Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  23    24    25    26  >>
Téma: Ekonomika prevádzky nosičov
25.5.2026 - 00:11 - 
citácia..
citace:
Výhodou použitia paliva ako chladiva je, že pri použití paliva na báze uhlíka, ako je RP-1, vytvára pozdĺž stien vrstvu uhlíka vo forme koksovania. Pri spaľovaní bohatom na palivo zostáva veľa uhlíka nespáleného a môže sa tvoriť sadze. Vidieť to na výfukových plynoch plynového generátora pre motor Merlin. V tomto motore SpaceX prevádzkuje plynový generátor s extrémne bohatým palivom, čo znižuje teplotu natoľko, aby sa zabránilo roztaveniu turbíny. Výsledkom sú veľmi tmavé a sadzami zanesené výfukové plyny. Tieto sadze sa môžu prilepiť aj na vnútorné steny komory. Nie je dobré, ak sa sadze prilepia na vstrekovače a chladiace otvory, ale sadze, ktoré sa prilepia na steny, môžu pôsobiť ako dodatočná tepelná bariéra.
https://everydayastronaut.com/engine-cooling-methodes/

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
25.5.2026 - 07:09 - 
citace 25.5.2026 - 00:11 - Slavomír Fridrich:
citácia..Nie je dobré, ak sa sadze prilepia na vstrekovače a chladiace otvory, ale sadze, ktoré sa prilepia na steny, môžu pôsobiť ako dodatočná tepelná bariéra.
https://everydayastronaut.com/engine-cooling-methodes/

Určite sa sadze a koksovanie nesmú podceniť a určite máš prevdu, že CH4 na tom bude lepšie ako C8H18, najmä čo sa regeneratívneho chladenia týka.
Ale nie je to rozhodujúci problém. Ani nie je pravda, že pri CH4 tento problem neexistuje.
Katalytická pyrolýza metánu začína od 500°C. Je tam vodíka 2x viac, aj teplota je vyššia, ale problém nezmizne úplne.
 
25.5.2026 - 23:32 - 
@Martin Jediny
Určite teda, tá voľba vodíka ako paliva pre motory Space Shuttle, nebola samoúčelná.
Akurát mi s toho ako laikovi, vychádza istá obava. Že ak to "niekto", pri vysokotlakom methalox motore s uzavretým cyklom, ako napríklad SpaceX Raptor alebo BE-4, preženie s naháňaním sa za čo najvyšším výkonom. Bude to na úkor znovupoužiteľnosti, lebo ten problém s "koksovaním" sa znovuobjaví.

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
30.5.2026 - 19:54 - 
Keď sa SpaceX chváli, znovupoužiteľnosťou F9. Mne to pripadá, dosť "zavádzajúce".
Vždy oni pri tom uvádzajú "výrobné číslo bostera".
Ale to predsa nič nehovorí o "životnom cykle" motorov Merlin.
SpaceX sa síce pochválili, že jeden s motorov absolvoval rekordných 22 štartov.
https://x.com/SpaceX/status/1760882381148623202
To však nič, neprezrádza o tom koľko "hodín má reálne najazdené".
Motory prvého stupňa, sa postupne vypínajú pri štarte. Kvôli zníženiu preťaženia. Síce neviem ako je to "dnes", keď vraj dosiahli pokrok pri škrtení výkonu..
Pri boostbacku, sa zapínajú tri.. Pri pristátí už iba jeden..

Podľa mňa, ten údaj, o "priemernom životnom cykle" motora Merlin, by nám o znovupoužiteľnosti F9, povedal viac než "číslo karosérie".

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
31.5.2026 - 19:17 - 
citace 25.5.2026 - 07:09 - Martin Jediny:

Katalytická pyrolýza metánu začína od 500°C. Je tam vodíka 2x viac, aj teplota je vyššia, ale problém nezmizne úplne.

Trojzložkové palivo? Kyslík + vodík.. + tretia "ťaźká - uhlíkatá" zložka, čo by sa do spaľovacej komory, vstrekovala iba pri štarte, na zvýšenie ťahu? A bola by úplne mimo, akýkoľvek proces chladenia..

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
31.5.2026 - 21:31 - 
toto by bolo riesene... ...otazka, ci to stoji za komplikacie, alebo ci je to jednoduchsie dekarbonizovat po pristati... 
31.5.2026 - 21:50 - 
Ja neviem..
https://space.stackexchange.com/questions/63515/does-methalox-fuel-have-a-coking-problem-at-all
Je možné, že tie motory fungujú ako "továrne na grafen".
Tvoria sa vrstvy, a odlupujú sa..
Neviem si tú "dekarbonizáciu" nijako predstaviť..

