Témata: Bylo v české TV apod.

leemer - 14/3/2012 - 00:55

Podíval jsem se na osobní stránky Tomáše Přibyla, kde jsem objevil informaci o jeho výstupu v TV (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/212411000370308/obsah/193610-dopad-slunecnich-erupci/) ohledně zvýšené sluneční činnosti a SEP. Jako člověk částečně znalý problematiky jsem se musel chytat za hlavu. První údiv byl, proč nebyli přizváni do TV čeští odborníci na kosmické počasí, např. z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nebo Matematicko-fyzikální fakulty UK, kteří mají s tímto tématem zkušenosti a jsou odborně erudovaní. Pak mě dostaly T. Přibylem prezentované bludné proudy, kdy evidentně „expert“ neví, o čem mluví, ale interpretuje to tak sugestivně, že tomu laik uvěří a to je bohužel velká škoda, protože je tímto klamán. Stejně tak u sondy Venus Express je to absolutní nesmysl. U této sondy došlo k saturaci CCD čipů u senzorů orientace polohy hvězd (tzv. star trackers). Dle protokolu byly funkce převedeny na záložní jednotku B, ale (samozřejmě) i ta byla oslepena. Nikdy ale nebyla ztracena kontrola nad orientací sondy, kterou pořád zajišťovaly gyroskopy. Tento systém není dokonalý a právě senzory polohy hvězd slouží ke kalibraci gyroskopů. Což bylo na čas vyřazeno z provozu, neznamená to ale v žádném případě, že by nad sondou byla ztracena kontrola. Takže ztráta orientace prezentována T. Přibylem je velmi přitažená za vlasy. A diskuze (resp. vysvětlení) ohledně zakrytí sondy planetou jako efektivní ochrany je opravdu směšná už při představě, jak vypadá zemská magnetosféra… hold je to všechno k pláči Taky by si měl T. Přibyl zjistit, jak jsou sondy/družice konstruovány a chráněny před účiny elmag pole.


vasek7 - 14/3/2012 - 01:07

Souhlasím. Navrhuji sestavit stížnost ohledně kvality příspěvků na ČT týkající se kosmonautiky a na příští kosmoschůzce dát příležitost stížnost podepsat všem, kdo s jejím zněním souhlasí. Jste pro?


-=RYS=- - 14/3/2012 - 02:41

Spise by jste meli CT/CRo navrhnout noveho cloveka za Tondu Vitka, ktery o kosmonautice vi alespon tolik co vetsina z nas zde na foru.

Jinak to dopadne tak, ze co porad/zprava o kosmonautice, to pokazde jine bludne informace.

Jeste chvilku a na mediich zacnou tvrdit, ze Dragon a Sojuz je raketoplan a ze robonaut je skrytej vladni experiment CYLON.

Najdete mezi sebou cloveka co dustojne nahradi pana Vitka v mediich.


Popravde, kdyz jsem se asi pred 2 tydnama dival na CT24 na porad o kosmonautice kde byl pan Pacner, tak sice v odpovedich byl znat u vek (nekdy byl pan Pacner "trochu mimo"), presto vetsinou odpovidal technicky presne tak, aby to laik pochopil.


Nadruhou stranu cetl jsem jeden blog redaktora z CT kde napsal poznamku.... probuch!! kdo ted Tondu nahradi! na koho se maji media obratit? .

Rekl bych, se by jste to meli resit s ČKK, ktera mediim i CTK nabidne jmeno a kontakt na vhodneho nahradnika za pana Vitka.

Rikam si, ze chybi v realnem svete obsah serialu Caprica. Vyrobil by se "plastovy" robot-CYLON s podobou pana Vitka a vse co zname o panu Vitkovi + vsechny dostupne zaznamy by se do nej "nalily".


pospa - 14/3/2012 - 08:45

citace:
...Najdete mezi sebou cloveka co dustojne nahradi pana Vitka v mediich? ...
To vidím jako problém - Toda byl, i přes svůj věk, doslova chodící encyklopedie kosmonautiky s téměř dokonalým přehledem o aktuálním i historickém dění v pilotované i bezpilotní kosmonautice. Navíc šíře jeho vědomostí (mezioborově i geograficky) byla zcela bezkonkurenční.
Obávám se, že není v ČR druhý takový člověk, který by měl o kosmonautice tak rozsáhlé znalosti a ještě je dokázal srozumitelně a přitom nezkresleně podat laické veřejnosti - v tom byl AV zcela unikátní a po právu si zasloužil za své aktivity všechna ocenění, kterých se mu dostalo.

