Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  4    5    6    7    8    9    10  >>
Téma: SpaceX Starship / BFR / BFS / MCT / ITS - Interplanetary Transport System
01.2.2016 - 16:52 - 
a preto moj spekulativny odhad je, ze MCT nebude mat klasicky kapsulovy tvar, ale bude to nieco na sposob tohto:



potrebuje to generovat dost vztlaku na dlhsie brzdenie v martanskej atmosfere. Sucasne pre start na BFR bude vyhodny podlhovasty tvar. A nema to ziadne kridla, ktore sposobili stratu jedneho orbitalneho a jedneho suborbitalneho raketoplanu...
 
01.2.2016 - 16:59 - 
No tak s předchozím (yamato) víceméně souhlasím.... může se ukázat, že vertikální návrat 1.stupně Falconu 9 už pro superraketu nebude vhodný.

Je ale otázka, kolik celá MCT architektura bude mít stupňů. Falcon + Dragon jsou 2 stupně + kabina, ale pro superraketu tohle nemusí být optimální. Je možné, že BFR bude SSTO, a MCT bude její "užitečný náklad"... v tom případě by BFR přistávala po jednom obletu Země a aerodynamické řízení pro návrat do místa startu by dávalo lepší smysl, než "boost-back" (i ekonomicky).
 
01.2.2016 - 17:03 - 
Ano, myslim ze ani tato varianta podelneho tepelneho stitu ala IXV u MCT zatim nebyla vyrazena ze hry. Taky pomer prumer/delka bude u obou plavidel celkem podobny. (Pro BFR ale nemozne, u prvniho stupne jen retropropulze)
Ma to sice nekolik nevyhod, napriklad tezsi tepelny stit nez v pripade radialniho stitu na konci, kde umistit pristavaci motory a jak s tim sikovne odstartovat zpet z Marsu, ale na druhou stranu by to resilo nekolik jinych problemu, hlavne to brzdeni a pristani, taky vykladka nakladu by mohla byt jednodussi, nez kdyz by to pristalo s radialnim stitem nastojato.
 
01.2.2016 - 17:32 - 
Je hezké číst v úvahách o MCT že Musk chce systém pro přesun tisíce lidí na Mars, jak nejen těžké ale i rozměrné těleso bude s tepelným štítem přistávat na Marsu, celé pak vzlétat k Zemi a celé pak přistávat na Zemi, jak bude Mars kolonizován, jak taková kolonizace může jednou zachránit lidstvo.
Když létalo Apollo, věděl jsem už hodně o kosmonautice, měl jsem pár let za sebou VŠ, hltal jsem články o kosmických letech, kolonizaci Měsíce pro vědecké, ekonomické, dokonce vojenské účely na americké i ruské straně, futuristických plánů bylo dost . Kdyby mně někdo tehdy řekl, že nic takového nebude realizováno ani za 45 let a že se ani jednoduchého návratu na Měsíc nejspíš nedožiji, vsadil bych se s ním o cokoliv.
Proto jsem dost skeptický i k plánům, které zde diskutujeme nejen z technických důvodů (nejsme v oblasti raket o moc dál, než bylo Apollo), ale i z důležitějších důvodů finančních. Lidstvo také může dojít do stavu, že bude rádo, když na Marsu člověk jednou přistane i v jednoduché kabině a pak rychle ztratí o Mars zájem. Hrozně bych byl rád a přál bych vám, abych se hluboce mýlil.
Jsme tu ale od toho, abychom byli optimisty.
 
01.2.2016 - 17:43 - 
...tak hlavně aby na Marsu Curiosity nenašla nějaké stopy "života", třeba na té nejprimitivnější úrovni (jakože věřím, že nenajde)
By bylo vymalováno..
 
01.2.2016 - 18:02 - 
Mirek Pospíšil: tak si říkám - nešlo by použít "brzdící" přistávací nohy, jen větší, než v případě F9? Třeba komplet celý vnější plášť MCT? 
01.2.2016 - 19:28 - 
koľko odkladov zverejnenia architektúry, ste ochotný stráviť? 
01.2.2016 - 19:31 - 
citace:
ake konkretne nezodpovedane otazky mas na mysli?

