xChaos - 25/2/2004 - 13:47
Když už tu byly ty diskuze o to Sojuzu2, Sojuzu z Kourou, apod...
ESA už v roce 1998 vyzkoušela takzvaný Atmospheric Reentry Demonstrator. V zásadě šlo remake kabiny Apolla, let probíhal po balistické trajektorii.
Předopkládá se, že ESA Crew Transport Vehicle by nejlevněji a nejbezpečněji šlo vytvořit připojením tohoto návratového modulu nejspíše přímo k servisnímu modulu použitého u již hotového (a nevyzkoušeného) ATV. Vznikne tak v zásadě loď podobná Boeingovské
koncepci CEV - tzn. jakési Apollo se solárními panely. V ESA si spočítali, že vícenásobná použitelnost konkrétně kabiny pro posádku
se jim prostě nevyplatí. (Na kosmickém startu není beztoho nejdražší
samotný materiál, ale spíš platy všech těch lidí, kteří to dělají jako práci na plný úvazek...)
Pilotované lety Sojuzu z Kourou by tedy byly především redundantní k
tomuto CTV, které zřejmě může mít o tolik lepší parametry než stávající Sojuz, o kolik je ATV výkonější než Progres.
Spekuluje se i o podobě japonského pilotovaného programu: zdá
se, že po doladění rakety H2 by mohl mít podobnou podobu jako hypotetický evropský - tzn. levná přestavba plánovaného zásobovacího modulu pro ISS na kosmickou loď více či méně podobnou Apollu (např. SpaceDaily.com)
.. http://131.176.49.1/spaceflight/ard1.htm ..
.. http://www.skyrocket.de/space/index_frame.htm?http://www.skyrocket.de/space/doc_sdat/ard.htm ..
alamo - 9/7/2011 - 00:30
zaujímalo by ma čo pán Jean-Jacques Dordain hovorí teraz
koncom minulého roka ešte stále veril na "socialistické plánovanie"
Bez Sojuzu bychom byli všichni nahraní, říká šéf kosmické agentury ESA
http://www.lidovky.cz/bez-sojuzu-bychom-byli-vsichni-nahrani-rika-sef-kosmicke-agentury-esa-1k4-/ln_veda.asp?c=A101004_120747_ln_veda_ev
"Nešlo by přestavět evropský nákladní modul ATV na pilotovanou loď?
Zatím žádné konkrétní plány v tomto směru nemáme, ale jednou v budoucnu - proč ne. Teoreticky by to určitě šlo. Ale záleží, jestli po takové lodi bude poptávka. Jak říkám, nejprve bychom si měli s ostatními partnery určit společnou dopravní strategii a rozdělit si, kdo bude na čem pracovat, jinak to dopadne stejně jako dnes. Pokud budou na nové pilotované lodi pracovat ve Spojených státech nebo v Rusku, není důvod, abychom se o totéž pokoušeli v Evropě. Pak bude lepší soustředit se dál na nákladní dopravu. A to je přesně důvod, proč takovou společnou dopravní strategii nutně potřebujeme. "
nie je to prejav schizofrénie ?
v jednom rozhovore si sťažovať na ruský monopol, a súčastne tvrdiť že európa žiadnu pilotovanú lod nepotrebuje?
David - 9/7/2011 - 10:55
"Bez Sojuzu je nahraná " pouze ISS, což je v podstatě ruský/sovětský výmysl a je zcela k ničemu.Všechny její " výzkumy" by se daly dělat daleko levněji, většinou bez přítomnosti člověka, který stejně na ISS většinu času pracuje jako údržbář k čemuž by mu stačilo základní vzdělání, případně výuční list instalatéra.Promrhané miliardy na ISS zbrzdily základní výzkum kosmu o 2O let,nebýt ISS mohly jž dávno být na Zemi vzorky z Marsu či Europy, nebo stát základna na Měsíci , tam by ovšem Sojuzy nedoletěly a "byly by nahrané ".
Alchymista - 9/7/2011 - 14:07
citace: "Bez Sojuzu je nahraná" pouze ISS, což je v podstatě ruský/sovětský výmysl a je zcela k ničemu.
V čase, keď amerika vymýšľala ISS, rusi a predtým sovieti lietali na Saljuty a neskôr na Mir na pol roka či na rok, zatiaľ čo američania lietali v raketopláne na "týždňovky".
K projektu ISS prizvali američania rusov, nie naopak, a bez ruskej účasti a skúseností by ešte dnes bola americká stanica Freedom len na papieri.
Tiež trend vyhlasovania nových cieľov a programov a ich následného rušenia, ktorý dnes pozorujeme, by v americkej kozmonautike začal oveľa skôr.
Takže si položme otázku, ako by vyzerala pilotovaná kozmonautika bez ISS:
Rusi by pravdepodobne stále lietali na obstarožný a riadne prestarnutý Mir - možno s niektorými novými modulmi - a vozili tam turistov na exkurzie.
Američania by už pravdepodobne nelietali vôbec, pretože raketoplány by boli už nejaký čas vyradené a náhrada v nedohľadne, rovnako ako dnes...
Bez pilotovanej kozmonautiky by sa kozmonautika vyvýjala inak - skôr smerom k okamžite komerčne využiteľným projektom, spojovacím, navigačným družiciam, a aplikáciám na sledovanie Zeme a Slnka, než smerom k prieskumu slnečného systému ako celku.
citace: nie je to prejav schizofrénie ?
v jednom rozhovore si sťažovať na ruský monopol, a súčastne tvrdiť že európa žiadnu pilotovanú lod nepotrebuje?
Je. Ale taká je celá úradnícka politika EU, nielen tá kozmická. Bohužiaľ.
Treba si tiež uvedomiť jednu vec - ATV je obvykle uvádzané ako "európske", ale nezanedbateľná časť jeho kľúčových komponentov je ruská.
[Upraveno 09.7.2011 Alchymista]
x - 9/7/2011 - 16:04
"K projektu ISS prizvali američania rusov, nie naopak, a bez ruskej účasti a skúseností by ešte dnes bola americká stanica Freedom len na papieri. "
Jen jima zcela zbytecne pohrdate - zvladli Skylab.
A co Rusove potrebovali na Miru by tez meli - ono to zas neni takova veda - to rikaji jen odpurci USA.
x - 9/7/2011 - 16:09
"Američania by už pravdepodobne nelietali vôbec, pretože raketoplány by boli už nejaký čas vyradené a náhrada v nedohľadne, rovnako ako dnes... "
Tak toto je opravdu je jen od toho kdo je chce primo posppinit a pritom dobre vi ze tomu tak zcela urcite by nebylo.
Nova kabina USA by proste jiz davno byla - jen proste nasazena na jiz existujici raketu !!! Jako by to nezvladi jiz v 60. letech - proste neprebirat pomluvy Rusofilu !!!
x - 9/7/2011 - 16:13
"nezanedbateľná časť jeho kľúčových komponentov je ruská. "
Opet jen spinite - proste Rusove maji sve navigacni systemy ke stanici zcela jiste patentovane a tudiz to mohou vyrabet jen oni !!!
Proste ja vam nerikem taky kolik procesoru z USA a dalsich soucastek i z EU Rusovem propgramu pouzivaji - je to jen naproste nesmyslne spineni !!!
x - 9/7/2011 - 16:16
"zatiaľ čo američania lietali v raketopláne na "týždňovky".
A vite ze to stacilo - vyzkumu se provedli a to bylo to hlavni.
alamo - 9/7/2011 - 21:08
mám podozrenie že ESA sa do pilotovanej lode nehrnie, z jednoduchého dôvodu, museli by stanoviť cenu za "letenku", aj pre komerčných cestujúcich
to by bolo veľmi konkrétne číslo, ktoré by toho veľa prezradilo o efektívnosti tejto organizácie
Jiří Hošek - 10/7/2011 - 06:36
citace: Nova kabina USA by proste jiz davno byla - jen proste nasazena na jiz existujici raketu !!! Jako by to nezvladi jiz v 60. letech - proste neprebirat pomluvy Rusofilu !!!
http://www.nasaimages.org/luna/servlet/detail/nasaNAS~7~7~39253~143099:Space-Station-Freedom-option-A-with
Ervé - 11/7/2011 - 09:12
Záchranná kabina pro Freedom byla podmínka od zkázy Challengeru - nejspíš by se NASA dohodla s Japonskem a Evropou, aby s pomocí NASA postavili záchrannou kabinu, případně CRV (X-38). Rusové udrželi Mir díky penězům z NASA a Evropy, takže vzájemná závislost byla navázána už od roku 1994. To umožnilo Rusům výrazně snížit potřebu peněz pro kosmonautiku a ESA + NASA nemuseli vyvíjet záchrannou loď, navíc spolupráce s Ruskem slibovala úspory a větší politickou podporu. Bez Rusů by NASA+Japonci+ESA potřebovali větší podporu, ale zase by odpadli potíže s Rusy (Zarja a hlavně Zvezda). Díky Skylabu byla NASA schopná Freedom postavit i provozovat.
Při současném systému a penězích je pro ESA + Jap zbytečné stavět vlastní loď - Ariane 5 ani H-2 nejsou levné rakety, kvůli 2 sedačkám ročně se vlastní loď nevyplatí - NASA bude mít minimálně jednu vlastní loď s dostatkem sedaček (4-6 míst, takže 8-18 sedaček ročně při 2-3 startech) a vždycky se pak dá vyjednávat s Ruskem o levnější ceně. Pokud by ESA+JAXA měli levnou dobrou raketu, mohla by se na ISS zvětšit kapacita na 7 osob - 1 stálé místo ESA a 1 JAXA - při 4měsíčních pobytech 6 míst za rok - pro 4místnou loď dostatečné 2 lety ročně.
alamo - 17/2/2022 - 06:23
Sic..
citace: Európski astronauti lietajú do vesmíru od roku 1978 , keď Nemec Sigmund Jähn vyliezol na palubu kozmickej lode Sojuz a pobudol týždeň na vesmírnej stanici Saljut 6.
https://arstechnica.com/science/2022/02/european-astronauts-call-for-development-of-a-crewed-spacecraft/
Zbytok článku je o lobovaní za to, aby Európa mala vlastnú pilotovanú loď.
alamo - 17/2/2022 - 11:04
Keď sa prenesieme, cez ťažké odborné bezvedomie autora článku.
Zostane stará dobrá otázka.
Potrebuje alebo nepotrebuje ESA, vlastný Crew dopravný systém?
Ervé - 17/2/2022 - 11:11
První byl československý Remek (Sojuz 28), polák Hermaševski druhý (Sojuz 30) a Jahn v Sojuzu 31 až třetí! Dement autor.
Pokud jde o pilotovanou loď, ESA prošustrovala velkou šanci po zkáze Columbie. Navíc nemá vhodnou raketu pro pilotované mise, Ariane 5 končí, Vega C je příliš lehká. Ariane 6 se kvůli kyslíko-vodíkovému pohonu nehodí - při letech s posádkou jsou kvůli bezpečnosti častější odklady, které misi prodražují. Navíc TPH bostery - bezpečnostní (a ekologické) riziko. Jinou raketu pro horizont 5 let nemají.
Pro ESA by bylo v současnosti lepší, kdyby si jednou za rok koupila celou misi návštěvy CrewDragonu k ISS - trénink 3 nováčků na ISS před dlouhou misí pod velením 1 zkušeného kosmonauta - 10-14 dní. Kdyby se trochu snažili, mohli letět už letos. [upraveno 17.2.2022 11:23]
NovýJiřík - 17/2/2022 - 11:41
citace 17.2.2022 - 11:11 - Ervé: První byl československý Remek (Sojuz 28), polák Hermaševski druhý (Sojuz 30) a Jahn v Sojuzu 31 až třetí! Dement autor.
Byl bych rád, kdyby byl autor opravdu dement, protože by to byl produkt pouhé blbosti, jenže se obávám, že je to jinak.
Vždyť to vidíme dokonce i v našich médiích - v každé normální zemi by byli hrdí na to, že se jejich občan dostal do vesmíru jako třetí po supervelmocech SSSR a USA. U nás je ale normou se za to stydět a radši to nepřipomínat, protože ten hnusný Remek byl hnusný komunista, důstojník hnusné československé armády, který ještě ke všemu letěl v lodi hnusného Sovětského svazu. Takže to radši vytěsnit. Totéž v případě toho Poláka.
No a pokud jde o ten uvedený článek, podle přípony .com je očividně americký a v závěru se píše, že jeho autor je Američan, což říká vše. Že prý "vedoucí vesmírný editor v Ars Technica, který pokrývá vše od astronomie přes soukromý vesmír až po NASA", a tohle že by nevěděl? Nevěřím. Jde o to, měly by se snad v článku připomínat někdejší úspěchy Interkosmosu? Hrůza pomyslet! Takže se Remek a Hermaszewski jednoduše zapřou a do popředí se postaví Němec. Sice byl z NDR, ale při dnešní úrovni historických znalostí, kdo z těch mladších to ještě ví? Že letěl v Sojuzu, nevadí, tam řadu let lítali i Američani, když neměli vlastní loď. Navíc Němec, to je übermensch, a když se to dobře napíše (napsalo), působí to dojmem, jako by reprezentoval ESA, o které se tam podrobně píše, zatímco o Interkosmosu tam není ani zmínka. No, a kdo jiný by měl letět do vesmíru po Sovětovi a Američanovi? [upraveno 17.2.2022 12:03]
Alchymista - 17/2/2022 - 12:52
citace 17.2.2022 - 11:04 - Slavomír Fridrich:
Potrebuje alebo nepotrebuje ESA, vlastný Crew dopravný systém?
Ako povedal líška v Ezopovej bájke - aj tak sú kyslé...
alamo - 17/2/2022 - 13:04
@Ervé
Takže nielen loď, ale aj nosič. Musel by to byť doslova celý nový dopravný systém.
Stornovať Ariane 6 a začať od znovu, to zaručene neprejde.
Na "trhu" to s ponukou dopravy na LEO, začína byť tesno.
Napadlo ma, či by to nebolo priechodnejšie, keby to nebol dopravný systém pre LEO, ale cislunárny priestor?
50 ton LEO nosič, a loď schopná dopraviť posádku k Mesiacu.
Keď nebudeme porovnávať so Starshipom..
Výhľadom, cenovo by sa niečo také dalo porovnať akurát s SLS, to by museli byť fakt lempli aby spravili niečo drahšie ako SLS. [upraveno 17.2.2022 13:05]
milantos - 17/2/2022 - 13:27
A myslíte, že cislunární prostor je natolik vhodný a atraktivní pro nějakou činnost, že se vyplatí několika organizacím vyvíjet celou infrastrukturu. Nebude jeden dopravce až dost ?
alamo - 17/2/2022 - 13:45
citace 17.2.2022 - 13:27 - milantos: vhodný a atraktivní
Hmm.. Keď mi prezradíte ako tie "veličiny" exaktne zmerať, rád ich zmeriam.
alamo - 17/2/2022 - 15:27
citace 17.2.2022 - 12:52 - Alchymista: Ako povedal líška v Ezopovej bájke - aj tak sú kyslé...
Odpoveď za sto bodov.
smvojj - 17/2/2022 - 19:37
ESA jsou mimoni. Sice plánují spolupráci se všemi- nasa,ross, Číňany, skutek bohužel utek.
alamo - 17/2/2022 - 20:05
https://spacenews.com/esa-to-set-up-committee-to-study-human-space-exploration-options/
Dostaneme výbor, ktorý bude otázku skúmať.
Už je s toho tak ožehavá vec, že dôvody prečo sa nedá a nechce, musí formulovať celé konzílium odborníkov.

