Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5    6    7  >>
Téma: Družice czCube
06.11.2012 - 15:44 - 
citace:
Zakadni konstrukce zdroje byla overena a postupne vylepsovana ve zdroji, ktery se prodava pro zabezpecovaci techniku jako PS-07 DUO. Jde o dvojity zdroj, kde je pouzita konstrukce puvodne navrzena pro czCube. Do ted bylo vyrobeno pres 800 zdroju tohoto typu (celkem jiz 1000 zdroju PS-006 DUO a PS-07 DUO).
No vida, to je další milý pohrobek projektu czCube
 
06.11.2012 - 16:35 - 
citace:
citace:
Co se tyce palubni GPSky na palube druzice, tak mam od Matjaze schema a soft do Xilinxu, kde prijimac nema omezeni vysky a rychlosti, jen to neni tolik presne, je to s presnosti asi na 14km.
Coz na CubeSat bohate staci.
Matjaz to nechce moc davat z ruky, uz mu vyhrozovali z COCOMu. Takze jen osobne znamym a to jen z NATO statu Evropy.




toto asi bude mať pre akýkoľvek projekt doslova cenu zlata.. (môj laický odhad)
takže pán Aleš Holub.. mal by ste urýchlene, zvolať nejaký "koncil" vášho týmu okolo czCube (kuť železo za horúca), a všetko čo tu zaznelo, si tam pekne prebrať medzi sebov.. aj tú prípadnú spoluprácu s "neamatérskymi" skupinami

čo sa týka prípadného odkladu tetheru a solárnej plachty, tak predpokladám že, tá prvá amatérska družica, nemá byť zároveň aj posledná.. pročež tieto projekty by sa mali dokončiť, s predpokladom že chcete tých satelitov poslať hore viac v nejakom programe

povedal ste, že členovia vášho týmu neustále "hudrovali", že by to "chcelo niečo naviac"
tak im povedzte "tu máte to vaše naviac"


Starsi verze amaterskeho prijimace GPS/Glonass.
http://www.s5tech.net/s53mv/navsats/theory.html
V soucasnosti to je na jedinem tistaku 8x9cm, 6 vrstev oboustranne soucastky. Jsou tam DDS/SDR obvody s A/D a dva DDS obvody. K tomu 2 Xilinx FPGA. Ridi to MC 68332 (byl v telefonu Motorola d160, Vecko, pocitac Atari/Commodore Amiga atd...).
Flash 29lc160 (2MB.bin soubor) a k tomu 24c512 jako EEPROM.
Delal to prave pro Slovinsky CubeSat, aby tam byla palubni navigacni jednotka.




[Upraveno 06.11.2012 -=RYS=-]
 
06.11.2012 - 16:43 - 
Dal jsem echo na OK2KKW a uz dali na hlavni web aktuality.
http://cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=2185
http://www.ok2kkw.com/next/oscar1961.htm
http://www.czcube.org/cs/aktuality/index.html
http://www.amsat.org/amsat-new/satellites/satInfo.php?satID=9&retURL=/satellites/status.php


Na titulni strance http://www.ok2kkw.com/index1.html je:
Jak začít s družicovým provozem se dozvíte zde. Historie prvních družic OSCAR. Český projekt družice czCube.




 
07.11.2012 - 00:11 - 
zaujímavý príbeh "telekomunikačné družice z garáže"
http://www.amsat.org/amsat-new/AboutAmsat/amsat_history.php

prvá ich družica letela necelé štyri roky po sputniku
srandovné je, že AMSAT pri konštrukcii satelitu oscar III, v podstate "súťažil" o prvenstvo vo vypustení telekomunikačného satelitu transpondéra, s komerčnou firmou
oscar III 1965
http://www.amsat.org/amsat-new/satellites/satInfo.php?satID=26
telstar I 1960
http://en.wikipedia.org/wiki/Telstar
 
07.11.2012 - 15:59 - 
hm..
musím sem napísať, čo som napísal aj SOSA
mlčaním ešte nespropagoval nikto a nič
 
07.11.2012 - 18:30 - 
akurát ma s toho ticha, napadajú otázky, či czcube ešte existuje ako nejaká skupina ľudí, a či to nie je zlé až tak, že treba začať nanovo?
najnebezpečnejší spôsob mlčania, je mlčanie o problémoch..
potom s nimi už totiž zaručene nikto nepohne [Upraveno 07.11.2012 alamo]
 
07.11.2012 - 22:14 - 
Alamo ano, czCube je ve stavu, že musí začít prakticky znovu. Předpokládal jsem, že ze zdejší diskuze je to jasné.

