Témata: Sojuz 28 - Vladimír Remek

Luděk - 2/3/2008 - 14:25

Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!!

Sojuz 28 ...
Odpoledne jsem se vrátil ze školy a pustil jsem si televizi. Měla se vysílat dětská Vlaštovka, nebo něco podobného. Jenže ouha .. na TV obrazovce hlasatelka vyzývala opakovaně pořád dokola něco ve smyslu " ... neodcházejte od televizních obrazovek, očekává se závažná zpráva …" A pak jsem se dozvěděl, že ve vesmíru je Sojuz 28 s naším Vladimírem Remekem. Pro kluka ze základní školy z malého městečka, přestože jsem se o kosmonautiku zajímal hodně, ale sám, bez zázemí hvězdárny nebo planetária, to byla bomba. Nic takového jsem netušil a neočekával. Pak už jsem rychle listoval svým archívem o kosmonautice, hledal co bude kdy po startu následovat a jak asi bude let probíhat. Sledova jsem televizi, rozhlas, vystřihoval články z novin.
Jó, byla to hodně jiná doba, co do sdělování, přidělování a filrování informací.
Něco tak "life", jako dnes internetové pokukování po všech kosmodromech od projektové fáze přes start, celý průběh do detailů, po kosmických objektech, vesmíru a celám světě, si nedokázali a netroufli pořádně představit ani sc-fi spisovatelé a fandové.

Tak co Vy, jak to bylo ? Už si neuvědomuju, zpráva byla zveřejněna až po startu ? Vy zasvěcenější, tušili jste víc o přípravě nebo dokonce o možném datumu startu , .. ?


admin - 2/3/2008 - 14:29

quote:
Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!!


Ano, je. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=article&sid=1120

Plus přednáška na Kosmoschůzce v Planetáriu ve čtvrtek(a následná diskuse v hospodě ), výstava Dana a Jardy,...


Milan - 2/3/2008 - 15:47

Tisková zpráva k 30.výročí startu připravená KosmoKlubem (Michal Václavík) a Astronautickou sekcí České astronomické společnosti (Milan Halousek) byla zveřejněna na webu
ASTRO.cz - http://www.astro.cz/clanek/3084
ScienceWorld.cz - http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/292FB9DCB1A57E6AC12573FD005604E4
VladimirRemek.cz - http://vladimirremek.cz/index.php?page=showclanek&clanek=70

Milan


Daniel Lazecký - 2/3/2008 - 19:41

i tady je připomínka:
http://collectspace.com/ubb/Forum38/HTML/000792.html


Jirka Dlouhý - 2/3/2008 - 21:26

Když tak ještě něco navrch:

http://forum.nasaspaceflight.com/forums/thread-view.asp?tid=11818&posts=14&start=1

Ukrajinci to nějak nemohli zkousnout, ale měli na to myslet po roce 1917.


Luděk - 2/3/2008 - 22:34

Pánové, ty odkazy znám. Měl jsem na mysli jen to, že se tady probere kdejaký šroubek, a kosmický "drb" z celého světa. A domácí příležitost ... ticho po pěšině. Čekal jsem i nějaké osobní vzpomínky, kde koho ta zpráva zastihla, a tak ... Jede se dál. Se mějte hezky.
Luděk Fík


Jirka Dlouhý - 2/3/2008 - 22:39

quote:
Pánové, ty odkazy znám. Měl jsem na mysli jen to, že se tady probere kdejaký šroubek, a kosmický "drb" z celého světa. A domácí příležitost ... ticho po pěšině. Čekal jsem i nějaké osobní vzpomínky, kde koho ta zpráva zastihla, a tak ... Jede se dál. Se mějte hezky.
Luděk Fík


No já to prošvihl, protože jsem měl neplánované rande a tak jsem se to dozvěděl s denním zpožděním. Je na tom něco extra zajímavého. Akorát si již nemohu vzpomenout na jméno. Ta skleróza. Jo Romana to byla. A to je asi vše.


bejcek - 2/3/2008 - 23:22

quote:
Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!!
Tak co Vy, jak to bylo ? Už si neuvědomuju, zpráva byla zveřejněna až po startu ? Vy zasvěcenější, tušili jste víc o přípravě nebo dokonce o možném datumu startu , .. ?


Ano o tom, že se v Moskvě připravují dva piloti se vědělo, dokonce byla občas slyšet jména, ta ale jen mezi vojenskými piloty a zájemci o kosmonautiku. Start se čekal v únoru 1978 (jen ze šuškandy). V pondělí 27.2. odpoledne u mě zazvonili dva novináři z Pochodně - východočeské krajské noviny s tím, že potřebují sepsat řadu článků o kosmonautice i o letu našeho kosmonauta. Start, že bude ve čtvrtek 2.3. odpoledne (start skutečně byl v 16h 28min SEČ. Domluvili jsme články a ptal jsem se kdo to bude, řekli, že syn jednoho generála a že bydleli v Hradci Králové, více říci nechtěli. A to stačilo, už jsem věděl, že je to Vladimír Remek.

Po startu Sojuzu 28 už jsem měl mnoho informací a psal jsem další články. Byly celostránkové - dost práce, chyby jsem opravoval bílým kopírákem!!! Redakce mi v tom dělala úpravy aniž by se ptala, vyhazovala info o americké kosmponautice a dávali mi tam doplňky na konce článků, typu:" Mírová politika socialistických zemí v čele se Sovětským Svazem, který výsledky svého kosmického výzkumu dává do služeb celeho lidstva, je v tomto úsilí pevným základem. Start československo-sovětské posádky....". "nadpis " Kosmičtí poslové míru" atp.
Vzal jsem si dva dny dovolenou abych mohl psát.

Sledoval jsem to vše v TV, ale špatně na mne působil (po startu byl opilý na obrazovce) dr Codr, tehdejší komentátor TV - no, nic moc.
Byl jsem, ale rád, že to, byl náš člověk, kdo je ve vesmíru. I dnes ten let a práci našeho Remka vidím jako velmi dobrou.


Elf - 3/3/2008 - 06:18

Byl jsem, ale rád, že to, byl náš člověk, kdo je ve vesmíru. I dnes ten let a práci našeho Remka vidím jako velmi dobrou.Až na to, že to všechno stále je klasicky "po našem" = smrádeček, ale klídek a teplíčko. Dodnes se šeptá o protekci, nikdo ale nic nahlas neřekne, jeden se odvolává na druhého, že ten mu prý řekl, že žádná protekce nebyla a že Remek byl zkrátka ze všech nejlepší, ale ten, který je citován, ten mlčí. Překrucují se skutečná fakta, mlží se, uvádějí se účelové polopravdy, přičemž jedna z takových odpudivých účelových lží udělá z Rukavišnikova a Pelčáka "ublížené závistivce nadávající na protekci" (důvody se však neuvádějí), ačkoli mnozí dobře vědí, že k onomu "zanadávání" na nespravedlnost a protekci, měli setsakramentský důvod, a že když nic, tak právě tento příběh poukazuje na zvýhodňování Vladimíra Remka doslova za každou cenu. I Sověti tehdy od všeho dali ruce pryč a řekli, že "rozhodla Praha". Co je však nejsmutnější, že sám hlavní protagonista se dodnes chová jako by o ničem nevěděl a autory oprávněných pochybností označí v novinách za hlupáky, takže z toho plyne, že veškerá zvýhodnění, která měl už před letem proti jiným a rád je využíval, jako by pro něj byla dodnes normální - o tom, že měl nějakého náhradníka se zmíní takřka na příslovečné půl huby a ještě pouze proto, aby ho ve vhodném okamžiku práskl ("já nic, ale on!"). Aby si ho však konečně chlapsky postavil vedle sebe a nahlas jako pravý chlap řekl "byl stejně dobrej jako já", to je mu zatěžko od roku 1978. Ke slušnosti nevychován, slušného chování nedojde. Vladimír Remek je typickým reprezentantem typického Čecha 70. let, jen nevím, zda na to máme být hrdi... A jeho práce na oběžné dráze, kterou jste oznámkoval "velmi dobrou"? Četl jste pozorně, jak sám dnes přiznal, že z objemu vědeckých experimentů, které vezli nahoru udělali vlastně jen velice málo - zastrčili trubičku do tavící pece (ještě že to), píchli si jehličku od oxymetru pod kůži, na hvězdy nekoukali, protože jim to zkazili Sověti, když nepřišli do práce, a o psychologickém experimentu SUPOS se raději nemluví, protože se na něj vykašlali?
Zato jsme se hojně dočetli, jak se hodný a poslušný Vláďa díval z vesmíru na Zemi a co si při tom myslel o všeobjímajícím míru, což je ale pouhé shrnutí myšlenek již dříve mnohokrát vyslovených jinými kosmonauty, takže ani v tom není originální a jen "opisuje". Sice opět zněly oslavnné fanfáry jako před třiceti roky, ale opět nebyla vyslovena žádná pravda o tom, jak to tehdy opravdu bylo a jak se všechno semlelo v tehdejší politické mlýnici. Nebyla by to nejspíš příjemná pravda. Proto je patrně lépe pokračovat v tradici - prominenta chválit na úkor ostatních. Zůstaneme v klídku a teploučku - a smrádeček, na ten jsme si přece už dávno zvykli, takže ani okna k nalezení pravdy nemusíme otvírat.
Tím také odpovídám na zcela úvodní otázku - ano, je to portál o kosmonautice z Česka.


tomas.pribyl - 3/3/2008 - 07:58

quote:
Až na to, že to všechno stále je klasicky "po našem" = smrádeček, ale klídek a teplíčko. Dodnes se šeptá o protekci, nikdo ale nic nahlas neřekne, jeden se odvolává na druhého, že ten mu prý řekl, že žádná protekce nebyla a že Remek byl zkrátka ze všech nejlepší, ale ten, který je citován, ten mlčí. Překrucují se skutečná fakta, mlží se, uvádějí se účelové polopravdy, přičemž jedna z takových odpudivých účelových lží udělá z Rukavišnikova a Pelčáka "ublížené závistivce nadávající na protekci" (důvody se však neuvádějí), ačkoli mnozí dobře vědí, že k onomu "zanadávání" na nespravedlnost a protekci, měli setsakramentský důvod, a že když nic, tak právě tento příběh poukazuje na zvýhodňování Vladimíra Remka doslova za každou cenu. I Sověti tehdy od všeho dali ruce pryč a řekli, že "rozhodla Praha".


Pokud tak rekli (kdo?), tak to byla vymluva. Na slozeni posadky Sojuzu-28 Sovetum VELMI ZALEZELO. A to mnohem vice, nez se dosud predpokladalo. A obecne zazite tvrzeni "Sovetum bylo jedno, ktera posadka poleti", je zavadejici. VUBEC jim to nebylo jedno, protoze vyber jedne nebo druhe posadky mohl urcovat cely budouci vyvoj v nominacich dalsich posadek. Proc?

V pripade Sojuzu-28 doslo k jednomu velkemu stretu: vojenske a civilni "lobby". Vojaci meli do te doby garantovane minimalne jedno misto (velitelske) v kazde kosmicke lodi, civiliste (= inzenyri) dostali prilezitost jen obcas (a to jen na miste palubnich inzenyru). Najednou ale bylo nutne nominovat civilisty do velitelskych pozic u interkosmonautu, protoze nebyl dostatek zkusenych vojenskych pilotu.

(Vite, ze puvodne se mel s Pelcakem chystat k letu Jurij Isaulov? Ale nakonec bylo rozhodnuto, ze velitel mise musi mit letovou zkusenost, coz Isaulov nemel. Pro uplnost: Pelcak se tuto "predbeznou nominaci" ani nedozvedel a vyplyva az z nedavno zverejnych dokumentu o sovetskem kosmickem programu.)

Vojaci se citili ohrozeni ("co kdyby se civiliste osvedcili a pripravili nas o monopol na veleni kosmickych lodi?"), civiliste citili jedinecnou prilezitost tento monopol narusit. Dochazelo pak k mnoha absurdnim stretum: treba k obvinovani z toho, ze "nekdo" posadce Gubarev-Remek pri zkouskach na trenazeru napovidal, nebo ze Rukavisnikov byl dopredu seznameny s mimoradnymi situacemi, ktere bude jeho posadka na trenazeru resit.

Blizsi podrobnosti: Letectvi+kosmonautika 3/2008, článek "Jak to bylo s výběrem posádek?", str. 12 az 14 (vyjde 14. března 2008).


bejcek - 3/3/2008 - 09:02

K reakci na můj článek od značky ELF.
Pane kolego/kolegyně, ve své reakci píšete dost věcí, které je nutno dokázat. Uveďte prosím, podklady ze kterých čerpáte informace o protekci,nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi. A i to ostatní. Jinak to bude pořád smrádek.

Co se týče letu budu tvrdit,že byl úspěšný. Byl to první let, kdy rusové přibrali do posádky někoho cizího. Ukázal problémy o kterých se nevědělo, třeba problém s jazyky. Mnoho toho neudělali, ano stav beztíže a její působení na lidi je stresující, úspěchem už bylo to, že udělali aspoň něco a že to proběhlo bez nehod. Lety tam nahoru, nejsou ani dnes procházkou.
Přečtěte si knihu PANA astronauta E. Cernana: "Poslední člověk na Měsíci". Dočtete se tam o jeho letu v Gemini 9. Při jeho kosmické procházce se prakticky nic neopodařilo udělat. S velkými obtížemi se dostal zpět do kabiny. Byl neúspěšný ??? NAPROSTO NE!
Když v nepřátelském prostředí, a to stav beztíže je, se udělá aspoň něco, je to dobré. Totiž i špatný výsledek posouvá hranici poznání dál.
Nadále budu tvrdit, že let čechoslováka byl velmi úspěšný a že jsem byl a jsem rád, že jsem to mohl zažít. Byla to pořád doba prvních kroků kosmonautiky.

Přečtěte si třeba článek pana ing Pacnera na:
http://technet.idnes.cz/


Elf - 3/3/2008 - 13:25

quote:
K reakci na můj článek od značky ELF.
Pane kolego/kolegyně, ve své reakci píšete dost věcí, které je nutno dokázat. Uveďte prosím, podklady ze kterých čerpáte informace o protekci,
Prosím: Mimo jiné např.: Stanislav Kužel, Jan Kolář - Já Sojuz volám Prahu, Lidové nakladatelství/SČSP, Praha 1978, str.87. Osmi pilotům jede do ÚLZ oznámit generál Kalický, že jsou vybráni jako kandidáti na kosmický let, což jim do toho okamžiku nikdo neřekl. Dle textu však zastihne pouze sedm pilotů, protože Vladimír Remek je u generálporučíka Josefa Remka... Jde o velice mimořádnou výsadu a vybočení z přísných pravidel kázně v armádě. Ne?
Dále k vašemu doporučeni: "Přečtěte si třeba článek pana ing Pacnera na: http://technet.idnes.cz/" Půjčila jsem si v knihovně od Vámi doporučeného autora knihu Devět dnů kosmických (spoluatoři Michail rebrov, Otto Dufek, Mladá fronta a Mladá Garda, Praha 1978. Principiální myšlenky jsou v obou textech přes 30 let odstupu stejné. V doporučeném současném článku však proti textu knihy není zmínka o stále dodnes diskutovaném příbuzenském vztahu s generálem Remkem. V době investigativní žurnalistiky a již přístupných archivů např. bývalého ÚV KSČ bylo možné dát jasnou odpověď. Proto zůstávají např. dodnes opakovaně připomínané vzpomínky generála Vacka.
Výběr posádky na kosmodromu Bajkonur a poznámka, že "nadávali na protekci a na bordel" jsou popsány v knize Karla Pacnera Kolumbové vesmíru II., Paseka, Praha/Litomyš 2007 str. 204, aniž by byl vysvětlen důvod k takovému "nadávání". Logicky napadne, proč "u láhve vína" (viz citace v knize) tak naprosto konkrétně "nadávali". Měli k tomu konkrétní důvod. V popisu události proto chybí to, co se přitom dnes dá snadno zjistit a vysvětlit. Důvod proč se podle textu knihy mluvilo o "protekci a bordelu". To snad napadne každého i průměrně logicky uvažujícího čtenáře.
Nazval jste mne kolegyní. Já se neodvažuji použít stejné oslovení. Děkuji za odkaz na knihu E. Cernana, ale promiňte mi poznamenat, že totiž Vaše kritika mojí věcné poznámky mi přijde spíše emotivní a nevěcná. O "nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi" jsem nic nenapsala. Když jste to už ale sám uvedl, musím říct, že jde o zajímavý podnět k podrobnějšímu studiu vzájemných postojů.


bejcek - 3/3/2008 - 14:49

Děkuji za uvedení zdrojů, ale to co je v nich uvedeno mi připadá nedostatečné.

(O "nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi" jsem nic nenapsala.)
Aby si ho však konečně chlapsky postavil vedle sebe a nahlas jako pravý chlap řekl "byl stejně dobrej jako já", to je mu zatěžko od roku 1978.
To je Vaše věta, kterou jsem neuměle vyjádřil, to je ten nehovor.

Pokud jsem se Vás dotkl označením kolego/kolegyně, omlouvám se. Ze zkratky ELF se ovšem o tom nedá nic zjistit a podpis pod Vaší reakcí chyběl.
A přeji hezké dny K.B.


Elf - 3/3/2008 - 15:12

[
Pokud jsem se Vás dotkl označením kolego/kolegyně, omlouvám se. Ze zkratky ELF se ovšem o tom nedá nic zjistit a podpis pod Vaší reakcí chyběl.
A přeji hezké dny K.B.Pardon - Eva Lýdie Fontánová.


