Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  9    10    11    12    13    14    15  >>
Téma: MER - Spirit a Opportunity
28.2.2004 - 20:11 - 
Poslali jste si taky jmeno na MARS??



http://spacekids.hq.nasa.gov/2003/disk.htm
 
29.2.2004 - 07:51 - 
citace:
Poslali jste si taky jmeno na MARS??



http://spacekids.hq.nasa.gov/2003/disk.htm


Jasně, docela by mě zajímalo, kolik českých jmen tam je...
 
29.2.2004 - 21:00 - 
Ja tam teda jsem ale bez hacku a carek 
29.2.2004 - 21:22 - 
Taky, taky. 
01.3.2004 - 09:06 - 
No, predstavte si: Ja to nevim. Ja uz jsem posilal svoje jmeno (vzkazy, etc.) tolikrat, ze uz si to proste nepamatuju. Vyhledavanim jsem se nenasel, tak asi ne. 
01.3.2004 - 11:36 - 
Takže už klesá zisk ze slunečních panelů... Sonda za x milionů dolarů, a oni jí nemohou vybavit prachovkou nebo kartáčem či jiným ofukem, který by ometl sluneční panely... A to nehovořím o tom, že by také šlo využít elektrostatického efektu pro odpuzení již usedlých prachových částeček. Napadají mě jen dvě možnosti - absolutně je to nenapadlo, nebo spíše proto, aby tam sondy nejezdily rok či déle, takže by nebylo nutné vyvíjet (a zaplatit vývoj) nové sondy...
Až tam přistanou lidé, tak ometou panely a sondy budou fungovat...
 
01.3.2004 - 14:34 - 
Nemyslím si, že by nad problémem snižování příjmu sluneční energie nepřemýšleli již při návrhu mise. Ale asi to nebylo realizovatelné, resp. realizace takového čištění fotovoltaických panelů by byla příliš nákladná (v porovnání s jeho přínosem).
Prostě zadaní bylo postaveno na 90 solech a od toho se odvíjel návrh všech částí roveru. Kdyby se požadovala výdrž řekněme 150-200 solů, pak by na tuto dobu musely být dimenzovány i ostatní součástky, a to znamená růst výdajů, hmotnosti roverů atd. ...
A je také otázka, zda bude by měla takto prodloužená mise takový vědecký přínos, aby to kompenzovalo vyšší výdaje. Současné rovery mají omezený akční rádius (řekněme 90 solů = 1 km), nedostanou se do oblasti s jinou geologickou strukturou - i kdyby mise trvala 180 či 270 solů, stejně se dostaneme jen 2 až 3 kilometry daleko od místa přistání, což je strašlivě málo vzhledem k rozměrům Marsu ...

Teď trochu k aktuálním informacím - je možné, že již tento týden (možná už zítra nebo pozítří) budou zveřejněny informace o tom, zda (podle dat z roverů) byla na Marsu voda v tekutém stavu či nikoliv
 
01.3.2004 - 14:39 - 
Pokud vim, pokles zisku z panelu je zatim zpusoben zmenou rocniho obdobi - na Marsu pomalu zacina podzim (nebo snad uz zima?). 
01.3.2004 - 14:56 - 
Podle JPL se blíží zima - The amount of power Opportunity is able to generate continues to dwindle due to the decreasing amount of sunlight (energy) reaching the solar panels during the martian seasonal transition to winter
 
02.3.2004 - 12:48 - 
Pokud vím, tak u MERů se boční solární panely dají očistit kýváním (něco jako když hmyz zamává křídly), akorát nevím, jak je to účinné. Když jsme u těch roverů, vysadili Sověti na Měsíci dva Lunochody nebo jeden ? 
02.3.2004 - 13:04 - 
Pokud vim, tak dva.
(Pro sirokou verejnost i zahranicni vedce je to uplne jedno, protoze i tak bylo zverejneno jen nekolik nekvalitnich zaberu - a to bylo celkem najezdeno nekolik desitek km!)
 