Pokud nemám co říci, tak mlčím. Nejprve musím probrat a pochopit všechno, co sem napsal RYS. Opravdu jsme v minulosti czCube byli v kontaktu s řadou radioamatérů a odborníků (včetně pana Kasala z Brna i s lidmi ze ZČU) ale hlubší spolupráce prostě nenastala. Zkusím to znovu, ale musím najít jiný způsob, než ten, který předtím nefungoval. Spolehlivý "recept na úspěch" jsem ještě nenašel (něco zkouším, ale zatím s nejistým výsledkem).

Prakticky všechny problémy czCube jsem tu už popsal. Nemám co dodat.
 
07.11.2012 - 22:48 - 
tak nejak som sa do poslednej chvíle snažil, všetko to ignorovať, a dúfať že to tak nie je..
takže od znovu..
boli by ste ochotný zapojiť aj človeka ako som ja?
ja nie som rádioamatér, a asi jediné čím som schopný prispieť je rýpanie sa na internete.. a kibicovanie do všetkého..
ostatne kedysi tu o tom reč bola, ale vtedy ste tvrdili že taký človek má cenu akurát na začiatku niečoho takéhoto, keď je treba "strieľať nápady" od pása..
ale akosi.. na začiatku ste doteraz.. takže?

hm.. ale stačí naznačiť, a som schopný, len sa dívať, a obmedziť sa na pravidelné platenie členského príspevku (to asi tiež budete potrebovať.. a asi celú haldu takých členov..)
 
07.11.2012 - 23:49 - 
Ja jsem ten projek jeste neodpiskal. Jen jsem dal projekt zdroje do hybernace. Co by se asi melo udelat a co mi v puvodnim projektu chybelo. Zacal bych definovanim projektu. V puvodnim projektu se jelo na nekolik konceptu a vubec nebylo jasne co ma byt cil. Kazdy "tym" neco skousel ale nikdo nevedel kolik energie, jak velke rozmery a co bude celkova druzice delat.
Takze udelal bych toto:
1) Definovat cil mise.
2) Definovat rozmery druzice a jenotlivych modulu
3) Definovat propojeni (jak budou moduly mezi sebou fyzicky spojeny - typy konektoru]
4) Definovat zpusob komunikace mezi moduly a komunikaci se Zemi.
5) Definovat komunikacni protokol mezi moduly a se Zemi
6) Tymy vyroby funkcni moduly druzice a pozemniho rizeni
7) Sestavy se funkcni maketa druzice
8) Provedou se testy a upravy SW a HW
9) Postavi se letovy exemplar
10) Vypusti se letovy exemplar
A u vsech bodu je potreba definovat kdo je udela a do kdy. A dale to musi nekdo koordinovat. Koordinace neni o demokracii ale o tom ze nekdo musi vybrat z navrhovanych reseni a rict tento tym navrhne protokol komunikace a bude se komunikovat po takoveto sbernici, tento tym udela zdroj a bude mit tyto parametry, tento tym udela radio a bude komunikovat v techto pasmech, tento tym udela modul orientace....atd
 
07.11.2012 - 23:57 - 
A samozrejme je potreba tento muj navrh zrevidovat a upravit podle potreby. A hlavne zjistit kdo a co je k dispozici. 
08.11.2012 - 11:09 - 
citace:
martalien2: Zacal bych definovanim projektu. V puvodnim projektu se jelo na nekolik konceptu a vubec nebylo jasne co ma byt cil. Kazdy "tym" neco skousel ale nikdo nevedel kolik energie, jak velke rozmery a co bude celkova druzice delat.
Souhlasím s tím, že projekt czCube je třeba redefinovat. Návrh postupných bodů je OK a v podstatě odpovídá i postupu projektu czCube.

Původní definice projektu ale existovala už od roku 2006 a obsahuje prakticky vše (včetně hmotnostních, rozměrových a energetických limitů pro jednotlivé moduly), až do bodu 5) ... viz. http://www.czcube.org/cs/dokumenty/zadani.html a http://www.czcube.org/docs/File/czCube_info_cz.pdf .

Na bodu 6) (výroba modulů) jsme se ale zasekli a k bodu 7) (funkční maketa družice) jsme se už nikdy nedostali. Zvolený přístup k vývoji modulů (všechno od píky a s vysokými nároky na vlastnosti a kvalitu) byl zřejmě nad síly členů týmu. Moje koordinace byla určitě také špatná. Od začátku tvrdím, že se na to nehodím, ale je málo zájemců o tuto "funkci". Na čas si koordinaci vyzkoušel i David H. a díky tomu máme funkční pozemní stanici. K dotažení práce na modulech pro družici ale ani Davidova koordinace nestačila, protože v současné době vlastně není koho koordinovat (členové týmu nemají čas a jsou většinou neaktivní).

Takže ano, pojďme znovu nadefinovat projekt a pak vytvořit nový tým nebo obnovit aktivitu stávajícího týmu. Existuje i pár rozpracovaných prototypů modulů.

