Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Viditelné průlety.
09.3.2001 - 07:38 - 
MEK příspěvek #486

Dnes v 18,37 končí nad naším územím viditelné průlety Miru
(viz.MEK Mir průlety).

Mimochodem viděl někdo z Vás na naší noční obloze průlet Miru
nebo ISS nebo záblesky Iridií?
Nevíte někdo o odkazu na internetu,kde by toto bylo natočené
kamerou ze Země.
Vždycky když se vydám sledovat nějaký tento průlet tak je zataženo
a p.. je vidět.

Zdraví M.Filip,Tábor.


 

21.3.2001 - 23:33 - 
MEK příspěvek #520

: Nevíte někdo o odkazu na internetu,kde by toto bylo natočené
: kamerou ze Země.
: Vždycky když se vydám sledovat nějaký tento průlet tak je zataženo
: a p.. je vidět.

: Zdraví M.Filip,Tábor.

Ozval se Ti někdo? Dik Zbynek
 

22.3.2001 - 06:31 - 
MEK příspěvek #521 - reakce na příspěvek #520

:NE NEOZVAL SE NIKDO.
Zdraví M.Filip,Tábor.

: Nevíte někdo o odkazu na internetu,kde by toto bylo natočené
: : kamerou ze Země.
: : Vždycky když se vydám sledovat nějaký tento průlet tak je zataženo
: : a p.. je vidět.

: : Zdraví M.Filip,Tábor.

: Ozval se Ti někdo? Dik Zbynek

 

03.5.2021 - 22:00 - 


Nevím nakolik je možné vizuálně pozorovat na obloze průlety čínského modulu Tianhe [Tchien-che]. Nepříznivými okolnostmi jsou nízká jasnost a malá výška nad obzorem. Zítra brzy ráno prolétá modul kolem Měsíce, Saturnu a Jupiteru, což by mohlo pomoci při jeho identifikaci. Ale myslím, že pokud by něco bylo vidět, tak asi jen dalekohledem. Takže pokud by někdo nemohl ráno spát, tak to může zkusit.

https://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=48274&lat=48.8492&lng=17.1324&loc=Hodon%c3%adn&alt=0&tz=CET
 
04.5.2021 - 05:19 - 
Nakonec se mně dnes ráno podařilo vstát a letmý pohled z okna mě nabudil, že by modul Tianhe [Tchien-che] mohl být vidět. Už začínalo svítat, navíc místy byla i oblačnost, ale Měsíc, Jupiter a Saturn byly vidět. Podmínky ideální nebyly, ale bylo vidět i několik nejjasnějších hvězd, tak jsem přichystal dalekohled a čekal na správný okamžik. A neuvěřitelné se stalo skutkem. Ve stanovený čas jsem začal s dalekohledem prohlížet místo kolem Saturnu a byla tam! Slabě svítící hvězdička se pohybovala směrem k Jupiteru. Nakonec mně zmizela v mracích. Ovšem bylo to štěstí, protože volným okem bych modul vůbec neviděl a ani nenašel. Jenom díky dráze průletu kolem Saturnu a Jupiteru jsem byl schopný modul na obloze najít. Takže "štěstí jako prase". Ale v zaslepení honbou za čínskou stanicí jsem úplně zapomněl na Mezinárodní kosmickou stanici. Při letmém pohledu na oblohu jsem si všiml jasného pohybujícího bodu. Že by ISS? Kontrola v aplikaci Heavens Above mně potvrdila, že to byla Mezinárodní stanice. Ta ovšem byla vidět krásně i bez dalekohledu jen volným okem. Takže super ráno. Během dvou minut jsem viděl na obloze dvě kosmické stanice. Když jsem si zkontroloval průlety, tak jsem dodatečně zjistil, že stanice byly na chvíli na obloze současně, ale to jsem v té době nevěděl. A můžu tak potvrdit, že i z našeho území je čínská stanice pozorovatelná. Těším se na léto, kdy budou podmínky pro pozorování mnohem lepší.  
05.5.2021 - 21:21 - 


Sice si nemyslím, že by někdo chtěl vstávat v tak nekřesťanskou hodinu a navíc pro tak nejistý výsledek, ale zítra 6. května 2021 v rozmezí 03:47 - 03:50 SELČ bude ještě poslední průlet čínské kosmické stanice, modulu Tianhe [Tchien-che], kdy budou docela dobré podmínky pro vizuální pozorování. Mám už vyzkoušeno, že dalekohledem 10 x 50 modul vidět jde. Navíc pro lepší pozorování je příznivý čas, kdy bude větší tma a nebude svítit Měsíc. Planety Saturn a Jupiter jsou dobrými pomocnými orientačními body. Tak ještě by to chtělo bezoblačné počasí.