Kamil73 - 17/2/2022 - 20:16
Evropská loď je teď podle mě utopie, ale evropský pilotovaný program se dnes přeci může obejít i bez vlastní lodě. Vždyť Evropané nemusí létat jen s NASA a tak jako si soukromé lodě pronajímají firmy jako Axiom nebo Polaris, může si je pronajmout i ESA.
A k tomu podle mě směřuje i současný výběr dvou kategorií nových evropských kosmonautů. První skupina bude stále létat s NASA na dlouhodobé mise nebo na Měsíc. Druhá skupina bude létat na krátké lety, kdy si ESA pronajme celou loď a pošle do kosmu najednou 4 až 7 lidí.
Až začne létat Starliner bude vhodná chvíle na vyhlášení tenderu na dopravu evropských kosmonautů za dvoutýdenní mise na ISS. Cena rozhoduje. Podle mě by se mohli dostat i pod 30 milionů dolarů za křeslo a pak by mohl letět i nějaký Čech
NovýJiřík - 17/2/2022 - 20:21
citace 17.2.2022 - 13:27 - milantos: A myslíte, že cislunární prostor je natolik vhodný a atraktivní pro nějakou činnost, že se vyplatí několika organizacím vyvíjet celou infrastrukturu. Nebude jeden dopravce až dost?
Naprosto souhlasím. NASA plánuje se SLS lítat jednou za 1-2 roky. Jak často by tam lítala ESA, zvlášť když má za servisní modul pro Orion slíbený bonus v podobě sem tam nějakého kosmonauta na palubě? A kolik by ta sranda při známé byrokratičnosti EU stála, vzhledem k tomu, že za ten šílený balík peněz by se nejdřív musel vytvořit organizační, vývojový, technický, genderový, rozmanitostní a já nevím jaký další výbor (všechno dobře placené posty). A otázka ze všeho nejdůležitější - JAK TO POMŮŽE V REALIZACI GREEN DEALU???
alamo - 17/2/2022 - 20:56
Základná otázka asi bude inde, na kieho frasa vlastne EÚ vôbec potrebuje nejakých astronautov?

smvojj - 17/2/2022 - 21:32
Rogozin nabídl...
https://twitter.com/Rogozin/status/1494203615044644866
smvojj - 17/2/2022 - 22:24
Nebo že by...
https://twitter.com/ArianeGroup/status/1494044181278429196
NovýJiřík - 17/2/2022 - 22:27
citace 17.2.2022 - 20:56 - Slavomír Fridrich: Základná otázka asi bude inde, na kieho frasa vlastne EÚ vôbec potrebuje nejakých astronautov?
A co takhle: Je to věc prestiže. Před 100 lety evropské země ovládaly většinu světa a jejich vědecká a ekonomická síla byla impozantní. A dnes? Postupně chátrající skanzen. De vesmíru na svých lodích už brzy začnou lítat i Indové - ti Indové, kteří před 100 lety třeli bídu s nouzí a kde tehdy vodní kolo představovalo špičkovou technologii. A co dnes předvádějí Němci, Francouzi, Angličani?
Tak už to ve světě chodí, někdo se z kolonie stane velmocí, někdo se z velmoci stane kolonií. Aneb "Pokud ruské jednotky a tanky překročí hranici s Ukrajinou, bude to znamenat konec plynovodu Nord Stream 2".
To neřekl kancléř Německa, do kterého ten plynovod vede, to řekl americký prezident, který do toho má ho.no co krafat, protože Nord Stream 2 je ze 100 % rusko-německý projekt. A německý kancléř, osoba, před kterou se od časů Bismarcka třásl celý svět, vedle toho Bidena tupě stál a neřekl na to ani bú.
alamo - 17/2/2022 - 22:39
@NovýJiřík
Veď práve..
Existencia spolku EÚ mala dávať zmysel a možnosti realizácie veciam, ktoré boli na národnej úrovni nezmyselné a nerealizovateľné..
Potažmo.. Ak EÚ nijakých astronautov nepotrebuje.
Potom je tu otázka, na kieho frasa je nám EÚ ako taká sama o sebe?

NovýJiřík - 17/2/2022 - 23:02
citace 17.2.2022 - 22:39 - Slavomír Fridrich: @NovýJiřík
Potom je tu otázka, na kieho frasa je nám EÚ ako taká sama o sebe?
Chceš to vědět?
alamo - 17/2/2022 - 23:14
@NovýJiřík
Radšej poviem takto.
Ak EÚ potrebuje astronautov ako takých. Lebo veda, technológie a ekonomické rastové multiplikátory obzvlášť..
Tak pre nich potrebuje aj vlastnú pilotovanú loď. Lebo veda, technológie a ekonomické rastové multiplikátory obzvlášť..

Alchymista - 18/2/2022 - 02:26
citace 17.2.2022 - 22:27 - NovýJiřík: To neřekl kancléř Německa, do kterého ten plynovod vede, to řekl americký prezident, který do toho má ho.no co krafat, protože Nord Stream 2 je ze 100 % rusko-německý projekt.
Nemecko je stale okupované, okupačné vojská ho nikdy neopustili.
A že Nemecko stále nemá ústavu, je len tak libůstka na dortíčku.
Slavomír - Je krajne nežiadúce, aby mala Europa vlastnú nezávislú vedu, technológie a ekonomické rastové multiplikátory obzvlášť. Ešte by mohla začať pomýšľať na nezávislú politiku... [upraveno 18.2.2022 02:32]
Kamil73 - 18/2/2022 - 06:11
Ok, místní osazenstvo se shodlo, že Evropa potřebuje vlastní pilotovanou loď. Další otázka je, kdo by jí měl postavit a kdo financovat? Měla by ESA nebo to po vzoru Američanů nechat iniciativním soukromníkům? Jsou takoví v Evropě? A co si doby, než tu loď postaví? Budeme sedět na zadku?
xChaos - 18/2/2022 - 08:49
K tomu článku na Arstechnica: je dobré vědět, že DDR (Sigmund Jähn) byla Evropa, zatímco Remek Evropa nebyl. Hmm....
Ervé - 18/2/2022 - 08:59
Neshodlo, za současných podmínek fungování je vlastní loď zbytečná a nejlepší řešení je kupovat mise od SpaceX.
Pokud chce ESA do budoucna vlastní přístup, musí zajistit finance a postavit loď, raketu a podílet se výrazně na cíli výprav, tedy nové stanici na LEO - nástupci ISS. Sedačky pro lety dál pak bude měnit za sedačky na LEO stanici.
xChaos - 18/2/2022 - 10:51
Nejdřív je potřeba vícenásobně použitelná raketa... aspon velikostí na úrovni Falcon 9, když ne Starship. Pak má teprve cenu uvažovat o lidi. Pokud by létala na Ariane, byla by to jen hračka pro úzkou elitu kosmonautů ESA z nevyspělejších zemí... když už, tak to chce pořádný počet startů, vlastní evropskou kosmickou stanici a tak...
Alchymista - 18/2/2022 - 12:03
Realny pohľad na perspektívu europskej kozmonautiky je rovnako smutný ako v ktorejkoľvek inej oblasti technického a technologického rozvoja - v lepšom prípade dočasná stagnácia na už dosiahnutom stupni, v horšom zostup - tu rýchlejší, tu pomalší, ale bez extrémnych udalostí nevyhnutný.
Bude klesať počet mozgov spôsobilých riešiť komplexné úlohy - a aj to málo, ktoré ešte bude vznikať (prakticky školským systémom navzdory), bude intenzívne odsávané do zámoria. V dohľadnej dobe už aj na východ.
citace: když už, tak to chce pořádný počet startů, vlastní evropskou kosmickou stanici a tak...
Žiadaš politické a politicko-ekonomické rozhodnutie bez masívneho ideologického základu... Bez šance - a bez perspektívy.
alamo - 18/2/2022 - 12:23
@Ervé
citace: ..vlastní loď zbytečná..
Nechápem, ako môže niekto pri súčasných skúsenostiach s následkami outsourcingu, či už čipovej-polovodičivej krízy alebo energetickej-palivovej krízy, propagovať a chváliť ďalší outsourcing čohokoľvek kamkoľvek..
Alchymista - 18/2/2022 - 13:06
Je zbytočná.
Pretože loď má zmysle len ako prostriedok na dosiahnutie nejakého cieľa, vlastníctvo lode a prípadne rakety samo o sebe zmysel príliš nemá. To by fungovalo tak pred polstoročím ako demonštrácia schopností - dnes už nie, nie na úrovni EU / ESA.
Loď by mala zmysel jedine ako súčasť programu "aspoň" na úrovni a komplexnosti čínskeho programu ("aspoň" - čínsky program je momentálne najkomplexnejší, ako jediný majú všetky potrebné prvky vlastnej konštrukcie).
Lenže - vec sa má tak, že po piatich letoch skončil aj celkom zaujímavý projekt "automated transfer vehicle" (ATV - neposudzujem, nakoľko bol efektívny, ale proste bol - a bol europsky).
Najprv bol "vylepšený" na servisný modul pre Orion, vycucnutý z nápadov - a následne hodený cez palubu kompletne.
A takýto osud čaká všetky pilotované spoločne-transatlantické projekty ESA. Od vrabca v hrsti k holubovi na streche a kondorovi vysoko v oblakoch...
[upraveno 18.2.2022 14:29]
alamo - 18/2/2022 - 13:38
citace 18.2.2022 - 13:06 - Alchymista: Je zbytočná.
Pretože loď má zmysle len ako prostriedok na dosiahnutie nejakého cieľa, vlastníctvo lode a prípadne rakety samo o sebe zmysel príliš nemá.
Takže nielen celý dopravný systém, ale aj vlastný program.
Fajn.
A čo by to teda malo byť? Ten cieľ programu?
..
Túto debatu "žeriem".
Nebavíme sa o tom čo by mali alebo mohli urobiť v NASA, za peniaze daňovníkov občanov USA. Alebo v Rusku, alebo Číne, za peniaze poddaných.. Alebo v Blue Origin alt. SpaceX za peniaze.. atď..
Bavíme sa o tom čo "my Európania", urobíme alebo neurobíme s našimi vlastnými peniazmi.
Teda ak má nejaká s tých debát zmysel, plus možnosť že aj nejak fakt ovplyvní reálne udalosti, nemala by to byť táto? [upraveno 18.2.2022 13:53]
Alchymista - 18/2/2022 - 14:37
IMHO nie. Pretože nikto "zodpovedný" nemá žiadny dôvod túto alebo akúkoľvek inú podobnú debatu počúvať.
Nie sú tam vyberaní a dosadzovaní na to, aby v strategickej oblasti niečo navrhovali či nedajbože dokonca rozhodovali.
smvojj - 18/2/2022 - 14:39
ESA spolupracuje s Číňany. Další část stanice by mohla být esa.
Je to mezinárodní stanice. Jen tam doletět s lidmi.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tiangong_space_station
K čínské stanici je amíci nedovezou.
novák - 18/2/2022 - 15:17
Loď má smysl když je raketa a program, který má cíl. Ten EU nemá.
EU vede banda šílenců odtržených od reality, které se pilotované kosmické lety dají prodat jedině jako nezbytný krok k zelené bezuhlíkaté ekonomice.
A v evropském kosmickém výzkumu není nikdo, kdo by dokázal takovou grandiózní lež zformulovat, a tím spíš jí nebude nikdo schopen obalamutit bruselské a berlínské politiky.
Takže Evropská kosmická agentura zůstává u realistické strategie nákupu míst v pilotovaných programech USA a Ruska výměnou za materiální účast na ISS a za peníze. Účast na americkém lunárním programu ve stejném módu je logickým pokračováním, nějaký nákup dodatečných míst u SpaceX, případně u Rusů může být bonusem navíc. Ohledně spolupráce s Čínou bych nic moc nečekal, to by USA nepotěšilo a Brusel chce těšit USA, že.
PS. K bandě šílenců - i zde jsou lidi žijící v obláčcích své vlastní soukromé reality (viz bludy v 18.2.2022 - 13:38 - Slavomír Fridrich), a v Berlíně a Bruselu je to ještě mnohem horší. O Londýně ani nemluvím, tamní ministryně zahraničí se ukázala býti úplnou blbkou.
alamo - 18/2/2022 - 15:23
Zaujímavé názory..

NovýJiřík - 18/2/2022 - 16:02
citace 18.2.2022 - 15:17 - novák: O Londýně ani nemluvím, tamní ministryně zahraničí se ukázala býti úplnou blbkou.
Já bych to tak katastrofálně neviděl, ona měla aspoň nějakou povšechnou představu, že Voroněž se nachází tak někde relativně poblíž Černého moře. Ale bylo by zajímavé předložit ten samý problém Bidenovi
Jinak co se týče ESA, její velký problém spočívá v tom, že je tam samý náčelník, ale chybí indiáni. Aby byla podobná organizace akceschopná, tak v ní musí být někdo, kdo je jasný lídr s tím, že ostatní podle svých možností přicmrdávají a spokojeně se vezou. Takhle to bylo v dobách Interkosmosu a dost podobné je to i v případě Spojených států a jejich různých "přidavačů". Přičemž ESA není nic jiného, než poměrně dobře situovaný přidavač, ale nemá šanci hrát autonomní roli aspoň na té úrovni, jako Japonci nebo Indové.
Alchymista - 18/2/2022 - 16:22
Ono je to vlastne jednoduché - žiadna organizácia bez náčelníka, kde sú členmi s "rovnakými právami" francúzi a briti, alebo španieli a taliani, nemôže byť funkčná. Z princípu...
smvojj - 18/2/2022 - 17:18
Co na to Michal Václavík?
xChaos - 18/2/2022 - 18:35
citace 18.2.2022 - 12:03 - Alchymista:
Žiadaš politické a politicko-ekonomické rozhodnutie bez masívneho ideologického základu... Bez šance - a bez perspektívy.
ESA je tak trochu EU naruby - EU musí všechny veřejné peníze utrácet při splnění předpokladu rovného postavení všech subjektů na společném trhu, tzn. nejde tam protěžovat nějaké domácí firmy (i když Německo a Francie můžou vždycky nakonec všechno...)
Naproti tomu ESA zadává firmám z členských zemí zakázky cca v té hodnotě, kolik peněz ta která členská země pošle (neboli: členské země přispivají ve skutečnosti prací svých firem, které si tak či onak financují sami)
Me to přijde jako dostatečně zajímavý "ideologický základ", teda. Financovat si vlastní technologické firmy a současně jim dát šanci přiučit se v rámci mezinárodní spolupráce něco nového. Podle mě má vesmír šanci jedině bez ideologie (když pomineme vágní Muskovo "make life multiplanetary" - tady je pro ESA spousta příležitostí pro podobně rozmáchlé deklarace týkající se vědy, vzdělávání, inspirace apod.)
NovýJiřík - 18/2/2022 - 18:42
citace 18.2.2022 - 16:22 - Alchymista: Ono je to vlastne jednoduché - žiadna organizácia bez náčelníka, kde sú členmi s "rovnakými právami" francúzi a briti, alebo španieli a taliani, nemôže byť funkčná. Z princípu...
Přitom ta Francie jeden čas, už je to dost dávno, vypadala poměrně nadějně, že by se mohla evropským lídrem v kosmonautice stát. Jenže jak píšeš, je vyloučené, aby Němci, Angličani, Italové a další přijali podřízené postavení subdodavatelů v jakési FrancieSpace & spol.
Tohle se v krystalicky čisté podobě projeví v budoucnosti, až (spíš bych měl napsat pokud, ale buďme optimisté) se NASA podaří návrat na Měsíc. Nejvyšší "vědecké" priority jsou jasné, šéfové NASA je veřejně vyhlásili - dostat na Měsíc černocha a ženu (předpokládám, že bílou; že by za účelem multikulturně-mezirasového páření?). Pak dojde na priority sekundární v podobě místa v Orionu pro ESA. A v té souvislosti očekávám, že se ESA rozpadne, protože dovede si někdo představit, že v souboji o první místo na Měsíci po Američanech Němec ustoupí Francouzovi? Francouz Angličanovi? Španěl Italovi?
Kamil73 - 18/2/2022 - 21:21
Průběžné shrnutí: Evropa by potřebovala jak svou loď, tak celý program s raketou a stanicí, ale prostě na to nemá ani peníze ani lidi. Podpořit nějakého evropského podnikatele, aby udělal firmu jako je Space X je chiméra, žádný takový podnikatel neexistuje.
Čili Evropě zbývá podílet se na programech jiných a používat i jejich pilotované lodě. Takže občas si zaplatit let Dragonu je docela dobrý nápad: už to někdo ESA navrhnul? (ani nechci tantiémy za autorství nápadu)
alamo - 18/2/2022 - 21:25
Ale veď sa to už raz skoro podarilo.
Hermes - Columbus
Kto a ako to vlastne vtedy presadil a zorganizoval?
Jak to tu tak čítam, bola to číra "nemožnosť".

