Co to je? Tedy žádné přistávací trysky v horní části HLS, aby nevířily prach a neudělaly pod ním kráter? Tato animace jim musela dát hroznou a nákladnou práci!
Osobně bych z toho videa nic moc neodvozoval. Je to jen závěrečná část mnohem delšího videa, popisujícího spíš možný časový rozvrh povrchových misí, než konkrétní technické řešení. Připadalo mi to více jako "doprovodný obrázek". Příznačné je i to, že ten dokument už není na původním místě na serveru NASA - https://ntrs.nasa.gov/citations/20230001847 (už mi to dnes píše "Page not found.")
Někdo už ale stihnul to celé video dát i na youtube:
Aleši, díky za celé video. Přesně jak píšeš, důležitý je plán letu. Nějak se to tušilo, že plán takový bude.
Animace může mít chyby.
K HLS to moc nezveřejňují.
Děkuji pan Hoškovi za odkaz.
Myslím, že projekt HLS od Dynetics by nejlépe vyhovoval pro trvalé zakotvení u Gateway. Umožňoval by občasné návštěvy kosmonautů z Gateway na povrch Měsíce a pro určité úkoly by nebylo vždy nutné vysílat lidi ze Země. Ke Gateway by startovala jen tankovací loď, která by příslušné palivo přivezla včetně v tanku, který po startu z povrchu má zůstávat na Měsíci.
citace 17.4.2021 - 07:17 - Slavomír Fridrich:Prepáčte.. "Potkali se u Kolína."
Mne to od NASA pripadá ako poriadna vypečenosť.
Ten trojblokový návrh od "nároďáku" napríklad, dopraviteľný na komerčných nosičoch, dosť búral "potrebnosť" SLS.
Potom je tu tá neurčitá doba realizácie. Keď výdavky na misie na povrch, finančne kolidovali so snahou vybudovať a prevádzkovať Gateway.
Domnievam sa že NASA očakáva, že bude môcť teraz prevádzkovať SLS ako bezkonkurenčný nosič a stavať Gateway poriadne dlho.
Ja mám taký pocit ako pri vete "Pojďte pane, budeme si hrát!" [upraveno 17.4.2021 07:46]
Prepáčte.. Ale ja mám veľmi nechutný pocit, že niekto v NASA, veľmi dobre vedel, čo presne sa pri "historickom štarte" odohrá..
Re Slavomír Fridrich:
Aby se SLS mohl stát bezkonkurenčním měsíčním nosičem, museli by mít schopnost v relativně krátké době uskutečnit 2 starty k Měsíci: jeden s Lunárním Landerem (např. a la Dynetics) a jeden s Orionem.
To, že NASA asi věděla, co se stane při prvním startu SHS je pravděpodobné a nejen NASA. NASA měla mnoho zkušeností se starty Saturnů, ale i jiných raket. Vždyť i startovní stůl s odvody spalin je u mnohem menší rakety Sojuz bytelnější, než ta podivná jednoduchá stolice pro SHS. Ovšem, jestli se bude muset předělat jen startovní stůl, bude vyhráno.
[upraveno 23.4.2023 09:31]
Teď je otázka dalšího časového průběhu realizace přistání lidí na Měsíci v programu Artemis. Původní termín, na který naléhal pres. Trump byl rok 2014. To je téměř jistě nereálné, pokud by se mělo uskutečnit v rámci vítězného projektu HLS – pomocí Starshipu.
Možná, že by se mohlo přistání dříve uskutečnit v rámci dalšího projektu NASA - Lunar Sustaining Systém. Tam má naději zvítězit Dynetics + National Team. Jediný a hlavní problém je raketa pro vynesení landeru k Měsíci.
Zatím nevidím vhodnou raketu, která by mohla natankovaný lander vynést Měsíci jedním letem kromě SLS. Snad by to dokázala s 2 starty raketa od Blue Origin New Glenn, nebo také Falcon Heavy. U prvé je otázka, kdy bude raketa k disposici, asi by byla nejvhodnější