Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  18    19    20    21    22    23    24  >>
Téma: Davidoviny (uzavřeno)
08.8.2012 - 17:22 - 
ja zase nerozumiem preco sa pri kazdom americkom uspechu okamzite zacnu spominat 40rocne uspechy ruske...  
08.8.2012 - 17:38 - 
quote:
ja zase nerozumiem preco sa pri kazdom americkom uspechu okamzite zacnu spominat 40rocne uspechy ruske...


Já tomu rozím tak, že rusofilové si tím snižují stupeň frustrace, poukazem na to že tohle přece rusové zvládli dávno a lépe, měli přece Lunochod až na Měsíci, zatímco američané mají Curiosity jen na Marsu.
 
08.8.2012 - 17:40 - 
quote:
ja zase nerozumiem preco sa pri kazdom americkom uspechu okamzite zacnu spominat 40rocne uspechy ruske...


Podmíněný instinkt z dob mládí? Nějaké panslavjanské tendence? :-)

Těžko říct - obojí je extrém: jak zdůrazňovat, že MSL je technicky pokročilejší, než ruská technologie 60tých let (což je asi jasné, protože veškerá globální technologie od té doby dost pokročila), tak i v téhle souvislosti vůbec Rusy zmiňovat jakkoliv (oni nemají smůlu jen na Mars - ale celkově na cokoliv, co je trochu dál od Země a vyžaduje spíše sofistikovanou palubní automatizaci, než prostou teleprezenci).

Kdybych chtěl být zlý, tak bych řekl, že Američani jen zúročili úspěchy a know-how ze 70tých let (padákový systém převzatý z landerů Vikingů, RTG generátory jako u Vikingů, dokonce primární mise - hledat život - jako u Vikingů). A bylo by to přitom taky krátkozraké a zjednodušující... samozřejmě je za tím spousta inovací a nápadů... a není to jen o teleprezenci a primitivní automatizaci, jako v 70tých letech - ale bude tam té autonomie a palubní umělé inteligence určitě zatím nejvíc ze všech dosavadních misí... [Upraveno 08.8.2012 xChaos]
 
08.8.2012 - 19:11 - 
quote:
quote:
ja zase nerozumiem preco sa pri kazdom americkom uspechu okamzite zacnu spominat 40rocne uspechy ruske...


Já tomu rozím tak, že rusofilové si tím snižují stupeň frustrace, poukazem na to že tohle přece rusové zvládli dávno a lépe, měli přece Lunochod až na Měsíci, zatímco američané mají Curiosity jen na Marsu.


To je přesně ono, jen bych doplnil, že se snaží mne těmi pitomostmi " vytočit" a tím odvést debatu od jim bolavého tématu jinam, což se jim bohužel, ačkoli se snažím nereagovat, zhusta daří. Na druhou stranu je třeba sportovně uznat, že fandí stále stejnému týmu, i když jim to svými výkony / FG/ nijak neulehčuje, ba právě naopak, což je hodné úcty.
 
08.8.2012 - 19:22 - 

"Lunochod bol na tú dobu(!) vynikajúcim technologickým výtvorom a čo sa týka automatického(!) prieskumu slnečnej sústavy, v tom čase(!) nemal obdobu, podobne ako v súčastnosti(!) nemá obdobu Curiosity. "

Ono to zas tak automatické nebylo - řízení bylo podobné autíčku na dálkové ovládání - prostě stiskla se páčka a vozidlo jelo a pak se zase zastavilo, když se vypla - zjednodušeně řečeno.
Prostě zpoždění museli prostě brát především oprátoři, které to takto řídili - jednak do elektroniky dělám (byl i o tom vynikající dokument) a tak vím jak je asi náročné toto řízení - jen na kvalitu spojení s Měsícem je přdevším ta odlyšnost jinak na to stčí i plně analogové obvody - jinak je to v postatě to autíčko na dálkové ovládání.
Podvozek byl dle všeho skutečně dobrý - návrh a produkt továrny na tanky."RYS akýmkoľvek spôsobom znižoval úžasný úspech Curiosity"

Ale snižoval - krtizoval aniž by se vyznal v důvodech proč - celková hmotnost nejpíš jako se zde psalo - a nejspíš nejdřív ani nevěděl, že bez MSL by ten jeřáb nic nemohl téměř dělat (ukládní telemetrie prý v tom jednoduchém ovladači toho jeřábu, který dostával jen povely po kabelu z MSL a ty jen vykonával - jen pak dokázal sám odletět a vypnout své motory).
Telemetrie z přistání se ukládala kompletně na MSL, který to skutečně řídilo.