Kamil73 - 18/2/2022 - 21:51
Brečí se tu nad technologickým i civilizačním úpadkem Evropy a spílá se evropským institucím, že za vše mohou. Ale možná že je to jen důsledek povahy Evropanů. Jsem v několika amerických skupinách, chodím tam rád, tam jsou všichni optimističtí, dychtiví a nadšení, tady diskusi ovládají "realisté" (čti staří pesimističtí páprdové s minimem fantazie a nadšení). A přesně takový je evropský kosmický program.
Nevím. Možná že jediný rozdíl mezi Evropou a Amerikou je Elon Musk, ale když Evropa nikoho takového nemá, těžko se něco změní.
Kamil73 - 18/2/2022 - 22:02
Ok. Hledejme drobná pozitiva. Co třeba Thales Alesia, tvůrce několika modulů ISS, zásobovací lodě ATV, servisního modulu Orionu a nově stavitel modulů pro stanicí Axiom? Evropa by mohla být hlavní nebo aspoň významný dodavatel modulů orbitálních stanic, ovšem dopravovaných americkými raketami a obsluhovaných americkými loděmi. Nechť ESA vyhlásí tender na zajištění trvalé přítomnosti svých dvou kosmonautů na některé nové stanici s tím že si pronajme od nějaké evropské firmy prostor v jejím obytném modulu. Firma modul postaví, nechá dopravit k nějaké stanici a ESA jí bude platit za pobyt svých kosmonautů roční nájem.
NovýJiřík - 18/2/2022 - 22:21
citace 18.2.2022 - 22:02 - Kamil73: Ok. Hledejme drobná pozitiva. Co třeba Thales Alesia, tvůrce několika modulů ISS, zásobovací lodě ATV, servisního modulu Orionu a nově stavitel modulů pro stanicí Axiom? Evropa by mohla být hlavní nebo aspoň významný dodavatel modulů orbitálních stanic, ovšem dopravovaných americkými raketami a obsluhovaných americkými loděmi. Nechť ESA vyhlásí tender na zajištění trvalé přítomnosti svých dvou kosmonautů na některé nové stanici s tím že si pronajme od nějaké evropské firmy prostor v jejím obytném modulu. Firma modul postaví, nechá dopravit k nějaké stanici a ESA jí bude platit za pobyt svých kosmonautů roční nájem.
Ano, přesně tak, pouze subdodavatel.
Co se EM týče, fakt je, že nebýt jeho, americká kosmonautika by byla v dost podobné žumpě, jako je ESA a kam se už před časem úspěšně propadla i kosmonautika ruská. Kdyby Musk umřel nebo kdyby mu v USA začali házet klacky pod nohy (Bezos, FAA a další to už dělají), jedinou perspektivou na nějaký větší rozvoj by zůstala Čína.
Alchymista - 18/2/2022 - 22:41
citace 18.2.2022 - 21:21 - Kamil73: Průběžné shrnutí: Evropa by potřebovala jak svou loď, tak celý program s raketou a stanicí, ale prostě na to nemá ani peníze ani lidi.
V Europe žije cca 550 milionov ľudí - od dve tretiny viac ako v USA. Zadlženosť je o dosť nižšia...
A každoročne sa dováža pár milionov inžinierov z Afriky, arabských krajín i z ďalej.
Takže ani o peniazoch, ani o ľudoch to určite nie je. Skôr o vôli, cieľoch a víziách...
A zdá sa, že Europa - europsky politici a ich voliči majú jeden cieľ a jednu viziu:
Universum 25
[upraveno 18.2.2022 22:45]
alamo - 18/2/2022 - 23:49
@Alchymista
Európsky polititici sú ako každý iný.
Presadzujú tzv. "verejný záujem".
To je zhruba čosi.. O čom dostatočne nahlas, verejne kričí dostatočne početná záujmová skupina.
A aby sme mohli začať kričať.. "My"..
Najprv sa musíme dohodnúť, čo to vlastne budeme kričať..
Takže nejaký konkrétny návrh, by to asi chcelo.
Hmm..
Rozhodne by to malo byť čosi rozšafnejšie, než lietať "kamsi na LEO".
Lebo je tu ten nešťastný argument "lacnejšie je si kúpiť letenku u niekoho iného".
Zaspali sme dobu, LEO zožrala komercia.
Cieľ prípadného programu, preto musí byť ďalej, niekde vyššie, kam sa komercia zatiaľ ešte neprepracovala. [upraveno 19.2.2022 02:01]
Alchymista - 19/2/2022 - 05:31
to sa v liberálnej demokracii euroatlantického typu nepočíta
citace 18.2.2022 - 23:49 - Slavomír Fridrich: Cieľ prípadného programu, preto musí byť ďalej, niekde vyššie, kam sa komercia zatiaľ ešte neprepracovala.
hmmm.... A ako sa tam chceš/chcú dostať mimo "komerciou zožraného LEO"?
alamo - 19/2/2022 - 05:44
Z debaty vyššie vyplýva, že pre prípadný pilotovaný program, aj tak bude treba vývoj úplne nového nosiča..
Tak prečo ho nespraviť trochu silnejší?
alamo - 19/2/2022 - 09:13
A čo takto?
https://spacenews.com/europe-considering-concepts-for-human-spaceflight/

ales - 19/2/2022 - 13:27
citace 18.2.2022 - 21:51 - Kamil73: ... tady diskusi ovládají "realisté" (čti staří pesimističtí páprdové s minimem fantazie a nadšení). A přesně takový je evropský kosmický program. ...
Tohle je, bohužel, odpovídající charakteristika velké části zdejšího "osazenstva", včetně mne.
Pojďme to změnit, přestaňme "hudrat na poměry" a raději hledejme způsoby, jak svět zlepšit. A pak podle toho i jednejme.
Děkuji např. xChaosovi, Slavomirovi a Kamilovi za jejich aktivní a konstruktivní přístup. Budu se o něj snažit také.
Souhlasím s tím, že si potřebujeme ujasnit (kosmonautické) cíle a pak upřesnit cesty, kterými se k nim můžeme dostat.
Cílem státní kosmonautiky by podle mne měl být základní výzkum a průzkum kosmu, kvůli rozšíření všeobecných znalostí a kvůli budoucímu možnému (komerčnímu) využití takto nalezených zdrojů a příležitostí.
Vzhledem k tomu, že pilotovaný výzkum v kosmických stanicích (na LEO) už probíhá prakticky 50 let, bohužel (podle mne) bez významnějších objevů a praktických výsledků, tak osobně tady nevidím moc důvodů, proč v tom (státně) pokračovat. Je čas to přenechat "soukromníkům", pokud se jim to finančně vyplatí.
Hlavním cílem pro státní kosmonautiku by tedy podle mně měly být kosmické sondy a přístroje pro dálkový průzkum kosmu a Země (dalekohledy, snímkování). Pro pilotovanou kosmonautiku by snad mohlo být cílem vylepšit a zrychlit "robotický" průzkum vzdálenějšího okolí Země, tedy Měsíce, Marsu a asteroidů. Moc efektivní mi to sice nepřipadá, ale budiž.
Nevím, jestli má být Evropa v těchto směrech zcela nezávislá (samostatná), nebo jestli má "jen" spolupracovat s ostatními částmi světa. Osobně se spíš přikláním ke spolupráci a využívání výsledků ostatních. Je nezávislý přístup lepší? Proč?
yamato - 19/2/2022 - 13:49
citace 19.2.2022 - 13:27 - Aleš Holub:
Nevím, jestli má být Evropa v těchto směrech zcela nezávislá (samostatná), nebo jestli má "jen" spolupracovat s ostatními částmi světa. Osobně se spíš přikláním ke spolupráci a využívání výsledků ostatních. Je nezávislý přístup lepší? Proč?
spolupraca ma tu nevyhodu, ze umoznuje skryvat pasivitu, neefektivitu a neuspechy. Ak na niecom robia vsetci spolu, tak absenciu vysledkov nie je proti comu konfrontovat.
Nie nadarmo su najvyspelejsie ekonomiky sveta zalozene na sutazi. Z toho dovodu si myslim, ze nejaka forma konkurencie by mala byt aj vo vyskume.
smvojj - 19/2/2022 - 17:36
Nezávislý přístup ve vesmíru je věc prestiže a rozvíjení technologické úrovně.
Evropa může být usa a čína montovna.
Ale vesmír je jiná liga.
xChaos - 19/2/2022 - 19:13
citace 19.2.2022 - 13:49 - yamato:
Nie nadarmo su najvyspelejsie ekonomiky sveta zalozene na sutazi. Z toho dovodu si myslim, ze nejaka forma konkurencie by mala byt aj vo vyskume.
Tak proti soutěžení nikdo není, jednak je to zábava a jednak některé věci ani nejdou z principu nějak perfektně promyslet dopředu a být si zcela jistý - zkrátka máš pár možností, které zkusit, a když každý zkusí nějakou, tak třeba jedna z nich vyjde. Prostě mutace, evoluce...
Ale malá země jako my samozřejmě nemá šanci se té soutěže zúčastnit přímo, leda že bychom si chtěli hrát na nějaké severokorejské čučche, nebo tak něco.
To znamená, že pro nás má smysl chtít, aby ESA dělala jako celek zhruba to, co bychom dělali, kdybychom byli větší země a měli na to rozpočet. No a sami se do toho zapojíme tak nějak jak to holt půjde, na co budou peníze, apod. A výsledek překvapí...
Zkrátka to dává větší smysl, než se snažit, co já vím - aby české firmy přímo usilovaly stát se subdodovateli amerických firem, které získávají zakázky NASA. Kromě toho to není jen o firmách, ale i o instucích typu univerzity, různé výzkumné ústavy... ano, můžou postupovat nezávisle a jen si koupit levný start do kosmu, proč ne. Třeba se časem dočkáme i zcela nezávislé české sondy. Ale pořád bych českou účast viděl nejradši v rámci ESA, i když třeba jako samostatný subprojekt: třeba až poletí někam sonda ESA, abychom tam mohli mít cubesat-level subsondu, co třeba podnikne samostatný flyby stejného tělesa ale z druhé strany či v jiné výšce. A takové věci...
No a abych se držel tématu... bylo by skvělé mít časem skutečného českého astronauta ESA (podotýkám, že na rozdíl od Remka by šlo o civilistu). Z celé řady hledisek, a prestiž je jednom jedno z nich. Bylo by to zkrátka praktické z hlediska úrovně komunikace ve světové vědě, výzkumu, vzdělání... ve všem.
alamo - 19/2/2022 - 19:50
citace 19.2.2022 - 13:27 - Aleš Holub:
citace 18.2.2022 - 21:51 - Kamil73: ... tady diskusi ovládají "realisté" (čti staří pesimističtí páprdové s minimem fantazie a nadšení). A přesně takový je evropský kosmický program. ...
Tohle je, bohužel, odpovídající charakteristika velké části zdejšího "osazenstva", včetně mne.
Keď tak uvažujem, tiež sa hlásim do klubu páprdov.
Máme aj spoločnú hymnu.
Jsem to já jak za mlada
Stejné věci mě napadaj
Stále mám stisk buldočí
K tomu pár vrásek u očí
Názory jsem málo změnil
Muziku mám rád
Co jsem cenil, cením dál
Už zřejmě napořád
Svůj řád
A ďakujem za uznanie "aktivizmu".
@xChaos
To je zaujímavý uhol pohľadu.
Ak by mala EÚ - ESA svoj jasne definovaný pilotovaný program, aj s vlastným dopravným systémom, prispelo by to k tomu aby sme mali konečne aj nejakých ďalších "ČeskoSlovenských" astronautov?
NovýJiřík - 19/2/2022 - 21:36
citace 19.2.2022 - 19:50 - Slavomír Fridrich: To je zaujímavý uhol pohľadu.
Ak by mala EÚ - ESA svoj jasne definovaný pilotovaný program, aj s vlastným dopravným systémom, prispelo by to k tomu aby sme mali konečne aj nejakých ďalších "ČeskoSlovenských" astronautov?
Určitě, ale bylo by to ve stylu čekání na autobus. Jak to vypadá? Člověk stojí na zastávce, v níž zastavuje pět linek, sám z nich potřebuje jen jednu. Řekněme, že všechny autobusy mají stejný interval. Teoreticky, vzato nějakým průměrem, by pak mohl člověk očekávat, že jeho autobus pojede jako třetí. Pesimista by řekl, že až jako pátý. Nicméně realista, který už má něco odčekáno, realisticky předpokládá, že všechny čtyři ostatní linky se dvakrát protočí, než konečně (snad) pojede ten jeho spoj.
V podmínkách ESA - má 22 členů. Kolik kosmonautů ESA by se ročně vypravilo nahoru? Řekněme, že dva. Podle toho bychom mohli optimisticky čekat šest let, pesimisticky jedenáct. To ale jen v případě, že všichni jsou si rovni. Yamato promine, že mu ruším jeho idealistické kruhy, ale bohužel, někteří jsou si rovnější, a to, že si jsou rovnější, se projeví nejen tím, že dostanou přednost, ale že ji dostanou několikrát.
Sečteno a podtrženo, Remek byl první a je na hodně, hodně, hóóoódně dlouho poslední Čech ve vesmíru.
Ledaže bychom se usmířili s Ruskem, jenže to by spousta "demokratů" odnesla mrtvicí. [upraveno 19.2.2022 21:44]
Alchymista - 19/2/2022 - 23:37
Aj to je dôvod, prečo fandím bláznom ako partia okolo VZLUSAT.
Český/slovenský kozmonaut/astronaut? Bela by mohol rozprávať - keby mohol rozprávať možno raz napíše pamäte čo a ako bolo naozaj...
Aj keď možno nie... Zapadol do systému.
Čo chcem povedať - mať kozmonauta nie je o poradovníku, ako skôr o práci a úlohách.
Existuje tu vôbec nejaký program, ktorý vyžaduje kozmický let a ktorý vyžaduje kozmonauta na obsluhu? Ano lebo nie?
A ak niekto chce mať silo-mocou "národného kozmonauta/astronauta", tak nech spytlíkuje nejakú "reality šou", vyberie misáka sympatií, čo sa nepoblije na kolotoči, naškrabe koľko? cca 50? melonov, hoci ako národnú zbierku, zaplatí si u Elona alebo Jarreda sedačku a má, čo chcel.
[upraveno 19.2.2022 23:48]
admin - 20/2/2022 - 01:15
Rusko není naše jediná šance dostat dalšího českého kosmonauta na oběžnou dráhu. Vůbec nechápu, jak v dnešní "spacexové" době tohle může vůbec někdo vymyslet.
Navíc nechápu, proč bychom se měli s Ruskem udobřovat. My mu nic neprovedli.
Proč mít vlastní evropskou loď? Já myslel, že je to zřejmé. Právě běží závod o to dostat člověka znovu na Měsíc a už tam trvale zůstat. Aktuálně je to závod USA a Západního Taiwanu.
Evropa se jistě přifaří k USA, bo moc dalších možností neexistuje. Ovšem kámoš, nekámoš, nechají si to řádně zaplatit a nebudeme jim moci do programu moc kecat.
Evropa(přesněji řečeno EU) se dnes sice snaží na jedné straně hrát roli velmoci, ale praxe vypovídá spíše o co nejrychlejším přibližování k Africe(a to nepočítám ultrapřeregulovanost čehokoli v EU), takže jsem obecně skeptik ohledně budoucnosti v Evropě. Takže budeme jen tak trochu přicmrndávat kolem USA.
Pokud by se stal nějaký politický zázrak a lidi by přestali volit voly, tak bych s dnešní znalostí byl pro velký reset v nosičích. Zvětšený Starship jako expendable SSTO. A postupně ho ladil za chodu na reusable. Samotná kosmická loď/náklad by pak byla v nákladovém prostoru. Ovšem kdo a kdy to udělá? Evropský Musk neexistuje a existovat nebude(viz ekonomické podmínky v USA vs. EU, např.), ospalí staříci z Arianespace tím tuplem ne. Nebo víte o někom, kdo neví, kam s pár desítkami G$?
admin - 20/2/2022 - 01:17
citace 19.2.2022 - 09:13 - Slavomír Fridrich: A čo takto?
https://spacenews.com/europe-considering-concepts-for-human-spaceflight/
A first uncrewed test flight of the capsule would take place in 2028 and a first crewed flight in 2030.
Takovým tempem, na zastaralé expendable raketě s TPH?
alamo - 20/2/2022 - 07:01
Tak teda teoreticky, ak chceme mať nejakých ČeskoSlovenských astronautov, môžeme si pre nich kúpiť letenky u niekoho iného, a nijakú EÚ ani ESA na to teda nepotrebujeme.
Lénžé.. multimiliardárov ktorý by mali záujem zaletieť si na ISS, u nás akosi.. poskromne..
Zostáva nám spoliehať sa, na štátnu kasu..
A tam nám, ak vôbec zareagujú, tak povedia "Čože?! Vyhadzovať peniaze, na také somariny! Musíme sa venovať dôležitejším celospoločenským problémom, napríklad ohľadom EÚ integrácie.."
Teoreticky by tu malo byť omnoho viac nadšencov, pre našu EÚ integráciu, ktorý by mali začať zborovo a hlasno tvrdiť "Áno.. Áno.. Keď bude mať EÚ vlastný pilotovaný program, budeme mať aj ďalších ČeskoSlovenských astronautov. Pretože tak podporíme ďalšiu užšiu EÚ spoluprácu a integráciu.."
Zatiaľ sa EÚ nadšenci, akosi moc neozvali.
milantos - 20/2/2022 - 09:39
Pokud bychom měli geniální program výzkumu, na který potřebujeme svého kosmonauta - tak proč ne. Ale vypustit cvičenou opičku jen proto, že bude mít naši vlaječku, mi nedává moc smysl.Ani kdyby patřila k preferované minoritě s 57. pohlavím.
alamo - 20/2/2022 - 09:59
citace 20.2.2022 - 09:39 - milantos: Pokud bychom měli geniální program výzkumu, na který potřebujeme svého kosmonauta - tak proč ne.
Úplný súhlas.
To je niečo úžasné, ako racionálne a logicky začnú ľudia uvažovať, keď "to" má byť platené z ich peňazí.
Musím pripustiť, že aj ja sám mám k mojej vlastnej šrajtofli, veľmi intímny, žiarlivý vzťah.
Teda..
Vedel by mi niekto uviesť, nejaký príklad takého "geniálneho programu" ktorý majú niekde inde?
Len tak pre inšpiráciu..
Alchymista - 20/2/2022 - 10:23
citace Pamätníci vedia...: Pošlite raketu, psa už máme...
Je dobré pripomenúť, že kozmický program ČSSR nebol len Remek - bol to aj Magion a celkom dosť prístrojov (Krystalizátor ČSK na Saljute a Mire), materiálov a experimentov.
alamo - 20/2/2022 - 11:16
Ehh..
Kde len tý skutočný nadšenci pre Európsku integráciu, vlastne sú?
Myšlienku aby EÚ mala svoj vlastný pilotovaný program, tu namiesto nich musí obhajovať.. pán novák..