---------------------------------
Po zkušenostech z projektu czCube jsem se osobně rozhodl vyzkoušet ještě alternativní přístup, spočívající v minimalizaci potřebného času a dovedností stavitelů družice. V podstatě se pokouším sestavit univerzální družicovou platformu z komerčně dostupných "hobby" modulů. Proto tento projekt pracovně nazývám HobbySat (kluci z týmu czCube s tímto přístupem nesouhlasí, takže je to jen moje soukromá aktivita). Už jsem vybral a koupil pár podle mne použitelných modulů (Arduino Nano, 9DOF IMU, DS1307 RTC, radiomodul RFM12BP, ...). Teď to dávám dohromady a zkouším, jak to vzájemně spolupracuje a co to dokáže. Vypadá to docela nadějně, ale postupuju pomalu (podle svých možností). Až budu znát výsledky, tak je zde určitě zveřejním.
 
08.11.2012 - 11:22 - 
citace:
alamo: boli by ste ochotný zapojiť aj človeka ako som ja?
ja nie som rádioamatér, a asi jediné čím som schopný prispieť je rýpanie sa na internete.. a kibicovanie do všetkého..
Alamo, jak už jsem napsal, zasekli jsme se hlavně na praktické realizaci modulů. Pokud si myslíš, že kibicováním k té realizaci přispěješ, tak klidně pokračuj. Osobně ale spíš potřebuju, aby někdo něco udělal sám, než aby mi radil, co a jak mám dělat já (i to se občas hodí, ale řadu věcí prostě neumím a řadu zase nechci dělat).
 
08.11.2012 - 12:00 - 
Souhlasím s Alešem, jeho popis situace je dobrý a výstižný.

Situace je prostě taková, že se nedostává lidí k "realizaci".

Obecně řečeno, lidí, kteří perfektně a přesně vědí, co a jak by se mělo udělat (ale sami nejsou ochotni nebo schopni něco odpracovat), jsme za dobu našeho snažení zažili dost. To je také důvod, proč je řada z nás už trochu alergických na "hraběcí rady". Je potřeba práce, ne jalové řeči.

Nezdá se to, ale i propagace, prezentace a oslovování a vyjednávání s novými lidmi je poměrně hodně práce, kterou musí někdo udělat.

Osobně si vzpomínám, jak jsem byl zde na tomto fóru okřiknut, když jsem žádal o pomoc s projektem. Zdá se mi, že projekt by měl nadbytek otců (kteří trochu přispěli při jeho početí), ale zoufale málo matek (které by ho v bolestech porodily a vypiplaly).

Na druhou stranu, po stávajících členech by asi nebylo poctivé chtít další "oběti". Všichni už jsme do projektu věnovali hodně času (a také osobních prostředků!) - každé nadšení má vždy své reálné meze. Problematika i malé družice je natolik rozsáhlá a komplikovaná (zdroj, ADCS, kamera, komunikace, rádio ...), že se zdá nad síly takto malého amatérského týmu. Ve 4-5 lidech opravdu zázraky čekat nelze, pokud množství času a chuti, které lidé typicky mají, je v nejlepším případě v řádu jednotek hodin týdně až měsíčně - nic si nenalhávejme.

Detaily by bylo možné rozebírat dlouho, ale věřte, že kdo k tomu opravdu "nepřičichne" a nezkusí si to, neumí si ani představit, co to všechno obnáší.

S odstupem vidím (kromě varianty univerzitního zázemí) snad šanci pojmout projekt více komerčně a za práci prostě platit, například formou smluv o dílo. Problém je, že aby to bylo konkurenceschopné, potřebné finanční zdroje by musely být opravdu značné. A žádný Musk se v této republice ještě neobjevil.

Druhá varianta je projekt zjednodušit ad absurdum, rezignovat na hodnotné součásti a slepit "něco nějak" - jak to opakovaně propaguje např. profesor Twiggs. Pak si ale musíme položit otázku, zda to za to stojí, zda má vůbec smysl pokusit se něco vypustit jen pro samotný fakt vypuštění. Osobně si myslím, že nemá.
 
08.11.2012 - 16:13 - 
citace:


Původní definice projektu ale existovala už od roku 2006 a obsahuje prakticky vše (včetně hmotnostních, rozměrových a energetických limitů pro jednotlivé moduly), až do bodu 5) ... viz. http://www.czcube.org/cs/dokumenty/zadani.html a http://www.czcube.org/docs/File/czCube_info_cz.pdf .


Tak toto se ke me nikdy nedoneslo... A ptal sem se. Asi chyba v komunikaci...
 
