Témata: EXOPLANETY

dodor - 25/1/2006 - 20:46

Řekl bych že je to úspěch.
První pevná planeta nalezena.

http://www.space.com/scienceastronomy/060125_smallest_planet.html

Opravdu za posledních 10let se v tomto oboru astronomie dějí opravdu zajímavé věci. Docela se těším na připravované projekty NASA i ESA které možna přínesou mnoho zajímavých zjištění o blízkých hvězdných systémech.


dodor - 25/1/2006 - 20:52

Ještě doplním informace o připravovaných projektech.
http://www.astro.cz/clanek/1470

Opravdu se má observatoř COROT vypustit už tento rok nebo dojde k opoždění?






Adolf - 26/1/2006 - 23:04

Když už to vypadá, že vývoj planetárního systému k soustavě s malými tuhými planetami na nízkých orbitech kolem Slunce, je vlastně dost úchylný, tak potěší, že se konečně našel další planetární deviant, u kterého se taková bizarnost projevuje.


dodor - 28/1/2006 - 09:14

v češtině


http://www.astro.cz/clanek/2297


Archimedes - 28/1/2006 - 13:12

Jen bych k tomu podotknul, ze jedine, co maji skutecne, je "zub" na svetelne krivce:



ze ktereho vyplyva hmotnost planety a jeji vzdalenost od hvezdy. Vsechno ostatni (jestli je ledova nebo kamenna, jestli ma atmosferu a tim i do znacne miry, jakou ma telotu) jsou uz jen opodstatnene dohady na zaklade soucasnych modelu formovani planet.

To ovsem neznamena, ze to neni jedno z nejpeknejsich mereni v oboru exoplanet


Adolf - 28/1/2006 - 14:29

citace:
Jen bych k tomu podotknul, ze jedine, co maji skutecne, je "zub" na svetelne krivce:




No mně přijde ještě divnější než věštěcká schopnost, jak číst ze zubu podobu dálných světů se stejnou přesností jako četl kdysi haruspik z jater, schopnost ten zub na tu dálku uvidět. Chce to dobrej zoom a tedy velký čočky.

Před pár lety byly určitě všichni skeptičtí ohledně možnosti něco takového uvidět, protože na vybroušení takové čočky či zrcadla brusiči skla objednávky neberou. Pohled na planety tedy v nedohlednu (byť i jen na jejich zuby jako tady). Pak ale přišla inovace a realistické předpoklady byly v tahu.

Tak doufejme, že se dočkáme fíglu, který hne s našimi pohony, jako hnulo tohle s čočkami.


Archimedes - 28/1/2006 - 17:05

V optice dalekohledu to neni. V principu je to porad jen fotometrie s nikterak prehnanymi naroky na presnost mereni a jeho casove rozliseni. Dulezity pokrok k tomu, aby se daly gravitacni mikrococky pozorovat s rozumnou cetnosti, je moznost sledovat zmeny jasnosti najednou u velkeho mnozstvi hvezd. Takze ten hlavni prinos je zvetseni snimacich cipu, zrychleni a automatizace zpracovani dat (aby byly zmeny rozpoznany temer okamzite) a robotizace teleskopu.


Adolf - 28/1/2006 - 20:41

citace:
V optice dalekohledu to neni.


No právě! Nešlo to tak, že by se stavěla ještě větší zrcadla než ten myslím 6 m Ratan. Nestřelilo se víc teleskopů na orbitu. Vlastně to ty čočky obešlo.

My tu brečíme, že v nejbližších 50 letech kosmonautiku nic moc nečeká, protože za Apollem na hormonech nevidíme další ještě větší dávku hormonů. Na tom tedy stavíme své pesimistické předpoklady, protože tam nevidíme. Doufám, že se mýlíme jako ti, co ztráceli víru v pokrok astronomie bez 10 m zrcadel a astronomického rozpočtu na astronomické teleskopy na orbitě. Ono to ale kupodivu nepřišlo přes optiku. To by v tom byl čert, aby i kosmická doprava neměla časem takové štěstí.


Nereus - 30/1/2006 - 01:01

citace:
Ještě doplním informace o připravovaných projektech.
http://www.astro.cz/clanek/1470

Opravdu se má observatoř COROT vypustit už tento rok nebo dojde k opoždění?





Podle těchto stránek je start zatím určen někdy na červenec:

http://smsc.cnes.fr/COROT/index.htm


Ervé - 30/1/2006 - 13:37

A protože jsou z 26. ledna 2006, a družice vypadá hotová, patrně to tak i bude.


arccos - 30/1/2006 - 15:29

Kdyz uz jsme u te astronomie - to je prave asi tak jediny obor tocici se kolem kosmickeho/vesmirneho vyzkumu, ktery me naplnuje optimismem. Na rozdil od financne seskrtane kosmonautiky ma totiz astronomie diky realisticky chystanym pristorjum slusnou sanci na nove objevy a (pro nas laiky) skvele zazitky.


Jirka Dlouhý - 30/1/2006 - 15:41

citace:
citace:
Ještě doplním informace o připravovaných projektech.
http://www.astro.cz/clanek/1470

Opravdu se má observatoř COROT vypustit už tento rok nebo dojde k opoždění?





Podle těchto stránek je start zatím určen někdy na červenec:

http://smsc.cnes.fr/COROT/index.htm


Dle Russian space webbu je vypuštění Corotu plánováno na 4. kvartál letošního roku pomocí Sojuzu 2.


DODOR - 28/2/2006 - 10:52

Jeden sen

http://www.newscientistspace.com/article/mg18925401.700

škoda že jen sen


arccos - 1/3/2006 - 12:35

Nemusi nutne byt jenom sen:
http://origins.jpl.nasa.gov/library/openhouse/openhouse30.html

(ale jeste si nejakou dobu pockame)


Jirka - 1/3/2006 - 14:21

Tak me napada k cemu je vlastne vyhazovani prostredku na hledani malych exoplanet, obzvaste v pripade takoveho megalomanskeho projektu. Myslim ze sami astronomove by nasli spoustu vedecky hodnotnejsich projektu. Ikdyby ty dalekohledy byly nakonec postaveny, stejne by rychle nasli lepsi vyuziti takovehe "dela" nez jen nachazeni dalsich bezvyznamnych planet.
Tim chci rict, co zajimaveho by se dalo o tech planetach zjistit? Meli bychom podezreni ze je tam tekuta voda? A co kdyby tam tekutou vodu nasli, co by s tim objevem delali?


Ervé - 1/3/2006 - 15:06

Prokázat existenci planet podobných Zemi je jeden z hlavních a základních úkolů astronautiky a astronomie, tady není o čem diskutovat. Navíc takový teleskop neslouží jen ke hledání exoplanet, ale i k ostatním pozorováním - například detailní sledování těles, u kterých nemáme sondy - komety, asteroidy, transneptunická tělesa, měsíce planet.