Prostě psal Rusové umístili již před 40 lety lunochod a navíc se obešli bez raketového jeřábu. A ještě umístili na přistávací platformu meteostanici - trošku bližší vzdálenost a tím jednoduší komunikaci přímo ze Zemí už nevzal v úvahu.

Prostě jako by teď teprve Američané udělali něco co se již dávno povedlo před nima Rusům.

Jeho přesná citace:

Proste to meli vice vymakane nez ted MSL, kde horni "vypousteci" platformu, ktera mohla neste alespon meteostanici se seismografem a UHF TRX nechali rozmlatit o 200m dal o povrch, misto aby jemne pristala a pomoci FTV mnoho let vysilala udaje z povrchu jako stacionarni sonda.

Meli by se ucit od Rusaku s efektivnim vyuzitim vseho co "tam" leti... mam na mysli Lunochod

Je to něco jiného - měli by se od Rusů učit ????
 
08.8.2012 - 20:03 - 
quote:
Meli by se ucit od Rusaku s efektivnim vyuzitim vseho co "tam" leti... mam na mysli Lunochod

Je to něco jiného - měli by se od Rusů učit ????


no, to mě přijde trochu přehnané, protože overhead ruských misí byl často děsivý (všechno poctivě "ukované" z titanu, apod.), ale to je fuk...

mě zase málem na Nyx.cz utrolovali, když se zmínil, že koncept VASIMR nepotřebuje ke svému provozu jaderný pohon - a to ani nový ruský 1MW kosmický reaktor, ani žádný jiný a že některé projekty počítají výslovně se solárním pohonem až 1 MW (resp. na 300 kW solárně-elektrický iontový motor už NASA má uzavřené výběrové řízení a zakázka je zadaná, podle wiki...). Těch minusek, co jsem schytal za "odvážné" obajování představy, že pro některé speciální aplikace může být solární energie jako zdroj konkurenceschopná k jaderné! :-)
 
08.8.2012 - 20:22 - 
"odlyšnost"
Vím odlišnost - to my pěkně uklozlo - holt to bylo delší a trohu jsem s tím více spěchal.
 
08.8.2012 - 20:36 - 
quote:

Já tomu rozím tak, že rusofilové si tím snižují stupeň frustrace, poukazem na to že tohle přece rusové zvládli dávno a lépe, měli přece Lunochod až na Měsíci, zatímco američané mají Curiosity jen na Marsu.

Ešte mi nedá nereagovať k tejto off topic záležitosti, na ktorú očividne ako osi na med nabehli ľudia podobného razenia ako pan david.
Ja rozhodne nie som rusofil a jediné čo ma rozčuluje, sú takéto iracionálne príspevky od ľudí, ktorí vdaka ideologickým klapkám na očiach vidia v príspevkoch to, čo tam vôbec nie je. Viac sa k tomu neoplatí vyjadrovať a tiež by som bol rád, keby boli všetky tieto off topic veci preložené inam.
 