08.11.2012 - 16:23 - 
Ale porad tam nemohu najit rozmery desek elektroniky - jaky tvar, kde bude uchyceni, kde a jaky koneektor. Pak se da navrhnout zdroj a testovat. Ja sem postavil zdroj (jeho vykonovou cast) na zkusebni desce ale tam jsou uplne jine tepelne pomery nez na desce konkretnich rozmeru. A ty rozmery a typ konektoru a ktery pin bude mit jaky ucel je nutne definovat. A to sem nikde nenasel. Ja vim, ze to vypada jako prilis konkretni vec na zacatek projektu ale bez toho nemuzu modul nikomu predat na testovani. S temito rozmery muze kdokoliv pripojit modul na testovaci konektor a provest test a pak propojeni jednotlivych modulu a zmerit otepleni a jine parametry. 
08.11.2012 - 16:29 - 
Já se stejně vrátim k mé původní poznámce o penězích.

Opravdu je potřeba sehnat nějakého pana "peníze". Někoho kdo vám řekne:
Pokud uděláte tím projektem reklamu mé firmě (např nějaké radiotelekomunikační) tak vám na účet vašeho občanského sdružení položím dvakrát 0,5MKč a vy si za první půlku postavíte družici a za druhou půlku jí vypustíte. Pokud to nestihnete do dvou let tak mi tu druhou vrátíte celou a z té první co vám zbylo.
Nebudu vám do toho kecat jen mne uvedete jako hlavního partnera a prostě mi uděláte reklamu jak jen to půjde.

V okamžiku kdy se sežene "pan peníze", tak věřím, že motivace lidí se bambilionkrát zlepší. proč bych se měl podílet na projektu o kterém netuším zda na konci bude vůbec cash na vypuštění...
 
08.11.2012 - 16:53 - 
citace:
proč bych se měl podílet na projektu o kterém netuším zda na konci bude vůbec cash na vypuštění...


na druhou stranu. Pokud bude alespon funkcni model, tak se sponzor da sehnat mnohem snadneji, protoze uz vi ze na to mame...
 
08.11.2012 - 17:34 - 
citace:
na druhou stranu. Pokud bude alespon funkcni model, tak se sponzor da sehnat mnohem snadneji, protoze uz vi ze na to mame...
Přesně takto jsme uvažovali při definici projektu czCube. Nejprve "za svoje" postavit funkční model družice a teprve pak oslovit možné sponzory na stavbu letového kusu a jeho vypuštění. Při prvním pokusu si nikdy nemůžeme být zcela jisti, že to dokážeme postavit. Za takové situace přijmout předem od kohokoliv větší částku peněz by prostě bylo přinejmenším nečestné.

Jinak ještě k rozměrům DPS a ke konektorům. Základní rozměr DPS jsme si později určili na 8x8cm, ale na konektorech jsme se nedohodli. Nepovažovali jsme to za úplně nezbytné a také nikdo z týmu nebyl tak zkušený, aby mohl jednoznačně doporučit určitý konkrétní typ. Tohle je typický příklad situace, kdy nemá smysl žádat "zadání", ale místo toho navrhnout a obhájit svoje řešení. Jaké konektory tedy doporučujete?

V základním designu czCube byl zdroj hlavním (klíčovým) modulem, na který měly být napojeny všechny zbývající moduly (vždy minimálně přes pin napájení [+5V], KOMBUS a zem [GND]). Zdroj měl jako jediný právo a možnost vypnout napájení kterémukoliv z ostatních modulů. Proto byly kladeny značné požadavky na spolehlivost zdroje a nikdy jsme neměli fyzicky na stole žádný zdroj, který by vyhovoval a fungoval.

U DPS byl (a je) problém ještě v tom, že nikdo z týmu si nebyl jist, jak velkou plochu DPS jeho modul reálně zabere. Kvůli úspoře místa jsem doufal, že několik modulů dostaneme na jednu DPS 8x8cm. Dalším problémem bylo to, že prakticky nikdo svůj modul nerozchodil do kompletní testovatelné verze ani na té zkušební desce (snad kromě Davidova modulu kamery).
 
08.11.2012 - 20:05 - 
citace:
citace:
Zakadni konstrukce zdroje byla overena a postupne vylepsovana ve zdroji, ktery se prodava pro zabezpecovaci techniku jako PS-07 DUO. Jde o dvojity zdroj, kde je pouzita konstrukce puvodne navrzena pro czCube. Do ted bylo vyrobeno pres 800 zdroju tohoto typu (celkem jiz 1000 zdroju PS-006 DUO a PS-07 DUO).
No vida, to je další milý pohrobek projektu czCube


Davat spinanej zdroj do nechraneneho CubeSatu je duvod, proc uz 3 Cubesaty se spinanyma stablikama palubniho napeti vzdy odeslo.
Co se tyce 1/4 panelu seriove za sebou, aby to davalo alespon 7V je dobre dat klasiku v TO220 78S05, pripadne LE33M pokud mate vsechny veci v systemu 3.3V a to vcetne palubniho radia (i takovej prevadec neni problem udelat, proto maji moderni male rucni TRXy na LiIon AKU napeti 3.7Vdc a jsou delany na 2.9V vcetna PA tranzistoru).