Ervé - 1/3/2006 - 15:13

A odpověď na druhou otázku (co s takovým objevem) je taky jednoduchá - potvrdíme nebo vyvrátíme jedinečnost Země a solárního systému, můžeme pak rozjet projekt vysílání signálů přímo k těmto planetám (SETI) a později také projekt mezihvězdných sond - to znamená začít projektovat a testovat fotonový pohon a antihmotové baterie. Zkrátka a dobře, je to další krok.


Jirka - 1/3/2006 - 15:27

No ja nemam nic proti tomu stavet interferometry za desitky ci stovky miliard, jen jsem nerozumel presne duvodum proc je treba intenzivne hledat exoplanety podobne Zemi. Jsem presvedcen ze tyto planety existuji a pokud se nemylim, tak neprime dukazy pro to existuji. Urcite nebude problem nejakou takovou planetu v blizke budoucnosti najit. Tenhle projekt vsak ty planety chce fotit a rozpoznavat snad dokonce i kontinenty, nebo tak neco.
Netvrdim, ze by to nebylo hezke, jen nerozumim presne duvodum proc venovat tak giganticky projekt na tyto ucely.
Dejme tomu ze nejaky HST II objevi v blizkem okoli Slunce (do cca 50 svetelnych let) nejakou planetu, ktera odpovida parametrum Zeme. To znamena, ze taky najde vsechny dulezite objekty dane soustavy, ale nebude moci zjistit nic blizsiho. Je zrejme ze tato planeta neni obydlena inteligentim zivotem, protoze by intenzivne vysilala napr v radiovem oboru.
SETI samozrejme muze monitorovat tuto planetu, nebo k ni vysilat se zanedbatelnymi naklady. Taky je predpoklad, ze zadna sonda se tam stejne nevyda drive nez za nekolik stoleti, kdy uz urcite budou k dispozici uplne jine prostredky na zkoumani dane planety.

Cili pokud by se nahodou projekt takoveho superdalekohledu uskutecnil, ptal jsem se, k cemu by se daly fotografie kontinentu dane planety pouzit? Predpokladam ze kvalita zaberu by se dala prirovnat napriklad k fotce Pluta z HST.
Dokonce by se mozna dala potvrdit treba pritomnost tekuteho oceanu na dane planete. Zmenilo by to nejak zasadne dnesni nahled na vyvoj zivota na Zemi?


Jirka - 1/3/2006 - 15:41

citace:
Navíc takový teleskop neslouží jen ke hledání exoplanet, ale i k ostatním pozorováním - například detailní sledování těles, u kterých nemáme sondy - komety, asteroidy, transneptunická tělesa, měsíce planet.

Tak nevim, mluvi se tam o interferometru, a ruseni zareni hvezdy, aby bylo mozne nalezt male planety. Ja jsem rikal, ze by bylo urcite lepsi vyuzit takovy giganticky projekt radsi na hledani nejakych fundamentalnich otazek. Co se tyce objektu v nasi slunecni soustave, tak tam bych samozrejme preferoval vysilani sond k jednotlivym typovym objektum (coz se uz nyni intezivne deje) a o dalsich objektech proste predpokladal, ze odpovidaji jinym objektum daneho typu (de te doby, nez tam poslu sondu jinou, ktera to overi).
Sonda typu New horizons zjisti za zlomek ceny o transneptunskych telesech nepochybne nekolikanasobne vic, nez HST, ten je vsak vyjimecne vsestranny a nikdo netvrdi ze je jen na hledani transneptunskych teles.
Proto bych spise preferoval dalekohled, ktery pomuze zodpovedet skutecne fundamentalni otazky. Jestli na nejake jine planete existuje zivot takovou otazkou je, ja mam vsak porad podezreni, ze zadny super dalekohled (krome radioteleskopu) tuhle otazku nezodpovi.


Ohara - 1/3/2006 - 16:48

Myslim, ze naopak je to jedina cesta jak zivot prokazat (alespon jako slozite organicke formy jejichz chemii jinak nedovedeme vysvetlit).
Ocekavat totiz, ze kazdy zivot bude provozovat techniku, pripadne ze vubec bude inteligentni mi prijde dost scestne. Je urcite mnohem vic moznych adaptaci, ktery k inteligenci a uz vubec k tech. civilizaci nevedou.


Jirka - 1/3/2006 - 17:09

citace:
Myslim, ze naopak je to jedina cesta jak zivot prokazat


Porad nerozumim tomu jak lze zivot prokazat fotkou celeho kontinentu. Obzvlaste ne takovy zivot, jehoz projevy jsou velice odlisne od toho na co jsme zvykli.
S rozpoznavanim zivota maji problemy i marsovska vozitka, ktera porizuji miliardkrat kvalitnejsi fotky nez bude schopen ten nejlepsi teleskop za tisic let, fotici planetu u ciziho slunce.
Tedy takovy teleskop znamena z tohoto hlediska vyhozene penize.


Ohara - 1/3/2006 - 17:21

1) rozhodne primarni nastroj je analyza spektra, z toho se da zjistit chem slozeni, zastoupeni jednotlivejch latek atd. Cim vetsi teleskop tim lepsi a podrobnejsi data.
2)to co delaji nase druzice pri sledovani Zeme-sezoni zmeny vegetace, zmena charakteru opt. vlastnosti vodnich ploch (souvisi s planktonem),atd.
Pokud nekde ma byt zivot ve smyslu ne umirajici zbytky mikrobu ale rozsahly ekosystem, pak budou zmeny v tomto meritku vyrazne patrne. Samozrejme, ze zkameneliny mikrobu zadny teleskop nenajde a radioteleskop uz teprve ne.


Jirka - 1/3/2006 - 17:33

Tedy ne hledac planet, ale rovnou uz hledac celych rozvinutych ekosystemu. Takovy dalekohled bude urcite jednou dulezity a myslim ze tou dobou uz nikoho neprekvapi umisteni 20-ti osmimetrovych dalekohledu nekam do L2 nebo na Mesic specialne jen pro tento ucel.


Jirka - 1/3/2006 - 17:43

citace:
1) rozhodne primarni nastroj je analyza spektra, z toho se da zjistit chem slozeni, zastoupeni jednotlivejch latek atd. Cim vetsi teleskop tim lepsi a podrobnejsi data.



Jeste me napadlo ze mame budto emisni, nebo absorbcni spektrum. Ktere konkretne, by se melo zkoumat, aby slo u takoveto planety rozpoznat chemicke slozeni? Napada me budto pockat az bude zareni od mistni hvezdy prochazet atmosferou planety a zachytit absorbcni spektrum atmosfery, nebo pockat az na planete neco vybuchne a zachytit emisni spektrum povrchu. Samozrejme by to potrebovalo poradnej dalekohled.


