Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  12    13    14    15    16    17    18  >>
Téma: Přistání lidí na Marsu: Kdo bude první?
29.1.2014 - 02:06 - 
citace:
Kandidátka projektu Mars One Veronika Paláčková byla v Show Jana Krause.
http://youtu.be/T-0BK-g8qQw

Myslim ze to ustala zo ctou. Pokusat sa v takejto show vysvetlovat publiku technicke nuansy by bolo hazanie hrachu na stenu. Nikto na to nie je zvedavy. Divacu sa chcu bavit.
 
29.1.2014 - 05:11 - 
Pozrel som si - ustála to výborne, to bez debaty.
Kraus tiež zreteľne predviedol, okolo čoho sa točí jeho život, čo ho najviac vzrušuje - záchodky a fekálie...
 
29.1.2014 - 11:01 - 
citace:
Xchaos, počuj, neprihlásil si sa do Mars One nahodou aj ty?


Ne nepřihlásil. Já bych se do vesmíru rád podíval na výlet, ale Mars se mi kolonizovat nechce (možná odletět tam strávit důchod, jako Elon Musk... ale odsoudit k životu v pustině případné moje děti se mi nechce)

citace:

Ale nie, bez urážky, si očividne veľký fanda sci-fi a to ti nemožno zazlievať, ved to som aj ja sám. Ale treba byť keď už aspoň minimálny realista. To čo tu neustále omieľaš o tom, že by mohla dokázať cely projekt Mars One zacvakať reklama a sledovanosť a porovnávaš to so súčasným zabehnutým multimediálnym zábavnym priemyslom je hlúposť.

Cely tento priemysel sa naplno rozbehol až potom, keď sa prevratné technológie preň potrebné (televizia, telekomunikačne družice, internet, apod.) stali aspoň ako-tak zabehnutými a spolahlivými. A zaručujem ti, že pred desatročiami nikto tie technologie nevyvíjal preto, aby neskor mohli ludia čumeť na pár degešov v nejakej blbej reality show.


Situace je taková, že "blbé reality show" jsou miliardový business. V "reálné" ekonomice dnes pracuje zlomek populace oproti sféře služeb, terciálníu sektoru - a tedy, tím myslím nejen přímo ty televizní show, ale vše, co je na to navázané (reklama, marketing).

V podstatě je to skutečně tak: prostředky na kolonizaci Marsu se najdou, pokud to bude dostatečně zábavné a odláká to pozornost dostatečného množství populace (televizních diváků, uživatelů sociálních sítí, apod.) od jiných forem zábavy.

citace:
Pristátie na na Marse a jeho osídlovanie je tiež veľká, prevratná vec (a to nielen po technologickej stránke) a pevne verím, že sa dožiem aspoň jeho začiatku. A áno, vo vzdialenej budúcnosti, ked už sa stane pristavanie ľudských posádok na Marse aspoň čiastočnou rutinou, tam určite vyšlú pár blbcov natočiť nejakú stupídnu reality show. Určite sa to ale teraz nestane primárnym motorom pre prvé pristátie na Marse a dokonca jeho osídlovanie. A už vonkoncom nie vdaka Mars One.


Já naproti tomu věřím, že z Mars One "něco" vypadne - i když nevím co, a nevím, jestli to bude první přistání na Marsu, zvlášť v případě, že by "jednosměrná" letenka předcházela normální vládní misi.

Ale přijde mi, že spousta fanoušků kosmonautiky prostě žije mimo každodenní realitu 21.století: lidi dnes dělají jen z nudy, zvědavosti a (zejména) kvůli publicitě opravdu nesrovnatelně riskantnější (a hlavně nesmyslnější) věci. Při sportech typu base jump riskují životy tisíce lidí - a přínos pro přežití lidstva to má naprosto minimální (snad kromě možnosti, že by jde o lidi, kteří mohli přežití lidstva natolik ohrozit, že když se zabijí mladí při adrenalinových sportech, tak tím zlepšují šance nás ostatních, ale to je už evoluce pro pokročilé :-). Co je na Mars One odlišné je, že by místo rizika náhlé a relativně bezbolestné smrti účastníkům hrozilo spíše dlouhé a pomalé utrpení, navíc "v přímém přenosu", navíc bez možnosti rychlé pomoci jako na většině míst na Zemi.

