem náročnější - stovky dní spolehlivého provozu.
Pokud ale teď znají příčiny havárií a upraví Starship, můžou se ještě letos naučit přistávat a běžně Superheavy+Starship provozovat. 2026 pak můžou vyvinout a vyzkoušet vše pro Měsíc. Určitě by bylo lepší, kdyby se teď Musk soustředil na Starship.
Zdravím,
v mé hlavě let na Měsíc, případně Mars připadal v této formě jako Scifi od počátku. Ono se to nějak potvrzuje. Máme sice Orion, který to asi obletí, ale nemáme čím přistát. Nemáme ani gateway, krásná myšlenka, ale z hlediska životnosti a údržby nevím, jde, ale hodně drahé. Čili my tam pošleme Orion ze Země s lidmi, pak tam přiletí Startship na 2 tankování prázdný, byť se píše, že uveze cca 70 lidí (přistávací jasně méně). Pak se to slepí dohromady a přistaneme. Efektivnost nákladů vyjma Elonovy kapsy nevidím. Zatím z toho všeho je jen Orion. Zveřejněné časové plány jsou mimo mísu.
Ale máme chytřejší hlavy.
Vláďa
citace 8.4.2025 - 17:15 - PinkasJ:Myslím, že Musk by mohl mít lepší časovou šanci ....
Já teď vidím u SpaceX takovýto problém/bod zlomu. Donedávna Musk rozhodoval technologické spory ve firmě. V současnosti má jiné zájmy a řízení přenechal lidem, kteří aby rozhodli potřebují vše třikrát prověřit a nechat si potvrdit tak, aby byli čistí, kdyby se něco nepovedlo napoprvé. Tím se vše zpomaluje a prodražuje. Je to normální proces ve firmách kde vizionář přenechá vývoj obyčejným odborníkům. Ti si uvědomují všechny možné problémy a tak mají strach něco měnit a pod něco se podepsat. To může způsobit až zastavení pokroku. Já prostě vidím, jiné chování SpaceX než v minulosti. Jsou to malé, téměř neviditelné změny ale můžou mít obrovské důsledky, včetně toho, že Musk nikdy svou loď nedostane k Marsu a možná nepoletí ani k Měsíci.
Myslím, že Musk by mohl mít lepší časovou šanci letu Starshipu na Mars (zatím bez posádky a bez návratu), než na Měsíc. Potřebné dv je jen o málo větší, brzdění u Marsu částečně zvládne atmosféra, návratné dv by odpadlo, takže by stačily jen 2-3 dotankování na LEO
V 07:47:15,039 SELČ odstartovala ze vzletové rampy 31/6 na kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz 2.1a. Ta je netradičně pomalovaná k 80. výročí konce 2. světové války. Na oběžnou dráhu byla po necelých 9 minutách dopravena pilotovaná kosmická loď Sojuz MS-27. Na její palubě je posádka ve složení Sergej Nikolajevič Ryžikov (3. let), Alexandr Vitaljevič Zubričkin (1. let) a Jonathan Yong Kim (1. let). K Mezinárodní kosmické stanici ISS, konkrétně k modulu Pričal, by se měl Sojuz MS-27 připojit ještě dnes v 11:04:03 SELČ. Posádka se na chvilku (do příští soboty) stane součástí Expedice 72 a následně Expedice 73. Sojuz MS-27 zůstane u Mezinárodní kosmické stanice ISS připojený rekordních 245 dní, tedy až do 9. prosince 2025.
