Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4  >>
Téma: Čína a pilotované lety
12.6.2001 - 18:32 - 
MEK příspěvek #694

Kdy podle Vás vypustí Čína prvního Taikonauta? Já to tipuju tak, že poslední bezpilotní zkouška do konce tohoto roku a první pilotovaný let v roce 2002. Co si myslíte o čínské kosmické lodi a plánované stanici?
 

13.6.2001 - 08:56 - 
MEK příspěvek #695

: Kdy podle Vás vypustí Čína prvního Taikonauta? Já to tipuju tak, že poslední bezpilotní zkouška do konce tohoto roku a první pilotovaný let v roce 2002. Co si myslíte o čínské kosmické lodi a plánované stanici?

Čína samozřejmě budoucnost pilotovaného programu dost tají (na pilotovaný dálkový průzkum Země se těší čínská armáda), takže níže píšu své odhady.

Orbitální modul lodi Shenzhou-2 zanikne asi v červnu nebo v červenci.

Koncem letošního roku mají být vypuštěny bezpilotní lodi č.3 a 4 - domnívám se, že by mohly být prováděny zkoušky souběžného řízení dvou lodí a snad i jejich přibližovacích manévrů. Pokud nebudou vypuštěny v krátké době za sebou, tak by takové zkoušky mohla provádět loď č.4 vůči orbitálnímu bloku lodi č.3.

V příštím roce mají být vypuštěny lodi č.5 a 6, přičemž v "šestce" mají být dva muži. Zřejmě by mělo jít o opakování zkoušek ze závěru letošního roku.

Tyto zkoušky velice připomínají počátky sovětského programu Sojuz. Je možné, že v roce 2003 budou vypuštěny opět v krátké době lodi č.7 a 8, tentokrát obě pilotované - lodi by se mohly spojit a osádky sejít.
Na rozdíl od ruského Sojuzu by se teoreticky mohly od komplexu odpojit servisní a přistávací bloky; orbitální moduly by mohly zůstat spojeny a očekávat přílet dalších lodí - kdo ví?

V dostupné literatuře se píše o "prozatímní" stanici (možná jí bude orbitální modul některé lodi) a o budoucí "stálé" stanici - v L+K bylo uveřejněno foto makety takové stanice s moduly o průměru 3,35 m (což je průměr nyní dostupných nosičů), ale minulý týden byl na www.geocities.com zveřejněn nákres raket rodiny CZ-5, kde nejtěžší varianta o průměru 5m by měla být schopna dopravit na stacionární dráhu(!) náklad o hmotnosti 13t(!) (srov. Ariane 5 nyní 6,8t; Titan IV 8,6t, STS 5,9t). Čína může ještě překvapit.

Jirka



 

13.6.2001 - 19:22 - 
MEK příspěvek #699 - reakce na příspěvek #695

Stálou orbitální stanici nevidím zase tak růžově.Rusům to trvalo také docela dlouho.Navíc její propagandistický význam by nebyl zase tak obrovský,protože by byla o dost menší než ISS.Využití pro špionáž by to bylo,ale asi levnější jsou nornální špionážní družice (např.ruský Kosmos-2378).



 

14.6.2001 - 10:01 - 
MEK příspěvek #700 - reakce na příspěvek #699

: Stálou orbitální stanici nevidím zase tak růžově.Rusům to trvalo také docela dlouho.Navíc její propagandistický význam by nebyl zase tak obrovský,protože by byla o dost menší než ISS.
Využití pro špionáž by to bylo,ale asi levnější jsou nornální špionážní družice (např.ruský Kosmos-2378).

Čína by samozřejmě mohla pokračovat ve vypouštění svých špionážních návratových družic FSW, ale pilotované lety bude mj. brát jako důkaz, že je jednou ze tří světových supervelmocí.
Počátek budování modulové stálé stanice předpokládají okolo roku 2015. Časový odstup od současnosti je tedy srovnatelný s dobou od letu prvního pilotovaného Sojuzu do stanice Saljut 7. Třeba se nakonec osádky nebudou střídat za provozu, ale rozhodně se předpokládají dlouhodobé pobyty na stanici. Docela bych tipoval, že Čína nyní dává do kosmického programu víc peněz než Rusko (nedávné obrovské investice na stavbu montážní haly a vypouštěcího komplexu).
Rusko vypouští dva Sojuzy ročně - Čína má takovou kapacitu taky.
Každá země, která by nyní chtěla sama postavit stanici, by ji udělala menší než je mezinárodní ISS.