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
02.6.2026 - 15:47 - 
@Martin Jediny
Jak sa v tom vŕtam..
Vypadá to, že problém sa začína materiálom s ktorého sú motory postavené. Ak tomu správne rozumiem, tie žiaruvzdorné zliatiny, samy o sebe fungujú ako katalyzátor, ktorý umožňuje pyrolýzu už pri tej teplote 500°, s tým že atóm uhlíka sa "prilepí". Následne sa naň lepia ďalšie, kým nevznikne "vločka", ktorú prúd plynu odtrhne.
Riešením by mohla byť nejaká "ochranná vrstva", ktorá by katalýze zabránila?

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
03.6.2026 - 06:04 - 
Všude kde plyn proudí, jsou vločky strženy a spáleny v motoru. Jediné místo hromadění je výfuk turbočerpadla, a tam se to dá ohlídat. Takže jen malý problém.
 
03.6.2026 - 08:18 - 
citace 3.6.2026 - 06:04 - Ervé:
Všude kde plyn proudí, jsou vločky strženy a spáleny v motoru. Jediné místo hromadění je výfuk turbočerpadla, a tam se to dá ohlídat. Takže jen malý problém.


Pokial s tym pri navrhu motora pocitas tak urcite "maly" problem...
Ak urobis intuitivne konstrukciu prirodzene odolnu, tiez maly problem

Problem je, ak existuje kriticke miesto, s kritickou tvorbou, prehrievanim, upchatim,..., bez samocistenia,...nevycistitelne,...

Ale tych motorov a ich testov je tolko, ze dynamiku a rekcne faktory tvorby sadzi v motore uz musi byt dobre zapovaná.
 
03.6.2026 - 10:29 - 
citace 3.6.2026 - 08:18 - Martin Jediny:

Ale tych motorov a ich testov je tolko..

Povedal by som.. "ako sa to vezme?"
V zásade, ani Blue Origin ani SpaceX, neinvestovali do nijakého poriadneho testovacieho standu, na ktorý by prvý stupeň postavili, úplne natankovali a spustili všetky motory na plný chod.

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
03.6.2026 - 10:36 - 
...na tvorbu sadzi ti staci jeden motor na plny chod a F9 ma aj prevadzkovu historiu... 
03.6.2026 - 10:53 - 
Dajme tomu..
Keď je ten motor, obklopený ďalšími minimálne šiestimi pracujúcimi motormi.. Ja by som, ako laik čakal, že to bude "flambovať" trochu inak.
Ten BO,mal zatiaľ dve úspešné pristátia.. Aby sa na tie motory pozrel a preskúmal ich, čo to s nimi urobilo.
A zdá sa, že to nestačilo. A moc toho, Bezos vynechaním stavby takého standu na úplné testovanie, zdá sa neušetril..

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
03.6.2026 - 16:01 - 
@Ervé @Martin Jediny
Úprimne "bez vytáčok"..
Začal som sa v tom vŕtať, lebo pri poslednom teste Starshipu, jeden z motorov Raptor pri pokuse o boostback, mal zjavne "vysokoenergetickú udalosť" (pekný eufemizmus.. pre "čosi"), ktorá spôsobila kaskádu zlyhaní ďalších motorov naokolo.. Následkom toho ten "BFR", zahučal do oceánu.
Space X a BO, majú s motormi na metán akýsi "spoločný" problém.
..
A je to trochu "osobné".. S chválením metánu, ako "paliva budúcnosti".
Tu na fóre.. Som vlastne.. Začal ja.. [upraveno 3.6.2026 16:19]

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
03.6.2026 - 21:38 - 
Vodik sa tazko skladuje a ma problem vyniest sam seba z gravitacnej studne. Vlastne seba by este ako tak vyniesol, ale najradsej bez nakladu.

Takze pre kolonizaciu Marsu a hlavne navrat z Marsu je ISRU vyroba metanu rozhodujuca - a k tomu patria metanove motory.

Ak Musk chce vyslovit Mars, musi vyslovit aj metan a fakt je jedno ake su ostatne parametre a ci sa to oplati a ci to bucha. Samozrejme je to odlisitelny znak a Musk to dokaze predat. Ale jednoducho len nemal "pan inovator" na vyber.

o.i. Vodík sa kvôli extrémnemu vztlaku a difúzii rozptýli tak rýchlo, že nebezpečná koncentrácia často zanikne skôr, ako stihne vzplanúť. Metán stúpa pomalšie a môže vytvárať nebezpečné oblaky horľavého plynu dlhší čas.
 
04.6.2026 - 16:29 - 
citace 3.6.2026 - 10:36 - Martin Jediny:
...na tvorbu sadzi ti staci jeden motor na plny chod a F9 ma aj prevadzkovu historiu...

Treba poznamenať, na čo sa ľahko zabudne.
Merlin SpaceX, nie je klasicky riešený motor so vstrekovačmi, on má jeden robustný injektor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pintle_injector
Práve preto, mohol dosiahnuť znovupoužiteľnosť s RP.
..
Zjavne to ale funguje, na úkor efektívneho spaľovania. [upraveno 4.6.2026 16:31]

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
<<  23    24    25    26  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.048071 vteřiny.