NovýJiřík - 20/2/2022 - 12:29
citace 20.2.2022 - 11:16 - Slavomír Fridrich: Ehh..
Kde len tý skutočný nadšenci pre Európsku integráciu vlastne sú
No, jestli to nebude tím, že nadšený pro EU dnes může být jedině sluníčkář zaháčkovaný v Bruseli. Západoevropská ekonomická integrace byla skvělá věc, dokud měla formu Evropského hospodářského společenství. Tyhle časy jsme bohužel nestihli, vlezli jsme do úděsného molocha, který se mezitím schválením Lisabonské smlouvy stal molochem na druhou, proti kterému byla RVHP neblahé paměti takřka vzorem národní ekonomické svrchovanosti.
Takže už aby se to monstrum rozpadlo, podobně jako se rozpadla RVHP!
A jinak Alchymisto, máš pravdu, že naše podílení se na programu Interkosmos se zdaleka nevyčerpávalo Remkem (ale ani Magionem atd.). Co třeba naše stabilizované plošiny na různých sondách?
alamo - 20/2/2022 - 13:07
citace 19.2.2022 - 13:27 - Aleš Holub:
Nevím, jestli má být Evropa v těchto směrech zcela nezávislá (samostatná), nebo jestli má "jen" spolupracovat s ostatními částmi světa. Osobně se spíš přikláním ke spolupráci a využívání výsledků ostatních. Je nezávislý přístup lepší? Proč?
Pretože by to mal byť “geniálny program".
Ako sme sa zhodli s milantosom.
V súčasnosti, reálne na čom sa pracuje a podpisujú sa dohody je Artemis NASA.
Lenže keď sa na tú vec pozrieme podrobnejšie.
citace 15.1.2022 - 08:40 - Jiří Hošek:
citace 14.1.2022 - 19:44 - NovýJiřík: - prosazovat Artemis jako program návratu lidí na Měsíc
To také není úplné. Doporučení ASAP je řídit Artemis jako integrovaný program. ASAP konstatuje, že ačkoli NASA mluví o Artemis jako o „programu“, ve skutečnosti jde o několik programů: SLS, Orion, pilotované lunární landery, lunární skafandry, pozemní zařízení KSC - všechny mají své vlastní programové manažery. Neexistuje autoritativní vedení vybavené nejvyšší odpovědností, které by zajistilo plnou synchronizaci a integraci úsilí. NASA místo toho používá přístup, který spoléhá na to, že pracovníci na nižší úrovni řízení upozorní na integrační obavy napříč programy.
Moc geniálne to nevypadá..
Ak chcete fakt geniálny program, musí si ho dať do hromady samotná ESA.
..
Apropó
Názor že bude lepšie, aby Európa iba spolupracovala na nejakom cudzom programe, tu prejavilo dosť ľudí.
Je to samozrejme logické, racionálne.
Lenže dohromady skoro každý zabudol nejak konkretizovať, "s kým a na čom" máme spolupracovať. (pán novák, bol zase až veľmi konkrétny..)
Bez toho aby sme posúdili kvality potencionálneho partnera a jeho programu, túto myšlienku ťažko presadzovať. [upraveno 20.2.2022 13:50]
smvojj - 20/2/2022 - 14:09
SpaceX jako přepravní kosmická firma bude mít zájem o realizaci technologií, které umí EU.
Např.
https://www.osel.cz/11740-vesmirna-navigace-pomoci-pulsaru.html
Chtějí letět na Měsíc.
Něco umí, tak ať to nabídnou.
alamo - 20/2/2022 - 14:16
@smvojj
Bolo by zaujímavé napríklad, jednať so SpaceX o tom že postaví rampu pre štarty Falcon - Dragon, Falcon-heavy v Kourou?
ales - 20/2/2022 - 15:03
Podle mne by bylo rozumnější a perspektivnější v rámci ESA koupit od SpaceX licenci, postavit rampu a provozovat systém Superheavy/Starship (SHS). Třeba v Kourou, ale klidně i někde jinde (např. na mořské plošině). Tím by i Evropa získala přijatelnou dopravu do kosmu, včetně pilotovaných letů. A ani by k tomu nepotřebovala "geniální kosmický program" (i když ten by se opravdu hodil [a možná už ho ESA i má, jen my o něm nevíme]).
smvojj - 20/2/2022 - 15:06
To spíš pro starship pod řízením SpaceX.
Pokud ovšem dokáže preletet booster ze starbase.
Starship prevalcuje cenou vše.
Chtěl jsem ale spíše naznacit, že ESA má co nabídnout z hlediska nákladu a vybavení.
alamo - 20/2/2022 - 15:08
Čisto technická otázka..
O koľko percent, narastie nosnosť toho ktorého nosiča, keď sa jeho štartovacia pozícia presunie z Kennedyho vesmírneho strediska do Kourou?
ales - 20/2/2022 - 15:11
Max. o 10%.
alamo - 20/2/2022 - 15:13
Ale aj to je dosť na to, aby to bolo zaujímavé lákadlo pre spoluprácu.
smvojj - 20/2/2022 - 15:16
Záleží přece na cíli cesty- orbitě. Pokud na ISS, tak tam je to dle mne zanedbatelné.
Dle diskuse v odkazu je to cca 3%.
https://kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=3&tid=852
Zajimavá je debata o africkém kosmodromu.
ales - 20/2/2022 - 15:24
Ano, na cílové oběžné dráze záleží o dost víc, než na umístění kosmodromu. Takže podle mne umístění Kourou není moc zajímavé lákadlo pro spolupráci.
alamo - 20/2/2022 - 15:29
Lenže pri viacnásobne použiteľnom dopravnom prostriedku, ktorý si musí niesť palivo pre prístátie, a k tomu aj podvozok.. Nezačne na tých percentách, záležať trochu viac?
smvojj - 20/2/2022 - 15:40
U starship se to ztratí.
Dle mne záleží hodně na ceně logistiky. Tj. Doprava raket.
Na tom finančně i časově tratí Ariane, SLS i sojuzy.
Přeprava po oceánu je finančně náročná.
Starship B i S by musely na Kourou preletet.
smvojj - 20/2/2022 - 15:51
Poslední příspěvek je zajímavý:
politika (asi mínus, přeci jenom vlastní území je vlastní území)
- stabilnější počasí (méně bouří a hurikánů, méně odkladů startů i přistání, ...)
- levná pracovní síla místních (a naopak drahá pracovní síla vlastních kvalifikovaných lidí)
Kourou má výhodu v počasí. Nehrozí hurikány. Jdou severneji.
Jeden hurikán na starbase způsobí možná půlroční zpoždění.
[upraveno 20.2.2022 15:52]
NovýJiřík - 20/2/2022 - 16:00
citace 20.2.2022 - 15:03 - Aleš Holub: Podle mne by bylo rozumnější a perspektivnější v rámci ESA koupit od SpaceX licenci, postavit rampu a provozovat systém Superheavy/Starship (SHS). Třeba v Kourou, ale klidně i někde jinde (např. na mořské plošině). Tím by i Evropa získala přijatelnou dopravu do kosmu, včetně pilotovaných letů. A ani by k tomu nepotřebovala "geniální kosmický program" (i když ten by se opravdu hodil [a možná už ho ESA i má, jen my o něm nevíme]).
Asi ano, jenže...
Vážně by evropské firmy s garantovanými dlouhodobými zakázkami pro Ariane atd. akceptovaly koupi licence od SpaceX? Vážně by se vzdaly všech těch prebend, jež pod sebe v průběhu desetiletí nahrabaly? A další otázka, komu by ta licence na výrobu SHS podle výkresů SpaceX byla přiklepnuta? Zdánlivě logická odpověď, že těm, co by přišly o výrobu Ariane, vůbec nemusí být optimální. Jak fungují zavedené monopoly se zajištěnými státními kontrakty, je dobře vidět i na USA. V EU to nebude lepší, spíš mám černé podezření, že naopak ještě horší. A do třetice, kosmodrom v Kourou by se musel od základu překopat. Už vidím ty lobbystické tanečky kolem toho, kdo si na tom víc nahrabe.
Problém je, že nic takového, jako vnitřně sjednocená Evropská unie neexistuje. Ve skutečnosti je to jen prodloužená ruka hlavních hráčů, Německa a Francie, v menším měřítku též Itálie, Španělska a Nizozemí. A samozřejmě Belgie. Ostatní by si na tom prakticky ani neškrtli, nanejvýš jako subdodavatelé z montoven s minimální marží (co mi to jenom připomíná?), ale ono i tady těch pár jmenovaných zemí by stačilo na slušnou rvačku. A aby byla situace ještě komplikovanější, Velká Británie sice není v EU, ale je v ESA, a jistě by nechtěla hrát druhé či třetí housle.
Tím nechci říct nic jiného, že pokud se některá z velkých evropských zemí, někdejších velmocí (Francie nebo Německo) nepochlapí a nezahájí svůj vlastní nezávislý národní kosmonautický program, tak budou evropské státy vždycky jenom přidavači na stavbě někoho jiného.
alamo - 20/2/2022 - 16:59
citace 20.2.2022 - 15:03 - Aleš Holub: .. "geniální kosmický program" (i když ten by se opravdu hodil [a možná už ho ESA i má, jen my o něm nevíme]).
Pri pohľade na závislosť, od budúceho vesmírneho programu USA, ktorý je permanentne ohrozený politickou nestabilitou, následne otázkami okolo výpadkov a nestability financovania. ISS ktorej životnosť sa končí. Napokon dravo sa rozťahujúci komerčný sektor.
Mali aj majú experti v ESA a pridruženom priemysle, skutočne vážne dôvody obávať sa o svoju živnosť.
Skutočne by sa mali snažiť, vymyslieť niečo geniálne.
Alchymista - 20/2/2022 - 19:26
Niektorým sa to nepáči, ale treba to povedať jasne - kozmický program organizácií ako ESA je predovšetkým politická záležitosť, kozmický program plní politickú objednávku a je plne závislý na politických rozhodnutiach o cieľoch programu a jeho financovaní.
alamo - 20/2/2022 - 19:39
citace 20.2.2022 - 16:00 - NovýJiřík: Velká Británie sice není v EU, ale je v ESA, a jistě by nechtěla hrát druhé či třetí housle.
Ako sa to vezme..
Macron sa pri vyhlasovaní "Euro vesmírnej revolúcie" o ktorej tu debatujeme, navážal do Britov. Tý sú nakrknutý lebo ich vykopali zo systému Galileo, do ktorého preinvestovali dobrú jednu miliardu libier.
Po tejto skúsenosti mu odkázali, že ho môžu aj s jeho revolúciou dlabať, pôjdu si ďalej sami a do nijakých nových spoločných projektov sa montovať nebudú.
Vypadá to, že sa nám ESA zmenšila.
https://www.express.co.uk/news/science/1568470/Emmanuel-macron-news-esa-uk-space-revolution-galileo-oneweb
Kamil73 - 20/2/2022 - 20:54
Musím zopakovat ten nápad:
Nechť si ESA zaplatí dopravu u soukromých firem jak to dělá NASA, Axiom nebo Polaris.
Už teď existuje jeden dopravce a brzo jich bude ještě víc a srazí cenu: Starliner, Dreamchaser, Blue Origin (doufám).
Páprdovská úvaha bez fantazie, kdy poletí další český kosmonaut, když létají 2 Evropani ročně pak samozřejmě padá. Může letět na misi ESA během tří čtyř let. A samozřejmě to bude zaměstnanec ESA, když tam teď dělají ten výběr. Nepoletí na půl roku jako Němec nebo Francouz, ale na čtrnáct dní. Tak se holt projevuje ta nerovnost.
alamo - 20/2/2022 - 21:39
@Kamil73
Je to pekná teória, že keď nebudeme dávať financie do vývoja vlastnej dopravnej techniky, zostane nám viac peňazí na čistú vedu.
Ja si však myslím, že to zafunguje trochu inak.
Počet záujemcov o krásnu čistú vedu nenarastie, naša technologická lobby ktorá takpovediac "zo zištných" dôvodov "s túžby po zisku" našu vec podporovala bude fuč, a s ňou aj podpora od nej.
A potom dostaneme ak nie rovno figu borovú, ešte menej peňazí ako do teraz.
Takto to asi vidia páprdovia bez fantázie.

Kamil73 - 20/2/2022 - 21:49
Vždyť se to dá zkombinovat. Vývoj nové rakety a lodě bude trvat 10 let. Do té doby bude ESA lítat na Dragonech, stejně to bude tak jeden let ročně (4 až 7 evropských kosmonautů). A dál ESA vyhlásí soutěž na dopravu novými loděmi a tím podpoří ty bájné evropské firmy a podnikatele, kteří do vývoje odvážné půjdou (když tedy na té evropské lodi trváte)
admin - 20/2/2022 - 21:51
citace 20.2.2022 - 20:54 - Kamil73: Tak se holt projevuje ta nerovnost.
Ta nerovnost tam ale není z důvodu velikosti zemí, ale z důvodu nerovnosti členského příspěvku. A nám fakt nikdo nebrání dávat víc.
ales - 20/2/2022 - 21:56
Pokusil jsem se podrobněji prozkoumat aktuální "evropský kosmický program" a podle https://esamultimedia.esa.int/docs/ESA_Agenda_2025_final_EN_executive_summary.pdf a https://www.esa.int/Newsroom/Press_Releases/Decisions_from_the_2022_Space_Summit a https://www.euspa.europa.eu/european-space/eu-space-programme jsem pro sebe udělal následující stručný souhrn.
Agenda ESA 2025 ("Make space for Europe") [z roku 2021]
Priority:
- posílit vztahy mezi ESA a EU (společně reagovat na budoucí výzvy)
- posílit komercializaci pro zelenou a digitální Evropu
- posílit využití kosmu pro bezpečnost (meteorologie, navigace, komunikace)
- řešit programové výzvy (nezaostat za ostatními velmocemi)
- dokončit transformaci ESA (aby uměla realizovat politicky určené cíle)
Politické cíle ("akcelerátory") stanovil "2022 Space Summit" (16. 2. 2022):
- “Space for a green future” (sledováním Země pomoci zmírnit klimatické změny)
- “Rapid and resilient crisis response” (využít data z kosmu na řešení krizí/katastrof)
- “Protection of space assets” (ochránit evropská zařízení v kosmu [před "smetím" a "kosmickým počasím"])
- úkol pro ESA: "otevřít diskuzi o pilotovaném průzkumu pro Evropu"
- další summit bude v roce 2023
Na stejném "summitu" kosmonauti vydali svůj "manifest":
- varují, že váhání a vyčkávání může vést k zaostávání Evropy ve "space exploration"
- naléhají na "evropské lídry", aby co nejdříve určili, jak daleko půjde Evropa v pilotovaném průzkumu ("space exploration")
- doporučují, aby Evropa měla svůj vlastní nezávislý "přístup do kosmu pro lidi" (nosič a loď)
Z výše uvedených "priorit" vyplývají následující plánované kosmické "akce" ESA ("top actions"):
- vytvořit nové vlajkové programy (zatím to jsou hlavně Copernicus [sledování Země], Galileo a EGNOS [navigace], GOVSATCOM [komunikace])
- podpořit komercializaci kosmických technologií (pro zelenou a digitální agendu)
- rozšířit bezpečnostní aktivity (pro lidi v Evropě i pro evropské technologie v kosmu)
- zrychlit inteligentní zpracování dat z kosmu pro rozhodování ("decision-making")
- vyjednat s NASA přistání prvního Evropana na Měsíci
- vylepšit svoje vnitřní procesy pro efektivnější fungování
Je to dostatečně "geniální kosmický program" podporující pilotovanou kosmonautiku? Obávám se, že ne.
Co s tím? Použít Kamilův nápad (kupovat to komerčně v USA)?
alamo - 20/2/2022 - 23:23
citace 20.2.2022 - 21:49 - Kamil73: Vždyť se to dá zkombinovat. Vývoj nové rakety a lodě bude trvat 10 let. Do té doby bude ESA lítat na Dragonech, stejně to bude tak jeden let ročně (4 až 7 evropských kosmonautů). A dál ESA vyhlásí soutěž na dopravu novými loděmi a tím podpoří ty bájné evropské firmy a podnikatele, kteří do vývoje odvážné půjdou (když tedy na té evropské lodi trváte)
To akosi nie je ono.
V zmysle mať vlastný jasne definovaný cieľ.
Doslova ako keď Kennedy povedal "pristaneme na Mesiaci".
Najprv musí byť stanovený nejaký konkrétny cieľ.
Až potom sa dá "programovať".
Zostaviť program, definíciu postupných krokov, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľa. A hľadať prostriedky, vhodné pre jeho dosiahnutie.
Alchymista - 21/2/2022 - 04:32
citace 20.2.2022 - 21:56 - Aleš Holub: Pokusil jsem se podrobněji prozkoumat aktuální "evropský kosmický program" a podle ...
Deja vú... Rozpracovanie záverov XVI. zjazdu KSČ v podmienkach rozvoja vedeckotechnickej revolúcie... alebo tak nejak podobne...
Výsledok bude rovnaký. [upraveno 21.2.2022 04:35]
Ervé - 21/2/2022 - 07:14
citace 21.2.2022 - 04:32 - Alchymista:
citace 20.2.2022 - 21:56 - Aleš Holub: Pokusil jsem se podrobněji prozkoumat aktuální "evropský kosmický program" a podle ...
Deja vú... Rozpracovanie záverov XVI. zjazdu KSČ v podmienkach rozvoja vedeckotechnickej revolúcie... alebo tak nejak podobne...
Výsledok bude rovnaký. [upraveno 21.2.2022 04:35]
Nesouhlas, jde o reálné stanovení priorit a cílů s ohledem na situaci v ESA a Evropě (zelená móda a jiné blázniviny). Dlouhodobě by ESA měla mít nástupce Sojuzu z Kourou, a to je příležitost pro novou raketu a s tím i novou kosmickou loď. Zatím je nutné dohodnout komerční lety s Dragonem k ISS (udržení a rozvoj kosmonautů). Bez projektu nástupce ISS nemá nová loď smysl.
alamo - 21/2/2022 - 08:07
citace 20.2.2022 - 21:56 - Aleš Holub:
Je to dostatečně "geniální kosmický program" podporující pilotovanou kosmonautiku? Obávám se, že ne.
Co s tím? Použít Kamilův nápad (kupovat to komerčně v USA)?
@Ervé
To sú zatiaľ iba záväzné doporučenia, čo by malo byť v programe obsiahnuté.
Teraz by mala, rokovať do novembra tá nejaká komisia, ktorá by s toho mala urobiť program, a konkretizovať čo to vlastne v praxi má znamenať.
Ale kto v tej komisii vlastne bude, a kde bude zasadať.
To netuším.
Ani neviem, ako to nájsť.
kopapaka - 21/2/2022 - 11:45
Nějaký cíl?
Američani by chtěli na Měsíc a finanční omezení je donutilo přijmout jen lander od SpaceX.
Proč neudělat malý lander, který by měl jednorázový první stupeň- ovšem rozebiratelný aby šel na Měsíci dál "použít". Buď by posloužil samotný pro přepravu nákladů nebo by dolů dopravil čtyřmístný, vícenásobně použitelný druhý stupeň.
Pokud by se to dobře spočítalo, tak by ony pohony mohly posloužit i pro loď- pro případ, že by amíci nechtěli spolupracovat. Jenže kdyby "někdo" nabídl malý lander, myslíte, že by NASA byla nějak výrazně proti? Měli by svůj velký a Arianespace má technologie na takový projekt. Navíc by s trochou štěstí na Měsíci čekal lander od SpaceX, možná už s vyloženou částí výbavy a určitě s velkou vlajkou USA, takže by i té hrdosti amíků bylo učiněno za dost
martinjediny - 21/2/2022 - 14:15
mat maly operativny lander nemusi byt zly napad...
lenze amici nechcu opakovat minule storocie, takze pre nich neprijatelne.
Na druhej strane ESA by to mohla prijat ako vyzvu...
hoci ako zachrannu lod.
kopapaka - 21/2/2022 - 14:24
Proč nepřijatelné?
Pokud by se to od začátku postavilo jako taxík, který by přivezl posádku k delšímu pobytu- s materiálem dopraveným pomocí Starship a případně pomocí soukromých nákladních landerů?
Navíc už jen schopnost Evropy ta přistát by usnadnila jednání...
martinjediny - 21/2/2022 - 14:44
Myslel som neprijatelne pre americanov, aby oni stavali obdobu apolla.
Ak by ju postavila ESA, ta EU by bola tam, kde USA v minulom storoci... ...to by im zrejme nevadilo.
smvojj - 21/2/2022 - 16:28
U konkurenčních projektů HLS jsem neviděl rozdíl oproti apollu.
Jen spacex nabídlo unikátní nosnost na povrch měsíce.
alamo - 21/2/2022 - 17:37
Spomínam si že kedysi, keď sme debatovali o tom čo by vlastne mala robiť NASA, väčšina sa zhodla na tom, že mala by urobiť nejaký technologický prelom.
Je sranda, že od ESA niečo také nikto nežiada, možno ani neočakáva.

