Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  85    86    87    88    89    90    91  >>
Téma: Provoz ISS
18.9.2012 - 21:16 - 
citace:
odchýlky - je to rozhodne zaujímavý obrázok...
ešte by to chcelo nejakú projekciu prevládajúcich smerov prízemného a výškového vetra, alebo plánované a skutočné pozície kabín v momente spustenia padákových systémov.
Totiž - kabína na padáku má rýchlosť klesania cca 10 metrov za sekundu, takže aj relatívne slabý výškový alebo prízemný vietor má značný vplyv na konečný bod dosadnutia. A že na kazaškej stepi to fučí celý rok...

[Upraveno 18.9.2012 Alchymista]


áno, spomínalo sa tam (na nsf) práve, že pri tomto poslednom pristávaní bol slabý vietor, a preto bola presnosť vysoká

@Fritz Lochmann:
nice už to updateoval ten prispievateľ, čo sa tam o to stará... [Edited on 18.9.2012 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
18.9.2012 - 22:18 - 
z nsf:
je možné, že dôjde ku miernemu odkladu odletu sojuzu tma-05m zo stanice, keďže dôjde k týždňovému odkladu štartu sojuzu, ktorý ho vymení - závisieť to bude od stavu svetla

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
19.9.2012 - 15:48 - 
Kde sú nejaké výsledky z Alpha Magnetic Spectrometra ? 
19.9.2012 - 16:40 - 
citace:
Kde sú nejaké výsledky z Alpha Magnetic Spectrometra ?
Google je i tvůj přítel, Luboši.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18928177
nebo přímo u zdroje : http://www.ams02.org/
 
19.9.2012 - 16:52 - 
Lubos sa pyta spravne, Google mu nepomoze.

Odpoved je, ze AMS kolaboracia zatial nezverejnila ziadne vysledky z AMS-02. Ziaden odborny clanok zatial nevypustili. Stale zbieraju, spracuvaju a vyhodnocuju data.

Neponahlaju sa, PAMELA uz zverejnila co mohla a nik iny, ziadna konkurencia (kedze ziadna dalsia neexistuje), ich do zverejnenia vysledkov netlaci.
 
19.9.2012 - 18:24 - 
citace:
...

V podstate prevažná väčšina sa trafila s presnosťou +- 10 km.




... při téhle přesnosti můžete přistát do drátů vysokého vedení, na skálu, někomu do baráku, do nádrže čistírny odpasdních vod, prostě kamkoliv podle větru ...

-> jak nemáte spolehlivé navedení na přesné místo přistání, tak musíte přistávat někde v široširé stepi a bude to jak "na divokém východě"

-> v atmosféře se spolehlivě navedete na místo přistání buď motory, nebo křídly (vztlakové těleso je minimalistický případ křídel se spoustou vlastních problémů). Je otázkou, co je jednodušší, spolehlivější a "blbůvzdornější". Osobně sázím na křídla.
 
19.9.2012 - 18:31 - 
citace:
-> v atmosféře se spolehlivě navedete na místo přistání buď motory, nebo křídly (vztlakové těleso je minimalistický případ křídel se spoustou vlastních problémů). Je otázkou, co je jednodušší, spolehlivější a "blbůvzdornější". Osobně sázím na křídla.


V pripade Ameriky jsou nejrozumnejsi kridla. Maji dostatek letist, kde miniraketoplan je schopen spolehlive pristat.

Z duvodu hustsiho osidleni nez Rusko nebo Kazachstan, bude tezko Amerika hledat vice vhodnch mist na svem uzemi. Jedine tak Area 51 nebo neco podobnyho.
 
19.9.2012 - 21:43 - 
"Area 51" je pomerne malé územie (napodiv) - má rozmery tuším 40x37km. Celková rozloha komplexu základní a leteckých strelníc okolo Area 51 je cca 15000 km2.
Je to celkom dosť - ale v porovnaní so strelnicami v ZSSR, Rusku a Kazachstane je to skutočne malé územie - napríklad celkom známa strelnica a polygón PVO/PRO Sary-Šagan má rozlohu cez 81 000 km2, z toho cca 49 000 km2 v Kazachstane. Oblasť je nazývaná aj Hladová step (Batpak-dala ~75000km2), je to neúrodná krajina s minimom zdrojov vody. Susedný jadrový polygón Semipalatinsk má celkovú rozlohu vyše 300 000 km2. Podobných obrovských strelníc a polygónov tam existovalo a existuje viacero...