Adolf - 12/3/2006 - 01:49

Proč se uvolňuje tolik vzácných kapacit teleskopů aj. k objevování čehosi, co sotva indikujeme, a z čeho těžko dostaneme o trochu víc dalších podrobných informací? Co to vlastně znamená z hlediska preferencí a vlivu v kosmickém výzkumu?

Možná to znamená, že to znamená víc posun od preferencí určovaných astrofyziky, k preferencím určovaným geology. Ten posun od astrofyziky může souviset i s celkovým posunem od preferencí fyziky jako takové, který se ukázal v plné síle už, když Clinton zastavil stavbu superurychlovače a fyzika přešla z kolbiště nesmiřitelné konkurence velmocí do vejminku mezinárodní spolupráce. Možná to však znamená víc projektů klasické kosmonautiky zaměřených na Sluneční soustavu, které budou astrofyzici jako Grygar označovat za hladové zdi ve vesmíru.

Hledání exoplanet je myslím, jistou formou rozšíření výzkumu naší Sluneční soustavy v dosti podobném smyslu, jako je výzkum extraterestických těles naší soustavy rozšířením geologického výzkumu Země a zpřesňováním modelu geneze naší planety, od kterého lze očekávat dopady na praktickou pozemskou geologii. Ačkoliv ty sotva detekovatelné objekty nám toho jen tak moc neřeknou o svých horninách, lze se z nich nejspíš o naší soustavě poměrně dost dovědět, a to bude asi hlavní důvod jejich hledání. Malá kamenná planeta v dosahu naší detekce je totiž např. o něco větší senzace, než by se mohlo na první pohled zdát, i bez toho, že by nám ve svém absorpčním spektru ukázala kyslík – skoro jistou známku vysoce vyvinutého života. Může za to úspěšný výzkum před tím zjištěných obřích exoplanet, který přinesl dostatek překvapivých zjištění, která velice významně přetvořila modely geneze solárního systému. Ten nyní prošel „koperníkovskou“ revolucí, že když se spustí akrekce nějakého chuchvalce, tak by nemělo zcela zákonitě vzniknout cosi, jako je právě taková soustava, v níž žijeme. Model, ve kterém jsme byli považováni snad za jakýsi standard solárních systémů, musel ustoupit modelu, kde jsme se stali tak trochu planetárními úchyly, a zjištění mírnější formy podobné úchylnosti v jiném solárním systému je teď skutečnou senzací. Jakékoliv zjištění dalších exoplanet, případně dokonce v tak exoticky neobvyklém solárním systému, jako je ten náš, nám totiž poskytuje referenční objekt, podle nějž lze kalibrovat model vzniku slunečních soustav jako takových se všemi důsledky pro zpřesnění a jemnější zdůvodnění vzniku právě té naší Sluneční soustavy a právě té naší ve vesmírném měřítko podle současných zjištění deviantní planety. Skoro bych řek, že to poskytuje podklady ke zvýšení odhadu ceny našeho příslunného pozemku, a to je vždy významné.

V normálním solárním systému nemá přeci v těchto končinách kamenné planetární mrně dlouhodobě co pohledávat. V raných stadiích vývoje už nás měly sežrat či do Slunce naházet planetární obři na excentrických drahách. Jak a proč u nás vše proběhlo tak deviantně, že si tu o tom teď povídáme, a jaké to má dopady na prospekci minerálních zdrojů, to je asi otázka, k jejímuž zodpovězení bude třeba detekovat ještě trochu exoplanet, abychom shromáždili dostatek potřebných podkladů.


Hawk - 27/4/2007 - 21:24

Tak blízko a zároveň tak daleko.

"Udry s kolegy objevil exoplanetu 3,6m dalekohledem ESO v Chile. Kontrolovali malého, slabého červeného trpaslíka - Gliese 581, který leží ve vzdálenosti 20,5 sv.l. a je u něho již známa exoplaneta podobná Neptunu.

Slabé „zakolísání“ hvězdy vedlo k úvaze, že má ještě 2 další planety. Jedna je asi 8krát hmotnější než Země s dobou oběhu 84 dnů. Další může být jen 5krát hmotnější než Země, což ji dělá dosud nejmenší známou exoplanetou.

Astronomové předpovídají, že objevená malá exoplaneta by měla mít průměr jen asi o 50% větší než Země a skalnatý povrch. Oběžná doba kolem slabé mateřské hvězdy by měla trvat 13 dnů a povrchová teplota by měla být velmi příjemná mezi 0 °C až 40°C. To by umožňovalo přítomnost kapalné vody a tedy i obyvatelnost exoplanety."

http://www.astro.cz/clanek/2757

No snad se tam do konce 3 tisícileti někdo podívá. I když 20 sv.let by mohl být oříšek i pro techniku a technologie konce 3 milenia.


nickdo - 27/4/2007 - 23:26

citace:

http://www.astro.cz/clanek/2757

No snad se tam do konce 3 tisícileti někdo podívá. I když 20 sv.let by mohl být oříšek i pro techniku a technologie konce 3 milenia.


No já doufám, že se ta podíváme už mezi rokem 2015-2020
http://planetquest.jpl.nasa.gov/TPF/tpf_index.cfm
http://sci.esa.int/science-e/www/area/index.cfm?fareaid=28


Adolf - 28/4/2007 - 10:28

citace:

Astronomové předpovídají, že objevená malá exoplaneta by měla mít průměr jen asi o 50% větší než Země a skalnatý povrch. Oběžná doba kolem slabé mateřské hvězdy by měla trvat 13 dnů a povrchová teplota by měla být velmi příjemná mezi 0 °C až 40°C. To by umožňovalo přítomnost kapalné vody a tedy i obyvatelnost exoplanety."




Výše jsem zmiňoval, že objev exoplanet donutil planetology k výrazným revizím modelů, jak by měly planetární soustavy vznika a jak by měla vzniknout Sluneční soustava. Ta se ve světle dosavadních objevů stala tak trochu raritou - produktem velice netypického vývoje soustavy. Tahle soustava s malými skalnatými planetami v blízkosti hvězdy by měla být prvním srovnávacím vzorkem soustavy, která snad mohla projít podobnou deviantní genezí jako soustava naše. Bude podobná ale odlišná, což nejspíš přispěje ke zpřesnění modelů tvorby soustavy Sluneční. Dost se těším, co v tomto smyslu z toho vzejde.


Nereus - 28/4/2007 - 11:38

Ono je to všechno moc hezké, ale vytvářet nové a nové teorie vzniku planet spolu s argumentací, že ta či ona soustava (včetně Sluneční)je raritní či naopak běžná je přinejmenším předčasné - jednoduše proto, že známý vzorek planet (něco přes 200) je zkrátka píliš málo obsáhlý a i prvky v něm zastoupené jsou dány jen a pouze schopnostmi naší pozorovací techniky.