08.8.2012 - 21:44 - 
quote:
Ostatně Lunochod byl řízen primitivním způsobem jako hračka mého čtyřletého synka. Je to ale od Vás jen odvádění pozornosti od současného amerického triumfu a proto se Vás zeptám, proč, když měli sověti již před 40 lety dle Vás úžesnou techniku dokonce jak tvrdíte nepřímo " na dnešní úrovni američanů" nedokázali přes desítky pokusů ani jednou úspěšně přistát na Marsu. Poznamenávám, že americké výtvory se na Mersu a kolem něho FUNKČNÍ v pohodě prohánějí desítky let" jako by se nechumelilo"a sověti/ rusové na to jen " čučí" ze Země. Samozřejmě zcela chápu, že je jim to a jejich skalním příznivců notně " k vzteku" jak by poznamenal Werich.
- ...jako hracka pro vaseho syna?
Opravdu? Vy jste si stahl HAM SSTV program do netbooku s interni kamerou (treba pro SKYPE) a spustil automaticky provoz v rezimu treba ROBOT32, pricemz tento netbook jste mel pridelany na zadech dalkove rizeneho model-auta (27/37MHz dle VO) a VPNkem (Wifi staci pro pokus, klicove je prolinkovat jen audiolinku jednosmerne smerem k vasemu PC, pripadne jste si zapojil 2x PMR446 rucky tak, ze jeden byl vysilac zvuku z SB v netbooku toho auticka a druhy prijimac zvuku do vasi SB) jste si do vedlejsi mistnosti (aniz by jste videl na to auto) prolinkoval druhy SSTV program ve vasem PC tak, ze ze socketu to vytahuje audio, ktere virtualne prolinkujete do vstupu onoho SSTV programu, ktery bezi ve vasem PC. Takze vysledne jste videl tech 8 snimku za sekundu (snimac 360x300pixelu x 64st sedi) jak se zobrazuje od shora dolu?
Ja to testoval jednou a reknu Vam....neni to prijemny ani technicky bezpecny.
Ukazka nejrozsirenejsiho radioamaterskeho (HAM) modu Martin-M1, ktery je barevny 356 barev a rozliseni ma tusim 320x250 a obrazek prenese za 40s. Nejvice ty tony uslysite na kmitoctu 14215-14235kHz USB. To byl duvod, proc jsem panu Halouskovy chtel rozmluvit USB dongle prijimac, protoze nema kratke vlny na kterych by si deti mohly sami zjistit a vyzkouset jak se prenaseji data, tony (treba z MSL pri pristavani) a obrazky (je to stejny typ prenosu obrazku jako z dob kosmicke analogove ery 1957-1980).
http://www.youtube.com/watch?v=itb9fmsjROw
Rozhodne rizeni takoveho auticka neni hracka pro 4-leteho kluka. Clovek musi mit dost velkou predstavivost nez najede novej snimek.
Bohuzel bylo dost havarii, protoze SSTV posila obrazek vykreslovany od shora dolu po radkach. Ridici a technici navrhovali u Lunochodu3 Bi-R SSTV, kdy se obraz vykresluje od stredu smerem ven ve velke spirale (jeden z HAM SSTV provozu pro kruhove obrazovky osciloskopu, umel to jeden HAM-soft pro Commodore Amigu).


- ... uzasnou techniku?
Az zhruba do roku 1978 meli oba staty v podstate analogovou techniku a na teto analogove technologii si stalo Rusko o trochu lepe. Avsak asi od roku 1971 se to Rusum neustale zhorsovalo. Uvedomovali si, ze lepsi vysledky dosahnou s plne digitalni technologii, avsak jejich pokusy o vyrobu plne digitalnich "cipu" nebyli moc valne. Sem tam se jim neco az fantastickeho povedlo, ale celkove zaostavali za svetem s vypocetni technologii. Jednou z veci, ktera sla "mezi lid" byla kopie procesoru Zilog Z80 (ZX Spectrum, Commodore64 atd..), ktery rozebrali a na zaklade reverzniho inzenyringu pomoci litografickeho mikroskopu co snima e-pit mrizku na kremikovem waferu za e-pitem vyvinuly vlastni kopii Z-80, ktera vydrzela "kosmicke podminky", proto tento CPU nasazovali od roku 1985 do svych space/air/military zarizeni. Jednu z verzi techto Z-80 8bit CPU vyrabela NDR pod oznacenim UB880 a dali se koupit v TESLA prodejnach (http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2_OK2PAD_HamCom-TNC2-PMS/ , http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2_OK2PAD_HamCom-TNC2-PMS/ toto je v podstate obdobny radiomodem co ma MSL v sobe, ja ho pouzivam na mem radiobodu APRS site http://www.aprs.fi, http://www.aprs.cz).

