Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  7    8    9    10    11    12    13  >>
Téma: Dragon 2 (DragonRider / Crew Dragon) - pilotovaná loď SpaceX
13.8.2014 - 11:41 - 
Udělám čertovi advokáta - co když se dosud nerecyklovalo protože je poškození letem takové, že ten stupen musí do generálky, podobně jako tomu bylo u STS?

Co když je znovupoužzelnost pořád heště - stejně jako byla v 70. letech tak technologicky náročná a tedy drahá, že se nevyplatí? Jednorázové zapalovače jsou taky lacinější než Zippo...
 
13.8.2014 - 12:13 - 
Poskodenie stupna bolo doteraz take, ze zhorel v atmosfere, tak preto sa nerecyklovalo Prvy stupen mozno zachranovat vselijako, ale ja si myslim ze nikto do toho nesiel, pretoze nechcel znasat tie naklady a riziko. Jednorazove rakety pre dnesny trh telkom operatorov postacuju (pretoze oni maju dost penazi a tych druzic nepotrebuju zas tak vela). Maloktory podnikatel je sucasne vizionar, ktory nekalkuluje na dnesny trh, ale na trh o 20-50 rokov neskor, ktory ON musi najprv zo svojich vizii vybudovat a zmenit tym pravidla hry 
28.8.2014 - 08:52 - 
Pár nových informací ze včerejší prezentace Garretta Reismana na FISO WG (Future In-Space Operations Working Group).
Pdf: http://spirit.as.utexas.edu/~fiso/telecon/Reisman_8-27-14/Reisman_8-27-14.pdf
MP3: http://spirit.as.utexas.edu/~fiso/telecon/Reisman_8-27-14/Reisman.mp3

- D-V2 bude v počátcích (před dokončením vývoje plně motorického přistání) přistávat na pevnou zemi, na vysouvací nohy, při použití sestupu na padácích s motorickou asistencí při dosednutí (jen pár posledních sekund) - propulsive assist parachute landing.
- V případě silného přízemního větru a nefunkčních SD motorů bude D-V2 stále schopen bezpečně přistát na odpružené nohy pouze na padácích, bez zranění posádky. Srovnáváno s přistáním kabiny Sojuzu.
- Nedávno byl dokončen CCiCap milník 13B - Ground Systems and Mission Operations CDR
- Lety D-V2 pro NASA nebudou mít 7 sedadel, NASA požaduje vozit na ISS méně astronautů a více nákladu, než je "nominal".
- Tepelný štít D-V2 je schopen návratu z lunární mise nebo cislunární dráhy
- Lety pro NASA nebudou znovupoužívat už letěné kabiny D-V2, požadují vždy novou z důvodu snadnější certifikace. Nicméně Dragon je stavěn až na 10x násobné použití
- SpX projektuje a vyrábí svůj vlastní dokovací mechanismus, respektující NASA požadavky. Systém NDS by pro D-V2 údajně nebyl vhodnou volbou

Info mimo téma: komponenty nového motoru Raptor (např. vstřikovač) právě procházejí testy ve Stennis.
 
28.8.2014 - 11:48 - 
citace:
No, v té původní myšlence "reusable spacecraft" se poněkud pozapomnělo třeba na překotný vývoj elektroniky - třeba STS byl na konci životního cyklu už totálně nekompatibilní prakticky s čímkoliv (podobně jako letoun Concorde).


V tom nemas pravdu, co se tyce Concorde. Ten byl modernizovan postupne neustale.
Ale co se tyce STS, tak Columbia dostala pocitac IBM AP-101 a nebyl menen az do zniceni Columbie pri navratu.
Teprve posledni tusim Endavour dostal AP-103, tedy modernejsi pocitac.

A kompatibilni byli oba stroje. Pozdeji oba dostali misto analogoveho radioMUXu sadu SDR/DDS TRX rizenych DSP.
Prave avionika Concordu pozdeji dostala vsechna radia na tomto principu. Pricemz predzvejkana data z DSP sla do palubniho pocitace a avioniky. I sestupny AM prijimac pro stred drahy digitalizoval oba tony (levej i pravej) a pres pocitac je zobrazoval na LCD pilotu.