Možná by se dalo vytipovat několik osob, ať už profesionálů (publicisté, zaměstnanci CSO), nebo amatérů (členové KK, AS ČAS, tvůrci kosmo.cz), kteří jsou zaměřeni na specifické oblasti kosmonautiky, ale při vší úctě, mám pochyby o tom, že by některý z nich věděl tolik co Tonda Vítek.


leemer - 14/3/2012 - 10:32

citace:
Možná by se dalo vytipovat několik osob, ať už profesionálů (publicisté, zaměstnanci CSO), nebo amatérů (členové KK, AS ČAS, tvůrci kosmo.cz), kteří jsou zaměřeni na specifické oblasti kosmonautiky, ale při vší úctě, mám pochyby o tom, že by některý z nich věděl tolik co Tonda Vítek.


Tonda Vítek je nenahraditelný, protože měl celoživotní zájem o kosmonautiku a od začátku vše pečlivě sledoval. A vzhledem k tomu, že valné většině věcí velmi rozuměl, tak byl schopen je také poutavě, ale hlavně přesne interpretovat. Taková osobnost v ČR není a asi už nikdy nebude.

A vytvářet seznam osob, které mohou o kosmonautice mluvit v TV? To je kádrování, které zde bylo za minulého režimu, kdy se říkalo ty to médií můžeš a ty ne. To myslím nechceme aby se vrátilo Navíc je čistě na redakci koho si pozvou a zda budou stejného hosta zvát znovu nebo se poohlédnou po někom jiném. A pokud mi zavolá TV, že chce rozhovor o výronu koronární hmoty, tak jim řeknu pardon, ale tomu já nerozumím, ale mohu vám doporučit tyto a tyto odborníky z těchto ústavů apod. Prostě dát přednost kvalitě před sebeprezentací za každou cenu. Ale dělat nějaké seznamy a kádrovat bychom rozhodně neměli.


pospa - 14/3/2012 - 10:59

citace:
...A vytvářet seznam osob, které mohou o kosmonautice mluvit v TV? To je kádrování, ...
Michale, to jsme se asi nepochopili - omlouvám se, jestli moje formulace vyzněla tak jak jsi ji pochopil.
Neměl jsem v úmyslu navrhovat vytváření jakéhokoli seznamu "kosmo-odborníků" vhodných pro média. Je čistě jen na redakcích, koho si pozvou do rádia, TV, nechají psát do novin, webů, atd ...
Svým druhým odstavcem v předchozím příspěvku jsem jen chtěl podtrhnout ten první, tzn. jinými slovy říct, že tím co Tonda dělal, byl v podstatě unikátní a v současné době jediným (žijícím) člověkem nenahraditelný. [Upraveno 14.3.2012 pospa]


Machi - 14/3/2012 - 11:53

Tak v oblasti výzkumu Sluneční soustavy nám naštěstí ještě zůstal odborník Vítkova formátu a v dané oblasti i s výborným přehledem a to je Marcel Grün. Ale to pro TV není novinka, protože si ho do televize zvou. V jiných oblastech nevím, kdo má takový přehled (K. Pacner je spíše přes kosmickou "politiku" než přes techniku). Hold si budou skutečně muset televize zvát pro každou oblast někoho jiného (pokud chce nabízet kvalitní informace).


Vlado1 - 14/3/2012 - 13:31

To je jenom závist Michala že to Tomášovy mluví a ví, o čem mluví. Když udělá chybu, tak stačí ho na to upozornit. Jeho stránky a čt. jsou známé.


Pavel Toufar - 14/3/2012 - 14:10

citace:
To je jenom závist Michala že to Tomášovy mluví a ví, o čem mluví. Když udělá chybu, tak stačí ho na to upozornit. Jeho stránky a čt. jsou známé.

Dovolím si do této již zavádějící diskuse krátce vstoupit v reakci na p. Vlada - vše jsem si přečetl a neshledávám nic jiného, než že M.V. učinil pouze to, co mu p. Vlado přitom sám (zpětně) radí: Upozornil na kosmo.cz na chyby. Nepochopil jsem proto, co by měl komu "závidět", a zde mu p. Vladem přičítaná "závist" je tudíž zavádějící a dokonce nepatřičnou fabulací a zjevně není k čemu již diskutovat, nanejvýš, že není mravné podsouvat někomu to, čeho se nedopustil. Doporučuji diskusi ukončit a M.V. poděkovat za uvedení věcí na pravou míru a za upřesnění.