Tudiz kdyz bych porovnal analogovou technologii (tu Rusove dotahli az k uplne dokonalosti, napriklad selzinove-pulsni 400Hz zamerovani protiletecke rakety, kdy obsluha se propojila vicezilovym kabelem ze sveho stanovista, kde mel kola jak od volantu, kteryma ridil rotator v hledí a o kus dal (kabel mel az 200m) automaticky selzinovy rotator natacel drzak-odpalovac rakety, tuto analogovou technologii meli opravdu dotahlou dal nez amici a navic to vydrzelo EM puls/vesmirne zareni od jaderneho vybuchu, proto amici museli u kremikovych cipu vymejslet jak to udelat (slozite), aby to vydrzelo pri EM pulsu/vesmirneho zareni, castecne si pomohli odklonem od kremiku a presun k galium-arzenitu na jednom waferu (3 vrstvy, stredni je kremik co nevydrzi EM puls/zareni). Rusove zkratka nevymejsleli slozita=draha CPU reseni, potrebovali levna efektivni vykona reseni na bazi analogovych systemu. Proto jste i u super tanku T-96 meli vysilacku v bedne o velikosti mikrovlnky (mam ji pod posteli, je v ni hromada dobrych inkurantu), kde temer vse bylo v otresu vzdornych pouzdrech zalitych v celohlinikovem sasi a kde temer vsechna elektronika byla v elektronkach, ktere vydrzi EM puls/vesmirne zareni/spatne PSW/spatne zachazeni/velky rozptyl napeti-teplot-gama zareni. Sice elektronky, ale vydrzej a jsou levne. Proto nehante tyto radoby zastarale analogove systemy, kdyz MIG25 pristal v Japonsku (onen prelet ze Sachalinu), tak po rozebrani se amici hodne poucili jak maji vyrabet levne/efektivne/výkonně. Hodne je to prekvapilo, kam az s analogem Rusove dosli a i dnesni systemy jsou porad na spolehlivem "analogu", proto je Sojuz nosic/lod takovej "držák".
A kdyz se uverejnila informace ohledne radar-selzinovem-MUX rizeni pristavaci platformy Luna s Lunochodem, tak to svet i Amiky skutecne prekvapilo. Mysleli si, ze to je postavene na bazi vykonne digitalni elektroniky/CPU a tak si mysleli ze jsou Rusove pred nima, ale kdyz se dozvedeli, ze to bylo na analogu, tak skutecne gratulovali, protoze odladit analogovej slozitej system neni jednoduche.


- ... pristat na Marsu?
Nikde jsem tu nepsal o pristani na Marsu, mluvil jsem zde pouze o jednom a to o pristavaci platforme pro zaverecnou pristavaci cast do 1 minuty od kontaktu, tedy ta nejslozitejsi cast pristavani.


- ... Rusky vztek?
O zadnem Ruskem vzteku jsem nikde nic nepsal a to ani o tzv. Americkem vzteku.
Me na kazde z techto veci zajima jen ta technika, nikoliv politika.
Z me strany je gratulace kazdemu statu, ktery zvladne kosmicky let a ano... i Iranu, ktery se snazi, protoze jejich spionazni/telco druzice jim zadny stat nevypusti na LEO. Takze se snazi sami neco vyvinout. Ja sam jsme zvedavej kolik si vezmou za vyneseni CubeSatu, pokud (dle uverejnene msg) budou pronajimat civilni kapacitu v P-PODu.Jeste k tomu prvnimu. Nebylo by na skodu, aby si skolaci provedli pokus s autickem na dalkove ovladani co bude mit na zadech malej netbook s kamerou a spustenym SSTV programem s nejrychlejsim ROBOT modem (obrazek za 6s 32st sedi) a pres PMR446 by se vysilal obrazek do "centra" ve tride, kde by pres videoprojektor dalkove mohli ridit auticko na "spolecne chodbe" a tim si zasimulovat jizdu a rizeni Lunochodu. Tohle jako urcitej program-skolni napln by nebylo na skodu....tedy pokud to cte nekdo z Ceske kosmicke kancelare.


 
08.8.2012 - 21:58 - 
...jako hracka pro vaseho syna?
Poslední moje rekace k tomu - musíte uznat že intelignece byla podobná jako u toho autíčka - na Měsíci to stačilo a ty oprátoři byli vojáci - prostě ze všech testovaných skupin populace se k tomu nejlépe hodily.

Prostě oprátoři OK - Rozhodne rizeni takoveho auticka neni hracka pro 4-leteho kluka. Clovek musi mit dost velkou predstavivost nez najede novej snimek.
To nikdo nepopírá - jen inteligence toho zařízení je plně srovatelná s dětským autíčkem.

Jinak jejich elektronika byla klidně sice relativně propcována v některých případech zřejmě, ale jsou k dispozici vypovědi kapitánů jaderných ponorek - tedy elitní útvar armády - jak se přístroje přehřívali akouřilo se občas z nich a jak často byli zdrojem požárů.
A vše se tajilo před veřejností jak je to poruchové ve skutečnosti - prostě mimo jiné i proto, aby konstruktéři a výrobci dostali plně prámie za vynikající odvedenou práci - to přímo napsali.
Prostě i nová ponorka se musela dostavět k nějakému výročí docela běžně.


Klidně to přesuňte, ale s příspěvkem na kterej reaguji.
 
09.8.2012 - 17:47 - 
quote:
quote:

Problém kromě předčasného vypnutí motoru Briz-M po druhém zážehu tedy také bylo, že byly odpojeny satelity. Řídící systém fungoval a bylo asi možno znovu se pokusit při dalším oběhu nastartovat Bríz, ale satelity již byly uvolněny. Nicméně nějaké pokusy s Bríz by snad mohli dělat i bez satelitů, ale to jsou jen dohady.system automaticka pracka?