Četl jsem zde, že celé to má být znovu použitelné - to je především ta první nezodpovězená otázka.
Za tím totiž ani nevíme, jak moc ekonomicky bude použitelná záchrana prvního stupně a to i třeba jen se spolehlivostí (jako pro to další použití) vhodnou jen pro levnější náklady (tu nebezpečnost jeho použití naopak vyvracím v diskuzích jinde a to, že s lidmi se oproti nákladům lítá tak málo často, že použití nového stupně bude zatím úplnou samozřejmostí - aniž by se tak nějak narušila ekonomičnost).
A věřte mi, že čím více problémů bude s jeho znovu použitelností - tím méně se o tom budete oficiálně něco nového dozvídat - žádná firma vám prostě neřekne negativní informace o svém výzkumu - pokud tedy přímo nemusí. A to nemusí, neboť se zde nejedná o vývoj na který se přispívá ze státních grantů.

Též znovu použitelnost i přistání v prostředí Marsu a pak následném startu z Marsu.
Ještě ani nic s Marsu nestartovalo po nějaké nutné době pobytu na něm.
Tedy ono to přirovnání k návrhu konstrukce mohutného letounu v době prvních malých pokusných letounu - zas to proto tak není úplně od věci.

[Upraveno 01.2.2016 tycka]
 
02.2.2016 - 00:12 - 
citace:
... Jsme tu ale od toho, abychom byli optimisty.

... coz se velke casti lidi na tomto foru a vseobecne lidem ze stredni a vychodni evropy moc nedari.

Maji na to samozrejme pravo, je to jen trochu skoda - svet neni cely zly, plny podvodniku, mamonaru, mafianu a vydriduchu. Jsou v nem i lide s otevrenou mysli, vybornymi napady, vizi lepsi budoucnosti, ochotni riskovat vlastni pohodli a podnikajici neco pozitivniho pro druhe.

Myslim si, ze rozenych skeptiku a optimistu bude na svete vsude stejne, jen to jak se navenek projevuji se v ruznych koncinach vyrazne lisi. U nas je zvykem vse nejdriv podrobit zdrcujici kritice, prohlasit to za nedokonale, nevyhodne, spatne, pripadne zcela neproveditelne, ci nesmyslne. Pak jsou ale mnohem lidnatejsi casti planety, kde se lide povetsinou snazi o hledani pozitivnich prvku, kladou si otazky jak danou vec dale zlepsit, jak pomoct vlastnim pricinenim a tesi se z vyhledu na lepsi budouci.
Nasinec by mozna rekl, ze jsou naivni a nebo spis rovnou hlupaci, ale neni tomu tak. Takto se projevuji i velmi vzdelani a inteligentni lide se sirokymi obzory a bohatymi zivotnimi zkusenostmi.

Neni vubec spatne takove konciny obcas navstivit, pozitivni lidi pozorovat a neco se od nich z tohoto vnimani sveta priucit. Pricemz takovy lide ziji na vychod i zapad od te nasi stredoceske kotliny ... Te moravske a slovenske taky, aby se nahodou nekdo necitil ublizeny
 
02.2.2016 - 00:24 - 
viac krát tu bolo zopakované, že MCT má pristáť na povrchu Marsu, tam vyložiť náklad, natankovať isru vyrobené palivo a letieť späť
lenže na Marse, akosi žiadna hotová "čerpačka" nie je..
akým spôsobom, a v ktorej fáze projektu, sa tam má, tá "filling station" zjaviť?

..
citace:
citace:
... Jsme tu ale od toho, abychom byli optimisty.

