Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  2    3    4    5    6    7    8  >>
Téma: Přednášky a výstavy v ČR / SR
07.6.2011 - 07:52 - 
Zítra ve středu mám přednášku v Plzni:

Ohlédnutí za kosmonautikou v r. 2010 a výhled do r. 2011
Přednášející: Mgr. Antonín Vítek, CSc.
Datum: 08.06.2011 19:00
Místo: Velký klub plzeňské radnice, nám. Republiky 1


 

____________________
Antonín Vítek
 
07.6.2011 - 09:17 - 
citace:
citace:
Pokud nevíte, Sergej Viktorovič Zaljotin letěl v roce 2000 se Sojuzem TM-30 na poslední let k Miru (73 dní) - připravovali Mir k likvidaci. V roce 2002 velel startu Sojuzu TMA-1 k ISS, po 11 dnech pobytu na ISS se vrátili se Sojuzem TMA-34.
Sergej Jevgeněvič Treščev startoval v roce 2002 na palubě Endeavouru STS-111 jako člen Expedice 5 s Korzunem a Whitsonovou. 5,5 hodiny strávil v otevřeném kosmu při výstupu. Přistáli po 185 dnech ve vesmíru opět na palubě Endeavouru při misi STS-113.


Ví někdo jak jsou ochotni mluvit anglicky, byli na ISS takže umět musí...


Je to akce ruského centra, takže budou mluvit rusky, určitě tam ale bude český tlumočník.
 
08.6.2011 - 12:02 - 
Byl jsem se podívat v ruském centru. Bylo to příjemné setkání se dvěma zkušenými kosmonauty. Vážný Sergej Treščev, usmívající se Sergej Zaljotin, dobře se doplňovali. Bylo přítomno asi 50 lidí, většina Rusů. Byl tam také Oldřich Pelčák. Řeč byla v ruštině, tlumočník nebyl, ale většinu toho, co se tam mluvilo jsem pochopil. Sergej Treščev komentoval film - video ze svého půlročního pobytu na ISS. Otázky padající především od ruských posluchačů byly velmi různorodé. Takové lidsky běžné. Příjemná hodina a půl.
Ukazuje se, že boom zájmu o kosmonautiku je daleko za námi. Hrstka fanoušků kosmických letů a lidé mající nea chvíli zájem. Běžné lidské konání.
Velice děkuji kolegům co mne pustili dopředu při podpisování, hnal jsem na vokzal(nádraží) abych stihl večerní vlak do HK. Stihl to 4 min do odjezdu!
 
08.6.2011 - 13:59 - 
Bavil sem se s Michalem Václavíkem, problém byl v tom, že Rusové akci nijak nepropagovali - dozvěděl se to až včera. Poslal pak alespoň rychle upozornění na kosmo.cz takže sem se o akci dozvěděl a taky sem se dostavil.
Bez tlumočníka ale měli šanci jen rusky mluvící nebo aspoň slyšící, sem tam se dalo něco pochopit, místy jsem ale nevěděl, o čem je řeč. Rozhodně to ale bylo zajímavé - záběry z ISS i dotazy diváků (až na jednoho, který se pořád ptal na konec světa 2012). Překvapilo mně, že rusové pořád ještě trochu litují, že Mir shořel v atmosféře. Je sice fakt, že létat ještě mohl, ale kdo by platil lety Progressů a Sojuzů, když Rusko nebylo schopné ani včas dokončit výrobu modulů pro ISS, to jaksi neřeší.
 
08.6.2011 - 15:26 - 
Ano, Zaljotin hovořil o tom, že to bylo politické rozhodnutí. Byl velitelem poslední posádky a tak ví, že MIR byl schopný další práce, s nějakými omezeními. A peněz měli nedostatek, ruská vláda tenkrát neochotně uvolňovala peníze na kosmonautiku. 
15.6.2011 - 13:49 - 
Je dnes přednáška Michala Poláka na Štefánikově hvězdárně? Měl mít přednášku o misi na Mars. 
15.6.2011 - 14:10 - 
citace:
Je dnes přednáška Michala Poláka na Štefánikově hvězdárně? Měl mít přednášku o misi na Mars.