Kazachstan je veľmi riedko osídlený - len cca 6 obyvateľov na km2, podobne ako priľahlé oblasti Ruska (ČR ~130 na km2). V centrálnej časti Kazachstanu nie je žiadne väčšie mesto. A rozumne osídliť sa to nedá - je tam veľký nedostatok vodných zdrojov. Takže "miesta na pristátie" je v Kazachstane a na juhu Ruska dosť a dosť. Ale pochybujem, že ich to nejak zvlášť teší...

Okridlené alebo vztlakové teleso má výhodu v možnosti manévru v diaľke i stranového manévru - už bezkrídla kabína v podobe návrhu Kliper mala mať možnosť manévru cca 800-1000km v diaľke a cca 300km do strany. Problém je, že bezkrídle vztlakové teleso vhodné na prielet atmosférou sa príliš nehodí na pristátie - má vysokú pádovú rýchlosť, takže poslednú fázu pristátia musí absolvovať na padákoch alebo motoricky.
Okrídlené teleso má aj iný problém - vychádza celkom ťažké a teda potrebuje silnú nosnú raketu, a je zložité a teda drahé, takže by malo byť riešené ako "opakovane použiteľné" - ale to pridá jeho cene a zložitosti ešte viac...

Veľké odchýlky Sojuzov sú dané aj otváraním padákového systému vo veľkej výške, okolo 10km. Pokiaľ by padákový systém začal fungovať až v menších výškach, povedzme 4-5 km, odchýlky by boli menej než polovičné. Ovšem pri vynútenom či havarijnom zostupe mimo plánovanú oblasť alebo pri poruche existuje určité riziko, že otvorenie padákov v menšej výške prebehne až príliš neskoro... Trajektórie pristávajúcich sojuzov pokračujú z Kazachstanu nad Pamír, Hindukúš, Ťanšan a Altaj...

Ostatne, podobný problém budú zrejme musieť riešiť aj konštruktéri kabín s motorickým zostupom - ako nastaviť automatiku tak, aby motor dokázal kabínu zbrzdiť aj v prípade pristátie mimo plánovanú oblasť... A ako to urobiť, aby to fungovalo aj v prípade havárie či poruchy (napríklad výpadok počítačov, porucha v napájaní a podobne)
[Upraveno 19.9.2012 Alchymista]
 
19.9.2012 - 22:14 - 
citace:
Neponahlaju sa, PAMELA uz zverejnila co mohla a nik iny, ziadna konkurencia (kedze ziadna dalsia neexistuje), ich do zverejnenia vysledkov netlaci.
Prof. Sam Ting to spíš vysvětluje tíím, že v následujících 40 - 50 letech zřejmě nikdo podobný experiment (přístroj) nezopakuje a proto, než zveřejní jakékoli výsledky, musí si být jistí jejich správností.
Za 14 měsíců provozu AMS02 zatím zaznamenal 18 miliard částic kosmického záření, z čehož mají zanalizováno jen pár procent.
 
21.9.2012 - 19:55 - 
http://www.space-multimedia.nl.eu.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7830

tlačovka z pred pár dní s mashburnom, romanenkom a hadfieldom... hlavne hadfield v druhej polovici skvelo rozpráva...

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
22.9.2012 - 09:45 - 
PINKAS J :

Ať je to jak chce, zajímalo by mne, co ještě Rusové mohou objevit nového na ISS po tolika letech provozu Miru a ISS. Vynakládají na provoz ISS a zásobování lidmi i materiálem značnou část (asi víc než 50%) svého kosmického rozpočtu. Když k tomu připočtu velké zatížení pozemní obsluhy startů i přistání, výcvik kosmonautů a výstavbu nových modulů, není mně dost jasná rentabilita ani užitečnost tak rozsáhlé činnosti tomto směru.



Mod: jelikož je to poměrně zásadní a zajímavá informace o provozu ISS, dávám kopii tohoto a dalšího příspěvku i do vlákna o ISS.
 