... coz se velke casti lidi na tomto foru a vseobecne lidem ze stredni a vychodni evropy moc nedari.


a kto je tu väčší optimista, ohľadom rozvoja infraštruktúry "tam hore", odo mňa?
kto tu s týmto "otravuje vzduch" už celé roky? [Upraveno 02.2.2016 alamo]
 
02.2.2016 - 00:40 - 
citace:
...tak hlavně aby na Marsu Curiosity nenašla nějaké stopy "života", třeba na té nejprimitivnější úrovni


to mě přijde praštěný, takhle uvažovat. objev života by byl obrovská senzace a v podstatě by byl zajímavější, než nějaká kolonie v bublině uprostřed pouště zcela bez života.

sice by to vývoj ohledně kolonizace Marsu asi zbrzdilo, ale řešení by se určitě našlo (když ten život přežil tak drsné podmínky, tak člověk by ho jentak nedorazil.. horší problém než kontaminace by mohlo být to, že by ten život byl třeba nepřátelský člověku a pozemskému životu a třeba by znepříjemňoval či znemožňoval fungování skleníků apod.)

Kolonizace Marsu i jiných míst ve sluneční soustavě by byla cool - ale objev mimozemského života by byl zcela zásadní, možná nejzásadnější moment od chvíle, kdy člověk začal létat do kosmu a možná ještě víc než to (úvahy o "jiných světech" předchází kosmonautice jsou spojené s odklonem od náboženského myšlení k vědeckému, apod.)

Kdyby byl na Marsu objeven život, tak max. první kolonie nebude na Marsu, ale na Ceresu (mělo by to také své výhody - sice přijdeme o aerobraking a padáky, ale zase celkové delta-V nevychází vůbec zle...). Každopádně mi to přijde celé zvrácené - celý výzkum kosmu začal ze zvědavosti, v naději, že tam objevíme něco opravdu zajímavého.. nic proti krásným pustým pouštím na Marsu, ale život by byl bomba.
 
02.2.2016 - 08:43 - 
ohladom pozitivizmu - ano, da sa tu na fore pozorovat u niektorych diskutujucich tendencia vsade hned vypichnut tie problemove casti. Ja osobne si myslim, ze problemy boli, su aj budu. Keby sme vsade hladali len preco to nejde, tak sme v jaskyni. Pri kazdej inovacii su dve zasadne hrozby - na jednu stranu moze byt prilis ambiciozna, na druhu stranu moze byt prilis malo ambiciozna. Apollo by bolo istotne lacnejsi a bezpecnejsi projekt, ak by si dalo za ciel dostihnut rusov a lietat pravidelne na LEO. Ale uprimne, kto z vas by ho dnes ospevoval?

ohladom zivota na marse - ak tam nejaky zivot je, tak su to jednobunkovce, nanajvys mozno riasy, usposobene na zivot v podzemi. Nie su usposobene na napadanie zlozitejsich organizmov, pretoze tam ziadne zlozitejsie organizmy nie su. Bude trvat hodnu chvilu, nez sa "kolonizacny" a povodny zivot stretnu, a z pozemskej analogie vieme ze ten najjednoduchsi zivot sa vie prisposobit najrychlejsie.
Taktiez je tu moralna otazka - pokial mozeme mars osiat pozemskym zivotom a urobit z neho zivu planetu, je spravne to neurobit kvoli nejakym prvokom sotva prezivajucim niekde v podzemnych rezervoaroch?
 
02.2.2016 - 09:34 - 
citace:
... da sa tu na fore pozorovat u niektorych diskutujucich tendencia vsade hned vypichnut tie problemove casti.

Proč tady diskutujeme – abychom každý projekt hned oslavovali a prostě popisovali, jak to bude krásně fungovat a nekladli zvědavé otázky ? Vždyť každý tady má jiné znalosti, jiné informace a jen v diskusi se dobereme k realitě. Já jsem od mládí, vzděláním i praxí technicky zaměřený. Od mládí se také zajímám o kosmonautiku, věděl jsem o pohonech raket, stacionárních satelitech, Ciolkovského rovnici v době, když ještě žádná družice nelétala. Proto si vždy chci objasnit právě ty „problémové části“ , protože jsou pro diskusi nejzajímavější. To není skepticismus, ale prostá technická zvědavost. Tak mi promiňte, když v tom budu pokračovat právě proto, že musím být optimista - chtěl bych se ještě něčeho většího v kosmonautice dožít.
 