Ovšem že ano a v kombinaci s vodkou a " ďáďou Váňou " to nemůže fungovat.Pozor - je to vtip pro " odlehčení", nikoli námět na diskuzi.
 
09.8.2012 - 19:41 - 
quote:
quote:
quote:

Problém kromě předčasného vypnutí motoru Briz-M po druhém zážehu tedy také bylo, že byly odpojeny satelity. Řídící systém fungoval a bylo asi možno znovu se pokusit při dalším oběhu nastartovat Bríz, ale satelity již byly uvolněny. Nicméně nějaké pokusy s Bríz by snad mohli dělat i bez satelitů, ale to jsou jen dohady.system automaticka pracka?


Ovšem že ano a v kombinaci s vodkou a " ďáďou Váňou " to nemůže fungovat.Pozor - je to vtip pro " odlehčení", nikoli námět na diskuzi.


prosím o převedení do davidovin...


PS: neexistuje nějaké nastavení fora aby se mi příspěvky pana davida a Vlada1 nezobrazovali? Protože po přečtení některých jejich "ideo-erudovaných" přispěvku nevím jestli se mám smát, rozčilovat nebo brečet.... či reagovat

I když chápu jsou to takové místní "atrakce" které má každé fórum... [Upraveno 09.8.2012 Conquistador]
 
09.8.2012 - 22:07 - 
Autor: Conquistador

quote:
quote:
quote:

Problém kromě předčasného vypnutí motoru Briz-M po druhém zážehu tedy také bylo, že byly odpojeny satelity. Řídící systém fungoval a bylo asi možno znovu se pokusit při dalším oběhu nastartovat Bríz, ale satelity již byly uvolněny. Nicméně nějaké pokusy s Bríz by snad mohli dělat i bez satelitů, ale to jsou jen dohady.system automaticka pracka?


Ovšem že ano a v kombinaci s vodkou a " ďáďou Váňou " to nemůže fungovat.Pozor - je to vtip pro " odlehčení", nikoli námět na diskuzi.


prosím o převedení do davidovin...


PS: neexistuje nějaké nastavení fora aby se mi příspěvky pana davida a Vlada1 nezobrazovali? Protože po přečtení některých jejich "ideo-erudovaných" přispěvku nevím jestli se mám smát, rozčilovat nebo brečet....

Co píše david je ovšem tvrdá realita, spousta našich firem ukončila obchodování s Ruskem již před mnoha lety poté co zjistila, že rusa zajímá jenom aby sehnal dost vodky, není se co divit současným úspěchům jejich kosmonautiky. K smíchu to rozhodně není, rozčiluje se i Medveděv, bohužel naděje na zlepšení je nulová.
 
10.8.2012 - 08:57 - 
Jen bych si dovolil se zeptat jestli by to nešlo bez osobních invektiv.Vždyť já se jen podivuji tomu, že někdo soudný může vydávat měsíční vozítko řízené na dálku operátorem ze země za " div techniky" když v té samé době kdy tento " div techniky" jezdil po Měsíci tam jezdil americký jeep se dvěma astronauty, kteří tam sbírali a nasbírali metráky šutrů, které pak odvezli do USA a podivuji se tomu, že tento " vědec" považuje američany za zaostalé, když tam spolu s astronauty neprovozovali též nějaké vozítko řízené ze Země.Součaně se podivuji tomu že s lunárním vozítkem narychlo " spíchnutým" když sověti zjistili, že jejich výkovek N-1 nikdy nedoletí nejen na Měsíc, ale ani na LEO, srovnává současný rover MSL na Marsu. Úplně ponechávám stranou " nápad" umístit na vesmírný jeřáb meteologickou stanici ačkoli nechápu proč vadí, že je umístěna přímo na roveru MSL, možná že jí tam vadí " antény". 
10.8.2012 - 11:37 - 
quote:
Jen bych si dovolil...


A to všechno jen kvůli srovnání průběhu poslední minuty přistání dvou vehiklů.
 
10.8.2012 - 12:42 - 
A to všechno jen kvůli srovnání průběhu poslední minuty přistání dvou vehiklů.

Přitom srovnatelných asi jako jablka s hruškami.
 
10.8.2012 - 13:04 - 
Musím se Davida v jedné věci zastat, to srovnání tady vytáhl RYS.

