Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  22    23    24    25    26    27    28  >>
Téma: Rosetta - evropská mise ke kometě
09.12.2014 - 07:05 - 
Díky,Petře, za zajímavé informace. Pro ilustraci množství vody na Zemi jen připojím toto vizuální srovnání.
Zdroj: http://phl.upr.edu/library/media/liquidwaterinthesolarsystem

 
09.12.2014 - 07:12 - 
Ony komety dopadaly na Zemi nejvíc v období velkého pozdního bombardování - pokud si to dobře pamatuju, způsobeného tím, že se dráhy Jupiteru a Saturnu při pohybu Sluneční soustavou dostali do synchronizované fáze (už nevím, jestli 1:2 nebo 2:3). Výkyvy gravitace pak vyčistili celý vnitřní prostor Sluneční soustavy o zhruba 90% asteroidů a komet. 
09.12.2014 - 08:17 - 
Přistál Philae v kometárním kráteru ? O měsíc později pátrání pokračuje.

http://www.universetoday.com/117133/did-philae-land-in-that-comet-crater-one-month-later-the-search-continues/
 
10.12.2014 - 16:33 - 
citace:
... ROSINA detekuje castice v blizkosti komety, nejedna sa teda o klasicky dialkovy prieskum ale skor o kontaktnu analyzu - detekcia castic pochadzajucich z komety.


Děkuji za vysvětlení! Mylně jsem se před tím domníval, že hovoříte o Philae a netušil jsem, že ROSINA na Rosettě obsahuje hmotnostní spektrometry pracující přímo s atomy, molekulami a ionty z kometární atmosféry...

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/11/rosina-tastes-the-comets-gases/
http://sci.esa.int/rosetta/35061-instruments/?fbodylongid=1650
 
11.12.2014 - 12:35 - 
tých pár dát, čo stihol Philae poslať, zase naštartovalo debatu, okolo otázky, odkiaľ pochádza voda na zemi?
http://danielmarin.naukas.com/2014/12/10/no-el-agua-de-los-oceanos-de-la-tierra-no-viene-de-los-cometas-o-eso-dice-rosetta-bitacora-de-rosetta-12/
doteraz bola odpoveď "v učebniciach", voda je s komét..
ale iný podiel izotopov ukazuje na asteroidy
takže asi bude treba prepísať učebnice
 
11.12.2014 - 13:52 - 
Poslední výzkumy Univerzity of Michigan ukazují, že se planety formovaly za přítomnosti dostatečného množství vody v mateřském oblaku a většinu vody získaly z oblaku z nějž se formovalo i Slunce. .
Viz KOZMOS č. 6 2014.
Osobně si myslím, že tvůrci teorií o vzniku příkladně Země poněkud pozapoměli na fakt, že v zárodečném oblaku byly krom prachu i plyny a že tudíž všechna tělesa byla tehdy obalena hustou plynnou obálkou.
 