S nadchazejícími objevy terestrických planet budeme zákonitě nalézat i zde více a více rarit (excentrické dráhy, vzdálenosti, rychlosti rotace; planety u dvojhvězd a trojhvězd; samostatně putující planety) a dle toho budou upravovány teorie vzniku - a co dříve nebylo možné, teď možní bude. Jen by to chtělo více pokory (a méně geocentrismu, chtělo by se dodat...)


avitek - 28/4/2007 - 14:58

Některé podrobnosti k tzv. "Superzemi"

Gliese 581 - hvězdná soustava, kterou tvoří Gliese 581a, Gliese 581b, Gliese 581c, Gliese 581d:

Souhvězdí: Váhy (Libra)
Rektascenze: 15h 19m 26,8250s
Deklinace: -07° 43' 20,209''

Gliese 581a - vlastní hvězda

Zdánlivá vizuální hvězdná velikost: 10.56
Spektrální typ: M3V
Proměnná typu BY Draconis
Radiální rychlost: -9.5 km/s
Paralaxa: 0,15952''
Vzdálenost: 20,4 ± 0,3 světelného roku = 6,27 ± 0,09 pc
Absolututní hvězdná velikost 11,56
Hmotnost 0,31 M(Slunce)
Poloměr: 0,38 R(Slunce)
Zářivost: 0,013 L(Slunce)
Povrchová teplota: 3480 K
Metalicita: -0.33
Stáří: 4.3 miliard let
Jiná označení hvězdy:
HO Librae, GJ 581, BD -07°4003, LHS 394, LTT 6112, HIP 74995, Wolf 562.

Gliese 581b:
Hmotnost: 0,049 M(Jupiter) = 16 M(Země)
Doba oběhu: 5,4 dne
Velká poloosa: 0,041 AU
Excentricita dráhy: 0,02±0,01


Gliese 581c = "Superzemě":
Hmotnost: 0,016 M(Jupiter) = 5 M(Země)
Doba oběhu: 12,9 dne
Velká poloosa: 0,073 AU
Excentricita dráhy: 0,16±0,07
Střední povrchová teplota: -3 °C (pro albedo 0,76 = Venuše) až +40 °C (pro albedo 0,37 = Země)

Gliese 581d:
Hmotnost: 0,024 M(Jupiter) = 8 M(Země)
Doba oběhu: 83,6±0,7 dne
Velká poloosa: 0,25 AU
Excentricita dráhy: 0,20±0,10


Poměrně značná excentricita dráhy by mohla být na závadu, protože by vedla ke značnému kolísání teplot na povrchu planety.


Zpráva z ESO, kde byla provedena měření:

http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2007/pr-22-07.html

pokud někdo preferuje fracouzštinu, tak z pracoviště jednoho z autorů (Universite de Geneve):

http://www.unige.ch/presse/archives/unes/2007/pdf/Communique_super_Terre.pdf


Adolf - 29/4/2007 - 00:07

citace:
Ono je to všechno moc hezké, ale vytvářet nové a nové teorie vzniku planet spolu s argumentací, že ta či ona soustava (včetně Sluneční)je raritní či naopak běžná je přinejmenším předčasné - jednoduše proto, že známý vzorek planet (něco přes 200) je zkrátka píliš málo obsáhlý a i prvky v něm zastoupené jsou dány jen a pouze schopnostmi naší pozorovací techniky.

S nadchazejícími objevy terestrických planet budeme zákonitě nalézat i zde více a více rarit (excentrické dráhy, vzdálenosti, rychlosti rotace; planety u dvojhvězd a trojhvězd; samostatně putující planety) a dle toho budou upravovány teorie vzniku - a co dříve nebylo možné, teď možní bude. Jen by to chtělo více pokory (a méně geocentrismu, chtělo by se dodat...)


Nevím, kolik modelů akrekce sluneční soustavy má cenu vytvářet. Fakt je ten, že původní modely byly silně zatíženy určitým rozšířeným „geocentrismem“, neboť jejich tvůrci si představovali, že by mělo vzniknout něco dost podobného soustavě naší. Pak ale začali „koukat“ na skutečné exoplanety a „spatřili“ útvary, které jsou dost odlišné od dosavadních představ. Excentrické dráhy planetárních obrů často existujících v pekelných podmínkách, kdy se celá kovová megaplaneta přeměňuje na vír metalických par v důsledku těsného přiblížení ke slunci, prudké rotace a kolísání povrchových podmínek. Podmínky, za kterých musí být každá malá kamenná planeta podobná Zemi buď sežrána obrem nebo uvržena do slunce, se ukázaly být pravidlem toho, co skutečně nalézáme.

To, co vidíme pochopitelně není asi moc reprezentativním vzorkem úplné skutečnosti, neboť planetární obři s vysokou excentricitou orbity a těsným přiblížením ke slunci se jistě detekují daleko snadněji než tělesa v soustavě našeho typu. Nicméně naše teorie se vyvinula tak, že začala nadržovat těm pekelným světům s rychle rotujícími planetárními obry na excentrických drahách, které nám zpočátku pod dojmem vlastního světa připadaly tak bizarní. Když si příslušní vědátoři začali modelovat na počítačích různé scénáře vývoje sluneční soustavy, v nichž by soustava mohla skončit právě takhle, začaly jim to numerické simulace padat jako k nejpravděpodobnějším konečným stavům právě k tomu, co vidíme v pekelných světech, na které jsme původně koukali s překvapením jako na podivnost. Nejpravděpodobnější scénář vývoje soustavy je prý takový, že se vytvoří tři planetární obři s případným doprovodem menších těles. Obři vzájemně destabilizují svoje orbity do čím dál větších excentrit, až dva obři třetího vyhodí až ze soustavy do mezihvězdného prostoru a zůstanou na svých excentricitách. Menší planety jsou během tohoto vývoje buď obry pohlceny nebo uvrženy do slunce. Takovýto model velice dobře odpovídá tomu, co jsme dosud u planet vzdálených sluncí opravdu spatřili. Aby soustava skončila tak, jako ta naše, musí v modelech dojít k dost divným zvrhnutím vývoje a přinejmenším se to hůř počítá.