Jinak osobní invektivy tady Davide vnášíte hlavně vy.
Něco jiného je, když ze sebe Popovkin, či někteří z ruské generality sámi udělají svými prohlášeními před veřejností hňupy (viz F-G) a něco jiného je napsat "a v kombinaci s vodkou a " ďáďou Váňou " to nemůže fungovat.", což je osobní invektiva i pro další osoby, které pracují v ruském kosmickém průmyslu, včetně většiny těch, kteří svou práci dělají poctivě a na světové úrovni (a mnozí jsou natolik úspěšní, že se podílejí třeba i na MSL).
Vaše "Pozor - je to vtip pro " odlehčení", nikoli námět na diskuzi." beru jako pokrytectví, protože na to, aby každý věděl jak to myslíte (že to od vás není "vtip") si stačí přečíst vaše příspěvky z minulosti.
Zdržte se osobních invektiv na kohokoliv a vaše příspěvky pak nebudou končit v Davidovinách.
Říkám vám to upřímně, protože nejste takový zabedněnec jako Vlado1 a máte na to být platným a prospěšným účastníkem diskuzí.
Toliko můj osobní názor.
 
10.8.2012 - 14:22 - 
vidím to stejně jako Machi 
10.8.2012 - 17:24 - 
Me jen zajimalo, co videli tvurci na tom udelat letajici jerab.
Protoze klasickej system, kdy vozitko je na zadech pristavaciho aparatu je dlouhodobe odzkousen.
Proto jsem nadhodil ten system Luna-Lunochod, kdy Lunochod o podobne velikosti a hmotnosti jako MSL pouzil na prasnejsim prostredi (sice ve vakuu a mensi gravitaci, ale systemove stejne) klasickej system.

Ono by to melo jeste jednu vyhodu, spodni stacionarni cast by se krasne dala pouzit jako dlouhodoba meteostanice a seismograficka stanice ve spojeni v UHF nebo X pasmu.

Zkratka mi to hlava nebrala, kdyz klasickej zpusob byl nekolikrat vyzkousen a to i na Marsu (Viking, Phoenix).

 
10.8.2012 - 18:53 - 
quote:
Me jen zajimalo, co videli tvurci na tom udelat letajici jerab.
Protoze klasickej system, kdy vozitko je na zadech pristavaciho aparatu je dlouhodobe odzkousen.
Proto jsem nadhodil ten system Luna-Lunochod, kdy Lunochod o podobne velikosti a hmotnosti jako MSL pouzil na prasnejsim prostredi (sice ve vakuu a mensi gravitaci, ale systemove stejne) klasickej system.

Ono by to melo jeste jednu vyhodu, spodni stacionarni cast by se krasne dala pouzit jako dlouhodoba meteostanice a seismograficka stanice ve spojeni v UHF nebo X pasmu.

Zkratka mi to hlava nebrala, kdyz klasickej zpusob byl nekolikrat vyzkousen a to i na Marsu (Viking, Phoenix).
Nedělejte za sebe prosťáčka, pane " Rys", Váš úmyl byl jasný a to kápnout kapku jedu do všeobecného nadšení nad fenomenálním technologickým úspěchem američanů. Bohužel se Vámo to povedlo. Kdyby Vaše úmysly byly čisté, tak jste mohl srovnávat systém MSL s Vikingy, tedy přistání na Marsu s přistáním na Marsu.Já jsem se Vám chytil na lep a také jsem si to " odskákal" a proto s prominutím nebudu reagovat na Vaše další provokace, tím myslím " airbagy" na Luně -9-.
 
10.8.2012 - 19:21 - 
To David:
RYS to již vysvětlil v tématu MSL - Mars Science Laboratory 06.8.2012 - 23:35
Nic víc bych v tom nehledal.
 
10.8.2012 - 22:22 - 
Srovnání motorového přistání MLS a Lunochodu je opravdu srovnání nesrovnatelného. Výhody přistání pomocí „jeřábu“ na Marsu již byly uvedeny – hlavně, že rover dosedne přímo na kola a méně mu vadí různé nerovnosti a sklon, odpadá sjížděcí rampa. Jeřáb však eliminuje rychlost 150 m/s (Viking dokonce jen 60m/s). Lunochod přistával z LLO ve výši 90-110 km a musel eliminovat rychlost cca 1000 m/s, tedy rychlost cca 8 x větší což by odpovídalo energii cca 64x větší, avšak navíc musel zbrzdit průměrnou hmotu značně větší, než je hmota roveru + cranu. Energeticky by si těžko mohla sonda dovolit brzdit tryskami vychýlenými o značný úhel od směru letu (aby nespálila užitečný náklad). Podobně to bylo u Apolla. Pro přistávání sond a lidí na Měsíci asi zkušenost s přistáním „jeřábem“ nebude využitelná. To co je na MSL skutečně revoluční je její vybavení, vědecké možnosti, dokonalé spojení, předpokládaná životnost.  
10.8.2012 - 23:03 - 
quote:
pane " Rys" ... s prominutím nebudu reagovat na Vaše další provokace, tím myslím " airbagy" na Luně -9-.
To nebyl RYS, ale P.
Přesto, pane Davide, prosím o reakci - co bylo v tom příspěvku uvedeno chybně? Popíráte airbag na Luně 9 ?
 