11.12.2014 - 17:00 - 
No hej ale miesto toho aby sa najprv niekto zamyslel je lepsie si kopnut do randoma ... random nemusi vymyslat ziadne teorie tie uz niekto vymyslel ...
horninova voda ma jediny zdroj - asteroidy. Ako som pisal komety su minoritny zdroj vody na Zemi. V horninach moze byt viazana obrovska masa vody(v horninach je voda viazana alebo akumulovana roznymi sposobmi a podla toho je ju aj z tych hornin tazko dostat). Predpoklada sa ze v plasti su uz horniny tak dehydratovane ze pri tom tlaku a teplote su v stave na pokraji kvapalneho a pevneho skupenstva - teda neviem ci to nazvat plasticke horniny ale zo zakladnych predstav nebudem daleko. Voda prispieva k znizenu bodu tavenia hornin je to zakladna axioma vzniku platnovej tektoniky - nebit vody tak Zem vyzera ako Venusa alebo i Mars.
Vzhladom na to ze meteority obsahuju podstatne viac vody ako plastove horniny a horniny zemskeho jadra si dovolim vyslovit domnienku ze voda na nasom povrchu pochadza/ vznikla ako dosledok dehydratacie hornin zemskeho telesa. kedze tento proces je zdlhavy rovnako ako priechod plynnej fazy v materiali roztavenych alebo plastickych hornin. Je mozne predpokladat ze pocas diferenciacie zemskeho telesa dochadzalo k pozvolnemu uvolnovaniu vody na povrch -vzhladom na objem zeme a objem aktualnej vody si dovolim tvrdit ze minimalne nasobne mnozstva vody unikli do priestoru a uz sa nepodielaju na dnesnom objeme vody na Zemi. S teplotou by som si netobil vazny problem pretoze zem je dostatocne hmotna aby udrzala aj viac plynoveho oblalu ako ma a teda aj ked voda bola v plynnom skupenstve po uniku z povrchu Zeme a pravdepodobne rozpalena ako kosovacia pec tak unik do priestoru bol len pozvolny i napriek tomu si Zem neuchovala povodne mnozstvo vody. Mozno k tomu (mozno nastastie) prispel vznik mesiaca . viac k tomu nemam co dodat ... prepisovat ucebnice nebude treba staci vytiahnut stare a tie nove spalit ...
 
11.12.2014 - 17:19 - 
citace:
No hej ale miesto toho aby sa najprv niekto zamyslel je lepsie si kopnut do randoma ...

hmm.. "najslávnejší" geológ sa volá Randy Marsh
tá podobnosť mien
nemáš s ním niečo spoločné?

 
11.12.2014 - 18:24 - 

A vida nejaka epizoda co mi usla ... lenze ja niesom geolog ale kuzelnik

tentokrat si dost OT narozdiel od velmi zaujimavych predoslich prispevkov [Editoval 11.12.2014 random]
 
12.12.2014 - 06:34 - 
Pojem voda je zavádějící, automaticky invokuje kapalinu, nebo led. Použijeme-li pojem kysličník vodíku, pak není obtížné představit si tento v horninách prachu, kapalinách i plynech, zejména proto, že vodík tvoří 99% Vesmíru. 
12.12.2014 - 08:23 - 
Výsledky měření Rossety - zdroje pozemské vody je nutno hledat jinde než na kometách.

http://www.universetoday.com/117253/rosettas-instruments-direct-scientists-to-look-elsewhere-for-the-source-of-earths-water/
 
12.12.2014 - 10:32 - 
Jenže tak to není, zdroje vody je třeba hledat jinde než na Čury-gury. Třeba Hartley měla *správné* výsledky. Až prozkoumáme další tři-čtyři komety, budeme vědět víc. 
12.12.2014 - 11:33 - 
citace:
Jenže tak to není, zdroje vody je třeba hledat jinde než na Čury-gury. Třeba Hartley měla *správné* výsledky. Až prozkoumáme další tři-čtyři komety, budeme vědět víc.


V článku zveřejněném na http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_fuels_debate_on_origin_of_Earth_s_oceans se mj. uvádí, že z 11 komet, u nichž byl zkoumán poměr deuteria a vodíku, byla shoda s pozemskou vodou zjištěna jen v jednom případě, a to právě u zmíněné komety 103P/Hartley 2.
 
12.12.2014 - 12:05 - 
Pomer DH nie je tak jednoduch ziskat ako by sa zdalo ... vlastne z toho co som pisal skor je to dost velka fuska. V pripade 67P je to nespochybitelne pretoze bol ziskany priamo z okolia komety po dlhu dobu (tych merani bolo asi niekolko) teda bol vyluceny akykolvek iny parazitny pvliv. Narozdiel od toho pocas kratkodobych preletov a ziskania DH pomeru z chvosta komet je uz zatazeny chybou ktoru prinasa slnecny vietor ... myslim ze rozlisit vodik zo slnka a z komety je takmer nerealne. Preto do merania musia byt zaratane ine parametre ktore nameraju ine pristroje a vysledne namerane hodnoty spravne upravene aby sa vylucili parazitne vplivy napriklad Slnka. Toto ale hadam kazdy znas vie.
ked sa pozrieme na statisticke rozdelenie pomeru DH u komet tak zistime ze komety maju deuteria tak 2.5x viac ako Zem. Keby mi niekto tvrdil ze na Encelade je voda z komet tak by som povedal ok je to dost pravdepodobne pretoze pomery DH su velmi blizke. V pripade 67P je D asi 6x viac ako je na Zemi. mozno bude nieco v neporiadku s jupiterovou familiou ... istotne sa to raz dozvieme.