Numerické modely v podobě, k jakým jejich tvůrci zatím dospěli, zatím tedy nahlíží na pekelné světy excentrických obrů, jež nás původně udivily, jako na standard a na náš svět jako na raritní evoluční úchylku a nepřičítají jejich opětovné objevování pouze nedokonalosti našich detekčních metod. Z hlediska dosud vypracovaných modelů se zdají být planetární pekla standardnější. Pochopitelně, že vytvořit kvalitní model něčeho tak turbulentního, jako je akrekce planetární soustavy, bude možná složitější než stvořit model atmosféry u nás doma, který by umožnil předpověď počasí na týden dopředu. Při tom u toho počasí je přeci jen víc údajů pro kalibraci modelu. Tak asi není na místě přehnaná důvěra v takovou standardnost, ale bylo by přeci jen dobře model precizovat natolik, aby v něm bylo pro náš svět trochu víc místa. Objeví-li astronomové trochu více takových planetárních „úchylů“ ke srovnání s námi, aby šlo modely trochu kalibrovat na skutečnost, že se vyskytuje i něco tak modelově divného jako náš svět, vznikne snad i pořádný Zemi připouštějící model, aby to nevypadalo, že je vědecky dokázáno, že Sluneční soustava nemůže existovat.

Nelze asi moc brzy čekat, že bychom mohli přezkoumat tamní kopce a skály, duny a prachové ďábly jako na blízkých planetách naší soustavy. Dost nám takové komparativní vzorky geneze světů ale asi pomůžou zpřesnit vývojové modely naší vlastní soustavy a vyvodit z nich další závěry o našem možná že podivném světě. Hledání něčeho tak nerelevantního pro naši skutečnost, jako jsou tyto planety, se pak možná ukáže jako docela dobré vodítko k pochopení vlastního světa a zužitkování v tak praktické vědě, jakou je geologie.


DODOR - 9/5/2007 - 13:57

Družice COROT už má za sebou první výsledky.
http://www.astro.cz/clanek/2771


bejcek - 15/5/2007 - 09:53

Zajímavý článek o exoplanetách:

> http://technet.idnes.cz/grun-lidstvo-hleda-nove-svety-dke-/tec_vesmir.asp?c=A070512_221919_tec_vesmir_vse
>



DODOR - 15/5/2007 - 17:24

něco jsem našel na Youtube.

nová země: ESA, ESO






51 pegasi:



animace k misi SIM-planetquest


i Startrek se podílí na hledání exoplanet
mode=related&search=

to mi připomíná že první raketoplán ma také jméno ze Startreku nebo se mýlím?


avitek - 15/5/2007 - 22:05

citace:
... to mi připomíná že první raketoplán ma také jméno ze Startreku nebo se mýlím?




Ano, šlo ale o prototyp, určený pouze pro zkušební lety v atmosféře, Enterprise. Původně se měl jmenovat Constitution, ale na základě celonárodní dopisové kampaně fanoušků Star Treku byl nakonec pokřtěn takto.


Ervé - 18/5/2007 - 11:00

Samotný název Enterprise je tradiční jméno amerických lodí - od sloopu z roku 1775 (který ukořistila parta Benedicta Arnolda), přes slavnou letadlovou loď CV-6 z 2. světové až po první jadernou CVN-65, která vystupovala i v jednom Star Trekovském filmu, pamatuji si scénu, kde se Čechov ptal v Pearl Harboru s ruským přízvukem strážného, kde kotví Enterprise.
Doufám že pro pátrání po exoplanetách budou vypuštěny i jiné družice než Corot, zatím to se SIM vypadá dost bledě a ESA taky omezuje.


DODOR - 18/5/2007 - 19:03

citace:

Doufám že pro pátrání po exoplanetách budou vypuštěny i jiné družice než Corot, zatím to se SIM vypadá dost bledě a ESA taky omezuje.


Mise Kepler startuje v listopadu 2008. (snad se to datum vyjde)
http://kepler.nasa.gov/about/news.html

Doufám že vyjdou mise Terrestrial Planet Finder (TPF) NASA
a Darwin (ESA). Které se chystají tuším na rok 2015 ale do té doby se může stát ještě cokoliv.









dodge - 17/10/2012 - 16:55

Objevena exoplaneta u nejbližší hvězdy.



http://www.astro.cz/clanek/5428?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_campaign=clanky

http://www.universetoday.com/98031/next-door-neighbors-earth-sized-planet-discovered-in-nearest-star-system-to-us/


dodge - 17/10/2012 - 21:10

Stanovisko NASA k objevu planety u Aalfa Centauri.

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2012/oct/HQ_12-366_NASA_Statement_Alpha_Centauri.html


Agamemnon - 18/10/2012 - 07:56

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Daedalus
pozdravuje alan bond

edit:
omg, to stanovisko nasa je kopa nezmyslov
[Edited on 18.10.2012 Agamemnon]


dubest - 18/10/2012 - 16:54

"to stanovisko nasa je kopa nezmyslov "
jakých nesmyslů?


Agamemnon - 18/10/2012 - 16:57

nie faktických...
ale ten postoj je úžasný niekde nejaké observatórium objaví niečim vyznamnú planétu a vyjadrenie nasa ku tomu obsahuje popis kepleru, spitzeru, hst a jwst a v podstate nič o samotnom objave


dubest - 18/10/2012 - 17:20

tak aspoň jim gratulují, jinde jsem nic takového neviděl(myslím státní kosmické agentury) a když chci info tak jdu na http://www.eso.org/ [Upraveno 18.10.2012 dubest]


Agamemnon - 18/10/2012 - 17:56

citace:
tak aspoň jim gratulují, jinde jsem nic takového neviděl(myslím státní kosmické agentury) a když chci info tak jdu na http://www.eso.org/ [Upraveno 18.10.2012 dubest]


jj, ja viem, že tam je info len proste ma pobavila tá správa


Machi - 18/10/2012 - 19:15

Řekl bych, že po informační stránce je mnohem zajímavější příspěvek od Planetary Society - http://www.planetary.org/blogs/bruce-betts/20121017-Alpha-Centauri-first-planet-discovery.html, který se navíc týká tohoto objevu.


HonzaVacek - 19/10/2012 - 20:31

Trochu podrobnější informace o systému Alfa Centauri

http://www.solstation.com/stars/alp-cent3.htm


Machi - 22/4/2013 - 16:02

Velmi pěkná animace planetárních systémů objevených Keplerem (autor Jonathan Corum)
http://www.nytimes.com/interactive/science/space/keplers-tally-of-planets.html?ref=space&_r=1&


David - 31/10/2013 - 09:30

Na Country radiu popisovali nově nalezenou planetu velikosti Země avšak velmi blízko své hvězdy - oběh za 8 hodin !
Zamyslel jsem se nad systémem " hledání" exoplanet pomocí přechodů před diskem jejich hvězdy. Podmínkou takového přechodu je aby naše Země ležela v rovině jejich oběžné dráhy, nebo aby planeta obíhala tak " blízko" aby tato podmínka nebyla nutností.
To splňují i tzv. " horké jupitery " jejichž velikost dále změkčuje vpředu uvedenou podmínku.
Závěrem je možno zobecnit fakt, že čím dále je potenciální exoplaneta dále od své hvězdy nebo čím větší úhel svírají roviny proložené drahou Země a exoplanety, tím menší je naděje ji pomocí zákrytového efektu najít.
Efektivnější bude systém odfiltrování přímého světla hvězdy a detekce odraženého světla od obíhajících planet.