02.3.2004 - 15:19 - 
NASA prý zveřejní významné objevy o výskytu vody na Marsu.
Bude to oznámeno na dnešní konferenci:
http://lidovky.centrum.cz/svet/clanek.phtml?id=243334&b
 
02.3.2004 - 20:36 - 
Potvrzeno, na Marsu byla kdysi tekuta voda:

Ze stranek NASA

Mars Rover Scientists Wring Water Story from Rocks
03.02.04


Scientists examining what NASA's Opportunity is showing them about Mars rocks are seeing into the past, and what they're seeing indicates water once flowed there.

This image, taken by Opportunity's microscopic imager, shows a geological region of the rock outcrop at Meridiani Planum, Mars dubbed "El Capitan." Light from the top is illuminating the region. Several images, each showing a different part of this region in good focus, were merged to produce this view. The area in this image is 1.5 centimeters (0.6 inches) across.
Image Credit: NASA/JPL/US Geological Survey

The outcrop right next to where Opportunity landed holds evidence that the rocks have spent time drenched in liquid water.

Members of the Mars Exploration Rovers' international science team presented that evidence to news reporters at NASA Headquarters in Washington on March 2.

"Liquid water once flowed through these rocks. It changed their texture, and it changed their chemistry," said Dr. Steve Squyres of Cornell University, Ithaca, N.Y., principal investigator for the science instruments on Opportunity and its twin, Spirit. "We've been able to read the tell-tale clues the water left behind, giving us confidence in that conclusion."

Dr. James Garvin, lead scientist for Mars and lunar exploration at NASA Headquarters, Washington, said, "NASA launched the Mars Exploration Rover mission specifically to check whether at least one part of Mars ever had a persistently wet environment that could possibly have been hospitable to life. Today we have strong evidence for an exciting answer: Yes."

Clues from the rocks' appearance and composition support the conclusion that the rocks were altered by exposure to liquid water after they were formed. However, the clues don't tell how long the wet conditions lasted, and the clues are only tantalizing, not conclusive, about whether the environment was watery when the rocks originally formed.

Opportunity arrived just five weeks ago at a carefully selected landing area within Mars' Meridiani Planum region. On landing day, it happened to roll to a stop inside a small crater that has an outcrop of bedrock. Most days since then, the rover has been surveying or inspecting the outcrop. Scientists and engineers assembled at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif., plan to keep Opportunity busy at the outcrop for several more days, perhaps gaining more evidence about whether the rocks were originally laid down in a wet setting, such as the bottom of a shallow lake or a hydrothermal hot spring. Later, the rover will venture out to the surrounding plain and may hunt for evidence putting the discoveries within the crater into a broader regional context.

Here are some of the clues that water formerly pervaded the rocks where Opportunity has been working:

-- The rover's alpha particle X-ray spectrometer found lots of sulfur in the outcrop. Related clues from that instrument and the miniature thermal emission spectrometer suggest the sulfur is in the form of sulfate salts, an indicator that the rocks were once soaked with water.

-- The rover's Moessbauer spectrometer detected jarosite, a hydrated iron sulfate mineral that could result from the target rock spending time in an acidic lake or acidic hot springs environment.

-- Pictures from Opportunity's panoramic camera and microscopic imager show many small, tablet-shaped or disc-shaped holes in an outcrop rock selected for close-up examination. These holes, or "vugs," match the distinctive appearance of Earth-rock vugs that form where crystals of salt minerals grow inside rocks that sit in briny water then disappear by eroding or dissolving.

-- The cameras have revealed spheres the size of BBs embedded in outcrop rocks. These spherules are not concentrated at particular layers within the rock, as they would likely be if they originated outside the rock and were deposited onto accumulating layers while the rock was forming. That makes the spherules likely to be concretions that formed from accumulation of minerals coming out of solution inside a porous, water-soaked rock.