22.9.2012 - 09:46 - 
dodge :

Přepis z teletextu čt1 str. 603

http://www.ceskatelevize.cz/teletext/ct/?page=603A&ver=TXT
Padalka: Ruská kosmonautika zastaralá

Tvrdé kritice vystavil ruský vesmírný program Gennadij Padalka, jeden z nejzkušenějších ruských kosmonautů. Krátce po návratu ze své zatím poslední mise na Mezinárodní vesmírnou stanici řekl, že ruská kosmonautika není konkurenceschopná a je dosud závislá na technologiích ze 70.let minulého století.
"Problémy ruské kosmonautiky, včetně té pilotované, jsou přímo spojeny se stavem ruského hospodářství," řekl novinářům Padalka.
"Stejně jako v minulosti je závislá na vývozu surovin. Dokud se situace nezmění, nelze hovořit o rozvoji tak technologicky náročného odvětví,jakým jsou lety do vesmíru," prohlásil.
Ruští kosmonauti létají do vesmíru díky technologiím ze 70.let, uvedl Padalka dále. "Za posledních pětadvacet let se nic neudělalo. Pohlédneme-li na pokrok našich zahraničních partnerů, vidíme to jasně. Zatímco Američané posílají vozítka na Mars a na oběžné dráze používají nejmodernější techniku, ruská pilotovaná kosmonautika v mnohém žije ze zkušeností posledních 50 let," konstatoval ruský kosmonaut.
Padalka zchladil i nadšení ruských expertů, kteří v minulých dnech s uspokojením přijali informace, že pobyt kosmonautů na ISS se v dohledné době zvýší z několika měsíců možná až na rok.
"Ruská část ISS není na nic takového připravena. Aby bylo možné lety prodloužit, je k tomu třeba vytvořit zejména v ruské části stanice náležité pohodlí. Přijatelné podmínky tam nejsou, proto jsem proti," prohlásil.
Jediným obyvatelným ruským modulem je na ISS Zvezda, kde kosmonauti spí, jí, pracují i chodí na záchod. "Všechny ostatní moduly jsou vlastně sklady, kde je zima a hluk. Je zapotřebí ruskou část ISS zásadně modernizovat, přinejmenším vytvořit vhodné podmínky pro spánek, jaké mají američtí astronauti," řekl Padalka (54), který absolvoval už čtyři dlouhodobé kosmické lety. [Upraveno 22.9.2012 dodge]
 
22.9.2012 - 10:02 - 
a ruský text:
http://www.vz.ru/news/2012/9/20/599034.html
[Edited on 23.9.2012 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
23.9.2012 - 09:38 - 
No neviem, niektorí ľudia na fóre to budú ťažko predýchavať, leda že by mali lepšie informácie ako Padalka. 
23.9.2012 - 09:55 - 
citace:
a ruský text:


"V americkém sektoru připadá na kosmonauta sedmkrát více obytné plochy než u nás (Rusů)."

Názornější srovnání tady snad ještě nebylo...
 
23.9.2012 - 12:30 - 
Padalka to natřel pořádně, takhle sice mluví protože už nikam nepoletí, ale dělá moc dobře, měla by to být pro Rusko výzva a ne něco co se šoupne pod koberec, snad to pomůže. Doufám, že mnohým otevřel oči a také tady v diskusi, protože z tohoto fóra má člověk často dojem, že je ruská kosmonautika na výslunní. Aspoň to tu někteří tvrdí... 
23.9.2012 - 12:36 - 
citace:
Padalka to natřel pořádně, takhle sice mluví protože už nikam nepoletí, ale dělá moc dobře, měla by to být pro Rusko výzva a ne něco co se šoupne pod koberec, snad to pomůže. Doufám, že mnohým otevřel oči a také tady v diskusi, protože z tohoto fóra má člověk často dojem, že je ruská kosmonautika na výslunní. Aspoň to tu někteří tvrdí...


nemyslím si, že otvoril... všetci vedia, že je to zlé... putin o tom rozprával, medvedev o tom rozprával, popovkin o tom rozprával... že treba zlepšovať, inovovať, etc...
po každom probléme, nehode sa ide robiť očista, zlepšovať kontrola kvality, zavádzať sa automatické všetko možné, etc., etc...

lenže všetci len rozprávajú a nikto nič nerobí...

a imo, tak to bude aj ďalej (asi najskôr do doby, kým nespadne sojuz-fg s ľudmi... potom bude asi problém...)

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
24.9.2012 - 10:35 - 
citace:
Padalka to natřel pořádně,


Víte, když z dlouhého rozhovoru (poletového, tedy věnovaného především právě skončené misi) umně vypreparujete pouze kritické kousky, tak je dojem a tón řeči mnohem výraznější...

citace:
takhle sice mluví protože už nikam nepoletí


Takhle ostře mluvil i dříve, v rozhovoru z 30.3.2009 www.novayagazeta.ru/society/45620.html

A nejen Padalka - taky Ťurin 19.11.2009 www.novayagazeta.ru/society/42561.html

(Ťurin začíná takto:
*Mohou se partneři v ISS obejít bez Ruska?
**Ano. Nemáme nic, co by neměli oni.
*Můžeme se my obejít bez nich?
**Ne. Bez amerických spojových systémů nepředáme do CUPu ani dobrou fotografii.
*No, a neprovádí se snad na ISS vedecké experimenty velmi důležité pro naši zemi?
**Téměř vůbec ne. Do vesmíru posílají "laboratorní práce" pro prváky (1. ročník vš).

