To je celkem důležitá informace - množství dostupné vody a CO2 nestačí na výrazné zvýšení tlaku atmosféry. Jenže jak se píše ve včerejším odkazu, jsou to odhady - nemáme dostatek informací. Sen o pár atomovkách a pár zamířených asteroidech tak, aby se začalo už ve 21. století s teraformací je tedy mimo. Nezbývá než postavit kolonii v podzemí, na povrchu a v kupolích a zjistit víc informací o Marsu. Pořád ale platí, že pro vyzkoušení tohoto všeho je ideální testovací oblastí Měsíc.
Ideální by bylo obnovit sopečnou činnost. Ta by uvolnila spoustu plynů do atmosféry.
Ale jediný způsob(a to je relativně proveditelný) je vytvoření nového měsíce Marsu. Ani spojení Fobosu a Deimosu nestačí. Musí to být nějaký další velký šutrák dotažený k Marsu. Takže tažný paprsek, pane Sulu...
USA nebudou mít nikdy dost rozpočtových prostředků pro let na Mars, říká Cruz. Řešení vidí ve spolupráci se soukromým sektorem. Například BFR/BFS od SpaceX + NASA. Takový postoj má silnou podporu v Kongresu(divil bych se, kdyby ne).
Cruz said he sees strong bipartisan support in Congress for NASA to continue working more and more with the commercial space industry.
1. projekt navrhovali vědci už před lety
2. efektivní to moc není, protože většinu energie nevyužijete na odpaření CO2+vody
3. reálné to bude cca nikdy, protože počet lidí na Marsu nijak rychle neporoste ani při Muskově kolonizaci a takto gigantický a drahý projekt (jen třeba výroba potřebných megatun) je při současných a budoucích problémech lidstva mimo realitu.
Musk, neMusk, furt je to zcela nereálný a dost praštěný nápad.
Nebylo tu asi zmíněno i to, že jde o časově velmi omezený přísun energie.
Myslím, že každého napadlo, že házet na Mars prasátka je logičtější a dlouhodobější. Ideálně na down/dusk dráze.