alamo - 21/2/2022 - 17:48
K tej Rogozinovej ponuke.
citace: https://arstechnica.com/science/2022/02/russia-offers-to-provide-independent-flights-for-european-astronauts/
Rusko odpovedá európskym astronautom: Poskytneme vám nezávislý let do vesmíru
"Európski daňoví poplatníci by tak ušetrili miliardy eur."
..
V odpovedi na otázku od Ars o Rogozinových tweetoch mediálna kancelária Európskej vesmírnej agentúry odpovedala anonymickým vyhlásením, ktoré odkazovalo na stretnutie medzi šéfmi vesmírnej agentúry minulé leto.
„Po stretnutí medzi generálnym riaditeľom ESA a generálnym riaditeľom Roskosmosu 28. júla 2021 sa obaja vedúci agentúr dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny, ktorá by preskúmala možné budúce možnosti spolupráce týkajúce sa Sojuzu v CSG (Guianske vesmírne stredisko), “ znelo vyhlásenie. "Spoločná pracovná skupina bola vytvorená a experti pracujú na možných scenároch spolupráce so Sojuzom v CSG. Keď vypracujú správu, predložia ju dvom vedúcim agentúr."
admin - 21/2/2022 - 17:53
citace 21.2.2022 - 17:37 - Slavomír Fridrich: Spomínam si že kedysi, keď sme debatovali o tom čo by vlastne mala robiť NASA, väčšina sa zhodla na tom, že mala by urobiť nejaký technologický prelom.
Je sranda, že od ESA niečo také nikto nežiada, možno ani neočakáva.
Tak logicky spíše neočekává. Dokud nepůjde v Evropě(ESA+EU) na kosmonautiku citelně víc(případně se dramaticky nezmění struktura rozpočtů), nemá smysl něco takového očekávat.
smvojj - 21/2/2022 - 17:58
Rozpočet 6,49 mld. €. S tím by si spaceX postavilo 3 kosmodromy i s SHS...:-)
Kvalita je v jednotlivých výzkumech.
admin - 21/2/2022 - 18:00
citace 21.2.2022 - 17:58 - smvojj: Rozpočet 6,49 mld. €. S tím by si spaceX postavilo 3 kosmodromy i s SHS...:-)
Kvalita je v jednotlivých výzkumech.
Proto jsem zmínil strukturu rozpočtů. Ty miliardy mají své určení. Nejsou všechny na pil. kosmonautiku.
NovýJiřík - 21/2/2022 - 19:17
citace 21.2.2022 - 17:37 - Slavomír Fridrich: Spomínam si že kedysi, keď sme debatovali o tom čo by vlastne mala robiť NASA, väčšina sa zhodla na tom, že mala by urobiť nejaký technologický prelom.
Je sranda, že od ESA niečo také nikto nežiada, možno ani neočakáva.
Já teda jo! Výzkum 128. pohlaví, empirické ověření "manželství" pro všechny (což je asi to globální oteplování, o kterém se pořád píše), výzkum zelené energie (tím se asi nemyslí jaderné elektrárny se zeleně natřenou fasádou, že ne?) a podobně.
Jo aha, pardon, to bylo ke kosmonautice. No, tak to máš pravdu, v tomto směru od EU/ESA opravdu nic přelomového nečekám.
martinjediny - 21/2/2022 - 21:56
citace 21.2.2022 - 17:48 - Slavomír Fridrich: K tej Rogozinovej ponuke.
"Európski daňoví poplatníci by tak ušetrili miliardy eur."
Na akukolvek spolupracu mozme asi nadlho zabudnut, ak nechceme hodit ukrajinu cez palubu...
Alchymista - 22/2/2022 - 00:54
A osoh či prínos z ukrajiny je za posledných povedzme pätnásť rokov aký?
Teda okrem lacných a vcelku pracovitých pracovných migrantov...
admin - 22/2/2022 - 01:05
citace 22.2.2022 - 00:54 - Alchymista: A osoh či prínos z ukrajiny je za posledných povedzme pätnásť rokov aký?
Teda okrem lacných a vcelku pracovitých pracovných migrantov...
A jak to ,proďábla, souvisí s návrhem soudruha Rogozina? Rusáci opět provedli invazi na Ukrajinu, opět přijdou následky(já doufám, že řádově tvrdší) a za této situace je krajně nepravděpodobné, že by se spolupráce jakkoli rozšiřovala. S mafiánským státem, který si se všemi dohodami vytírá...
Poměrovat "osoh" se slušným mezinárodním chováním. K zblití...
Mimochodem, raketa Vega používá ukrajinský motor ve 4. stupni AVUM. První stupeň rakety Antares se vyrábí na Ukrajině.
Ervé - 22/2/2022 - 07:06
Spolupráce skončila, dokud vládne Putin a jeho banda. Díky bohu, že Babiš měl aspoň trochu koule a vykopnul Rusy z tendru na reaktor včas. Teď by to udělat musel. Ty bláboly o umělém státním útvaru a propagandu zkopíroval Putin přímo od Hitlera a Goebbelse.
alamo - 22/2/2022 - 08:20
citace 21.2.2022 - 17:53 - Martin Kostera:
Tak logicky spíše neočekává. Dokud nepůjde v Evropě(ESA+EU) na kosmonautiku citelně víc(případně se dramaticky nezmění struktura rozpočtů), nemá smysl něco takového očekávat.
Malé mizerné pozitívum asi bude, že tak nízke očakávania možno pretaviť na radosť s "veľkého úspechu" relatívne ľahko.
Asi podobne alebo aj ľahšie, ako keď naši hokejisti konečne doniesli z olympiády aspoň ten bronz.
Ale aj veľké negatívnum to nesie.
Nepeknú spätnú väzbu, malý záujem verejnosti a jej nízke očakávania, nevedú k snahe ich nejak prekonať.
Bez záujmu verejnosti a veľkých nádejí ani politici nebudú mať motiváciu, pustiť nejaký obolos naviac, na záležitosť s pre nich malou prioritou.
alamo - 22/2/2022 - 10:58
citace 21.2.2022 - 11:45 - kopapaka: Nějaký cíl?
Američani by chtěli na Měsíc a finanční omezení je donutilo přijmout jen lander od SpaceX.
Proč neudělat malý lander..
To je dosť problematické.
Kde majú Američania, nejaký projekt povrchovej základne, časový harmonogram realizácie, aspoň nejaké vyhliadky na pridelenie financií?
Je to veľmi virtuálne snaženie.
Niečo sa aj realizuje.. Ale ofiko "to" vlastne ani nie je cieľom projektu - programu. Nijaký prezident ani kongresman "to" NASA nenariadil robiť..
citace: Nějaký cíl?
Nič ESA nebráni, aby si TO privlastnila.
Takto TO vypadá.
admin - 22/2/2022 - 17:14
Já bych ten cíl víděl spíše takto:

alamo - 22/2/2022 - 17:40
@Martin Kostera
No fajn. Dobrá viera, všetko zdolá.
Ale ako sa o tom čo by si ty rád, dozvedia v ESA?
To že by mali mať vlastný dopravný prostriedok pre LEO, ich údajne trklo aj vďaka tomu, že do posledného náboru EÚ astronautov sa prihlásilo viac ako 20 000 ľudí.
Vtedy si vraj po menšom šoku uvedomili, že existuje "verejný záujem".
admin - 22/2/2022 - 18:06
Tak předseda by mohl na jednání utrousit slovo. Problém bude, že při mém jméně budou jen nechápavě koulet očima.
Možná tak udělat na change.org petici za "evropské mněstečko na Měsíci". Třeba to všech těch 150 lidí podepíše. 
ales - 22/2/2022 - 20:54
citace 22.2.2022 - 17:14 - Martin Kostera: Já bych ten cíl víděl spíše takto: (obrázek města a lidí na Měsíci)
OK, nejsem úplně proti, ale proč zrovna tento cíl (a ne jiné)? Jak to zdůvodnit "daňovým poplatníkům" (včetně mne)?
admin - 22/2/2022 - 21:39
To jde těžko, protože to tak vidí jen málokdo.
Jak jsem psal, jde dnes o závod, kdo dřív a víc ovládne vesmír. Aktuálně je to USA vs. Západní Taiwan. Nikdo jiný tam nefiguruje. Budeme přicmrndávat kolem Američanů, ale až vznikne opravdu velká základna, nebo spíše městečko, my to pod palcem mít nebudeme. Pokud se tedy my(Evropa, ESA, EU) chceme projevovat jako moderní mocnost, musíme tak i vypadat. Že to bude napsané v nějaké Lisabonské strategii č. 32 nikoho zajímat nebude. Bude to zas jen terč vtípků na EU. Oprávněně.
Stojí to za to, aby 10€ ročně na obyvatele šlo na suverénní pilotovanou komsmonautiku? IMHO jo. I přes to, že ekonomický efekt by dnes byl mnohem menší, než je tomu v daleko svobodnější ekonomice USA.
Ale obávám se, že tato argumentace selže u běžné populace. Tam by pomohl národní zájem, ale EU není a nebude nikdy národní stát.
smvojj - 22/2/2022 - 21:49
Proti starship ze starbase bude všechna klasická doprava pekelně drahá. ESA může prosadit své vědecké znalosti, jak jsem uváděl dříve.
martinjediny - 22/2/2022 - 22:27
citace 22.2.2022 - 21:39 - Martin Kostera: ...Stojí to za to, aby 10€ ročně na obyvatele šlo na suverénní pilotovanou komsmonautiku? IMHO jo. I přes to, že ekonomický efekt by dnes byl mnohem menší, než je tomu v daleko svobodnější ekonomice USA...
Z tých 10E sa minimalne 7E otoci vramci EU, takze otazka znie, ci to stoji za 3E na obyvatela...
alamo - 22/2/2022 - 23:36
citace 22.2.2022 - 20:54 - Aleš Holub: OK, nejsem úplně proti, ale proč zrovna tento cíl (a ne jiné)? Jak to zdůvodnit "daňovým poplatníkům" (včetně mne)?
Vraví sa, že keď už niekto ide za voleným úradníkom, s nejakým riešením toho ako uspokojiť verejný záujem. Tak mal by priniesť, aspoň tri alternatívne návrhy projekty.
a, jednoduchý, veľmi lacný, totálne nezaujímavý
b, realistický
c, ambiciózny a odvážny, veľmi drahý - to by mohlo byť "mesto na Mesiaci"
Je to veľmi dôležité, aby pán politik si mohol vybrať to správne riešenie..
A mal pocit že o niečom rozhoduje.
NovýJiřík - 23/2/2022 - 00:17
citace 22.2.2022 - 23:36 - Slavomír Fridrich:
citace 22.2.2022 - 20:54 - Aleš Holub: OK, nejsem úplně proti, ale proč zrovna tento cíl (a ne jiné)? Jak to zdůvodnit "daňovým poplatníkům" (včetně mne)?
Vraví sa, že keď už niekto ide za voleným úradníkom, s nejakým riešením toho ako uspokojiť verejný záujem. Tak mal by priniesť, aspoň tri alternatívne návrhy projekty.
a, jednoduchý, veľmi lacný, totálne nezaujímavý
b, realistický
c, ambiciózny a odvážny, veľmi drahý - to by mohlo byť "mesto na Mesiaci"
Je to veľmi dôležité, aby pán politik si mohol vybrať to správne riešenie..
A mal pocit že o niečom rozhoduje.
Drobný dodatek: Součástí návrhů by mělo být též uvedení všimného, aby si pan politik mohl vybrat to opravdu nejlepší (pro něj).
smvojj - 23/2/2022 - 12:33
ESA má poptávku po své drožce a skutek utek.
admin - 23/2/2022 - 13:09
BTW, někdy mezi 21.2. a dneškem to Eric Berger opravil. Už tam je Remek.
https://arstechnica.com/science/2022/02/european-astronauts-call-for-development-of-a-crewed-spacecraft/
alamo - 23/2/2022 - 13:22
Vitajme nazad v prvej lige, bratia ČechoSlováci.

