Podstatný úryvek z posledního oficiálního prohlášení firmy Sea Launch:
LONG BEACH, Calif., Feb. 1 -- Following the unsuccessful launch of the NSS-8 spacecraft on January 30, and subsequent safing of all systems, Sea Launch is now in the process of securing the Odyssey Launch Platform and taking initial measures to determine the root cause and implement necessary corrective actions. Applications for all necessary permits and licenses required to proceed with these activities are also in process.
A preliminary assessment of the Odyssey Launch Platform indicates that, while it has sustained limited damage, the integrity and functionality of essential marine, communications and crew support systems remains intact. The vessel is operating on its own power and is currently manned by the full marine crew. This team is performing a comprehensive assessment of all aspects of the vessel, including its structural integrity and sea-worthiness, in anticipation of identifying and planning the next steps. The team on the Sea Launch Commander is in excellent condition and is supporting these activities. The Commander incurred no damage during yesterday's launch attempt, as it was positioned four miles from the Launch Platform at the time of lift-off.
Na stránkách CUP-M v Koroljovu:
Специалисты компании Sea Launch продолжают изучать последствия взрыва ракеты-носителя "Зенит-3SL" на стартовой платформе Odyssey. По предварительной информации, мореходные качества платформы не нарушены. Повреждения получил стартовый стол и ряд палубных надстроек, которые нуждаются в заводском ремонте. Не исключено, что для ремонта платформа будет отбуксирована в Сингапур и лишь затем возвратится в порт приписки Лонг-Бич.
Предварительный анализ телеметрической информации с большой долей вероятности указывает на двигатель РД-171, как на возможную причину аварии. Однако, это еще предстоит уточнить.
Výrobce Zenitu, GKB Južnoje v Dněpropetrovsku více méně mlčí, zatím dal 2007-02-01 pouze tuto informaci:
Ракета-носитель «Зенит-3 SL» компании Морской Старт, выводившая спутник NSS-8, претерпела 31 января аварию во время пусковых операций. Весь персонал находится в безопасности, никто не пострадал. Для определения первопричины данной аварии компания Морской Старт учреждает аварийную комиссию. Более подробную информацию, когда она станет доступной, можно получить по телефону экстренной связи компании Морской Старт 800.995.4123.
což je doslovný překlad první zprávy, vydané Sea Launch:
The Sea Launch Zenit-3SL vehicle, carrying the NSS-8 satellite, experienced an anomaly January 30 during launch operations. All personnel are safe and accounted for. Sea Launch will establish a Failure Review Oversight Board to determine the root cause of this anomaly. Please call the Sea Launch hotline at 800.995.4123 for further information, as it becomes available.
Podobné informace dávala ruská kosmická gentura FKA, ukrajinská NKAU a RKK Eněrgija.
citace:Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce.
Myslite si, ze tvurci rampy rakety Zenit, predchudce SL, nevedeli, ze se nebudou vypoustet papirovi draci? Co udela vybuch rakety se zelezobetonovou rampou viz prispevek Vl. Rihy 31.1.2007 - 11:40...
Je rozdil ve vybuchu v budove/nad budovou na zemi, kde energie exploze nema kudy utect a vybuchem nad vodni hladinou.
1. Zjednodusene. Trup pod vodni hladinou je chraneny, hlavni poskozeni muze prijit razem z vrchnich, "nechranenych" pater. Cela problematika je podstatne slozitejsi, nastesti se ovsem vybuch neodehral pod vodni hladinou. V tom pripade by se uz existence plosiny nemusela resit.
2. Cast trupu nad vodni hladinou podle meho takove stesti nemela. Zalezi hodne na geometrii konstrukce, ktera muze umoznit smerovani/odvedeni tlaku a tim omezeni destruktivnich ucinku na konstrukci. Kazdopadne je zde obrovska vyhoda plovouci plosiny, velka cast energie se nepouzila na "reorganizaci konstrukce", ale proste predala plosine pohybovy impuls. Dalsi vyhoda vody. Budova na pevne zemi takove stesti mit nebude. Poskozeni bude patrne hlavne na vsech castech konstrukce, ktere stali v ceste tlaku. Pokud start probiha v trupu, je mozne ze energie poskodila bocni steny.
