Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Artemis 8
07.7.2020 - 13:49 - 
Zubrinova představa, jak už letos obletět Měsíc, nebo se dokonce dostat na jeho oběžnou dráhu. Název připomíná Apollo 8 zcela záměrně.

https://www.thespacereview.com/article/3980/1
 
07.7.2020 - 16:31 - 
Hmm...
https://www.spacex.com/vehicles/falcon-heavy/
"PAYLOAD TO LEO.. PAYLOAD TO GTO.. PAYLOAD TO MARS.."
Je mi ľúto Mesiac nie je v ponuke..
Nemôžete si v obchode kúpiť to čo obchod nemá v ponuke..
 
07.7.2020 - 16:47 - 
Alamo, jsou ty výpočty správně, nebo ne? 
07.7.2020 - 18:40 - 
@Martin Kostera
Ja nie som ani inžinier ani extra odborník na matematiku.
Podľa môjho laického názoru to ale "sedí".

Problém by mohol byť hlavne s odparovaním paliva,
Atď..

Už iba presvedčiť Elona Muska, že je to jeho vlastný geniálny nápad..
"A je to.."
 
07.7.2020 - 21:15 - 
quote:
Hmm...
https://www.spacex.com/vehicles/falcon-heavy/
"PAYLOAD TO LEO.. PAYLOAD TO GTO.. PAYLOAD TO MARS.."
Je mi ľúto Mesiac nie je v ponuke..
Nemôžete si v obchode kúpiť to čo obchod nemá v ponuke..


Pokud je tam Mars, může letět i k Měsíci, a s těžším nákladem (potřebné dv 3,1 km/s místo 3,4 km/s k Marsu). Takže žádný problém. Že tam není uvedený nic neznamená, Musk míří k Marsu, proto ho uvádí.
 
07.7.2020 - 22:27 - 
Bez výpočtů, jen podle analogie s hmotami projektu Apollo, nebo ruských projektů Zond (5 tun) s obletem Měsíce pomocí rakety Proton (LEO nosnost jen 24 tun) soudím, že návrhy Zubrina v obou variantách jsou technicky reálné.

Zvláště varianta B s dalším SPS stupněm na metan by měla umožnit dostat se až na LLO a zpět na Zemi. Problém vidím v neodzkoušeném návratu Dragonu z téměř 2.kosmické rychlosti
 
07.7.2020 - 23:06 - 
@PinkasJ
Tých prekážok je trochu viac.
Napríklad SpaceX má len jednu rampu s ktorej môže odštartovať FH alebo pilotovaný Dragon. Pričom by museli štartovať takmer súčasne.
Takže by to chcelo postaviť alebo dovybaviť ďalšiu. Znamenalo by to čas a financie naviac, ktoré pán Zubrin do svojho návrhu akosi nezapočítava.
Pre jednu jedinú misiu samozrejme nezmysel, muselo by sa to použiť viackrát.
 
08.7.2020 - 08:11 - 
@ Slavomír Fridrich
Těch problémů je samozřejmě víc, o té rampě také bylo v diskusi. Ironické je, že SpX má jednu rampu a intenzivně létá. Rusové mají 3 kosmodromy (tedy včetně Baikonuru) a nemohou létat s Angarou, kterou odzkoušeli již před roky, hlavně nemají co vynášet.
 
08.7.2020 - 14:45 - 
quote:
... jsou ty výpočty správně, nebo ne?
Princip je OK a i výsledné možnosti mi vycházejí obdobně jako Zubrinovi. Ovšem nemohu souhlasit s jednou základní Zubrinovou úvahou, že když má (expendable) Falcon Heavy nosnost na LEO 65 tun, tak že když poletí bez nákladu, zbyde mu na LEO 65 tun paliva. Nelze jen tak jednoduše "vyměnit náklad za palivo". Aby FH dostal na LEO náklad 65 tun, musí ve druhém stupni spálit veškeré palivo (109 tun). Pokud tedy letí bez nákladu a nemá "nafukovací nádrž", tak pro dosažení LEO spotřebuje méně paliva, takže "nosnost" musí být výrazně nižší. Vychází mi, že v takovém případě by v nádržích zbylo max. 55 tun paliva, takže zbytkové delta_v by bylo menší, než Zubrinovo. Překvapuje mne, že v diskuzi na "The Space Review" ani na NSF si této nepřesnosti nikdo nevšiml. Tohle by se podle mne Zubrinovi nemělo stávat.