smvojj - 23/2/2022 - 14:01
Nemáte někdo detaily k indickemu kosmickému programu? Píše v článku do 2 let.
admin - 23/2/2022 - 14:43
citace 23.2.2022 - 14:01 - smvojj: Nemáte někdo detaily k indickemu kosmickému programu? Píše v článku do 2 let.
Indové nejsou zrovna moc ukecaní(alespoň v jazyce, kterému bych rozuměl). Pořád se počítá se startem Gaganyaan v příštím roce.
alamo - 24/2/2022 - 10:08
citace 19.2.2022 - 13:27 - Aleš Holub: Hlavním cílem pro státní kosmonautiku by tedy podle mně měly být kosmické sondy a přístroje pro dálkový průzkum kosmu a Země (dalekohledy, snímkování). Pro pilotovanou kosmonautiku by snad mohlo být cílem vylepšit a zrychlit "robotický" průzkum vzdálenějšího okolí Země, tedy Měsíce, Marsu a asteroidů. Moc efektivní mi to sice nepřipadá, ale budiž.
Mohol by si byť prosím, viac konkrétnejší v tom ako si to predstavuješ?
Lebo keď to tak čítam.. Prečítam si to ako "teleoperačný prieskum" a potom si začnem mlieť to "svoje".
alamo - 5/4/2023 - 10:17
citace: https://www.ta3.com/clanok/262663/ako-dostat-europu-na-mesiac-neprespite-dalsi-technologicky-boom-apeluju-odbornici
Ako dostať Európu na Mesiac? Neprespite ďalší technologický boom, apelujú odborníci
Európa musí vyvinúť svoje vlastné nezávislé prostriedky na to, aby mohla dostať astronautov do vesmíru. Inak európske krajiny riskujú, že zmeškajú ďalší veľký technologický boom, varuje panel odborníkov, ktorého správu si objednala Európska vesmírna agentúra.
Ja neviem.. Pomôže veci a pohne s ňou, keď to povedal aj "panel"?
alamo - 5/4/2023 - 15:41
Asi najzaujímavejší odstavec v článku.
citace: Generálny riaditeľ ESA Josef Aschbacher uznal, že politiku agentúry je potrebné upraviť. Jednou zo zmien má byť princíp s názvom "geo-návratnosť", v rámci ktorého členské štáty dostanú naspäť investície, ktorými prispeli na projekty agentúry. Rozdeľovať výrobu do viacerých krajín nie je nevyhnutne najlepší spôsob, ako vyvinúť produkty, ktoré sú konkurencieschopné, argumentuje skupina. Je to podľa nej jeden z dôvodov, prečo sa ceny európskych rakiet Ariane nemôžu rovnať cenám rakiet SpaceX.
Domnievam sa že s tohto tvrdenia, by sa dala spraviť fest polemika.
..
Nejaké iné zdroje k tomu.
https://spaceref.com/science-and-exploration/independent-advisory-group-presents-report-on-european-space-revolution-to-esa/
https://spacepolicyonline.com/news/european-advisory-group-calls-for-space-autonomy-european-led-lunar-landings-in-10-years/
Grofino - 5/4/2023 - 15:46
Peněz má ESA dostatek. Jen ty výsledky jsou závislé na orionu a SLS z usa. Bez spolehlivé velké rakety má esa peška.
alamo - 5/4/2023 - 16:16
citace 5.4.2023 - 15:46 - Grofino: Bez spolehlivé velké rakety má esa peška.
Zaujímavá idea..
Bohužiaľ veľmi nekonkrétna..
Ako by si to "veľká raketa" upresnil čo sa týka nosnosti v tonách?
Dajme tomu na LEO. (aj keď lepšie by bolo asi uvažovať "v C3" alebo TLI)
Vzhľadom k tomu, že namiesto daňovníkov USA, máme toto už platiť z našich daní my sami. To už stojí, skutočne za omnoho exaktnejšie myslenie.
Grofino - 5/4/2023 - 16:22
Min. nosnost rakety 130 tun na LEO 250 km.
A hlavně cena za vynesený kg.
Mohou se domluvit se SpaceX na SHS.
Evropa ztrácí schopnosti.
alamo - 5/4/2023 - 16:29
citace: Bez spolehlivé velké rakety má esa peška.
vlastnej?
citace: Mohou se domluvit se SpaceX na SHS.
Ak vlastnej.. Tak tieto dva výroky, si navzájom protirečia..
Grofino - 5/4/2023 - 18:07
To je pravda. Protiřečí.
Uvidíme jak se to vyvine.
alamo - 7/4/2023 - 19:05
citace 5.4.2023 - 18:07 - Grofino:
Uvidíme jak se to vyvine.
Musím súhlasiť.
Vzhľadom k tomu že vôbec nie je jasné kto panelistov vyberal, ani podľa akých kritérií. A výsledné vyhlásenie sa asi aj vďaka tomu, vyznačuje, kvalitami výnimočne nebulóznej Delfskej reči.
Napríklad vôbec nebolo povedané, kam presne má ten dopravný prostriedok posádku dopraviť "niekam do vesmíru" a teda ani ako bude vypadať.
Kamil73 - 8/4/2023 - 08:52
Pokud by teď chtěla ESA svůj pilotovaný program, nejlepším řešením by bylo pronajímat si Dragony jako to dělá Axiom. Nikde není přeci psáno, že musí létat jen s NASA.
alamo - 8/4/2023 - 09:48
citace 8.4.2023 - 08:52 - Kamil73: Pokud by teď chtěla ESA svůj pilotovaný program, nejlepším řešením by bylo pronajímat si Dragony jako to dělá Axiom.
Ale to predsa môže urobiť každý sám, aj úplne súkromná osoba, kúpiť si letenku. Na tom ESA nič organizovať nemusí, bola by akurát zbytočný medzičlánok.
Nebezpečná otázka, je v takomto prístupe zašmodrchaná.
Na čo by nám potom vlastne tá organizácia menom ESA, bola?
Ervé - 8/4/2023 - 20:49
Třeba připravit smysluplný program? Udržovat vědecké operace na Columbusu? Udržovat vycvičený a zkušený tým kosmonautů, aby bylo z čeho vybírat? Říkám to už dlouho, ESA by měla koupit jeden Dragon a jednou ročně letět na ISS s jedním veteránem a 3 nováčky na 2-3 týdenní pobyt na ISS. Nováčci by získali zkušenosti před půlroční misí na ISS a veteráni by nemuseli čekat 5 let na další možnost letu do vesmíru.
martinjediny - 8/4/2023 - 22:56
mne by sa viac pacilo 2+2, ale kazda zostava ma pre a proti...
alamo - 9/4/2023 - 09:25
citace 8.4.2023 - 20:49 - Ervé: Třeba připravit smysluplný program? Udržovat vědecké operace na Columbusu? Udržovat vycvičený a zkušený tým kosmonautů, aby bylo z čeho vybírat? Říkám to už dlouho, ESA by měla koupit jeden Dragon a jednou ročně letět na ISS..
Kľudne aj dvakrát do roka.
Ibaže..
Okrem toho že ISS pomaly končí, má aj nejakú tú obmedzenú kapacitu zvládnuť pobyt určitého množstva ľudí a dokovania lodí, pilotovaných aj nákladných.
Takže už s tou jednou ESA CREW loďkou navyše + asi aj jednou nákladnou k tomu, podľa všetkého ak si dobre pamätám (už sme tu čosi také, preberali) vznikol by tam hore vraj nepríjemný pres.
Takto by to, asi nešlo.
Pamätám si ti dobre?
Ervé - 9/4/2023 - 09:43
citace 9.4.2023 - 09:25 - Slavomír Fridrich:
citace 8.4.2023 - 20:49 - Ervé: Třeba připravit smysluplný program? Udržovat vědecké operace na Columbusu? Udržovat vycvičený a zkušený tým kosmonautů, aby bylo z čeho vybírat? Říkám to už dlouho, ESA by měla koupit jeden Dragon a jednou ročně letět na ISS..
Kľudne aj dvakrát do roka.
Ibaže..
Okrem toho že ISS pomaly končí, má aj nejakú tú obmedzenú kapacitu zvládnuť pobyt určitého množstva ľudí a dokovania lodí, pilotovaných aj nákladných.
Takže už s tou jednou ESA CREW loďkou navyše + asi aj jednou nákladnou k tomu, podľa všetkého ak si dobre pamätám (už sme tu čosi také, preberali) vznikol by tam hore vraj nepríjemný pres.
Takto by to, asi nešlo.
Pamätám si ti dobre?
Př střídání posádky to nevadí, jsou tam stejně tři lodě, a mnohem větší chaos, protože se jedna posádka balí a druhá vybaluje. Takže to prostě neplatí. Nákladní lodě se dají zorganizovat. Stará odletí před návštěvou, nová až po ní.
alamo - 9/4/2023 - 10:33
@Ervé
Keby sme tu minulý rok neriešili, či nejakú tú časť od ISS oddelia Rusi alebo radšej "my". Tak fajn.
Ale o nejakom novom režime prevádzky a využitia ISS, by bolo potrebné jednať aj s Rusmi.
Iba pre pripomienku.

alamo - 10/4/2023 - 14:14
Obvyklým zámerom, keď sa dá dohromady "panel" je aj presondovať reakciu verejnosti, na jeho výsledné vyhlásenie.
To o čom sú ľudia ochotný verejne debatovať, "to je verejný záujem".
O čom "ľud" nedebatuje (alt. neháda sa) to "verejný záujem", jednoducho nie je.
Obávam sa, že táto "sonda" sa moc nevydarila.
Ale dá sa aj inak..
V Delfách stál pri Pítii skúsený kňaz, ktorý jej výroky (občas len skôr akési "škreky".. bola v tranze..) zapisoval, prekladal do normálnej ľudskej reči (hexametrov)..
Vysvetlenie Didiera Schmitta, experta na ľudský a robotický prieskum v ESA.
https://www.futura-sciences.com/sciences/actualites/vols-habites-europe-ne-doit-pas-tergiverser-doit-demarrer-ce-programme-spatial-aujourdhui-il-y-certaine-urgence-104232/
ARIANE 6 nosič.
Cieľová destinácia "Brána - Gateway".
Loď najprv nákladná s potenciálom upgrade na pilotovanú.
Lander schopný prepraviť 4 až 5 ton nákladu na povrch Mesiaca a späť 2 až 3 tony.. Cez "Bránu".
Všetko si to bude žiadať prídavné ťahače.
V rámci tejto schémy, si vraj možno predstaviť, návštevu na ISS prostredníctvom vlastnej Európskej pilotovanej lode, tesne pred deorbitáciou ISS.
Ervé - 10/4/2023 - 18:54
citace 9.4.2023 - 10:33 - Slavomír Fridrich: @Ervé
Keby sme tu minulý rok neriešili, či nejakú tú časť od ISS oddelia Rusi alebo radšej "my". Tak fajn.
Ale o nejakom novom režime prevádzky a využitia ISS, by bolo potrebné jednať aj s Rusmi.
Iba pre pripomienku.
Nutné to není, využijí jen neruskou část stanice, a jako jeden ze zakládajících členů mají určitá práva, takže by mělo stačit poslat oznámení. A nikdy není pozdě Rusy vykopnout, kdyby se cukali...
alamo - 10/4/2023 - 21:33
@Ervé
Obávam sa že "vykopnúť" pár Američanov, bude ťažšie.
https://spacenews.com/nasa-hits-limits-of-space-station-utilization/
V tomto článku z januára Kirt Costello v podstate tvrdí, že maximum využitia stanice už bolo dosiahnuté.
citace: Samotná stanica je preplnená, pričom Costello ukazuje obrázky vo svojej prezentácii „vylepšeného skladovania“ na stanici, s nákladnými taškami lemujúcimi priechody v stanici, pretože v moduloch stanice nie je žiadne iné miesto na ich umiestnenie. To tiež ovplyvňuje využitie.
"Aby sme sa dostali k vybaveniu na výskum, pri niektorých našich vyšetrovaniach sa posádka musí prebrodiť týmto úložným priestorom a nájsť tie správne tašky," povedal. "Momentálne vidíme, že k činnostiam posádky sa pridáva zvýšené množstvo času posádky, len aby sme získali úložný priestor."
Síce tvrdí že od nových dopravných prostriedkov (Dream Chaser, HTV-X, CST-100 Starliner) dúfajú v zlepšenie. Ale vzhľadom k tomu "zmraveniskovaniu" viedlo už zavedenie Dragonu, je to dosť protirečenie.
K budúcim vesmínym staniciam, asi bude treba pridať aj špeciálne priestory na skladovanie a personál na logistiku.
Ervé - 11/4/2023 - 07:51
Prostě málo času věnují úklidu a skladování. Bordel na Miru byl legendární. ISS dlouho odolávala (je mnohem větší, přidali BEAM Bigelowa a Leonardo PMM). Stačilo zaplatit větší nafukovací modul Bigelowovi pro náhradu BEAMu, než zkrachoval. Teď už je třeba zaplatit další Cygnus nebo HTV pro odpad, a provést důkladný úklid stanice.
alamo - 11/4/2023 - 08:54
Minuli sa mi argumenty.

alamo - 12/4/2023 - 12:24
Pôvodným zámerom pri vývoji Ariane 6, bol radikálne zníženie ceny za štart. To sa však nepodarilo, a nosič nie je v čisto komerčnom prostredí konkurencieschopný.
https://www.politico.eu/article/europe-arianespace-rocket-space-race/
Takže možnosti čo so šestkou ďalej, sú v podstate tri.
a, Zrušiť nosič ako "nepodarok", ešte pred prvým štartom
Po preinvestovaní viac ako 4 miliárd eur do vývoja nového nosiča, prúser väčší ako SLS.
b, Prinútiť vlády v EÚ a partnerov ESA, k prioritnému použitiu európskeho nosiča "zákonom".
Politicky nepriechodné. Navyše to smrdí po vyvolaní nejakej tej "obchodnej vojny", na trhu vesmírnych nosičov a technológií.
c, Vyhlásiť rozsiahly fotogenický program "verejného obstarávania", ktorý by pre nosič zabezpečil náklad a pravidelné štarty. Napríklad prevádzku vlastnej pilotovanej lode, a program letov k Mesiacu.
martinjediny - 12/4/2023 - 17:30
ad b/ to pre vladne programy statov ESA uz davno plati (na nervy je z toho komisia EU lebo to narusuje "sutaz" a ich dolezitost)
ad c/ to sa mi paci a bolo by to milym riesenim.
PS ako si na to prisiel, ze je to nepodarok?
1/ Vies kolko firiem sa na tom nabalilo a kolko uradnikov podciarklo svoju dolezitost?
2/ Nie je to fer takto to nazvat, po tom co technici dodrzali vsetky zakony, smernice a predpisy, usmernenia sefov a riaditelov, BOZP, ISO9001 a rodovu rovnost...
Grofino - 12/4/2023 - 18:15
Pokud mohu, spolehlivě létá ve světě jen SpaceX, Číňané a trochu rusové.
ULA, Japonsko, jižní korea se snaží o efektivní rakety, ale moc se nedaří.
Evropa dlouhodobě víceméně plní jen dohody s NASA JAXA atd. Jediná výjimka je start sondy Juice.
Uvidíme, jak se to vyvine a zdali zůstanou u vodíku. Ten je s technologií drahý, tudíž nekonkurenceschopný.
Machi - 12/4/2023 - 18:24
citace 12.4.2023 - 12:24 - Slavomír Fridrich: Pôvodným zámerom pri vývoji Ariane 6, bol radikálne zníženie ceny za štart. To sa však nepodarilo, a nosič nie je v čisto komerčnom prostredí konkurencieschopný.
https://www.politico.eu/article/europe-arianespace-rocket-space-race/
...
Zajímavé, nic z toho co si napsal, se v odkazovaném článku nepíše. [upraveno 12.4.2023 18:30]
alamo - 13/4/2023 - 00:02
@Machi
Ak sa ti moje suma sumárum nepáči, môžeš skúsiť napísať nejaké lepšie.
Možnosť že ma pomýlil google translator, by ma možno aj potešila.
@Martin Jediny
Ak sa presadí možnosť c, tak to že skutočne budeme mať pilotovaný program a dokonca až "na Mesiac".. dobrá správa..
A potom vo výsledku Ariane 6, bude nakoniec veľmi úspešný nosič.
Ďalší dôkaz platnosti teórie relativity, s toho nikto robiť nebude.
@Grofino
Sú náznaky, že sa to už vyvinulo a dopadlo. "Kompetentný" sa už dávno poradili a dohodli, takpovediac spunktovali čo ďalej. A čaká sa len na vhodnú príležitosť, kedy sa to verejne vyhlási a podpíše.
martinjediny - 13/4/2023 - 00:47
1/ Ariane 6 vyrazne znizuje cenu za start
podla tvojho clanku ceny - nosnosti podla wiki
Ariane 5 ...177mil 7ton
Ariane 6 ....77mil 11,5t (4,5t)
Falcon 9 reusable 62 mil GTO 3,5t (5,5t)
2/ Ak ta Machi upozorni, ze citovany clanok nepodporuje tvoje tvrdenie, tak pri pouzivani citacii treba byt opatrny.
... Ze cielom A6 bolo znizenie ceny za start je vseobecne zname. V rozpore s tvojim tvrdenim sa to podarilo a clanok aj uvadza konkretne cisla...
...To nad cim clanok narieka je neznovupouzitelnost, ktoru obvynuje za "vysoku cenu" pre A6. Ale v porovnani nosnosti ta cena vobec nie je zla.
Osobne si ale myslim, ze jak A6 tak F9 vyuzivaju svoje monopolne postavenie a zmykaju zakaznikov co to da...
Navyse (aj ak sa to mnohym nebude pacit) A6 je celkom dobry dokaz, ze znovupouzitelnost nie je zazraznym prutikom a musime si pockat na technologicky prelom.
alamo - 13/4/2023 - 02:44
Rozdiel medzi výrobnou cenou a cenou za ktorú kúpi zákazník, sa volá marža. Aby sme mohli porovnať marže, museli by sme ich poznať.
Bohužiaľ zas tak ďaleko komrcionalizácia, zatiaľ nepokročila.
Ten článok je dva roky starý, ako akt verejného obstarávania ktorý by podporil úspech Ariane 6, sa tam uvažuje takto "prebiehajú rozhovory o zmluve, podľa ktorej Európska komisia spojí sériu štartov pre svoje satelity Galileo a Copernicus v nasledujúcom rozpočtovom období EÚ do roku 2027. Celková suma by mohla byť približne 1 miliardu EUR."
Dnes sme už "pokročili" trochu ďalej, zdá sa.
https://www.futura-sciences.com/sciences/actualites/vols-habites-europe-ne-doit-pas-tergiverser-doit-demarrer-ce-programme-spatial-aujourdhui-il-y-certaine-urgence-104232/
"Počas tohto zasadnutia Rady bola predložená druhá dôverná správa, ktorá nebude zverejnená. Podrobne uvádza, čo by európsky priemysel bol schopný urobiť vo veľmi krátkom čase."
Hmm..
alamo - 13/4/2023 - 04:51
@Martin Jediny
Celé roky som tu tvrdil, že netreba vyvíjať supernosiče, že aj na Mesačný pilotovaný program postačujú bežné ELV.
Že treba stavať Gateway a používať ťahače. atď.
Teraz z "večera do rána" v ESA povedali "Ariane 6 to zvládne".
Možno som iba utrpel menší "šok".