-=RYS=- - 14/3/2012 - 15:44

Zddravim Pavle.
Hodne lidi si mysli, ze je to "sranda" vystupovat pred kamerou nazivo. Hodne takovych prislo pred kameru a "zamrzlo". Neni to jen tak.
Spravne gestikulovat a vyjadrovat se pri soucasnem zamysleni co rici zachvilku.

Kdyz jsem jeste delal na MHMP, tak jsem obcas Tomasovi Mrazkovi (mluvci) pripravoval podklady. Parkrat jsem se ho zeptal, jak ze to dela. Rikal, hlavne nemyslet na to co clovek rika, jinak se zapomene.


Pavel Toufar - 14/3/2012 - 15:54

pro RYS - nemohu zaboha najít e-mail adresu, mohu poprosit na: pavel.toufar@quick.cz, ať tady nezatěžujeme osobním pokecem? Díky P.


zoronet - 14/3/2012 - 23:51

Vlado., tobě asi radí brouk pytel. Jsi vedle zase, vlastně jako vždy a navždy. Hovoří-li IT odborník v tom smyslu, že zajisté na sondě jde o indukci v nějakých drátech pak to zní jako vtip roku. Dráty jsou tak vysokého napětí....hovořil-li by skutečný odborník pak bych použil slovo vodič., obvody a podobně. Rozhoně s Michalem lze jen souhlasit a to v plném rozsahu. Pokud mne někdo vyzve k danému tématu hovořit a neznám podrobnosti? Zachovám se jako rovný chlap a přiznám nejen sobě,ale i okolí.....že prostě nevím. Někteří lidé však neví jak se co nejvíce zviditelnit, přesto,že řeknou nepodloženost.
Pokud se nacpu do pořadu TV jako nějaký a nikým korunovaný odborník ať na kosmonautiku a nebo z České kosmické kanceláře pak musím vědět o čem hovořím. Nebylo by spíše odvěci,aby hovořilo více lidí,ale každý ve svých tématech kterým skutečně rozumí ? Možná ,že si jistí lidi neuvědomují,že dělají ostudu nejen sobě,ale republice.
Michale:
Máš pravdu a dotyční si to jako chlapi prostě nechtějí připustit. Oni se považují za neomylné přeci. Stejně tak jak se rychle šíří nový objev 8stěné krychle jisté malé družice.:-))


Vlado1 - 15/3/2012 - 10:59

citace:
Vlado., tobě asi radí brouk pytel. Jsi vedle zase, vlastně jako vždy a navždy. Hovoří-li IT odborník v tom smyslu, že zajisté na sondě jde o indukci v nějakých drátech pak to zní jako vtip roku. Dráty jsou tak vysokého napětí....hovořil-li by skutečný odborník pak bych použil slovo vodič., obvody a podobně.
Ne, ne, ne. Radí mi Ferda mravenec. A ten toho umí!
To bylo sdělení pro širokou veřejnost. Je zažitý název dráty vysokého napětí. A skutečný odborník s toho může pochopit ,že jde o vodiče rozvodní sítě vysokého napětí.
Já v tom vidím konkurenční boj o nahrazení nenahraditelného pána Vítka. Čest jeho památce.


Zbycho - 15/3/2012 - 11:42

citace:
citace:
Vlado., tobě asi radí brouk pytel. Jsi vedle zase, vlastně jako vždy a navždy. Hovoří-li IT odborník v tom smyslu, že zajisté na sondě jde o indukci v nějakých drátech pak to zní jako vtip roku. Dráty jsou tak vysokého napětí....hovořil-li by skutečný odborník pak bych použil slovo vodič., obvody a podobně.
Ne, ne, ne. Radí mi Ferda mravenec. A ten toho umí!
To bylo sdělení pro širokou veřejnost. Je zažitý název dráty vysokého napětí. A skutečný odborník s toho může pochopit ,že jde o vodiče rozvodní sítě vysokého napětí.
Já v tom vidím konkurenční boj o nahrazení nenahraditelného pána Vítka. Čest jeho památce.Jasně, je to vaše vidění, to je v pořádku. Já v tom zase třeba žádný konkurenční boj nevidím, protože Tomáš Přibyl v TV vystupuje už dlouho. Pořad jsem neviděl, jen mne k těm drátům napadá, jestli to TP nechtěl podat tímto způsobem laikům, aby to pochopili (což většina diváků samozřejmě je), ale mne osobně by se líbilo oboje; vodič a vysvětlit, že jsou to ty "dráty".

Jinak už nemá smysl se v tom patlat, protože co si budeme nalhávat, zasvěcení vědí, že i v kosmo kruzích (stejně jako v každé jiné zájmové skupině), jsou lidé, kteří se navzájem nemají rádi a žel je to tu občas znát.