 

19.6.2001 - 17:42 - 
MEK příspěvek #705 - reakce na příspěvek #699

Osobně mám dojem, že čínská stanice by mohla (a měla) vzniknout mnohem dříve, než v roce 2015. Použití univerzálních křížových modulů (se 6 uzly) místo orbitálního modulu lodi Shen Zhou a vynášení až desetitunových modulů raketami by mohlo vést k vytvoření stanice (systém Mir) o váze kolem 50 tun již kolem roku 2005. Výhodou jsou mnohem větší možnosti pilotovaných letů - delší experimenty, výstupy a práce v kosmu. Spekuluji, že stanice bude mít výrazné vojenské zaměření, využitelné i pro dálkový průzkum Země, například radar SAR, kvalitní optické systémy atd., výhody stanice před družicí vidím hlavně v delší životnosti, možnosti oprav a modernizace vybavení, možnosti použití drahých a těžkých systémů ve specializovaných modulech(i vědeckých)atd. Vojáci určitě ocení utajení informací - disky v přistávacích pouzdrech a kabině s osádkou se nedají odposlouchat a rozluštit ani CIA, ani ostatními "společnostmi" v tomto oboru. Čínské oficiální informace podle mně mají taky jiný cíl- aby skutečné události působili více ohromujícím efektem na svět.
Kosmos o váze užitečného zařízení kolem 1500 kg (nezapomeňte na váhu přistávacího pouzdra a samotné lodi) není podle mně moc vhodný špionážní satelit.




 

26.6.2001 - 08:20 - 
MEK příspěvek #710 - reakce na příspěvek #705

: ...a vynášení až desetitunových modulů raketami by mohlo vést k vytvoření stanice (systém Mir) o váze kolem 50 tun již kolem roku 2005

To by bylo zajímavé, ale tyto moduly by asi měla vynášet verze rakety CZ-3E(A) s většími urychlovacími bloky o nosnosti cca 14 tun. Zatím jsem nezjistil ani přibližný termín jejího prvního vzletu (snad to ale nebude trvat dlouho). Modulová stanice, jejíž maketa byla v L+K, má mít celkovou hmotnost 40 tun.

Nemáte někdo informace o záchraně taikonautů při poruše nosné rakety po startu z kosmodromu Jiuquan? V knize Rakety a kosmodromy je na str. 307 psáno: "Kosmické rakety se z kosmodromu vypouštějí k SSV až SV s mezními azimuty 27-47 st. Druhý možný směr sektoru s azimuty 133-153 st. je méně pravděpodobný. Při něm by totiž suborbitální část dráhy probíhala nad mnohde velmi hustě osídlením čínským územím."

Při letu SV směrem je totiž už ve vzdálenosti 400 km raketa nad územím Mongolska a pak pokračuje v letu nad Ruskem (při JV směru by přeletěla nad čtyřmi milionovými městy konče Hongkongem - což se nezjistí z mapy, ale z glóbusu).


PS: Byl tu dotaz na rovnoměrné chlazení skafandru při výstupech. Skafandr se chladí nebo vyhřívá?

Jirka



 

26.6.2001 - 09:27 - 
MEK příspěvek #712 - reakce na příspěvek #710

:
: PS: Byl tu dotaz na rovnoměrné chlazení skafandru při výstupech. Skafandr se chladí nebo vyhřívá?

Z toho mála, co vím o skafandrech, tak by měl kosmonautovi zajišťovat určitou více méně konstantní teplotu.
Je-li výstup na neosvětlené straně dráhy, je třeba topit, na osvětlené zase chladit. Pěkně je to demonstrováno
v článcích o letech Gemini 9 a 11, kdy ještě skafandry měly "mouchy" a špatně regulovaly. U G9 na neosvětlené straně měl
průzor skafandru námrazu, na osvětlené bylo astronautovi horko. Podobně na Gemini 11 se astronaut natolik potil, že se mu pot
dostal do očního důlku a tak na jedno oko vlastně neviděl (viz reportáže od SPACE na MEK, převzaté z L+K).
Při letech Apolla už fungovaly skafandry dobře, jelikož se pracovalo na osvětlené straně Měsíce, hlavně se chladilo. Chladící kapalina
se vedla přes tepelný výměník v tzv. Backpacku, tj v "batohu" co si každý astronaut nosil na zádech.
Hezký letní den všem na síti přeje L. Lejček