Karel Pacner - 3/3/2008 - 18:35

Je pochopitelné, že od začátku svádí představa, že gen. Remek zatlačil u Sovětů, aby jeho syn letěl, nikoliv Pelčák. Taky Olda Pelčák si to zřejmě myslí. To, že se s Rukavišnikovem opili, když se dověděli, že jsou druzí, není nic nového - takhle se s tímto údělem vypořádávaly mnohé sovětské záložní posádky.
Mluvil jsem o tom s několika lidmi. Míša Rebrov, plukovník letectva, vedoucí oddělení kosmonautiky a vědy v redakci Krasnaja zvězda, mi jednou vysvětloval, že nějaký čs. generál, byť velitel letectva, nemohl mít v Moskvě na to vliv, výběr spíš spočíval v interních sovětských záležitostech - možná i v soupeření mezi civilními a vojenskými kosmonauty.
(Míša byl kamarád, kterému jsem věřil. V září 1989 mi například říkal: "Kdyby se v Praze něco dělo, naši vojáci z Milovic vám přijdou na pomoc" - tím myslel na pomoc proti Jakešovi a spol.)
Podobně se vyjadřoval i další kamarád Sláva Golovanov. (Ten mě v září 1989 zavedl k zástupkyni šéfredaktora Koms. pravdy, která mi dala všechna svá telef. čísla pro případ, že by se u náš něco dělo. Taky jsem toho v listopadu využil.)
S plk. MUDr. Antonínem Dvořákem, předsedou lék. letecké komise ÚLZ, jsem o tom otevřeně mluvil v 90. letech, kdy už gen. Remek nebyl ve funkci. A ten mi řekl to, co vždycky cituju, že totiž Vláďa Remek byl psychicky a fyziologicky lepší než Olda Pelčák.
Existuje ještě záhada toho 8. kandidáta, který najednou zmizel. Původně se to vysvětlovalo, že měl německé jméno, tuším Müller. Ale po revoluci se zjistilo, že když byl v Moskvě na akademii, při rozlučce se v opilosti nepříznivě vyjádřil o Sovětech - a někdo to donesl KGB. Proto byl vyřazen. Podávám, jak jsem slyšel, nezkoumal jsem to.
Jinak si nemyslím, že by v nějakých archivech byly dokumenty o tom, že Praha protlačovala v Moskvě Remka na úkor Pelčáka. Takové věci se řešily osobními dohodami - to vím z příkladu prvního lékaře-kosmonauta Jegorova. Zákulisí mně vysvětloval Jura Senkevič, který byl tuším jeho nadřízeným v Ústavu lék.-biol. problémů.


Viva - 3/3/2008 - 19:56

Ovšem faktem zůstává, že kdyby nebyl Vladimír Remek synem generála letectva, vůbec by se nedostal mezi kandidáty kvůli otylosti.


Karel Pacner - 3/3/2008 - 19:58

Když jsem oba naše kandidáty na podzim před startem ve Hvězdném Městečku navštívil, nebyl Remek vůbec při těle jako dnes.


Viva - 3/3/2008 - 20:06

Protože po zařazení do výcviku musel zhubnout o 15 kg, každý jiný by měl problém s jeho nadváhou zůstat vojenským pilotem a vůbec by nemohl uvažovat o zařazení mezi kandidáty kosmických letů.


sirius31 - 3/3/2008 - 20:52

Milí kolegové, ikdyž tak často tady na fóru své názory nepředkládám, (abych moc nemluvil do řemesla znalcům), spíš jen příspěvky čtu, tak jsem neodolal na téma V.Remek taky něčim přispět. Vycházím z toho co si pamatuji z oněch památných dní a co jsem pak četl v knížkách psaných V, Remkem a O. Pelčákem a taky z jejich aktualnich vyprávění. Tekrát, když remek startoval, tak přímé TV přenosy u nás nebyly ještě samozřejmostí a události se normální smrtelník dozvěděl až ze správ v TV nebo rádiu. Pamatuji, se, že v Televizních novinách proběhl záznam startu. Příjezd posádky na kosmodrom, hlášení posádky před start. rampou, nástup do výtahu a pak večerní start Sojuzu 28. Byly tam i tv záběry z kabiny. Dál to znáte. Co se týče Remka, tak popsal celou svou rodinu, i svého otce a vůbec se netajil, že je to vysoký důstojník. Byl pro něho vzorem a snažil se jít v jeho stopách. To, že byl vybrán na výcvik pro kosmonauty taky držel nějakou dobu v tajnosti i před rodinou. Ale zřejmě kromě svých schopností voj. pilota měl i veliké štěstí ve své kariéře, jak popisoval, o co se snažil, to se mu většinou vydařilo. Takže to, že se mu podařilo letět, má sám velkou zásluhu. A to, jestli byl ovlivněn svým přesvědčením,to bylo dáno dobou a prostředím, ve kterém žil. Takových lidí bylo hodně. Ale, okolností, proč byl vybrán právě on, o tom se vedou spekulace dodnes. O. Pelčák rozhodnutí o tom, že byl vybrán Remek doslovně popsal tak, že ještě několik dní před startem nikdo netušil, kdo bude vybrán. Až pak si je k sobě (Pelčáka a Rukavišnikova) zavolal generál Šatalov (snad se nepletu) a sdělil jim, že k letu byli vybrání Remek a Gubarev a oni zustávají jako záložní posádka. Také jim sdělil, že o tom, kdo poletí nerozhodovali oni, ale že o tom rozhodovala tehdejší vláda Československa. Víc si to netroufám komentovat. Jen Pelčák se zmínil o tom, že si pak s Rukavišnikovem zanadávali u piva a to bylo vše. Ještě se zmíním o tehdejší cenzůře. Když přístáli Američané na Měsíci, tak naši občané měli možnost sledovat v přímém přenosu jen výstup Armstronga na Měsíc a další průběh událostí jen ve zprávách. Znám osobně člověka, který v té době pracoval v ČST jako spojař. Takže to, co obyčejní diváci u nás nemohli vidět jako jinde ve světě, tak oni na svém pracovišti sledovali kompletní přenos a do Televizních novin se mohly dát jen útržky ze záznamu. Ale to jen tak na okraj. Pak jen vím, že Remek byl dost naštvaný, když mu pak nedovolili dál létat, ale posadili ho do kanceláře. Prý, že si u prvního Československého kosmonauta nemůžeme dovolit jeho ztrátu, kdyby se mu při lítání něco stalo.... Takže na tom Olda Pelčák tak trochu vydělal, když mohl létat dále. Ale myslím, že ho to mrzí dodnes, že se do vesmíru nepodíval. Pokud někdo máte přesnější informace, tak mě prosím opravte. Marcel Vašíček. al. sirius


Viva - 3/3/2008 - 21:23

Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka. On byl od počátku pilotem z protekce, kterého nenechali raději ani samostatně létat. Jeho pohádka o tom proč mu nedovolili létat po jeho kosmickém letu, je vojenským pilotům dodnes k smíchu, oni se o něho skutečně báli, ale protože byl naprosto neschopný pilot. Takže máme rovněž světovou raritu - kosmonauta který byl tak mizerným pilotem, že jedině díky protekci se mohl stát kosmonautem.


sirius31 - 3/3/2008 - 22:22

Děkuji za reakci, je pro mě dost překvapivá. Bylo by dobré uvést pravdivé zdroje, které takhle o neschopnosti Remka mluví a rozvést to konkrétněji. Ale abych byl upřimný, moc těmto informacím nevěřím. I když Sověti byli pod tlakem tamější garnitury, tak určitě nebyli blázni, aby riskovali kosmický let s tak neschpným člověkem. Sirius


Viva - 3/3/2008 - 22:45

Věřte nebo nevěřte, ale taková jsou fakta - zatímco v ostatních socialistických zemích vybrali ke kosmickému letu nejlepšího pilota z nejlepších, zůstává černou skvrnou našeho kosmického výzkumu, že náším kosmonautem byl protekční synek. Důkazem je Remkův pilotní zápisník, není divu že se s ním nechlubí, nemá totiž s čím.


Vlado - 4/3/2008 - 01:28

quote:
Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka.
K čemu by mu byli pilotní schopnosti v kosmu? Pokud vím, tak on tam neletěl letadlem .Ať to byl Havel nebo Pavel,prostě byl vybrán(možná si hodili korunou) .
Tady se ukazuje typická česká vlastnost – závist .


Viva - 4/3/2008 - 06:09

Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších. Není to závist, ale ostuda, když československým kosmonautem byl pilot kterého se báli jeho intruktoři pustit na sólo.


Vlado - 4/3/2008 - 08:04

quote:
Není to závist, ale ostuda
Je to závist a ostuda. Československý kosmonaut mohl byt klidně traktorista který zvládne přípravu a výcvik ,ALE musel byt v KSČ a SSM.


tomas.pribyl - 4/3/2008 - 08:10

quote:
Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších.


Ehm... Obavam se, ze tato informace je mirne zavadejici. Staci se podivat na prvni oddily kosmonautu v SSSR nebo v USA - to opravdu nebyli nejlepsi z nejlepsich. NASA mela napr. eminentni zajem zaradit do oddilu astronautu Chucka Yeagera, Roberta Whitea, Neila Armstronga (ten nakonec prisel az s druhym vyberem), Ivana Kincheloa (novinari mu prezdivali "Mr. Space") ci Scotta Crossfielda. Tedy nejlepsi zkusebni piloty ze zakladny Edwards. Vsichni do jednoho odmitli.

Proto do oddilu astronautu sla spise druha trida pilotu, kteri videli sanci dostat se do prvni. Za vsechny to vystihl Charles Yeager: "Nesednu do lodi, kde bych nejdrive musel ze sedadla seskrabnout opici hovinko." Jinymi slovy: ono to o pilotovani moc (= vubec) nebylo, spise o odvaze a odolnosti.

(A proc se hledalo mezi piloty? Pokud si "prostudujete historii kosmonautiky" zjistite, ze NASA puvodne chtela udelat CELONARODNI konkurz na kosmonauty. Zatrhl to prezident Eisenhower, ktery mel strach, ze by ten konkurz byl neumerne obrovsky a ze by program neunosne zdrzel. Proto byly vytvoreny umele mantinely, aby se vybiralo z desitek kandidatu, nikoliv z desitek milionu.)

Trochu si astronauty a kosmonauty idealizujeme...


Ervé - 4/3/2008 - 08:31

To jsou nesmysly. I kdyby byl Remek protlačován protekcí, nedostal by se z 8 vybraných do dvojice kandidátů, kdyby nesplnil všechno, co musel kosmonaut splnit. To si řídili sověti sami a nikdo jim do toho kecat nesměl. I do těch 8 by se nedostal, pokud by byl mizerný pilot nebo student, musel být nadprůměrný. Samotný počet nalétaných hodin není rozhodující, protože v ČSSR a SSSR to fungovalo trochu jinak - oba měli za sebou vysokou leteckou školu J.A.G. v Moskvě. Pokud jde o samotný výběr mezi Pelčákem a Remkem, tam už je protlačení možné, protože sovětské hodnocení obou kandidátů bylo stejné. Výhodou Pelčáka byla jeho rodina, která byla propagandisticky využitelná - takže pokud by Remek nebyl synem generála, letěl by Pelčák a zase by si stěžoval Remek, že neletěl jen kvůli tomu, že neměl vzornou ženu a děti. Pořád ale platí že Remek byl stejně dobrý kandidát, takže obviňovat z protekce jeho je podpásovka.


Jirka Dlouhy - 4/3/2008 - 08:35

Dovolil bych si požádat, aby si někteří členové fóra dávali větší pozor na dodržování etických norem. Vím, že že Vás to za rudých bratří neučil a od Kožených a Krjčířů také nebylo co dobrého pochytit.

Napřed než něco napíšete zklidněte hormony a pak si to přečtěte v klidu a řekněte si kdyby někdo podobnou formou psal o Vás.
Já sám jsem si zde naběhl s pojmem ekoterorista. I když si za ním stále stojím vím, že nelze generalizovat a známkovat všechny ochránce přírody.

Pouze některé extremisty.


sirius31 - 4/3/2008 - 09:10

Jednou jsem přispěl na fórum a už je s toho polízanice No, připouštím, že protekce a idealizace opravdu hrají a hrály velkou roli mezi lidmi,- všude, nejen mezi kosmonauty, je to na úkor poctivých lidí, ale co s tím? Historii už nezměníme. Pochybuji, že by V. Remek přiznal svoji neschopnost (pokud by to byla pravda)a pokud to není doloženo konkrétně, jsou to pořád jen spekulace a názory. O čem bychom diskutovali, kdyby místo Remka letěl Pelčák?


tomas.pribyl - 4/3/2008 - 09:21

quote:
O čem bychom diskutovali, kdyby místo Remka letěl Pelčák?


A to se bavíme jen o dvou možnostech! :-)

Víte, jaké diskuse byly, jsou a budou třeba ohledně toho, kdo byl "nejvhodnější" kandidát na titul "první člověk na Měsíci"? Žhavých adeptů bylo asi tucet, méně žhavých možná třikrát tolik...


jentak - 4/3/2008 - 09:21

To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej.


tomas.pribyl - 4/3/2008 - 09:29

quote:
Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek.


Ze by ho Pribyl vyzdvihoval, jsem si nevsiml. ;-) Ale mozna je chyba na mem prijimaci (nebo vysilaci?).

Zatim se tady bavime pouze v rovine vhodnosti/nevhodnosti a kvalit/nekvalit obou ceskych kandidatu.

Jedine sve vyjadreni ciste strany Remka jsem dal vcera na svuj blog (www.kosmonaut.cz/blog) a myslim, ze do vyzvihovani ma daleko.


bejcek - 4/3/2008 - 10:58

quote:
Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka. On byl od počátku pilotem z protekce, kterého nenechali raději ani samostatně létat. Jeho pohádka o tom proč mu nedovolili létat po jeho kosmickém letu, je vojenským pilotům dodnes k smíchu, oni se o něho skutečně báli, ale protože byl naprosto neschopný pilot. Takže máme rovněž světovou raritu - kosmonauta který byl tak mizerným pilotem, že jedině díky protekci se mohl stát kosmonautem.


KDE MOHU NAJÍT FAKTA o tomto vašem tvrzení? Vy jste pracoval v pilotním výcviku našich pilotů, že to víte? Jste byvalý pilot?
Nebo to je z mísy "jedna tetka povídala"?

Za bolševika jsem byl často usměrňován a tom co mám říkat o americké kosmonautice. Opatrně jsem si stál na svém. Teď je to otočeno, lidé pracující za dob vlády komančů jsou jenom blbci a přisluhovači odsouzeníhodného režimu? Nedávno v rozhlase po mě reportér chtěl abych řekl jak ti rusové v tom vesmíru jsou špatní! Nejsou !

TENTO SVĚT NENÍ JEN ČERNA A BÍLÁ BARVA.


Petr - 4/3/2008 - 12:35

quote:
To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej.


Milej pane,
... obávám se, že jste úúúplně mimo!

Víte, že všichni v téhle zemi byli buď komunisti, nebo s nimi nějakým způsobem koexistovali (až na pár disidentů ve vězení)? Kolik Vám je let, že toto nevíte?

Každá doba má určitá měřítka. A jak každý ví (a vždy věděl), tak fyzikální realita nefunguje podle stranických knížek, nebo nějakých známostí. V rámci daných podmínek (na základě vzdělání, znalostí, pilotních zkušeností, fyzické kondice a odolnosti, mentálních schopností, sociálních a také stranických hledisek) byly vybráni dva nejlepší kandidáti a jeden z nich letěl. Třeba si ten ruskej generál, co měl poslední slovo, hodil kopějkou, nebo se zeptal doma mátěri, který jí přišel hezčí ...

V každém případě oba byli ti NEJLEPŠÍ!!! A oba věděli, že poletí jen JEDEN!!!

... a ještě poznámku:
Přijde mi hrozně nefér teď po třiceti letech dělat chytráka. A rozjímat nad tím, že teďka má Pelčák beďary a Remek po třiceti letech ztloustnul.
Pokud jste objevil nějaké jasné a průkazné materiály - pak prosím o zveřejnění (například není problém materiály deponovat někde u notáře a sem poslat odkazy na jejich naskenované podoby).
Pokud nic jednoznačného a průkazného nemáte, pak jste pomlouvač a lhář.


jentak - 4/3/2008 - 12:54

i když mě to bude stát vyloučení z diskuze budu sprostý ...
Víte o tom uplné HOVNO, s prominutím!!! "Nejlepší"?! nejlepší z omezené skupiny, bych upřesnil! stovky nejlepších letců po válce nebo po 1968 nemohli létat protože měli charakter. Kde je pak to vaše "nejlepší"?
a to jestli je Vám sympatická ruská kosmonautika prolezlá korupcí a protekcí, to je mi vás líto! stydte se za to, že nevidíte pravdu. Remek byl zasranej komanč a měli ho poslat k čertu, a vás taky.
Je mi třicet , otec nemohl studovat a děda seděl jen proto, že byl na západní frontě. Důvod proč komunisti neuspěli s totalitním režimem je právě ten, že likvidovali ty nejlepší kteří měli něco proti bezcharakterní vladě. Nebudu dál polemizovat. Stejně to nepatří ke kosmonautice. Jen bych chtěl, aby Kosmoklub a publicisté nedělali z Remka hrdinu a řekli pravdu!!! že to byl bezcharakterní člověk a komanč. A poslali ho k čertu. Jsem si naprosto jistý, nebýt komunistů a být demokracie, určitě není první "komanč" Remek, ale někdo z letců co nemohli po 1968 létat.
Doufám také, že lidé jako jste vy co nejdříve, vychcípou abu tu byla konečně demokracie a další kosmonaut čr byl skutečně ten nejlepší.


quote:
quote:
To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej.


Milej pane,
... obávám se, že jste úúúplně mimo!

Víte, že všichni v téhle zemi byli buď komunisti, nebo s nimi nějakým způsobem koexistovali (až na pár disidentů ve vězení)? Kolik Vám je let, že toto nevíte?

Každá doba má určitá měřítka. A jak každý ví (a vždy věděl), tak fyzikální realita nefunguje podle stranických knížek, nebo nějakých známostí. V rámci daných podmínek (na základě vzdělání, znalostí, pilotních zkušeností, fyzické kondice a odolnosti, mentálních schopností, sociálních a také stranických hledisek) byly vybráni dva nejlepší kandidáti a jeden z nich letěl. Třeba si ten ruskej generál, co měl poslední slovo, hodil kopějkou, nebo se zeptal doma mátěri, který jí přišel hezčí ...