STS dostali pozdeji malou V/H rizenou parabolu na 13/15GHz pro slinkovani s TDRSS uz kvuli zivemu tv prenosu z paluby. Tuto vyklopnou parabolku umistili do nakladoveho prostoru vpravo za kabinou. Takze na obezne draze otevreli vrata, vyjela parabola na rameni ven a bylo spojeni.
Pozdeji kdyz zrusili MMU, tak tam nedavali radio pro 272MHz, kterym mohli na dalku ridit MMU. Takze kdyz by kosmonout omdlel, byl mimo, tak z paluby mohli MMU dalkove ridit a domanevrovat ho do nakladoveho prostoru, kde by druhy kosmonout prvniho kolegu vytahl z MMU, ten zaparkoval a kolegu dotahl do prestupove komory.
 
28.8.2014 - 13:30 - 
citace:

Prave avionika Concordu pozdeji dostala vsechna radia na tomto principu. (...)


Tady bych podotkl, že avioniku netvoří jen rádia... měl jsem na mysli spíš počítače - tedy kompatibilitu např. u palubního software, náhradních dílů, apod. (U Concorde na rozdíl od STS nevím, jestli měl nějaký palubní počítač, ale při jeho vyřazení se skutečně jako argument používalo i to, že inženýři kteří ho zkonstruovali, už byli všichni v důchodu)

Známá je např. design-flaw, kvůli které nemohl raketoplán měl zakázáno létat přes konec roku, apod. [Upraveno 28.8.2014 xChaos]
 
28.8.2014 - 14:23 - 
Takže zpět k tématu, ... další info o D-V2 od Reismana:

- listopadový PAT (Pad Abort Test) provede "téměř letová" kabina D-V2 i s trunkem. Odstartuje z příhradové konstrukce na padu SLC-40, jelikož SLC-39a ještě v té době nebude připraven. Kabina bude mj. obsahovat crash-test dummy figurínu v prototypovém křesle. Avionika a pohonný systém bude na velmi vysokém stupni shody s letovým exemplářem D-V2. Max přetížení při PAT se očekává v rozmezí 5-6 g.

- lednový FAT (In-Flight Abort Test) má prověřit potřebný tah a řízení stability. Oddělení neproběhne přesně při Max-Q, ale blízko, při Max-D - maximálním odporu, který nastává v transsonické oblasti (kolem M=1). Let proběhne na modifikovaném F9. Dragon se odpoutá když budou splněna všechny kritéria.

- obvodové bílé panely TPS na předváděcím D-V2 jsou SPAM (SpaceX Propriety Ablative Material), křemičitanový typ TPS. Černé panely TPS jsou PICA-X 3.generace. Všechny tyto panely budou použity pro PAT, kovová konstrukce lodi momentálně slouží pro pevnostní zkoušky - Structural Qualification Test Article

- Při Pad Abort bude kabina vždy dopadat do oceánu, na padácích. Jen v případě silného protivětru se může dostat na pobřeží, ale i tam bude přistání bez SD pro posádku bez zranění.

- Všechny pilotované lety jsou zatím plánovány pouze z rampy 39a na FL. Kosmodrom v Texasu bude pro komerční bezpilotní lety na GEO. Dragon nebude ohrožovat nic mezi Miami a Kubou.

- Stále se počítá s požadavkem NASA pouze na rotaci posádky ISS 2x ročně po min 4 astronautech. Ohledně ceny za letenku, ta je pro NASA stále odhadována pod 20 mil USD při 7 astronautech 2x ročně. NASA ale počítá jen s rotací 4 stálých členů posádky ISS. SpX se snaží navrhnout využití zbylých 3 sedadel pro krátkodobý (10 dnů) pobyt dalších osob během výměny posádek. Pro vědce, nebo menší mezinárodní partnery může být i takto krátký kosmický pobyt na stanici velmi vítaný. (rozumná myšlenka si myslím).
 