Vse zalezi na konstrukci, umisteni explodujiciho paliva vuci plovouci plosine a dobe exploze. Celkova energie se vzdy musi projevit, kazdopadne vzduch ustupuje nejsnaze.
Myslím, že hlavním důvodem, proč nebyla „rozchozena“ pravá rampa pro Zenit na Bajkonuru bylo, že po r. 1990 (kdy byla výbuchem Zenitu-2 poškozena) nastal vzhledem k rozpadu SSSR všeobecný útlum ruské kosmonautiky, včetně vojenské pro kterou byl Zenit především stavěn. Začalo jednání o projektu Sea Launch s využitím Zenitů-3 (které nikdy nebyly vypouštěny z Bajkonuru). Proto pro vypouštění Zenitů-2 z Bajkonuru plně postačovala jedna rampa a teprve s projektem Land Lunch vypouštěním Zenitů 3 z Bajkonuru se uvažuje o opravě pravé rampy. Jak SL tak LL má plně automatizované předstartovní operace, čímž se zkracuje několikanásobně doba přípravy ke startu ve srovnání s kterýmkoliv jiným nosičem. To samozřejmě vyžaduje mnohem složitější rampu a ta je tedy více náchylné k poškození. Nechci proto nijak bagatelizovat možný rozsah poškození vlastní rampy na plošině SL.
03.2.2007 - 23:34 -
citace:Myslím, že hlavním důvodem, proč nebyla „rozchozena“ pravá rampa pro Zenit na Bajkonuru bylo, že po r. 1990 (kdy byla výbuchem Zenitu-2 poškozena) nastal vzhledem k rozpadu SSSR všeobecný útlum ruské kosmonautiky, včetně vojenské pro kterou byl Zenit především stavěn.
To je bez diskuse pravda. Ale je to uplne jina otazka - otazka toho, proc se rampa neobnovila. A ne toho, co vsechno (ne)vydrzela.
Na Russian Space Web.com byl uveřejněn tento článek:
On February 3, 2007, first images from the top deck of the Odyssey platform and its underside surfaced on the Internet. They revealed a missing flame deflector below the launch platform, sliding doors of the hangar blown off their tracks and limited traces of fire around the pad. However the rest of the structures looked intact, including fragile lights and radar antenna on the deck. A critical umbilical mast, which enables the interfaces between the rocket and launch equipment was found in retracted position and visibly intact, even though with burn marks.
In the meantime, the word came that the Odyssey platform and the support vessel were on the way back to their home port of Long Beach, California. Within 24 hours, Sea Launch finally released a first "official" post-accident photo showing slightly blackened platform steaming back to home port with the Sea Launch Commander command and control ship cruising along.
According to the latest unconfirmed reports from Russia, a preliminary analysis of the failure showed that the rocket lifted around 10-15 centimeters above the launch pad, after which pressurization of the oxidizer tank was lost, apparently leading to the main engine shutdown.
Hlavní postřehy:
- Odysea se vrací do Long Brach, nikoliv přes Singapur
- Má poškozeny nebo ztraceny některé části, konstrukce však vypadá netknutá, včetně radaru, osvětlení a stožáru nesoucího propojení rakety s vypouštěcími a plnícími zařízeními.
- Předběžná analýza ukazuje, že nevybuchl motor, ale byl vypnut krátce po zážehu (raketa s zvedla cca 10-15 cm), neboť došlo k ztrátě tlaku v nádrži O2 (zde není jasno o co šlo, zřejmě tlakování nádrže v průběhu odčerpávání O2 čerpadly motoru)
citace:Co se týká konkurence, která by mohla přetáhnout klienty Sea Launch, domnívám se, že tak rychle momentálně asi nikdo není schopen zareagovat.
4) Lockheed-Martin: oproti loňskému roku, kdy byl počet startů Atlasů 5 minimální, má od letoška podstatně nabitější letový program. Jednotlivé varianty by byly schopny pokrýt svou kapacitou jak SL, tak LL.