O dva roky později Ťurin i o reakcích na první rozhovor v krasm.com/docs/2011/3-4_2011.pdf (nadřízení: co si myslíš, že jsi nejchytřejší ze všech? ostatní: přesně, u nás je to taky tak...)

Mimo jiné říká, že původně na ISS pracovali Američané a Rusové na stanici společně, kdežto teď pracují vedle sebe, ve svých modulech.


Víceméně stejně hodnotí stav ruské kosmonautiky i veteráni, Leonov, Rjumin.

Zkrátka ověřili jsme si, že stav je setrvalý a svět se nemění, v Grónsku mrzne, na Sahaře je horko, ruská kosmonautika žije ze sovětského dědictví...


citace:
, ale dělá moc dobře,


No dělá, jenže dokud budou v zemi vládnout lidi spokojení s rolí země jako surovinového přívěsku Západu, tak je takové dělání bez šance a Rusko se časem nevyhnutelně dostane na své přirozené místo (řekněme na úroveň Brazílie, Indonésie, Mexika - země se 100-150 milióny obyvatel, surovinami a vyššími vrstvami snícími o tom jak pošlou děcka studovat do Států nebo Anglie) ze kterého ho vytrhl ten masový vrah.


citace:
z tohoto fóra má člověk často dojem, že je ruská kosmonautika na výslunní. Aspoň to tu někteří tvrdí...


Asi jsem něco přehlédl, kdo to tvrdí?

Já jsem tu jen viděl tvrzení, že z používaných pilotovaných lodí jsou ty jejich zatím nejlepší a že mají rakety na úrovni.
 
24.9.2012 - 10:48 - 
Na http://www.space-multimedia.nl.eu.org/ v klipe o tréningu expedície 33/34 je už vidieť "nový" modul MLM resp. jeho tréningovú verziu. Že by už táto posádka nacvičovala jeho pridokovanie? 
24.9.2012 - 11:27 - 
citace:
Víceméně stejně hodnotí stav ruské kosmonautiky i veteráni, Leonov, Rjumin.

Zkrátka ověřili jsme si, že stav je setrvalý a svět se nemění, v Grónsku mrzne, na Sahaře je horko, ruská kosmonautika žije ze sovětského dědictví...



Protoze lidi ve vedeni Ruskosmosu a vlade (dnesni padesatnici)vyrostli v dobe sovetskeho svazu. A pro ne rozpad sovetskeho imperia a byl i ztratou prestize ruskeho naroda. To, ze dnes uz jsou veci jinak vi dnesni tricatnici v Rusku. Jenze nez se dostanou k moci, tak to bude trvat jeste 10-20 let. A dal bude rusum ujizdet expres USA, Cina, Evropa i Japonsko. A budou se divit, az predjede i Indie.
 
24.9.2012 - 13:18 - 
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=24298.msg957235#msg957235
http://www.khrunichev.ru/main.php?id=1&nid=2599

"Installation of fairing on MLM module was performed on September 21st. Next tasks are a weighing process and pressure tests."

aj obrazky su tam

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
24.9.2012 - 13:41 - 
ad novák
novináři "umí" své, v té citaci ale nezní tak ostrá slova jako teď po posledním letu, v každém případě jsou to obojí či víceré pozitivní signály;
jaké je současné či budoucí místo Ruska strategicky či v kosmonautice je otázka protože lze těžko odhadnout jaký bude politický vývoj země, hospodářství stojí na prodeji surovin jejichž ceny se neustále mění...a
jeden relativně nedávno příchozí kosmonadšenec tu nedávno tvrdil, že Rusové umí ve vesmíru vše ! minimálně stejně dobře jako Američané, což mě teda dorazilo:-) přeji pěkný den [Upraveno 24.9.2012 dubest]
 
24.9.2012 - 13:49 - 
citace:
Na http://www.space-multimedia.nl.eu.org/ v klipe o tréningu expedície 33/34 je už vidieť "nový" modul MLM resp. jeho tréningovú verziu.

přesně zde:
http://www.space-multimedia.nl.eu.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7857:expedition-33-34-qualification-training-simulation-runs-at-star-city-russia&catid=1:latest
 