16.9.2014 - 23:23 - 
NASA dnes oznámila vítěze kontraktu CCtCap. SpaceX Dragon V2 (spolu s Boeingovým CST-100) je mezi nimi a obdrží 2,6 mld USD na stavbu, certifikaci a několik pilotovaných letů k ISS do roku 2017.
http://www.nasa.gov/press/2014/september/nasa-chooses-american-companies-to-transport-us-astronauts-to-international/index.html#.VBipfWIaySM

Elonova reakce:
Deeply honored and appreciative of the trust that @NASA has placed in @SpaceX for the future of human spaceflight
 
03.11.2014 - 21:24 - 
Dvě drobné informace, které zatím ze strany SpX nebyly oficiálně potvrzeny, ale jsou brány jako téměř jisté:
1) Pad Abort Test se odsouvá až počátek 2015
2) Dragon V2 se nově označuje jako Dragon 2
 
03.11.2014 - 22:53 - 
To je kvůli soudnímu sporu? 
03.11.2014 - 23:11 - 
To ani ne. Spíš se to jeví tak, že nestíhají připravit D2 a novou rampu na listopad.
Na začátku prosince let CRS-5 s přistáním 1.st na plošinu a tak PAT sklouzne až do dalších měsíců.
 
04.11.2014 - 01:16 - 
Díky, začátek prosince bude pěkně nabitý událostmi 
04.11.2014 - 07:23 - 
Ja by som este pridal, ze je tam mozno aj urcite riziko, ze ak by sa poskodila startovacia rampa pri pad abort teste, bol by problem so zasobovanim, kedze Antares je uzemneny na neurcito... 
04.11.2014 - 07:35 - 
citace:
Ja by som este pridal, ...


Prečo to nerobia vo Vanderbergu ?
 
04.11.2014 - 22:54 - 
citace:
citace:
Ja by som este pridal, ...
Prečo to nerobia vo Vanderbergu ?
Z VAFB má potom proběhnout Inflight Abort Test.
 
23.11.2014 - 19:33 - 
Na reddit se objevil tento snímek, údajně starý již několik měsíců. Jasně jsou vidět závěsné body motorů SuperDraco a příruba dokovacího portu.

 
23.11.2014 - 20:34 - 
Ze stejného zdroje přidám ještě obrazovky z kabiny, představené v květnu. Po rozkliku v hires.

 
20.12.2014 - 10:32 - 
NASA schválila plán SpX na průběh vývoje, stavby a testování Dragonu 2 až k certifikaci nové pilotované lodě.
SpX tak dokončila první milník - Certification Baseline Review, ze svého kontraktu v rámci CCtCap.
http://www.nasaspaceflight.com/2014/12/nasa-approves-crewed-dragon-path/
 
04.1.2015 - 15:59 - 
- 3D tlac - Musk sikovne vyuzil, ale je to len technologicka novinka nahraditelna inymi postupmi. Vsetko, co Musk vyrobi na 3D tlaciarni, dokazem vyrobit obrabanim, zvaranim a tepelnym spracovanim.
Takze 3D tlac je fajn, ale neznamena pre kozmonautiku zasadny posun
- hypersonicke brzdenia a motoricke pristatie, povazujem prave za tie zavrhnute koncepcie, ktore rozpracovala jak NASA, tak Rusi. Pretoze nejde o doslovnu kopiu, tak som to nazval v "bledomodrom".
Nevidim nejaky zasadny rozdiel, preco by to malo byt vyhodne prave u Muska. Ked Rusi dokazali uz v minulom storoci urobit plnoautomaticky navrat Buranu, preco by nedokazali urobit plnoautomaticky navrat nejakeho prveho stupna...

Přiznám se, že celou diskusi o Muskově vynálezectví tak docela nechápu. Záleží na tom, kdo jako první přišel s nějakou myšlenkou? Nemluvě o tom, že ani ta prvotní myšlenka nebývá tak docela zřejmá. Žárovku nevynalezl Edison, ale Göbel. Vynálezcem bezdrátové telegrafie nebyl Marconi, nýbrž Popov. A tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. Lidé, které dnes veřejnost uznává jako vynálezce, byli často ti, kteří již nějakou dobu známý revoluční princip dovedli do praktického využití a při té příležitosti vytvořili spoustu dílčích vylepšení, bez nichž by ten princip byl jen hračkou pro pobavení dětí ve stylu liberecké IQ Landie. Pro nás, tedy v oboru kosmonautiky je podstatné, že raketu nevynalezli von Braun nebo Koroljov, oni byli jen těmi, kdo známý princip povznesli na úroveň, o níž se pouhých pár let před nimi snilo tak maximálně autorům sci-fi. Jenže od té doby uběhlo už skoro půl století a za tu dobu - došlo k nějaké kvalitativní změně? Myslím DOBRÉ kvalitativní změně (za kterou nepovažuji raketoplán)? Takže nezbývá než věřit, že se něco takového co nejdřív objeví. Klidně by to mohl být (pevně doufám, že je a bude) Elon Musk a SpaceX. A že se mi díky němu splní sen o pilotované cestě na Mars (nebo aspoň těm mladším, kteří mají před sebou statisticky víc než 20 let).
 