 
21.7.2021 - 10:57 - 
V těchto dnech jsou viditelné krásné přelety Mezinárodní kosmické stanice. Jasnost někdy přesahuje -3,5 magnitudy, takže je to krásný briliant na obloze. Pokud dnes v pořádku odstartuje modul Nauka, tak by "možná" mohl být i vidět na podobné dráze jako je ISS. Poslední možnost bude 28. července 2021, kdy bude jen jeden viditelný průlet a je otázka v jaké vzdálenosti modul Nauka v té době bude. 
27.7.2021 - 22:32 - 
Dnes byl krásný viditelný průlet Mezinárodní kosmické stanice ve 21:38 SELČ. Podle předpovědi na Heavens Above měl být viditelný i průlet modulu Nauka. Protože modul Nauka by měl vykonávat přibližovací manévry k ISS, tak jsem ani moc nepředpokládal, že by předpověď vyšla. Nicméně v příslušném čase kolem 21:57 SELČ jsem začal vyhlížet modul na obloze. Trocha oblačnosti a přesvětlená obloha s pár hvězdami mě moc nepovzbudila. O to větší bylo moje překvapení, když se objevil pohybující se světelný bod přesně podle předpovědi. Takže přece! Viděl jsem přelet modulu Nauka. Co mě příjemně překvapilo, byla jeho jasnost. Byl jasnější než hvězda Vega, která má magnitudu 0. Řekl bych, že byl stejně jasný jako svého času raketoplán.

Je otázka, jak bude modul Nauka manévrovat. Zítra bude zřejmě poslední možnost přelet pozorovat. Modul Nauka by měl být mnohem blíž ke stanici. Ale zase bude viditelný přelet ISS mnohem níž k obzoru (asi 30°). Takže zítřejší (28. 7.) přelet stanice bude ve 22:27 SELČ. Nauka by zřejmě měla letět až za stanicí.

Pokud vše vyjde, tak se modul Nauka ve čtvrtek 29. 7. připojí ke stanici, takže zítřejší pozorování bude poslední možnost.
 
28.7.2021 - 23:28 - 
Přestože dnes u nás bylo deštivé počasí s bouřkami a už jsem ani nedoufal, tak se nakonec v příhodný čas vyjasnilo. Můžu potvrdit vizuální pozorování přeletu Mezinárodní kosmické stanice ve 22:27 SELČ, kterou o 7 minut později následoval přelet modulu Nauka. Opět v docela dobré shodě s předpovědí na Heavens Above. Co mě zaujalo při včerejším a i dnešním přeletu, bylo že průmět dráhy na obloze nebyl stejný. Myslel jsem, že když letí po stejně dráze, tak průmět bude stejný. Vysvětlení pro to mám jen takové, že oba objekty letí v různé výšce a tím pádem i průmět dráhy na obloze je posunutý. 
29.7.2021 - 08:44 - 
citace 28.7.2021 - 23:28 - MiraH:
... Co mě zaujalo při včerejším a i dnešním přeletu, bylo že průmět dráhy na obloze nebyl stejný. Myslel jsem, že když letí po stejně dráze, tak průmět bude stejný. Vysvětlení pro to mám jen takové, že oba objekty letí v různé výšce a tím pádem i průmět dráhy na obloze je posunutý.
Ano je to přesně tak. Efekt je silnější, když jsou přelety níže nad obzorem, což včera bylo. Jinak také potvrzuji pozorování včerejších přeletů kolem 22:30 SELČ s odstupem cca 7 minut mezi ISS a pak Naukou. Bylo to pěkné.
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.181684 vteřiny.