-=RYS=- - 16/3/2012 - 16:13

citace:
pro RYS - nemohu zaboha najít e-mail adresu, mohu poprosit na: pavel.toufar@quick.cz, ať tady nezatěžujeme osobním pokecem? Díky P.


Mas to v mailu.
Jinak info i na webu.
http://www.ok1mjo.com
http://www.ok0bez.com

A kdyz mam nabite AKU do rucni radiostanice, tak jsem jako OK1MJO invalida v okoli Zatce (okr. Louny, ne Morava) na mape http://www.aprs.fi.
Ta DIGIna/IGATE OK1OEM-1 v Zatci je tez ma, na webu OK0BEZ jsou fotky zarizeni v kovove elektrikarske skrini.

Dnes jsem zprovoznil Linux Voyage ve WRAPu, takze APRS v Zatci opet chodi.


Pavel Toufar - 17/3/2012 - 09:29

jejdamankote,nejsa radioamatérem, a pokud jde o rádio umím otočit či cvaknout knoflíkem a možná ještě naladit nějakou stanici tak by mi ten odkaz byl k ničemu, takže díky za e-mail - - - a už jsme opět na spojení P.


-=RYS=- - 18/3/2012 - 20:14

Pavle to je jednoduche.
http://aprs.fi/?call=a%2FOK1MJO&mt=roadmap&z=11&timerange=172800&_s=ss_call

Klikni na odkaz, pak v "bubline-okne" klikni na priblizeni.

A uvidis jak jsem sel okolo reky na zdravotni prochazce s moji radiostanici Kenwood TH-D7.
http://www.ok1mjo.com/files/kenwood/TH-D7A_brochures_en.pdf
http://www.ok1mjo.com/files/kenwood/100628_th-d72_pre_flyer.pdf
http://www.ok0bez.com/files/aprs/TH-D7_aku_uprava_s_GPS.jpg
http://www.ok0bez.com/files/aprs/TH-D7_AKU-pack_8xAAA_GPS-PS2_schema.jpg


Duvod, proc se o tom tady takto rozepisuju i s odkazy je ten, ze v CZE i na Slovensku jsou skupiny nadsencu, kteri si chteji postavit balon pro vypusteni az do 35km s tim, ze jim elektronika bude delat fotky a video.
Problem je, ze technicky chteji vec s on-line radiomajakem resit pomoci proprietarni technologie na "nevhodnych" kmitoctech.
Proto "jim nabizim" elegantni reseni pomoci radioamaterskeho systemu APRS, ktere je otevrene, levne a ma vsude pokryti.

Takto napriklad vypada, kdyz se otevrena GPL-GNU open-source APRS AX25 1k2 AFSK technologie pouzije v "balonovych projektech" po celem svete.
http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_balon_DC2EH-11_nad_Slovenskem.jpg
http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_balon_DC2EH.jpg
http://www.ok0bez.com/files/aprs/vodikovy_balon_USA-EU_14122011/
http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS-Geosat5_a_Kenwood.pdf
http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_mapa_tanker_u_LA.jpg

Pokud by pouzili technologii APRS, tak by se balon ve velke vysce propojil pres mnozstvi "DIGIN" po cele Evrope tak, ze by vysledek byl videt diky takovym stanicim (http://www.ok0bez.com/files/aprs/OK7RB-1_Jesenice_u_Rakovnika/APRS_OK7RB-1_14112009_13.jpg) na web mape http://www.aprs.fi i pro laiky jako si ty.
Tudiz v minute ohlaseneho vypusteni balonu/sondazni rakety/CubeSatu muze hafo lidi, vcetne laiku sledovat start, let a pristani tohoto zarizeni volne bez hesla na aprs.fi webu.
Coz by podle meho bylo mnohem zabavnejsi a poucnejsi nez v pripade uzavreneho proprietarniho protokolu jehoz vysledek by nebyl ani videt otevrene na webu pro priznivce kosmo.cz.

Dam totiz ruku do ohne, ze nejen tebe zajima on-line prenos Danske pilotovane rakety na aprs.fi.
http://aprs.fi/?call=2SPACE-7&mt=hybrid&z=18&timerange=604800&_s=ss_call
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=712&pid=77684#pid77684

To nemluvim o ISS.
http://www.youtube.com/watch?v=A4b6uH6BgxI

A co se tyce techniky, tak proprietarni zarizeni ala ZigBee na 868MHz nebo 2400MHz je v dusledku temer nepouzitelne a drazsi nez celoplanetarne pokrytej system APRS. Jehoz tracker (vysilac za 1000Kc + modem za 150Kc + GPS modul za 300Kc) vyjde levneji nez jine proprietarni neodladene zarizeni.
Zkratka tim chci konstrukterum sdelit, aby neobjevovali kolo. Ale aby rovnou vymysleli co ma APRS prenaset za data (mimo ta defauldni data o poloze, vysce, rychlosti).