V první polovině února 2025 posádka Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení velitel Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a inženýrka Wang Haoze [Wang Chao-ce] na palubě Čínské kosmické stanice sundala slavnostní kuplety instalované v modulech k oslavě čínského Nového roku a pokračovala v lékařských a technologických experimentech.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti prováděli výzkum, jak cvičení ovlivňuje svaly a kosti ve vesmíru. Shromáždili údaje o plantárním tlaku v podřepu, kinematice kloubů a parametrech svalů při běhu a odporových cvičeních za různých podmínek zátěže, což pomůže objasnit změny v interakci svalů a šlach během kosmického letu.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka také dokončila ultrazvukové vyšetření cév, aby prozkoumala vzorce průtoku krve panvaskulární sítí v beztížném prostředí shromážděním morfologických charakteristik, hemodynamických parametrů a funkčních údajů více orgánů v lidském těle při různém trvání pobytu na oběžné dráze.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Aby kosmonauti pochopili, jak pobyt ve vesmíru ovlivňuje zrak, podstoupili řadu očních testů pomocí špičkového vybavení. Vědci jejich údaje využijí ke studiu změn zrakových funkcí kosmonautů během dlouhodobých kosmických letů a k vývoji strategií pro udržení zdraví očí.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kromě lidského zdraví se posádka věnovala několika fyzikálním experimentům. V laboratorním modulu Mengtian [Meng-tchien] dokončili úkoly včetně změny konfigurace zařízení v experimentální skříni pro fyziku tekutin a výměny hořáku ve skříni pro výzkum spalování.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti také trávili čas nácvikem dovedností pro setkání a dokováni.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
A také prováděli další úkoly, jako je údržba klíčových experimentálních zařízení a systémů podpory života.
Video:
Přidám ještě video v čínštině, které je ale delší a trochu jinak sestříhané:
to martin:
"Myslel jsem, že se dožiju velkého komerčního létání do vesmíru. Myslel jsem, že Musk chce letět na Mars."
Naštěstí SpaceX není Musk. Firma funguje a bude fungovat i bez něj. Starship snad letos naučí létat i přistávat (Superheavy to už umí dobře). Až budou mí funkční Starship/Superheavy, musí pokračovat na Měsíc, protože bez toho se na Mars nepoletí. Musí vyzkoušet dotankování starship-starship, umělou gravitaci vzniklou spojením a roztočením dvou Starship, dlouhodobou životnost. To je na několik let. Pak se uvidí. Pro Mars teď nemají vůbec nic.
Samozřejmě, že i v Číně se řídí moderním gregoriánským kalendářem, ale tradiční svátky se řídí podle čínského lunárního kalendáře. Na 29. ledna 2025 našeho kalendáře připadl letos začátek čínského Nového roku, také nazývaný i lunární Nový rok, ale v Číně jsou to Svátky jara nebo také Jarní festival. Jarní festival je nejvýznamnější z tradičních čínských svátků, který se významem může srovnávat s našimi oslavami Vánoc. V průběhu svátků se setkávají celé rodiny a pořádají se nejrůznější akce s množstvím jídla a pamlsků. Oslavy spojené s mnoha tradicemi, ale i pověrami, trvají 14 dnů a končí 15. dnem Svátkem lampionů, který tentokrát vyšel na 12. února 2025. Důležitou součástí oslav je červená výzdoba. Červená je v Asii považována za šťastnou, a proto se používá právě k výzdobě. V Číně se používají například stuhy, lampiony nebo papírové vystřihovánky. K oslavám se připojili i čínští kosmonauti na oběžné dráze. Od 30. října 2024 Čínskou kosmickou stanici obývá posádka kosmické lodě Shenzhou-19 [Šen-čou 19] ve složení Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če], Song Lingdong [Sung Ling-tung] a Wang Haoze [Wang Chao-ce]. Podle pověr by se po celou dobu oslav Svátků jara nemělo uklízet a tak si kosmonauti s předstihem kosmickou stanici řádně uklidili a ozdobili, čímž si na stanici vytvořili sváteční atmosféru. Ve všech třech modulech vyvěsili kuplety s novoročními přáními a také nesměly chybět ani červené uzly pro štěstí s čínským znakem "FU" ( 福 ), což znamená "požehnání" a "štěstí". Je to jeden z nejběžněji viděných čínských znaků, který je hojně používaný zvláště v období oslav Svátků jara.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti se svátečně oblékli do modrých kombinéz zdobených tradičními tmavě červenými vzory příznivých oblaků a poděkovali všem pracovníkům zajišťující jejich let a popřáli nejen jim, ale i všem Číňanům vše nejlepší do nového roku.