Opravdu by bylo nejlepsi 78S05 nebo neco jako LE33M (78M03) coz je v SMD verzi a taky to staci, palubni CPU Linux ARM7 atd.. se da sehnat pro verzi 3.3V a pak je jednodussi udelat fotovoltaiku.

Poucte se z jinych projektu, idelni jsou 2 nezavisle panely co udelaj vstupni napeti pro stablik. K tomu antiparalelni Shotkyho diody, aby se to automaticky prehodilo z palubnich AKU na "jen" fotovoltaiku v pripade poruchy nebo konce zivotnosti fotovoltaiky.
Cim jednodussi reseni, tim mene nachylnejsi na odejeti zarizeni.

Pamatuji kdyz jsem delal vyvoj FSO , tak po me chteli ISP, aby to melo IP a web stranku nebo SSH/telnet, aby se dal dohrat fw, flashova a flashovat a flashovat a hrati s cfg a eeprom a pod..., nakonec jsem to udelal bez tohoto, protoze to nebylo treba PIC/Atmel mel odladeny fw absoultne nejlepe a neni treba upgradovat.
Vsichni ISP chteli hracickovani s flashovanim a klikanim v menu, ale FSO pojitko toto nepotrebuje, je to drzak. Nasmeruje se, utahne se srouby a pak 10 let funguje bez sahani na pojitko. To neni zadna Wifina a O2 po me chtela, aby to bylo presne takove, jen chteli telco napajeni, tedy -48Vdc/GND.

Ceska televize po me chtela interface ATM kvuli zivym prenosum z prenosoveho vozu.

Nevim, proc vsichni "Linuxari" chteji, aby to umelo flashovat a hracickovat v menu.

Kdyz jsem delal pro T-Mobila jako sef sitemaster severnich Cech, tak na sajtech byla technologie Siemens a Motorola.
Motorola nemela tolik hracickovani v menu ze servisniho softu. Siemens mel moznost hromady nastaveni a hracickovani pres servisni soft.
A hadejte co byl drzak. Ano... Motorola, ta si s menu atd. moc nevyhrala (pamatujete na mobily MOtorola?), ale za to to byli drzaky po strance hw. BTSky to same, byli to drzaky, sneslo to i odpojeni koaxu od anteny, kdezto Siemens odhazel vecne veku, porad jen servis Siemensu (mam na mysli BTSky ne mobily i kdyz...).

Zkratka pokud je ve schematu mene soucastek a je to celkove zapojeni jednodussi, tak je to lepsi. Snimace napeti pred/za prvkem muze byt, ale jen jako "pasivni" kontrolni snimace, ne aktivni programovatelne stabliky a vse rizene uCPU. Palubni zakladni elektronika napajeni, TRX by melo fungovat bez zasahu jako "jistota". Palubni vedecke experimenty jsou neco jineho, kdyz ty odejdou, tak se nic nedeje. Klicove je, ze bezi napajeni a TRX, protoze primarne ma CubeSat fachat pro "HAMy" a Skoly jako presentace a propagace. Pokud sekundarne bude palubni snimac radiace nebo kamera haprovat, nic se nedeje.
Mimochodem tu kameru zivej obrazek muzete odesilat pomoci D-SSTV v jednom z tech 7-dmi radiokanalu na 10m bandu downlink v automatice UDP.
Vyzkousejte si to sami: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM_digital_voice/HAM-DRM.zip Zdrojove kody pro nejaky uCPU kvuli HAM-DRM je k dispozici.
Takze nejaky PIC/Atmel/ARM pripojenej ke kamere by prevedl obraz do zvuku a pomoci 3 autobin souboru by tech 120kb.jpg odeslal behem 2 minut.

Vsak si to odzkousejte sami. Proto davam ten link.
Stahnete si vse a odzkousejte:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM_digital_voice/


Jak se v helpu toho softu DIGTRX pise:
... and Bob K9SQL for Cygwin compilation. ...
A Cygwin znamena mikroCPU ala Atmel, Intel, PIC, ARM apod...
Takze staci ARM7 s integralni zvukovou kartou a pripojit ji do vystupniho IF modulatoru (krystalovej oscilator na vystupu se injektazi smicha s vystupnich 25kHz na poslednich 3kHz...HAM DRM potrebuje 2.3kHz a na 2.9kHz by byl ten normalni majak, pripadne na 2.8kHz by byl BPSK datovej majak, kterej by automaticky samocinne ohlasoval stav palubi elektroniky a elektriky bez zasahu sysopa...vyhoda, kazdej HAM/skola/jednotlive co by to zaslechl a vycenichal, ze je v haji treba nejaka dioda by pres email zaslal report s danym zaznamem co prijmul a z toho by slo vyvodit co se stalo a co by slo delat dalkovym pristupem).