A ze nemaj kluci ci zajmove skupiny vcetne CZCube volaci znak? To je prece to nejmensi, da se to resit i tak, ze by nejaky hodny HAM propujcil volacku kolektivky pro danou akci.
Samozrejme, pro CubeSat je treba pozadat CTU o vydani specialni volacky pro HAM CubeSat.

Navic by byl prinost, kdyz by balon/Cubesat vysilal zive video/obrazky z paluby a az stovky radioamateru nebo radioposluchacu by nazhavilo sve prijimace, aby mohli sledovat video na svych prijimacich.
Je vsak jasne, ze mimo sledovani polohy a telemetrie na webu aprs.fi by dana parta techniku vytvorila live-online Java videoweb, kde by se na zivo presentovalo prijimane video nejakeho monitorovaciho tymu, ktery by nekde v terenu mel tv prijimac v notebooku z L/S pasma (treba analogovy PAL-SD rozliseni) a pomoci Pinacle karty (to mam napriklad ja) by primo na kopci digitalizovali videosignal a ten pres mobilni inet CDMA/UMTS/EDGE odesilali v CIF rozliseni na web jejich sdruzeni, kde by byl odkaz pro zive sledovani videa a soucasne pro sledovani pozice a telemetrie z aprs.fi mapy.

V pripade pouziti D-ATV typu DVB-S by pro prijem postacil MPEG2 digi sat prijimac a yagina pro HAM pasmo 1.3GHz nebo 2.4GHz.
A tim padem by hromada lidi v domacnostech kde maji digitalni satelitni prijimac DVB-S by na STB napojili vhodnou smerovou antenu, naladili kmitocet/PID/VID a mohli by sledovat let zarizeni sami.

Takze otazka Pavle zni, co ty na to?
Neni snad lepsi pouzit odladenej system APRS? tak, ze kazdej by na webu na svem PC mohl sledovat on-line prenos letu pomoci stranek aprs.fi (info o APRS v cestine http://www.aprs.cz).

Nepotrebujes nic vedet o radiotechnice, staci kliknout na APRS.fi a pak vpravo si vybrat "Ukaz vse" za posledni hodinu a na mape planety si najit zarizeni/volacku kterou mas zajem sledovat, tedy sledovat jeji let.


A vubec nejlepsi je, kdyz se akce zucastni deti z nejblizsi skoly a jejich technickeho krouzku.
Pod dohledem si postavi APRS balon a vypusti ho.
http://www.qsl.net/hamcow/HAMCOW_Events/Kuss_Balloon_Launch.html
http://android.hibal.org/#DIY

Principialne to vypada tak nejak.Takhle vypada tv PAL ziva kamera pro A-ATV mod (PAL SD vysilani na 1.3 nebo 2.4GHz).
http://www.eoss.org/hardware/spin_atv.htm
http://www.eoss.org/hardware/atv/inside_atv.htm


Takze po vypusteni muze nastat ta prava zabava.

Martin


Petr Kubala - 25/8/2012 - 15:12

citace:
ad cernakus - Někdo má rád holky, jinej zase vdolky a proti gustu žádný dišputát, je to Váš názor... já bych si nedovolil radit G.K. nic takového, co jste uvedl, najmě když pojetí přednášek na VŠ je od každého přednášejícího rozdílné a především osobité a často i rázovité. Doporučuji k zamyšlení, jak širokému okruhu diváků je vysílací čas v 10:00 v TV asi tak určený, přičemž mnozí diváci o téma navíc většinou nejeví zájem, takže lze těžko požadovat vědeckou přednášku. Co jste nazval "podivínstvím", to mně nevadilo, protože bylo zjevné, že G.K. ví o čem mluví a snaží se vše srozumitelně vysvětlit, a naopak mi spíše vždy vadily a vadí projevy samozvaných odborníků a expertů na všechno, kteří jsou okouzlení sami sebou a tím, že dokáží vyslovit např. označení vědeckého přístroje apod., ale o jeho účelu a činnosti povětšinou nemají tušení, čímž nemám na mysli pouze oblast kosmonautiky, ba naopak. Ano, G.K. má osobité názory, stačí si přečíst některé jeho články, ale jde o názory nikoli pouze zajímavé, ale hlavně inspirující. Srdečně Vás zdravím a všem s omluvou, že zatěžuji stránku na úkor praktických informací. Až p. cernakus přečte - napsal bych mu přímo, kdybych měl na něj e-mail - prosím admin. o smáznutí. Díky pt


Já musím souhlasit s Pavlem Toufarem. GK mě docela zaujal, sympatický člověk, určitě lepší takový člověk s nadšením, než ráčkující rádoby odborník, který se u nás dost často dostal tam kde je jinými prostředky než díky svým schopnostem. Také je pravdou, že výklad je nutné přizpůsobit cílovému publiku.

