|
V 06:00 SEČ odstartovala ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu CCSFS nosná raketa Falcon 9. Na oběžnou dráhu byly dopraveny čtyři 420kg družice MicroGEO od společnosti Astranis. Jedná se o univerzální platformu malých geostacionárních komunikačních družic. První vypuštěná družice nese název UtilitySat a nahradí vloni vypuštěnou družici Arcturus, u které došlo k selhání elektromotoru pro natáčení panelu fotovoltaických článku. Druhá družice (AGILA) bude využívána filipínskou společností Orbits k šíření vysokorychlostního internetu. Poslední dvě dnes vypuštěné družice (NuView) bude provozovat americká firma Anuvu (dříve Global Eagle). Ta jich do budoucna chce mít osm a využívat je k poskytování internetového připojení letadlům a lodím. Využívat bude i koupené kapacity na jiných geostacionárních družicích. Sluší se ještě dodat, že první stupeň B1083 přistál na mořském prámu ASOG v Atlantském oceánu a bylo to jeho sedmé úspěšné použití.
|
|
V 02:27 SEČ odstartovala ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu CCSFS nosná raketa Falcon 9. Jednalo se o první letošní start kosmické nosné rakety. Na oběžnou dráhu dopravila družici Thuraya 4 NGS pro společnost Space42 ze Spojených arabských emirátů. Tato společnost vznikla sloučením družicového operátora Yahsat a technologické firmy Bayanat.
Družice Thuraya 4 NGS bude z geostacionární dráhy poskytovat komunikační a datové služby v pásmu L do mobilních zařízení a vyhrazených terminálů v Evropě, Africe a části Asie. Družice Thuraya 4 NGS o hmotnosti necelých 5 tun je postavena na škálovatelné platformě Eurostar Neo. Pohonný systém je tvořen pouze Hallovými motory SPP5000 s duálním pracovním režimem. Ty zajistí jak dopravu, tak i udržování pozice družice na geostacionární dráze. Thuraya 4 NGS by měla začít pracovat přibližně v polovině roku a nahradit dosluhující družici Thuraya 2 vypuštěnou v červnu 2003. Společnost Space42 si objednala i stavbu družice Thuraya 5 NGS, která nahradí nefunkční družici Thuraya 3 v asijsko-pacifickém regionu.
Při dnešním startu nosné rakety Falcon 9 byl použit první stupeň B1073, který přistál na mořském prámu ASOG v Atlantském oceánu. Bylo to jeho již 20. úspěšné použití.
|
|
| https://x.com/Kosmo_Michal/status/1884909768600629444
|
|
| https://www.lupa.cz/aktuality/cinsti-hackeri-pronikli-do-systemu-satelitniho-operatora-viasat/ |
|
Po několika odkladech odstartovala v 03:56 SELČ nosná raketa Falcon 9. Start proběhl ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu CCSFS a na oběžnou dráhu byla vynesena indonéská telekomunikační družice Nusantara Lima. Družice o hmotnosti 5550 kg je postavena na platformě BSS-702MP a na geostacionární oběžnou dráhu se dosatne pomocí vlastního pohonného systému. Zavěšena bude nad 116° v.d. Telekomunikační služby bude poskytovat domácí Indonésii a dalším 9 státům ze Sdružení národů jihovýchodní Asie. Plánovaná životnost družice je 15 let a bude pracovat společně s dříve vypuštěnou družicí Nusantara Tiga.
|
|
| Teď sem někde viděl údaj o váze 7,8 t a že jde o nejtěžší náklad vynesený Falconem 9 na GTO a druhý nejtěžší náklad na GTO vynesený SpaceX (rekord ale drží Falcon Heavy). Blok 5 má nosnost na GTO kolem 8 t, takže schopný toho je. Víte někdo, jak to tedy je? |
|
Podle NSF družici Nusantara Lima vynesl Falcon-9R na "subsynchronní" dráhu s apogeem jen cca 15800 km, takže družice sama musí použít vlastní pohon k dosažení "klasické" GTO dráhy s apogeem cca 35800 km, na což je potřeba dodatečných více než 550 m/s delta-v.
I tak to muselo být na úplně horní hranici možnosti Falconu-9R (s přistáním prvního stupně na ASDS).
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=56065.msg2717389#msg2717389 |
|
V podniku AO Rašetňova pokračuje pozemní testování geostacionární telekomunikační družice Jamal-501, zejména její odolnost při podmínkách startu. Družice byla objednána GKS, prvním ruským „soukromým“ provozovatelem družicových komunikačních služeb, v roce 2013 společně s Jamal-601. Půjde o první družici řady Jamal, která se bude muset plně obejít bez západní techniky. Stejně mělo být postupováno i s družicí Jamal-601 rozhodnutím z roku 2015, ale to bylo nakonec zvráceno. Platformu i komunikační aparaturu tak dodal TAS a družice byla vypuštěna v květnu 2019. U Jamal-501 již toto zopakovat nepůjde. Družice je tak stavěna na upravené platformě Ekspress-200 od AO Rašetňova. Komunikační aparaturu pro práci v pásmu Kᵤ vyvíjí Krasnojarské vědecké centrum SO RAN. Dle slov místních odborníků by kvalitou mělo překonat TAS. Tak uvidíme 🙂 Družice Jamal-501 by měla být vypuštěna v příštím roce při jednom z posledních startů nosné rakety Proton-M. Nahradí starší družici Jamal-402 vypuštěnou v prosinci 2012. Do roku 2035 plánuje GKS postavit a vypustit dalších sedm družic řady Jamal. Ty už by měla vynášet nosná raketa Angara-A5M.