Současně žijeme ve společnosti, kde jsou (až na určité vyjímky) sociální dovednosti odměňovány výrazně lépe, než dovednosti vědecké nebo technické. Tak to prostě je - můžeme fňukat, ale fakticky Mars One skutečně ukazuje cestu do jedné možné budoucnosti - a i když to vypadá hloupě, tak autoři a čtenáři sci-fi skutečně promysleli (často do detailu) více různých možných budoucností, než úředníci (tedy - nepopírám možnost, že spoustu úředníků ve volném čase baví číst nebo psát sci-fi :-)

I když třeba konkrétně Mars One selže, tak to skutečně ukazuje jedno z možných směřování: třeba zámořské plavby se financovaly ze dvou různých hlavních směrů - jeden motiv byl obchodní (ten připomíná dnešní business geostacionárních a jiných telekomunikačních družic), druhý motiv byl náboženský fanatismus (exodus puritánů do Severní Ameriky)... naopak vojenská motivace nebyla v těch začátcích velká. Dá se říct, že Mars One by byl spojení jistých obchodních zájmů (propojení zkomírajícího světa TV reality show se světem sociálních sítí, který je naopak na vzestupu... a má jiné zájmy, než svět starých médií...) a jisté formy "náboženského fanatismu" (strach z ohrožení lidstva na planetě Zemi a instinktivní snaha kolonizovat nové, třeba i nehostinné končiny...)
 
29.1.2014 - 11:23 - 
citace:
Při sportech typu base jump riskují životy tisíce lidí - a přínos pro přežití lidstva to má naprosto minimální (snad kromě možnosti, že by jde o lidi, kteří mohli přežití lidstva natolik ohrozit, že když se zabijí mladí při adrenalinových sportech, tak tím zlepšují šance nás ostatních, ale to je už evoluce pro pokročilé :-).

Doporučuji prostudovat pár statistik o nehodovosti a rizikových sportech. Velmi kvalitně to mají zpracovány hlavně pojišťovny.
Mnohem více lidí se každoročně zraní a zabije na motorkách, lyžích, horských kolech, a podobně, než při parašutismu a to včetně base-jumpingu.
O všeobecném motorismu, nebo činnostech pod vlivem alkoholu ani nemá smysl mluvit...
 
29.1.2014 - 19:38 - 
citace:

Mnohem více lidí se každoročně zraní a zabije na motorkách, lyžích, horských kolech, a podobně,


to je este nic, domacnosti a kupelne su uplny hardcore [Edited on 29.1.2014 yamato]
 
29.1.2014 - 21:10 - 
stačí si prečítať každoročný zoznam nominantov na tzv. Darwinovu cenu
možno pre účastníkov mars one, zriadna usporiadatelia extra "čestnú" kategóriu..
 
29.1.2014 - 23:59 - 
citace:
Doporučuji prostudovat pár statistik o nehodovosti a rizikových sportech. Velmi kvalitně to mají zpracovány hlavně pojišťovny.
Mnohem více lidí se každoročně zraní a zabije na motorkách, lyžích, horských kolech, a podobně, než při parašutismu a to včetně base-jumpingu.
O všeobecném motorismu, nebo činnostech pod vlivem alkoholu ani nemá smysl mluvit..


Zde si dovolím poněkud polemizovat. Je nutné vždy brát kolik lidí se tím zabývá - tedy kolik lidí pravidelně skáče padákem a kolik lidí jezdí pravidelně na motorkách a horských kolech.

Jinak by kosmonaut vlastně vycházelo jako vcelku velmi bezpečné povolání. Těch pár smrtelných nehod a vážných zranění prostě překonala jediná větší vážná letecká nehoda a těch tedy za celou dobu existence pilotované kosmonautiky bylo v celém světě víc než dost.

Tedy jaké je procentuální riziko zranění na 1 seskok - prostě na kolik seskoků připadá jeden vážný úraz je velmi důležité.

Prostě u aut je to opět riziko nehody a zranění na 1 kilometr a osobu - a tím autem lidé jezdí často jen proto, protože prostě musí - třeba řemeslník si takto vozí svoji výbavu svým autem po svých zákaznících.