Ja verim ze ano, je to v programu na webu hvezdarny. Ja se tam osobne chystam.

 

____________________
 
21.9.2011 - 11:54 - 
Při příležitosti návštěvy prof. Hiroakiho Akiyamy, ředitele Ústavu pro mezinárodní vzdělávání a výzkum vesmíru (IER), v České republice pořádá Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Velvyslanectví Japonska v ČR a Ministerstvo dopravy ČR přednášku pro studenty a odbornou veřejnost na téma:

JAPONSKÝ VESMÍRNÝ PROGRAM
Historický přehled, současná situace a budoucí plány japonské kosmonautiky
přednáší prof. Hiroaki Akiyama, Univerzita Wakayama, Japonsko
29. září 2011, 13:00 ÷ 14:30
Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Konviktská 20, Praha 1, přednáškový sál 305

Obsah přednášky
1. Historie vývoje japonského vesmírného dopravního systému a srovnání s vývojem ve světě
2. Současná situace ve výzkumu vesmíru a problémy japonského výzkumu vesmíru
3. Nová vesmírná politika Japonska - Výzkum vesmíru zaměřený na reálné využití - Struktura mezinárodní spolupráce - Vzdělávání v oblasti vesmíru

Krátce budou zmíněny také některé úspěchy japonského vesmírného výzkumu (sondy Hayabusa a Kaguya) a nové japonské technologie pro výzkum vesmíru.

Důležité upozornění
S ohledem na omezenou kapacitu přednáškového sálu potvrďte prosím obratem svoji účast odesláním e-mailu s uvedením svého jména a pracoviště/fakulty na e-mailovou adresu sliacky@fd.cvut.cz , z kterého Vám bude odesláno potvrzení registrace. V případě překročení kapacity sálu budou mít přednost registrovaní účastníci.
Přednáška bude tlumočena do českého jazyka.

VŠICHNI ZÁJEMCI JSOU SRDEČNĚ ZVÁNI
Další informace naleznete na http://www.lss.fd.cvut.cz/akiyama

Hiroaki AKIYAMA
Profesor Hiroaki Akiyama se narodil 25. 6. 1969 v Prefektuře Šiga v Japonsku. Je absolventem Tokijské univerzity, titul Ph.D. zde získal v roce 2002. V letech 1996 - 2010 měl možnost účastnit se výzkumného programu sondy Hayabusa jako člen vědeckého týmu kamerového systému a obdobné bylo i jeho zapojení v rámci vesmírného programu měsíční sondy Selene (Kaguya) v letech 1998 - 2009. V roce 2001 nastoupil do Institute of Space and Astronautical Science, (ISAS). Od roku 2003 pracoval jako výzkumný pracovník Japonské vesmírné agentury (JAXA). Od roku 2008 působil jako vedoucí oddělení plánování a vývoje ve společnosti PD Aerospace. Vyučoval také na Univerzitě Akita, místo profesora získal na univerzitě Wakayama. V současné době zde působí jako ředitel Ústavu pro mezinárodní vzdělávání a výzkum vesmíru (IER).

 

____________________
Milan H.
 
13.9.2012 - 12:14 - 
V příštím týdnu je na návštěvě v České republice kosmonaut Viktor Gorbatko ( http://mek.kosmo.cz/bio/rusko/00043.htm ).

Ve středu 19.9. by se od 18 hodin měla uskutečnit beseda s veřejností v pražském Planetáriu - zatím ale na jejich stránkách informace uvedena není ( http://www.planetarium.cz )

Viktor Gorbatko se jako VIP host zúčastní slavnostního otevření nové expozice o obalových materiálech "Od věku sloužím člověku" v Národním zemědělském muzeu v Praze ( http://www.nzm.cz ), kde malá část expozice bude věnována i obalům potravin v kosmonautice.
Slavnostní vernisáž se koná v pondělí 17.9.2012 odpoledne (ale je pouze na pozvánky).
V úterý 18.9.2012 se v NZM uskuteční od 11 hodin tisková konference s Viktorem Gorbatkem.

 

____________________
Milan H.
 
15.9.2012 - 17:20 - 
citace:
Ve středu 19.9. by se od 18 hodin měla uskutečnit beseda s veřejností v pražském Planetáriu - zatím ale na jejich stránkách informace uvedena není ( http://www.planetarium.cz )


Středeční beseda s Viktorem Gorbatkem se v Planetáriu nakonec neuskuteční.

 

____________________
Milan H.
 
23.10.2012 - 22:51 - 
Ve středu 24. října od 18:30 přednáška Havárie v pilotované kosmonautice na Štefánikově hvězdárně.

VÍCE NA: http://observatory.cz/program.php

DOPRAVA: http://observatory.cz/spojeni.html
přes Strahov (cca 5 minut od autobusu), lanovka má výluku
 
28.11.2012 - 09:45 - 
Naše Zvědavost na Marsu – exkurze do historie a současnosti robotického průzkumu rudé planety

Planeta Mars přitahovala pozornost lidstva od nepaměti. Astronomové na ni po staletí zaměřovali své dalekohledy a od roku 1960 se vědci a inženýři z celého světa snaží rudou planetu, našeho blízkého kosmického souseda, zkoumat také pomocí automatických kosmických sond. Že to není snadný úkol, jasně dokazuje celková bilance úspěšnosti těchto meziplanetárních průzkumných misí. Pouze polovina z nich byla úspěšná a splnila vytýčené úkoly. Druhá polovina automatů z různých důvodů selhala a v různých fázích letu svou misi předčasně ukončila. Nejnovějším přírůstkem do skupiny těch úspěšných se letos v srpnu stala americká sonda Mars Science Laboratory se svou pojízdnou vědeckou laboratoří jménem Curiosity (Zvědavost). Proč právě Mars? Proč je tak těžké na Marsu uspět? Jaké jsou základní otázky, na které se snažíme robotickým průzkumem Marsu odpovědět? Kdy na rudou planetu přistanou lidé a jaké jsou plány na další robotický průzkum?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Ing. Miroslav Pospíšil, člen českého Kosmo Klubu a dlouholetý nadšenec do letectví a kosmonautiky se zaměřením na bezpilotní průzkum Marsu.

Navštivte tuto vědeckou kavárnu v Pardubicích v úterý 4. prosince od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České). Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup je volný.
 
28.11.2012 - 09:52 - 
Dne 12. prosince 2012 se bude konat přednáška Dr. Ernsta Haubera z DLR v Berlíně o Vulkanismu a tektonice na Marsu (originální název je Volcanism and tectonics on Mars). Přednáška se bude konat na Ústavu petrologie a strukturní geologie Přírodovědecké fakulty UK od 15:00 hod v budově Albertov 6, 2. patro vlevo, petrologické praktikum, č.dv. 203. 
14.1.2013 - 20:19 - 
Chcela by som ponúknuť prednes svojej prednášky „Columbia, cesta bez návratu“. Som absolventka Univerzity Komenského v Bratislave v odbore Molekulárna biológia a Pomaturitného štúdia astronómie v Hurbanove. Prednáška je o havárii raketoplánu Columbia a mala by sa uskutočniť pri príležitosti 10. výročia tejto tragédie, ktoré bude 1. februára 2013 niekedy okolo tohto termínu. Dĺžka prednášky je 2 hodiny čistého času, no v prípade núdze sa dá v závislosti od výkladu skrátiť na jednu hodinu. Venuje sa nielen samotnej katastrofe Columbie, ale aj programu Space Shuttle všeobecne, konštrukcii raketoplánov a ich histórii. Preto slúži aj na zvýšenie informovanosti verejnosti o tejto významnej ére kozmických letov. Je určená laickej verejnosti vekovo počnúc študentmi stredných škôl. Prednáška už bola odprezentovaná napríklad na hvezdárni Vsetín, dvakrát na Zraze mladých astronómov Slovenska, alebo na Pomaturitnom štúdiu astronómie v Hurbanove. Technicky vyžaduje projektor, reproduktory a samozrejme publikum. Pokiaľ by mal niekto záujem (ideálne na Slovensku, ale v prípade, že nie sú problémy so slovenským výkladom, aj v Čechách) o túto prednášku – vie mi poskytnúť priestory, vybavenie a poslucháčov, prosím, aby mi včas napísal na mail adhara(zavináč)volny.cz . 
14.1.2013 - 21:11 - 
citace:
... Technicky vyžaduje projektor, reproduktory a samozrejme publikum. Pokiaľ by mal niekto záujem ... o túto prednášku – vie mi poskytnúť priestory, vybavenie a poslucháčov ...
Tak my tu máme aj ženskú. Ešte k tomu odvážnu, mladú a pohľadnú ... Projektor by sa našiel, aj nejaký priestor by sa našiel. Ale kde vziať tých poslucháčov, toť otázka
Ale včil vážne. Ak budete mať nejaké presnejšie info o prednáške a nebude niekde na lazoch či na ďalekom východe, t.zn. ďalej než vo Zvolene aj by som sa zúčastnil.
 
14.1.2013 - 22:20 - 
citace:
Ešte k tomu odvážnu, mladú a pohľadnú ...


A toto máte odkiaľ? :-)
 
14.1.2013 - 22:23 - 
citace:
A toto máte odkiaľ? :-)
Vraví sa tomu Strýček Gúúúúúgl. Ten nájde všeličo a všelikoho. Aj Eryn Blaireovú
 
15.1.2013 - 00:09 - 
citace:
citace:
A toto máte odkiaľ? :-)
Vraví sa tomu Strýček Gúúúúúgl. Ten nájde všeličo a všelikoho. Aj Eryn Blaireovú


Ale no tak, nebudme konkretni. Ale fakt ji to slusi ;o)
 
15.1.2013 - 11:37 - 
"jménem" se nic nezkazí, stejně je klasicky zase "vše jinak" viz: http://sk.wikipedia.org/wiki/Redaktor:Eryn_Blaireov%C3%A1
 
08.5.2013 - 00:33 - 

KLUB LETECKÝCH NOVINÁŘŮ ČR


Vážení přátelé,
dovolte mi, abych Vás jménem Klubu leteckých novinářů pozval na

HOVORY POD VRTULÍ

na téma
„Galileo a další družicové navigační systémy v letectví“


Naším hostem bude
Prof. Ing. František VEJRAŽKA, CSc.
vedoucí oddělení rádiových signálů a soustav, katedry radioelektroniky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze


Beseda se uskuteční již tradičně
v příjemné restauraci Divadla Radka Brzobohatého
(Praha 1, Opletalova 5 -7 v pasáži ČTK)
ve středu 15. května 2013 v 16.30 hodin


Doufám, že v příjemném a zajímavém vyprávění našeho hosta najdete mnoho málo známých skutečností ze zákulisí vzniku nového satelitního systému, které bude doplněno celou řadou unikátních fotografií. Jistě uvítáte i setkání s mnoha přáteli a známými, kterým je létání celoživotním koníčkem. Všechny, kdož se zajímáte o letectví a o jeho aktéry jistě zaujme perfektně připravené a poutavé vyprávění našeho milého hosta. Přijďte tedy „pobejt“ mezi lidi stejně postižené láskou k letectví a prožít dvě hodiny zábavného vyprávění.
Během besedy je možné občerstvení přímo v prostorách restaurace DRB.


Na setkání s Vámi se těší
František Kučera
Klub leteckých novinářů ČR


 
29.8.2013 - 10:04 - 
Pozvánka do Hradce Králové na 20. září 2013, kdy se od 17hod bude konat v budově Univerzity Hradec Králové, Náměstí Svobody 301/1 (střed města) přednáška:

Dr. James W. Rice Jr. "Na řadě je Mars".