Ervé - 13/4/2023 - 07:24
Problém s cenou je v tom, že těch 77 mil. je za A62 - 4,5 t na GTO, Falcon 9 má 62 mil. za 5,5 t. A64 by měla stát přes 100 mil., ale má letět až za rok nebo dva. Wikina říká až 115, a to je strašně moc za dva boostery navíc. Škoda že boostery jsou jednorázové. Falcon 9 má ale jasnou rezervu v poklesu ceny, pokud se objeví konkurence, která cenu srovná - pesimisticky na 50 mil., optimisticky na 40. Tak A6 nemá šanci. Koncepce A6 - boostery TPH a vodíkové motory - je prostě sice vyzkoušená kombinace (A5), ale drahá. Pokles ceny oproti A5 je úspěch, ale proti F9 to prostě nestačí, tam se šlo krok za krokem a ve všech oblastech za nejnižší cenou.
ESA udělala velkou chybu, když nezareagovala v roce 2012, když se Falcon 9 naučil létat, nebo aspoň v roce 2015, když se naučil přistávat. Teď už musí dokončit A6 a začít pracovat na něčem úplně jiném, lepším. [upraveno 13.4.2023 07:31]
PinkasJ - 13/4/2023 - 15:54
Re Ervé:
Je to tak, žádná raketa nemůže konkurovat F9, pokud nebude přistávat její první stupeň, nebo alespoň boostery. Takovou raketou by mohl být New Glenn, ale vývoj se vleče a je to raketa nosností vyšší třídy.
martinjediny - 13/4/2023 - 21:40
Za chybu povazujem TPH ale to je zas nevyhnutnost vzhladom na armadny priemysel, len A6 to nepomaha...
Ale aj tak si myslim, ze A6 ma tiez svoje rezervy a cena odraza situaciu na trhu...
alamo - 13/4/2023 - 22:23
To áno.
My nevieme, na koľko sa na schopnosti SpaceX mať nízke ceny, podieľa znovupoužiteľnosť, a na koľko ďalšie faktory.
Objem produkcie, keď niekto niečoho vyrába veľa "ako Baťa cvičky" stačí mu na jednotku produkcie menšia marža.
Racionalizácia pri výrobe.. Postup rozbehnutej výroby sa dá vylepšovať, dajú sa nájsť úspory.
Aj Ariane by mala mať schopnosť, po rozbehnutí výroby ísť s cenou nižšie.
Grofino - 13/4/2023 - 22:26
Odlepila by se A6 od Země bez TPH?
Dostatek tahu při startu je základ letu.
martinjediny - 13/4/2023 - 23:44
Booster moze byt aj KPH, v pripade potreby casom navratovy, ak by to prispelo k ekonomike...
Ervé - 14/4/2023 - 06:34
citace 13.4.2023 - 22:26 - Grofino: Odlepila by se A6 od Země bez TPH?
Dostatek tahu při startu je základ letu.
Neodlepila, motor Vulcan 2.1 má 137 t tahu (ve vakuu? jiná stránka říká 115 t snad v 0 m). Centrální stupeň váží plný cca 155 t, horní stupeň cca 35t plus kryt a náklad.
Boostery jsou nutné, s padáky by je mohli tahat z moře, boostery na KPL by se ale vraceli těžko - počet motorů a tah pro přistání je háček (1 z 9 u Falconu 9!).
Grofino - 14/4/2023 - 12:46
Ekonomice letu nejvíce prospěje 1 palivo do všech stupňů rakety. U F9 je to kerosin+LOX , u SHS Metalox.
Drahé je helium, u SHS nemá být.
Hydrazin na orbitě se snaží nahradit zeleným palivem. V tom je nejdále Rocketlab se stupněm Photon.
A pak mají vliv samozřejmě časté lety, což dělá jen SpaceX a Čína.
U návratových stupňů SpaceX také znovupoužitelnost 1 stupně a krytů. Čas jsou peníze a stačí, že musí pokaždé vyrobit 2 stupeň.
Evropa spí spánkem pokoje...
citace 13.4.2023 - 23:44 - Martin Jediny: Booster moze byt aj KPH, v pripade potreby casom navratovy, ak by to prispelo k ekonomike...
alamo - 18/4/2023 - 17:51
Uvidíme teda "čosi" v novembri.
citace: https://spacenews.com/esa-working-on-human-spaceflight-scenarios-for-european-space-summit/
V rámci prípravy summitu uviedol, že ESA pracuje na „prípadoch použitia“ európskej infraštruktúry ľudských vesmírnych letov na obežnej dráhe a na Mesiaci. To povedie k scenárom implementácie týchto prípadov použitia vrátane architektúr na vysokej úrovni a odhadov nákladov.
„Vypracujeme scenáre pre tých, ktorí rozhodujú, a oni nám na základe týchto scenárov povedia, čo chcú, aby sme urobili a ako chcú, aby sme postupovali,“ povedal.
Toto politické rozhodnutie neposkytne ESA okamžite finančné prostriedky na implementáciu týchto scenárov, ale usmerní plánovanie pred ďalším zasadnutím ministerskej rady ESA koncom roku 2025, kde sa členské štáty zaviažu financovať špecifické programy vrátane potenciálnych iniciatív v oblasti vesmírnych letov ľudí.
"Je potrebné urobiť veľa práce" pred zasadnutím ministerskej rady v roku 2025 alebo CM25, povedal. ESA má k dispozícii malé množstvo financií na podporu tohto plánovania. „S miernymi investíciami sa môžete dobre pripraviť. CM25 bude kľúčovým míľnikom.”
Ervé - 18/4/2023 - 18:40
Takže veškerá činnost ESA bude vytvoření prezentací pro setkání byrokratů, kteří pak připraví prezentace pro velké setkání velkých byrokratů. K smíchu.
alamo - 18/4/2023 - 22:32
@Ervé
Dva detaily..
a, Politici už nebudú rozhodovať, či pilotovaný program bude alebo nebude.
Ale "akože" o tom, ako vlastne má vypadať.
A kto o tom teda, kedy vlastne rozhodol?
b, Toto leto odštartuje posledný kus Ariane 5. Viac ich nebude, výroba už bola zrušená.
Dá sa očakávať že s toho bude tak trochu "historický" poprask, a o tom že sme v "raketovej kríze" sa dozvie veľa ľudí, aj takých ktorých toto obvykle nezaujíma.
O popularizátorov kozmonautiky bude v masmédiách záujem väčší než obvykle, budú ich pozývať aby k tomu ako odborníci niečo verejne povedali.

Grofino - 18/4/2023 - 22:38
Ústup evropy posledních 100 let.
Jsme mamlasové.
martinjediny - 18/4/2023 - 23:55
S tou raketovou krizou to nebude az tak zle...
tu sa este chystali na 4 starty A6 tento rok...
https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Transportation/Ariane/Ariane_6_first_flight_planned_for_fourth_quarter_of_2023
alamo - 19/4/2023 - 07:43
Tento rok, štvrtý štvrťrok?
To je optimistický termín, ktorého dodržanie je tiež problematické. Ostatne v kozmonautike všeobecne..
Pesimisti už hovoria o sklze do nasledujúceho roka 2024.
..
Omeškanie už trvá niekoľko rokov, k rozhodnutiam o zmene nosiča už došlo. Teleskop Euclid a sonda Hera pôjdu k SpaceX, Proba-3 na indický PSLV.
https://www.microsiervos.com/archivo/espacio/europa-recurri-estados-unidos-lanzar-galileo.html
Bude omnoho viac takýchto článkov, už aj v mainstreame.
Ostatne mnoho nadšencov kozmonautiky si prialo, aby bola "závažnejším celespoločenským problémom" a bola jej venovaná väčšia pozornosť.
Tak teraz, asi aspoň na chvíľku bude. [upraveno 19.4.2023 07:48]
Grofino - 26/4/2023 - 03:11
Italové a teď Švédové se domluvili s Axiom Space na letu k ISS.
https://spacenews.com/swedish-astronaut-to-fly-to-iss-on-axiom-mission/
Ervé - 26/4/2023 - 07:12
citace 26.4.2023 - 03:11 - Grofino: Italové a teď Švédové se domluvili s Axiom Space na letu k ISS.
https://spacenews.com/swedish-astronaut-to-fly-to-iss-on-axiom-mission/
Takže Švédi nechtějí čekat na ESA a dohodli si vlastní start. Dobrá inspirace pro ostatní. Italy tam nikde nevidím, to je separátní informace?
Aha, Italové se dohodli už loni:
https://www.axiomspace.com/news/axiom-space-and-italian-government-sign-historic-mou-to-expand-commercial-utilization-of-space [upraveno 26.4.2023 07:13]
PinkasJ - 26/4/2023 - 11:39
Já bych to vůbec neviděl špatně s raketou Ariane 6 a jejími boostery na TPH.
Motory na TPH jsou široce používané ve vojenských raketách. Doba Atlasů, Thorů, Jupiterů a R-sedmičky je dávno pryč. Technologie i sériová výroba je zvládnuta. Že mají nízké Isp u boosterů není rozhodující, důležitý je tah u země a tím nahradí velké množství malých kapalinových motorů. Nepracují dlouho, ale v rozhodující fázi startu. Velké množství malých k apalinových motorů -viz 31ks u SHS znamená mnoho potrubí, snímačů, ventilů, startovacích a regulačních prvků, turbín, úchytů…, tedy větší pravděpodobnost problému.
U A6 je stále možno v budoucnu boostery zachraňovat, pokud se to vyplatí. Jak centrální tak vrchní stupeň má A6 vodíkové, vždy jen s jedním motorem a ty v celkové kalkulaci nahradí svým vysokým Isp nízký Isp boosterů. Cena A6 bude záviset na počtu startů a Evropa by se již měla konečně rozhoupat a více spolupracovat.
Grofino - 26/4/2023 - 11:58
Jaký vliv má A6 na ESA crew?
Dříve nežli za 5 let nebude kapsle ani A6 certifikovaná. Spíš 10 let.
Evropa je muzeum.
alamo - 26/4/2023 - 12:06
Myslím že v Európe, zatiaľ pre toto nijaké predpisy ani normy nemáme.
Takže v podstate certifikácia, je asi ten najmenší problém.
Grofino - 26/4/2023 - 12:09
Takže 5 let bude trvat vytváření EU předpisů? Na to je EU expert.
Jinak, jak vypadá dohadování k rozpoctu NASA na další rok, přestávám být optimista s lety na Měsíc.
citace 26.4.2023 - 12:06 - Slavomír Fridrich: Myslím že v Európe, zatiaľ pre toto nijaké predpisy ani normy nemáme.
Takže v podstate certifikácia, je asi ten najmenší problém.
[upraveno 26.4.2023 12:54]
alamo - 26/4/2023 - 12:24
Najprv sa asi budú úrady medzi sebou 5 rokov dohadovať, kto to má mať vlastne v kompetencii. Takže to bude ešte chvíľku v poho.

LeeMer - 26/4/2023 - 14:14
citace 26.4.2023 - 12:06 - Slavomír Fridrich: Myslím že v Európe, zatiaľ pre toto nijaké predpisy ani normy nemáme.
Takže v podstate certifikácia, je asi ten najmenší problém.
Nyní musím přerušit období mlčení. Samozřejmě zde proběhlo plno nesmyslů v diskuzi, ale na to už jsem rezignoval a žijte si v tom. ALE. Ariane 5 je man-rated, tedy ESA musí tím pádem mít pravidla. Howgh. Bavte se dál.
alamo - 26/4/2023 - 14:36
@Václavík Michal
A kde sú tie pravidlá (platné interne), presne uvedené?
Grofino - 26/4/2023 - 14:59
Jaképak nesmysly?
Evropa nemá pro lidi dopravní prostředek- kapsli ani raketu. Ariane V končí.
Proto ty lety na ISS v rámci Axiom.
MV nám něco tají?
alamo - 26/4/2023 - 15:31
@Grofino
Pán Václavík nám nič netají. Domnievam sa že je v "zložitej situácii", povedal by som. Musí čakať kým inštitúcie s ktorými je v nejakých vzťahoch, sformulujú nejaké vlastné stanoviská k veci, ktoré by on následne mohol tlmočiť verejnosti.
Ervé - 26/4/2023 - 22:17
Ariane 6 tedy není man-rated. Úprava je ale možná - není ale moc vhodná - TPH boostery a kyslíkovodíkový horní stupeň se na to moc nehodí. Proto by bylo lepší pro ESA koupit CrewDragon, dokud se létá k ISS. Pokud chtějí vlastní loď, měli by pro ni postavit i novou dobrou raketu.
alamo - 27/4/2023 - 15:03
@Ervé
Obávam sa, že vaše názory budú "prevalcované", politickými rozhodnutiami.
https://www.golem.de/news/raumfahrt-spd-will-ein-nationales-weltraumgesetz-2304-173755.html
Okrem napríklad plávajúcej platformy na štarty v severnom mori, chce Nemecká SPD presadzovať aj nezávislý prístup do vesmíru vrátane pilotovaných letov.
Grofino - 4/5/2023 - 19:27
Další studie k evropské raketě, protein. https://commercialisation.esa.int/2023/05/protein-the-new-european-heavy-lift-launcher-study/
https://twitter.com/ESA_CommGateway/status/1653404019044253697
alamo - 1/6/2023 - 19:09
Naozaj je to také neuveriteľné, že by Európa mohla mať vlastný pilotovaný program až na Mesiac?
Mno.. Pripúšťam, dohodnúť sa či budeme kupovať a tankovať palivo od SpaceX alebo Blue Origin, bude asi trochu problematické.

Ervé - 2/6/2023 - 11:36
Mě přijde naprosto absurdní, aby Evropa, která nemá ani plechovku Sojuzu, najednou plánovala těžký nosič a loď pro Měsíc. Vyvinout a postavit musí střední nosič se yáchranou 1. stupně a pilotovanou loď pro něj a la Dragon - cca 10 t na LEO, 4 sedačky, aby zabrala střední sektor, 2-3 t GTO.
alamo - 2/6/2023 - 12:24
Nemusíme stavať vyslovene ťažký nosič.
Stačil by aj omnoho, omnoho menší. Len teda, ak sa loď zastaví cestou k Mesiacu, pri nejakej tej "Aralke" na LEO. A natankuje tam palivo.
Hm..Možno okrem toho, kde spravia lepšiu cenu, by sme mohli brať do úvahy aj to kde budú variť lepšie kafe.

alamo - 9/6/2023 - 08:03
Parsonson vymenoval firmy, ktoré budú reagovať na výzvu ESA k dodaniu nákladnej lode.
https://europeanspaceflight.substack.com/p/who-will-answer-call-to-provide-european
PinkasJ - 9/6/2023 - 09:13
Pokud chtějí vynést na LEO trochu solidní loď, která by v budoucnu letěla s kosmonauty k Měsíci (hmotu kolem 25 tun) a pokud chtějí alespoň prvý stupeň znovupoužitelný, bude se nesporně jednat o těžký nosič. Samozřejmě že nebude tato raketa konkurovat v nosnosti SHS.
JiříHošek - 9/6/2023 - 09:24
citace 9.6.2023 - 08:03 - Slavomír Fridrich: Parsonson vymenoval firmy, ktoré budú reagovať na výzvu ESA k dodaniu nákladnej lode.
https://europeanspaceflight.substack.com/p/who-will-answer-call-to-provide-european
Upřesnění:
Podle článku učinila veřejné prohlášení jen první společnost. U ostatních jde o Parsonsonův soupis týmů, které by podle jeho názoru mohly potenciálně předložit nabídku, včetně odůvodnění tohoto soupisu. Navíc jsme ve špatném vláknu.
alamo - 9/6/2023 - 09:34
citace 9.6.2023 - 09:24 - Jiří Hošek: Navíc jsme ve špatném vláknu.
A kto sa asi tak potom, podá ponuku na dodávku pilotovanej lode?
A jeho ponuka, bude aj prijatá?
JiříHošek - 9/6/2023 - 12:07
citace 9.6.2023 - 09:34 - Slavomír Fridrich: A kto sa asi tak potom, podá ponuku na dodávku pilotovanej lode?
A jeho ponuka, bude aj prijatá?
Upřesnění:
Aktuální výzva byla vydána na návrhy řešení demonstrační nákladní (tzn. nepilotované) mise.
[upraveno 9.6.2023 12:09]
alamo - 9/6/2023 - 12:24
@Jiří Hošek
No fajn.. Nebudem sa hádať..
Ale zaujímal by ma, aj váš názor na to, či Európa potrebuje, aj vlastnú pilotovanú loď a pilotovaný program?