dodge - 7/12/2013 - 09:22

This Exoplanet Is Turning Planetary Formation Scenarios Upside Down.

http://www.universetoday.com/106988/this-exoplanet-is-turning-planetary-formation-scenarios-upside-down/


-=RYS=- - 7/12/2013 - 10:24

citace:
This Exoplanet Is Turning Planetary Formation Scenarios Upside Down.

http://www.universetoday.com/106988/this-exoplanet-is-turning-planetary-formation-scenarios-upside-down/


Davide, pripravuje se soustava Cubesatu 3U pro tato pozorovani z orbity 800-200km.
Psal jsem organizatorum toho projektu, at sice na Cubesaty osadi majak AX25 v HAM pasmu, ale at data delaj min v pasmu 13cm a vejs, nebo at to daj do profi pasma 2.2GHz.
Je jasne, ze pokud pouziji HAM pasmo, tak je vyhoda, ze musi ze zakona vysilat v otevrenem datovem kodu a standartu, pravdepodobne AX25 9k6FSK KISS.
Takze staci zvukova karta a sirokej FM prijimac prehledak na dekodovani dat.
Jak jsem to cetl, tak vypocty by se delali na palube Cubesatu pres Xilinx a ARM v Linuxu.
Ma tam byt bifokalni optika CCD pro 4k video.
Palubni mikro gyroskopy budou udrzovat smer zamereni po dobu pulobehu Zeme.
Tak uvidime jak to dopadne.



admin - 22/7/2016 - 22:48

Relativně blízko

http://vesmir.stoplusjednicka.cz/u-blizkeho-cerveneho-trpaslika-trappist-1-obihaji-dve-kamenne-planety


NovýJiřík - 23/7/2016 - 00:33

Relativně blízko
http://vesmir.stoplusjednicka.cz/u-blizkeho-cerveneho-trpaslika-trappist-1-obihaji-dve-kamenne-planety



Informace o exoplanetách též zde: http://www.exoplanety.cz


NovýJiřík - 24/8/2016 - 21:25

Pokud se to potvrdí, je to bomba:
http://www.exoplanety.cz/2016/08/24/exoplaneta-proxima-b/
https://www.novinky.cz/veda-skoly/412794-nova-zeme-v-sousedstvi-vedci-nasli-planetu-v-obyvatelne-zone-proximy-centauri.html [Upraveno 24.8.2016 NovýJiřík]


jch - 24/8/2016 - 23:05

U hvězdy - červeného trpaslíka - Proxima Centauri byla především spektrografem HARPS na observatoři ESO La Silla v Chile objevena planeta o hmotnosti 1,3 Země, která obíhá uvnitř dráhy Merkuru s periodou 11,2 dne. Může na ní být kapalná voda, ale exoplanetu Proxima b ozařuje intenzivní ultrafialové a rengenové záření. Více viz
http://www.astro.cz/clanky/exoplanety/v-obyvatelne-zone-u-nejblizsi-sousedni-hvezdy-byla-objevena-planeta.html [Upraveno 24.8.2016 jch]


xChaos - 25/8/2016 - 22:26

https://www.reddit.com/r/askscience/comments/4zdkra/askscience_ama_series_we_have_discovered_an/

https://palereddot.org/proxima-b-is-our-closest-neighbor-better-get-used-to-it/


admin - 7/10/2016 - 20:13

No teda!

http://www.nextbigfuture.com/2016/10/analysis-of-nearest-rocky-exoplanet.html


admin - 8/12/2016 - 15:25

O zóně života a katalogizaci exoplanet. Takhle vynesené do grafů mi to dává další pohled.

http://www.skyandtelescope.com/sky-and-telescope-magazine/what-makes-a-planet-habitable/


miky - 2/2/2017 - 19:30

https://astrobiology.nasa.gov/news/a-four-planet-system-in-orbit-directly-imaged-and-remarkable/


admin - 11/4/2017 - 11:48

https://vtm.zive.cz/clanky/vedci-dali-verejnosti-data-a-za-par-hodin-se-zacaly-sypat-objevy-exoplanet/sc-870-a-187119/default.aspx



ossma - 21/4/2017 - 18:09

Přidávání příspěvků je tady nějaké zmateční. Nešlo by to, prosím, zjednodušit?


PetrK - 21/4/2017 - 18:12

citace:
Přidávání příspěvků je tady nějaké zmateční. Nešlo by to, prosím, zjednodušit?


Nekopírujte články z jiných webů bez uvedení odkazu. Díky.


admin - 19/7/2017 - 00:47

Pravděpodobnost komplikovaného života méně než jedno procento. To není moc...

http://astrobiology.com/2017/07/theres-more-to-life-than-the-habitable-zone.html


admin - 19/9/2017 - 23:20

Společnost BoldlyGo Institute chce postavit soukromou družici pro průzkum exoplanet u systému Alfa Centauri. Nazývá to Project Blue.
Dohodla se s NASA na spolupráci.
Jen si nejsem jistý, jestli při tom zběsilém tempu vylepšování technik detekce exoplanet vůbec stihnou družici dokončit, než někdo jiný detekuje první exoplanetu u našich sousedů...


http://spacenews.com/space-act-agreement-to-support-private-space-telescope-project/
http://boldlygo.org/


Alchymista - 20/9/2017 - 02:51

Pri Alfa Centauri už detekovaná bola
Wiki:

citace:
16. októbra 2012 bol zverejnený objav planéty na obežnej dráhe hviezdy Alfa Centauri B. Planéta s označením Alfa Centauri Bb má hmotnosť minimálne 1,13 hmotnosti Zeme, obežnú dobu 3.236 dňa, vzdialenosť od materskej hviezdy 0,04 AU a povrchovú teplotu minimálne 1500 K. Planétu objavili astronómovia z Európskeho južného observatória.[1]

V 2015 však bol objav spochybnený, ale nie vyvrátený.
A v 2016 bol ohlásený objav exoplanety pri Proxime

[Upraveno 20.9.2017 Alchymista]


admin - 28/9/2017 - 17:31

Nicméně zdá se, že projekt bude minimálně nastartován...
Že bych obětoval pětistovku...?


https://www.indiegogo.com/projects/join-the-search-for-another-earth-science-technology#/


admin - 15/11/2017 - 18:56

Jen 11 světelných let daleko.

http://www.news.com.au/technology/science/space/ross-128b-is-there-life-out-there-planet-find-says-it-could-be-as-close-as-next-door/news-story/edcfe95a611d7191b2f52030f4e785b7


NovýJiřík - 16/11/2017 - 10:49

Jen 11 světelných let daleko.
http://www.news.com.au/technology/science/space/ross-128b-is-there-life-out-there-planet-find-says-it-could-be-as-close-as-next-door/news-story/edcfe95a611d7191b2f52030f4e785b7




http://www.exoplanety.cz/2017/11/15/ross-128-b-velmi-blizka-exoplaneta-podobna-zemi-s-klidnou-matkou/


admin - 28/2/2018 - 00:22

Myslím, že o tom mluvil Tomáš Petrásek na Kosmoschůzce. Hnědí trpaslíci jsou paradoxně možná míň vhodní pro obyvatelnost planet, než Slunce.

https://www.sciencealert.com/proxima-centauri-monster-flare-means-no-evidence-for-planetary-system


Arccos - 28/2/2018 - 10:22

citace:
Hnědí trpaslíci...

