|
Váhal jsem, jestli založit toto vlákno (a vypustit tak Džina z láhve), ale diskuse v niti o Neilu Armstrongovi se přehoupla spíš k hodnocení výroků publicistů a k osobnímu napadání diskutujících.
Z piety k tomuto výjimečnému člověku a pro kultivaci daného tématu jsem takové komentáře přesunul sem.
Prosil bych všechny, kdo budou mít potřebu komentovat co jiní o kosmo tématice napsali v tisku, vyšlo jim knižně, nebo na webu, aby do tohoto vlákna psali pokud možno jen věcné komentáře k publikovanému textu a vyvarovali se negativních osobních hodnocení autora. Pozitivní reakce budeme číst raději.
V ideálním případě budou vítány takové komentáře, které poukáží na konkrétní nepřesnosti, chyby a omyly , kterých se podle vás publicista dopustil a zároveň se pokusíte je uvést na pravou míru.
Opravnou informaci bude vhodné podložit odkazem na originální zdroj informace formou linku na web, nebo odkazu na literaturu. |
28.8.2012 - 18:27 - analytik | |
|
Tomáš Přibyl v Hospodářských novinách 27.8.2012: "Zjednodušeně bychom mohli říci, že Armstrong vlastně měl jen štěstí a byl ve správnou chvíli na správném místě. Svým způsobem je to pravda: byl vybrán jako kompromisní kandidát, který v ničem příliš nevyniká, ale zároveň nemá žádné slabiny." Co říkáte na toto tvrzení? http://hn.ihned.cz/c1-57185360-neil-armstrong-hrdina-mesicni-i-pozemsky |
|
citace: Tomáš Přibyl v Hospodářských novinách 27.8.2012: "Zjednodušeně bychom mohli říci, že Armstrong vlastně měl jen štěstí a byl ve správnou chvíli na správném místě. Svým způsobem je to pravda: byl vybrán jako kompromisní kandidát, který v ničem příliš nevyniká, ale zároveň nemá žádné slabiny." Co říkáte na toto tvrzení? http://hn.ihned.cz/c1-57185360-neil-armstrong-hrdina-mesicni-i-pozemsky
Pán Přibyl svojimi ďalšimi riadkami sám popiera toto svoje tvrdenie. Ja by som ho poopravil - "... Armstrong vlastně měl štěstí a byl ve správnou chvíli na správném místě pretože aj mimoriadne profesionálne zdatný človek ak chce niečo dosiahnuť, musi byť v správnej chvíli na správnom mieste. Priemerný človek má iba malu šancu uplatniť sa v akejkoľvek špičkovej činnosti." |
|
citace: Tomáš Přibyl v Hospodářských novinách 27.8.2012: "... byl vybrán jako kompromisní kandidát, který v ničem příliš nevyniká, ale zároveň nemá žádné slabiny."
Vadí mi ta formulace: "v ničem příliš nevyniká". TP má sklony k tomu, aby své texty dramatizoval silnými formulacemi a zrovna tady, podle mého soudu, dost přestřelil. Sice to pak dále v článku napravuje popisem toho, jak byl Armstrong ještě před vstupem do NASA známý svou schopností znamenitě zvládat krizové situace během letu testovaných letounů, ale myslím, že se pak tímto tyto dvě tvrzení navzájem popírají.
Neil Armstrong jednoznačně BYL excelentním testovacím pilotem, kterého maximálně těšilo a pociťoval zadostiučinění, když mohl řešit nové a neznámé problémy při zalétávání ptototypů nových, nebo experimentálních letadel. Měl kvalifikaci/vzdělání nejen jako test pilot, ale také titul z leteckého inženýrství - konstrukce letadel. Byl jednoznačně jedním z nejlepších adeptů na experimentální let a přistání LM na Měsíci. Je pravda, že na začátku programu dopředu nikdo nevěděl, které Apollo přistane jako první, ale že by k tomu Armstrong přišel vyloženě jako slepý k houslím, tak to asi ne.
V loňském rozhovoru pro australskou TV, na který odkazuji v jiném vlákně, jednoznačně prohlásil: Mojí prací bylo řešit problémy. A za letu. |
|
myslim ze uz dostat sa do tymu astronautov bola dost vysada, takze nikto z nich sa k nicomu nedostal ako slepy k husliam. Navyse prvym mohol byt ktokolvek, kedze ako Mirek pisal, nebolo vopred jasne ktore apollo pristane ako prve.
Z toho co som o Neilovi precital mam dojem, ze to bol introvert, ktoreho len tak nieco "nevzrusilo". To je velmi dobra vlastnost u testovacieho pilota a este lepsia u astronauta. Takze zatialco ostatni mohli vynikat kadecim, Neil pre svoju chladnokrvnost mohol posobit ako niekto kto nevynika. Ticha voda brehy myje |
|
citace: Tomáš Přibyl v Hospodářských novinách 27.8.2012: "...
Představy prosím nechejme stranou. Již to zaznělo také v iHNED. Místo tradičně pyšných a nekompetentních dojmů p. Přibyla doporučuji přečíst si Oheň na Měsíci od Normana Maillera (uvádím, protože je text dostupný i česky). Výtečný spisovatel a také výtečný pozorovatel popsal Neila Armstronga bez nekompetentních a hlavně urážlivých výmyslů a nesmyslů.
|
|
citace:
citace: Tomáš Přibyl v Hospodářských novinách 27.8.2012: "...
Představy prosím nechejme stranou. Již to zaznělo také v iHNED. Místo tradičně pyšných a nekompetentních dojmů p. Přibyla doporučuji přečíst si Oheň na Měsíci od Normana Maillera (uvádím, protože je text dostupný i česky). Výtečný spisovatel a také výtečný pozorovatel popsal Neila Armstronga bez nekompetentních a hlavně urážlivých výmyslů a nesmyslů.
pan P. stále kritizuje novináře, měl by sám zveřejnit své jméno a ukázat co sám napsal/publikoval. T.P. se jako novinář nejlépe orientuje v kosmonautickém bulváru ze všech ČR novinářů, a tak bych jeho info. bral jako pravdivé, když chcete polemizovat s jeho tvrzením, bylo by vhodné ho kontaktovat a dojít k závěrům které mohou být např. i pro něj zajímavé, pokud mu podáte nové informace. Jinak nekritizujte. |
29.8.2012 - 13:22 - Pavel Toufar | |
|
Úsměvné, leč zde často typické. Za bezejmennost kárající anonym pkp je též bezejmenný Dovolte mi reagovat a moje jméno je níže. Plně se stavím za to, že Tomáš Přibyl urazil veřejně památku Neila Armstronga způsobem neomluvitelným, navíc nekompetentně bez znalosti věci, a je to bohužel i naše česká ostuda.
Též si raději zalistuji v Maillerovi.
Nevím, co má anonymní obhájce pkp na mysli "kosmickým bulvárem", ale lidí, kteří se výtečně orientují v české publikační kosmonautické tématice je podle mého názoru mnohem více, a sám bych si nedovolil říkat, že ten lépe a ten hůře, i když své "favority" mám a jsem jim opakovaně vděčný za zasílané informace - díky M.F.
A Vám pane pkp vzkážu krátce a česky "Jděte do háje, když nechcete rozeznat křupanské urážení památky člověka, který si přitom zasluhuje obdiv a poděkování, a urážení dokonce ve chvíli jeho smrti, která nás upřímně zarmoutila!" |
|
citace: Úsměvné, leč zde často typické. Za bezejmennost kárající anonym pkp je též bezejmenný Dovolte mi reagovat a moje jméno je níže. Plně se stavím za to, že Tomáš Přibyl urazil veřejně památku Neila Armstronga způsobem neomluvitelným, navíc nekompetentně bez znalosti věci, a je to bohužel i naše česká ostuda.
Též si raději zalistuji v Maillerovi.
Nevím, co má anonymní obhájce pkp na mysli "kosmickým bulvárem", ale lidí, kteří se výtečně orientují v české publikační kosmonautické tématice je podle mého názoru mnohem více, a sám bych si nedovolil říkat, že ten lépe a ten hůře, i když své "favority" mám a jsem jim opakovaně vděčný za zasílané informace - díky M.F.
A Vám pane pkp vzkážu krátce a česky "Jděte do háje, když nechcete rozeznat křupanské urážení památky člověka, který si přitom zasluhuje obdiv a poděkování, a urážení dokonce ve chvíli jeho smrti, která nás upřímně zarmoutila!"
Někdo se věnuje/věnoval spíše technické části, jako Ant.Vítek, a někdo výběru posádek atp. jako T.P., a právě tam se v tom vyzná v čr nejlépe, to jak byli kosmonauti pro Apollo vybíráni říkal/psal několikrát, tj. jeho vyjádření je situaci téměř odpovídající. Myslím, že všichni zde se snažíte dramatizovat, hl. M.P. který se může cejtit nedoceněný ale výše zmíněním odborně nikam nesahá. Může psát a na čt24 mluvit z patra on, pokud na to má. Ja ne, proto nikoho nekritizuju, a jen přebíram info od ostatních "fundovaných" co jsou uznaní veřejností. Proto dtačí si přečíst články i od T.P. kde se věnuje apollu aby jste si udělali představu.
Moderátor: Překračujete meze, stanovené pravidly této diskuse. Při dalším pokračování v tomto duchu budou takové příspěvky bez varování mazány. |
|
Pánové, prosím o jistou formu umírněnosti. Toto vlákno je věnováno památce Neila Armstronga. Pokud někdo nevěří jeho letu na Měsíc, je to jeho věc, ale buď se pokloňte jeho schopnostem zkušebního pilota, inženýra, popularizátora, učitele, nebo prostě berte na vědomí, že odešel člověk. A každý si zaslouží alespoň tiché sbohem. Já osobně doufám, že někde nahoře si dává vodku s Gagarinem a povídá s Koroljovem a Wernerem von Braunem. A třeba se jim Antonín Vítek kouká přes rameno a poslouchá, jaké to tenkrát bylo.
Dovolil bych si parafrázovat Vančuru. "Tento způsob diskuse, zdá se mi poněkud nešťastný". Anonymní příspěvky s osočováním Armstronga nejsou hodny tohoto fóra, příspěvky s osočováním druhé osoby zase nikoho z vás. To si prosím vyřidte u piva. Já se chci dočíst zajímavosti o kosmonautice, které jinak nestíhám sledovat, myslím že jako tichá většina z vás si vlastní názor na každého přispěvatele. Bohužel, musel jsem si při čtení této diskuse povzdechnout "... země česká, domov můj ... bohužel". Pokud se někomu z vás nelíbí práce jiného, udělejte si čas, věnujte ho propagaci kosmonautiky a udělejte něco sami. Prostými činy (pokud budete dostatečně dobří) takového člověka můžete nahradit. Je tu dost lidí, kteří se snaží, bohužel se tu občas vyskytne i ... ehmmm... troll ?
Teď a tady prosím o jediné. Tichou vzpomínku a trochu piety, slušnou diskusi s úctou k člověku, který odešel. Pokud na to máte. Ostatním se omlouvám a podepisuji se plným jménem.
Jan Dušátko
P.S.:Račte si prosím uvědomit, že tato diskuse je uložena a patrně bude možné k ní v budoucnu přistupovat i nadále. Váš psaný projev je zároveň vaší nejlepší vizitkou. |
29.8.2012 - 17:09 - Pavel Toufar | |
|
ad:
Někdo se věnuje/věnoval spíše technické části, jako Ant.Vítek, a někdo výběru posádek atp. jako T.P., a právě tam se v tom vyzná v čr nejlépe,
Anonyme pkp, už jsem ani nechtěl odpovídat, ale zjevně netušíte o čem mluvíte, anebo tak naopak činíte záměrně, a souhlasím s moderátorem, že překračujete meze. Přečíst si běžně dostupné přehledy posádek ještě neznamená skutečnou znalost; ale neodvádějte pozornost, mne pohoršila ostudná veřejně vyslovená nepravdivá charakteristika Neila Armstronga, navíc v době jeho smrti, což Vy nazýváte přehnaným dramatizováním. Netuším také, koho máte na mysli zkratkou M.P. kterou kritizujete. A doufám, že nikoli zde též názor vyslovivšího pana M. Pospíšila. Osobně ho bohužel neznám, ale velice si vážím zde jím nezištně prezentovaných jeho obdivuhodných znalostí (nejen) o MSL-Curiosity, kdy je zjevné, že vše sleduje nejen od prvopočátku, ale s velkou erudicí. Pokud se nemýlím, pak se opravdu už dál nemáme o čem bavit... A všem ostatním, přátelé, pokud jste změnu programu přehlédli, dnes dává ČT 2 mimořádně dokument BBC Dobytí Měsíce. Znovu si připomeneme úžasného Neila Armstronga, a mně se vybaví bezprostřední vzpomínky, protože jsem měl kliku "být tehdy skoro u toho". |
|
Nelíbí se mi formulace úvodu článku Tomáše Přibyla, ale vytrhávat jednu větu ze souvislostí a dělat z toho aféru taky není správné. Tomáš Přibyl přestřelil a udělal chybu, ale shazovat jeho mnohaletou činnost je trapné. Označovat ho za amatéra jakbysmet. Faktem je, že už v době nástupu Armstronga do NASA patřil mezi významné členy Devítky díky dosavadní kariéře a hlavně X-15. Na podobné úrovni už byl jen Frank Borman. |
|
citace: Nelíbí se mi formulace úvodu článku Tomáše Přibyla, ale vytrhávat jednu větu ze souvislostí a dělat z toho aféru taky není správné. Tomáš Přibyl přestřelil a udělal chybu, ale shazovat jeho mnohaletou činnost je trapné. Označovat ho za amatéra jakbysmet.
Súhlasím, týmto by sme to asi mali uzavrieť. |
30.8.2012 - 13:15 - david | |
|
citace:
citace: Nelíbí se mi formulace úvodu článku Tomáše Přibyla, ale vytrhávat jednu větu ze souvislostí a dělat z toho aféru taky není správné. Tomáš Přibyl přestřelil a udělal chybu, ale shazovat jeho mnohaletou činnost je trapné. Označovat ho za amatéra jakbysmet.
Súhlasím, týmto by sme to asi mali uzavrieť.
Mám za to, že si pouze spletl charakteristiku Armstronga s chakteristikou Gagarina. |
08.9.2012 - 19:25 - Jiří Hošek | |
|
citace: Nelíbí se mi formulace úvodu článku Tomáše Přibyla
Tomáš Přibyl se k tomu vyjádřil na svém blogu ve čtvrtek 6. září 2012. |
|
citace:
citace: Nelíbí se mi formulace úvodu článku Tomáše Přibyla
Tomáš Přibyl se k tomu vyjádřil na svém blogu ve čtvrtek 6. září 2012.
Konečně T. Přibyl odhalil karty. On hodně rád přebírá (mnohokrát s chybami), nejen z knih, ale i zahraničních diskuzních fór, kdy pak názory vydává za své. |
|
citace:
Konečně T. Přibyl odhalil karty. On hodně rád přebírá (mnohokrát s chybami), nejen z knih, ale i zahraničních diskuzních fór, kdy pak názory vydává za své.
Vážený p. Znalče. Vzhledem k množství informací dostupných i třebas jen na tomto fóru považuji přebírání názorů za normální. Pokud v knize "Deke" o tom Donald Slayton píše a skutečně astronauty vybíral, je to přebírání názorů od kvalifikovaného zdroje. Není tu nikdo, kdo by měl lepší informace(nikdo z nás astronauty nevybíral). Proto v tuto chvíli akceptuji názor p. Přibyla (byť přiznávám, že osobně se mi moc nelíbí;o), alespoň mohu shánět další knihu). Výběr astronautů není matematika, zde nemůžeme zopakovat výpočet nebo najít protipříklad.
Ať je to tak nebo jinak, Armstrong zůstane ikonou kosmonautiky. Byl první na jiném nebeském tělese. Byl výborný pilot, inženýr ... a člověk. |
|
ad: p. Dušátko: považuji přebírání názorů za normální.
Přebírání názorů bez citace autora není normální (!), zejména když je autor VEŘEJNĚ vydává za své a za svůj komentář, a označuje se současně za "ODBORNÍKA", protože v takovém případě se nejen sluší citovat, ale je mravem uvést, že se jedná o názor někoho jiného a autor s ním pouze souhlasí apod. Pokud jde o povídání v soukromí u stolu, buď vyjde najevo, že se dotyčný kamarádům chlubí cizím peřím, anebo je to bouda na důvěřivé kamarády. Ale post actum se po rozvířené veřejné diskusi odvolávat na Deke Slaytona, že "to řekl on", je přízemně ubohé... Ukončeme však diskusi, když hlavnímu aktérovi p. Přibylovi vůbec nic nedošlo (v zrcadle toho je doslova k popukání, jak se již dříve rozčiloval, že nebylo jeho jméno kdesi uvedeno). Díval jsem se na jeho blog a politování, že necitoval skutečného autora výroku a hodnocení, jsem nenašel. Nemá smysl to proto dál rozebírat. |
|
citace: ad: p. Dušátko: považuji přebírání názorů za normální.
Přebírání názorů bez citace autora není normální (!) ...
Touché ... v tomto ohledu máte pravdu a tak si sypu popel na hlavu. Zároveň se tím omlouvám ostatním za flameware. |
|
Toufar a další by se měli už uklidnit, mužete napsat sami článek a polemizovat s TP v novinach a ne zde hloupe tlachat. To že na vas každy v tv atd kašle je protože se mene vyznate a hlavne., sami jste nic za tu almuznu nepsali nebo publikovali. Toufar se cpe do všeho a přitom ma proti TP prd hluboke znalosti o kosmo., at se drzí novinářských tlachu, a ti ostatní mladsi mužou vyrůst do pozice TP, pak vas nekdo brát bude, až budete mit taky tolik nacteno. Piste a muzete TP predcit nebo nekritizujte, je to ubohe. |
|
pkp
Posláno 09.9.2012 - 16:42
Toufar a další by se měli už uklidnit, mužete napsat sami článek a polemizovat s TP v novinach a ne zde hloupe tlachat. To že na vas každy v tv atd kašle je protože se mene vyznate a hlavne., sami jste nic za tu almuznu nepsali nebo publikovali. Toufar se cpe do všeho a přitom ma proti TP prd hluboke znalosti o kosmo., at se drzí novinářských tlachu, a ti ostatní mladsi mužou vyrůst do pozice TP, pak vas nekdo brát bude, až budete mit taky tolik nacteno. Piste a muzete TP predcit nebo nekritizujte, je to ubohe.
---------------------------------------------------------------------
pkp-další přezdívka znalce ? co jsi že hodnotíš od pasu? Musím se Tofara zastat, a bohužel pravdu má co píše. |
|
Měsíčník TAJEMSTVÍ VESMÍRU 9/2012, str. 20 - 26
Tomáš Přibyl : Triumf jménem Curiosity - Ale co bude dál?
Bohužel musím konstatovat, že se autor v tomto článku (opět) dopustil mnoha chyb a nepřesností.
Str 22
TP: "Po pěti minutách byl nepotřebný tepelný štít odhozen, a to ve výšce zhruba 10 km při rychlosti 470 m/s. Následovalo vypuštění nadzvukového padáku o průměru 16 m a poté byla odhozena balastní zátěž (6ks po 25 kg), ..."
MP: Takové pořadí kroků v EDL sekvenci je zcela nelogické a vedlo by se 100% jistotou ke ztrátě sondy.
Správné pořadí je (a bylo) toto:
1) odhození 6 ks závaží, aby se těžiště sondy před otevřením padáku dostalo opět do osy souměrnosti tělesa
2) otevření supersonického padáku
3) odhození tepelného štítu po zpomalení na podzvukovou rychlost
TP: "Kdyby totiž byla zachována ona hmotnostní asymetrie potřebná během intenzivního brždění, měla by při sestupu na padáku smrtící následky: sonda by se roztočila a padák by se zamotal."
MP: Toto není pravdivý důvod. Balastní závaží jsou odhozena před otevřením padáku za dvou důvodů:
1) hladké otevření a naplnění vrchlíku. Při otevírání padáku musí být jeho zatížení symetrické - bržděné těleso vlivem bočních sil nesmí "uhýbat stranou", což by vedlo k jeho divokému kývání.
2) aby byla sonda před odhozením tepelného štítu stabilizovaná a vyrovnaná, tj. aby byl štít kolmo na trajektorii letu. To mělo zajistit, aby se štít uvolnil hladce a po odhození padal bez rotace a kotrmelců přímo dolů a neohrozil zpětným nárazem zbytek sondy.
Str. 23
TP: "Proto Curiosity během přistávání vysílal různé tóny, které družice na oběžné dráze zachytávaly a předávaly na Zemi. Komentátor pak tyto zvukové vzkazy překládal do technické řeči, které všichni přítomní rozuměli."
MP: To není přesné. Tony v pásmu X vysílala Curiosity napřímo a zachytávaly je 70m antény sítě DSN. Družice Mars Odyssey sice zaznamenávala UHF telemetrii a hned přeposílala na Zemi, ale nebylo to po celou dobu EDL.
TP: "Navíc bylo nutné přeinstalovat oba hlavní palubní počítače, které měly uložen program pro přistání..."
MP: Curiosity nemá dva hlavní počítače, ale jeden hlavní a druhý záložní. Oba mají stejný HW, aby si mohly své role eventuálně vyměnit, ale SW je v každém z nich jiný - v hlavním je plná verze, v záložním pak zjednodušená varinta pro stav nouze při selhání hlavního počítače.
Str. 24
TP: "Tady bude robot pracovat do konce roku a pak se vydá na vrchol Mount Sharp"
MP: To, zda Curiosity někdy vyšplhá na více jak 5 km vysoký vrchol Mt Sharp, není vůbec jasné. Není to prioritou a vědeckým cílem mise, tzn. není pro stanovení a dosažení tak náročného cíle vážný důvod. V rámci primární dvouleté mise se bude důkladně zkoumat "jen" úpatí hory a její spodní vrstvy. Předpokládá se, že vrcholové vrstvy hory jsou geologicky nejmladší a tudíž ne tak vědecky zajímavé.
Str. 25
TP: "I když by se technici NASA měli z triumfu technologie Sky crane radovat, opak je pravdou. Vyvíjeli ji totiž s dlouhodobou perspektivou.... Dnes to ale vypadá, že jeho premiéra byla zároveň i derniérou."
MP: Úspěšné přistání roveru Curiosity na 100% prověřilo novou koncepci EDL pro tělesa o hmotnosti 400 - 3000+ kg. Závěrečný manévr sky crane byl úspěšný také a je nesmysl, že by se z toho technici neradovali. Tento způsob dosednutí sondy určité váhové kategorie na pevný povrch planety bude použitý znovu, kdykoli to bude v budoucnu vhodné. Kdy k tomu dojde rozhodnou politici stanovením rozpočtů, ale jaká technika přistání bude (znovu) použita rozhodují technici.
TP: "Sky crane umožňuje dopravit na povrch Marsu dosud nevídané náklady s neuvěřitelnou přesností - dřívější mise měly přistávací oblasti o tvaru elipsy dlouhé 120 km, ale Curiosity mířil do 16 km elipsy."
MP: Nepřesné. Přistávací elipsa Curiosity měla rozměry 20 x 7 km.
Navíc zmenšení přistávací oblasti, v porovnání s předchozími misemi, bylo dosaženo hlavně díky motoricky řízenému průletu atmosférou na počátku EDL a ne díky závěrečnému manévru Sky crane.
Předchozí úspěšné sondy Marsu měly přistávací elipsy těchto rozměrů:
1976 Viking - 280 x 100 km
1997 Pathfinder - 200 x 70 km
2004 Spirit a Opportunity - 150 x 20 km
2008 Phoenix - 100 x 20 km
TP: obrázek roveru Curiosity
- vstupní násypka a její krytka přístroje Chemin jsou chybně označeny jako "čidla SAM" a "čidla CheMin"
- popiska přístroje RAD chybně ukazuje na jeden z poutacích bodů nosných lan na horní palubě roveru. Přístroj RAD je o kus vedle.
Zdroje:
Homepage MSL - http://mars.jpl.nasa.gov/msl/
MSL Landing press kit - http://www.jpl.nasa.gov/news/press_kits/MSLLanding.pdf
JPL Photojournal - http://photojournal.jpl.nasa.gov/index.html
Členové MSL týmu na diskusi UMSF - http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showforum=59
Tiskové konference MSL týmu - http://www.space-multimedia.nl.eu.org/index.php?option=com_tag&task=tag&tag=msl |
|
Díky Mirku za ujasnění. Jak se ti jeví časopis jako celek? Stojí za to si jej koupit? |
|
Ahoj,
no, ja si myslim ze toto je dobry pocin - upozornovat lidi na nespravne uvedene udaje. Ono se to muze stat, ze clovek pouzije nespravny udaj, nebo tak.
Na druhe strane je to dobry feedback pro autora, aby si priste vice nastudoval danou problematiku...kosmonautika je zalozena na preciznosti, panove !
cs ____________________ Zajimam se o raketovou techniku, hlavne o hybridni raketove motory |
|
citace: Měsíčník TAJEMSTVÍ VESMÍRU 9/2012, str. 20 - 26
Tomáš Přibyl : Triumf jménem Curiosity - Ale co bude dál?
Str. 23
TP: "Proto Curiosity během přistávání vysílal různé tóny, které družice na oběžné dráze zachytávaly a předávaly na Zemi. Komentátor pak tyto zvukové vzkazy překládal do technické řeči, které všichni přítomní rozuměli."
MP: To není přesné. Tony v pásmu X vysílala Curiosity napřímo a zachytávaly je 70m antény sítě DSN. Družice Mars Odyssey sice zaznamenávala UHF telemetrii a hned přeposílala na Zemi, ale nebylo to po celou dobu EDL.
S tema tonama a pasmama to je ponekud nepresne.
Zajimave, ze i na samotnem webu NASA se objevili 2 verze tonu/pasem...pokazde jinak a nejen v CZE, ale i vsude se ruzne kombinovali obe verze podle toho jak to "pisalek" napsal a zkombinoval.
Tony vysilal jen UHF vysilac.
V dobe od odhozeni spodniho stitu po pristani.
vsesmerove anteny X pasma v hornim dilu "atmosfericke" casti vysilali nejpomalejsi rychlosti data 23Bd FSK, ktera sla na Zemi zachytit.
Do odpojeni preletove casti se vysilalo pres jine anteny a jinou modulaci, po odpojeni se vysilalo pres dalsi jine anteny, ktere byli soucasti krytu a vysilalo se jinou modulaci a rychlosti, protoze vysilac nemel tolik energie/vykonu, aby vysilal vyssi rychlosti.
Na Zemi zachytili tyto data v podstate az do vstupu do atmosfery.
Ale mimo to, mel vysilac X pasma i bocni PSK piloty/peaky, pomoci nihz vysilac vysilal "neco jako tony", zakladnich 16 ASCII HEX znaku jako stavovou informaci.
Po pruletu atmosferou se aktivovali UHF vysilace.
Na prvnim radiokanalu se vysilali data 8kbps do smerove QFA anteny ([url]http://pandatron.cz/?232&prijem_noaa_satelitu_rucnim_skenerem[/url) a na 6 kanalu se vysilali stavove tony modulaci MFSK skrze druhou antenu (ta vsesmerova do boku). Temer "laminatove" kryty nad antenama umoznovali vysilat skrze kryt.
Datove signaly z QFA (ten valec vpravo od RTG na zadku) jdou zachytit az kdyz je retlanslacni druzice temer kolmo nad MSL. Ale ta bocni vsesmerka dokaze vysilat do mist, kde retlanslacni druzice teprve "vstava" z obzoru smerem do nadhlavniku. A prave jak je nizko nad obzorem, tak dokaze zachytit data i tony (oba radiokanaly soucasne) na UHF uz kdyz je temer na obzoru. Naopak, kdyz je retlanslacni druzice temer kolmo v nadhlavniku nad roverem (MERy/Phoenix/MSL/atd.. do budoucna), tak MSL musi prepnout vysilani do QFA smerove anteny misto do vsesmeroveho 1/4L "proutku". A kdyz retlanslacni druzice "zapada" , tak se to prepne zase z QFA anteny na ten vsesmerove-bocne vyzarovaci "proutek".
System u MSL je vytvoren tak, ze vysilat to umi pres obe anteny soucasne, pak je zajisten bezpecny prenos dat, ale klade to naroky na prijimac SDR na retlanslacni druzici, protoze musi rozlisit "faze" a mikroposuvy mezi obea antenama.
|
|
citace: S tema tonama a pasmama to je ponekud nepresne.
Zajimave, ze i na samotnem webu NASA se objevili 2 verze tonu/pasem...
Tony vysilal jen UHF vysilac.
Vycházím z oficiálního popisu komunikace při EDL fázi letu, popsané v MSL Landing press kitu:
"The Mars Science Laboratory spacecraft will also
transmit in X-band during its entry, descent and landing
process. This is the expected path for confirmation
of the initial events in the process. Due to signal
strength constraints, these transmissions will be simple
tones, comparable to semaphore codes, rather than full
telemetry. The Deep Space Network will listen for these
direct-to-Earth transmissions. However, Earth will go out
of view of the spacecraft, “setting” below the Martian
horizon, partway through the descent, so the X-band
tones will not be available for confirming the final steps
in descent and landing. The X-band antenna in use
from cruise-stage separation until atmospheric entry is
the parachute low-gain antenna located on the back
shell. Then, transmissions are shifted to a tilted low-gain
antenna, also on the back shell. This tilted antenna will
transmit tones during the banking maneuvers of the
guided entry. About five minutes after the spacecraft enters
the atmosphere, possibly shortly after the parachute
opens, Earth will set, ending receipt of X-band tones. By
then, the bent-pipe relay via Odyssey may have begun." |
|
citace:
citace: S tema tonama a pasmama to je ponekud nepresne.
Zajimave, ze i na samotnem webu NASA se objevili 2 verze tonu/pasem...
Tony vysilal jen UHF vysilac.
Vycházím z oficiálního popisu komunikace při EDL fázi letu, popsané v MSL Landing press kitu:
"The Mars Science Laboratory spacecraft will also
transmit in X-band during its entry, descent and landing
process. This is the expected path for confirmation
of the initial events in the process. Due to signal
strength constraints, these transmissions will be simple
tones, comparable to semaphore codes, rather than full
telemetry. The Deep Space Network will listen for these
direct-to-Earth transmissions. However, Earth will go out
of view of the spacecraft, “setting” below the Martian
horizon, partway through the descent, so the X-band
tones will not be available for confirming the final steps
in descent and landing. The X-band antenna in use
from cruise-stage separation until atmospheric entry is
the parachute low-gain antenna located on the back
shell. Then, transmissions are shifted to a tilted low-gain
antenna, also on the back shell. This tilted antenna will
transmit tones during the banking maneuvers of the
guided entry. About five minutes after the spacecraft enters
the atmosphere, possibly shortly after the parachute
opens, Earth will set, ending receipt of X-band tones. By
then, the bent-pipe relay via Odyssey may have begun."
I v tom oficialnim meli chyby...jak jsem zpetne zjistil.
Vysilac X pasma v preletovem modulu umel diky modifikovane DDS cokoliv (prepinal mezi BPSK/PSK/FSK), ale druhy TRX X pasma v horni casti pristavaciho krytu byl "napevno" FSK/BPSK.
Ostatne logicky z fyzikalnich zakonu a moznostech sondy je jasne, ze "vsesmerka" X pasma v hornim dilu nemohla mit vysoky vykon, ktery by dokazali zachytit na Zemi. Nehlede na fakt, ze antena X pasma v hornim dilu jsou 2 protilehle vertikalni Helixy se zatavenyma mikrodipolkama (jako antena GSM u Siemense CM35 nebo Erika T28).
Takze vyzarovaci zisk anten ... nic moc a protoze vysilac nemel odkud brat desitky amper pro vykonovej linear, tak se vysilal jen uzkopasmovy PSK info kanal + FSK nizkobitovej prenos (tedy i u FSK uzkopasmovej prenos do 800Hz VF pasma pri cca 75Bps), ktery se dal pohanet malou AKU po dobu nekolika minut.
Tento extreme slabej signal (kvuli vsesmerovosti ... i kdyz PA mel 40W) dokazou zachytit na Zemi jen skrze alespon 70m paraboly, proto DSN siti vypomohli i 100m radioteleskopy.
[Upraveno 10.9.2012 -=RYS=-] |
|
citace: Díky Mirku za ujasnění. Jak se ti jeví časopis jako celek? Stojí za to si jej koupit?
Je dobré, že se v ČR našel vydavatel, jenž se odvážil pustit do čistě astro-kosmo časopisu - věří, že se najde dostatek platících čtenářu a vydávání takového periodika se mu vyplatí. Uvidíme, jestli jim tento obchodní plán výjde.
V časopise je kromě článků o kosmonautice (viz výčet ve vlákně Články o kosmonautice) i několik statí z astronomie, takže čtenářská obec bude o něco širší. Momentálně ho nemám po ruce, ale poměr astro / kosmo článků bych odhadnul na 35 / 65.
Co se týče kvality a hloubky informací, tak to celkem odpovídá úrovni časopisu 100+1. Mnoho spíš větších obrázků a textu o něco méně. Každý by si měl raději udělat obrázek sám, jestli mu těch 60 Kč za to stojí, nebo ne. Věřím, že budou čtenáři, kterým bude přesně takový styl časopisu vyhovovat.
Za sebe můžu říct, že mě spíš ne. |
|
citace: I v tom oficialnim meli chyby...jak jsem zpetne zjistil.
Vysilac X pasma v preletovem modulu umel diky modifikovane DDS cokoliv (prepinal mezi BPSK/PSK/FSK), ale druhy TRX X pasma v horni casti pristavaciho krytu byl "napevno" FSK/BPSK.
Zdroj, prosím. |
|
citace:
citace: I v tom oficialnim meli chyby...jak jsem zpetne zjistil.
Vysilac X pasma v preletovem modulu umel diky modifikovane DDS cokoliv (prepinal mezi BPSK/PSK/FSK), ale druhy TRX X pasma v horni casti pristavaciho krytu byl "napevno" FSK/BPSK.
Zdroj, prosím.
Michael W4L?? (uz si nevzpomenu na celej sufix) v MW konverzu F6FBB-PR. Pracuje v NASA-JPL...navrh radiotechniky a prenos VF signalu uvnitr aparatu k antenam.
|
|
|