Cai Xuzhe [Cchaj Sü-če]: "V tuto chvíli mi rodina a přátelé chybí ještě víc. Přeji vám všem úspěšný Rok hada, plný štěstí a spokojenosti."
Song Lingdong [Sung Ling-tung]: "Mám štěstí, že jsem žil ve skvělé éře a splnil si svůj vesmírný sen," řekl Song a popřál mladým lidem zářnou a slibnou budoucnost.
Wang Haoze [Wang Chao-ce]: "Ať se vám v novém roce splní všechny sny."
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Kosmonauti se samozřejmě nemohli přidat k milionům Číňanů na Zemi a navštívit své rodiny, ale na oslavu svátku si alespoň uspořádali společnou "silvestrovskou" slavnostní večeři s bohatou nabídkou jídel. Za prvé nemohly chybět tradiční plněné knedlíčky, které jsou pro "silvestrovskou" noc nepostradatelné a které symbolizují shledání a prosperitu. Dále měli v nabídce pečené kuře, uzené ryby, hovězí maso a salát. Pochutnali si i na rýžovém nákypu (dortu) s osmi poklady a polévkách. Měli polévku ze sněžných hub a rajčatovou vaječnou polévku. To vše bylo doplněno pomerančovým džusem a dárkovým balíčkem sladkostí.
Zajímavostí je, že tradiční čínská "silvestrovská" jídla mají symboliku v jejich výslovnosti. Například výslovnost čínského znaku pro "rybu" zní podobně jako znak pro "prosperitu" nebo "nadbytek" a symbolizuje bohatý a pohodlný život, a proto většina rodin podává na "silvestrovskou" večeři ryby. Ryba by měla být posledním jídlem starého roku a její zbytky mají zůstat na první dny roku nového, protože Číňané věří, že když rok začíná a končí "přebytkem", bude se jim lépe dařit po celý rok.
Salát nebo v čínštině Shengcai [Šeng-cchaj] zní podobně jako čínská fráze "získávání bohatství", takže "všichni" jedí ke konci roku salát.
Rýžový dort s osmi poklady je typickým čínským novoročním dezertem. Mnoho rodin po celé zemi rádo zakončuje novoroční večeři tímto dezertem.
A abych nezapomněl. Tento rok bude patřit hadovi, konkrétně dřevěnému hadovi, který je spojen s moudrostí, strategií a elegancí.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Na stanici bylo veselo.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Během oslav Svátků jara se v Číně nepracuje a zaměstnanci mají většinou volno a tak i kosmonauti mají během prvních tří dnů volnější režim a je jim povoleno provádět některé vlastní aktivity, včetně videohovorů s příbuznými, přáteli a kolegy, a užívat si některých zábavných aktivit jako je například házení šipek do terče. Po této zasloužené přestávce kosmonauti pokračovali v plnění plánovaných cílů jejich programu.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
V rámci lékařského výzkumu provedli kosmonauti odběr vzorků krve, jejich odstředění, balení a zmrazení. Vzorky budou analyzovány pozemními výzkumníky, aby mohli studovat změny ve fyziologických systémech souvisejících s kostmi během dlouhodobého kosmického letu a vlivy vesmírného prostředí na regulaci genové exprese.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Posádka také používala příslušné vybavení a software k provádění behaviorálních testů a testů kontroly jemné motoriky, přičemž testovací data měla za cíl prozkoumat vliv gravitace na vizuální zpracování informací o pohybu a kognitivní mechanismy za řízením jemné motoriky v mikrogravitaci. Kromě toho kosmonauti absolvovali na oběžné dráze hodnocení emočního stavu a vyhodnocení schopnosti rozhodování v nouzových situacích v rámci probíhajícího výzkumu psychologie a chování kosmonautů.
Zdroj obrázku: (Credit: CMSA/BACC)
Podle plánu posádka podstoupila i lékařské prohlídky pomocí přístrojů, jako jsou diagnostické nástroje tradiční čínské medicíny a měřiče hustoty kostí, aby mohla sledovat svůj zdravotní stav, a zároveň se aktivně věnovala fyzickému cvičení.
Video:
Přidám ještě video v čínštině, které je ale delší a trochu jinak sestříhané: