Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  27    28    29    30    31    32    33  >>
Téma: MSL - Mars Science Laboratory / Curiosity
18.7.2012 - 15:45 - 
Myslím, že korekce dráhy nemohou (a nesmí) moc ovlivnit dobu přistání (Mars se točí a letí rychle a nepočká). V Landing Kitu je jasně napsáno, že signál o přistání se k Zemi dostane 6.8.2012 v 7:31 SELČ (5:31 UT). Samotné přistání ovšem fyzicky proběhne už v 7:17 SELČ, protože cca 14 minut trvá radiovému signálu cesta od Marsu k Zemi (cca 250 mil. km).

Ovšem osobně neočekávám od "přímého přenosu" přistání (v době od 6:00 do 8:00 SELČ) nic zázračného. Live video ze sondy to skoro určitě nebude a kdo ví, jestli vůbec bude k dispozici nějaká live datová telemetrie. Podle článku W.Harwooda na http://www.cbsnews.com/network/news/space/home/spacenews/files/msl_update.html pár minut před přistáním zapadne Země za místní obzor na Marsu, takže přímá radiová komunikace nebude možná. Live retranslaci telemetrie má zprostředkovat sonda Mars Odyssey, která ale v minulých týdnech parkrát neočekávaně přešla do "safe mode" ve kterém samzřejmě nezprostředkuje ani nezaznamená vůbec nic (doufejme, že 6.8.2012 bude Mars Odyssey OK). Na dohled v době přistání bude i sonda MRO, ale ta podle článku W.Harwooda může prý jen data zaznamenat a odvysílat na Zemi až za pár hodin (takže nic "live").

Podle mého názoru tedy můžeme během "live" přenosu na NASA TV očekávat jen záběry z řídicího střediska, počítačovou simulaci letu a snad i rychlé potvrzení "telemetrie" ve stylu "žije/nežije". Pak bude následovat klasický jásot a potlesk (v což doufám), nebo smutek a zklamání. Teprve později ten den se snad dočkáme nějakých obrázků a možná i zaznamenaného videa z přistávací kamery. Uvidíme.
 
18.7.2012 - 17:38 - 
z nsf:
- z pristátia nebude žiadne video - to najlepšie, čo bude, je sekvencia obrázkov pri 4 fps - a aj tá bude až nejakú dobu po pristátí (v dňoch) - toľko bude trvať, kým dôjdu všetky tie dáta na zem (to bolo ešte pred problémami s odyssey, tým sa to možno ešte predĺží)
- z pristátie nebude ani live telemetria (teda s oneskorením tých 14 min.) - v prvom slede dôjdu len potvrdzujúce kódy, že jednotlivé sekvencie pristátia sa uskutočnili úspešne (ja to info na nsf chápem tak, že telemetria budu odoslaná na zem až neskôr - keď bude až po pristátí)

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
19.7.2012 - 08:23 - 
Takže moje laická představa byla sci-fi,realita bude přesto zajímavá, reakce v řídím středisku na jednotlivé kroky je stejně zážitkem a doufejme že i bude alespoň obdobně jako při přistávání MERů.Dík.



 
19.7.2012 - 21:56 - 
Vypadá to, že nějaký nadšenec "jmknapp" z UMSF vytvořil pěknou (zrychlenou) animaci, jak asi uvídí sonda MRO přistávající sondu MSL/Curiosity. Je to na. Můžete si to doplnit i dříve zveřejněnou animací drah obou sond na.

Doufám, že podobné animace budou také součástí přenosu z přistání toho 6.8.2012 na NASA TV. Mohli by tam také ukázat záběry z vývoje, stavby a testování MSL/Curiosity. To by se mi líbilo a přenos z řídicího střediska by to oživilo. Ovšem NASA zatím tyto retrospektivní klipy moc do přímých přenosů nezařazovala. Uvidíme. Třeba s tím začnou víc právě u MSL/Curiosity.
 
20.7.2012 - 06:59 - 
citace:
V roce l965 byl prvmí snímek Marsu z Marineru -IV na Zemi
Přesně před 36 lety, 20. července 1976 11:53:06 UTC, přistál na Marsu, na místě Chryse Planitia, přistávací modul americké sondy Viking 1 o hmotnosti 1100 kg.




 
21.7.2012 - 03:53 - 
Věčná škoda, že se poté další americký výzkum Marsu na dvacet let zcela zastavil neb bylo potřeba financovat " levnou dopravu na LEO raketoplány" a stavbu " černé díry kosmonautiky". 
21.7.2012 - 13:27 - 
Nebylo to 20 let. Viking 2 fungoval do roku 1980, Mars Observer letěl k Marsu v roce 1992. V mezidobí letěla sonda Magellan k Venuši, drahá sonda Galileo k Jupiteru, teleskop Hubble, sonda Ulysses pro průzkum Slunce, 
22.7.2012 - 02:52 - 
Měl jsem na mysli kvalitativní pkrok ve zkoumání Marsu, Viking 2 sice fungoval do déle než měl, ale myslím že jeho program vyl vyčerpán brzy po landingu a poté byl něco jako meteorolgická stanice.Za pokrok po Vikingu bych považoval MERy v roce 198O, nebo MSL v roce 1985, nehledě na to, že prognózy po přistání Vikungů dokonce před rokem 1990 kladly nejen dovor vzorků z povchu, ale i pilotovaný let. 
22.7.2012 - 03:06 - 
MSL již jen 4,7 mil.km a necelých 16 dní letu od cíle ! 
22.7.2012 - 13:08 - 
citace:
z nsf:
- z pristátia nebude žiadne video - to najlepšie, čo bude, je sekvencia obrázkov pri 4 fps - a aj tá bude až nejakú dobu po pristátí (v dňoch) - toľko bude trvať, kým dôjdu všetky tie dáta na zem (to bolo ešte pred problémami s odyssey, tým sa to možno ešte predĺží)
První obrázky z kamery MARDI, které uvidíme, budou ty poslední zaznamenané, tedy podle LIFO - Last In First Out, plus na přeskáčku pár vybraných snímků z různých klíčových momentů EDL sekvence.
Kompletní video (cca 500 snímků), které budeme mít k dispoici za několik dní po přistání, bude poskládáno jen z náhledů s rozlišením 200 x 150 px.
Úplná sada snímků v plném rozlišení 1600 x 1200 px a z něj vytvořené HiRes video bude na Zemi až po několika týdnech. Prioritu budou mít vědecká data.

Úplně první snímky, které uvidíme, by ale měly být černobílé - zřejmě z kamer HazCam.

Edit:
Ještě doplním jednu zajímavost, kterou bychom na videu měli být schopni rozeznat: Kamera MARDI začne snímat cca 10 s před odhozením tepelného štítu. První co uvidíme bude pruh světla dopadající na bílý kalibrační terč na vnitřní černé straně štítu. Pak bude následovat let na padáku, provázený oscilacemi a vibracemi padáku - přece jen, poletíme stále ještě vysoce podzvukovou rychlostí. Po dostatečném zbrždění, ve výšce 2 km, se sestupový stupěň s roverem odpojí od backshell a začne padat volným pádem (motory MLE v té chvíli běží jen na 2%). Po 2 s motory naběhnou na plný výkon a sonda provede "úhybný manévr" - ostře se nakloní stranou od původní trajektorie letu a vyrovná se znovu až po několika sto metrech. Tímto způsobem se má zabránit jakémukoli dalšímu kontaktu s backshell a padákem.

citace:
- z pristátie nebude ani live telemetria (teda s oneskorením tých 14 min.) - v prvom slede dôjdu len potvrdzujúce kódy, že jednotlivé sekvencie pristátia sa uskutočnili úspešne (ja to info na nsf chápem tak, že telemetria budu odoslaná na zem až neskôr - keď bude až po pristátí)
Jen doplním, že těch "kódů", nebo jak JPL nazývá "tónů" je k dispozici celkem 256. V podstatě se jedná o skokové změny frekvence jednoduchého signálu na různé úrovně. Pro každou událost během EDL (otevření padáku, odhození štítu, atd) jsou stanoveny dvě různé frekvence (tóny) které udávají, zda daný krok proběhl v pořádku, nebo nikoli.
Tyto tóny by měla v reálném čase retranslovat Mars Odyssey; tedy pokud bude na svém místě a po celou dobu EDL. Pokud ne, přistání proběhne i tak; veškerá telemetrie bude zaznamenána do paměti MRO a odvysílána k Zemi o pár hodin později.

....
13.7. bylo ukončeno měření radiace během přeletu přístrojem RAD. Znovu ho zapnou až po přistání během kontroly stavu všech přístrojů roveru.
20.7. byl s jednodenním předstihem oproti plánu dokončen plánovaný reset hlavního i záložního počítače Curiosity (RCE-A a RCE-B) do defoltního stavu a byla do nich nahrána poslední aktualizovaná sada dat pro EDL a operace po přistání. [Upraveno 22.7.2012 pospa]
 
22.7.2012 - 15:03 - 
citace:
z nsf:
- z pristátia nebude žiadne video - to najlepšie, čo bude, je sekvencia obrázkov pri 4 fps...


K tomu co napsal Mirek Pospíšil bych ještě dodal, že rychlost snímání je 4,5 fps, což není mnoho ve srovnání s běžnou videokamerou (25 či 30 fps), ale pro účel zaznamenání sestupu by to mělo být dostatečné a dokonce by neměl být žádný problém to později interpolovat na oněch 25 či 30 fps (nezrychleně).
 
22.7.2012 - 23:43 - 
Ty "tony" budou zaznamenavat i pozemske prijimace (i radioteleskopy) s parabolou minimalne 45m.

Prenos UHF dat na Zem nefunguje, musel zvysit vykon na 600W, aby sel prenos minimalnim bitrate. Takze se pouzivaji ty tony v modulaci MFSK, ktere lze jednoduseji vyhodnotit.
Je to stejne jako u telegrafie CW a fone SSB/FM.
Pri fone radiovem spojeni je treba na prijimaci silnejsi signal nez pri CW. Z HAM praxe... CW je nejslabsi signal, ktery lze jeste detekovat. A ty tony jsou CW telegrafii velmi podobne, proste to generuje nosnou na kmitoctu bez vkodovane informace.
Proto 100m radioteleskop mohl zachytit tony z Titanu behem pristavani pouzdra z Huygens.

Je to podobne tomuto:



Mit 35m parabolu, tak bych poslouchal.

 
23.7.2012 - 22:58 - 
ďalšie video o msl:



tentokrát nahovorené willom wheatonom

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
24.7.2012 - 00:11 - 
Emily Lakdawalla napsala článek o tom, kdy se můžeme těšit na první snímky z MSL - http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/07231608-curiosity-first-images.html. 
24.7.2012 - 06:20 - 
13 dní do přistání, 4 mil.km od Marsu 233 mil.km od Země, přibližování se vrátilo na domovskou stránku MSL. 
24.7.2012 - 09:49 - 
citace:
Emily Lakdawalla napsala článek o tom, kdy se můžeme těšit na první snímky z MSL
Ve stručnosti:
Kdy budou první fotky? - Příjde na to.

- Buď uvidíme první čb náhled 128 x 128 px z přední Hazcam už pár minut po přistání, pokud se podaří Mars Oddysey je zachytit už při prvním průletu / komunikační seanci s Curiosity.
- Jinak si počkáme 2,5 hodiny na další průlet, kdy by mohly projít komprimované snímky 1024 x 1024, také čb z Hazcam.
- Když ani to nevyjde, dočkáme se obrázků až další sol 1 (den přistání bude sol 0), kdy by měly přijít obrázky z předchozího solu, tedy z Hazcam a barevné z MARDI.

Který scénář nakonec proběhne se v této chvíli říct nedá. Oficiální informace mluví samozřejmě opatrně, ale MSL nás může příjemně překvapit stejně jako Spirit a Oppy před osmi lety.
 
24.7.2012 - 12:48 - 
Na snímcích po přistání stejně nic " nového" nebude, zajímavější z inženýrského hlediska budou snímky, příp. videa z přistávací fáze, nebo snímky z družic tuto fázi zachycující. Tyto snímky, jak objasněno v předchozích příspěvcích, budou až následně v horizontu několika dní po přistání 
24.7.2012 - 13:05 - 
citace:
Na snímcích po přistání stejně nic " nového" nebude ...
No, když to vezmeme doslovně, tak se s tím moc souhlasit nedá - "nová" sonda (za 2,5 mil USD) přistane do "nového" místa (velmi pečlivě vybraného) na cizí planetě. Dvakrát něco "nového".
Navíc první snímek(-y) technikům i vědcům řeknou, alespoň rámcově, jak přistání dopadlo - stojíme na rovině, na šikmém svahu uvnitř malého kráteru, jedním kolem na balvanu, atd. atd (descent stage se bezpečně odělil a nesmýkal rover za sebou)...
První zachycený snímek bude také solidním důkazem technického stavu roveru po dosednutí - kamera, počítač, vysílač, anténa, atd. vše přežilo a funguje OK.

Samozřejmě, další obrázky a údaje přinesou mnohem více a kvalitnějších informací, ale myslím si, že na první snímek budou čekat všichni jako na trní.
Včetně nás.
 
24.7.2012 - 13:29 - 
citace:
... zajímavější z inženýrského hlediska budou snímky, příp. videa z přistávací fáze...
Ani ne tak pro inženýry, jako pro vědce.
Kamera MARDI má primárně za úkol poskytnout obraz okolního terénu roveru v místě jeho přistání, což má 1) umožnit velmi rychlou identifikaci přesného místa přistání a 2) poskytnout geologům první detailní podklad pro plánování vědeckých operací v nejbližších týdnech po přistání. Očekává se, že na základě snímků z MARDI by šel sestavit detailní DEM (Digital Elevation Model) okolního terénu.

Snímky z MARDI budou pro inženýry až jako sekundární produkt - pomocí nich budou kontrolovat přesnost určování polohy a rychlosti při sestupu pomocí inerciální navigační jednotky IMU a sestupového radaru. Výsledky umožní zpřesnit budoucí algoritmy pro autonomní přistání.
 
24.7.2012 - 16:04 - 
Měl jsem na mysli, že na Zemi jsou už snímky povrchu Marsu ze šesti různých míst a zobrazují bezútěšnou bezvodou poušť s vyjímkou jinovatky PL. Samozřejmě, že první snímky potvrdí či nepotvrdí úspěšnost inženýrského řešení nejen roveru i celé sondy, ale zejména nového kombinovaného způsobu přistání, který ve svém důsledku láme hmotnostní limity sond používajích padáky, tímto novým způsobem lze na Mars dopravit " měkce" a to měkce v pravém slova smyslu jakkoli hmotné těleso. 
24.7.2012 - 16:31 - 
jakkoli zase nie, pri vyssich hmotnostiach sa vdaka riedkej atmosfere dostavame az k absurdne velkym tepelnym stitom, padaky tiez nemozno zvacsovat donekonecna, atd.

Dalsi narast hmotnosti nakladu na mars bude pravdepodobne spojeny s nafukovacimi stitmi. Mensi ucinok padaku bude vyzadovat viac paliva na motoricke dobrzdenie.

Neviem ci by sa tento problem nedal riesit klzavejsim tvarom navratoveho telesa, ktore by mohlo v riedkej atmosfere klzat a brzdit dlhsie. Viem ze MSL bude aktivne navadzana, ale neviem ako velmi dokaze jej vztlak predlzit dobu brzdenia.
 
24.7.2012 - 19:21 - 
Řídká atmosféra na Marsu znamená, alespoň tak to chápu, jako kdyby příkladně měl raketoplán letiště ve výšce 35 km nad mořem,to by asi těžko hladce dosedl. 
24.7.2012 - 19:34 - 
nemal som na mysli pristavanie ako raketoplan, skor brzdenie ako raketoplan, t.j. esicka v atmosfere a vytracanie rychlosti. Nasledne po vybrzdeni sa moze pristavat motoricky aka MSL. 
24.7.2012 - 22:16 - 
Padákový systém MSL sa má otvárať vo výške ~11 km, pri rýchlosti ~405m/s (lokálne číslo Mach okolo 1,5).
Z toho vyplýva, že ďalšie aerodynamické brzdenie tepelným štítom o priemere 4,5 metra a s prierezovým zaťažením okolo 207kg/m^2 je už neefektívne - nevedie k ďalšiemu výraznému poklesu rýchlosti - zrejme sa dosiahne stabilizovaná rýchlosť voľného pádu pri danom tvare (= aerodynamickom odpore) a prierezovom zaťažení, ktorá sa mení (klesá) už len so stúpajúcou hustotou atmosféry (ale tento rozdiel je vo výške ekvivalentnej výške 50km a 35km nad Zemou malý). Dobre to vidno na činnosti padákového systému - počas prvých 24 sekúnd jeho činnosti klesne rýchlosť MSL zo 405m/s na 125m/s vo výške ~8km, teda o 280m/s. Za ďalších 86 sekúnd o 45m/s na 80m/s vo výške ~1,6km.
Dá sa tiež odvodiť, že na udržanie vztlaku na krídle s daným plošným (=prierezovým) zaťažením, a teda na udržanie ovládateľnosti, musí byť dopredná rýchlosť väčšia ako stabilizovaná rýchlosť voľného pádu.

V prípade pristátia na Marse by teda "raketoplán" musel prechádzať z aerodynamického na motorický zostup pri vyššej rýchlosti, než je rýchlosť MSL na začiatku činnosti padákového systému (405m/s, lokálne Mach ~1,5). A to tiež znamená, že by musel niesť pomerne veľké zásoby paliva.

Aktívne riadenie počas zostupu má za úlohu znížiť maximálne preťaženia a maximálne tepelné namáhanie štítu tým, že oblasť maximálnej decelerácie roztiahne na dlhšiu letovú dráhu a teda aj na dlhší čas.
[Upraveno 24.7.2012 Alchymista]
 
25.7.2012 - 07:04 - 
odyssey bola posunuta na miesto, aby mohla preposielat signal z msl

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
25.7.2012 - 08:53 - 
citace:
odyssey bola posunuta na miesto, aby mohla preposielat signal z msl
Good job, boys !

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2012-218
 
25.7.2012 - 09:15 - 
V posledních dnech došlo ke překonfiguraci dvou IMU (inerciálních jednotek) z přeletového režimu do stavu pro EDL.
Také došlo k nabití dvou Li-ion baterií Curiosity na 100% kapacity. Během přeletu byly udržovány na 70%.
 
25.7.2012 - 17:02 - 
podporu pre pristátie (preposielanie dát) bude robiť aj európsky mars express + európska dsn estrack bude tiež pripravená v prípade potreby:
http://www.esa.int/esaCP/SEMJBLPXV4H_index_0.html

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
25.7.2012 - 17:06 - 
citace:
podporu pre pristátie (preposielanie dát) bude robiť aj európsky mars express + európska dsn estrack bude tiež pripravená v prípade potreby:
http://www.esa.int/esaCP/SEMJBLPXV4H_index_0.html



Na cely manevr jsem zvedavy. Na obrazku i animace na youtube vypada uzasne. Jestli to klapne, skladam poklonu.
 
26.7.2012 - 17:10 - 
Mám dojem, že se už sonda pohybuje v gravitačním poli Marsu, tedy po ´parabole s ohniskem ve středu Marsu a že fáze přeletu mezi planetami skončila. 
<<  27    28    29    30    31    32    33  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.134719 vteřiny.