02.2.2016 - 10:07 - 
ono jedna vec je hovorit o tom, ze postavit metanovy motor s uzavretym cyklom bude fuska, alebo ze nestabilita tahu jedneho z motorov pouziteho stupna moze znamenat to alebo ono. To su technicke otazky, ktorych odpoved nas isto vsetkych zaujima.

Ale ked citam ze "so znovupouzitim budu problemy a budu to tajit", ked sme pred tyzdnom videli hotfire pouziteho stupna prakticky bez akejkolvek udrzby, alebo ked niekto napise ze voci velkym marsoletom a vypravam na mars je skepticky, ale nenapise preco by to neslo, tak to je proste cisty pesimizmus.

A kde uz mame byt voci buducnosti kozmonautiky optimisti, ked nie tu? Ked buducnost nevidia ani fandovia a geekovia, tak ziadna buducnost nebude. Zjavi sa jeden vizionar co za vlastne stavia megaraketu, a jeho vlastni mu budu neustale oplieskavat o hlavu jak to nejde, jak on je prisaty na jaky rozpocet, a jak urcite stale nieco zamlciava, pretoze oni neracia mat 24/7 online webcam prenos z jeho tovarne, domu, kupelne a wc
 
02.2.2016 - 10:12 - 
alamo: předpokládám, že před pilotovaným letem MCT poletí několik bezpilotních a vzhledem k nosnosti tam tu čerpačku odvezou. Je tu samozřejmě otázka, jestli bude schopná fungovat samostatně v plném nebo alespoň testovacím režimu. Ideální by samozřejmě bylo poslání Dragona s nějakým pokusným systémem, třeba už teď... 
02.2.2016 - 12:09 - 
este k tomu optimizmu/pesimizmu - ono to vyzera ze to je len nazor, ale v skutocnosti je postoj k projektu zivotne dolezity pre jeho uspech. Castokrat sa projekt dostane do problemov a pokazi sa vsetko co sa moze, a vtedy ho pri zivote drzi len sila vole.

Poznam to z vlastnej skusenosti, projekt ktory som videl hotovy max. za 3-4 roky sa pretiahol na 6 rokov, pricom som sa musel vratit na zaciatok tolkokrat, ze to uz ani nepocitam. Nevzdal som to, pretoze som stale videl na konci tunela ten pozitivny vysledok, aj ked realita bola taka ze som isiel od prekazky k prekazke a mal som asi tisic prilezitosti povedat si, ze "to vidim skepticky a idem robit nieco ine". Teraz zacinam vidiet vysledky, ktore by neboli, keby som mal iny nazor.

U Muska sme to videli tiez - obe jeho spolocnosti boli len vlasok od krachu, a nad vodou ich drzal len pozitivny nazor. Dnes su niekde inde, ale neboli by tam, keby vtedy ten vlasok optimizmu niekto prestrihol.
 
02.2.2016 - 12:15 - 
a koľko jeden MCT, toho isru paliva, bude asi tak potrebovať?
na to asi pár kvapiek, skondenzovaných s atmosféry stačiť nebude..
bude treba nájsť výdatné podpovrchové ložisko ľadu, alebo aspoň permafrostu s jeho vysokým obsahom, v teréne vhodnom, pre trvalé osídlenie
bude treba preskúmať mnoho destinácií na povrchu
vyvinúť metódu pre ťažbu, vyvinúť a postaviť doslova fabriku na spracovanie, a tiež elektráreň

hm.. to je práce, možno aj na dve tri desaťročia
 
02.2.2016 - 12:33 - 
Jako prvni dovezeny zdroj do zacatku uvazuji jaderny reaktor o vaze cca 20 tun. Prvni MCT by mel dopravit zejmena rozmerne obytne bloky s vybavenim. Taky probihaji uvahy o vyslani isru technologii predem pomoci FH.