5) Boeing: v současnosti Delta 4H není cenově vhodná pro komerční programy a zatím měla jeden ne přílíš úspěšný testovací let. Ostatní varianty nejsou schopny nosnou kapacitou na GTO pokrýt požadavky SL. Bylo by možné zastoupit LL.
4)+5) ULA: Toto spojení je vhodné k většímu využití továrny v Decaturu. Je otázkou, jestli v současnosti jsou zde volné kapacity pro výrobu většího množství NR, když kapacitu nevyužitou Boeingem (také díky korupční kauze v EELV a převedení mnoha startů z Delt na Atlasy) začíná využívat LM, na který byly tyto zakázky převedeny.
4) to je muj typ, ovsem nevyjasnena zustava otazka motoru podobnych motorum v 1stp Zenitu
5) Boeing byl v minulosti spokojen se svou ulohou v SL a Deltou II. Pokud by SL i Delta II mely skoncit mozna prehodnoti cenovou politiku Delty IV a svou dalsi strategii, viz ULA.
4+5) Boeing zrejme bude dal dostavat starty pro DeltaIVH od DoD a to na preziti asi staci. Sam jsem zvedav jak se jim podari stlacit ceny spojenim s LM, ale myslim ze to byl rozumny tah.
LM a Atlas V bude urcite profitovat z problemu SL.
citace:Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce.
Myslite si, ze tvurci rampy rakety Zenit, predchudce SL, nevedeli, ze se nebudou vypoustet papirovi draci? Co udela vybuch rakety se zelezobetonovou rampou viz prispevek Vl. Rihy 31.1.2007 - 11:40...
Plosina je prestavena klasicka ropna plosina. Vzhledem k cene pochybuju, ze tam byly nejake zvlastni upravy co se tyce zakladni konstrukce. Dokonce i samotne palivove nadrze LOX/LHX jsou zrejme umisteny na horni palube a je otazkou v jakem jsou stavu.
Je zrejme, ze nektere konstrukce blizko odvadece plamenu byly oblozeny protipozarnimi panely, nebo tak neco a tam mohla zrejme vzniknout nejvetsi skoda.
citace:Předběžná analýza ukazuje, že nevybuchl motor, ale byl vypnut krátce po zážehu (raketa s zvedla cca 10-15 cm), neboť došlo k ztrátě tlaku v nádrži O2 (zde není jasno o co šlo, zřejmě tlakování nádrže v průběhu odčerpávání O2 čerpadly motoru)
Dle různých diskuzí to vypadá, že se raketa opravdu zvedla ze startovacího stolu. Pak došlo k výpadku motoru z důvodu ztráty tlaku O2. Není ale zatím jaské o kolik se zvedla (různé údaje). Pro zasunutí podpěr stačí asi 90 mm, pro úspěšné odpojení "kabel-mačty" je potřeba asi 300 mm. Podle videa bych řekl, že kabel-mačta se odpojila (a podle fotky přežila). Jediné co mi tedy nějak nesedí je odpočítávání, ale to už je maličkost (komentované odpočítávání zřejmě nesedělo se skutečným odpočítáváním).
No, neocekaval jsem az tak dobry stav. Ta zarizeni nad vyrazene dvere od hangaru dali az po vybuchu ? Podle detailu vypada, ze jeste stale maji sklo, coz bych necekal.
Vypada to ze kerosin pekne zreagoval s kyslikem a vznikla energie se premenila na teplo a expandovala do volneho prostoru. Protoze tam neni co horet, tak skody vypadaji na betonu a oceli celkem male.
Me osobne uz driv prekvapilo ze se obvykle zarizeni v rafineriich dimenzuje na tlakovou vlnu v radech desetin baru. Pokud bezny vybuch uhlovodiku generuje skutecne tak nizky pretlak, tak ho muze vydrzet i jen trosku vic odolne zaskleni pristroju.