V každém případě oba byli ti NEJLEPŠÍ!!! A oba věděli, že poletí jen JEDEN!!!

... a ještě poznámku:
Přijde mi hrozně nefér teď po třiceti letech dělat chytráka. A rozjímat nad tím, že teďka má Pelčák beďary a Remek po třiceti letech ztloustnul.
Pokud jste objevil nějaké jasné a průkazné materiály - pak prosím o zveřejnění (například není problém materiály deponovat někde u notáře a sem poslat odkazy na jejich naskenované podoby).
Pokud nic jednoznačného a průkazného nemáte, pak jste pomlouvač a lhář.


tomas.pribyl - 4/3/2008 - 13:14

quote:
Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek.


Nez budete vyloucen z diskuse (jak sam pisete), budu moc rad, kdyz uvedete, kde T. Pribyl Remka vyzdvihoval... Strasne rad by si priste dal pozor... ;-) Dekuji moc!


Václav Maixner - 4/3/2008 - 14:21

Doposud jsem se držel stranou a snažil se respektovat, že KOSMO server je jen o technice a kosmonautice, ale ...
ale vaše nezměrná hloupost mě vede k tomuto příspěvku. Je mi líto, že trpěl Váš děda a Váš otec, ale to neznamená, že vše, čeho jsme jako češi dosáhli v minulých letech je špatné. Budete stejně očerňovat i prof. Wichterleho za jeho kontaktní čočky? Budete očerňovat všechny naše egyptology, kteří významně posunuli naše vědění? Budete očerňovat i práci obyčejných lidí ve fabrikách,díky nimž jsme na čele postkom. zemí? Pokud ano, myslím, že se za Vás bude stydět i Váš dědeček a otec.
Prvně si zkuste sám ustát tlak zaměstnavatele a třeba si párkrát s hrdým čelem odejít... až to zvládnete, pak tu mluvte. A nebo ať tu mluví váš dědeček a otec, ti na to mají morální právo.
Přesto ale očernit kohokoliv tím, že byl komunista je stejně hloupé a krátkozraké, jako je to naprosto stejný projev nedemokracie srovnatelný s komunismem. Máte plnou pusu demokracie a konáte jako pravý a nefalšovaný kádrovák ... zkuste se nad tím zamyslet a pak znova přijít diskutovat mezi lidi, kteří mají svého koníčka rádi a na rozdíl od politiků jsou schopni se bavit napříč politického spektra ..

Nashle,

Václav Maixner


quote:
i když mě to bude stát vyloučení z diskuze budu sprostý ...
Víte o tom uplné HOVNO, s prominutím!!! "Nejlepší"?! nejlepší z omezené skupiny, bych upřesnil! stovky nejlepších letců po válce nebo po 1968 nemohli létat protože měli charakter. Kde je pak to vaše "nejlepší"?
a to jestli je Vám sympatická ruská kosmonautika prolezlá korupcí a protekcí, to je mi vás líto! stydte se za to, že nevidíte pravdu. Remek byl zasranej komanč a měli ho poslat k čertu, a vás taky.
Je mi třicet , otec nemohl studovat a děda seděl jen proto, že byl na západní frontě. Důvod proč komunisti neuspěli s totalitním režimem je právě ten, že likvidovali ty nejlepší kteří měli něco proti bezcharakterní vladě. Nebudu dál polemizovat. Stejně to nepatří ke kosmonautice. Jen bych chtěl, aby Kosmoklub a publicisté nedělali z Remka hrdinu a řekli pravdu!!! že to byl bezcharakterní člověk a komanč. A poslali ho k čertu. Jsem si naprosto jistý, nebýt komunistů a být demokracie, určitě není první "komanč" Remek, ale někdo z letců co nemohli po 1968 létat.
Doufám také, že lidé jako jste vy co nejdříve, vychcípou abu tu byla konečně demokracie a další kosmonaut čr byl skutečně ten nejlepší.


Adolf - 4/3/2008 - 15:07

quote:
Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej.


Proto že je to tam všem úplně jasné, se jméno Remek objevuje i ve Star Treku.

V KSČ bylo v ČSSR asi 3 miliony lidí a patřila k nim většina kvalifikační spičky. Řada z nich byla přesvědčením i v reálu antikomunisty. Tyhle soudy jsou dost zkratovité. Von Braun byl nacista zrovna tak jako asi největší filosof 20. století Heideger, který ovšem měl např. židovskou milenku, Somerfield byl aktivní nacista, Heisenberg přinejmenším nebyl žádné nevině. Asi nejšpičkovějším podnikem, který hýbal vývojem chemie v 1. pol. 20. století byla IG Farben ale po válce byli prohlášeni téměř za zločineckou organizaci a podnik s nejlepšími chemiky světa musel být rozpuštěn. Gagarin stejně jako všichni ostatní ksomonauti a významní činovníci kosmického programu v SSSR nepochybně komouš taky byl. Stejně jsou to ale velikáni, kteří posunuli vývoj lidstva, čnící z nás - masy lidského planktonu, kteří jsme nikdy nebyli komunisty či fašisty. Většina lidí se přizpůsobí podmínkám a je tím, co mu umožní slušné živobytí a seberealizaci - jestli je to u Hitlera, Husáka či Huseina a řada velikánů posunuje vývoj lidstava sice ve službách despotů, ale přínosně.

Že Remek létal ve svém letadýlku, ale když se musel jednou za čas posadit do Miginy, bylo z toho celé lítání velice nervózní vím. Nicméně nelze se tomu divit. Neměl nalétané hodiny - létal jen nějaké udržovací minimum, aby měl nárok za knipl zas sednout. Jeho prvořadé povinnosti byly jinde a skutečná pilotáž byla jen jeho vedlejšák. Je tedy zcela zákonité, že když neměl nálet, tak na rozdíl od leteckých profíků létat neuměl.


Vaclav - 4/3/2008 - 15:43

quote:
Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších. Není to závist, ale ostuda, když československým kosmonautem byl pilot kterého se báli jeho intruktoři pustit na sólo.


Sohlasim a cas jednou ukaze,jako po kolikate,jak to bylo,ale je poznat ze ruda moralka je porad na miste.Nekdo sahl na bolsevickeho hrdinu a je po ptakach.Pilotni denik by mohl ukazat,ale jako pravy rudy hrdina ho bud stratil nebo zapomnel a nikdy se o nem poradne nemluvilo.A pravda,kdo ji potrebuje vedet a proc......


Ervé - 4/3/2008 - 16:19

Ach jo, samozřejmě že vybírali jen z těch pilotů, kteří po roce 1968 zůstali v letectvu nebo do něj teprve vstupovali, což vyřadilo spoustu výborných pilotů, kteří šli doslova k lopatě. Létali lidé, kteří buď souhlasili s režimem nebo rezignovali, z mnoha důvodů - létání kladli nade všechno ostatní (velmi častá vlastnost hlavně u stíhačů), nechtěli ohrozit vlastní rodiny (v těch lepších případech), nechtěli přijít o pozici ve společnosti (a peníze), nebyli dostatečně odvážní pro aktivní odpor. Každopádně ale v té době bylo létání riziková práce, kosmické lety v Sojuzech obzvlášť (časté havárie, nouzová přistání, neúspěšné setkání se stanicí). Všichni účastníci výběru prokázali velkou odvahu, a toho si cením.
Současně plně souhlasím s Topolánkovým vyznamenáním bratrů Mašínů a spol., takže těžko mě můžete obvinit, že jsem bolševik.


x - 4/3/2008 - 16:55

Jenom by mne zajimalo, kdy konecne pripustite to, ze jsme byli ve vesmiru jako 3 narod byl jen slaby odpustek za rok 1968 - proste odmena za uspesne provedenou normalizaci a demonstrace svetu, jak nas ma SSSR rado a mi jsme snim nerozlucne bratrsky spojeny.
A Remek to musel urcite dobre vedet a musel pocitat s tim, ze "toto svezeni jednoho naseho obcana na Ruskem kosmickem kolotoci, je jen slaby odbustek velmoci jejcih vazalovi" - jak se tehda neverejne rikalo - proste jen jako politicky akt - demonstrace bratske spoluprace se SSSR na vecne casy.

Kazdy se musel rozhodovat, zdali to misto prijme - on proste vedel jakou propagandistickou figurou se po navratu stane - kazdy se proste v zivote rozhodoval zdali tu nabizenou funkci prijme ci ne - vtoupit do strany kvuli tomu ci ne - pokud slo jen o bezny vyzkum tak s tim problem nebyl - takovych lidi bylo vic nez dost a vyzkum to byl skutecne kolikrat i kvalitni (v urcitych oborech) a prospesny - rozhodne se nejednalo vetsinou jen o propagandu rezimu.


Václav Maixner - 4/3/2008 - 17:01

2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar.


Adolf - 4/3/2008 - 17:08

Odpustek, propagandistický význam aj. - asi bychom měli začít krutě trestat sportovce, kteří tehdejší bolševickou ČSSR reprezenovali na mezinárodních sportovních akcích. Začal bych s olympioniky.


Adolf - 4/3/2008 - 17:13

quote:

Současně plně souhlasím s Topolánkovým vyznamenáním bratrů Mašínů a spol., takže těžko mě můžete obvinit, že jsem bolševik.


Nerad to tu rozmazávám, ale marně hledám jakýkoliv příznak odporu vůči politickému systém v sérii loupežných vražd příslušníků nepolitických profesí. Nebyl pak snad i takový sériový vrah té doby Mrázek hrdinou odboje proti rudé totalitě?


x - 4/3/2008 - 17:16

Jinak pokud by dnes nekdo nam nabidnul let do vesmiru - Tak je nutne zjistit kolik nas to bude stat a co tim ziskame. Pokud ta castka co nas to bude stat bude prilis velka, bude vice nez na miste, aby o tom alespon rozhodla vlada zdali castku na to uvolni - v pripade znacnych pochyb od novinaru ci opozice je vhodne, aby navrhla zakon k tomuto ucelu - nejspis jako novelu zakona (ci jeste lepe jeho soucast pri jeho prijimani) o statnim rozpoctu a jeho schvalenim se dostalo tomutu letu zakoneho posveceni.
V pripade dlouhe diskuze na politicke scene(rada odpurcu) je na miste i referendum.
Nebot jak se vam to libi nebo ne jsme jen 10 milionovi narod a ten by nemel podle mineni znacne casti verejnosti nemel posilat do vesmiru kosmonauty - rozhodne ne tehdy, kdyz by si meli plati vetsinu nakladu a primi prinos pro nas je diskutabilni. Proste prispevek k obecnemu vyzkumu by mel odpovidat nasemu poctu obyvatel - klidne muzeme byt dost aktivni - ale jen v ramci finnacnich moznosti 10 milionveho naroda.
Jinak se to tezko vysvetluje lidem s nizkymi prijmy - jejich odpovedi bude prave to ze budou priste volit opozici - pokud ne rovnou komunisty - nebot ti jim urcite ihned naslibuji, ze oni na podobene "nesmysli" (to je bohuzel spravny nazev techto veci alespon pro tyto lidi) davat penize rozhodne nebudou - a hned reknou seznam popularnich temat - zdravotnictvi, duchody adt. na ktere ty penize misto toho venuji.
A i kvuli tomu je prave odmitan i let Remka - prilis drahe na tak malej narod (pokud jsme si to platili jen sami) s velmi diskutabilnim prinosem (krome propagandy a zviditelneni) pro nas.


x - 4/3/2008 - 17:27

quote:
2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar.


Ukazali svetu jak nas maji radi a jak jsme bratsky spojeni a ve skole jsme se to mohli ucit jako "nezpochybnitelny dukaz pratelstvi SSSR k nam".
V roce 1968 to totiz slo pokojnou cestou - delala to komunisticka starna, ktera prijimala reformy ,ale vse jen v ramci sve vedouci ulohy - rozhodne neslo o nejake svrzeni socialismu - Dubcek by to rozhodne nepripustil(to se jen pozdeji jako "kontralevoluce" zduvodnoval zasah spojeneckych vojsk) - jen slo dat rezimu vlidnejsi tvar - v podstate PERESTROJKA jak byla v 80.letech v SSSR a to prave Breznev zarazil a tim svetu ukazal skutecnou tvar SSSR.
A oni se potrebovali ukazat pred svetem v lepsim svetle a nam podekovat za normalizaci - za uspesne dokonceni toho co tankama zapocali.


Václav Maixner - 4/3/2008 - 17:31

Při tomto úhlu pohledu nechápu účast našich sportovců na olympiádě. Ta je taky drahá a výkonnost většiny z nich mizivá ... takže zase zbývá jen popularizace Čsr a ta byla díky Remkovi velká.
A jeste neco, let Remka byl vlastne vrcholem celeho velkeho ledovce výzkumu zvaný Interkosmos. Díky němu jsme měli špičkové vědce v různých oborech (optika, radio, geologie, slitiny atd.). Jeho význam je až do dnešní doby, neboť nám zlepšuje pozici při přístupu k ESA.
A včem je význam ESA?? Pokud naše země nebude hlavně vymýšlet a vyvíjet, zapadneme a budeme jen výrobnou a jako tací těžko budeme schopní konkurovat Číně a ostatním .. naše jediná možnost je právě ve vědě ... doufám, že si to naši politici brzo uvědomí a začnou do vědy a výzkumu cpát ušetřené peníze ... protože pokud ne, jsme za 10let stát někde na konci chvostu Evropy ...

quote:

A i kvuli tomu je prave odmitan i let Remka - prilis drahe na tak malej narod (pokud jsme si to platili jen sami) s velmi diskutabilnim prinosem (krome propagandy a zviditelneni) pro nas.


Martin Jediny - 4/3/2008 - 17:39

quote:
...TENTO SVĚT NENÍ JEN ČERNA A BÍLÁ BARVA.


Trochu to tu miesate.
1/ Remek je kozmonaut
Prvy CeskoSLOVENSKY a teda i moj Slovensky kozmonaut, 1. Europsky,...
Ci bol najlepsi, z najlepsich? to neviem, ale nikto by si nedovolil ohrozit medzinarodnu misiu nekompetentnym clovekom, takze verim, ze na to mal.
Je sucastou pychy technickej a technologickej vyspelosti nasej vlasti.

2/ Remek je clovek, ale jeho ludsku stranku som nikdy neskumal, ani som ho nemal moznost spoznat.
Viem len, ze zil v dobach totality v historii porovnatelnej len s. Prenasledovania sme si v nasej rodine uzili dost, ale Remekovi ani nezavidim, ani ho nesudim a ani inych komunistov... Kto ma odvahu posudzovat moralku v totalitnom systeme? Jasne ze si vysoko vazim ludi, ktory zlemu systemu dokazali vzdorovat, ale je mozne sudit tych co nevzdorovali? Kto vie preco nevzdorovali?

P.S. Idealne by bolo, keby sudca nikdy nepodvadzal a to ani pri skuske na pisomke, keby policajt nikdy neprusil dopravne predpisy, keby... A napriek tomu ma aj takyto policajt legytimne pravo dohliadat na dopravne predpisy, zhumplovany knaz ma pravo kazat o moralke, lebo vie o com hovori(nie preto ze je vzorom), a Remek je prvym kozmonautom CSSR, bez ohladu na komunisticku propagandu.


x - 4/3/2008 - 17:47

"Při tomto úhlu pohledu nechápu účast našich sportovců na olympiádě."
Taky s tim nesouhlasim - tedy s mnozstvim penez co nas to stoji - ale rozhoduje jen a pouze VEREJNE MINENI a SPORT je pro VETSINU rohodne POPULARNEJSI nez KOSMICKY VYZKUM.

Neda se proti nic namitat - v demokracii je poradi hodnot dane tim co si preje vetsina a neni na tom nic spatneho. Ale rozumna vlada podporuje i jine aktivty nez jen ty vetsinove - ale mnozstvi finnancich prostredku tomu musi odpovidat.

Mame stesti, ze nestaci jen sebrat odpovidajici pocet podpisu (relativne mali) a pak vyhlasit referendum k cemukoliv - takhle by zcela jiste byl zablokovan (neodsouhlasen prave v tom referendu) vstup do EVROPSKE JIZNI OBZERVATORE, vstup do ESA - vse nas bude ucrite neco stat a prinos masam - pokud nedolozite primi okamzisty zisk v penezich - tezko vysvetlite - jeto vetsinou nezajima tak proc se do toho mame podle nich zbytecne motat.....


x - 4/3/2008 - 18:03

".. doufám, že si to naši politici brzo uvědomí a začnou do vědy a výzkumu cpát ušetřené peníze ... protože pokud ne, jsme za 10let stát někde na konci chvostu Evropy ... "

Takze to se jedna jen o zakladni vyzkum a zde mam kolikrat zasadni pochybnosti, zdali vysledky dokazeme prevest do praxe nase male firmy a nebo je spise vyuzije napr. Nemecky koncern, ktery ma moznost nalejt dost penez potrebnych pro dotazeni do konce - z teorie napr. na ucinny lek.
Pri rozdelovani penez je proto nutne vzit i zde prave v uvahu moznost dotazeni do konce - a ne jen kvuli propagaci vyzkumu - klidne i tam grand - ale at si nejdriv sezenou sponzora, ktery jim umozni to doatnout do konce - klidne i zahranicniho - formou podilu na patentu. A toto se u nas bezne napr. v biochemii deje.
Dotaci na vyvim spickovych zarizeni pro urychlovac castic povazuji za opravnenou - podpora zakladniho vyzkumu a zarovan i primo nasich firem.
Jinak ja pracu ji ve vyvoji a tim vlastne i ve vyzkumu - primo vyvijime vyrobky pro nase odberatele - hlavne ceske - a tim je okamzity vysledek pro nase odberatele znat. Tento vyzkum probiha ve velkem mnozstvi malich firem - jen se o tom vetsinou nikde nepise - kazdy kdo vyrabi neco vlastniho to musel on a nebo nekdo jiny vyvinout. Proste vyzkum u nas existuje a rozhodne nejsme jen monotvnou - kdybyste videli jen kolik SW se zde vyviji na zakazku pro zahranici firmy.