 

26.6.2001 - 09:39 - 
MEK příspěvek #713 - reakce na příspěvek #712

Jak kapalinu ohřán mi je vcelku jasné, ale jak vyzářit přebytečné teplo mi zase až tak jasné není. Jaké se používají materiály na zářiče?? Jaký je princip? Jaký je rozdíl mezi regulací teploty skafandru a kosmické sondy?? je to použitým mediem (kapalina)a nižsími teplotními výkyvy?? Jak funguje teplotní regulace třeba na ISS??

Díky moc a zatím se mějte,

Véna

: Při letech Apolla už fungovaly skafandry dobře, jelikož se pracovalo na osvětlené straně Měsíce, hlavně se chladilo. Chladící kapalina
: se vedla přes tepelný výměník v tzv. Backpacku, tj v "batohu" co si každý astronaut nosil na zádech.
: Hezký letní den všem na síti přeje L. Lejček





 

26.6.2001 - 10:35 - 
MEK příspěvek #714 - reakce na příspěvek #713

: Jak kapalinu ohřán mi je vcelku jasné, ale jak vyzářit přebytečné teplo mi zase až tak jasné není.
Jaké se používají materiály na zářiče?? Jaký je princip? Jaký je rozdíl mezi regulací teploty skafandru
a kosmické sondy?? je to použitým mediem (kapalina)a nižsími teplotními výkyvy?? Jak funguje teplotní regulace třeba na ISS??

Umím odpovědět jen na menší část otázek. Chladící kapalina ohřívá výměník tepla. Ten funguje jako tzv. černé těleso, zářící v širokém spektru
elektromagnetického záření podle Planckova zákona (tj. teplotě tělesa odpovídá vlnová délka, na které se vyzařuje maximum energie).
(Poznámka: v otázce se může pokračovat v tom smyslu, proč vůbec pevné těleso září, když se zahřeje. Zahřátí zvyšuje energii
kmitů krystalové mříže; u iontových krystalů tyto kmity mříže způsobují kmity iontů, což jsou vlastně elektrické dipóly, které tím pádem
září (u iontových krystalů obvykle v blízkém IČ (vlnová délka kolem 1 mikronu)). U kovů, ze kterých se výměníky dělají,
ovšem teď z hlavy neřeknu, jaký je přesný mikroskopický mechanismus záření).
Jinak u kosmických sond a družic se obvykle chladí hlavně vyzářováním, chladící kapalina by věc jen komplikovala (viz případ družic
pro registraci IČ záření, kdy čidla musí být chlazena na 4 K kapalným héliem, které obvykle rychle unikne nebo se rychle spotřebuje).
LL



 

26.6.2001 - 14:07 - 
MEK příspěvek #717 - reakce na příspěvek #713

: Jak kapalinu ohřán mi je vcelku jasné, ale jak vyzářit přebytečné teplo mi zase až tak jasné není. Jaké se používají materiály na zářiče?? Jaký je princip? Jaký je rozdíl mezi regulací teploty skafandru a kosmické sondy?? je to použitým mediem (kapalina)a nižsími teplotními výkyvy?? Jak funguje teplotní regulace třeba na ISS??


Chladícím médie je voda -

The liquid transport system uses the centrifugal pump to circulate approximately 240 lb/hr of water through the LCVG. The function served by the liquid transport system is to provide cooling to the crewmember. The system includes the following components: pump, temperature control valve, LCVG, gas trap, pump priming valve, pump check valve, sublimator temperature sensor, and service and cooling umbilical bypass valve. During IVA operation, the pump circulates water not only through the EMU, but also through the service and cooling umbilical to the orbiter heat exchanger.

(citace z *.pdf souboru o EVAs - říjen 98 - 840 kB - mohu zaslat emailem)





 

27.6.2001 - 07:55 - 
MEK příspěvek #718 - reakce na příspěvek #710

Musím se opravit:

Raketa pro vynášení větších modulů samozřejmě není CZ-3E(A) ale CZ-2E(A).