Taky doporucuji umistit 2 permanentni magnety na urcita mista, aby CubeSat byl trvale nasmerovat tak, aby anteny dobre pokryvaly povrch pod satem.

Jinak Bob Poortinga z Bloomington, Indiana K9SQL (k9sql@k9sql.us) zcela rad poradi a pomuze treba s programovanim:
http://www.oocities.org/k9sql/
Platny volaci znak Boba: http://wireless2.fcc.gov/UlsApp/UlsSearch/license.jsp?licKey=2508416

A treba muj: http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavaci-databaze/databaze-pridelenych-radiovych-kmitoctu-podle-vydanych-pridelu-a-individualnich-opravneni.html?trideni=TCS_CALL&smer=ASC&stranka=1&prohledat=FILTROVAT&f_call=OK1MJO&f_rozhod=&f_valid=&pageid=&action=amateri

http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavaci-databaze/databaze-pridelenych-radiovych-kmitoctu-podle-vydanych-pridelu-a-individualnich-opravneni.html?action=amateri

[Upraveno 08.11.2012 -=RYS=-]
 
08.11.2012 - 20:22 - 
citace:
Opravdu jsme v minulosti czCube byli v kontaktu s řadou radioamatérů a odborníků (včetně pana Kasala z Brna i s lidmi ze ZČU) ale hlubší spolupráce prostě nenastala.


Alesi, kdyz by jste HAMum rekli, ze primarni budou HAM aplikace jako prevadec + APRS a sekundarne vedecky naklad, tak by se velmi pravepodobne zachovali jinak.

 
08.11.2012 - 20:31 - 
citace:
A samozrejme je potreba tento muj navrh zrevidovat a upravit podle potreby. A hlavne zjistit kdo a co je k dispozici.


A hlavne neobjevovat znovu kolo, ale pouzit protokoly, ktere uz jsou.
Tedy:
radio: SSB-PSK majak/fone prevadec // FM-APRS oboustranna data a vzdalene ovladani

palubni sit: IIC nebo RS485

palubni protokol: ModBus, ProfiBus, SDS, RDS92, Hayes atd...


Neobjevovat kolo je klicove.

Napriklad radiomodem Conel berte jako urcite voditko palubniho protokolu:



Kazde palubni zarizeni (celek rizenej uCPU) by mel svoji pevnou adresari a vymena dat by bezela nelinearne asynchronne.

http://www.ok1mjo.com/all/conel/rds92_1994-04-23.pdf
http://www.ok1mjo.com/all/conel/RDS_protocol-English%20.pdf

Projdete si moje weby a inspirujte se:
http://www.ok1mjo.com
http://www.ok0bez.com



Co se tyce TRX, tak my HAMove pouzivame treba modul HX1 v Evrope pouzivame kmitocet 144.800MHz FM, v USA/CAN/MEX severni Americe pouzivame 144.390MHz FM.
http://www.radiometrix.com/content/hx1

Existuji komplexni TRXy pro 403-468MHz, tak by se objednal modulek 500mW pro treba 437.825MHz a pod....proste pro svuj hlavni kmitocet, pripadne, aby to umelo jeste par zaloznich kmitoctu, ktere by se dali prepinat pres IIC. Vykon 500mW PA pro CubeSat postaci, modulace by byla do zdvihu 12k5 kvuli standardni rychlosti 1k2 AFSK AX25 APRS.
Seriova sbernice by se prekopla pres PIC ci jinej radic radia do RS485 nebo IIC (I2C). A tim je komplexni TRX pro digi APRS radio.

[Upraveno 08.11.2012 -=RYS=-]
 
08.11.2012 - 20:32 - 
citace:
Zkratka pokud je ve schematu mene soucastek a je to celkove zapojeni jednodussi, tak je to lepsi.

To ano ale bez spinaneho zdroje je vyuziti baterie a solaru na prd. Nehlede ze je pozadavek na dve napeti. Proto je zdroj navrzen jako dvojity a pro vetsi bezpecnost by bylo mozno ho udelat bez fetu ale konstrukce pocitala i s prurazem a dpojeni zdroje a jeho zotaveni. Nepoleti to prece do hlubokeho vesmiru.
 