Pepa - 4/3/2008 - 18:18

quote:
2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar.


My jsme byli nejvetsi prdelvlezci z tech nejvetsich.


x - 4/3/2008 - 18:20

A jeste toto - ti lide co v tech montovanach pracuji tak jsou tam vetsinou stastni - cely den se mohou bavit co delali o vikendu, co varili a co budou varit dnes k veceri - po praci jdou domu s "prazdnou hlavou" a mohou tak v klidu myslet na rekonstrukci sveho domu. Sam sem musel nejaky cas v podstate pasove vyroby pracovat a tak cim jak tam ti lide byli spokojeni - s platem sice vetsinou ano, ale s monotoni praci v teple (v budove) ano.

Proste cast nasi populace bude chtit mit vzdy jen podobnou praci.


x - 4/3/2008 - 18:22

quote:
A jeste toto - ti lide co v tech montovanach pracuji tak jsou tam vetsinou stastni - cely den se mohou bavit co delali o vikendu, co varili a co budou varit dnes k veceri - po praci jdou domu s "prazdnou hlavou" a mohou tak v klidu myslet na rekonstrukci sveho domu. Sam sem musel nejaky cas v podstate pasove vyroby pracovat a tak cim jak tam ti lide byli spokojeni - s platem sice vetsinou ano, ale s monotoni praci v teple (v budove) ano.

Proste cast nasi populace bude chtit mit vzdy jen podobnou praci.


s platem sice vetsinou NE !!!, ale s monotoni praci v teple (v budove) ano.


Hawk - 4/3/2008 - 18:23

No vzhledem k tomu, že za totáče defakto kolaboroval celý národ, tak proti Remkovi nic nemám, a navíc má u mně plus, že po převratu nepřevlékl zbaběle či prospěchářsky kabát a nestal se z něj rychlokvašný pravičák. Tím defacto více než dost prokázal, že má páteř resp. charakter.
Propaganda ,která je nadčasová je správná propaganda. Bronzovou medaili třetí země, která vyslala člověka do vesmíru nám nikdo nevezme. Je škoda, že ji z ideologických důvodů část národa pošlapává.


x - 4/3/2008 - 18:34

"technickej a technologickej vyspelosti"

Jeho hlavni vycvik provedl nekdo jiny a pak ho posadil do sve rakety a vzal do vesmiru. On jen splinil zakladni pozadavky pro tento let - stejne jako Rusky kosmonauti. Takto si let muze koupit kazdy narod, ktery ma na to penize. Je pravda ze mu to nekdo musi(ted jiz zrejme staci jen ty penize) nabidnout - ale to byla jiz vec hlavne politicka.


sirius31 - 4/3/2008 - 18:35

".. doufám, že si to naši politici brzo uvědomí a začnou do vědy a výzkumu cpát ušetřené peníze ... protože pokud ne, jsme za 10let stát někde na konci chvostu Evropy ... "

quote:Konečně rozumná řeč. Důležitá je také osvěta a popularizace vědy. (ale nejprve musíme naše politiky převychovat)


x - 4/3/2008 - 18:39

quote:
No vzhledem k tomu, že za totáče defakto kolaboroval celý národ, tak proti Remkovi nic nemám, a navíc má u mně plus, že po převratu nepřevlékl zbaběle či prospěchářsky kabát a nestal se z něj rychlokvašný pravičák. Tím defacto více než dost prokázal, že má páteř resp. charakter.
Propaganda ,která je nadčasová je správná propaganda. Bronzovou medaili třetí země, která vyslala člověka do vesmíru nám nikdo nevezme. Je škoda, že ji z ideologických důvodů část národa pošlapává.


My jsme ho nevyslali !!!!
Nam to bylo jen nabidnuto - jeho let a vycvik uskutecnilo SSSR.
Nas prinos byl k tomu stejny jako k letum RUSU.
Proste temer jako KOSMICKY TURISTA - ale jen vycviceny nekym jinym na platneho clena posadky, nebot to jinak neslo !!!!

Upozornuji, ze se o kosmonautiku zajimam jsem a ze letum do vesmiru jinak fandim.


Václav Maixner - 4/3/2008 - 18:55

Ach jo. Jednak posuzujete tuto situaci dnešníma očima a dnešní znalostí a dnešní technikou. A mimochodem i kosmičtí turisté stále podstupují vyčerpávající půlroční výcvik. Tehdá ale vůbec nebylo známo tolik o vlivu kosm. prostředí a stavu beztíže na člověka jako dnes. Z toho pohledu byl Remek významným krokem třeba právě ke kosmické turistice. Dále tehdejší spojení dvou lodí nebyl snadný manévr. Vy si to představujete jako Hurvínek válku. Jídlo samo o sobě byl složitý úkon atd.
A za další, nikdo netvrdí, že ho Čr vyslala. Jediné, co tu tvrdíme je, že byl zástupcem 3tího státu v kosmu a že jeho mise ukázala možnosti, ale i úskalí společného pobytu vícejazyčných posádek na orbitě. A i když nic jiného, tak v tomto má Čr (díky panu Remkovi) velkou zásluhu ... a pokud to považujete za málo, tak o kosmickém výzkumu mnoho nevíte ...


quote:
My jsme ho nevyslali !!!!
Nam to bylo jen nabidnuto - jeho let a vycvik uskutecnilo SSSR.
Nas prinos byl k tomu stejny jako k letum RUSU.
Proste temer jako KOSMICKY TURISTA - ale jen vycviceny nekym jinym na platneho clena posadky, nebot to jinak neslo !!!!
Upozornuji, ze se o kosmonautiku zajimam jsem a ze letum do vesmiru jinak fandim.


x - 4/3/2008 - 19:18

quote:
Ach jo. Jednak posuzujete tuto situaci dnešníma očima a dnešní znalostí a dnešní technikou. A mimochodem i kosmičtí turisté stále podstupují vyčerpávající půlroční výcvik. Tehdá ale vůbec nebylo známo tolik o vlivu kosm. prostředí a stavu beztíže na člověka jako dnes. Z toho pohledu byl Remek významným krokem třeba právě ke kosmické turistice. Dále tehdejší spojení dvou lodí nebyl snadný manévr. Vy si to představujete jako Hurvínek válku. Jídlo samo o sobě byl složitý úkon atd.
A za další, nikdo netvrdí, že ho Čr vyslala. Jediné, co tu tvrdíme je, že byl zástupcem 3tího státu v kosmu a že jeho mise ukázala možnosti, ale i úskalí společného pobytu vícejazyčných posádek na orbitě. A i když nic jiného, tak v tomto má Čr (díky panu Remkovi) velkou zásluhu ... a pokud to považujete za málo, tak o kosmickém výzkumu mnoho nevíte ...


quote:
My jsme ho nevyslali !!!!
Nam to bylo jen nabidnuto - jeho let a vycvik uskutecnilo SSSR.
Nas prinos byl k tomu stejny jako k letum RUSU.
Proste temer jako KOSMICKY TURISTA - ale jen vycviceny nekym jinym na platneho clena posadky, nebot to jinak neslo !!!!
Upozornuji, ze se o kosmonautiku zajimam jsem a ze letum do vesmiru jinak fandim.Umeni a znalosti jako clovek mel - stejne jako ho meli ti Rusove co s nimi letel - to nezpochybnuji.
Zasluha nas jako statu byla stejna jako u vsech ostatnich letech do vesmiru - proste nam to nekdo nabidnul s kym jsme spolupracovali s tim ze se vycvik a let postara - jim stacil clovek co bude stejne schopny jako ty ostatni Rusti kosmonaute a tech byli jiste dost i v jinych statech a i s nima spolupracovali na vesmirnem vyzkumu.


x - 4/3/2008 - 19:23

Ze byl zastupcem 3 statu clovek od nas, bylo prave jak jsem zminoval zrejme jen z politickych duvodu.


Jirka Dlouhý - 4/3/2008 - 22:18

Vážení,

z úrovně Vaší diskuze se slabším povahám chce nejspíš zvracet.

Já slabá povaha nejsem, takže jděte s tím do ....


Adolf - 5/3/2008 - 00:22

quote:

My jsme ho nevyslali !!!!
Nam to bylo jen nabidnuto - jeho let a vycvik uskutecnilo SSSR.
Nas prinos byl k tomu stejny jako k letum RUSU.
Proste temer jako KOSMICKY TURISTA - ale jen vycviceny nekym jinym na platneho clena posadky, nebot to jinak neslo !!!!
Do kosmického snažení jsme se ale zapojili investicemi výzkumných a vývojových prací - viz třeba Magiony. Byla to jistě nikoliv nevýznamná a úspěšná spoluinvestice finančních i odborných kapacit, kterou tehdejší SSSR logicky ocenilo právě vynesením Remka. Byl to úspěch československého kosmického úsilí.


Ervé - 5/3/2008 - 09:48

V té době už běžel na plný plyn Space Shuttle a Němci vyvíjeli Spacelab D, takže bylo jasné, že v dohledné době poletí astronauti z NSR, potom i Francie atd., plány na rok 1978/79, potom odklad. To také umožnilo lety - další kosmické prvenství a úspěchy.
Důvodů byla spousta a první mohl letět Němec nebo Polák, když už Maďary nevzali do prvního týmu, politické důvody měly stejně silné jako naše. Osobnost Remka je sporná, ale rozhodně nebyl hrdina tak jak hrdinu vnímám já. Byl součástí režimu a pomáhal mu, na druhé straně viděl příležitost, jakou měl málokdo, a to, že ji využil, mu vyčítat nebudu. Pelčák dělal to samé. Zajímalo by mě něco jiného. Využil někdy Remek svého postavení k tomu, aby někomu pomohl? Přimluvit se za někoho, doporučit, přesvědčit? A zase naopak, ublížil někomu ze stranických důvodů, trval na propuštění z kádrových důvodů, vyhazoval kvůli podpisu Charty?


Hawk - 5/3/2008 - 10:14

Moc nechápu kritiku, která vytýká Remkovi, že svým letem podpořil režim. Podle mně tím hlavně proslavit Československo jako 3 stát, který měl svého člověk ve vesmíru. A hrdina to pro mně je ,jako konečně každý kdo sedne na ten "sud prachu".
Verbálně pošlapávat lidi, kteří tento stát proslavili v dobách totality a zároveň ničeho špatného se nedopustili je dot krátkozraké. To můžeme podobně odoudit Zátopka, Karla Gotta, vědce ,kteří pracovali v programu Interkosmos a můžeme skončit až u uklizeček. Defacto režim podporoval každý kdo zde pracoval a vytvářel zde hodnoty.
Kromtoho odsuzuje třeba USA konstruktéra Wernera von Brauna za jeho minulost jako u nás se třeba odsuzuje kosmonaut Remek?


Petr - 5/3/2008 - 11:34

quote:
Ze byl zastupcem 3 statu clovek od nas, bylo prave jak jsem zminoval zrejme jen z politickych duvodu.


To nebylo jen z politických důvodů. Česká republika byla technologicky vyspělou zemí a tedy vhodným partnerem pro kosmonautiku (a také pro tento let bylo připraveno mnoho experimentů) ...

Česká republika představovala v předválečných letech světovou technologickou špičku. A i když vlivem komunistického režimu šla úroveň dolu po druhé světové válce, tak pořád ještě jsme byli špičkou východního bloku. Tady u nás se vyráběly Migy pro celou RVHP, tady běžel program Magion, tady se začínalo s výrobou vysokotlakých atomových reaktorů VVER, tady se vyvinuly a vyráběly tryskové tkalcovské stavy Rieter, tady se v ZPA vyvinuli pevné disky pro sálové počítače EC, tady byl vyvinutý proudový cvičný letoun L29 Delfín pro celé RVHP, tady se vyráběly televizní přijímače od roku 1948 (a pravidelné TV vysílání od r.1953 - obojí mnohem dříve než v okolních zemích) ...


x - 5/3/2008 - 11:58

" pravidelné TV vysílání od r.1953 - obojí mnohem dříve než v okolních zemích"
To myslite vazne - mozna jen v SOCIAlISTICKYCH ZEMICH jsme byli brzo!!!!
Asi vas dost prekvapim - ve stejnem roce co u nas zacala vysilat cernobila TV - tak v USA zacala vysilat pravidelne barevna TV u nas zavedana nekdy v 70.letech !!!! Cernobila TV byla v USA v te dobe samozrejma zalezitost !!!


x - 5/3/2008 - 12:03

Jinak ten nas prijimac byla kopie prijimace ze SSSR - jen zrejme prizpusobena nasim soucastkem - sami to v te dobe rekli na zaklade vzoru vyrabeneho Sovetskeho prijimace postavili nasi technici nas TV prijimac.


x - 5/3/2008 - 12:14

quote:
quote:
Ze byl zastupcem 3 statu clovek od nas, bylo prave jak jsem zminoval zrejme jen z politickych duvodu.


To nebylo jen z politických důvodů. Česká republika byla technologicky vyspělou zemí a tedy vhodným partnerem pro kosmonautiku (a také pro tento let bylo připraveno mnoho experimentů) ...
V totalitnim rezimu ma politika prdnost pred cimkoliv a oni potrebovali mit propagandu pro nase obyvatele jak nas maji radi - proste soucast politiky normalizace - provedte uspesne normaliazce a za to 3 poletite do vemiru - ta normalizace zde prave v rokach predtim probihala - v MADARSKU i NEMECKU byla situace jiz davno pevne stabilizovana.


Martin Jediny - 5/3/2008 - 12:21

Jasne ze sme boli spicka!

Spomente si aj na Jadrovy reaktor unikatnej koncepcie! A1 - Jaslovske Bohunice. Z politickych dovodov bola vhodna jeho havaria, aby sa preslo na Ruske VVER-ky.

Reaktor bol dielo Ceskoslovenksych vedcov! V tedy to dokazali len Rusi, USA, Nemecko, Francuzku, Anglicko a MY! Teraz o polstorocia neskor pada svet na zadok z nejakeho obohacovania uranu v azii.

Proste boli sme spicka. Dnes vsak vdaka socialistickemu budovaniu mame co dohanat a to i voci krajinam, ktorym sme sa kedysi "smiali".
V sucasnosti lacna +-"kvalitna" vyroba pochadza prave z Talianska, Grecka, Spanielska...


Petr - 5/3/2008 - 13:04

milý "X", zbytečně srážíš naši tehdejší úroveň.

... je to sice trochu off-topic, ale doplním k té televizi:

------- u nás:
1935 doc.Štěpánek (UK Praha) kompletní funkční systém (s mechanickým rozkladem)

1948 kompletní systém v elektronickém systému, první přímý přenos (z e sokolského sletu), začátek výroby televizorů Tesla, šíření televizního systému bylo vládnoucí stranou "potlačeno"

1953 finální zahájení pravidelného vysíláni (3 dny v týdnu), v roce 1961 už 1,5 milionu

------- okolní státy:
1946 Rusko
1951 Polsko
1952 Německo
1952 Východní Německo
1956 Rakousko
1957 Maďarsko
-------

Další věcí je rozšíření a role televize ve společnosti. Například v SSSR ještě počátkem devadesátých let bylo potřeba zvláštního povolení místního sovětu k vlastnicktví televize, nebo třeba osobního vozu ...


x - 5/3/2008 - 14:13

quote:
milý "X", zbytečně srážíš naši tehdejší úroveň.

... je to sice trochu off-topic, ale doplním k té televizi:

------- u nás:
1935 doc.Štěpánek (UK Praha) kompletní funkční systém (s mechanickým rozkladem)

1948 kompletní systém v elektronickém systému, první přímý přenos (z e sokolského sletu), začátek výroby televizorů Tesla, šíření televizního systému bylo vládnoucí stranou "potlačeno"

1953 finální zahájení pravidelného vysíláni (3 dny v týdnu), v roce 1961 už 1,5 milionu

------- okolní státy:
1946 Rusko
1951 Polsko
1952 Německo
1952 Východní Německo
1956 Rakousko
1957 Maďarsko
-------

Další věcí je rozšíření a role televize ve společnosti. Například v SSSR ještě počátkem devadesátých let bylo potřeba zvláštního povolení místního sovětu k vlastnicktví televize, nebo třeba osobního vozu ...


Holt jsem nevzal v uvahu 2.svetovou valku a dusledky na Evropu i Zapadni - holt tak napred v TV bylo jen USA - ale v dobe zahajeni tech televizi bylo opravdu u nas jen par.
Rozhodne vim jak nekvalitni byli barevne TV v 80. letech - jak byli i pres vysokou cenu (snad 8000 Kc co si spominam - prumerny plat oficialni tusim 3000 Kc) na ni poradniky a jak mnozi rikali, ze barevna TV je zbytecnost a ten kdo si ji koupi necht at se mu neustale rozbiji - at se tak s ni trapi, kdyz chtel mit doma zbytecny luxus....


Elf - 8/3/2008 - 21:39

1: To, že byl vybrán na výcvik pro kosmonauty taky držel nějakou dobu v tajnosti i před rodinou.
2: Pak jen vím, že Remek byl dost naštvaný, když mu pak nedovolili dál létat, ale posadili ho do kanceláře. Prý, že si u prvního Československého kosmonauta nemůžeme dovolit jeho ztrátu, kdyby se mu při lítání něco stalo.... Takže na tom Olda Pelčák tak trochu vydělal, když mohl létat dále.


1. Promiňte. Nechtěla jsem se už vracet k tématu, především když diskuse sklouzla do politických hádek, ale nemohu upozornit na rozpor: Před otcem to v tajnosti nedržel a před matkou se podle svých vzpomínek prořekl ještě než odjel do SSSR, takže rodina to věděla.
2. Po letu se Vladimír Remek stal obětí ideologů KSČ, kteří mu zakázali létat? V rozhovoru na centrum.cz ale Vl. Remek sám uvedl (cituji):
"Ale za důležité považuji, že jsem si udržel svou odbornost, už v roce 1978 jsem se přeškolil pro nový typ letounu L-39 Albatros, začal jsem pracovat ve výzkumném ústavu letectva atd."
Z toho plyne, že buď tvrzení o zákazech má nešikovně naznačit, že to Vl. Remek neměl s tehdejší politickou garniturou jednoduché, takže neměl protekci a zastánce na nejvyšších místech, anebo někdo tehdy porušil oficiální rozhodnutí, když ho nechal létat na L-39. Bez létání by se podle mne těžko přeškolil.
Podobných rozporů lze najít víc.
Eva L.F.


