Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: MOONRISE - sonda programu NewFrontiers
25.7.2012 - 17:55 - 
Jde o návrh automatické sondy NASA určené k odběru a návratu se vzorky z odvrácené strany Měsíce. Návrh se účastnil výběru třetího kola programu NewFrontiers, ale neuspěl (k realizaci byla vybraná sonda OSIRIS-Rex k asteroidu). Nicméně o sondě MOONRISE určitě ještě uslyšíme.
Podrobnosti: http://futureplanets.blogspot.cz/
 
26.7.2012 - 03:13 - 
Docela troufalost pouzit jen jednu retlanslacni telco druzici.
Jako kdyz by chteli do urcitych penez natlacit co se da.
Mnohem bezpecnejsi je pouzit alespon 4 retlanslacnich druzic ve vyskach 1500-4000km. Aby bylo vzdy v kteremkoliv okamziku pokryto misto pristani.

Ten navrh je "o hubu".



 
26.7.2012 - 06:24 - 
Na Marsu se přistává vždy bez přímého spojení, ale jen jedna telkom družice je opravdu riziko. Pro mise v rámci NewFrontiers s omezeným rozpočtem asi jiné řešení není. Sonda by měla být autonomní, aby v případě selhání telekomunikační družice fungovala sama po celou dobu na povrchu včetně sběru vzorků a odletu na orbit Měsíce, pak už by spojení navázala. 
26.7.2012 - 14:31 - 
Na Marsu MSL pristava s radiospojenim (jednosmernym...UDP...pomoci "tonu").
Avsak je mozne vytvorit live spojeni skrze retlanslacni druzice ktere tam uz jsou.
Exitovane molekuly CO2 vytvareji "jiny druh plazmy" nez Pozemska atmosfera, takze zona radioticha na 70cm je o dost kratsi. Odhaduji tak na 50-80s.

Jelikoz vytvorili hw/sw pro pristani bez live spojeni, tak to tak nedelaj.

Ale jak rikam, mozne to je pomoci jedne Marsovske druzice, ktera ma naklapeci UHF-QFN antenu, protoze je treba, aby velkou parabolou byla nasmerovana k Zemi, takze by druzice byla otocena "na hlavu". Nevim ted ktera z druzic to ma, ze UHF anteny ma na koncich FTV panelu, takze kdyz natoci do jineho uhlu FTV panel, tak natoci i UHF antenu. Otaceni druzice je za pomoci setrvacniku.



Jinak je jasne, ze sonda pristane autonome i kdyz byla by bezpecnostni vyhoda mit 3.4s latence bezpecnostni "pojistku" pro "manual". Minimalne sledovat live stream data-telemetrii pro pripad, ze se to nepodari a lander se rozbije o povrch, tak abychom meli alespon nejaka data pro reverzni inzenyring zpracovani dat.
Dalsi vec je to, ze provozni cas celku je drahej a bylo by lepsi, aby byla vetsi (pokud mozno nonstop) vyteznost provozniho a vedeckeho casu.

V tomto jednoucelovem telco automatu by se jako pomucka hodily 3x 3U CubeSaty jako UHF retlanslacky. Jehlice vsesmerovejch UHF anten by stejne jako pozemni UHF radiomodemy od Conela (http://www.ok1mjo.com/all/conel/) atd.. preposilali data v protokolu Proximity-1.

Tyhle telco Cubesaty s zivotnosti 2 tydny by letali ve vysce 1000-2000km a hlavni telco sat by letal v 2x vyssi vysce na polarni draze.


[Upraveno 26.7.2012 -=RYS=-]
 
26.7.2012 - 15:39 - 
Sonda nesúca pristávací modul si môže vytvoriť aj vlastný dočasný retranslačný systém - "preletový" stupeň pre navedenie na LLO môže byť použitý ako hlavný retranslačný satelit a niekoľko retranslačných "cubesat" môže byť jeho doplnkový náklad.
Scenár:
- prílet na LLO vo výške 1000-2000km
- počas niekoľkých obletov a manévrov na LLO uvoľnené cubesat na vhodné dráhy
- uvoľnený pristávací a návratový modul
- preletový stupeň presunutý na vyššiu dráhu
- zostup pristávacieho modulu začne po synchronizácii dráhy s preletovým stupňom (teraz retranslačným satelitom) tak, aby celý zostup pristávacieho modulu (alebo aspoň kritická fáza) nad odvrátenou stranou bol v dosahu retranslačného satelitu a/lebo retranslačných cubesatov.
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.098637 vteřiny.