Ačkoli na více stránkách o kosmodromu Jiuquan (cca 41 st. s.š., 100 st.v.d.) je stále uvedeno, že se odsud rakety vypuští na dráhu se sklonem 57-70 st., v případě národního pilotovaného programu to zřejmě neplatí. Obě dosavadní lodě Shenzhou měly sklon dráhy 42,6 st., rakety tedy letěly východním směrem - a problém je vyřešen.
Tímto sklonem ale bude omezen průzkum Země.

Hezký den přeje Jiří Hošek




 

04.7.2001 - 12:50 - 
MEK příspěvek #726 - reakce na příspěvek #700

Já si myslím že Čínská kosmická stanice vznikne v letech 2006-7.
Stačí, aby jedna CZ-2 vypustila 10 tunový modul, pak k němu připojila pilotovanou lodí modul se 6 uzly a můžete připojit další 4 speciální moduly, tak můžou postupovat z obou stran velmi rychle a bez velkých nákladů na vývoj velké rakety. Pro zásobování by neměl být problém upravit Shenzhou obdobně jako Progress.



 

04.7.2001 - 14:34 - 
MEK příspěvek #727 - reakce na příspěvek #726

: Stačí, aby jedna CZ-2 vypustila 10 tunový modul,
: bez velkých nákladů na vývoj velké rakety.

Jestli myslíš raketu CZ-2F (co vynáší lodi Shenzhou), tak ta má na dráhu se sklonem 42,6 stupňů nosnost asi 8 tun (Shenzhou váží 7,6 t). Její nákladní verze CZ-2E, co létá asi od roku 1992 z jižního čínského kosmodromu, má nosnout na LEO 9,2 t, ale to je na dráhu s nižším sklonem (více se využívá rychlosti rotace Země kolem osy a proto je nosnost vyšší).

Tento týden byl v Moskvě na návštěvě francouzský prezident Chirac a spolu s Putinem se dohodli na rozpracování návrhu startů raket Sojuz z kosmodromu Kourou. Zřejmě jde o možnost vytvoření konkurence k raketě Ariane pro vynášení družic. Ale napadlo mě, jestli se v takovém případě neuvažuje i o startech pilotovaných lodí Sojuz TM z tohoto kosmodromu pro potřeby ESA. Nevíte o tom někdo?

Jiří Hošek
Jiří Hošek




 

04.7.2001 - 21:54 - 
MEK příspěvek #729 - reakce na příspěvek #727

Co se týče Sojuzů z CSG: Uvažuje se o vytvoření společného podniku pro komercializaci Sojuzů.
Se starty pilotovaných lodí z CSG (Kourou) se neuvažuje.





 

19.7.2001 - 13:57 - 
MEK příspěvek #744 - reakce na příspěvek #727


:Jestli myslíš raketu CZ-2F (co vynáší lodi Shenzhou), tak ta má na
dráhu se sklonem 42,6 stupňů nosnost asi 8 tun (Shenzhou váží 7,6 t).
Její nákladní verze CZ-2E má nosnost na LEO 9,2 t.

Já jsem si myslel, že Shenzhou váží 8,4 tuny, ale to tak nevadí,
důležité je, že nákladní loď neveze záchranný systém SAS, který něco
váží. Ale i s nosností 9 tun se dá postavit pořádná stanice bez drahého
vývoje nové nosné rakety. Čína by tak získala větší prestiž, myslím že
už při olympijských hrách v roce 2008 bude mít Čína vlastní kosmickou
stanici.



 

27.1.2009 - 07:50 - 
Malůvka čínské pilotované stanice první generace Tiangong 1 z čínských zdrojů:



URL: http://images.rednet.cn/articleimage/2008/11/07/14453888.jpg

 

____________________
Antonín Vítek
 
27.1.2009 - 13:52 - 
Zajímalo by mně, jestli ShenZhou má stejně vejčitou přetlakovou orbitální sekci (BO) jako Sojuz a ten válcový tvar je jen plášť. V mezeře mezi pláštěm a BO by pak měli být nádrže, manévrovací motorky a systémy pro samostatný let, které nemusí být přetlakované. 
01.3.2009 - 12:38 - 
Tak Čína zveřejnla první alespoň částečné snímky prvníího exempláře modulu stanice Tian-gong 1 (Nebeský palác 1):

http://news.xinhuanet.com/photo/2009-03/01/content_10922665.htm



Popiska pod prvním obrázkem: Tian-gong 1 - toto bude experimentální modul.