[Upraveno 30.1.2014 tycka]
 
30.1.2014 - 01:37 - 
Dobrá, pokud se nechcete bavit o absolutních čislech, ale o rizikovosti, tak vězte, že parašutismus je pro pojišťovny ve stejné kategorii "extrémních sportů" jako například jachting, horolezectvi, potápění s dýchacími přístroji, box, judo, karate, atd.

Máte pravdu v tom, že base jumping má "pro přežití lidstva minimální přínos". Base jumpeři ovšem neskáčou ze skal a mrakodrapů proto, aby to lidstvu něco přineslo, nýbrž zcela sobecky pro vlastní zábavu a potěšeni, vědomi si všech rizik a nebezpečí. Podobně jako extrémní kajakáři, skikrosaři, skokani na lyžich, skeletonisti, jeskyní potápěči, nebo exhibiční jezdci na sněžných skůtrech, atd atd ... což jsou všechno nepojistitelné sporty.

Ale to jsme už dost OT a dál bych to nerozebíral.
 
05.2.2014 - 08:00 - 
Kolonie na Marsu by mohla být připravena do deseti let.

http://www.universetoday.com/108966/mars-space-colony-rockets-could-be-ready-in-10-years-spacex-ceo/
 
05.2.2014 - 20:34 - 
píšu tam:
citace:
launch system to send people to the Red Planet could be available in 10 to 12 years.
čo nie je to isté....
 
05.2.2014 - 21:21 - 
citace:
Dobrá, pokud se nechcete bavit o absolutních čislech, ale o rizikovosti, tak vězte, že parašutismus je pro pojišťovny ve stejné kategorii "extrémních sportů" jako například jachting, horolezectvi, potápění s dýchacími přístroji, box, judo, karate, atd.


mě dokážou vždycky vytočit se snowboardingem - na tom není nic adrenalinového, i podle GPS většinou jezdím výrazně pomaleji, než blázni lyžaři. ale lyžaři těch 90-100 km/h dosahují "rekreačně" (ve vlněných čepicích). já těch svých 50 km/h (tak tak...) v přilbě... "adrenalinově".

no nic, jsme offtopic. každopádně marťanské kolonii za 10 let doufám budu schopen nabídnout teréní solární kola (na kterých sexy marťanská kolonistka bude moci došlapat zpět na základnu vlastní silou, když se baterie vybíjí moc brzy...aby byla včas před kamerou v reality show :-)
 
08.2.2014 - 14:47 - 
Me by z celeho projektu zaujalo radioamaterske vysilani mezi Marsem a Zemi v MW HAM pasmech (1.3, 2.4, 5.6, 10.3, 24, 47GHz).
Pokud se neco takoveho uskutecni, tak da rozum, ze mezi nima bude nekolik radioamateru (licencovanych).
Pro spojeni Zeme-Mars ve "fone" SSB staci skladaci 3m parabola s vykonem 100W PA na Marsu a 5-10m parabola na zemi s 250W PA v pasmu 10.3GHz nebo 5.6GHz.

Jen ta latecne az 40 minut je na prdlacku.

http://www.qsl.net/oe5jfl/index.html


[Upraveno 08.2.2014 -=RYS=-]
 
22.2.2014 - 12:58 - 
Mise MarsOne se pravděpodobně zúčastní převážně ateisté a možná nějaký ten křesťan "nezávislého", protestanského ražení. Muslimové mají zřejmě zákaz, a zajímavé bude, jak to bude u katolíků (papež je totiž výrazně centralizovanější autorita, než jakýkoliv islámský duchovní a jeho fatwy)

UAE Clerics' Fatwa Forbids Muslims From Traveling To Mars
http://science.slashdot.org/...2/22/0236215/uae-clerics-fatwa-forbids-muslims-from-traveling-to-mars
The committee of the General Authority of Islamic Affairs and Endowment in the United Arab Emirates that issued the fatwa against such a journey doesn't have anything against space exploration, Elon Musk's Mars visions, or anything like that. Rather, the religious leaders argue that making the trip would be tantamount to committing suicide, which all religions tend to frown upon

Muslimové mají oficiální zákaz žít na Marsu
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/328244-muslimove-maji-oficialni-zakaz-zit-na-marsu.html

Novinky.cz se ve svém titulku samozřejmě mýlí: muslimové nemají zakázáno žít na Marsu - mají pouze zakázáno tam umřít, protože to by bylo považováno za sebevraždu :-) (otázka je, jestli pak smějí sednout na velblouda a odjet na něm umřít normálně u sebe doma kousek za roh do pouště, protože to je efektivně fakticky to samé... tím víc mi to překvapuje u islámu, což je náboženství, které se původně rozšířilo právě v extrémně nehostinných podmínkách, které nejsou až tak vzdálené planetě Duna nebo Marsu...)