04.1.2015 - 18:47 - 
Neni mi jasne jak chcete pomoci obrabeni a svarovani vyrabet skutecne 3D struktury. Hlavnim prinosem 3d tisku obecne je prave to, ze muzete vytisknout podobne struktury jako je treba ptaci kost , coz umozni vytvaret extreme lehke a pevne konstrukce. 
04.1.2015 - 20:41 - 
citace:
Neni mi jasne jak chcete pomoci obrabeni a svarovani vyrabet skutecne 3D struktury. Hlavnim prinosem 3d tisku obecne je prave to, ze muzete vytisknout podobne struktury jako je treba ptaci kost , coz umozni vytvaret extreme lehke a pevne konstrukce.


Ide o jalovu diskusiu.
Ako technolog velmi dobre poznam vyhody 3D tlace najma v spojeni s 3D modelingom.
Rozne struktury, chladiace kanaly, ... rychla modifikacia je urcite prinosom 3D. To sa neda spochybnit.
Ale neposkytuje PODSTATNU vyhodu voci klasickym technologiam v zmysle konecnych uzitkovych vlastnosti.

Uplne sa vyhybate podstate.
Je Muskov motor lahsi? a o kolko?
O Isp a cene asi skoda hovorit.

SuperDraco N2O4
73kN
ISp (SL) 235s
horenie 25s
hmotnost ??

porovnaj
RD-861
77,63kN
ISp 330s
194 kg
3restarty
horenie 370s

porovnaj s minulym storocim
RD-0221
78kN
ISp 330/(SL) 300s
hmotnost 150kg
horenie 800s

Takze Musk so supertechnologiou vyraba "super" motory...
alebo mam chybne parametre?

http://en.wikipedia.org/wiki/Draco_%28rocket_engine_family%29
http://www.astronautix.com/engines/rd0221.htm
 
04.1.2015 - 20:53 - 
citace:
Ale neposkytuje PODSTATNU vyhodu voci klasickym technologiam v zmysle konecnych uzitkovych vlastnosti.



sice sa diskusia pekelne zamotava, kazdopadne PODSTATNA vyhoda je okrem ineho aj provoz na Marse (co je dlhodoby ciel). imho bude ovela jednoduchsie byt schopny vsetky potrebne suciactky vyrobit jednou 3D tlaciarnou na Marse a mat iba dostatok surovin na vyrobu/recyklaciu pokazenych casti ako tam doviezt bud vsetky suciastky alebo ich zlozito vyrabat "klasickym" sposobom.

A niekde sa to musi dlhodobo skusat a nikde inde sa rakety z 3D tlaciarne ci znovupouzitelnost neda testovat.
 
04.1.2015 - 20:57 - 
a zase sme u porovnavani isp a kN... kedy prepanakrala TOTO bol v kozmonautike problem? Kedy sa niekto stazoval, ze leteli by sme na mars, ale nemame nosne rakety s dobrym isp? Problem bola a je cena, cena a zase cena.
Takze nejake porovnavacky s RD-hocikolko su mimo misu. Tu sa bavime o tom, ci 3D tlac zrychluje a zlacnuje vyrobu alebo vyvoj. Isp a tah su nezaujimave.
 