Popiska pod druhým obrázkem: Spojovací uzel Nebeského paláce pro připojovaání pilotovaných lodí.

 

____________________
Antonín Vítek
 
01.3.2009 - 12:54 - 
Bude to taková trochu "kapesní" stanice, když to člověk porovná se Saljuty(o Skylabu raději nemluvě). I když nemusí pršet, stačí když kape.

http://www.engadget.com/2009/01/26/chinas-tiangong-1-space-station-unveiled-for-tiny-taikonauts/
 
01.3.2009 - 13:08 - 
citace:
Bude to taková trochu "kapesní" stanice, když to člověk porovná se Saljuty(o Skylabu raději nemluvě). I když nemusí pršet, stačí když kape.

http://www.engadget.com/2009/01/26/chinas-tiangong-1-space-station-unveiled-for-tiny-taikonauts/


Toto jsou však obrázky makety, zatímco to, co zveřejnila agentura Xinhua (viz můj příspěvek), je už skutečně letový model. Snímky byly převzaty z vysílání oficiální vojenské televizní stanice. Text doprovázející zveřejnění právě uvádí, že obrázky, které zatím byly zveřejněny byly buď počítačové animace, nebo obrázky maket.

Jinak píší (čínsky) v doprovodném článku: Stavba modulu Tian-gong 1 je v podstatě ukončena. Pokud nenastanou nečekané komplikace, první připojení (pilotované lodi) by se mělo uskutečnit v roce 2011.

 

____________________
Antonín Vítek
 
03.3.2009 - 13:30 - 
Zpráva o plánované stanici Tiangong I v aj + dalších pár obrázků

http://www.china.org.cn/china/news/2009-03/03/content_17363925.htm
 
03.3.2009 - 17:26 - 
Celý humbuk kolem Saljutů, Mirů a nakonec i ISS měl jediný účel : stanovit takový cílový program kosmonautiky na který tehdy sověti měli, když nemohli soutěžit s USA v letech na Měsíc a k planetám, současně pak dodat věrohodnosti tvrzení, že na Měsíc let vůbec nechystali, ergo kladívko, že tedy USA závod na Měsíc nevyhrály, neb se žádný nekonal.
 
04.3.2009 - 07:23 - 
Dvě čínská videa, jedno o postupné výstavbě stanice (animace), druhé představení reálného exempláře prvního modulu ve výrobním závodě.

http://www.youtube.com/watch?v=b39d4CLoqU0
http://www.youtube.com/watch?v=JvVFjzO-99o&NR=1

 

____________________
Antonín Vítek
 
04.3.2009 - 09:58 - 
Neviem ako vám, ale mne to veľmi pripomína nezrealizovaný Progres 2 od firmy Energia. A ten systém prekladania dokujúceho modulu na bočný stykovací uzol je "inšpirovaný" technológiou zo stanice Mir. 
05.3.2009 - 08:02 - 
Stanice a la Mir, efektivní a variabilní řešení. Základní modul i připojované jsou výrazně větší než Shenzhou a Tiangdong - jde o 15-20 t moduly vynesené CZ-5. Doufejme, že něco takového realizují, stoupl by počet pilotovaných startů a mohla by se ověřit spousta věcí, které na ISS nejsou - robotický provoz, iontové motory pro udržování dráhy, efektivita 1-2 měsíčních opravárensko/vědeckých pobytů střídaných automatickým provozem. Jenom by mně zajímalo, jestli by se zahraniční zájemci o let museli učit čínsky nebo jestli by stačila angličtina. 
05.3.2009 - 11:08 - 
Poslanec čínského parlametu, který se právě sešel k výročnímu zasedání v Pekingu, Zhang Jianqi (český přepis Čang Ťien-čchi), který je současně náměstkem velitel čínského pilotovanaého kosmického programu, řekl v interview, poskytnutém 2009-03-05 agentuře Xinhua, že probíhá výběrové řízení na 5 až 7 taikonautů pro program čínské pilotované stanice. Jako v případě první skupiny taikonautů, i tentokrát budou vybíráni z řad vojenských pilotů. První skutina nakončí činnost a její členové mohu být zařazováni do posádek, vysílaných ke stanici.