Ervé - 9/6/2023 - 14:13
Za mě určitě ano, pokud chce být Evropa vnímána jako silný hráč a ne jako Německo, Francie a nějaké nedůležité smetí okolo. Není nutné mít loď pro lety na Měsíc, na to Evropa nemá a vzhledem ke Green dealu a rozmazlenému obyvatelstvu ani mít nebude. Ale vlastní stanice a loď pro lety k ní nejsou nijak ambiciózní a přehnaný program. Čínská stanice je dobrý vzor.
kacenka - 9/6/2023 - 18:59
citace 9.6.2023 - 09:13 - PinkasJ: Pokud chtějí vynést na LEO trochu solidní loď, která by v budoucnu letěla s kosmonauty k Měsíci (hmotu kolem 25 tun) a pokud chtějí alespoň prvý stupeň znovupoužitelný, bude se nesporně jednat o těžký nosič. Samozřejmě že nebude tato raketa konkurovat v nosnosti SHS.
... jen poznámka: SHS zatím nic nevynesla.
Probíhali internetem různé prezentace a "zaručené zprávy" (např. že SHS bude schopna v roce 2022 dopravit 100 lidí na Mars, atd ... pamatujete?). Navrhuju nevzdávat se vlastního vývoje a při dumání o konkurenceschopnosti raději počkat na realitu. ;-)
Grofino - 9/6/2023 - 19:58
Dtto SLS. A nebo Vulcan, Ariane 6 atd...
Rozhodně je důvěryhodnější firma SpaceX nežli cokoli ostatního včetně kačenky.
Kolik kacence vyletlo raket do vesmíru?
alamo - 9/6/2023 - 19:59
Čo tak nájsť, nejaký kompromis?
Čo keby sme tie vlastné Európske lety, na Mesiac..
Zjednodušili "iba" na lety na to.. oné.. Lunar GATEWAY?

Grofino - 9/6/2023 - 20:09
Gateway vypustí kdo?
Napověda: ESA to nebude.
alamo - 9/6/2023 - 20:16
A Mesiac vypustil kto?
Nápoveda: ESA to nebola.
..
Ja nie som popularizátor kozmonautiky.. Články nepíšem.. Okrem tohto fóra, inde verejne nevystupujem..
Ja prípadný Európsky « pyramide à la Septime » fameux dessert, vychvaľovať do neba, nebudem musieť.
[upraveno 9.6.2023 21:36]
JiříHošek - 12/6/2023 - 14:36
citace 9.6.2023 - 18:59 - kacenka: SHS zatím nic nevynesla.
citace 9.6.2023 - 19:58 - Grofino: Dtto SLS.
Upřesnění:
SLS vynesla těleso 2022-156A.
alamo - 19/6/2023 - 12:56
https://www.futura-sciences.com/sciences/actualites/vols-habites-vols-habites-ambitions-forcement-limitees-agence-spatiale-europeenne-105921/
citace: Po otvorení 54. parížskeho aerosalónu Európska vesmírna agentúra využije podujatie, ktoré má medzinárodný rozsah, na odhalenie a predstavenie svojich ďalších dlhodobých ambícií v oblasti prieskumu. Je to pre nás príležitosť obmedziť ambície tých najvášnivejších z nás, ktorí veria, že ESA by mala a mohla vyvinúť vozidlo s ľudskou posádkou na cestu na Mesiac. Naše dešifrovanie situácie.
Príliš obsiahle na dávanie, nejakých výňatkov.
Text mi pripadá trochu nesúrodý, ako keby ho autor spichol narýchlo v snahe aspoň niečo povedať.
alamo - 19/6/2023 - 15:41
Zatiaľ narobili plno pekných fotiek na pamiatku.
https://www.esa.int/About_Us/Exhibitions/Paris_Air_Show_2023_in_pictures_Day_1
alamo - 19/6/2023 - 23:59
https://www.bfmtv.com/economie/les-europeens-vont-ils-creer-leur-propre-station_VN-202306190829.html
Vytvoria si Európania vlastnú stanicu?
Toto zatiaľ prekladač preložiť nevie.
Snáď sa zajtra z nejakého článku dozvieme, ako sa s toho Aschbacher vykecal.
..
To je vlastne tiež určitá "záludnosť"..
Mať vlastný dopravný systém na LEO, ale nemať vlastnú stanicu na LEO?
WTF?
[upraveno 20.6.2023 00:11]
..
Má nám stačiť dopravný systém na LEO?
Fajn.. Ale aj ten slúži iba k tomu, aby jaksi kamsi dopravova ľudí..
Kam?
[upraveno 20.6.2023 00:47]
Ervé - 20/6/2023 - 06:43
Nejhorší je, že se teď chtějí bavit o tom, co rozhodnou na konferenci v roce 2025. Je sice fakt, že v roce 2025 už budou mít Ariane 6 s nějakou historií letů, ale vyvíjet loď pro ni je nesmysl - Ariane 6 se svou koncepcí není pro lidi vhodná a úpravy by se snadno mohli zvrhnout v nekonečný proces. Evropa potřebuje novou, částečně použitelnou raketu, která může vynést vlastní pilotovanou loď na LEO. Ideálně kyslík-petrolej v prvním stupni a kyslík-metan v druhém, nebo stejná směs v obou stupních. Jenže ani s jedním typem nemá ESA nějaké velké zkušenosti. Takže nejdřív, hned letos, by to chtělo získání zkušeností s těmito palivy, návrh motorů a koncepce a rozjet zkoušky. Rozjet vývoj na národní úrovni s tím, že za dva roky už bude spousta udělaná pro lepší rozhodování. Jde taky kabinu se štítem, systémy a nádrže dimenzovat pro lety mimo LEO na Gateway, protože když vynesu loď na LEO, můžu připojit booster vynesený Starshipem (nebo dotankovat druhý stupeň z tankeru Starship) a letět ke Gateway.
alamo - 20/6/2023 - 13:36
https://www.esa.int/About_Us/Exhibitions/Paving_the_way_for_a_new_era_in_space_ESA_s_ambitions_at_the_Paris_Air_Show_2023
20 June 11:30-12:30 CEST
Revolution Space: Europe’s new ambitions for space exploration
Po oznámení Európskych vesmírnych revolučných ambícií, nastal moment akéhosi trápneho ticha.
Snáď nebude trvať dlho, a tiež sa dozvieme čo "nám" bolo povedané.

Grofino - 20/6/2023 - 15:18
Nechám se překvapit... 😉
EM je ještě v Paříži?
Doplnění:
EM je v Indii u premiéra a chce s Teslou GIGA India.
https://twitter.com/elonmusk/status/1671360205056098304
[upraveno 21.6.2023 12:02]
alamo - 31/10/2023 - 06:51
ArianeGroup predstavila "prototyp" svojej lode SUSIE.
https://www.almaouja.com/internet/arianegroup-presente-un-prototype-de-la-capsule-spatiale-reutilisable-susie/934/

Ervé - 1/11/2023 - 07:42
Další technologický demonstrátor po IXV, bez reálného programu a dlouhodobého využití. Omezený přínos. ESA by se měla soustředit na jiné věci - opakovaně použitelný 1. stupeň pro moderní nosič s nosností 10 t, pilotovaná a nákladní kabina.
alamo - 6/11/2023 - 21:07
Zaujímavá správa
citace: https://www.challenges.fr/monde/l-europe-spatiale-propose-une-competition-pour-fabriquer-un-vaisseau-cargo_873159
Rada Európskej vesmírnej agentúry (ESA) spustí priemyselnú súťaž na poskytovanie služieb nákladnej dopravy na Medzinárodnú vesmírnu stanicu do roku 2028, oznámil jej generálny riaditeľ v pondelok 6. novembra. Projekt si bude vyžadovať „dopravné, dokovacie a re-vstupové kapacity (do atmosféry), veci, ktoré Európa doteraz nemá,“ poznamenal v úvodnom príhovore generálny riaditeľ ESA (22 členských štátov) Josef Aschbacher. Rada, ktorá združuje európskych ministrov v Seville (Španielsko).
..
„Ak chceme vykonávať pilotované lety, toto je prvý krok,“ pokračoval tento zdroj. "Musíte byť schopní poslať nákladnú loď na stanicu a vrátiť sa. To je prvá tehla," dodala. Táto súťaž predznamenáva nový prístup, ktorý má ESA v úmysle prijať na základe modelu NASA, a to nákupom štartovacích služieb od výrobcov, a nie samotným vývojom programov.
Financovanie ESA pre prvú fázu projektu je podľa Josefa Aschbachera „už zabezpečené“ a „bude doplnené súkromnými príspevkami“. ESA naň plánuje v prvej fáze vyčleniť 75 miliónov eur.
LeeMer - 7/11/2023 - 18:45
citace 1.11.2023 - 07:42 - Ervé: Další technologický demonstrátor po IXV, bez reálného programu a dlouhodobého využití. Omezený přínos. ESA by se měla soustředit na jiné věci - opakovaně použitelný 1. stupeň pro moderní nosič s nosností 10 t, pilotovaná a nákladní kabina.
To je součástí iniciativy Inspirator. Takže ti ESA plní tvé přání.
alamo - 7/11/2023 - 20:49
For all mankind..

alamo - 8/11/2023 - 14:23
https://europeanspaceflight.substack.com/p/susies-back-tell-a-friend
Prototyp Susie je vysoký dva metre a váži 100 kilogramov. Podľa ArianeGroup to predstavuje ukážku Susie v mierke 1/6. Má byť vybavený štyrmi motormi, čo však majú byť nie raketové ale prúdové motory.
Pri skokoch plánujú dosiahnuť výšku do 2000 metrov.
Pristávať sa má motoricky alt. pod padákom.
Zaujímavo znie, že plánujú aj "stredný model - polovičnej veľkosti" a momentálne na ňom vraj pracujú. Ten má vynášať A6, má mať objem nákladného priestoru 10 kubických metrov a kapacitu užitočného zaťaženia do troch ton. Má byť upgradovateľný pre dopravu päťčlennej posádky.
martinjediny - 8/11/2023 - 16:00
citace 8.11.2023 - 14:23 - Slavomír Fridrich: https://europeanspaceflight.substack.com/p/susies-back-tell-a-friend
... Podľa ArianeGroup to predstavuje ukážku Susie v mierke 1/6. Má byť vybavený štyrmi motormi, čo však majú byť nie raketové ale prúdové motory.
Pri skokoch plánujú dosiahnuť výšku do 2000 metrov.
...
A jak to, ze pri tejto informacii nejasas a nerobis kotrmelce???
...toto je prelomovy moment raketovej kozmonautiky, ked prvy stupen dokazes nahradit atmosferickym motorom... To sa SpX moze schovat, az im to bude fungovat...
alamo - 9/11/2023 - 01:58
@Martin Jediny
Myšlienka že aj ArianeGroup môže byť inovatívna, si asi žiada na spracovanie a "strávenie" trošku dlhšiu dobu.

Ervé - 10/11/2023 - 06:43
ArianeGroup vidí, že Ariane 6 je na odpis, proto prosazuje Susie v poloviční velikosti jako kotvu pro udržení Ariane 6. Vzhledem k problémům s vývojem a financemi rozhodně nepoletí 2026, když na to pořádně nesáhli. Měli by plánovat trochu dál, pro nový nosič, který nahradí Ariane 6. ISS skončí, ale snad bude nová komerční stanice, a tam se Ariane 64 s velkou Susie nemá šanci ekonomicky prosadit. Malá Susie na novém nosiči snad ano.
alamo - 18/1/2024 - 16:03
Asi to bude patriť sem.
citace: https://sciencebusiness.net/news/european-space-agency/european-space-agency-launches-competition-cargo-service-vehicle
Európska vesmírna agentúra vyhlasuje súťaž o nákladné servisné vozidlo
„Každá chvíľa, ktorú premrháme, zväčšuje priepasť medzi tým, čo je schopný urobiť každý na svete, a tým, čo môžeme urobiť my v Európe,“ povedala astronautka Samantha Cristoforetti, vedúca tímu pre návrat nákladu na nízkej obežnej dráhe (LEO), a poskytla aktuálne informácie o súťaž na dnešnej konferencii.
..
Výzva na predkladanie návrhov , ktorá sa končí 29. februára 2024, povedie k udeleniu až troch zmlúv pre prvú fázu programu. To bude trvať od júna 2024 do júna 2026, pričom z existujúceho rozpočtu ESA bude vyčlenených 75 miliónov EUR.
Druhá fáza, ktorá sa začne v júni 2026, si bude vyžadovať, aby dodávatelia zorganizovali demonštračnú misiu. To si bude vyžadovať väčší rozpočet, o ktorom sa rozhodne na najbližšom zasadnutí rady ESA na ministerskej úrovni v roku 2025. Agentúra plánuje zadať dve zákazky na tento demonštrátor, čo by mohlo viesť k obstarávaniu opakujúcich sa služieb.
alamo - 23/5/2024 - 15:34
https://europeanspaceflight.com/esa-announces-recipients-of-leo-cargo-return-service-contracts/
Na vývoj nákladnej lode schopnej ďalšieho vývoja na pilotovanú,
boli uzatvorené kontrakty s The Exploration Company a Thales Alenia Space.
Je zaujímavé, že Thales opustil dizajn vztlakového telesa ESA Space Rider, a pre vlastný projekt sa vrátil k "apolloidu".
Ervé - 24/5/2024 - 07:03
citace 23.5.2024 - 15:34 - Slavomír Fridrich: https://europeanspaceflight.com/esa-announces-recipients-of-leo-cargo-return-service-contracts/
Na vývoj nákladnej lode schopnej ďalšieho vývoja na pilotovanú,
boli uzatvorené kontrakty s The Exploration Company a Thales Alenia Space.
Je zaujímavé, že Thales opustil dizajn vztlakového telesa ESA Space Rider, a pre vlastný projekt sa vrátil k "apolloidu".
Změna nákladní lodě na pilotovanou není nic lehkého. Dragon se výrazně a draze předělával na pilotovaný Dragon 2. Tady od začátku budou přispívat na to, aby to bylo lehčí. Problém je časový rámec a nosič. No, aspoň něco dělají.
alamo - 25/5/2024 - 20:54
@Ervé
a, "čas" priam fyzikálna veličina, veľmi ťažko prevoditeľná na veličinu "peniaze" (nijaká spoľahlivá "metrika" neexistuje)
b, získaš "team" personálu - ľudí, ktorý to projektujú, vyrábajú, pripravujú na štart, nakladajú na nosič.. pravidelne.. rutina..
Vyjadriť hodnotu niečoho takého v "peniazoch".. priamo nemožné..
[upraveno 25.5.2024 20:56]
alamo - 27/5/2024 - 08:28
ESA pôvodne oznámila, že vo finále riešiteľa lode vyberie z troch uchádzačov. Takže jeden "slot", zostáva zatiaľ neobsadený.
https://danielmarin.naukas.com/2024/05/26/las-nuevas-capsulas-europeas-para-traer-cargas-desde-la-iss/
Marín typuje, že príležitosť ešte dostane buďto RFA s projektom Argo.
Alebo ArianeGroup, so zmenšenou verziou SUSIE.
alamo - 31/5/2024 - 13:25
citace: Európa sa snaží napodobniť revolučný komerčný nákladný program NASA
Európske vlády musia vyčleniť viac finančných prostriedkov na program, aby dosiahli svoje ciele.
Dostať sa do cieľa s programom LEO Cargo Return Service si bude vyžadovať „rádovo“ viac financií, ako ESA pridelila dvom spoločnostiam vo fáze 1, povedal Cristoforetti. To naznačuje, že ESA plánuje minúť viac ako 500 miliónov dolárov na program. Bez zohľadnenia inflácie NASA minula podobnú sumu na COTS.
https://arstechnica.com/space/2024/05/europe-seeks-to-emulate-nasas-revolutionary-commercial-cargo-program/
Zatiaľ mi to pripomína rozprávku, ako navariť polievku zo sekerky.
|