Zakládám nové vlákno, kam budou přesunuty relevantní příspěvky z minulosti a kde bude možné diskutovat na téma všemožného SW s kosmo-tématikou jako jsou hry, simulátory, výukové, vzdělávací a naučné programy.
citace:Zajimalo by me kdo dela pro ESA/NASA realtime visualisace-simulace, nevite nekdo? Jsme firma ktera ma v tomto oboru bohate zkusenosti na poli vojenskych simulaci (www.VBS2.com) a me jako kosmonautickeho nadsence by velmi lakalo neco podobneho v oblasti kosmonautiky, at uz v pripade treningu obsluhy na lunchpadu nebo a hlavne pro chystane lety na Mesic a na Mars, nemohla by v tomto ohledu byt nejak napomocna Ceska kosmicka kancelar?
Honza Hovora
Ozvěte se mě na "halousek@czechspace.cz" s detailnějšími informacemi, domluvíme se.
Milan H.
To si uplne nerozumime, toto jsou offline visualisace, filmy jak to bude vypadat. My se zabyvame real time visualisaci-simulaci, tzn treba trenazer jizdy po povrchu Marsu s moznosti dynamicky menit deni dobu, prepinat mezi pohledy z ruznych kamer, nebo ovladat nejake roboticke manipulatory a to vse fotorealisticky zobrazovat operatorovi.
citace:To si uplne nerozumime, toto jsou offline visualisace, filmy jak to bude vypadat. My se zabyvame real time visualisaci-simulaci, tzn treba trenazer jizdy po povrchu Marsu s moznosti dynamicky menit deni dobu, prepinat mezi pohledy z ruznych kamer, nebo ovladat nejake roboticke manipulatory a to vse fotorealisticky zobrazovat operatorovi.
Honza Hovora
OK, můj omyl.
Ale jak chcete dělat real time visualisaci-simulaci činnosti na Marsu, když signál letí +/- 10 min tam plus to samé zpátky?
Od toho se tam posílají roboti s jistou dávkou autonimie aby je nemusel někdo ovládat na takovou dálku. Dostávají většinou jen jednu, max 2 sady příkazů za den, třeba cíl cesty, nebo výzkumný úkol a zbytek musí zvládnout sami.
Realnym casem se v tomto pripade nemysli odezva pristroje ale simulacniho programu, tzn. dejme tomu programujete nejakeho robota on dany program provadi a vy pri tom muzete nejen kontrolovat tuto cinnost ale sledovat ho z ruznych uhlu. V praxi si ale myslim ze v tomto pripade je lepsi to delat na nejakem fyzickem dvojceti takoveho automatu. Ale napriklad to ma smysl jeste pred tim nez toho rbota postavite, tak uz muzete funkcnost jeho casti testovat v pocitaci, cimz setrite cas i penize. Dalsi takovou typickou aplikaci je vycvik operatoru nebo zachranych teamu treba na lunchpadu, kdy je dobre mit nacviceno jeste pred cvicenim fyzickym, zvlast pokud se jedna treba o nejake nebezpecne nebo drahe operace, to je bezne u vojaku, kde samotny trening je drahy a nebezpecny.
citace:Realnym casem se v tomto pripade nemysli odezva pristroje ale simulacniho programu, tzn. dejme tomu programujete nejakeho robota on dany program provadi a vy pri tom muzete nejen kontrolovat tuto cinnost ale sledovat ho z ruznych uhlu. V praxi si ale myslim ze v tomto pripade je lepsi to delat na nejakem fyzickem dvojceti takoveho automatu. Ale napriklad to ma smysl jeste pred tim nez toho rbota postavite, tak uz muzete funkcnost jeho casti testovat v pocitaci, cimz setrite cas i penize. Dalsi takovou typickou aplikaci je vycvik operatoru nebo zachranych teamu treba na lunchpadu, kdy je dobre mit nacviceno jeste pred cvicenim fyzickym, zvlast pokud se jedna treba o nejake nebezpecne nebo drahe operace, to je bezne u vojaku, kde samotny trening je drahy a nebezpecny.
OK. To jste měl říct hned, že máte na mysli CAD a Virtual Reality.
Bylo by to hned jasnější. :-)
citace:Doplnil by som aj http://pat.jpl.nasa.gov/public/RIVA/
RIVA (Remote Interactive Visualization and Analysis System)
aj keď, zdá sa, toto je viac na generovanie terénu, než robotov a družíc.
Viď aj http://learn.arc.nasa.gov/ - napr. WorldWind.
Ten simulátor vypadá fakt hezky. A cena má být jen cca 10 Euro. Na takovou věc jsem dlouho čekal (simulace reality dotvořená trochou fantazie v detailech). Snad tam půjde nasimulovat okolí Curiosity a volný pohyb v kráteru Gale (a nejen tam). Už se těším.