Témata: 2001

Jiří Hošek - 3/1/2001 - 10:44

MEK příspěvek #378

Zdravím Vás všechny v novém roce.

Měl bych několik otázek, na které jsem zatím nenašel odpověď.

Během nadcházejícího letu raketoplánu k ISS má být uzel PMA dočasně umístěn na nosník Z1, laboratoř Destiny má být připojena k Unity a PMA ze Z1 k Destiny (na konec stanice). Nevíte někdo, jaký průměr má průlez mezi Unity a Destiny? Opticky se mi zdá, že přesun osádky mezi americkými moduly (a v budoucnu i do evropského a japonského) bude pohodlnější než mezi ruskými.

Dále jsem dosud nepochopil způsob výměny Sojuzů na kosmické stanici.
Výměnu celé posádky Expedition 2 za Expedition 1 má zajistit mise raketoplánu 5A.1 letos v březnu. Výměna celé E3 za E2 má být letos v červnu při misi 7A.1. Znamená to, že Sojuz TM letos v dubnu poletí bez osádky nebo jeho osádka po týdnu přistane v nynějším Sojuzu TM?
Mají i v budoucnu po dobu stavby stanice zajišťovat výměny jejích stálých osádek raketoplány? Uvádí se, že E4 má dopravit raketoplán při letu 8A v lednu 2002, přitom už v říjnu 2001 má letět další Sojuz.

Mir by měl zaniknout letos mezi 26. a 28. únorem. Vzhledem k modulové konfiguraci má být dopadový koridor dlouhý 10 000 km a široký 200 km. Australané se prý obávají, že některé trosky místo do jižní části Tichého oceánu dopadnou na jejich kontinent.

Jiří Hošek


Ales Holub - 3/1/2001 - 12:32

MEK příspěvek #379

: Během nadcházejícího letu raketoplánu k ISS má být uzel
: PMA-2 dočasně umístěn na nosník Z1, laboratoř Destiny má být
: připojena k Unity a PMA-2 ze Z1 k Destiny (na konec stanice).
: Nevíte někdo, jaký průměr má průlez mezi Unity a Destiny?

Přesný rozměr neznám, ale Unity a Destiny budou propojeny
přímo přes CBM (tedy bez PMA), takže průlez bude opravdu
dost široký (přes metr - čtverec o straně cca 115 cm).

: Dále jsem dosud nepochopil způsob výměny Sojuzů na kosmické stanici.
: Znamená to, že Sojuz TM letos v dubnu poletí bez osádky
: nebo jeho osádka po týdnu přistane v nynějším Sojuzu TM?

Nový Sojuz přiletí s návštěvnickou posádkou
(tak jak se létalo občas i na Saljuty)
a ta se brzy vrátí na Zemi ve starém Sojuzu.
V první návštěvnické posádce bude možná i Dennis Tito,
který měl původně komerčně letět na Mir.

: Mají i v budoucnu po dobu stavby stanice zajišťovat
: výměny jejích stálých osádek raketoplány?

Myslím, že ano.

Aleš
Pavel Pech - 4/1/2001 - 07:34

MEK příspěvek #380

: Během nadcházejícího letu raketoplánu k ISS má být uzel PMA dočasně umístěn na nosník Z1, laboratoř Destiny má být připojena k Unity a PMA ze Z1 k Destiny (na konec stanice). Nevíte někdo, jaký průměr má průlez mezi Unity a Destiny? Opticky se mi zdá, že přesun osádky mezi americkými moduly (a v budoucnu i do evropského a japonského) bude pohodlnější než mezi ruskými.

Nikde na Internetu jsem nenasel presny rozmer, ale podle jednech starsich nakresu mi to po prepoctu z palcu vychazi na 127 cm.
Jiří Hošek - 5/1/2001 - 10:37

MEK příspěvek #381 - reakce na příspěvek #379

Děkuji za odpovědi. Našel jsem několik žhavých novinek.

ISS
Zpráva z 3.1. říká, že 30.4.2001 by měl k ISS odstartovat Sojuz s pravděpodobnou posádkou Musabajev, Baturin, Tito. K oficiálnímu jmenování osádky má teprve dojít, je ale nutné získat souhlas NASA k přestupu turisty Tita do ISS. S turistou se totiž v průběhu stavby ISS nepočítalo.

Mir
Na 16.1.2001 se připravuje start Progressu M-44, který se má spojit s Mirem a koncem února jej navést do atmosféry. Pokud se spojení nezdaří, měla by v Sojuzu odletět havarijní osádka, která se spojí s Mirem a ručně provede připojení Progressu. Posádka by Mir opustila až těsně před jeho navedením do atmosféry. Některé zprávy hovoří o složení posádky Padalka, Budarin, jiné Musabajev, Budarin. Jenže Musabajev se chystá v dubnu na ISS.

Shenzhou-2
Přesný datum startu nepilotované lodi Shenzhou-2 k 7-dennímu letu je tajný, oficiálně byl zveřejněn pouze měsíc: leden 2001. Neoficiálně se uvádí 1.polovina ledna, některé zprávy hovoří o tom, že start je stanoven na dnešek 5.1.2001!!
(Škoda cenzury zpravodajství ČT)

Jirka

Jiří Hošek - 5/1/2001 - 13:52

MEK příspěvek #382 - reakce na příspěvek #381

: Shenzhou-2
některé zprávy hovoří o tom, že start je stanoven na dnešek 5.1.2001!!
Abyste večer nekoukali od 19:15 do 19:45 na ČT1 v trapné naději, že místo tabulky uvidíte zprávy (jak to občas dělám já). Start je prý reálný až kolem 10.1.

Jirka


Jiří Hošek - 10/1/2001 - 06:59

MEK příspěvek #392 - reakce na příspěvek #381

Přátelé, přeji hezký den.

Zhruba v době, kdy jsem se včera z jedoucího vlaku díval na zatmění Měsíce, a občas něco viděl, Čína vypustila svoji druhou loď programu Shenzhou (v 1 hodinu ráno Pekingského času). V lodi je prý větší počet blíže nespecifikovaných zvířat. První let s lidmi se prý dá očekávat počátkem příštího roku.

Jirka

Toto téma přichází z:
http://www.kosmo.cz

Url tohoto webu:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=3&tid=24