(jinak podotýkám, že islám samozřejmě není tak centralizované náboženství jako třeba katolicismus, a fatwa nějakého liberálnějšího imáma by zcela určitě zněla jinak...)
 
22.2.2014 - 13:49 - 
Zaujímala by ma jedna vec - platí fatwa nejakého sunnitského duchovného aj pre šiitu a opačne? 
22.2.2014 - 16:29 - 
citace:
Zaujímala by ma jedna vec - platí fatwa nejakého sunnitského duchovného aj pre šiitu a opačne?


Já mám pocit, že je to ještě "decentralizovanější" - resp. šíitští ajatoláhové si právě zaručují přímou politickou moc (v Iránu), zatímco sunnitský (neboli všechen ostatní) islám bude celkově daleko názorově roztříštěnější.

Podle mě je na místě poznamenat, že kromě fundamentalistických interpretací islámu existuje i spousta interpretací relativně rozumných, které nemají větší problém s řadou aspektů moderního života, které pro změnu zamotávají hlavu křeštanům.

"zákaz kolonizace Marsu, protože jde o sebevraždu" je zajímavý tím, že se tím mediálně zviditelňuje "drobný detail", a sice že islám ve skutečnosti zakazuje sebevraždu (stejně jako většina jiných náboženství): a tudíž sebevražedný terorismus, ať už jako akt zoufalství, nebo jako výsledek nějaké ideologické manipulace, nemůže být považován za projev "islamismu".

Každopádně se dá očekávat, že Mars One se bude snažit vybrat první vlnu kolonistů hodně "korektně" - dva muži, dvě ženy, současně se ale pokusí i o pestrý výběr národnostní, náboženský, etnický (ono to teda při výběru pouze čtyřčlenné posádky moc nepůjde)... a samozřejmě, jestli jako jednoho člena vyberou muslima, tak už teď je jasné, že půjde tak trochu o "hříšníka", ale zase v tom bude paradox: bude zjevně naživu v přímém přenosu, takže ho nebude úplně snadné obvinit, že na Marsu "páchá sebevraždu" :-)

Faktem je, že vhodně zvolená posádka Mars One získá větší mezinárodní pozornost, než by získala jakákoliv "jednobarevná" posádka omezená na jedinou národnost (v tomto lze pozorovat podobnost s ISS, která má taky docela slušný ohlas). Určitě by tam měl být někdo z cca dvoumiliardové východní Asie - dá se předpokládat, že to bude Číňan (možná z Hong Kongu či Singapuru?), Korejec či Japonec.. současně ale Mars One neudělá chybu, když bude preferovat kandidáty ze zemí, které nemají vlastní pilotovaný kosmický program a tudíž pro jejich populaci to bude více mediálně atraktivní, než "no jo, zase nějaký náš kosmonaut/kosmonautka... núda..."). Je trochu smutné, že navenek budou prezentovat výběr podle nějakých "objektivních kritérií" a testů - ale fakticky to bude výběr marketingový (v zájmu přežití té posádky: prostě aby to skutečně ufinancovali, budou muset prodat tuny reklamy a výhradních vysílacích práv...)
 
23.2.2014 - 08:24 - 
citace:
Zaujímala by ma jedna vec - platí fatwa nejakého sunnitského duchovného aj pre šiitu a opačne?


Fakt se ptáš, jestli nějaký věřící poslouchá příkazy duchovních jiných/kacířských věr?

Navíc v každé rozvinutějším precedentním právu (fatwy fungují stejně) můžeš najít takový precedent jaký se hodí..
 