Jinak vyroba metanu a LOX z mistnich zdroju je pomerne snadna. Staci ti vodni led a CO v atmosfere, pridas do toho energii a hned mas CH4 a O2
 
02.2.2016 - 12:36 - 
Já bych tedy problém optimista/pesimista viděl v úplně jiné rovině. I sebevětší optimista a snílek by měl dopředu vidět problémy, s kterými se setká. Pokud by je neviděl, tak není optimista, který by mohl něčeho reálného dosáhnout, ale je to blázen, který se do něčeho pouští bezhlavě.
Takže jsem přesvědčen, že pokud tady někdo nazývá problémy pravými jmény, nemá to nic co do činění s pesimismem. Je to realista, a klidně i nadšený optimista. A to jsou právě jedinci, kteří v tom reálném životě jsou schopni se dostat k cíli.
 
02.2.2016 - 12:47 - 
citace:
Jako prvni dovezeny zdroj do zacatku uvazuji jaderny reaktor o vaze cca 20 tun. Prvni MCT by mel dopravit zejmena rozmerne obytne bloky s vybavenim. Taky probihaji uvahy o vyslani isru technologii predem pomoci FH.

Jinak vyroba metanu a LOX z mistnich zdroju je pomerne snadna. Staci ti vodni led a CO v atmosfere, pridas do toho energii a hned mas CH4 a O2



Mirku, nevíte, o jaký typ reaktoru se v tomto případě uvažuje? Díky (teda pokud to není pod restrikcí info via L2)
 
02.2.2016 - 12:54 - 
citace:
Já bych tedy problém optimista/pesimista viděl v úplně jiné rovině. I sebevětší optimista a snílek by měl dopředu vidět problémy, s kterými se setká. Pokud by je neviděl, tak není optimista, který by mohl něčeho reálného dosáhnout, ale je to blázen, který se do něčeho pouští bezhlavě.
Takže jsem přesvědčen, že pokud tady někdo nazývá problémy pravými jmény, nemá to nic co do činění s pesimismem. Je to realista, a klidně i nadšený optimista. A to jsou právě jedinci, kteří v tom reálném životě jsou schopni se dostat k cíli.


s tym sa da len suhlasit. Ale na co je dobry komentar typu "vidim to skepticky"? Alebo ze "znovupouzitelnost bude zrejme drahsia" - preco? On uz niekto skusal takuto technologiu? Lebo ak nie, da sa rovnako dobre napisat ze to bude zrejme bez problemov. Tak ci tak varime z vody
Jedna vec je popis moznych problemov (tie urcite budu) a diskusia o rieseniach, druha vec je prvoplanovy pesimizmus, aby sa dotycny mohol potom vystatovat ze "ja som to vravel". To nicomu nepomoze a len to siri blbu naladu. S blbou naladou sa problemy prekonavaju tazko. [Edited on 02.2.2016 yamato]
 
02.2.2016 - 12:59 - 
citace:
Mirku, nevíte, o jaký typ reaktoru se v tomto případě uvažuje? Díky (teda pokud to není pod restrikcí info via L2)

Presny typ se asi zatim neresi, jen hruba hmotnost a rozmery. (Pod poklickou L2 jsou i tyto hrube cisla, takze je nebudu pridavat, i tu hmotnost jsem mel nechat byt, ale mi to uklouzlo)
 
02.2.2016 - 13:23 - 
citace:

Ale na co je dobry komentar typu "vidim to skepticky"?

Třeba proto, že jsme tu na fóru a tak je relevantní jak názor : "budeme kolonizovat Mars za 9 let", tak i názor "jsem k těm 9 rokům skeptický" . Pokud by tu neměly zaznít oba dva názory, tak to není žádná diskuse, žádné fórum.
 
02.2.2016 - 13:23 - 
citace:
... Alebo ze "znovupouzitelnost bude zrejme drahsia" - preco? On uz niekto skusal takuto technologiu? Lebo ak nie, da sa rovnako dobre napisat ze to bude zrejme bez problemov. Tak ci tak varime z vody ...