10.8.2012 - 23:22 - 
Pokud jde o přistávací moduly, doporučuji pro rychlý přehled a srovnání tuto publikaci od R. Lorenze a V. Keržanoviče (?): http://www.e-reading.org.ua/bookreader.php/138786/Ball_-_Planetary_Landers_and_Entry_Probes.pdf 
10.8.2012 - 23:23 - 
Teda překlep ve jméně (přezdívce) se mi podařil poprvé. 
10.8.2012 - 23:33 - 
Díky, Machi.
Je to na str. 75
 
11.8.2012 - 12:07 - 
quote:

Zkratka mi to hlava nebrala, kdyz klasickej zpusob byl nekolikrat vyzkousen a to i na Marsu (Viking, Phoenix).
Nedělejte za sebe prosťáčka, pane " Rys", Váš úmyl byl jasný a to kápnout kapku jedu do všeobecného nadšení nad fenomenálním technologickým úspěchem američanů. Bohužel se Vámo to povedlo. Kdyby Vaše úmysly byly čisté, tak jste mohl srovnávat systém MSL s Vikingy, tedy přistání na Marsu s přistáním na Marsu.Já jsem se Vám chytil na lep a také jsem si to " odskákal" a proto s prominutím nebudu reagovat na Vaše další provokace, tím myslím " airbagy" na Luně -9-.

quote:


Vy jste fakt clovek co ma vic poskozeny mozek nez ja, nebo mate zvlastni dusevni nemoc. Jinak si to nedokazu vysvetlit a admin by Vas msg mel mazat automaticky.


Musím souhlasit, pan David slyší i trávu růst... je to typický příznak paranoie což je vážná duševní nemoc, a měl by si pro jistotu navštívit odborného lékaře....

quote:
Srovnání motorového přistání MLS a Lunochodu je opravdu srovnání nesrovnatelného. Výhody přistání pomocí „jeřábu“ na Marsu již byly uvedeny – hlavně, že rover dosedne přímo na kola a méně mu vadí různé nerovnosti a sklon, odpadá sjížděcí rampa. Jeřáb však eliminuje rychlost 150 m/s (Viking dokonce jen 60m/s). Lunochod přistával z LLO ve výši 90-110 km a musel eliminovat rychlost cca 1000 m/s, tedy rychlost cca 8 x větší což by odpovídalo energii cca 64x větší, avšak navíc musel zbrzdit průměrnou hmotu značně větší, než je hmota roveru + cranu. Energeticky by si těžko mohla sonda dovolit brzdit tryskami vychýlenými o značný úhel od směru letu (aby nespálila užitečný náklad). Podobně to bylo u Apolla. Pro přistávání sond a lidí na Měsíci asi zkušenost s přistáním „jeřábem“ nebude využitelná. To co je na MSL skutečně revoluční je její vybavení, vědecké možnosti, dokonalé spojení, předpokládaná životnost.


Souhlas... jinak v Skycranu vidím ještě jednu výhodu která se tu možná neznínila a to je težiště takového kompletu... U Lun 17-21 bylo těžiště nákladu s vyprázdněnými nádržemi celkem vysoko, ale u MSL se pořád težiště drželo v uchytech lan Roveru, což je stabilizační výhoda, ale kdyby Skycrane po odpojeni MSL kousek poodletěl a poté přistál a vysunul vědecké aparatůry tak by to nemuselo být špatné plus o kterém tu celou dobu mluví RYS.

Ostatním diskuterům se omlouvám jelikož je tento příspěvek není až tak k tématu kosmonautiky a možná tuto diskuzi směřuje do osobní roviny čož bych nerad.
[Upraveno 11.8.2012 Conquistador]
 
11.8.2012 - 12:33 - 
U publikace o přistávacích modulech jsem vynechal dva autory.
Všichni autoři jsou A. Ball, J. Garry, R. Lorenz a V. Keržanovič.
 