Jenom malá oprava: Červení trpaslíci.


admin - 28/2/2018 - 10:25

citace:
citace:
Hnědí trpaslíci...

Jenom malá oprava: Červení trpaslíci.


Nj. Vůbec nevím, proč jsem napsal, že hnědí.


NovýJiřík - 28/2/2018 - 18:53

Červení trpaslíci jsou opravdu míň vhodní než stabilní hvězdy typu G nebo K, a to jednak pro svou eruptivitu, jednak kvůli tomu, že planety v obyvatelné zóně by měly vázanou rotaci, což není žádné terno. Takže nic paradoxního na tom není.


admin - 7/3/2018 - 20:55

16.4. by měla odstartovat družice TESS.

https://www.nasaspaceflight.com/2018/03/tess-exoplanet-finder-final-preparations-launch/


admin - 13/4/2018 - 23:42

I přes červeného trpaslíka by na Proximě B mohl být život?

https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2018/04/13/despite-roasting-flares-from-its-sun-proxima-b-might-still-have-life/#6d1d1a652712


admin - 22/4/2018 - 17:17

TESS je na cestě. Co bude následovat.

https://arstechnica.com/science/2018/04/nasas-new-planet-finder-is-in-space-now-what/


admin - 30/4/2018 - 16:47

Dostatečně od prachu nevyčištěná planetární soustava nám může vadit při hledání jejích planet.


https://www.nasa.gov/feature/jpl/stellar-dust-survey-paves-way-for-exoplanet-missions


admin - 1/5/2018 - 15:41

https://www.nasa.gov/feature/jpl/what-in-the-world-is-an-exoplanet


admin - 12/5/2018 - 19:20

Sezónní změny v atmosféře by mohly vypovídat o životě na exoplanetě.

https://www.space.com/40543-season-changes-exoplanet-atmosphere-alien-life.html


admin - 15/5/2018 - 16:39

Pamatuji si dobu, kdy jsme s nadšením četli články o každé nové exoplanetě. Byly jich jednotky. No a dnes - nuda(to byla ironie, kdyby něco...).

http://news.mit.edu/2018/ushering-in-next-phase-of-exoplanet-discovery-sara-seager-0503


admin - 18/5/2018 - 22:52

První fotka z TESS


milantos - 26/7/2018 - 13:17

Od vypuštění byla včera první příležitost od nás fotit TESS nejen kvůli dráze, kdy je vidět od nás jednou za 14 dní, ale i vzhledem k počasí


admin - 29/7/2018 - 20:25

TESS zahájil práci.

https://spaceflightnow.com/2018/07/27/tesss-planet-hunt-begins/


admin - 8/8/2018 - 00:45

První zářez.

https://www.sciencealert.com/nasa-s-new-planet-hunter-tess-hadn-t-even-started-science-yet-and-already-filmed-a-comet


admin - 12/8/2018 - 00:29

Skoro bych se vsadil, že konečně najdeme dvojče Země.

https://www.space.com/41414-how-many-exoplanets-will-tess-discover.html


admin - 15/8/2018 - 11:48

Zajímavé srovnání velikostí, drah a teploty.

http://spaceref.com/extrasolar-planets/largest-haul-of-extrasolar-planets-for-japan.html


admin - 13/9/2018 - 22:42

Podle klimatických modelů by tam mohla být kapalná voda a tedy vhodné podmínky pro život.

https://www.space.com/41806-proxima-b-nearest-exoplanet-habitable.html


admin - 19/9/2018 - 15:44

První úlovek exoplanety TESS.

http://spaceref.com/news/viewsr.html?pid=51776


HonzaVacek - 3/10/2018 - 21:05

Poprvé byl nalezen měsíc obíhající exoplanetu. Sice poněkud větších rozměrů, ale měsíc to asi bude. Měsíc má rozměry přibližně Neptunu a obíhá kolem plynného obra.

https://phys.org/news/2018-10-astronomers-compelling-evidence-moon-solar.html


admin - 27/11/2018 - 02:23

TRAPPIST-1e by přece jen mohla být vhodná planeta pro život.


https://www.space.com/42512-trappist-1-planet-could-host-life.html


admin - 20/12/2018 - 00:51

Není nakonec horký Neptun jen předstupeň pro terestrické planety?

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/in-search-of-missing-worlds-hubble-finds-a-fast-evaporating-exoplanet


admin - 17/1/2019 - 00:29

Pozorování mikročočkami ukazuje, že "subsaturnů" je hodně. Nepřekvapivě se opět bude zpřesňovat teorie vzniku planet.

http://spaceref.com/exoplanets/microlensing-reveals-sub-saturn-giant-planets-are-common-not-rare.html


admin - 15/3/2019 - 11:15

Pozemský typ života na známých exoplanetách není moc pravděpodobný kvůli chybějícímu magnetickému poli.

http://astrobiology.com/2019/03/earths-magnetic-field-may-be-responsible-for-its-water.html


admin - 11/4/2019 - 23:59

UV záření u hvězd třídy M asi není takový problém.

http://astrobiology.com/2019/04/lessons-from-early-earth-uv-surface-radiation-should-not-limit-the-habitability-of-active-m-star-sys.html


admin - 22/4/2019 - 13:04

Zřejmě další kandidát u Proximy Centauri...

https://www.space.com/proxima-centauri-possible-second-exoplanet.html


admin - 9/5/2019 - 21:04

Malí exoneptuni jsou zřejmě vodní světy.

https://www.space.com/water-world-exoplanets-common-milky-way.html


admin - 11/5/2019 - 21:20

Temnější než uhlí.

https://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/news/cfa_darkest_exoplanet.html


admin - 24/5/2019 - 02:24

Další várka exoplanet.