este ma napadlo ze preco tam nie je mars a venusa? ... nikto na nich ten pomer nezmeral? :/ [Editoval 12.12.2014 random]

nasiel som nieco na wiki ale nemam cas to studovat ... len tolko ze na Venusi je 120x vyssi pomer DH ako na Zemi ale obsahuje len asi 0,3% objemu zemskej vody. Na Marse je ten pomer asi 1,2 az 1,6x (z martanskych meteoritov?) a objem vody je medzi 6 az 27% ... ale cevraj je to v poriadku ... [Editoval 12.12.2014 random]
 
12.12.2014 - 18:07 - 
napadá mi kacířská myšlenka, že doslova "těžká" voda (více deuteria) se na Zemi prosákla někam hlouběji, za miliardy let.. no ale nejsem geolog, možná je to mimo... (jak to bylo s poměrem deuteria u vody z opravdu hlubokých vrtů, jako na poloostrově Kola?) 
12.12.2014 - 20:23 - 
citace:
napadá mi kacířská myšlenka, že doslova "těžká" voda (více deuteria) se na Zemi prosákla někam hlouběji, za miliardy let.. no ale nejsem geolog, možná je to mimo... (jak to bylo s poměrem deuteria u vody z opravdu hlubokých vrtů, jako na poloostrově Kola?)

Preco kacirska? diferenciacia pomeru deuteria sa predpoklada napriklad vo Venusinej atmosfere - nasiel som nejaku studiu o tom ked som hladal tie pomery deuteria na nasich susedoch - v tom reporte pisali nieco o tom ze Pioneer Venus Large Probe nameraldost odlisne hodnoty zasa ta hodnota ktora bola z merani z druzic bola nejaka nepriama metoda teda zatazena znacnou chybou (9+/-5x10^-4).
Problem je ze tieto merania pochadzaju z atmosfery nie z hornin.
Iny problem vidim v tom, ze ako som pisal tak horniny v plasti su skoro uplne dehydrovane. Ak by v nich bola voda posobila by ako tavidlo a roztavili by sa (ako tektonicke dosky pozri subdukcia) to by bolo ale v rozpore so seizmickymi meraniami pretoze v tekutine sa nesiria S-vlny a v celom plasti sa siria. Nesiria vo vrchnom jadre lenze to je zasa tym ze je z tekuteho kovu = generator magnetickeho pola zeme.
Ina zaludnost je ze v horninach samotnych je neuveritelne malo viazaneho vodika - treba ho odlisovat od viazanej vody pretoze sa priamo podiela na chemickom zlozeni nie ako sucast komplexnej zluceniny alebo nejakej struktury. Su to hlavne hydroxily (ROH) a OH skupina v anorganickych zluceninach tych je tak malo ze zastupenie vodika v zemskej hmote je skor stopove. Ak vylucime volnu vodu tak v horninach (asi len kôry alebo vrchneho plasta - astenosfery) je asi raz tolko alebo az 2x viac vody ... lenze vodika je len asi 0,1% v horninach takze asi vacsinu z toho bude tvorit prave viazana voda.
Kedze je de pomer deuteria definovany velmi presne tak pravdepodobne nebude ten rozptyl z roznych zdrojov taky vyrazny. nikde som sa nedocital ze by na Zemi bol pomer deuteria diferencovany ale ked si spominam (niesom pamatnik!) tak nemci za WWII v Norsku vyrabali deuteriovu vodu z morskej prave preto ze je ho tam viac. Z morskej vody je aj definovany ten deuteriovy etalon tak neviem.
 