08.11.2012 - 20:37 - 
už ma fakt štvete (po dvánasťhodinovej šichcte, mám na to fakt chuť.. poriadne sa odreagovať..)
tak budem fakt hnusný, a nasadím na tie "hraběcí rady" korunku
a to doslova trojnásobnú "pápežskú"

Dilbertova firma vždy aktuálna..
...
takže
kľúčové slovo -amatérsky-
rozbor - prečo? ako? čo?
prečo?
pretože chceme vybudovať záujmové spoločenstvo, z ľudí ktorí sa chcú aktívne zaujímať o kozmonautiku, a vesmírnu techniku, táto spoločnosť má slúžiť predovšetkým svojim členom, a umožniť im rozvíjať svoje schopnosti
ako?
amatérsky, znamená ako koníček, ako hobby.. ktorému sa venujú vo svojom voľnom čase (a teda ochotne ho obetujú)
oddýchnu si od stresu v práci, spoznajú iných ľudí ktorí majú rovnaké záujmy
má to pre nich byť zábava a potešenie
čo?
až nakoniec prichádza "čo?"!!!
budú spolupracovať na vývoji a stavbe amatérskej vesmírnej technológie, pretože ich to proste baví!!!
...
čo ste namiesto, toho ponúkli a poskytli ľuďom?
rozdelili ste ich na dve podskupiny "publikum" (s kozmoklubu sú tiež trosky..) "choďte a počúvajte prednášky, a ticho žasnite!!!"
výsledok? dokonalá nuda..
a na tú druhú skupinku "elitných makačov" - "Je potřeba práce, ne jalové řeči."
prídete unavený s práce, a miesto toho aby ste sa nejak zabavili, alebo sa venovali čas rodine (prípadne obe tieto veci spojili do hromady) pôjdete na ďalšiu šichtu "nadčas", za ktorí vám nikto nezaplatí, pretože je to "obeť", ktorú venujete "vznešenému ideálu", postaviť "amatérsky" satelit..
výsledok? ponorková choroba..
...
ľudia.. vy by ste boli dokonalí materiál, na nejakú sociologickú štúdiu, o deštruktívnom vplyve x rokov reálneho socializmu a následnej epochy (zažívame ju dnes) "vrcholného asocializmu", a jej vplyve na schopnosť inteligencie žiť ako komunita, a spolupracovať spolu..
zavolajte nejakého študenta sociológie, nech vás preštuduje, a aspoň niekto napíše poriadnu diplomovoku, a získa medzinárodné uznanie
...
a čo na to napríklad rádioamatéri? teda ľudia ktorí to čo robia, robia pre zábavu a potešnie..
podľa mňa sa len ticho prizerali, žasli, a naskakovala im husia koža, a pri predstave že by sa do niečoho takého mali zapojiť, doslova koprivka
krucinál pozrite sa na tie obrázky.. vypadáte tam ako na nejakej firemnej porade, v nejakom blbom podniku, v blbej práci, ktorej šéfuje extra kužeľovlasí šéf!!!

ak mi neveríte, zavolajte si toho sociológa, a nakoniec vám na 100% povie v podstate to isté čo ja
a ak sa vám fakt nepáči, založte tú tému "alamoviny", a hoďte to do nej, nech to tam pekne svieti, pretože čas ukáže kto mal pravdu
a buďte "zatratený" lpretože vaša "firma" skrachuje
...
na záver zacitujem klasika
"ó.. Hlbina vedomia, povedz nám aký je zmysel existencie vesmíru?"
Hlbina vedomia chvíľu mčala, a potom z nej vypadlo:
"nerušte ma.. sledujem telenovelu.. mimochodom.. nepoložili ste správnu otázku.."

tá otázka je PREČO? prečo chcete robiť, to čo robíte?! [Upraveno 08.11.2012 alamo]
 
08.11.2012 - 22:02 - 
citace:
citace:
Zkratka pokud je ve schematu mene soucastek a je to celkove zapojeni jednodussi, tak je to lepsi.

To ano ale bez spinaneho zdroje je vyuziti baterie a solaru na prd. Nehlede ze je pozadavek na dve napeti. Proto je zdroj navrzen jako dvojity a pro vetsi bezpecnost by bylo mozno ho udelat bez fetu ale konstrukce pocitala i s prurazem a dpojeni zdroje a jeho zotaveni. Nepoleti to prece do hlubokeho vesmiru.


Mel jsem na mysli neco jako tohleto:



Bylo by to 2x, pripadne dalsi treti na rozkladacich panelech.
V obvodu ochrany podbiti/prebiti by byl mechanicky perovy spinac pro aktivaci napajeni po odhozeni z P-PODu. Kontakty z P-PODu by drzeli mechanicke posuvne rele jako u modelu vlacku TT u vyhybek, mechanicky releovy prehazovac s perkem.