http://spaceref.com/exoplanets/18-earth-sized-exoplanets-discovered.html


xChaos - 7/6/2019 - 19:23

Trochu starší: jak by šlo pozorovat povrch exoplanet pomocí využití Slunce jako gravitační čočky:
https://www.technologyreview.com/s/601331/a-space-mission-to-the-gravitational-focus-of-the-sun/


admin - 11/6/2019 - 14:51

TESS zaznamenala zajímavé pulzace hvězd.

https://phys.org/news/2019-06-tess-stellar-physics.html


admin - 20/6/2019 - 23:27

U nejbližších exoplanet u červených trpaslíků bychom mohli už dnes zaznamenávat polární záře.


http://astrobiology.com/2019/06/can-we-detect-aurora-in-exoplanets-orbiting-m-dwarfs.html


admin - 21/6/2019 - 23:44

U blízké hvězdy našly dvě exoplanety velikostí podobné Zemi.

https://www.space.com/teegarden-star-two-earth-like-planets.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Teegarden%27s_Star


admin - 5/7/2019 - 22:49

Očekávané maximální erupce hvězd asi nejsou stopkou pro pokročilý život na exoplanetách. Za tlaku 1 bar.

http://astrobiology.com/2019/06/impact-of-stellar-superflares-on-planetary-habitability.html


admin - 6/7/2019 - 11:19

Nejmenší dosud zaznamenaná planeta sondou TESS.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-tess-mission-finds-its-smallest-planet-yet



admin - 7/7/2019 - 15:08

Desková tektonika jako klíč k Zemi podobným obyvatelným planetám?

https://astrobiology.nasa.gov/news/the-interiors-of-exoplanets-may-well-hold-the-key-to-their-habitability/


admin - 13/7/2019 - 11:52

Gravitačními vlnami na exoplanety.

http://spaceref.com/news/viewsr.html?pid=52651


admin - 16/7/2019 - 00:56

První exoprotoměsíc? Nebo protoexoměsíc?

https://www.sciencealert.com/for-the-first-time-astronomers-have-seen-a-moon-forming-ring-around-a-distant-exoplanet


admin - 22/7/2019 - 23:17

Technosignatury u exoplanet.

http://astrobiology.com/2019/07/technosignatures-in-transit.html
http://astrobiology.com/2019/07/technosignatures-in-the-thermal-infrared.html
http://astrobiology.com/2019/07/searches-for-technosignatures-in-astronomy-and-astrophysics.html
http://astrobiology.com/2019/07/searches-for-technosignatures-the-state-of-the-profession.html


admin - 11/9/2019 - 17:50

Tak vodu, vodní páry a déšť bychom měli.
Teď konečně nějakou vhodnou kombinaci.

https://www.space.com/water-vapor-rain-clouds-exoplanet-k2-18b.html


Lusyen - 12/9/2019 - 10:04

citace:
Tak vodu, vodní páry a déšť bychom měli.
Teď konečně nějakou vhodnou kombinaci.

https://www.space.com/water-vapor-rain-clouds-exoplanet-k2-18b.html

Alebo nejakú planétu bez žiarenia z červeného trpazlíka alebo nejakú s menšou ako osemnásobnou hmotnosťou.
V Každom prípade je úžasné ako sme pokročili v tomto smere, nie je to tak dávno, čo sa o exoplanétach len teoretizovalo a dnes potvrdia vodu na 110 sv/rok vzdialenej planéte


admin - 8/1/2020 - 12:10

První planeta(earth-like) TESS v obyvatelné zóně. S celkem vtipným jménem TOI 700 d.

http://astrobiology.com/2020/01/transiting-exoplanet-survey-satellite-finds-an-earth-size-habitable-zone-world.html


NovýJiřík - 26/1/2020 - 16:23

https://www.exoplanety.cz/2020/01/16/obihaji-okolo-nejblizsi-hvezdy-dve-planety-mozny-objev-proximy-c-je-na-papire/
Nejde mi ani tak o to, jestli ta druhá planeta u Proximy existuje, jako spíš o ukázku neuvěřitelných rozdílů mezi hvězdami. Ta zatím neprokázaná planeta by měla být ve vzdálenosti cca 1,5 AU, tedy zhruba jako Mars od Slunce, ale od Proximy by měla dostávat o dost míň záření, než toho času od Slunce dostává Sedna.


admin - 16/4/2020 - 17:44

Kepler-1649c nepatrně větší než Země, v obyvatelné zóně, 300 světelných let daleko.

https://exoplanets.nasa.gov/news/1637/earth-size-habitable-zone-planet-found-hidden-in-early-nasa-kepler-data/


admin - 23/4/2020 - 02:11

Možná už máme snímek superzemě Proximy c.

https://www.scientificamerican.com/article/astronomers-may-have-captured-the-first-ever-image-of-nearby-exoplanet-proxima-c1/


admin - 22/1/2021 - 12:14

Plynový obr(1/2 Jupitera) bez mraků.

http://spaceref.com/astronomy/first-cloudless-jupiter-like-planet-discovered.html


xChaos - 11/2/2021 - 07:49

There's a Tantalizing Sign of a Habitable-Zone Planet in Alpha Centauri
https://science.slashdot.org/story/21/02/10/2054204/theres-a-tantalizing-sign-of-a-habitable-zone-planet-in-alpha-centauri
https://www.technologyreview.com/2021/02/10/1017908/tantalizing-sign-habitable-zone-planet-alpha-centauri/


admin - 11/4/2021 - 16:47

První důkaz o migraci planet v planetární soustavě.

http://spaceref.com/extrasolar-planets/first-transiting-exoplanets-chemical-fingerprint-reveals-its-distant-birthplace.html


admin - 3/3/2022 - 21:51

Tak kolem toho superjupitera by mohl obíhat poměrně velký měsíc...

https://exoplanets.nasa.gov/news/1605/observing-exoplanets-what-can-we-really-see/


admin - 22/3/2022 - 02:36

https://twitter.com/SPACEdotcom/status/1506057425002156036


admin - 19/12/2022 - 22:55

https://libera.site/display/b64.aHR0cHM6Ly9saWJlcmEuc2l0ZS9pdGVtLzAyMmViNjU4LWNjNWItNDQ1MS05NTYzLWVkNGUwMjFjZjhhOQ


admin - 26/12/2022 - 02:44

https://libera.site/display/b64.aHR0cHM6Ly9saWJlcmEuc2l0ZS9pdGVtLzQxMTIyZTYxLTYwMmEtNDQ1NC1hNGJlLThhMjcwNzk0MDI5ZA


admin - 12/1/2025 - 19:29

Pozorování velmi mladé exoplanety ještě v protoplanetárním disku ukazuje, že naše teorie o vzniku planetárních systémů mají zřejmě slabiny.

https://www.universetoday.com/170236/a-young-exoplanets-atmosphere-doesnt-match-its-birthplace/


Toto téma přichází z:
http://www.kosmo.cz

Url tohoto webu:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=3&tid=865