1/ Ano skusali to jak NASA, tak Rusi, ale nic nebolo dostatocne perspektivne, aby to dotiahli do vyrobnej fazy.
2/ Problem je, ze Musk neprisiel s nicim, co tu uz nebolo, napriek tomu tvrdi, ze s tym dokaze, co iny nedokazali.
(Aj pristavanie na nohy sme tu uz mali.)

Jedine, v co dufam je, ze nastal dostatocny posun technologii mimo kazmonautiku, aby ich mohol vyhodne vyuzit a tak predviest, co pred nim iny nemohli...
zatial jediny jeho prinos je, ze aspon trochu okresal monompolne ceny...
 
02.2.2016 - 13:40 - 
citace:
citace:
Ale na co je dobry komentar typu "vidim to skepticky"?

Třeba proto, že jsme tu na fóru a tak je relevantní jak názor : "budeme kolonizovat Mars za 9 let", tak i názor "jsem k těm 9 rokům skeptický" . Pokud by tu neměly zaznít oba dva názory, tak to není žádná diskuse, žádné fórum.

Diskuse je uplne v poradku, ale mely by zaznivat i nejake argumenty...
Kdyz Musk prohlasi: za 9 let poleti prvni lide v MCT na Mars, tak za tim prohlasenim stoji tisice clovekohodin prace jeho konstrukcniho tymu. Pravdepodobne to nestihne presne v ten rok ktery urcil, jeho nadmerny terminovy optimismus vsichni zname, ale pokud je to technicky mozne a nezhati to vyssi moc, da to.
A kdyz nekdo tady proti tomu od pasu hned vystreli: to nemuze dokazat, na to je potreba minimalne 15 az X let ... a nejdriv tam musi pristat nekdo pred tim , ... nebo je to financne nemozne, tak by takovy jasnovidci taky meli rict PROC to nejde, nestine se, nezaplati se. Jinak je to jen cisty pesimismus a mozna i neprejici zavist a ne kriticke mysleni, ktere je samozrejme vitano a je OK.
 
02.2.2016 - 13:47 - 
citace:
citace:
... Alebo ze "znovupouzitelnost bude zrejme drahsia" - preco? On uz niekto skusal takuto technologiu? Lebo ak nie, da sa rovnako dobre napisat ze to bude zrejme bez problemov. Tak ci tak varime z vody ...

1/ Ano skusali to jak NASA, tak Rusi, ale nic nebolo dostatocne perspektivne, aby to dotiahli do vyrobnej fazy.
2/ Problem je, ze Musk neprisiel s nicim, co tu uz nebolo, napriek tomu tvrdi, ze s tym dokaze, co iny nedokazali.
(Aj pristavanie na nohy sme tu uz mali.)

Jedine, v co dufam je, ze nastal dostatocny posun technologii mimo kazmonautiku, aby ich mohol vyhodne vyuzit a tak predviest, co pred nim iny nemohli...
zatial jediny jeho prinos je, ze aspon trochu okresal monompolne ceny...



presne ten typ nazoru bez argumentov


1/ Ano skusali to jak NASA, tak Rusi, ale nic nebolo dostatocne perspektivne, aby to dotiahli do vyrobnej fazy.


co skusala NASA a rusi? mali nejake flyback boostre na KPH, ktore by dotiahli aspon do prototypu? Posli mi prosim fotku. Ja viem len o studiach co neopustili papier, a o STS, kde sa zachranoval TPH booster a hydrolox motory namontovane na okridlenom orbiteri s keramickou ochranou. Uplne rovnaka technologia ako F9, tym padom to nebude fungovat - take argumenty myslis?


