Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Bordel na Velké Rusi
22.3.2002 - 20:02 - 
MEK příspěvek #1375

Tohle nepatří přímo do kosmonautiky, ale je to téma hodně podobné.
Dostala se mě nedávno do rukou knížka vývoji a stavbě první ruské jaderné ponorky - při tom čtení jímá člověka běs a hrůza - a zároveň se ptá, zda-li to ve vývoji kosmonautiky v Rusku bylo jiné. Tím samozřejmě myslím lepší, protože podle vyprávění velitele první jaderné ponorky a jeho nejbližšího spolupracovníka to snad horší být nemohlo. I když v Rusku...
V knížce je několikrát použito přirovnání ponorkových námořníků ke kosmonautům - oni dobývají s nasazením života mořské hlubiny, kosmonauté vesmír. I časově se to hodně podobá - první plavby probíhali zrovna v letech prvních startů Gagarina a jeho party. V této souvislosti je i zajímavé, že první Zlatou medaili Hrdiny Sovětského svazu od ukončení druhé sv. války dostal Jurij gagarin a druhou velitel plavby první sovětské jaderné ponorky na severní pól (samozřejmě pod ledem). Teprve potom byl Titov, Nikolajev, ...

A ty hrůzné věty? Praskl primární okruh reaktoru, vytekla radioaktivní voda - vojáci dostali hadry a kýble a vytírali.
Osobní dozimetry? Ano měli jsme je, ale nechávali jsme je na pevnině. Báli jsme se, že nás už potom jinak nepustí na plavbu když uvidí jaké dávky jsme dostávali.
Téměř všechno všude teklo a prosakovalo - když v generátorovém úseku dosáhla radiace desetisicícinásobku (!!!) povolené hodnoty otevřeli jsme úsek a klimatizací rozehnali radioaktivní vzduch do celé ponorky. Tím se naředil a zase se tam dalo dělat. Teprve když měla 10.000x větší dávku celá loď tak jsme se vynořili a ponorku vyvětrali...
Před plavbou na Severní pól nám fungoval pouze jeden generátor (ze dvou) a sedm výměníků z dvanácti (z toho jich deset bylo za dobou své životnosti). Nic jsme ale nenahlásili, báli jsme se, že by nás na plavbu nepustili. Doufali jsme, že než se ponoříme tak to stihneme alespoň trochu opravit....
Jediná ochrana proti radiaci byla velká sklenka devadesátiprocentního lihu. Posádka jí fasovala velmi často když byla loď zamořená...

No, a teď si představte, že to asi podobně vypadalo v kosmickém průmyslu. Nevím totiž, proč by to tam mělo vypadat jinak...

MIlan H.


 

06.6.2002 - 10:01 - 
MEK příspěvek #1565

No bylo to jsete horsi. Jen s toho co jsem mel moznost si kde vyhledat a precist.
Cela sovetska kosmonautika byla porizena komunisticke propagande a podle toho to take vyladalo. Zdadny uceleny program, tak jako Americane, protekce no des a hruza.
jen par prikladu:
1) prvni let riclene posadky. Rusove jednoduse predelali svoji jednomistnou lod na trojmistnou a kosmonauti tam naslapaly jak do konzervy.
Vydledek byly prvni na svete.
2) prvni vystup do vesmiru: Kosmonaut se sice dostal ven. Ale problem byl v tom, ze se mu nafoukl skafandr na uz se nemohl dostat zpet, pres specialni dekopresni komoru v podobe jakehosi rukavu.
3) Prvni zena ve vesniru: Protekcni Tereskovova na obezne raze totalne selhala. Zdonila o to aby ji predcasne sundaly, zvracela. Po pristani vse poprela.

Tohle je jen zlomek vseho...

 

26.8.2002 - 00:59 - 
MEK příspěvek #1817

No skvelej zdroj vsech tehle informaci je www.astronautix.com ;-) Zda se, ze za zivota Koroljova jim to jakz-takz vychazelo - ale ten pak dostal infarkt, a byli v koncich. Meli velkolepy program dobyvani mesice, ale vskutku genialni nosna raketa N1 (pripominajici tvarem trochu rakety z Neznalka na Mesici ;-) nikdy nevydrzela pohromade dele jak 100 sekund...