23.6.2014 - 12:04 - 
http://aviationweek.com/space/human-space-exploration-stalled-leo?NL=AW-05&Issue=AW-05_20140623_AW-05_333&YM_RID=%27email%27&YM_MID=%27mmid%27&sfvc4enews=42&cl=article_1 
02.7.2014 - 22:35 - 

Do 10 až 12 let pošleme lidi na Mars, tvrdí šéf firmy SpaceX

2. července 2014
Miliardář Elon Musk, který založil firmu SpaceX, předpokládá, že do 10 až 12 let pošle první lidi na Mars. Ať už za pomoci vládní agentury NASA, nebo bez ní. Chce tím zahájit výstavbu stálé základny na této planetě.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/lide-na-marsu-spacex-0qo-/tec_vesmir.aspx?c=A140630_104227_tec_vesmir_vse
 
03.7.2014 - 00:45 - 
Silná slova, bez archívů a peněz NASA by šáša neměl ani suborbitální raketu :-) 
03.7.2014 - 00:53 - 
citace:
Silná slova, bez archívů a peněz NASA by šáša neměl ani suborbitální raketu :-)


F1 a F9 byly financovány ze soukromých zdrojů. Tedy trapný šáša je tu někdo jiný.
 
03.7.2014 - 05:29 - 
Precti si prosimte alespon tu podelanou wikipediu a pak se jeste jednou zamysli nad tou urazkou. 
03.7.2014 - 07:30 - 
boli tam sukromne zdroje a vlastny design. To ze konzultovali s NASA nijako neznizuje mieru uspechu, skor to poukazuje na pragmaticky pristup. Kto sa to tu stazoval, ze NASA stale rusi funkcne veci a vymysla koleso odznova? Ked pride sukromnik a rozhodne sa nevymyslat koleso, tak zrazu je to samy archiv, primitivni raketa a sasek. Su to len frazy bez logickeho obsahu

No a aby sme len nefrazovali, data z podelanej wikipedie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_1

"The Falcon 1 rocket was developed with private funding"

http://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_9

"In 2011 SpaceX estimated that Falcon 9 v1.0 development costs were on the order of $300 million. NASA evaluated them using a traditional cost-plus contract approach initially at $3.6 billion.

In 2014, SpaceX released total combined development costs for both the Falcon 9 and the Dragon capsule. NASA provided US$396 million while SpaceX provided over US$450 million to fund rocket and capsule development efforts."

myslim ze vacsina z uvedenych faktov tu uz bola "logicky" oznacena za politicku propagandu, takze nema zmysel sa o tom dalej bavit. Konspiracne teorie maju vlastne vlakno...
[Edited on 03.7.2014 yamato]
 
03.7.2014 - 11:59 - 
Fakta jsou jasná bez peněz (první peníze od NASA dostal před úspěšným letem F1) a archívů (tam to snad ani mOvce zatím nepopírají) by neměl ani prd. To nepopřete, anýbrž zatím to fanatici na Wikipedii nezfalšovali.

Bez NASA by neměl F911, Dragona, Grasshopera. Celá spaceX žije jen díky archivům NASA a hlavně jejím penězům. Ta tzv. komerce je pro SpX jen doplněk (a možná i ztrátový).

A proto jsou silná slova Muska, že na Mars dopraví lidi i bez NASA. Bez jejích šuplíkových technologií, studií a hlavně peněz nemá šanci (a on to ví, je to jen jeho promyšlená PR magie, která na ovečky zjevně funguje, že Martine Kostero;-). Uvažujte alespoň trochu realisticky při tom fandění.

Jako než zase budete vidět rudě, tak si odpovězte na tyto otázky:
1) Dostala SpaceX první peníze od NASA ještě před prvním úspěšným letem rakety? Pokud ano, tak moje tvrzení je pravdivé a na kdyby (peníze nedostali, tak by stejně nakonec F1 letěl) se nehraje.
2) Byli inženýři SpX v archívech NASA vaření a pečení? Pokud, ano, je opět moje tvrzení pravdivé a na kdyby (i kdyby tam nechodili, zvládli by to) se nehraje.
3) Je většina přitečených peněz do SpaceX původu státního, tedy z programů COTS, CRS a CCDEV? Pokud ano, tak je opět můj statement pravdivý. Na kdyby se totiž nehraje.