Bohužel u nás dost drtí popularizaci vědy dvě věci. Ta první je absolutní ztráta kreativity, "tahu na branku" a nějaké reflexe současné doby - ať už to jsou sociální sítě, nebo třeba mobilní aplikace. Nikdy jsem třeba v rámci astro, kosmo rybníčku neviděl přímý přenos semináře či přednášky a hrozně se zasměji, když je jako důvod uveden ten, že by na tu přednášku přišlo méně lidí
No a tou druhou věcí je shazování a pomlouvání lidí, kteří šli se svou kůží na trh a to obvykle ze strany lidí, kteří nedělají nic nebo se snaží jen zviditelňovat.
Sorry za OT

Mod: přesunuto z vlákna MSL - příspěvek je zcela OT.

Osobní poznámka pro PK: méně zášti a více pozitivního přístupu k diskusi by zde bylo určitě vítanější...


Petr Kubala - 26/8/2012 - 09:52

Děkuji za cenzuru svého příspěvku!


leemer - 27/8/2012 - 23:12

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář v pořadu Hyde Park hovořil o Apollu 11 a Neilu Armstrongovi. http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/27.8.2012/


david - 28/8/2012 - 07:32

citace:
Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář v pořadu Hyde Park hovořil o Apollu 11 a Neilu Armstrongovi. http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/27.8.2012/


Viděl jsem to, bylo to fantastické - hovořil opravdvový odborník, nikoli nějaký novinář hrající si na odborníka.Nejvíc mne zaujala informace, že řídící středisko nemělo obraz z přistávací fáze, jen hlasovou linku, to muselo být děsně napínavé.
Nechápu však proč se pořád dělá humbuk kolem 2O vteřin do vyčerpání paliva, vždyť to není pravda, ostatně Ing. Kolář jasně řekl, že to byl interval do okamžiku, kdy by automatika - počítač vydal příkaz k odhození přistávací části LEMu, k zapálení startovacího motoru a k návratu k CM.Jednalo se tedy jen o palivo určené k pokusu o přistání a k žádné havarii, jak se snaží potrhlí novináři implantovat veřejnosti, nikdy při vyčerpání tohoto množství nemohlo dojít. Motor měl i poté stále dostatek paliva na provedení startu zpět. Ostatně na kontrolním panelu svítila kontrolka " množství", nikoli palivo!


-=RYS=- - 29/8/2012 - 02:49

Uz jsem popisoval jak fungovala radiokomunikacni system Apollo-Zeme a taky jsem sem daval obrazky s popisem.
Po celou dobu expedice byl oboustranny telco system (mimo zakrytu za Mesicem, kdy LEM jeste neodletel).
Samotny LEM mel podobny VHF telco system jako velitelsky modul, takze kdyz Collins radiove zmizel za Mesicem, tak tusim o 30MHz nize byl slyset signal z LEMu na VHF. Prijem byl tez tusim na VHF.
Cili kdyz byl velitelsky modul za Mesicem radiove zakryty, tak na Zemi vsichni slyseli vysilani z horni casti LEMu (ty dipoly byli na navratovem stupni pro pripad nouze a navratu na orbitu Mesice, kdyz by byli na podstavci LEMu, tak pri navratu by nebyla komunikace s kosmonauty).
A prave toto vysilani LEMu slyselo mnoho radioamateru na svych antennich-radiovych systemech. Bylo to potvrzeni, ze tam jsou...vcetne dopllera.

http://www.spaceaholic.com/apollo_commandmodule_vhf_transmitter_blockdiagram.jpg
S-pasmo (destnikova parabola, pozdeji i na roverech), ktere vysilalo s datama a audiem i obraz z povrchu Mesice mel jen LEM a fungoval az po pristani, kdy kosmonauti vytahli z "kufru" slozenou parabolu se stozarem.
Pochopitelne druha mensi parabola v horni casti LEMu pracovala tusim okolo 1GHz a vysilala z povrchu prvotni vystup do doby, nez nainstalovali velkou parabolu pro S pasmo s kvalitnejsim prenosem obrazu (mozna jste si vsimli, ze pri prvnim vystupu Neila na povrch byl obraz horsi nez o hodinu pozdeji kdy uz obraz s kvalitnejsim prenosem jel pres jiz vybalenou a nainstalovanou S band parabolou).