Michal Palouš - 9/3/2008 - 11:16

Dobrý den,
čtu tady vaše názory na politickou orientaci V. Remka v minulosti i jeho činnost v současnosti v Evropském parlamentu. Osobně považuji za daleko větší neštěstí, že v Evropském parlamentu sedí za Itálii za komunistickou stranu bývalý astronaut Umberto Guidoni. Ačkoli dosáhl vysokoškolského vzdělání v demokratické zemi, vědecky mohl bezpochyby pracovat bez politických tlaků a kariéru astronauta mohl uskutečnit výhradně ve spolupráci s USA, zastupuje v současné době stranu hlásící se ke stejně scestnému učení jako česká KSČM!
Myslím si proto, že dnešní černobílý pohled na bývalé interkosmonauty není zcela určitě objektivní. (Mimochodem doporučuji podívat se na logo italských komunistů, české třešničky jsou proti tomu úsměvné).


Daniel Lazecký - 9/3/2008 - 13:16

Mohli jste pana Ing.Vladimíra Remka vidět na otevírání výstavy k výročí jeho kosmického letu -přesněji 30. výročí. Jinak na www.spacedaniel.blog.cz
jiné foto později
Mimo jiné,pana Remka si velmi vážím. Vážím si na něm vstřícnost,laskavos a ochotu.Těžko můžete hovořit o člověku a hodnotit jej jen na základě,který vidíte jen na foto a nebo v TV event. čtete v knize nebo v jiné podobě tisku. Valná většina zažila dobu před rokem 1989 a ví jak vše probíhalo co se týká polit. příslušnosti pokud jste něčeho chtěli dokázat......je zbytečné to zde na stránkách rozebírat a nechci zde vytvořit politickou diskuzi.
Stavím se za slova pana Ing.O.Pelčáka,který i v TV krátce na obdobné otázky sdělil , že jde jen o pivní řeči.Tady není co dál řešit


dubest - 9/3/2008 - 15:52

Tady není co dál řešitOno to tady ani nejde, hned by se to zvrhlo do politiky, jen mě děsí ta Vaše věta:" Když jste chtěli něčeho dokázat..." ta je fakt drsná...


Daniel Lazecký - 9/3/2008 - 20:15

tady není co by vás mělo děsit na té větě. To byla prostě taková doba, nikdo ani já a ani vy jste nemohl znát budoucnost co se bude dít do dnešních dní.Ale jak jsem již napsal nechci rozvíjet politdiskuzi to tady nepatří. Tady se žije kosmonautikou ,tak at to tak je a ne jinak. Děkuji předem


sirius31 - 9/3/2008 - 22:01

quote:
1: To, že byl vybrán na výcvik pro kosmonauty taky držel nějakou dobu v tajnosti i před rodinou.
2: Pak jen vím, že Remek byl dost naštvaný, když mu pak nedovolili dál létat, ale posadili ho do kanceláře. Prý, že si u prvního Československého kosmonauta nemůžeme dovolit jeho ztrátu, kdyby se mu při lítání něco stalo.... Takže na tom Olda Pelčák tak trochu vydělal, když mohl létat dále.


1. Promiňte. Nechtěla jsem se už vracet k tématu, především když diskuse sklouzla do politických hádek, ale nemohu upozornit na rozpor: Před otcem to v tajnosti nedržel a před matkou se podle svých vzpomínek prořekl ještě než odjel do SSSR, takže rodina to věděla.
2. Po letu se Vladimír Remek stal obětí ideologů KSČ, kteří mu zakázali létat? V rozhovoru na centrum.cz ale Vl. Remek sám uvedl (cituji):
"Ale za důležité považuji, že jsem si udržel svou odbornost, už v roce 1978 jsem se přeškolil pro nový typ letounu L-39 Albatros, začal jsem pracovat ve výzkumném ústavu letectva atd."
Z toho plyne, že buď tvrzení o zákazech má nešikovně naznačit, že to Vl. Remek neměl s tehdejší politickou garniturou jednoduché, takže neměl protekci a zastánce na nejvyšších místech, anebo někdo tehdy porušil oficiální rozhodnutí, když ho nechal létat na L-39. Bez létání by se podle mne těžko přeškolil.
Podobných rozporů lze najít víc.
Eva L.F.


Ano, máte pravdu. Já jsem to nerozváděl moc do podrobna takže jste to dobře upřesnila. Otec Remka to ze svých zdrojů věděl jako první a doma se před maminkou zkutečne nechtě prořekl. A td.Do kanceláře ho posadili asi až o něco později....On se o tom kdysi zmínil, ale už nevím detaily.


dubest - 9/3/2008 - 23:22

quote:
tady není co by vás mělo děsit na té větě. To byla prostě taková doba, nikdo ani já a ani vy jste nemohl znát budoucnost co se bude dít do dnešních dní.Ale jak jsem již napsal nechci rozvíjet politdiskuzi to tady nepatří. Tady se žije kosmonautikou ,tak at to tak je a ne jinak. Děkuji předem


Odpovědi typu "taková byla doba" opravdu zbožňuju, ale máte pravdu politika sem nepatří. takže to nebudeme dál rozvíjet pěkný večer


-=RYS=- - 10/3/2008 - 02:10

Pelcakovi bydleli u nas ve vchode v panelaku. Ostatne jako vsichni kdoz pracovali na Zateckem letisti. S jeho mladsim klukem jsem chodil na zakladku.


Petr - 10/3/2008 - 08:14

quote:
quote:
tady není co by vás mělo děsit na té větě. To byla prostě taková doba, nikdo ani já a ani vy jste nemohl znát budoucnost co se bude dít do dnešních dní.Ale jak jsem již napsal nechci rozvíjet politdiskuzi to tady nepatří. Tady se žije kosmonautikou ,tak at to tak je a ne jinak. Děkuji předem


Odpovědi typu "taková byla doba" opravdu zbožňuju, ale máte pravdu politika sem nepatří. takže to nebudeme dál rozvíjet pěkný večer


No jo, ale když ona opravdu "byla taková doba"!!!


Martin Jediny - 10/3/2008 - 09:11

quote:
quote:

Odpovědi typu "taková byla doba" opravdu zbožňuju, ale máte pravdu politika sem nepatří. takže to nebudeme dál rozvíjet pěkný večer


No jo, ale když ona opravdu "byla taková doba"!!!


Keby vsetci povedali, "byla taková doba", a nenaslo sa par ludi ochotnych nies kozu na trh, tak by sme dnes neboli tam, kde sme.

Mal som tu cest stat pre mna na spravnej strane, avsak tym netvrdim, ze som lepsi ako ti, co sli s masou. Dokonca si nedovolim ani povedat, ze som lepsi, ako ako boli komunisti, lebo len stat na spravnej strane nestaci...
Na to, aby bol clovek dobry, alebo zly, na to treba daleko viac...


Vítězslav Novák - 10/3/2008 - 10:13

Promiňte, Petře, ale to s povolením místního sovětu na vlastnictví televize je pěkná blbost. Televizory byly v SSSR normálně k mání už v 70. letech a Čechoslováci si je tam kupovali a vozili sem - obvykle byly kvalitnější a vždy levnější. O výběru nemluvě. Co si vzpomínám, tak na chatě jsme měli léta letoucí sovětskou přenosnou televizi (no, přenosnou na kratší vzdálenosti, těžká byla jak kráva). Vydržela mnohem dýl než je dnes obvyklé.

Vůbec bylo běžné vozit z SSSR elektroniku, foťáky nebo optiku vůbec. Sověti od nás vozili zase koberce a křišťálové lustry.


Michael Trembacz - 10/3/2008 - 14:09

Moc se omlouvám, ale při čtení Vašeho příspěvku jsem si vzpomněl na scénu z filmu Pelíšky, na tu, kde byl herec Dušek na navštěvě u pani Holubové.
Tady nemáte pravdu, spotřební elektronika ze sssr nestála za nic. Vzhledem i funkcí. Televize neměly západní normu zvuku, PAL ani obrazovku typu in-line. Kupovaly se hlavně v Milovicích. Sám jsem si v 80-tých letech přivydělával jejich úpravami těm zoufalcům s přijmem Rakouska a Německa, co si ji takto levně koupili bez barvy a zvuku. Pravda, západní elektronika a optika se tady koupit nedala, a když není s čím srovnat, pak se to jeví jako to nejlepší, co lze mít.
Berte to, prosím, jako příspěvek o době, kdy Remek vzlétl.

Pro Hawk : píšete, že Remek má páteř resp. charakter, když po 89 zůstal, kde zůstal. Já bych bral, kdyby se od své politické minulosti po 89 odstřihl a té ideologii nesloužil dodnes, zvlášť, když po dalších 20-ti letech dodetailu víme, co byla zač. Pak by sice byl prospěchářem, což považuju za menší špatnost, než když zůstal příznivcem KS.
Jak by jsme se dívali na Von Brauna, kdyby byl "charakter" a zůstal by nacistou po dobu jeho působení v USA?

Pro všechny : obavam se, že politika je, zvláště s kosmonautikou dost srostlá a nelze ji přesně oddělit. Dá se jen rozlišit kultivovaná diskuze od té ostatní.


Alchymista - 10/3/2008 - 14:52

Spochybňovať prínos a zmysel letu V.Remeka je to isté, ako spochybňovať zmysle a prínos akýchkoľvek letov medzinárodných posádok s kozmonautami či astronautami tretích krajín.


x - 10/3/2008 - 15:01

quote:
Moc se omlouvám, ale při čtení Vašeho příspěvku jsem si vzpomněl na scénu z filmu Pelíšky, na tu, kde byl herec Dušek na navštěvě u pani Holubové.
Tady nemáte pravdu, spotřební elektronika ze sssr nestála za nic. Vzhledem i funkcí. Televize neměly západní normu zvuku, PAL ani obrazovku typu in-line. Kupovaly se hlavně v Milovicích. Sám jsem si v 80-tých letech přivydělával jejich úpravami těm zoufalcům s přijmem Rakouska a Německa, co si ji takto levně koupili bez barvy a zvuku. Pravda, západní elektronika a optika se tady koupit nedala, a když není s čím srovnat, pak se to jeví jako to nejlepší, co lze mít.
Berte to, prosím, jako příspěvek o době, kdy Remek vzlétl.

Pro Hawk : píšete, že Remek má páteř resp. charakter, když po 89 zůstal, kde zůstal. Já bych bral, kdyby se od své politické minulosti po 89 odstřihl a té ideologii nesloužil dodnes, zvlášť, když po dalších 20-ti letech dodetailu víme, co byla zač. Pak by sice byl prospěchářem, což považuju za menší špatnost, než když zůstal příznivcem KS.
Jak by jsme se dívali na Von Brauna, kdyby byl "charakter" a zůstal by nacistou po dobu jeho působení v USA?

Pro všechny : obavam se, že politika je, zvláště s kosmonautikou dost srostlá a nelze ji přesně oddělit. Dá se jen rozlišit kultivovaná diskuze od té ostatní.


To mohu potvrdit - opravar na televizi ze SSSR byl zhruba jednou za rok - spoje byli z duvodu nekvalitniho pripajeni velmi nekvalitni a tak se z nich stali bezne "studene spoje".
Cast soucastek se bezne prehrivala i na super atomovych ponorkach se jim elektronika rovnez prehrivala a i smrdela jak se trochu palila - dle svedectvi kapitanu z te doby.
Televize jiz bezne produkce z roku 1996 funguje bez opravare dodnes, video jiz nejmene 5 let rovnez a to ho pouzivam denne pro zaznam poradu co nestihnu v TV, kdyz nejsem doma, abych se mohl koukat az na to budu mit naladu.
Uznavam, ze kvalita elektroniky trochu poklesla v poslednich nekolika letech, ale bezne jen u tech nejlevnejsich vyrobku casto neznameho puvodu - zrejme z Ciny.

PMD 85 se tak prehrival, ze se na nem nedalo kolikrat pomalu ani pracovat - udajne kvuli pametovym cipu ze SSSR -a v poruse byla bezne 1/3 ucebny - spolehlivost dnesnich PC od znamych producentu je dnes naopak velmi dobra.


bejcek - 10/3/2008 - 19:06

Na Technet iDnes si můžete přečíst:
http://technet.idnes.cz/odpovedi.asp?t=remek


bejcek - 10/3/2008 - 19:08

ještě článek, přehlédljsem to:

http://technet.idnes.cz/pred-triceti-lety-jak-se-dostal-prvni-cechoslovak-do-vesmiru-pr8-/tec_vesmir.asp?c=A080226_182814_tec_vesmir_kuz


David - 1/3/2009 - 19:05

Dnes byl v televizi pořad v němž vystupoval i náhradník pana Remka. Na přímou otázku redaktorky, zda mohl letět do vesmíru, kdyby měl lepší kádrový profil než pan Remek, odpovídal velice vyhýbavě a snažil se být nad věcí.Nechápu proč se náš národ tak bojí pravdy, vždyť by panu Remkovi titul kosmonauta nemohlo vzít ani to, kdyby vyšlo najevo, že jej tam protlačil tatínek.


Ervé - 2/3/2009 - 08:32

Jde o to, že by si pak většina národa myslela, že Remek letěl jen kvůli tatínkovi, ne proto, že úspěšně prošel celým náročným výcvikem a že pak mezi dvěma posledními kandidáty tou poslední kapkou, která rozhodla, byla snaha toho rozhodujícího zalíbit se otci, ze stranického důvodu by byl lepší Pelčák - otec dělník, to je plus, dalším plusem je ideální rodina - žena a děti. Remek byl svobodný, takže měl víc času na akce atd.


bejcek - 2/3/2009 - 09:48

Bylo to v pořadu 17:40 Retro
První sovětské lety do kosmu vyvolávaly nadšení po celém světě. I v Československu všichni obdivovali Sputnik a Jurije Gagarina. Dívejte se, jak lidé prožívali první kroky při poznávání vesmíru.

Mluvili tam pánové O. Pelčák a V.Remek, byla také řeč o družicích Magion.


Peta - 2/3/2009 - 09:49

Podstatné je: Kdyby nešlo o Vl. Remka, syna náměstka ministra obrany a velitele letectva, neprošel by už prvním kolem administrativního výběru. Nesplňoval kritéria značnou nadváhou. Takto neprošli administrativním výběrem mnozí z různých důvodů. Protože neměli protekci jako Vl. Remek, nedostali žádnou šanci na "opravu" a "nápravu". Toto "nedopatření" se dostalo na veřejnost už v roce 1978. Ale rychle zapadlo. Kdyby šlo o kohokoli jiného, nedostal by se do základního výběru. To je bez diskuse a to dnes nikdo neokecá. Ani jeho zarytí nekritičtí fandové. Kdyby neměl protekci, neměl by Remek ani nadstadardní podmínky v průběhu výběrového řízení i během přípravy v SSSR. Plyne to ze zveřejněných knih a článků. Jiná věc je, že si Remek musel skutečně odbýt náročný výcvik i náročný let. To za něj nemohl zmáknout žádný vlivný strejček. Jde ale o klasické směšování hrušek a jablek. Škoda, že dnes se stále lže, jak to tehdy opravdu bylo. Prokazatelně lžou nebo překrucují i renomovaní a věci znalí autoři. O rozhodnutí, že poletí Remek, napsal např. generál Vacek, který rozhodně nepatří mezi odhalovače nešvarů minulého režimu. Např. Chrétien přiznal, že ho prosadil francouzský prezident. A co? Nikdo ho nekamenoval! Protekce byla a bude. Všude na světě. Tak to chodí.Jen u nás musí být vše vyprané v prášku "vybělí dočista do čista". Nechtělo by to proto vyměnit komentátory a upravovatele historie? A Remka pobídnout, aby konečně našel odvahu? I když je už asi trochu víc než pozdě? Hlavu mu nikdo neutrhne. Od pana Pelčáka nemůžete chtít, aby to na něj vybalil. Zachoval se k Remkovi vždy férově.


bejcek - 2/3/2009 - 09:49

Bylo to na ČT 1. (zapomínám )


David - 2/3/2009 - 10:59

Naproatý souhlas. Už tehdy byla více než podezřelá LEGENDA, která pravila, že se sověti našich PTALI " kdo má letět a prý se jim dostalo odpovědí " že ten lepší". My jsme to stejně chápali tak, že to LEPŠÍ bylo " po bolševicku", tedy kádrově lepší a to byl jednoznačně synek náměstka ministra.
Už sám vznik legendy je dokazující, kdyby opravdu záleželo jen na výsledku přípravy pak by se sověti našich vůbec NEPTALI.Ergo kladívku, jestliže se ptali, pak na výsledku přípravy vůbec nezáleželo, rohodovalo, kdo byl čistokrevnější bolševik. Ostatně bolševici bylo oba, tak je to jedno


Ervé - 2/3/2009 - 11:37

"Po bolševicku" by musel letět Pelčák, protože otec dělník je lepší než otec generál, propagandisticky se dá využít mnohem líp (stejně tak milující žena a děti). Více to odpovídá komunistické ideologii (americký sen po bolševicku). O zvýhodňování v průběhu výcviku sem nikdy neslyšel, pravdou je zvýhodnění při výběru, stejně pak ale musel prokázat, že na to má. Hlavně si pak sednul na raketu do lodě, která před tím 4 lidi zabila, další museli nouzově přistávat a plně úspěšných byla sotva polovina startů ke stanicím.