11.8.2012 - 13:54 - 
"ale kdyby Skycrane po odpojeni MSL kousek poodletěl a poté přistál a vysunul vědecké aparatůry tak by to nemuselo být špatné plus o kterém tu celou dobu mluví RYS. "

Je vám jasné, že ten sestup řídilo MSL a on nic jiného než odletět a vypnout motory neuměl.
Prostě mnohem víc elektroniky na něm než tam bylo by tam být muselo - do elektroniky dělám a tak vím co tam asi jen teď na něm bylo.

A taky mnohem více paliva pro měké přistání.
A pak na komnuikaci přímo ze Zemí by jistě vybavení z důvodu náročnosti nezbylo místo a tak jedině přes zřejmě již přetížené družice.

A pokud byl zájem na dalším vybavení - mohla být přidělána k MSL ta statická snonda - vytáhla by na pokyn operátorů své nohy a pak byy se od něj prostě odpojila.
 
11.8.2012 - 23:41 - 
quote:
quote:

Zkratka mi to hlava nebrala, kdyz klasickej zpusob byl nekolikrat vyzkousen a to i na Marsu (Viking, Phoenix).
Nedělejte za sebe prosťáčka, pane " Rys", Váš úmyl byl jasný a to kápnout kapku jedu do všeobecného nadšení nad fenomenálním technologickým úspěchem američanů. Bohužel se Vámo to povedlo. Kdyby Vaše úmysly byly čisté, tak jste mohl srovnávat systém MSL s Vikingy, tedy přistání na Marsu s přistáním na Marsu.Já jsem se Vám chytil na lep a také jsem si to " odskákal" a proto s prominutím nebudu reagovat na Vaše další provokace, tím myslím " airbagy" na Luně -9-.

quote:


Vy jste fakt clovek co ma vic poskozeny mozek nez ja, nebo mate zvlastni dusevni nemoc. Jinak si to nedokazu vysvetlit a admin by Vas msg mel mazat automaticky.


to con.: věřte tomu, že si upřímně přeji aby se konečně něco rusům povedlo, pak budete mít argumenty a nebudete se muset uchylovat k osobním invektivám.Přiznám se, že bych měl také vztek, kdyby MSL dokázal to co FG a FG to co MSL.


Musím souhlasit, pan David slyší i trávu růst... je to typický příznak paranoie což je vážná duševní nemoc, a měl by si pro jistotu navštívit odborného lékaře....

quote:
Srovnání motorového přistání MLS a Lunochodu je opravdu srovnání nesrovnatelného. Výhody přistání pomocí „jeřábu“ na Marsu již byly uvedeny – hlavně, že rover dosedne přímo na kola a méně mu vadí různé nerovnosti a sklon, odpadá sjížděcí rampa. Jeřáb však eliminuje rychlost 150 m/s (Viking dokonce jen 60m/s). Lunochod přistával z LLO ve výši 90-110 km a musel eliminovat rychlost cca 1000 m/s, tedy rychlost cca 8 x větší což by odpovídalo energii cca 64x větší, avšak navíc musel zbrzdit průměrnou hmotu značně větší, než je hmota roveru + cranu. Energeticky by si těžko mohla sonda dovolit brzdit tryskami vychýlenými o značný úhel od směru letu (aby nespálila užitečný náklad). Podobně to bylo u Apolla. Pro přistávání sond a lidí na Měsíci asi zkušenost s přistáním „jeřábem“ nebude využitelná. To co je na MSL skutečně revoluční je její vybavení, vědecké možnosti, dokonalé spojení, předpokládaná životnost.


Souhlas... jinak v Skycranu vidím ještě jednu výhodu která se tu možná neznínila a to je težiště takového kompletu... U Lun 17-21 bylo těžiště nákladu s vyprázdněnými nádržemi celkem vysoko, ale u MSL se pořád težiště drželo v uchytech lan Roveru, což je stabilizační výhoda, ale kdyby Skycrane po odpojeni MSL kousek poodletěl a poté přistál a vysunul vědecké aparatůry tak by to nemuselo být špatné plus o kterém tu celou dobu mluví RYS.

Ostatním diskuterům se omlouvám jelikož je tento příspěvek není až tak k tématu kosmonautiky a možná tuto diskuzi směřuje do osobní roviny čož bych nerad.
[Upraveno 11.8.2012 Conquistador]
 
<<  18    19    20    21    22    23    24  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.303924 vteřiny.