A nic více jsem ve svém příspěvku neřekl. [Upraveno 03.7.2014 cernakus] [Upraveno 03.7.2014 cernakus]
 
03.7.2014 - 12:19 - 
Na Mars nikoho nedopraví především bez ruských archivů. Jen Rusové vědí, tím myslím mají vyzkoušené a ověřené, co s člověkem udělá delší než půlroční pobyt v beztíži. A jen oni mají zkušenosti s metodami, jak chátrání člověka v beztíži co nejvíc zpomalit - i když pořád to na let k Marsu a následné fungování tam nestačí.

Bez toho by musel jít na scifoidní planetolet s umělou gravitací. Ach, kdeže Clarkovy plány jsou...

Bez těchto zkušeností a ověřených a ve vesmíru dlouhodobě (násobně vzhledem k délce expedice) otestovaných zařízení k udržení podmínek života, by k Marsu dopravil leda mrtvoly. A nejdůležitejší výbavou by byla kapsle s kyanidem, aby konec nebyl tak drastický.
 
03.7.2014 - 12:38 - 
Nepřilévej oheň do kotle. Stačí, jaká žilka vyskočí fandům Muska, když si dovolím poukázat na zjevný a pravdivý fakt. Představa, že by Musk potřeboval pomoc nejen NASA, ale dokonce i neschopnejch mužiků, by mohla způsobit infarkty. 
03.7.2014 - 12:48 - 
tvoje fakty su podobneho charakteru ako vladove - tie nevyhovujuce oznacis za konspiraciu a propagandu. To je velmi pohodlne, bohuzial aj lahko prekuknutelne. SpX bola vybrana v sutazi do programu, ktory plati na zaklade uspesnych milestones. Teda najprv nieco predved, potom dostanes peniaze.
Ak to pride niekomu zvlastne, sam je zvlastny.

SpX dostala technicku podporu NASA, pretoze bolo v jej zaujme, aby sa commercial space rozbehol. Sama NASA skonstatovala, ze robit veci starym sposobom je 10x drahsie. Dalsi sutazitelia dostali rovnaku podporu, Orbital defacto ani nic nove nevyvinul, pouzil rusku techniku. To je este daleko mensia zasluha ako "chodit do archivov" (mimochodom zaujimalo by ma kde presne v tych archivoch je motor Merlin).
Ak to pride niekomu zvlastne, sam je zvlastny.

SpX dodava sluzby pre NASA, pretoze od nej dostala podporu v case, ked na komercnom trhu nemala miesto. Tak sa "stalo", ze maju hardver vyvinuty hlavne pre ucely NASA. Mimochodom len vdaka tomuto programu ma teraz NASA aspon nejake zastupenie v lodiach lietajucich k ISS. Stalo ju to "enormnych" 400mil., co su asi tak naklady na jeden PPT tender v klasickych programoch typu orion (ktory zhltal neporovnatelne peniaze a k operacnej prevadzke ma este daleko"
Ak to pride niekomu zvlastne, sam je zvlastny.

NASA sa nikdy ani nepriblizila k zariadeniu podobnych parametrov ako Grasshopper. O motorickom navrate prveho stupna ani nehovoriac. Pri tychto pokusoch je NASA ta ktora "chodi do archivov" k SpX a je zvedava na data. Tu je totiz SpX na cele.

Ovsem teba nestve technika, teba stve jej designer Aj to je lahko prekuknutelne [Edited on 03.7.2014 yamato]
 
03.7.2014 - 12:56 - 
To je este daleko mensia zasluha ako "chodit do archivov" (mimochodom zaujimalo by ma kde presne v tych archivoch je motor Merlin).



Pod písmenem Z v položce Zbytečné
 
03.7.2014 - 12:59 - 
šme še pobavili, a teraz vazne - ukazte mi nejake zaznamy z testov motora rovnakych parametrov. Ked uz tak lubite tu frazu o archivoch.

Alebo sa tu ideme ostrelovat frazami bez obsahu? Toto je politicke forum?
 
03.7.2014 - 13:25 - 
ukazte mi nejake zaznamy z testov motora rovnakych parametrov.



V archivech skutečně nic takového jako Merlin není, nejspíš proto, že něco tak bizarního ještě někoho nenapadlo.
 
03.7.2014 - 13:47 - 
co je na merline bizarne?
ide o standardny kerolox motor s otvorenym cyklom

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
<<  12    13    14    15    16    17    18  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.157734 vteřiny.