Peta - 2/3/2009 - 12:52

quote:
"Po bolševicku" by musel letět Pelčák
Nemíchejte jabka s hruškami. Tzn. jasnou protekci už na samém začátku výběru a proti tomu stavět náročnost výcviku a letu. To druhé nikdo nepopírá. Že jste vy "neslyšel", neznamená, že tak nebylo. Např. Karel Pacner 9 dnů kosmických: Všichni kandidáti byli na povel shromážděni, když jim gen. Kalický oficiálně sděloval, čemu je výběr v Ústavu let. zdravotnictví určen. Ale Vlad. Remek seděl u svého otce v jeho pracovně! Na vojně bez protekce naprosto nemožné! Pamětníci z čs. letectva Vám zase řeknou o nadstandardních cestách Vl. Remka z Moskvy domů. Proti Vašemu zdůvodnění "po bolševicku", a proč tedy nešlo o protekci, stojí to skutečné, jaké v roce 1978 užili na ÚV KSČ pro zdůvodnění výběru Remka, který byl určen k letu politicky v Praze (!) a nikoli odborně v Moskvě (!): Otec Slovák, matka Češka, narozen v roce 1948, let v roce výročí Února atd. Tak se to podle pokynů ideolog. oddělení tehdy psalo a oslavovalo. Nalistujte si archivy. Taková byla tehdejší komunistická ideologie a propaganda. Bezprecedentní protekce na samém začátku administrativního výběru se dnes neokecá. Vl. Remek se prostě musel do výběru dostat. I když nesplnil hned úvodní základní podmínky administrativního výběru. Jiní takovou šanci nedostali. Možná nechcete otevřít oči. Nemá smysl se dál dohadovat. Řada je na panu Remkovi. Pan Pelčák se už opakovaně a jako chlap vyjádřil.


Pirx2 - 2/3/2009 - 14:21

quote:
Ervé: "otec dělník je lepší než otec generál"

Úvaha vychází z nepravdivého tvrzení. I oficiálně bylo jako povolání otce Oldřicha Pelčáka uváděno nikoli "dělník", jak tvrdíte, ale "úředník". Byl výzkumným pracovníkem ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie v tehdejším Gottwaldově, dnes Zlíně.


Viva - 2/3/2009 - 18:43

quote:
Podstatné je: Kdyby nešlo o Vl. Remka, syna náměstka ministra obrany a velitele letectva, neprošel by už prvním kolem administrativního výběru. Nesplňoval kritéria značnou nadváhou. Takto neprošli administrativním výběrem mnozí z různých důvodů. Protože neměli protekci jako Vl. Remek, nedostali žádnou šanci na "opravu" a "nápravu". Toto "nedopatření" se dostalo na veřejnost už v roce 1978. Ale rychle zapadlo. Kdyby šlo o kohokoli jiného, nedostal by se do základního výběru. To je bez diskuse a to dnes nikdo neokecá. Ani jeho zarytí nekritičtí fandové. Kdyby neměl protekci, neměl by Remek ani nadstadardní podmínky v průběhu výběrového řízení i během přípravy v SSSR. Plyne to ze zveřejněných knih a článků. Jiná věc je, že si Remek musel skutečně odbýt náročný výcvik i náročný let. To za něj nemohl zmáknout žádný vlivný strejček. Jde ale o klasické směšování hrušek a jablek. Škoda, že dnes se stále lže, jak to tehdy opravdu bylo. Prokazatelně lžou nebo překrucují i renomovaní a věci znalí autoři. O rozhodnutí, že poletí Remek, napsal např. generál Vacek, který rozhodně nepatří mezi odhalovače nešvarů minulého režimu. Např. Chrétien přiznal, že ho prosadil francouzský prezident. A co? Nikdo ho nekamenoval! Protekce byla a bude. Všude na světě. Tak to chodí.Jen u nás musí být vše vyprané v prášku "vybělí dočista do čista". Nechtělo by to proto vyměnit komentátory a upravovatele historie? A Remka pobídnout, aby konečně našel odvahu? I když je už asi trochu víc než pozdě? Hlavu mu nikdo neutrhne. Od pana Pelčáka nemůžete chtít, aby to na něj vybalil. Zachoval se k Remkovi vždy férově.


Remkova protekce jako syna generála letectva sahá ještě mnohem dále než k jeho kosmickému letu. Bez tatínkovy protekce by se vůbec nestal vojenským pilotem.


David - 2/3/2009 - 19:12

V tom sedmdesát osmém se snažila propaganda nalézt vše možné čím si socialistický hrdina zasloužil letět a prostoduše uvedla i to, že musel snížit svoji tělesnou hmotnost a při tom soudruzi nedomysleli, že tím jen potvrdí již tehdy / ovšem doma pod peřinou/ šířené zprávy o protekci při výběru .


M.Filip - 3/3/2009 - 21:52

quote:
Bylo to na ČT 1....1.3.2009...

Vysílání pořadu : reprízy
Retro
První sovětské lety do kosmu vyvolávaly nadšení po celém světě. I v Československu všichni obdivovali Sputnik a Jurije Gagarina. Dívejte se, jak lidé prožívali první kroky při poznávání vesmíru.....
– sobota 7. 3. 2009 v 12:32 - ČT24
- neděle 8. 3. 2009 v 06:05 + 11:35 - ČT24
http://www.ceskatelevize.cz/program/10204191786.html?nzv=Retro
http://www.ceskatelevize.cz/program/search.php?broad=209+411+00036%2F0009
http://www.ct24.cz/


David - 4/3/2009 - 07:17

Tento příběh zaslouží srovnání s druhým člověkem na Měsíci, jeho otec byl též vysoko postavený generál a přesto první na Měsíci byl civilista !


Patek Luboš - 4/3/2009 - 08:01

quote:
Tento příběh zaslouží srovnání s druhým člověkem na Měsíci, jeho otec byl též vysoko postavený generál a přesto první na Měsíci byl civilista !


V USA o složení posádek v té době rozhodoval D. Slayton, také docela zajímavě. Stačí si přečíst nějaký článek o jeho způsobu sestavování posádek. Mezi kritéria také patřil spořádaný rodiný život, nekritizovat nadřízený, mít ten správný politický názor atd.


bejcek - 4/3/2009 - 13:29

quote:
Tento příběh zaslouží srovnání s druhým člověkem na Měsíci, jeho otec byl též vysoko postavený generál a přesto první na Měsíci byl civilista !


Ano, civilistu potřebovali prvního na Měsíci ti výše postavení, než nějaký generál! (prezident). Tato protekce (otec) Aldrinovi nepomohla.

Protekce byla, je a bude.
Kdysi Dr. Valníček na otázku jak sháněli nedostatkové materiály pro program Interkosmos odpověděl: Na někoho platil strach z rusů či politbyra, někomu se dala flaška, někdo měl rád hezkou holku, někdo se musel prosit.
Domníváte, že v současné době je tomu kolem nás jinak?


David - 4/3/2009 - 15:59

Křesel v kosmických lodích je málo, či ještě méně a soutěží se o ně všemi způsoby, ke cti soutěžících slouží ovšem to, že o ta křesla usilují byť je to může stát se značnou pravděpodobností život. Nemají proto zapotřebí lhát a klidně mohou říci pravdu, zejména když ta oficiální je značně podezřelá.


budla - 4/3/2009 - 17:45

Sice ještě jen kolem 50 hlasů, ale stejně 79 % se dívá na kosmonautiku pozotivně, bude zajímavé sledovat anketu i nadále.


http://www.ceskatelevize.cz/program/10204191786-07.03.2009-12:32-24-retro.html?fromvoted=804&idp=10204191786&time=12%3A32&ch=24&broad=209+411+00036%2F0009&backaddr=search


Milan - 2/3/2010 - 10:40

Dnes to je 32 roků od startu Sojuzu 28 s Vladimírem Remkem na palubě!


bejcek - 2/3/2010 - 11:44

A dalšího českého člověka na orbitě nevidět! Za dalších 32let?


Milan - 2/3/2011 - 15:28

Jen připomínám, že dnes je výroční den startu Vladimíra Remka do vesmíru. Třicettři roků tomu nazad...


x - 3/3/2011 - 17:30

quote:
A dalšího českého člověka na orbitě nevidět! Za dalších 32let?


Jestli mate zbytecnych 20 milonu USD - pak jiste Rusove vezmou i naseho profesilaniho letce - jako vzali podobne Slovenskeho kosmonauta.
Lety do vesmiru s lidma nejsou zalezitosti kterou by CR pri 10 minionech obyvatelech melo plne samo platit - leda po odsouhlaseni v referendu - na tom plne trvam !!!

Proste mame 10 milionu obyvatel a tak si to prepoctete se sorvnatelnym, ale bohatsim Rakouskem a mnohem vetsim a bohatsim Nemeckem a nebo srovnatelne bohatym, ale mnohem vetsim Polskem.

Jsme dobri v konstrikci pristroju pro sondy a dalsi vyzkum vesmiru tak at v tom se angazujem a lety lidi plne za nase penize necht prenechame lidnatejsim statum - leda mozne jen jako clen ESA a pouze s castecnym prispevkem CR na ten jeho let - bude plnit i ukoly ESA pri tom letu.


leemer - 8/4/2011 - 21:57

Ing. plk. Oldřich Pelčák a PhDr. Jaroslav Sýkora o výběru prvního československého kosmonauta. http://www.youtube.com/profile?user=Neviditelnypes#p/u/6/FoO4CPKm0iA


Radek Valkovič - 9/4/2011 - 08:45

Každý občan České republiky se bude moct přihlásit do příštího tendru ESA na astronauta - takže to bude jen na nás, ne na rozhodnutí politiků.


Milan - 15/2/2012 - 16:55

Vladimír Remek utnul spekulace: Do boje o Hrad nejdu
http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Vladimir-Remek-utnul-spekulace-Do-boje-o-Hrad-nejdu-223080


Pepa z Depa - 15/2/2012 - 19:27

quote:
Vladimír Remek utnul spekulace: Do boje o Hrad nejdu
http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Vladimir-Remek-utnul-spekulace-Do-boje-o-Hrad-nejdu-223080
[/quote

Tak bolsevikovi bych neveril ani slovo - ani nahodou!!!!!


Ludek_F - 2/3/2013 - 15:05

35. výročí letu 1. československého kosmonauta Vladimíra Remka
http://www.stream.cz/slavnedny/797083-2-brezen-den-kdy-do-vesmiru-vyletel-ceskoslovensky-kosmonaut

Start 1. mezinárodní posádky navazoval či byl součástí celé řady kosmických prvenství,
které přineslo vypuštení další technické generace orbitálních stanic - Saljutu 6 :
* poprvé orbitální stanice se dvěma spojovacími uzly, což umožnilo
* současný pobyt a střídání posádek
* zásobování stanice a tím prodloužení pobytu posádek
- přílet 1. první posádky Sojuzu 26 / Romaněnko + Grečko / 10.12.1977 start / 11.12.1977 spojení se Saljutem 6
- přílet 2. posádky Sojuzu 27 / Džanibekov + Makarov / současný pobyt obou posádek 11.1.- 16.1.1978
- odlet Sojuzu 26 / Džanibekov + Makarov 16.1.1978
- 1. zásobovací loď Progress 1 / 20.1.1978 start / 22.1.1978 spojení se Saljutem 6 / 6.2.1978 odpojení a zánik
- přílet 1. meznárodní první posádky Sojuzu 28 / Gubarev + Remek / 2.3.1978 start / 3.3.1978 spojení se Saljutem 6
- rekorně dlouhodobý 96 dení kosmický lett Romaněnka + Grečka / přistání 16.3.1978
- další let Saljutu6 … zánik 29.7.1982 po 1764 dnech / 4,8 rocích kosmického letu ...http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=399


Jiří Hošek - 2/3/2013 - 16:57

quote:
* poprvé orbitální stanice se dvěma spojovacími uzly
Podruhé po Skylabu (ovšem poprvé byly oba uzly využity).


Daniel Lazecký - 2/3/2013 - 19:27

http://spacedaniel.blog.cz/1303/sojuz-28-vystava
pozvánka na výstavu k příležitosti letu Sojuzu 28


Jiří Hošek - 2/3/2013 - 21:17

Danieli, máš omylem v posádce Leonova místo Gubareva.


Daniel Lazecký - 2/3/2013 - 22:02

Jiří., děkuji moc za upozornění. Chybička se vloudila
Daniel


David - 3/3/2013 - 07:06

Mise byla beze sporu " bombou" vadí mi v tom jen legenda jak byl R. k letu vybrán, jsem přesvědčen " že tam zavolal tatínek-byl velitelem letectva", údajně byly nafoceny a natočeny materiály s druhou posádkou, když se to na poslední chvíli změnilo tak zklamaná posádka se prý řádně utěšila metanolem.


novák - 3/3/2013 - 09:13

quote:
Mise byla beze sporu " bombou" vadí mi v tom jen legenda jak byl R. k letu vybrán, jsem přesvědčen " že tam zavolal tatínek-byl velitelem letectva", údajně byly nafoceny a natočeny materiály s druhou posádkou, když se to na poslední chvíli změnilo tak zklamaná posádka se prý řádně utěšila metanolem.


No, jasně. To byste musel mít mimořádně důvěryhodný zdroj, abych uvěřil, že československý generál volal do CPK, aby přeorali nominaci; že by ho někdo poslouchal; že by generálové z CPK připustili bez zvláštního důvodu jako velitele hlavní posádky civila z Eněrgije; že by současné ruské přehledy (např na astronote.ru), které pečlivě registrují každou výměnu posádek (a zaregistrovali změnu Pelčákova velitele), zrovna u Remka "změnu na poslední chvíli" zatajily.


derelict - 3/3/2013 - 09:46

quote:
... tak zklamaná posádka se prý řádně utěšila metanolem.

Chudaci, nezaregistroval jsem, ze by nekdo oslepl nebo zemrel ....
Davide, jsou fakta (tedy overitelne udaje nebo vypocty, nejlepe s uvedenim zdroje), oproti nepodlozene udaje. Nepodlozeny udaj snizuje vasi verohodnost, stejne tak jako chybne udaje. Ovsem pomylit si ethanol s metanolem je jako splest si dobre piti a raketove palivo. To druhe muzete nahradit prvnim, obracene to ale nejde.


dodge - 3/3/2013 - 09:47

quote:
quote:
Mise byla beze sporu " bombou" vadí mi v tom jen legenda jak byl R. k letu vybrán, jsem přesvědčen " že tam zavolal tatínek-byl velitelem letectva", údajně byly nafoceny a natočeny materiály s druhou posádkou, když se to na poslední chvíli změnilo tak zklamaná posádka se prý řádně utěšila metanolem.


No, jasně. To byste musel mít mimořádně důvěryhodný zdroj, abych uvěřil, že československý generál volal do CPK, aby přeorali nominaci; že by ho někdo poslouchal; že by generálové z CPK připustili bez zvláštního důvodu jako velitele hlavní posádky civila z Eněrgije; že by současné ruské přehledy (např na astronote.ru), které pečlivě registrují každou výměnu posádek (a zaregistrovali změnu Pelčákova velitele), zrovna u Remka "změnu na poslední chvíli" zatajily.
Jasným důkazem o ovlivnění výběru našeho prvního kosmonauta "shora" je samotná skutečnost, že Remek byl podprůměrným pilotem, v našem letectvu byly desítky lepších kandidátů, a bez vlivného otce by se vůbec nedostal mezi navržené uchazeče.


novák - 3/3/2013 - 13:32

quote:
Mise byla beze sporu " bombou" vadí mi v tom jen legenda jak byl R. k letu vybrán, jsem přesvědčen " že tam zavolal tatínek-byl velitelem letectva", údajně byly nafoceny a natočeny materiály s druhou posádkou, když se to na poslední chvíli změnilo tak zklamaná posádka se prý řádně utěšila metanolem.


No, jasně. To byste musel mít mimořádně důvěryhodný zdroj, abych uvěřil, že československý generál volal do CPK, aby přeorali nominaci; že by ho někdo poslouchal; že by generálové z CPK připustili bez zvláštního důvodu jako velitele hlavní posádky civila z Eněrgije; že by současné ruské přehledy (např na astronote.ru), které pečlivě registrují každou výměnu posádek (a zaregistrovali změnu Pelčákova velitele), zrovna u Remka "změnu na poslední chvíli" zatajily.
Jasným důkazem o ovlivnění výběru našeho prvního kosmonauta "shora" je samotná skutečnost, že Remek byl podprůměrným pilotem, v našem letectvu byly desítky lepších kandidátů, a bez vlivného otce by se vůbec nedostal mezi navržené uchazeče.


To jste ovšem skočil k úplně jiné fázi výběru o dva tisíce kilometrů západněji a dva roky dříve.

A není to ani argument "jedna paní povídala", jen víru člověka o několik generací mladšího, beze zdrojů, bez podkladů. No, někteří lidi věří i divnějším věcem.


David - 3/3/2013 - 14:38

V publikacích o letu R. je popsáno, že se sověti dotázali v Praze kdo má letět a bylo jim odpovězeno " ten lepší" a právě tomu nevěřím. V systému, kde bylo pravidlem že schopné řídili neschopní, šikovně poučovali nešikovní , vzdělaným byli nadřízení nevzdělaní a pod., nelze věřit tomu, že by nebyl syn velitele letectva upřednostněn před řadovým pilotem.


sinuhet - 3/3/2013 - 16:09

quote:
V publikacích o letu R. je popsáno, že se sověti dotázali v Praze kdo má letět a bylo jim odpovězeno " ten lepší" a právě tomu nevěřím. V systému, kde bylo pravidlem že schopné řídili neschopní, šikovně poučovali nešikovní , vzdělaným byli nadřízení nevzdělaní a pod., nelze věřit tomu, že by nebyl syn velitele letectva upřednostněn před řadovým pilotem.


