Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Musk vs. Bezos
11.5.2019 - 14:14 - 
Už nějaký čas se diskutuje, že další kosmické závody budou mezi soukromníky, nikoli státy. No a protože různých srovnání a vtípků přibývá, založím na to téma.

 
11.5.2019 - 15:26 - 
Toto téma se mi líbí, ale je v současné době velmi těžké, protože Bezos začal mnohem déle. Pokusím se napsat svůj názor:
- V komerční oblasti, Musk vede nyní o několik délek, Bezos ještě ani nezačal. Jakmile postaví New Glenn, bude Muskovi konkurovat, ale bude mu chybět raketa nižší nosnosti (jako F9), nemůže Muska vytlačit.
- V letech člověka, je situace zatím nejistá. Bezos asi brzy udělá suborbitální lety, ale orbitální lety ( k ISS) zřejmě bude mít dříve Musk. Ovšem, jakmile bude mít Bezos New Glenn, může udělat značně větší kosmickou loď a zřejmě bude přistávat na souši.
- V případném závodě o prvý gravitační oblet Měsíce s lidmi může vyhrát Musk s FH, ale není to jisté. Z konstrukčního i praktického hlediska bude NG lepší raketa.
- Ve stavbě Gateway, letech na Měsíc bude asi na tom lépe Bezos. Má již rozpracovaný i lunární lander a bude mít 3 různé moderní motory vhodné pro lety mimo LEO. Zatím však Bezos nepředstavil svou kosmickou loď (pokud nepoužije nějakou variantu lodě z New Shepard).
Teoreticky vše může změnit Muskův SHS, ale myslím si, že bude mít dlouho dost starostí přistávat se Starshipem z LEO bez posádky a pak s posádkou. Ani reusability SH nebude jednoduchá.
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.185884 vteřiny.