04.1.2015 - 21:07 - 
citace:
Ako technolog velmi dobre poznam vyhody 3D tlace najma v spojeni s 3D modelingom. ...Ale neposkytuje PODSTATNU vyhodu voci klasickym technologiam v zmysle konecnych uzitkovych vlastnosti.
Podstatných výhod je několik. Kromě nižší ceny a rychlosti výroby je to možnost vyrobit dříve konvenčními technologiemi nevyrobitelné tvary a objemy, ale také a to především, homogenní strukturu a vlastnosti v celém objemu výrobku. Pro spalovací komoru dost podstatné vlatnosti. Žádné svary, žádné vměstky v odlitcích, žádné koncentrace napětí po lití, tváření či obrábění.
Prostě homogenní těleso.
 
04.1.2015 - 21:14 - 
pravda, laser sintering se jakožto technologie zase musí potýkat s porozitou, ale pokud to mají odladěné, což evidentně mají, tak zrovna v tomhle bych ten přínos viděl, minimálně se SPX do toho vrhli jako první, což taky není žádná legrace. 
04.1.2015 - 21:37 - 
citace:
... Problem bola a je cena, cena a zase cena.
Takze nejake porovnavacky s RD-hocikolko su mimo ...

ok. takze aka je cena? o kolko je lacnejsi od "super" rd motorov?
 
04.1.2015 - 21:49 - 
citace:
citace:
... Problem bola a je cena, cena a zase cena.
Takze nejake porovnavacky s RD-hocikolko su mimo ...
ok. takze aka je cena? o kolko je lacnejsi od "super" rd motorov?
Tato otázka nedává smysl. SpaceX sama vyrábí motor pro svou vlastní potřebu / kosmickou loď.
Vývojové ani výrobní náklady SuperDraca nebudou zřejmě nikdy zveřejněny, protože není důvod - nehodlají tento motor prodávat někomu jinému.

Jediné číslo, které Elon prozradil, se týkalo celého Dragonu 2 - zatím vývoj stál cca 0,5 mld USD a ještě jednou tolik si vyžádá, tedy celkem cca 1 mld USD.
Vzhledem k tomu, že v rámci CCtCap dostanou 2,6 mld (a to včetně 2-6 letů na ISS) to nebude nic drahého. Srovnejte si to vývojovými náklady na CST-100.
 
04.1.2015 - 22:07 - 
Quote: a zase sme u porovnavani isp a kN... kedy prepanakrala TOTO bol v kozmonautike problem?

Isp a kN byly u raketových motorů klíčový problém od začátku kosmonautiky a budou jím i při případném letu Muska na Mars. Pokud nebude mít tyto parametry špičkové, nejenže nemůže takový let udělat levně, ale spíše ho neudělá vůbec. Je proto bezpředmětné tyto parametry dávat do protikladu s 3D technologií, neboť se vůbec nevylučují, zvláště ne do budoucna. 3D technologii nesporně čeká veliký rozvoj v mnoha oborech, včetně kosmonautiky. K výhodám, které uvedl pan Pospíšil a jiní bych u raketových motorů (zvláště malých) viděl i možnost použít takové materiály, jako je žáruvzdorná keramika apod. Proto každé novátorství v tomto směru bude jen přínosem.
 
05.1.2015 - 08:23 - 
Jenže zatím (pro příštích 10 let) je SuperDraco primárně motor pro záchranu posádky při havárii - a tam je Isp nedůležitý. Až se reálně poletí na Mars a bude třeba zlepšit parametry, bude na to čas i peníze, tak to snadno půjde. 
05.1.2015 - 09:30 - 
chcel som upozornit len na to, ze sucasni zavedeni dodavatelia maju isp a tah velmi dobre, ale ziadny zasadny prielom do kozmonautiky to neprinieslo. Naproti tomu jeden startup so "zastaralou" technologiou a relativne slabym isp dokazal vyfuknut desiatky zakaznikov tymto borcom. To vela prezradza o tom na co sa treba sustredit. 
05.1.2015 - 13:04 - 
citace:
chcel som upozornit len na to, ze sucasni zavedeni dodavatelia maju isp a tah velmi dobre, ale ziadny zasadny prielom do kozmonautiky to neprinieslo. Naproti tomu jeden startup so "zastaralou" technologiou a relativne slabym isp dokazal vyfuknut desiatky zakaznikov tymto borcom. To vela prezradza o tom na co sa treba sustredit.

ale to je prave to, co na muskovi obdivujem.
 
<<  7    8    9    10    11    12    13  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.174577 vteřiny.