Protože ale Zubrin zase na druhou stranu počítá s nadsazenou suchou hmotností druhého stupně FH (10 tun), tak mu nakonec ty možnosti mise vycházejí dost podobně jako mě (když počítám s cca 4 tunami suché hmotnosti druhého stupně FH).

Každopádně kombinace startu Crew Dragonu na Falconu 9 a jeho setkání na LEO s "poloplným" druhým stupněm Falconu Heavy (startujícícm bez nákladu, nebo s minimálním nákladem), rozhodně dává možnost letět pilotovaně kolem Měsíce, nebo se "stavit" na eliptické dráze kolem Měsíce (včetně NRHO pro Gateway). Pilotované mise na Gateway (a zpět) mi dokonce vychází i pří využití "reusable" Falconu Heavy (při záchraně všech 3 boosterů).

Jako "matematické cvičení" je to zajímavé, ale pochybuji, že se to uskuteční. Ještě ale uvidíme. Záleží na tom, jak půjde dál SLS/Orion a jak se bude dařit Starshipu/SuperHeavy.
 
08.7.2020 - 16:20 - 
Teoreticky by šlo použiť ako obdobu "Atlas - Ageny" aj Deltu H.
Druhý stupeň Delty je vlastne "to" ICPS.
Teda.. Keby sa chcelo.
 
08.7.2020 - 16:55 - 
Také mně překvapilo, proč Zubrin počítá suchou hmotu horního stupně FH 10 tun, když je značně nižší. Samozřejmě poslední stupeň vždy vynáší náklad + svou suchou hmotu. Bez nákladu musí vynést tu suchou hmotu. Zubrin si asi výpočet zjednodušil přidáním suché hmoty posledního stupně FH. [upraveno 9.7.2020 07:26] 
08.7.2020 - 17:35 - 
Atlas V + CST 100 Starliner # Delta H ICPS Target Vehicle = ?

Nadšený odporcovia "dinosaurov", aj "dinosaury" vedia urobiť "PC".
Iba sa im zatiaľ nechce.
Ako prvý urobí "PC" ten, komu sa bude chcieť.
 
08.7.2020 - 17:59 - 
quote:
@PinkasJ
Tých prekážok je trochu viac.
Napríklad SpaceX má len jednu rampu s ktorej môže odštartovať FH alebo pilotovaný Dragon. Pričom by museli štartovať takmer súčasne.


Proc musi startovat temer soucasne? Proc nemohou par dni pockat na vhodny okamzik?
 
08.7.2020 - 18:24 - 
@ejencik
Nemusia štartovať súčasne.
Ale stojí to čas a peniaze na vývoj, aby bol ťahač odolný proti vyvareniu kryogénneho paliva. A keď to doňho zamontuješ, tak bude ťažší, zložitejší a samozrejme drahší.
 
09.7.2020 - 12:37 - 
Dokazeme odhadnout kolik paliva se odpari dejme tomu za 5-7 dni (coz by mohla byt doba pro pro pripravu druheho startu)? Jsou to stovky kg (ktere by se schovaly do Zubrinovy 'chyby' se suchou hnotou) nebo to jsou tuny? 
09.7.2020 - 13:29 - 
quote:
Dokazeme odhadnout kolik paliva se odpari dejme tomu za 5-7 dni (coz by mohla byt doba pro pro pripravu druheho startu)? Jsou to stovky kg (ktere by se schovaly do Zubrinovy 'chyby' se suchou hnotou) nebo to jsou tuny?


při startu Tesly na FH to byly za těch pár hodin přeletu cca 2 tuny, zdá se mi, že tam je moc problémů na to, aby se dalo říct, že je to reálný plán

P
 
09.7.2020 - 13:29 - 
@ejenčik
V podstate.. Nijaké dôveryhodné údaje som nikdy nikde nenašiel ani nezískal , aj keď som sa snažil.. Už x rokov..
https://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=1559&pid=72728#pid72728
Konsenzus je že táto technológia je zbytočná a preto sa tomu nikto nevenuje.
Za tú dekádu, som sa teda dozvedel veľa rôznych dôvodov pre zbytočnosť.
Napríklad.. "Budeme mať ARES V.." potom "budeme mať SLS.."
Momentálne je to hlavne "budeme mať BFR MCT ATĎ"
Proste vždy "niečo lepšie" vo výhľade..

Ako odpresvedčiť ľudí od nádejí technologické prelomy a veľké skoky, na to som za celú dekádu neprišiel.. [upraveno 9.7.2020 13:31]
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.181767 vteřiny.