To bude asi pripad i zminenych pristroju nad hangarem, ktere jsou dimenzovany na poradny hurikan. Vydrzely tak i neprimy tlakovy raz od vybuchu.
Musime si taky uvedomit ze rychlost horeni kerosinu neni asi nijak zavratna v porovnani s beznymi vybusninami.
citace:Vypada to ze kerosin pekne zreagoval s kyslikem a vznikla energie se premenila na teplo a expandovala do volneho prostoru. Protoze tam neni co horet, tak skody vypadaji na betonu a oceli celkem male.
Me osobne uz driv prekvapilo ze se obvykle zarizeni v rafineriich dimenzuje na tlakovou vlnu v radech desetin baru. Pokud bezny vybuch uhlovodiku generuje skutecne tak nizky pretlak, tak ho muze vydrzet i jen trosku vic odolne zaskleni pristroju.
To bude asi pripad i zminenych pristroju nad hangarem, ktere jsou dimenzovany na poradny hurikan. Vydrzely tak i neprimy tlakovy raz od vybuchu.
Musime si taky uvedomit ze rychlost horeni kerosinu neni asi nijak zavratna v porovnani s beznymi vybusninami.
Vybusniny maji vetsinou kyslik obsazeny v dusicnanech nebo chlorecnanech. Naproti tomu cisty (kapalny) kyslik, pokud by se promichal s kerosenem, tak udela neco podobneho. Svym zpusobem tri-nitrat toluenu umoznuje uhlovodiku (toluenu) rychlejsi horeni diky pritomnosti kysliku. A co se tyka volneho horeni toluenu a kerosenu, zde zas tak velke rozdily nejsou.
Zarizeni v rafineriich nikdy nebude obsahovat smes uhlovodiku a kysliku, v takovem okamziku by se nejednalo jenom o desetiny baru. Vypada to, ze to horeni na rampe probihalo znacne pomalu, radove v sekundach a ne v desetinach sekund. Nema nekdo informace o konstrukci rakety ? Stacilo by priblizne. Zajimalo by mne, jestli je kyslikova nadrz nahore nebo vespod.
a teď se rozhoduje o jejích opravách. Vlastní "plovací" část poškozena není, největší poškození je v totálně utržený a ztracený deflektor plamene ve spodní šschtě, kam spadla havarující raketa. Podle vyjádření
v Long Beach, CA nejsou na tuto opravu vhodné kapacity (doky). Původně se počítalo s přepravou do Singapuru, teď se uvažuje o přemístění blíž, pouze do Vancouveru, WA na severu USA.
Vyšetřování příčin havárie ještě není u konce, sice je podezření, že šlo o závadu na tlakování kyslíkové nádrže, která způsobila vypojení motoru a následný pád rakety. Ale ULA čeká s vypuštěním Atlasu 5, který používá podobný motor v prvním stupni, až bude vše jasné.
Zajimave je ze Ocean Odyssey uz jeden pozar kdysi zazila. Jak pise wikipedie:
On 22 September 1988 it suffered a blowout while under hire to ARCO, drilling the 22/30b-3 well on a prospect in the North Sea. The ultimate direct cause of the incident was a failure of the subsea wellhead equipment after a prolonged period of kick control. During the resulting fire the radio operator, Timothy Williams, was killed. He had been ordered from the lifeboats and back to the radio room by the rig's manager — who failed to countermand the order when the rig was evacuated.
The Odyssey spent the next several years as a rusting hulk looming over Dundee's docks. Its availability prompted Boeing to establish the Sea Launch consortium, for which it was bought by Kværner Rosenberg of Stavanger, Norway, and rebuilt in 1995-1997.
Zrovna dnes jsem byl na seminari, kde jsme mluvili o pozarech ropnych plosin a docela me prekvapilo, ze jsem tam slysel o starem znamem.
Dnes Arianespace přetáhla vypuštění Spaceway 3 od Sea Launch. Start se má uskutečnit letos v srpnu, takže Arianespace musí udělat úpravu v objednaných startech.
Už předtím přetáhla od Land Launch AMC-21 s tou má letět v 2. kvartálu 2008.