"Na řadě je Mars" je přednáškové turné Dr. Jamese Rice (astrogeologist NASA Ames Research Center). Je to planetární geolog, který se podílí na misích zaměřených na průzkum Marsu, který se podělí se o své poznatky, ale také o své nadšení pro špičkovou vědu a techniku. Přednášku organizuje AV České republiky a Velvyslanectví USA v Praze. (Tlumočení do češtiny je zajištěno)

Více info o Dr.J.W.Riceovi na:

http://www.americkecentrum.cz/na-rade-je-mars
http://quest.arc.nasa.gov/ltc/mars/workshop1/ricebio.html
 
29.8.2013 - 10:05 - 
Ještě poznámka k přednášce, vstup je zdarma. 
29.8.2013 - 11:31 - 
Nevíte, jestli jsou v plánu přednášky i jinde? Respektive Praha nebo ještě lépe Ondřejov? Nemohu to nikde najít, ale možná to je mezi klávesnicí a židlí. 
29.8.2013 - 13:11 - 
Přednášky pro mládež (i dospělé) se uskuteční v pěti českých městech: Praze, Ostravě, Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích.

O městech mimo Hradec nevím žádné podrobnosti.Doufám, že se to objeví na stránkách US Embassy (Na řadě je Mars) nebo na http://www.astro.cz/.

K přednášce by měla být i výstava (více panelů), opět je nutno počkat.
 
29.8.2013 - 13:26 - 
Díky 
03.9.2013 - 12:54 - 
Tak už jsou podrobnější informace na http://www.americkecentrum.cz/na-rade-je-mars

Ostrava, 18. 9. 2013 v 15:30 hodin
Brno, 19. 9. 2013 v 17 hodin
Hradec Králové, 20. 9. 2013 v 17 hodin
Praha, 21. 9. 2013 v 15 hodin
České Budějovice, 22. 9. 2013 v 18 hodin
 
06.9.2013 - 14:57 - 
Na řadě je Mars

Do České republiky přijíždí planetární geolog NASA James Rice na přednáškové turné "Na řadě je Mars", aby se podělil o své poznatky a také nadšení pro špičkovou vědu a techniku. Turné začíná v Praze 17. září a pokračuje do 22. září v dalších čtyřech městech.

více tady: http://www.americkecentrum.cz/na-rade-je-mars
stránky na FB: https://www.facebook.com/events/379152762211327/
série článků k tématu: http://www.americkecentrum.cz/patrani-po-vode
 
18.9.2013 - 10:09 - 
citace:
Planetární geolog NASA James Rice na přednáškovém turné "Na řadě je Mars"

Přednášku doprovází série cca 20 plakátů formátu A1, složených ze snímků Marsu, pořízených sondami ODY, MRO, MER a MSL.
Dále jsou vystaveny dva martovské meteority (zapůjčeno Národním muzeem, takže nevím, jestli budou z Prahy putovat i do dalších měst přednáškového turné) a J.Rice s sebou přivezl také oficiální NASA model roveru Curiosity.

O turné referuje i Technet : http://technet.idnes.cz/james-rice-cvs-/tec_vesmir.aspx?c=A130917_145500_tec_vesmir_kuz

 
20.9.2013 - 20:46 - 
"Na řadě je Mars"
Dnes proběhla v Hradci Králové pěkná přednáška Dr. Jamese Ricea, za velkého zájmu posluchačů, navštívil také hvězdárnu (Hradec Králové).


Výstava "Na řadě je Mars" je v městské knihovně Hradce Králové do pátku 27. září 2013!!!
Knihovna města Hradec Králové, Wonkova ul. 1262, nová budova, otevřena v pondělí,středu,čtvrtek od 8.00 do 18.00, v úterý od 12.00 do 18.00. Zítra v sobotu otevřeno od 8.00 do 12.00 hod.
 
21.9.2013 - 16:15 - 
Ještě k výstavě, byl jsem se podívat. Jde o menší výstavu umístěnou na 9-ti oboustranných panelech. Jde o velkoformátové snímky, textů není mnoho. Týká se roverů MER (Spirit a Opportunity) a MSL Curiosity.
Dá se vidět!
 
<<  2    3    4    5    6    7    8  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.183204 vteřiny.