Témata: Záznamy z přednášek Kosmo Klubu

budla - 9/5/2009 - 10:50

Tady se budou řešit záznamy z přednášek a akcí Kosmo Klubu.


budla - 9/5/2009 - 10:57

První veřejný experimentálně zpracovaný záznam. Takhle bych si to alespoň sám představoval, pouze ten zvuk zde nešel moc upravit (viz. vrtání, hučení atd., viz. rekonstrukce prostor Planetária), ale i tak myslím se to dá poslouchat.

M. Václavík | STS-119 | Kosmo schůzka - 23.4.2009 | Kosmo Klub, o.s.
http://video.yahoo.com/watch/5033210/13381596

Ještě budu kontrolovat časování snímků. I tak už pište co si o tom myslíte, jestli by tato forma byla dostačující. I když musím říci, že zpřístupním i verzi pro PDA (bude dostatečně kvalitní i pro PC) - jde o to mít soubor, se kterým lze manipulovat na paměti.

PS: na Yahoo.com je to protože Youtube.com má omezenou délku videa na 10 minut.


Archimedes - 9/5/2009 - 13:47

Myslím, že v rámci záznamu schůzek je to téměř maximum možné, v některých ohledech možná i lepší než video. Kolik času ta úprava zabrala?


martinjediny - 9/5/2009 - 16:23

quote:
První veřejný experimentálně zpracovaný záznam. Takhle bych si to alespoň sám představoval, pouze ...

Super, dik, ze ste si nasli cas sa aj takto podelit o prednasku.
Uz sa tesim na dalsie


budla - 9/5/2009 - 18:28

quote:
Myslím, že v rámci záznamu schůzek je to téměř maximum možné, v některých ohledech možná i lepší než video. Kolik času ta úprava zabrala?


1) Video je nevhodné z několika důvodů
- nemáme kameru
- kdybysme ji měli, jsme na ní závislý (záznamník zvuku lze nahradit)
- horší kvalita prezentace a čitelnost textu
- větší velikost souboru
- problém se zvukem, mít mikrofon někde dál na kameře by nešlo
- nutnost stavu (těžko jí někdo bude držet)
- náročnost na úpravu na počítači vyšší
- světelné podmínky nic moc

2) Nelze jednoznačně říci časovou náročnost, protože poprvé jsem zkoušel úpravu zvuku, ideálná načasování snímků, různá provedení s formáty a kvalitou atd. Minimálně jednou se to musí poslechnout a přiřadit podle toho snímky, ty mít vyexportované, zvuk sestříhat a popřípadě upravit. Pak je tu kontrola, nastavení exportu a export do video souboru samotný. Následně ještě kontrola žazení snímků (jestli není žádná velká chyba v časování) a nahrání na server. Reálná je 1,5 hodina při 30 minutách záznamu. Když se bude zpracovávat celá schůzka, tedy tři přednášky tak se chvilka ušetří tím, že se jednotlivé operace mohou zpracovávat paralerně (software neumí využít více jader a ani zdaleka jednoho samotného) a zatímco jedna přednáška se bude vyexportovávat, na té druhé zatím mohu přořazovat snímky apod... Ale ten čas si na to po večerech najdu určitě...


Petr Tomek - 11/5/2009 - 15:45

quote:


1) Video je nevhodné z několika důvodů
- nemáme kameru
- kdybysme ji měli, jsme na ní závislý (záznamník zvuku lze nahradit)
- horší kvalita prezentace a čitelnost textu
- větší velikost souboru
- problém se zvukem, mít mikrofon někde dál na kameře by nešlo
- nutnost stavu (těžko jí někdo bude držet)
- náročnost na úpravu na počítači vyšší
- světelné podmínky nic moc
- nemáme kameru: ale máme
- kdybysme ji měli, jsme na ní závislí: problém je spíš s tím kde ji uskladnit aby byla při všech schůzkách k dispozici.

- horší kvalita prezentace a čitelnost textu: ano rozlišení obyčejné kamery se skutečně nevyrovná reálné velikosti prezentace


- větší velikost souboru: proboha žijeme v době TB disků!

- problém se zvukem, mít mikrofon někde dál na kameře by nešlo: externí umístění mikrofonu je samozřejmost, ale kamery dnes mají i docela spolehlivé mirofony

- nutnost stavu (těžko jí někdo bude držet): ano, to je

- náročnost na úpravu na počítači vyšší: otázka je nakolik to opravdu upravovat? Podle mě by to zpravidla stačilo prostě rozdělit na jednotlivé příspěvky aby se daly pustit zvlášť.

- světelné podmínky nic moc: ano je to záznam, tak to prostě je

Naopak mám obavu při tomhle poměrně náročném zpracování jestli to není až příliš. Prostá úvaha mě tedy vede k otázce: jak nahrávat přímo promítaný obraz současně se zvukem?

Co zkusit tohle http://www.slunecnice.cz/sw/free-screen-recorder/
nebo alespoň něco hodně podobného - používají to hráči na záznam her.Dá se to pustit na celou obrazovku, nahrávat jako video se zvukem a ukládat, jen ten formát není úplně ideální a musí se převádět.


Petr Tomek - 11/5/2009 - 15:52

Jo a člověk to může mít u sebe na USB


budla - 12/5/2009 - 21:20

větší velikost souboru: proboha žijeme v době TB disků!
TO JE SICE PRAVDA, ALE NE KAŽDÝ (TÍM NEMYSLÍM SEBE) MÁ RYCHLÉ PŘIPOJENÍ. + TO ZE JSOU TB DISKY NEZNAMENA ZE SI JE HNED KAZDY BUDE PORIZOVAT, V TOMTO MAM UMIRNENY PRISTUP

Naopak mám obavu při tomhle poměrně náročném zpracování jestli to není až příliš. Prostá úvaha mě tedy vede k otázce: jak nahrávat přímo promítaný obraz současně se zvukem? NÁROČNÉ TO NENÍ, TEDY ALESPON MNE TO TAK NEPRIJDE.


Petr Tomek - 15/5/2009 - 18:06

Ok vždyť jde jen o to jak to zaznamenat. Když ti to nepřijde složité, tak přece o nic nejde. Je to tvoje dílo. Ale zase je nesmysl tvrdit že nemáme kameru atd. Naopak můžeme jí použít třeba pro dokumentaci nějakých cest do zahraničí a podobně.


budla - 20/5/2009 - 09:59

Zdravím,
na tomto webu: http://mek.kosmo.cz/cz/kk/kosmoschuzky.htm
budete nacházet záznamy z přednášek.


peter kmet - 20/5/2009 - 13:15

dakujem za super pocin, uprednostnil by som aj audio zaznam podobne ako je iradio na www.hvezdarna.cz pre pocuvanie v aute.


budla - 9/7/2010 - 09:10

Bohužel se nám docela už před časem mikrofon rozbil, reklamace dlouhá, tudíž záznamy až od září 2010. Krom toho plánuji dobrovolné nahrávky (tj. přednášející se sám rozhodne, zda souhlasí se záznamem), verze pak by byly dvě a to audio (.mp3) a audio-video (ke zvukové stopě přidané snímky prezentací); postup je již vyzkoušený


Toto téma přichází z:
http://www.kosmo.cz

Url tohoto webu:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=print&fid=6&tid=1356