Na druhou stranu mam pocit, ze ten bordel do kosmickeho i jineho hi-tech trochu patri, ze by to bez toho nebylo ono. A v Gemini byli kosmonauti taky nacpany jak sardinky..

 

27.8.2002 - 19:03 - 
MEK příspěvek #1822 - reakce na příspěvek #1565

Jenže se zpátky dostal (Leonov). Maléry byly na obou stranách. Ono nacpat loď hořlavinou, spoléhat na nízký parciální tlak čistého kyslíku a pak ji tím čistým kyslíkem natlakovat na normální tlak... Apollo 1 nemohlo dopadnout jinak.
Kosmická technika byla vždycky na špici vývoje a tam se obvykle dělají boty. Je až s podivem, jak málo obětí ten výzkum měl.

BTW - propaganda. Celý americký měsíční program bylo jedno velké a drahé plácnutí do vody. Ideologické a propagandistické, pochopitelně.
 

29.8.2002 - 10:20 - 
MEK příspěvek #1828 - reakce na příspěvek #1822

To ze malery byly na obou stranach je fakt. Taky se neni cemu divit, technika je vyuzivana na hrane vsech moznosti, navic se clovek vydaval do predem neznamych podminek. On podobny prusel jako pri Apolu 1 se stal i Rusum. Kdyz pri vycviku kosmounatu, uzaviraly kosmonauti do hermetizovane komory naplnene kyslikem pri nizsim tlaku a pozorovaly vlivy a hlavne zdravi, pri dlohodobem uzavreni (15 dnu).
Pri jednom takovem testu, vlasne do te doby jim musel projit kazdy kosmonaut, doslo k pozaru. Nez stacily vyrovnat tlak tak budouci kosmonat uhorel.
Kdyby pri kosmickych vyzkumech obou stran dochazelo k vymeme informaci, tak by se Apolo 1 nemuselo stat.
Navic jsem chtel rict, ze v rusku smer vyvoje ridila propaganda.
Je fakt, ze na druhou stranu by se bez Kenedyho propagandy USA tak rychle na Mesic nedostalo.
 

29.8.2002 - 18:29 - 
MEK příspěvek #1832 - reakce na příspěvek #1828

Podle toho, jak se USA měli k vypuštění družice před Sputnikem, tak asi vůbec ne. Ono by to stejně bylo jedno. Let na Měsíc byla slepá ulička a současnou pilotovanou kosmonautiku určuje sovětský "náhradní" program ze 70. a 80. let. Američani mi občas připomínají týnejdžra, který se dokáže vypnout k obrovskému výkonu, aby se vytáhl... a pak ho to přestane bavit a maká jinam. Nedokončený program Apollo je zářným příkladem.
Že sověti na člověka moc nehleděli, vím. I na vojně nás upozorňovali, že technika, se kterou jsme pracovali, odpovídá normě GOST = je nás dost. A třeba elektrické samovary se u nás nesměly prodávat, neb neměly nulák. Tak jsem si dva přivez a dávám si majzla...
 

30.8.2002 - 08:37 - 
MEK příspěvek #1836 - reakce na příspěvek #1832

Je fakt ze let na mesic byla slepa ulicka, ale na druhou stranu to byl velkej posun v technologiich na obou stranach. Jen na co jsem chtel reagovat a mozna to neslo pochopit je to ze v Rusku nebyl skoro zadny program a vse se ridilo podle hesel: Na pocest x vyroci VRSR pristaneme na Mesici. Na pocest toho a to vystoupil prvni clovek do kosmu atd.

Jinak ten samovar doma mame taky, pokud si pamatuji tak se v tom delal cas snad jen jednou, jinak stoji v obyvaku a prasi se na nej.
Ve vidlici se musela pouze udelat mala uprava aby se tal pripojit na nase zasuvky :-)
 

30.8.2002 - 09:55 - 
MEK příspěvek #1837 - reakce na příspěvek #1817

Zajímavý pořad o havárii raket vysílají dnes na kanálu Discovery vždy od 800, 1400, 2000. Doporučuji sledovat. Těch havárií bylo desítky jak u rusů, američanů, číňanů (500 mrtvých) až po Evropu. Není to jednoduchý, dostat něco na oběžnou dráhu. Zaujal mne plášt první rakety DELTA, jejíž plášť byl kvůli váze vyroben z plechu na obyčejné konzervy
 

 


Stránka byla vygenerována za 0.199573 vteřiny.