|
|
https://x.com/Kosmo_Michal/status/1981592733048320376
Při lednovém vypuštění SpainSat-NG I jsem zaměnil nahrazované družice. Takže pro jistotu znova: SpainSat-NG I nahradila XTAR-EUR a SpainSat-NG II nahradí XTAR-LANT (Spainsat 1). |
| 24.10.2025 - 08:32 - Ervé | |
|
| Nevíte někdo, jestli se při tomto letu zachraňuje aerodynamický kryt? Pravděpodobně s eodhazoval při vyšší rychlosti a výšce než obvykle (první stupeň fungoval déle). Podle elonx se o to pokusí. |
|
| https://x.com/Kosmo_Michal/status/2035309087265599593
|
|
| Naštěstí to bude Rusku trvat ještě dva tři roky, než budou mít dost satelitů. Pochybuju že by vůbec zvažovali civilní využití. |
|
citace 21.3.2026 - 14:12 - Ervé: Naštěstí to bude Rusku trvat ještě dva tři roky, než budou mít dost satelitů. Pochybuju že by vůbec zvažovali civilní využití.
Mají podepsanou dohodu o poskytování internetu s Aeroflotem a RŽD. |
|
Včera v 18:24 SEČ odstartovala z kosmodromu Pleseck nosná raketa (asi Sojuz 2) s 16 telekomunikačními družicemi. Start dosud nebyl oficiálně oznámen Roskosmosem ani Ministerstvem obrany RF. Spekulovalo se tak i o vojenském testu balistické rakety. Dnes ráno však zveřejnila společnost Bjuro 1440 video, na kterém je ukázáno oddělení jedné družice. V textu také potvrdila start. Následně byl pozorován i "vláček" družic podobný jako při vypouštění družic Starlink od SpaceX. S nimi mají vypuštěné družice mnoho společného. Jsou si podobné a mají stejný úkol - poskytování internetového připojení.
V případě družic soolečnosti Rassvet se plánuje konstelace o 288 družicích, která by měla v roce 2027 dostačovat pro zahájení komerčního provozu. Do roku 2035 by měl počet družic nárůst na necelý 1000. Družice by se měly pohybovat na nízkých kruhových oběžných drahách s výškou 500 km a se sklonem 60°, resp. 88° vůči rovníku. Služby by měly poskytovat celosvětově až 12 milionům uživatelů. Rychlost datového přenosu bude od 50 Mb/s do 1 Gb/s dle předplatného. I když je Bjuro 1440 soukromým podnikem, má v projektu velký podíl ruský stát. Dá se tedy očekávat i vojenské využití systému. Z velkých civilních organizací již podepsal spolupráci Aeroflot a státní železnice RŽD.
https://x.com/i/status/2036334062143443281
|
|
| https://x.com/i/status/2036695120439886101
|
|
Raketa byla jasným top cílem pro ukrajinskou SBU, proto se nedivím utajení před a při startu.
Po startu je možné, že trajektorie nebyla optimální, a tak čekají, jestli budou družice na funkční dráze (schopné dostat se tam, kam mají). Nebo prostě pro tyto starty už nebudou dávat žádné informace. |
|
citace 25.3.2026 - 08:59 - Ervé: Raketa byla jasným top cílem pro ukrajinskou SBU, proto se nedivím utajení před a při startu.
Tohle nebezpečí platí na Plesecku již dlouhé měsíce a také k tomu MO RF přijala mnohá opatření. Vždy ale byly zpětně dodány základní informace o startu a alespoň nějaký záznam - fotka, video. Toto je po mnoha dekádách první případ kdy oficiální místa (snad prozatím) mlčí. |
|
V 16:13 SELČ odstartovala ze vzletové rampy LC-39A na kosmodromu KSC nosná raketa Falcon Heavy. Centrální stupeň B1098 nebyl zachraňován a byl použit poprvé. Boční stupně B1072 a B1075 přistály na pozemních plochách LZ-40 a LZ-2. Bylo to jejich 2., resp. 22. úspěšné použití. Po 4 hodinách a 57 minutách od vzletu byla od druhého stupně nosné rakety oddělena družice ViaSat-3 F3. Jedná se o třetí z identických telekomunikačních družic k poskytování vysokorychlostních komunikačních služeb pro mobilní i stacionární přijímací terminály.
První družice ViaSat 3 vypuštěná v květnu 2023 postihly problémy s hlavní anténou a její přenosová kapacita klesla pod 10 %. Proto se k její pozici (89° z.d.) přesunula druhá vypuštěná družice ViaSat 3, která se prozatím usadila na 79° z.d. Původně měla obsluhovat Evropu, Afriku a Střední východ. V pořadí třetí a poslední družice VIaSat 3 bude mít za úkol pokrýt signálem oblast asijsko-pacifického regionu včetně Austrálie a části Oceánie. Nahradí také Viasat 3 F2 v části oblasti Střední ho východu. |
|
| https://x.com/i/status/2054581532719800671
|