Ať to bylo jak bylo, přátelé, ten let dopadl OK ! A dodnes je Remek jediný Čech, který byl v kosmu ! Nemá tudíž cenu neustále polemizovat, kdo měl či neměl být ten prvý ! Místo těch polemik by se mělo uznat, že Čech byl třetím "národem" v kosmu ! Krucinál, vždyť to uznává celý svět !


pospa - 3/3/2013 - 16:16

quote:
... by se mělo uznat, že Čech byl třetím "národem" v kosmu !
... a první Evropan v kosmu
... a člen první mezinárodní posádky


Daniel Lazecký - 3/3/2013 - 16:31

Vy zíráte.,my ziráme a všici čumíme jak někteří argumentují domněnkami a fámama. Je škoda,že jste se nepokusili sledovat několikrát kladené otázky a odpovědi těch nejdúležitějších-pana Remka a pana Pelčáka. Měli by jste jasno. Ostatně já sám za sebe uznávam-ano máme doposud jednoho "letového" kosmonauta,ale ve skutečnosti jsou dva-a jsem také na tento fakt hrdý. Připravovali se stejně dlouho a stejně dobře. Vycucané fakta jistých "přezdivkářú" jsou směšné. Činiti si nárok a patent na rozum ve všech směrech....hmmm to je u mnohých typická česká vlasnost a národní sport.


fritz.lochmann - 3/3/2013 - 16:53

quote:
... A dodnes je Remek jediný Čech, který byl v kosmu...
Trošku schladím tvoju národnú hrdosť, on to bol skôr slovenský Maďar než Čech , resp. potomok slovenského Maďara a českej matky. No jo. Oni tých potomkov obyvateľov Österreichisch-Ungarische Monarchie / Osztrák-Magyar Monarchia velice ťažko definovať z čisto národnostného hľadiska. Navyše v čase letu Voloďu Remka Česká republika ešte neexistovala, k tomu chýbalo nejakých 24-25 rôčkov

PS: Ináč po prílete Voloďu domov spolu s O. Pelčákom a ruskými kolegami som ho videl naživo počas besedy v našej škole, kam sa mi podarilo celkom úspešne votrieť. Ale už si z toho prd pamätám, ani to si nepamätám, či sa besedy zúčastnil aj Gubarev, alebo či boli na nej všetci štyria - pritom som mal vtedy už nejakých 17 rokov. Jediné, čo si pamätám, že nás - žiakov základných aj stredných škôl vyhnali vítať kozmonautov pozdĺž celej cesty z letiska na úrad vlády či na hrad či kam to vôbec vtedy išli.

[Upraveno 03.3.2013 fritz.lochmann]


Erakis - 3/3/2013 - 21:11

quote:
Trošku schladím tvoju národnú hrdosť, on to bol skôr slovenský Maďar než Čech , resp. potomok slovenského Maďara a českej matky. No jo. Oni tých potomkov obyvateľov Österreichisch-Ungarische Monarchie / Osztrák-Magyar Monarchia velice ťažko definovať z čisto národnostného hľadiska. Navyše v čase letu Voloďu Remka Česká republika ešte neexistovala, k tomu chýbalo nejakých 24-25 rôčkov


Tak naozaj netuším, kde si zohnal informáciu, že Jozef Remek bol maďarskej národnosti. Pochádzal totiž z Mojšovej Lúčky pri Žiline a keby si tam v miestnej krčme zahlásil túto (dez)informáciu (Remekovcov je tam stále dosť), hned by si mal pár valašiek v chrbte


fritz.lochmann - 3/3/2013 - 23:11

quote:
... Tak naozaj netuším, kde si zohnal informáciu, že Jozef Remek bol maďarskej národnosti. Pochádzal totiž z Mojšovej Lúčky pri Žiline a keby si tam v miestnej krčme zahlásil túto (dez)informáciu (Remekovcov je tam stále dosť), hned by si mal pár valašiek v chrbte
Šak hovorím, že je to v Rakúsko - Uhorsku zložité Príkladom sú napr. moji dvaja kamaráti - pokrvní bratranci jeden je Mišo K. a druhý je Gabo K. - jeden Slovák, jeden Maďar Ich dedo bol potom čo? Asi poľský Žid z Haliča presťahovaný z Istrie do Bukoviny A babička zrejme lužická Srbka s troškou bosenskej krvi. Proste taký malý rakúsko-uhorský babylón. Vysvetli si to ako chceš.


fritz.lochmann - 3/3/2013 - 23:24

quote:
V publikacích o letu R. je popsáno, že se sověti dotázali v Praze kdo má letět a bylo jim odpovězeno " ten lepší" a právě tomu nevěřím. V systému, kde bylo pravidlem že schopné řídili neschopní, šikovně poučovali nešikovní , vzdělaným byli nadřízení nevzdělaní a pod., nelze věřit tomu, že by nebyl syn velitele letectva upřednostněn před řadovým pilotem.
Davidovmu bludu odporuje aj citácia z Wikipedie: Důvody, proč byla vybrána posádka Gubarev-Remek, zatímco Nikolaj Rukavišnikov a Oldřich Pelčák zůstali jako náhradníci, jsou dodnes předmětem diskusí. Pravděpodobně ležely v soupeření mezi zainteresovanými sovětskými institucemi. Po neúspěchu letu Sojuzu 25 v říjnu 1977 byly posádky sestavovány vždy s nejméně jedním kosmonautem se zkušenostmi z předchozího letu. U mezinárodních posádek to musel být sovětský velitel, což při nedostatku zkušených vojenských kosmonautů z oddílu CPK přineslo nutnost zařadit na velitelskou pozici také kosmonauty – inženýry z Eněrgije. Prolomení dlouhá léta platícího pravidla „velitel je voják“ se pochopitelně zástupci CPK, a vojáci obecně, bránili.
V této situaci měla Gubarevova posádka výhodu proti Rukavišnikovi s Pelčákem prostě proto, že Rukavišnikov nebyl voják. I u závěrečných zkoušek (ve kterých byla dvojice Gubarev–Remek hodnocena jako o něco lepší)[9] se projevila zákulisní rivalita, když obě soupeřící skupiny nařkly protistranu, že napovídala „své“ posádce.


David - 4/3/2013 - 07:11

Kdyby byly pro rozhodnutí kdo poletí zásadní výsledky zkoušek připravenosti, tak by se sověti vůbec Prahy nedotazovali" KDO MÁ LETĚT ?", protože tak prokazatelně učinili je jasné, že zkoušky nebyly rozhodující, ta jsou zákony LOGIKY, žádné bludy.
Někde jsem tuto informaci četl jako důkaz toho jak byl československý bolševik objektivní a že v totalitě " neexistovala"protekce .


Jiřík - 4/3/2013 - 08:15

PS: Ináč po prílete Voloďu domov spolu s O. Pelčákom a ruskými kolegami som ho videl naživo počas besedy v našej škole, kam sa mi podarilo celkom úspešne votrieť. Ale už si z toho prd pamätám, ani to si nepamätám, či sa besedy zúčastnil aj Gubarev, alebo či boli na nej všetci štyria - pritom som mal vtedy už nejakých 17 rokov. Jediné, čo si pamätám, že nás - žiakov základných aj stredných škôl vyhnali vítať kozmonautov pozdĺž celej cesty z letiska na úrad vlády či na hrad či kam to vôbec vtedy išli. [Upraveno 03.3.2013 fritz.lochmann]
Zvláštní, mě tehdy bylo taky 17 a nikdo nás nikam nevyháněl. Zato vím, že bych se šel rád podívat i sám od sebe...


friendly_allien - 4/3/2013 - 09:24

quote:
Kdyby byly pro rozhodnutí kdo poletí zásadní výsledky zkoušek připravenosti, tak by se sověti vůbec Prahy nedotazovali" KDO MÁ LETĚT ?", protože tak prokazatelně učinili je jasné, že zkoušky nebyly rozhodující, ta jsou zákony LOGIKY, žádné bludy.
Někde jsem tuto informaci četl jako důkaz toho jak byl československý bolševik objektivní a že v totalitě " neexistovala"protekce .


Myslím, že nevíte, jak to funguje v realitě (i v té socialistické). Pokud mám vybrat z několika rovnocenných možností, tak přiberu další rozhodovací kritérium. Tím dalším kritériem může být téměř cokoliv: hod kostkou, dotaz do Prahy, přidání dalšího testu, ... nebo se prostě zeptám sekretářky, kdo se jí víc líbí.

Pokud tedy proběhl dotaz do Prahy (nejsem si jist, jestli nejde jen o legendu), pak to znamená že se vymýšlelo další doplňkové kritérium. Kandidáti tedy byli v zásadních věcech rovnocení, ale letět mohl jen jeden.

Nevymýšlejte zbytečné konspirace ...

... spíš se ptejme, proč nyní nemáme žádného zástupce v oddílu kosmonautů ESA (kde jsme členy)!!!


novák - 4/3/2013 - 09:28

quote:
Kdyby byly pro rozhodnutí kdo poletí zásadní výsledky zkoušek připravenosti, tak by se sověti vůbec Prahy nedotazovali" KDO MÁ LETĚT ?", protože tak prokazatelně učinili je jasné,


Jenže pro nikoho, kromě vás není vaše tvrzení důkaz ničeho, tím méně prokazatelný. Zmiňovaný odstavec na wiki je zkombinován z článků pánů Pacnera a Přibyla. To jsou mnohem důvěryhodnější lidé, než vy. Zejména pan Pacner zatím nikdy neopomenul přinést negativní informaci o bolševikovi a jeho protekcionismu.

Samozřejmě pokud přinesete něco nového od seriózního autora (žádný "odhalovatel bolševiků"), není problém to na wiki zvěčnit. (To platí pro všechny účastníky diskuze.) Remek je "Dobrý článek" (značí to stříbrný puclík vpravo nahoře), to na wiki něco znamená a nechtěl bych aby tam něco závažného chybělo.

quote:
že zkoušky nebyly rozhodující, ta jsou zákony LOGIKY, žádné bludy.


Zákony, které platí pro vás. Svět tak nefunguje.

quote:
Někde jsem tuto informaci četl


Beze jména autora a názvu díla je to bohužel jen davidovina, jen plivnutí.

quote:
jako důkaz toho jak byl československý bolševik objektivní a že v totalitě " neexistovala"protekce .


Aha, důkazů, jak byl bolševik špatný, jsem četl hodně. Zkušenost mi říká, že aby se ty důkazy blížily realitě, musí se podělit koeficientem nenávisti, číslem mezi 10 a 1000.


fritz.lochmann - 4/3/2013 - 10:27

quote:
... Zvláštní, mě tehdy bylo taky 17 a nikdo nás nikam nevyháněl. Zato vím, že bych se šel rád podívat i sám od sebe...
No mňa osobne tiež vyháňať nemuseli, ale nie všetkých to zaujímalo. Bez "organizovaného" vítania by ich zrejme hojné zástupy pracujúcich a školopovinných detí cez pracovnú dobu sotva čakali


FRAT - 4/3/2013 - 10:42

Spekulace "protože Gubarev byl voják a Rukavišnikov nikoli" jsou zavádějící konstrukcí, kterou popírá už přístup k nominaci posádek první šestice, ale i dalších, nejinak pak konkrétně Rukavišnikovo aktivní uplatnění de facto vzápětí po letu Sojuzu 28. Je to nedávný nevěrohodný výmysl, který se zde objevil a bohužel byl převzat i na jinak výtečnou wikipedii bez kritického zhodnocení právě z pohledu sestavování a nasazení posádek v tehdejším sovětském programu. Situaci zákulisí volby posádky pro Sojuz 28 popisuje přesně na této niti PETA 2.3.2009 v 9:49. Pokud se bude chtít někdy Vl. Remek k věci vyjádřit, je to na něm, a nikoli na spekulacích rádobyznalců. Oldřich Pelčák už své řekl. A navíc, souhlasím s M. Pospíšilem - jsme třetí zemí v historickém žebříčku, která měla svého kosmonauta. A ještě něco. Přes všechny vlivy, vztahy a pod. musel Vl.R. projít kompletním náročným výcvikem a musel zvládnout kosmický let - což není procházka "růžovým sadem" dodnes, a v tom nikomu žádná politika nebo strejček, tatíček nebo kamarádi nepomohli a nepomohou. To musí každý zvládnout sám. Ruku na srdce, kolik z vás zde by to dokázalo, pokud nejste jen v zajetí romantických zjednodušených představ?!


Pepa z Depa - 4/3/2013 - 15:38

To je strasne - resit tady jestli ten nebo tamten a hlavne kdo komu jak pomohl atd!!!!Klasicka ceska malost a priposranost.
Zivá cestina znela z vesmiru jako treti v dejinach to nam nikdo neodpare a na to by jsme meli byt hrdi!!!!
Doufam jen ze v soucasnych ucebnicich dejepisu na zakl.skolach je o tom aspon nejaka zminka.Jako starsi generace se jiz k takovym publikacim jen stezi propracovavam.


Andy - 4/3/2013 - 15:44

Z 5. třídy si moc dobře pamatuju, že v učebnici přírodovědy byl obrázek V. Remka .


leemer - 4/3/2013 - 15:48

quote:
... spíš se ptejme, proč nyní nemáme žádného zástupce v oddílu kosmonautů ESA (kde jsme členy)!!!Je to proto, že možnost přihlásit se do zatím posledního výběrů kosmonautů ESA byla ukončena 18. června 2008. Přihlásit se mohl jenom občan z členského státu ESA. Vzhledem k tomu, že se ČR stala členem ESA 12. listopadu 2008 je odpověď na výše zmíněnou otázku jasná.


novák - 4/3/2013 - 17:57

quote:
Spekulace "protože Gubarev byl voják a Rukavišnikov nikoli" jsou zavádějící konstrukcí, kterou popírá už přístup k nominaci posádek první šestice,


Stav byl takový:
zformováno v červnu 77 - 1. Gubarev (CPK, už letěl) + Remek; 2. Isaulov (Eněrgija, neletěl) + Pelčák

zformováno v srpnu 77 - 1. Klimuk (CPK, už 2x letěl) + Hermaszewski; 2. Kubasov (Eněrgija, už 22x letěl) + Jankowski

zformováno v srpnu 77 - 1. Bykovskij (CPK, už 2x letěl) + Jähn; 2. Gorbatko (CPK, už 2x letěl) + Köllner

Později nováčka Isaulova zaměnil veterán Rukavišnikov a v březnu 78 vzlétli Gubarev s Remkem.

Takže systém nominací mezinároních posádek roku 77 je jasný: nominováni byli veteráni (kromě záhy odstraněného Isaulova - to že byl nováček svědčí o tom, že posádka byla odpočátku záložní a Davidovo tvrzení o výměně posádek na poslední chvíli je nesmysl), civilové z Eněrgije byli pouze v záložních posádkách a ještě ne ve všech.

quote:
Je to nedávný nevěrohodný výmysl,


Je to věrohodné. Viz analýza výše.


který se zde objevil a bohužel byl převzat i na jinak výtečnou wikipedii,


Ze zdejšího diskuzního fóra, při vší úctě k diskutérům, wiki nic přebírat nemůže, anonymové a a amatéři nejsou dostatečně košer zdroje. Přebrán je z PŘIBYL, Tomáš. Jak to bylo s výběrem posádek?. Letectví a kosmonautika. březen 2008, čís. 3, s. 13–14.

quote:
bez kritického zhodnocení právě z pohledu sestavování a nasazení posádek v tehdejším sovětském programu.


Mě postačilo zhodnocení páně Přibyla. Máte-li něco lepšího sem s tím.

quote:
Situaci zákulisí volby posádky pro Sojuz 28 popisuje přesně na této niti PETA 2.3.2009 v 9:49.


Nikoliv, Peta tvrdí cosi o předběžném administrativním třídění pilotů (červen 76) ještě před vlastním výběrem. O výběru posádek (červen 77) v Moskvě nic.

quote:
Pokud se bude chtít někdy Vl. Remek k věci vyjádřit, je to na něm, a nikoli na spekulacích rádobyznalců.


Remek se vyjádřil. Ovšem ne tak jak by někteří chtěli.

Za "jinak výtečnou wiki" děkuji.


pospa - 5/3/2013 - 09:04

quote:
Ze zdejšího diskuzního fóra, při vší úctě k diskutérům, wiki nic přebírat nemůže, anonymové a a amatéři nejsou dostatečně košer zdroje. Přebrán je z PŘIBYL, Tomáš. Jak to bylo s výběrem posádek?. Letectví a kosmonautika. březen 2008, čís. 3, s. 13–14.
Při vší úctě, pane Novák, pokud jsou jako relevantní zdroj brány také články TP v L+K, tak potom si Wiki CZ nastavila dost nízkou laťku.

A ke zdejší diskusní komunitě jen připomíním, že mezi jejími aktivními účastníky byli/jsou taky profesionálové, jako například : Antonín Vítek, Michal Václavík, Milan Halousek, Lubor Lejček, Tomáš Svitek, Jakub Kapuš a další.


David - 5/3/2013 - 13:40

V každém případně je podivné, že se průměrný, možná dokonce podprůměrný, pilot s nadváhou se z ničeho nic stane špičkovým kosmonautem.


novák - 5/3/2013 - 13:43

quote:
quote:
Ze zdejšího diskuzního fóra, při vší úctě k diskutérům, wiki nic přebírat nemůže, anonymové a a amatéři nejsou dostatečně košer zdroje. Přebrán je z PŘIBYL, Tomáš. Jak to bylo s výběrem posádek?. Letectví a kosmonautika. březen 2008, čís. 3, s. 13–14.
Při vší úctě, pane Novák, pokud jsou jako relevantní zdroj brány také články TP v L+K, tak potom si Wiki CZ nastavila dost nízkou laťku.

Dobře, váš názor na pana Přibyla je negativní. Nabídněte lepší český časopis než L+K. A lepšího autora. Rád se poučím. Důvod, proč je Přibyl v této otázce nedůvěryhodný by též nezaškodil.

Zatím jako jedinou alternativu zdejší diskutéři uvedli vzpomínky na legendy neznámého původu.

quote:
A ke zdejší diskusní komunitě jen připomíním, že mezi jejími aktivními účastníky byli/jsou taky profesionálové, jako například : Antonín Vítek, Michal Václavík, Milan Halousek, Lubor Lejček, Tomáš Svitek, Jakub Kapuš a další.


Ti se k věci nevyjadřují. A i kdyby se vyjádřili, pořád to co prošlo nějakou redakcí, má větší váhu než diskuzní fórum.