24.9.2012 - 14:25 - 
Jsná věc je , že sověti zpražení Apollem nebyli tak slepí, aby neviděli jak jsou za američany pozadu. Pokusili se to vyřešit " mezinárodní spoluprácí" na ISS, jenže : američané zase nebyli tak hloupí aby stavěli cosi " společně " a rozdělili ISS na americkou a na sovětskou/ruskou část a tady je " jádro pudla" . Moc se o tom nemluví, Padalka je vyjímkou, ale je jasné, že technologická převaha američanů se rozdělelním stanice na dvě části nejen nezakryla, ale naopak zvýraznila. To že tam rusové dělají pokusy na úrovni prvních ročníků VŠ jen dokládá nesmyslnost celé ISS z hlediska nejen vědy, ale zejména kosmonautiky, ostatně kdyby nebylo ISS tak by si rusové mohli předpotopní Sajuzy " vetknout za klobouk", řečeno s Werichem. 
25.9.2012 - 07:27 - 
prechod medzi atv-3 a iss je zavrety

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
25.9.2012 - 10:05 - 
citace:
Protoze lidi ve vedeni Ruskosmosu a vlade (dnesni padesatnici)vyrostli v dobe sovetskeho svazu. A pro ne rozpad sovetskeho imperia a byl i ztratou prestize ruskeho naroda. To, ze dnes uz jsou veci jinak vi dnesni tricatnici v Rusku. Jenze nez se dostanou k moci, tak to bude trvat jeste 10-20 let. A dal bude rusum ujizdet expres USA, Cina, Evropa i Japonsko. A budou se divit, az predjede i Indie.


Nejsem si jistý jak to myslíte. Padesátníci si uvědomují, že bylo jinak, lépe, a někteří se snaží, ne zrovna úspěšně, něco z minulé slávy udržet. Třicátníci nic jiného než dnešní stav neznají a až se dostanou k moci, ani je nenapadne ho měnit, na co dohánět ujíždějící expres, když se budu mít dobře i jako správci periferie.

Ostatně kosmonautika a vůbec technické obory bude mít v Rusku i na Západě chabou perspektivu, dokud bude platit tohle: http://janica9.wordpress.com/2012/09/02/930017/ , pokračování http://janica9.wordpress.com/2012/09/03/vzdelani-pro-damy/
 
25.9.2012 - 19:42 - 
nehľadáte job niekto?

Job Titleirector, International Space Station
Department:National Aeronautics and Space Administration

http://jobs.govloop.com/27025/director-international-space-station/?elq=f6afca0613f04c6da32175ec17dc3d81&elqCampaignId=2028

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
26.9.2012 - 09:42 - 
citace:
Jsná věc je , že sověti zpražení Apollem nebyli tak slepí, aby neviděli jak jsou za američany pozadu. Pokusili se to vyřešit " mezinárodní spoluprácí" na ISS, jenže : američané zase nebyli tak hloupí aby stavěli cosi " společně " a rozdělili ISS na americkou a na sovětskou/ruskou část a tady je " jádro pudla" . Moc se o tom nemluví, Padalka je vyjímkou, ale je jasné, že technologická převaha američanů se rozdělelním stanice na dvě části nejen nezakryla, ale naopak zvýraznila. To že tam rusové dělají pokusy na úrovni prvních ročníků VŠ jen dokládá nesmyslnost celé ISS z hlediska nejen vědy, ale zejména kosmonautiky, ostatně kdyby nebylo ISS tak by si rusové mohli předpotopní Sajuzy " vetknout za klobouk", řečeno s Werichem.

Ježiši, co je zase tohle za chytráka. Kdyby nebylo Ruska mohli Amíci tak leda nechat celou svůj úžasnej segment spadnout lidstvu na hlavu, na víc by se nezmohli. Neoddiskutovatelným faktem je že ti tak podle tebe technologicky zaostalí Rusové jsou jediní, kdo dovedou stanici obsluhovat a ještě tak deset let minimálně tomu nebude jinak.
 
26.9.2012 - 10:02 - 
a sme doma... trepete obidvaja, chodte s tym na davidoviny  
26.9.2012 - 10:08 - 
@olda:
oni sú zavislí na sebe navzájom... američania nie sú schopní obsluhovať iss bez rusov (ľudia, reboosty) a rusi nie sú schopní obsluhovať iss bez američanov (solárne panely, tdrss)

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
<<  85    86    87    88    89    90    91  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.256268 vteřiny.