2/ Problem je, ze Musk neprisiel s nicim, co tu uz nebolo, napriek tomu tvrdi, ze s tym dokaze, co iny nedokazali.
(Aj pristavanie na nohy sme tu uz mali.)

opat poprosim forku aspon prototypu orbitalnej rakety na KPH, ktora by po pouziti motoricky pristavala. Fakt som zvedavy na tento neuspesny projekt co tu uz bol
 
02.2.2016 - 13:58 - 
citace:
Jako prvni dovezeny zdroj do zacatku uvazuji jaderny reaktor o vaze cca 20 tun. Prvni MCT by mel dopravit zejmena rozmerne obytne bloky s vybavenim. Taky probihaji uvahy o vyslani isru technologii predem pomoci FH.

a "ONO MIESTO" na MARSE, na ktoré to "vyklopíme", sme našli ako?
to akože Elon, vyhulil na poslednom festivale burning man, asi tak ďasať kilo trávy, a dosiahol s toho osvietenie?
alebo niekde vyhrabal nejaké tie zlaté tabule, na ktorých boli presné súradnice napísané v tajomnom jazyku, ktorý preložil pomocou zázračného kameňa? (to sa fakt "stalo".. Joseph Smith takto našiel knihu Mormon..)

citace:
Jinak vyroba metanu a LOX z mistnich zdroju je pomerne snadna. Staci ti vodni led a CO v atmosfere, pridas do toho energii a hned mas CH4 a O2

to tvrdím aj ja, už celé roky..
ale aj na marse, sú čosi ako podnetné pásma, a miesta z rôznou prašnosťou atď..
takže akýkoľvek stroj, ktorý tam má fakt dlhodobo pracovať, treba postaviť, pre špecifické podmienky
a tie treba poznať dopredu

takže taký projekt ako MCT, musí byť hore na marse, rozdelený aspoň na tri fázy
prvú v ktorej sa rekognoskuje terén, a vyberá miesto
druhú v ktorej sa pre dané miesto vyvinú technológie, a testuje "poloprovoz"
tretiu v ktorej sa stavia finálne ťažobné a spracovacie zariadenie
a každá fáza si žiada inú formu, a kapacitu prepravy

bez toho všetkého, je to iba "blemcanie"
a to píšem ako OPTIMISTA, ktorý má už o tom nejaký základný prehľad
 
02.2.2016 - 14:11 - 
citace:
a "ONO MIESTO" na MARSE, na ktoré to "vyklopíme", sme našli ako?
to akože Elon, vyhulil na poslednom festivale burning man, asi tak ďasať kilo trávy, a dosiahol s toho osvietenie? alebo niekde vyhrabal nejaké tie zlaté tabule, na ktorých boli presné súradnice napísané v tajomnom jazyku, ktorý preložil pomocou zázračného kameňa? (to sa fakt "stalo".. Joseph Smith takto našiel knihu Mormon..)

Toto je "blemcanie" a navic pomerne urazlive...

O co ti jde, alamo? Mas pocit, ze jsi zajimavejsi, nebo bys rad, aby se tu nekdo snizil na stejnou uroven a zacal te dehonestovat podobnymi kecy?
 
02.2.2016 - 14:13 - 
Jen bych připomněl jak dlouho trval vývoj zásobovacích lodí na LEO, jak dlouho bude trvat vývoj pilované dopravní lodi na LEO.
Obojí je proti lodi určené na pilotované přistání na Marsu s jednosměrnou letenkou velice jednoduchá záležitost.
Že by se to dalo stihnout za 9 let - pochybuji. Pokud by měla být letenka obousměrná / s přistáním na povrchu / je 9 let holý nesmysl.
Musí vyvinou přeletový modul, vyřešit brzdění na dráhu kolem Marsu, sestup, návrat na Orbitu, odlet a přelet k Zemi a přistání na Zemi rychlostí 13-14 km/s, a samozřejmě zajistit životní podmínky pro posádku na několik let.
 
02.2.2016 - 14:15 - 
dajme tomu že som INVESTOR
a pre tento projekt, bude Elon potrebovať mraky investorov
aby som mu zveril svoje peniaze, potrebujem viac informácií ako do teraz zverejnil
 
<<  4    5    6    7    8    9    10  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.219481 vteřiny.