Až rozeberou Remkův let, rád si počtu.


Pavel Toufar - 5/3/2013 - 15:33

ad p. Novák:
Takže systém nominací mezinárodních posádek roku 77 je jasný: nominováni byli veteráni (kromě záhy odstraněného Isaulova - to že byl nováček svědčí o tom, že posádka byla odpočátku záložní a Davidovo tvrzení o výměně posádek na poslední chvíli je nesmysl), civilové z Eněrgije byli pouze v záložních posádkách a ještě ne ve všech

Stačí se zeptat O.P. a nikoli spekulovat - Isaulov byl pouze "zvažován", podobně jako v jiných případech i další, ale příslušná komise rovnou při sestavování posádek určila Rukavišnikova - tzn. Isaulov nikdy nezahájil ani minutu základní přípravy s O.P., nebyli si dokonce ani představeni v tomto smyslu, byť se poznali, ale to proto, že bydleli tehdy ve Hvězdném ve stejném domě a při jednom rozhovoru o původních úvahách jeho nominace se Isaulov zmínil.
A že "od začátku měla přednost posádka s Gubarevem, protože Gubarev byl voják", to se kdesi odkudsi a kýmsi vzalo až v docela nedávné době a zjevně jde o pouhý výmysl, protože pro toto tvrzení neexistuje žádný věrohodný ani náznak z rozhovorů s přímými účastníky. Zdraví pt


Pavel Toufar - 5/3/2013 - 15:42

a omluva, že ještě zatěžuji textem - - - dodatečná drobná poznámka k tvrzení, že "D. slova o výměně posádek jsou nesmyslem, a že už dříve bylo rozhodnuto, která posádka je hlavní a která záložní" - i zde si dovoluji oponovat, a opět se odvolám na přímá svědectví skutečně přímých aktérů - rozhodnutí bylo i podle slov Rusů nakonec učiněno v Praze (ostatně, když bylo v Praze setkání ASE, nebylo nic jednoduššího, než se zeptat přímo Šatalova, ne?). Musím dát za pravdu panu M. Pospíšilovi, že pramen (článek ing. Přibyla v LaK) nevyužil přímých - a vzhledem ke zmíněné přítomnosti Šatalova v Praze v nedávné době - dostupných informací.


Daniel Lazecký - 5/3/2013 - 17:41

David:
V každém případně je podivné, že se průměrný, možná dokonce podprůměrný, pilot s nadváhou se z ničeho nic stane špičkovým kosmonautem.
------------------------------------------------------------------
Dotaz na špičkového odborníka a všestraného znalce "Davida".
Mohu prosím dostat erudovaný výklad nad podivem a resp. co je pojem prúměrný a podprúměrný pilot s nadváhou ? Prosím také o výklad obsáhlejší a jasný ,aby to pochopili i hlupáci mého formátu ?
Děkuji


dodge - 5/3/2013 - 17:59

quote:
David:
V každém případně je podivné, že se průměrný, možná dokonce podprůměrný, pilot s nadváhou se z ničeho nic stane špičkovým kosmonautem.
------------------------------------------------------------------
Dotaz na špičkového odborníka a všestraného znalce "Davida".
Mohu prosím dostat erudovaný výklad nad podivem a resp. co je pojem prúměrný a podprúměrný pilot s nadváhou ? Prosím také o výklad obsáhlejší a jasný ,aby to pochopili i hlupáci mého formátu ?
DěkujiPodprůměrný pilot v porovnání s ostatními kandidáty pilot, který v době výběru kandidátů do týmu kosmonautů je na takovém stupni stupni výcviku, že nelétá sólové lety, ale pouze ve dvojím řízení s instruktorem. (v době zařazení do týmu kosmonautů V.R.)

Pilot s nadváhou je pilot, jehož váha je tak vysoká, že bez protekce nemůže být zařazen mezi kanditáty (v době zařazení do týmu kosmonautů V.R.)

Skutečnost, že o tom kdo poletí se rozhodlo skutečně v ČSSR již v okamžiku kdy byl do týmu zařazen V.R. a celé "výběrové řízení" byla jenom maškaráda, je mezi tehdejšími příslušníky našeho letectva všeobecně známou skutečností. Toto nejsou žádné domněnky, ale pouze konstatování skutečnosti.


Tomík - 5/3/2013 - 18:57

quote:
quote:
David:
V každém případně je podivné, že se průměrný, možná dokonce podprůměrný, pilot s nadváhou se z ničeho nic stane špičkovým kosmonautem.
------------------------------------------------------------------
Dotaz na špičkového odborníka a všestraného znalce "Davida".
Mohu prosím dostat erudovaný výklad nad podivem a resp. co je pojem prúměrný a podprúměrný pilot s nadváhou ? Prosím také o výklad obsáhlejší a jasný ,aby to pochopili i hlupáci mého formátu ?
DěkujiPodprůměrný pilot v porovnání s ostatními kandidáty pilot, který v době výběru kandidátů do týmu kosmonautů je na takovém stupni stupni výcviku, že nelétá sólové lety, ale pouze ve dvojím řízení s instruktorem. (v době zařazení do týmu kosmonautů V.R.)

Pilot s nadváhou je pilot, jehož váha je tak vysoká, že bez protekce nemůže být zařazen mezi kanditáty (v době zařazení do týmu kosmonautů V.R.)

Skutečnost, že o tom kdo poletí se rozhodlo skutečně v ČSSR již v okamžiku kdy byl do týmu zařazen V.R. a celé "výběrové řízení" byla jenom maškaráda, je mezi tehdejšími příslušníky našeho letectva všeobecně známou skutečností. Toto nejsou žádné domněnky, ale pouze konstatování skutečnosti.Konstatování skutečnosti "jedna paní povídala aneb JPP ?"
Tak sem dejte vážený nějaký DŮKAZ. Jinak je to jen typické pomlouvání po česku.
Možné to je, jistě. Tak to prosím dokažte.

Děkuji.


Daniel Lazecký - 5/3/2013 - 19:06

Mán dojem, že jsem podal dotaz na tzv. "David" ne nějaký "dodge",ale to je již jedno. Mnozí si tady svým tvrzením protiřečí a doslova tlachá-to není diskuze,kterou nepovažuji za předmětnou. Tedy utínám zde svou přítomnost


David - 5/3/2013 - 21:01

Jasná věc je, že v jednom v prvních sít, v nichž uvíznou kandidáti kosmických letů, jsou fyzické parametry, t.j výška a váha a a nikdo se s těmi co je nemají ani nebaví a ejhle R.s nadváhou tam neuvízl.


dodge - 5/3/2013 - 21:08
Konstatování skutečnosti "jedna paní povídala aneb JPP ?"
Tak sem dejte vážený nějaký DŮKAZ. Jinak je to jen typické pomlouvání po česku.
Možné to je, jistě. Tak to prosím dokažte.

Děkuji.
To jsou všeobecně známá objektivní fakta, která netřeba dokazovat, stejně jako Newtonovy nebo Keplerovy zákony. Ty existují rovněž zcela nezávisle na tom zda jim někdo věří nebo nevěří.


David - 6/3/2013 - 07:00

Úplnou pravdu se asi nikdy nedozvíme.Komunizmus jako světové náboženství č. 3 je založen na lži. A komunisté tuto povýšili nad pravdu a jsou citliví na vše, co by se dotklo rodné strany/církve a tomu dokážou obětovat vše i životy. Ostatně u zrodu komunismu stál teolog, sice nedostudovaný, ale teolog.Z tohoto důvodu nelze čekat od pánů R. a P. či jejich sovětských, nyní ruských kolegů, že řeknou něco co by vrhlo byť stínek na jejich rodnou stranu/církev.
Legenda o níž jsem se na počátku této minidiskuze zmínil vznikla zřejmě právě proto, aby do očí bijící protekce a to nejen v rozhodující chvíli, ale i při výběru " kandidátů v ČSSR dávno před tím, byla " navždy" pokryta, že to bylo nutné je jisté, vždyť R. měl spoustu kolegů, kteží jeho " výkony" za kniplem znali in natura a byť všichni byli stokrát prověření komunisté bylo jisté, že se někdo " uřekne".


novák - 6/3/2013 - 13:09

quote:
a omluva, že ještě zatěžuji textem ... opět se odvolám na přímá svědectví skutečně přímých aktérů - rozhodnutí bylo i podle slov Rusů nakonec učiněno v Praze (ostatně, když bylo v Praze setkání ASE, nebylo nic jednoduššího, než se zeptat přímo Šatalova, ne?)


V žádném případě se nemusíte omlouvat, velmi děkuji za vyjádření.

Na vysvětlení: O Isaulovi atd. nespekuluji, ale opisuji z ruských zdrojů, v tomto případě z příslušných hesel encyklopedie http://www.astronaut.ru , stejná informace je i textu 2. Пилотируемые полеты на орбитальную станцию "Салют-6" (1977-1981 гг.), разработанную под руководством академика В.П. Глушко. Программа "Интеркосмос".
dostupném na http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia/publications/index.shtml?index_aglu.html

Nicméně, jestliže se přímí aktéři vyjádřili, bylo by možno odkázat na nějaký písemný zdroj? Bez něj wikipedii opravit nelze a vaše zdejší vyjádření zapadne. Kdybych měl něco v ruce, opravil bych to i sám. Ale bohužel netuším, kde a kdo publikoval rozhovor se Šatalovem (případně kde najít jinou dokumentaci uvádějící věci na pravou míru). Mohl by jste mne navést?


novák - 6/3/2013 - 13:21

quote:
To jsou všeobecně známá objektivní fakta, která netřeba dokazovat, stejně jako Newtonovy nebo Keplerovy zákony.


Znění K. a N. zákonů není problém dohledat v literatuře. To co říkáte tak snadno dohledatelné není, jinak by jste jistě uvedl odkaz.

Všeobecně známým informacím, které se nedokazují, a které jsou zřídka zapsány, protože se šíří ústním podáním, se častěji než "fakta"/"zákony" říká "fámy". Zdejším specialistou na informace, které netřeba dokazovat, stačí věřit, je Vlado, třeba vám dovolí využívat jeho vlákno.

to David: 1. Jak zněly požadavky na kosmonauty roku 76? 2. Mezi Židy teologii studoval málokdo, a ten konkrétní zakladatel z Trevíru studoval právo, později filozofii a literaturu.


Pavel Toufar - 7/3/2013 - 08:46

ad p. Novák: Mohl by jste mne navést?
Napište mi prosím na e-mail pavel.toufar@quick.cz
díky a srdečně zdravím pt


Andy - 8/3/2013 - 15:16

quote:
Je to proto, že možnost přihlásit se do zatím posledního výběrů kosmonautů ESA byla ukončena 18. června 2008. Přihlásit se mohl jenom občan z členského státu ESA. Vzhledem k tomu, že se ČR stala členem ESA 12. listopadu 2008 je odpověď na výše zmíněnou otázku jasná.


Sice trochu OT, ale... Michale, je známý termín, kdy bude další "výběrák"?


bejcek - 4/9/2013 - 11:42

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=787811

Remek je na startu nebezpečného letu, říká Pelčák.
O letu V.Remka a jeho novém diplomatickém postu hovoří O. Pelčák. Také píše o sobě:
"Nedávno jsem po pětatřiceti letech navštívil Hvězdné městečko - Středisko přípravy ruských kosmonautů, kde jsme se s Remkem připravovali na let do kosmu. A víte, že si mě tam ještě pamatovali?".

Jan Gazdík
17.8.2013


M.Filip - 23/10/2013 - 21:51

quote:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=787811
O letu V.Remka a jeho novém diplomatickém postu hovoří O. Pelčák.

Volby 2013 - Jihočeský kraj - SPOZ
4.Ing. Oldřich Pelčák, důchodce, Praha, SPOZ, kosmonaut-kand.
http://jihocesky.spoz2013.cz/texty/1353/


M.Filip - 23/10/2013 - 22:00

quote:
Oldřich Pelčák

http://ceskobudejovicky.denik.cz/online-rozhovor/online_politika_pelcak_cb13.html


admin - 16/2/2018 - 10:08

Letos to bude 40 let od letu Vladimíra Remka. U té příležitosti se uskuteční setkání na Kraví hoře v brněnské hvězdárně.
Jejich systém neumožňuje linkování konkrétní události(nebo jsem to alespoň nenašel), takže si to nalistujte:

http://www.hvezdarna.cz/?page_id=2879

A vypadá to, že tam bude celá řada dalších astronautů.


Milan - 16/2/2018 - 11:52

Aktuální info se jmény (přímo uvedenými, nebo v náznacích...) možných kosmo-hostů.


Kosmonauti přistanou na Kraví hoře
(Právo, 13.02.2018)

Hvězdné setkání. To bez nadsázky čeká Brno, a především hvězdárnu na Kraví hoře, kam 7. března dorazí desítka kosmonautů z různých koutů Evropy. Budou mezi nimi nejen veteráni, ale i stále ještě aktivní cestovatelé nekonečnem.
Mimořádné setkání bude mimo jiné holdem Vladimíru Remkovi, od jehož sedmidenního letu do vesmíru uplyne 2. března už 40 let. Akce má však i praktické cíle, protože v ČR a především v Brně je hned několik firem, které se na probíhajících vesmírných programech podílejí. Na počest této události dokonce proletí nad Brnem v pravé poledne letka gripenů.
"Různě velké skupinky kosmonautů už byly v Brně několikrát. Takto velké setkání se však koná poprvé a je skutečně jedinečné. Jeho příprava nám zabrala prakticky celý rok. Většina z účastníků je i bez ohledu na věk totiž ještě stále velmi aktivní, zapojují se nejen v politice, ale právě ve společných kosmických projektech, takže najít pro všechny vyhovující termín nebylo zase tak jednoduché. I když je pravda, že se nám jeden z pozvaných ze zdravotních důvodů omluvil," vysvětlil iniciátor setkání, ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek. To, že se akce koná právě v Brně, není vůbec náhodou. Právě na brněnské hvězdárně byl a dosud je Vladimír Remek jako doma, neboť pod zdejší hvězdářské kopule dlouho přicházel jako nadšený pozorovatel už v době školní docházky a do nynějška s hvězdárnou spolupracuje. Do Brna přijedou mimo Remka i hvězdoplavci z bývalé NDR a Polska, Rakušan, Maďar, Rumun, Slovák. Dorazí i ředitel pilotovaných letů prestižní Evropské kosmické agentury (ESA), rovněž bývalý kosmonaut Frank de Vinne. Chybět nebudou ani otec a syn Jurij a Vladimír Romaněnkové, přičemž Vladimír je stále ještě aktivním kosmonautem.
"Nechceme, aby šlo jen o vzpomínkovou akci, jednat se bude i o dalších možnostech zapojení firem či výzkumů do kosmických programů, přičemž Brno v tomto ohledu sehrává velmi významnou úlohu," doplnil ředitel. Na akci pod záštitou primátora i krajského hejtmana se dopoledne otevře v Technickém muzeu výstava věnovaná programu Interkosmos, letcům do kosmu mimo velmoci Rusko a USA. Odpoledne bude na hvězdárně mimo jiné možné získat na zvláště zřízené poštovní přepážce speciální kosmické razítko na dopisnici, kterou pro tuto příležitost vydala česká pošta. Připravuje se i autogramiáda.
"Praktická část setkání, již bez účasti veřejnosti, se uskuteční v podvečer v Jihomoravském inovačním centru, kde bude mimo jiné oficiálně otevřena i pobočka Evropské kosmické agentury – Business inovation center ESA. To je instituce mající na starosti finanční pobídky firmám, které se zapojují do kosmického programu," popsal Dušek část programu mimořádné akce.


Milan - 16/2/2018 - 12:07

*** Chybět nebudou ani otec a syn Jurij a Vladimír Romaněnkové, přičemž Vladimír je stále ještě aktivním kosmonautem.***


Samozřejmě, že se jedná o Jurije a Romana Romaněnkovi :-)


admin - 1/3/2018 - 10:56

https://www.aeroweb.cz/clanky/5627-vladimir-remek-40-let-od-startu-do-vesmiru


admin - 2/3/2018 - 10:43

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/vladimir-remek-se-do-vesmiru-dostal-i-diky-srpnu-1968-rika-publicista-pavel-toufar--1788846


Ludek_F - 17/3/2018 - 00:03

7.3.2018 - oslava 40. výročí letu Vladimíra Remka v Sojuzu 28
pořádaná Hvězdárnou a planetáriem v Brně byla vynikající :

/ LF


Ludek_F - 17/3/2018 - 00:12Brno 7.3.2018 ... a naznám mnoho fotek z doby po kosmickém letu,
kde jsou Vladimír Remek a Oldřich Pečák společně :

foto FB HaP Brno [Upraveno 17.3.2018 Ludek_F]


Ludek_F - 17/3/2018 - 01:35

7.3.2018 : video ze zahájení kosmonautické výstavy v Technickém muzeu Brna
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/primy-prenos-jediny-ceskoslovensky-kosmonaut-vladimir-remek-slavi-40-let-od-letu-do-vesmiru-43423
/ zdroj: seznam.cz /


Milan - 26/9/2018 - 09:53

První československý kosmonaut Vladimír Remek dnes slaví své 70. narozeniny.Přidávám se se svým přáním pohody, štěstí a zdraví k zástupu dalších gratulantů!


admin - 26/9/2018 - 13:21

Večer mu připijeme na zdraví.


xChaos - 2/3/2019 - 11:46

Twitter účet ESA označil Remka za "1.evropského astronauta" :-)
https://twitter.com/ESA_History/status/1101769865021538304


alamo - 2/3/2019 - 14:28

Dejepis je veľmi zábavná veda.


Spacedaniel - 2/11/2019 - 16:43

Dnes slaví své 76. narozeniny pan ing.plk. Oldřich Pelčák.

Všechno nejlepší k Vaším narozeninám. Hodně štěstí a především pevné zdraví. Stále dobrou náladu a obří pohodu , tak jak si Vás všichni pamatujeme!!!!!


Toto téma přichází z:
http://www.kosmo.cz

Url tohoto webu:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=2&tid=1232