Postupně se začíná zakázková náplň SL (LL) rozebírat.
1. Minulý týden zasedala komise vyšetřující příčiny havárie (FROB) u výrobce Zanitu, firmě Južnoje, v Dněpropetrovsku na Ukrajině. Práce FROB by měla být ukončena v červnu tr. Příčina je v blíže nespecifikované závadě motoru 1. stupně.
2. Rozsah škod na rampě je již stanoven a nyní začaly opravy. Náhradní deflektor plamenů za původní, který byl explozí utržen, spadl do oceánu a potopil se, se vyrábí v Sankt Petěrburgu. Poté bude přepraven do USA, kde bude namontován v některém doku na západním pobřeží. Opravy a následná nová certifikace plovoucí rampy mají být ukončeny v září tr.
3. Společnost Sea Launch předpokládá obnovení startů v říjnu 2007.
nesehnal jsem lepší zdroj, tak nabízím alespoň prozatímní info o příčině chyby při startu NSS-8: zde .
Škoda, snad se nebudeme muset vracet směrem k RD-107/RD-108 .
Co myslíte, objeví se opět něco podobně spolehlivého?
Jirka
NA SEA-LAUNCH.com jsou už novější informace delší dobu: zde.
- příčina nehody: mimo jiné na základě prohlídky již vyrobených motorů byla určena příčina havárie vniknutí kovové částice do čerpadla LOX, její zaseknutí mezi pohyblivé a nepohyblivé části čerpadla a její zapálení teplem vzniklým třením. Tedy když čerpadlo RD-107/RD-108 nasaje kovový úlomek dopadne to stejně(viz: 15.10.2002 start FOTOM M-1). Je třeba vylepšit výrobní postupy, není třeba objevovat něco spolehlivějšího.
- Sea Launch očekává v září dodání družice Thuraya 3, a v říjnu očekává obnovení letů.
citace:Alebo ho získať "pre seba" - teda podnikať ďalej, ale bez Boeingu.
Tohle je z webu Rosskosmosu:
Energia Overseas Limited Assumes DIP Financing For Sea Launch
:: 06.05.2010
Sea Launch has accepted the terms of agreement for debtor-in-possession (DIP) financing from Energia Overseas Limited ("EOL") (Korolev Rocket Space Corp Energia's subsidiary). As a result of the court-approved agreement, EOL will replace Sea Launch's existing DIP lender, Space Launch Services (SLS).
The new DIP financing agreement with EOL, which received interim approval from the U.S. Bankruptcy Court in Delaware on April 27, provides additional funding to Sea Launch, totaling $30 million.
Part of the proceeds of this facility will be used to repay all outstanding SLS DIP loans to date, amounting to approximately $19 million.
The remaining balance of this facility will be used to fund ongoing operations at Sea Launch through confirmation of its Plan of Reorganization.
The new arrangement is also expected to position Sea Launch for exit financing, as the company prepares for its successful emergence from the Chapter 11 bankruptcy proceedings.
The DIP financing transaction closed on April 30.
Sea Launch was assisted in the transaction by Jefferies and Company, Alston and Bird LLP and Chris Picone of Buccino and Associates, Inc. EOL was advised by Salans LLP and Avicon (UK).
http://izvestia.ru/news/544220
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SEA LAUNCH BY MOHLO KOUPIT RUSKO.
Hlava RKK Energie Lopota navrhl státu převzít celý systém Sea Launch , kde Energie vlastní nyní 95%, Boeing a Aker 5% akcií. Závazky společnosti mírně nyní přesahují 300 mil. USD. Lopota tvrdí, že to je pro stát (Roskosmos) výhodné. Rusko dostane vlastní kosmodrom na rovníku za velmi malé peníze. Tím by bylo možno zde provádět starty i v rámci Federálního kosmického programu a nahradit i některé starty z Baikonuru, kde jsou problémy s Kazachstánem povolenými počty startů.