Lovely Motorola technician Mandy Biondi shows the sophisticated unit which has functioned perfectly on every mission." (Image courtesy Motorola/GDAIS).
http://www.spaceaholic.com/motorola_fileimage_apollo_sband_transponder.jpg


A PDF dokumenty o telco systemu.
http://www.hq.nasa.gov/alsj/19790073270_1979073270.pdf
http://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/NCMR-AP11.pdf


Cili pri pristavani se z dipolu (VHF) v horni odletove casti LEMu (dipol pobliz horniho prulezu) vysilalo palubni "out" audio a paralelne i telemetrie LEMu. Duvod je, protoze dipol neni smerovy, je vsesmerovy, bylo to uzito kvuli tomu, ze pri samostatnem letu-pristavani se LEM ruzne nataci/otaci/naklani a mikrovlnnej system s parabolou a V/H rotatorem by byl neumerne slozitej/tezkej/mechanicky strasne velkej. Navic behem pristavani potrebuji technici v ridicim stredisku primarne "live" telemetrii (na VHF s audiem byl o 50kHz vys PCM vysilani palubni "live" telemetrie), nikoliv zivej obraz. Ten je spise pro "divaky". Takze byl vybran system otevreneho dvojiteho dipolu, jehoz signal bylo mozno na Zemi slyset temer v jakekoliv pozici/poloze a nasmerovani polohy LEMu behem pristavani. Nasledne se vyuzival behem preletu velitelske casti, aby Collins necekal 6s pres pozemni retlanslaci a tak mohl s kosmonauty z LEMu mluvit primo behem preletu nad nima.
To byl duvod, proc se nevysilal obraz behem pristavani.

Ja osobne jsem presvedcen, ze modifikovany fast-SSTV mohli pouzit i na VHF, ale v modulaci USB misto AM....skoda, znamenalo by to doplnit system o dalsich 15kg materialu (vysilac na dalsi VHF frekvenci+ duplexer+venkovni kamera).
Uz tehdy slo vysilat v SSB modulaci, ktera je 4-8x efektivnejsi nez AM.


leemer - 23/10/2012 - 10:44

Známý publicista, a mimo jiné také čestný člen Kosmo Klubu, dr. Pavel Toufar v pořadu Hyde Park Civilizace hovořil na téma pilotovaná vs nepilotovaná kosmonautika. Záznam pořadu naleznete na http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark-civilizace/20.10.2012/


fritz.lochmann - 7/11/2012 - 22:05

Práve teraz na TV Spektrum beží dokument o sexe vo vesmire. Spomínal sa tam aj prípad manželského páru pri lete raketoplánu.
Som zvedavý, ako by mudroval David, keby počul jak americký astronaut označil ruské moduly ISS za najlepšie obývateľné a najlepšie vybavené pre pobyt na ISS


marcellino4 (neprihlaseny) - 8/11/2012 - 18:14

citace:
jak americký astronaut označil ruské moduly ISS za najlepšie obývateľné a najlepšie vybavené pre pobyt na ISS


to by som si rad pozrel


fritz.lochmann - 8/11/2012 - 18:39

citace:
citace:
jak americký astronaut označil ruské moduly ISS za najlepšie obývateľné a najlepšie vybavené pre pobyt na ISS


to by som si rad pozrel
Môžeš, TV Spektrum opakuje dokumenty do osprostenia, určite to ešte najmenej 3x pobeží.


-=RYS=- - 8/11/2012 - 19:39

Ten dil je v cestina v Divx na: http://www.sharerapid.cz/ a na http://uloz.to/ .
Dej si to vyhledat.

http://sharerapid.cz/stahuj/1857467/tajemny-vesmir-sex-ve-vesmirru.avi


marcellino4 (neprihlaseny) - 8/11/2012 - 22:03

dik za rady, uz sa stahuje. Vidim ze je tam aj par inych dielov, oplati sa vsetko stiahnut? Su tam dobre info?


fritz.lochmann - 8/11/2012 - 22:33

citace:
dik za rady, uz sa stahuje. Vidim ze je tam aj par inych dielov, oplati sa vsetko stiahnut? Su tam dobre info?
No je to dokument, robia to ľudia, nemôžeš sa spoľahnúť na všetko, čo tam uvidíš. Ale býva to zaujímavé.


fritz.lochmann - 23/3/2013 - 23:09

Na Discovery práve beží film o Apollo 11 ( 23.3.2013 23:00 ) Honem běžte koukat

Edit: Drobná oprava, je to Pocta N. Armstrongovi - ale to nič nemení na zaujímavosti dokumentu.