Nezapomente, ze protokol AX25 neni GNU-GPL, je podminen podminkama pouziti.
Ted si ctu toto:
http://www.czcube.org/docs/File/czCube_info_cz.pdf

A muzu rici, ze "...fyzikálního pohonu na bázi sluneční plachetnice nebo elektrodynamického tetheru..." spolehlive na 100% odezene ty spravne radioamatery konstruktery.
CubeSat, ktery ma mit podporu HAMu musi slouzit HAMum/skolam/vzdelavani/zajimave propagace = fone prevadec + otevrena data v otevrenem protokolu a to oboustranne.
Ano, tether+plachetnice proc ne, ale ne za podpory HAMu a ne na HAM kmitoctech na to je tu pasmo 2.2GHz profi pro space aplikace.
HAMove pomuzou, kdyz to pro ne bude zajimave.
O par lidem vim, asi bych doporucil kamarada z Brna kteremu na CB rikame Bengalec, jinak je to samozrejme technik-vyvojar-konstrukter radioa-digi OK2xxx.

[Upraveno 08.11.2012 -=RYS=-]
 
08.11.2012 - 22:23 - 
Alamo, uff, ty jsi hroznej Ale jasně, taky od amatérského projektu očekávám spíš nadšení a zábavu, než tvrdou práci. Nedokázal jsem ale tímto směrem projekt posouvat. No nic, to se stává. Uvědomuju si ale taky, že samotné nadšení k úspěchu nestačí.

Alespoň mohu všem posloužit jako odstrašující příklad, případně zdroj posměchu. OK, to přežiju. Narozdíl od řady jiných jsem to alespoň zkusil. Pro mne to stálo za to. Z neúspěchu je možno se poučit. Jsem připraven jít dál a zkusit to zase jinak (viz. moje předchozí zprávy). Pořád mne to baví a třeba to tentokrát půjde lépe a veseleji.

A proč to chci dělat a pokračovat ve snaze postavit družici? No přece proto, že mi to přináší radost a případný úspěch může přinášet radost i dalším podobným nadšencům, kteří se podobně jako já chtějí v kosmu alespoň zprostředkovaně podívat do míst podle svého vlastního výběru.

Samozřejmě zde mluvím jen za sebe.
 
08.11.2012 - 22:30 - 
Alesi, presne jako HAMove. Ti to taky delaj z nadseni, sebeuspokojeni a vzdelavani a tez jim to prinasi radost.

HAMem se muze stat kdokoliv z Vas, muzete zacit se ucit na zkousky.

 
08.11.2012 - 22:42 - 
To je opravdu jednoduche ale ma to dve mouchy. Ztrata z vykonu solarniho clanku je v tomto zapojeni temer 50%. Na obezne draze je to luxus. Druha vec je horsi a to je ,ze by to fungovalo jen pokud by byly osvetleny dve strany naraz a to jest vzhledem k zapojeni ty spravne. Jedine, ze by se ty steny vyklopily a cubesat se aktivne natocil solarama smerem na Slunce.
Lepsi by bylo jednodusi zapojeni jen s jednim stabilizatorem na 3,3V. Pokud by solarni panel mel maximalni napeti 4.2V mohl by primo dobijet li-pol clanek. Maximalni dobijeci proud by byl pri natoceni cubesatu rohem na slunce asi 1A. Cela druzice by musela byt delana na napajeni 3.3V a nebo by se jine napeti muselo vyrabet pomoci zvysujicich menicu.
 
08.11.2012 - 23:08 - 
citace:
Alamo, uff, ty jsi hroznej Ale jasně, taky od amatérského projektu očekávám spíš nadšení a zábavu, než tvrdou práci. Nedokázal jsem ale tímto směrem projekt posouvat. ....


Ja bych to tak tragicky nevidel. V dobe kdy tento projekt zacinal, jsem byl technik. Dnes delam produktoveho manazera. To co sem se naucil je, ze tym potrebuje pevne vedeni a jasna zadani a honit a honit. To co pise Alamo je hezke ale mylim se kdyz mam pocit, ze radioamateri jsou vice mene individualiste. Sice se obcas ve svete najde skupina schopna neco udelat dohromady ale tady to znam jen tak, ze si sice ukazi kdo co dokazal ale jinak si dela kazdy na svem pisecku?
Ja jsem ochotny do toho jit znova. Kritizovat je hezke, lepsi je rict co se ma delat...
 
08.11.2012 - 23:23 - 
A mimochodem pro me to zabava byla a je. Je to celkem vzrusujici byt u takoveho projektu.
Kde najdu vykresy s kostrou druzice?
 
08.11.2012 - 23:38 - 
citace:
Alamo, uff, ty jsi hroznej



ďakujem za uznanie
zdá sa že až také hrozné ako som to podal, to nebude
a myslím si že ak by sa plán, dať do toho aj nejakú tú porciu radosti podaril
univerzitné tými budú nakoniec žiadať o pomoc vás
 
<<  1    2    3    4    5    6    7  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.139760 vteřiny.