12.12.2014 - 21:23 - 
V této souvislosti upozorňuji na tento článek: http://www.theverge.com/2014/6/14/5808888/scientists-discover-massive-ocean-of-water-400-miles-underground 
12.12.2014 - 23:05 - 
citace:
V této souvislosti upozorňuji na tento článek: http://www.theverge.com/2014/6/14/5808888/scientists-discover-massive-ocean-of-water-400-miles-underground

To by mohlo sediet so zonou tavenia oceanskej kory litosferickych dosiek to je v hlbke 500 az 700 km.
 
14.12.2014 - 22:11 - 
Rosetta obnovila diskusi o původu zemských oceánů.

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2014/14dec_cometwater/
 
16.12.2014 - 11:29 - 
Drobné doplnění včerejšího snímku centrálních útesů na C-G
(autor: Stuart Atkinson)

 
18.12.2014 - 07:52 - 
Nové fotografie osamělé Philae.


Modře je označeno místo kde Philae odpočívá na povrchu komety 67P/Churjumov-Gerasimenková.



http://www.universetoday.com/117443/new-pictures-of-philaes-lonely-resting-spot-on-the-comet-emerge/
 
18.12.2014 - 09:14 - 
Ano to je velmi blizlo mojim predstavam ... je jasne ze povrch je dost generalizovany ale inak je to dost podobne narozdiel od toho prveho obrazku znazornujuceho postavenie Phillae voci okolitemu povrchu. 
18.12.2014 - 16:59 - 
Snímky povrchu pod Philae z kamery ROLIS.

 
18.12.2014 - 17:07 - 
Mozaika 4 NAVCAM snímků ze 14/12/14, vzdálenost 19,4 km od středu C-G. Rozlišení 1,7 m/px
(autor: Thomas Appéré)

 
20.12.2014 - 18:44 - 
Série 7 snímků kamery ROLIS během přistání / prvního kontaktu Philae s jádrem C-G.
(autor: Deepnet/UMSF]

Výška ----- cm/pixel
64.7m ------- 7.1
57.9m ------- 6.1
48.5m ------- 5.1
38.6m ------- 4.0
28.9m ------- 3.0
18.8m ------- 2.0
09.0m ------- 0.95

 
21.12.2014 - 08:10 - 
citace:
Série 7 snímků kamery ROLIS během přistání / prvního kontaktu Philae s jádrem C-G.
(autor: Deepnet/UMSF]

Pěkné snímky, škoda, že se přistání nepodařilo a modul pouze na kometu DOPADL a ještě ke všemu se odrazil a pokračoval v neřízeném letu někam, ani se dosud neví kam, do nějaké škarpy a do trvalého stínu.

 
21.12.2014 - 11:18 - 
citace:
Pěkné snímky, škoda, že se přistání nepodařilo a modul pouze na kometu DOPADL a ...., ani se dosud neví kam, do nějaké škarpy a do trvalého stínu.

Podle posledních informací z konference AGU je poloha Philae velmi pravděpodobně už známá a trvale ve stínu také není.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/18/updates-from-agu/

 
22.12.2014 - 09:20 - 
Rosseta plánuje další blízké přiblížení ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenková v únoru 2015.


Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenková se otáčí v této animaci 24 snímků získaných mezi 19.listopadem a 3.prosincem 2014.

http://www.universetoday.com/117519/look-out-below-rosetta-will-give-its-comet-a-close-buzz-in-february/

 
11.1.2015 - 00:53 - 
Posílá výborné snímky z výšky 10 km. 
22.1.2015 - 08:53 - 
Rosetta obhlíží kometu 67P


Záběr komety P67/Čurjumov-Gerasimenková složený za čtyř snímků získaných 16.ledna 2015.


Pozice Cheopsova balvanu na 67P.


OSIRIS fotografie Cheopsova balvanu z 19.září 2014.

http://www.universetoday.com/118404/rosetta-gets-a-peek-at-comet-67ps-underside/
 
<<  22    23    24    25    26    27    28  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.120120 vteřiny.