[Upraveno 23.3.2013 fritz.lochmann]


Agamemnon - 16/6/2013 - 12:15

viac astronómia, ale možno niekoho zaujme:
grygar v pod lampou na stv...
Kam siaha vesmír?
http://tv.sme.sk/v/27295/pod-lampou-kam-siaha-vesmir.html


Erakis - 17/6/2013 - 13:37

citace:
viac astronómia, ale možno niekoho zaujme:
grygar v pod lampou na stv...
Kam siaha vesmír?
http://tv.sme.sk/v/27295/pod-lampou-kam-siaha-vesmir.html

Väčšina otázok, ktoré moderátor Štefan Hríb kládol, boli na úrovni žiaka prvého stupňa základnej školy. A to sa tento človek pokladá za ťažkého intelektuála? Obdivujem pána Grygara za to, že mal strpenie s takým blbcom.


Agamemnon - 17/6/2013 - 13:41

hrib vzdy kladie otazky na takejto urovni... casto to robi aj kvoli tomu, ze ta relacia je urcena pre beznych ludi, ktori by s inteligentnejsimi otazkami mali asi problem


Erakis - 17/6/2013 - 13:47

Rád by som tomu veril, že to robí naschvál, ale z toho čo som videl mám silný pocit, že on sám osobne má problém s inteligentnejšími otázkami.


alamo - 17/6/2013 - 13:57

citace:
Obdivujem pána Grygara za to, že mal strpenie s takým blbcom.

Grygar má asi v tomto určitý cvik, napríklad z relácie okná vesmíru dokorán, keď musel v zákulisí strážcom ideológie vysvetľovať, prečo úspechy sovietskej vedy, nemenuje s dostatočnou razanciou
to podľa mňa, museli byť omnoho ťažšie výkony, ako debata s Hríbom


fritz.lochmann - 17/6/2013 - 14:03

citace:
Grygar má asi v tomto určitý cvik, napríklad z relácie okná vesmíru dokorán, keď musel v zákulisí strážcom ideológie vysvetľovať, prečo úspechy sovietskej vedy, nemenuje s dostatočnou razanciou
to podľa mňa, museli byť omnoho ťažšie výkony, ako debata s Hríbom
Tak toto musím pasovať na titul "Myšlienka dňa". To sa Ti podarilo, plne súhlasím


Milan - 30/7/2013 - 16:07

Dnes večer repríza Hyde Parku Civilizace o kosmických misích s astronautem Andrew FEUSTELEM, od 20:03 na ČT24. Ve studiu byl i Krteček :-)


bejcek - 20/9/2013 - 22:20

Zítra na ČT 24 Hydepark civilizace. Dr. James Rice bude odpovídat na otázky týkaljící se výzkumu Marsu atp. Ve 20.00hod.


Vít_Sedláček - 14/3/2015 - 15:36

Zdravím vespolek,
včera , 13. března, na ČT2 ve 13:55 dávali dokument Slavné meteority (2009), což už byla repríza z úterý, kdy mi to uniklo úplně… a včera jsem chytil posledních cca 20 minut. Mrzí mě to o to víc, že jsem si chtěl pořídit záznam. Proto bych se chtěl zeptat, zda čistě náhodou si to někdo nenahrál?


dodge - 14/3/2015 - 16:38

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10218488849-slavne-meteority/209542158580001/video/


Vít_Sedláček - 14/3/2015 - 18:07

citace:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10218488849-slavne-meteority/209542158580001/video/


Z webu ČT se nahrává dost obtížně... a záznam pak stejně obsahuje chyby, neboť upřednostňují znemožnění nahrávky nad dosažením maximální kvality v rámci datového toku! Nemluvě o tom, že na to vynakládají dosti velké sumy z kapes diváků. Proto z jejich webu nahrávám jen v případě, že jiná cesta je prakticky vyloučená a záznam nutně potřebuji.


M.Filip - 16/3/2015 - 22:15

citace:
Slavné meteority(2009)

http://www.csfd.cz/film/254071-slavne-meteority/filmoteka/


Toto téma přichází z:
http://www.kosmo.cz

Url tohoto webu:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=2&tid=1600