Pozn: na GTO vynese Zenit z rovníku jen o málo méně než Proton z Baikonuru:
Proton/Breez: Nosnost GTO (0°) : 6,5 tun
Zenit 3SL: Nosnost LEO: GTO(0°) : 6,2 tuny
Zájem o SEA LAUNCH prý mají i Čína, Austrálie, Ukrajina, ale i velké společnosti jako LM, jejíž Atlas 5 by dobře vyhovoval plovoucí platformě.
Problém je, že kotviště platformy a řídící lodi i příprava rakety a nákladu se provádí v USA, Boeing je zodpovědný užitečný náklad a jeho přípravu ke startu a dokonce souhlas se startem dávají americké orgány.Pokud by komplex převzalo Rusko, bylo by nutno změnit přístav jeho bazírování, zajistit jeho nezbytnou infrastrukturu. Vláda USA by však mohla zakázat vypouštět Zenitem satelity, v nichž je americká technologie.
citace:Pozn: na GTO vynese Zenit z rovníku jen o málo méně než Proton z Baikonuru:
Proton/Breez: Nosnost GTO (0°) : 6,5 tun
Zenit 3SL: Nosnost LEO: GTO(0°) : 6,2 tuny
čisto teoreticky..
keby "to" kúpil Musk, a prispôsobil na vypúšťanie F9
o koľko by vylepšil nosnosť na GTO?
citace:Pozn: na GTO vynese Zenit z rovníku jen o málo méně než Proton z Baikonuru:
Proton/Breez: Nosnost GTO (0°) : 6,5 tun
Zenit 3SL: Nosnost LEO: GTO(0°) : 6,2 tuny
čisto teoreticky..
keby "to" kúpil Musk, a prispôsobil na vypúšťanie F9
o koľko by vylepšil nosnosť na GTO?
Čistě teoreticky cca 20% nosnosti navrch. Nicméně F9 není, jak by David řekl, ruský "výkovek". Domnívám se, že pro starty z lehce rozhoupané plošiny na moři není stavěná. Je to taková ta typická, křehká americká raketa (minimálně plášť rakety a nádrží) s vysokým konstrukčním číslem.
Navíc je to drahé. Udržovat tu plošinu, doprovodné lodě stojí značnou část startovní ceny.
13.2.2013 - 08:04 - PINKAS J
To: Alamo, Cerkansus:
Zenit 3SL má ze všech používaných nosičů největší přebytek tahu k startovní váze: 800 /471 tun : 1,7.
Takže mu moc nevadí houpání startovní plošiny, ale konstrukce nádrží musí být pevnější. Přesto celkové konstrukční číslo rakety je lepší než Falcon 9v1.1(Merlin 1D) také proto, že Zenit je 3-stupňový.
Falcon 9v1.1(Merlin 1D), který ještě neletěl má mít na GTO 0° nosnost 4,85 tuny. Kdyby z rovníku přidal 20 %, vynese 5,8 tuny, tedy:
Zenit 3SL na GTO 0° vynese 6,2 při startovní váze 471 tun
Falcon 9v1.1(Merlin 1D), 5,8 tuny při startovní váze 480 tun (při startu z rovníku)
přebytek tahu k váze má Falcon 598/480 tun = 1,25
K provozní ceně plošiny: Myslím, že pro každý stát, který má nebo bude mít kosmodrom relativně blízko rovníku (USA, ESA, Čína) vychází levněji pozemní základna. Pro Rusko nebo Ukrajinu by ale měl být SL výhodný, ale stálo by to do začátku dost peněz.
citace:Falcon 9v1.1(Merlin 1D), který ještě neletěl má mít na GTO 0° nosnost 4,85 tuny.
to odkial je ta nosnost?
ja som s pouzitim nls ii od nasa, pri cielovej orbite 185x35786 a inklinacii 0 st. dostal s falconom 9v1.1 nosnost okolo 500 kg (pri starte z ksc)
ak pouzijem tie iste data a urobim start z ksc na rovnake gto len s inklinaciou ksc (28.5), tak dostanem nosnost okolo 5.5 t - tj. tolko sa da cca ocakavat aj pre gto 0 pri starte z 0 (bude to mierne viac)...