Viz (anglicky)

http://news.xinhuanet.com/english/2009-03/05/content_10947874.htm

China to select five to seven new taikonauts for space station mission

Dáváte-li přednost čínštině, tak můžete jít sem:

http://news.xinhuanet.com/tech/2009-03/05/content_10948928.htm

Tento text se liší pouze v tom, že na přímou otázku, zda v nové skupině budou i ženy, odpověděl, že to nevylučuje, ale že výběr bude probíhal "na základě potřeb a v souladu se stanovenými pravidly".


 

____________________
Antonín Vítek
 
08.3.2009 - 11:55 - 
Zástupce šéfa pilotovaných letů Zhang Jianqi oznámil, že Čína vyveze na palubě lodi Shenzhou-8 bio materiál od ESA.

Tato loď má být vypuštěna v roce 2011 a pokusit se o automatickou stykovku se základem stanice Tiangong I, vypuštěným v r 2010. Pokud vše proběhne dobře, má se k tomuto komplexu v roce 2011 připojit i pilotovaná Shenzhou-9 a připojit se "ručně".


http://news.xinhuanet.com/english/2009-03/08/content_10967473.htm
 
08.3.2009 - 11:55 - 
Nový článek Xinhua. Bývalý hlavní konstruktér Wang Yongzhi, (český přepis Wang Jung-č') potvrdil v sobotu 2009-03-07 na současném zasedání čínského parlametu, že první modul Tiangong 1 (TG-1) má být vypuštěn koncem roku 2010. Loď Shenzhou 8 (SZ-8) poletí 2011 v bezpilotním režimu a má se automaticky připojit k TG-1. Pokud se mise povede, pak ještě týž rok poletí na lodi SZ-9 taikonauti, kteří uskuteční návštěvu TG-1.

Potvrdil to také viceprezident Liang Xiaohong (Liang Siao-chung) koncernu China Academy of Launch Vehicle Technology, který prohlásil, že modul stanice i obě kosmické lodi budou vypuštěny raketami CZ-2F v období čtvrté čtvrtletí 2010 až říjen 2011. Posádka pro CZ-9 má být vybrána z prvního oddílu 14 taikonautů, s nově vybíranými v letošním roce se ještě pro tuto misi nepočítá, protože do té doby nestačí absolvovat potřebný výcvik.

Anglická verze článku:

http://news.xinhuanet.com/english/2009-03/07/content_10962762.htm

China plans to launch Shenzhou-8, Shenzhou-9 spacecraft in 2011

Kromě těchto věcí se v parlamentu hovořilo také o tom, že v blízké budoucnosti by měla stoupnout frekvence čínských kosmických startů nosičů střední a vyšší střední třídy na 20 až 30 ročně.

http://news.xinhuanet.com/english/2009-03/08/content_10967473.htm

China's Shenzhou-8 spacecraft to carry bio sample for European Space Agency

Zástupce velitele čínského pilotovaného programu Zhang Jianqi (Čang Ťien-čchi) v neděli 2009-03-08 prohlásil, že na palubě SZ-8 budou biologické vzorky na základě dohody uzavřené s ESA. Dále uveden, že "Čínazcela jistě se bude podílet na činnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS), jakmile zřádá svoji vlastní stanici." Řekl dále, že pro astronauty je potřebné, aby si mohly poskytovat vzájemnou pomoc v případě nouze během jejich relatívně dlouhých pobytů ve vesmíru. "USA a ostatní státy s tím souhlasí a jsou připraveny s takovou spoluprací započít."






 

____________________
Antonín Vítek
 
08.3.2009 - 12:53 - 
Má Čína na svých, na Sojuzu postavených lodích, stykovací uzly schopné připojení k ISS, nebo se vydali vlastní cestou ? Jak je to s případnou spoluprací, mají Číňané možnost (pokud zanedbám nutnost změnit dráhu) zadokovat u ISS? 
08.3.2009 - 16:37 - 
citace:
Má Čína na svých, na Sojuzu postavených lodích, stykovací uzly schopné připojení k ISS, nebo se vydali vlastní cestou ? Jak je to s případnou spoluprací, mají Číňané možnost (pokud zanedbám nutnost změnit dráhu) zadokovat u ISS?
Podle fotek mají na Tiangongu 1 nainstalován uzel APAS.
 
<<  1    2    3    4  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.155635 vteřiny.