-- Some of the spherules in pictures from the microscope appear to have stripes that correspond to layering of the matrix rock around them. This would be consistent with the interpretation that the spherules are concretions that formed inside a wet rock.

Opportunity is adding further observations in coming days to pursue other possible evidence about the rocks' water history, such as telltale patterns within the layering seen in the outcrop.
 
02.3.2004 - 23:52 - 
aha, ja z toho udělal vlastní thread
 
05.3.2004 - 08:36 - 
Konec zajicu v Cechach... eee, vlastne na Marsu

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/spotlight/opportunity/b19_20040304.html
 
10.3.2004 - 08:49 - 
Nemuzu si tim byt uplne jisty (obrazek byl zatim uvolnen bez popisku), ale na tomto obrazku ze Spiritu je videt druhy okraj krateru Boneville s odhozenym tepelnym stitem sondy!!!

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/n/065/2N132143034EFF1600P1917L0M1.JPG
 
10.3.2004 - 09:06 - 
Ano, také bych řekl, že některé "raw images" z Navcamu ze solu 65 už konečně ukazují i vnitřek kráteru Bonneville. Překvapuje mne, jak má okraje poměrně mírně svažité (žádné "kolmé stěny a skály" zatím nejsou vidět). Třeba se to ale teprve ukáže.

Všimli jste si taky, jak v průběhu času v JPL postupně měnili odhady vzdáleností, zbývajících k okraji kráteru? Na konci jsem z toho byl už tak zmaten, že jsem skoro netušil, kolik Spiritu ještě zbývá metrů. Teď to ale vypadá, že už je hodně blízko.
 
10.3.2004 - 09:30 - 
Jestli je prave v provozu (nespi), tak uz je urcite na samem okraji. Zitra uvidime dovnitr.  
11.3.2004 - 09:18 - 
Tak na webu jsou už "raw" fotky i ze solu 66 a do kráteru je vidět trochu lépe. Už mi to připadá "divočejší", ale nic zvláštního asi v kráteru nebude :-)
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/spirit_n066.html (Navcam, sol 66, kráter je vidět na třech "dvojfotkách")
 
11.3.2004 - 09:27 - 
Skoro presne totez jsem se prave chystal napsat. Pri pohledu do krateru vidime... ze nic nevidime. Nic tam neni, zadna skaliska, zadne steny... Treba se neco schovava pod svahem.
I tak je to velice impresivni pohled.
 
11.3.2004 - 11:02 - 
Zeby zas nejaky "zajic"? (ta bila skvrna vpravo na okraji krateru, sum to neni, opakuje se na fotkach)

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/n/066/2N132225646EFF1700P1943R0M1.JPG
 
11.3.2004 - 11:08 - 
Arccos už tu psal, že by to měl být odhozený tepelný štít sondy (heatshield).
Viz. např. http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/spirit/20040123a/3-labeled_640-A20R1_br.jpg
 
11.3.2004 - 12:15 - 
Aaaaa, pravda, omlouvam se Ja jsem si ten prvni snimek predtim prohledl jen tak zbezne Pokud je to opravdu stit nebo jeho cast, myslite, ze se na nej Spirit pojede podivat? Pro konstruktery by to mohly byt neocenitelne informace. 
12.3.2004 - 08:54 - 
Tady, zda se, vidime padak:

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/p/067/2P132305418ESF1700P2537L4M1-BR.JPG
 
16.3.2004 - 11:25 - 
Co je zajímavého v Kráteru Bonneville?
Na tomto obrázku se mi nejvíce zamlouvá malý kráter (vedle je ještě jeden menší) v pravé části kráteru Bonneville. Co myslíte, je to dobré místo pro průzkum?
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/spirit/20040315a/x_pubeng_bonnevillecolor-A071R1.jpg
BTW, je tu také dobře vidět tepelný štít, ale myslím, že na něm není nic zajímavého.
 
19.3.2004 - 14:08 - 
citace:
Co je zajímavého v Kráteru Bonneville?

Takže už víme, nic.
 
19.3.2004 - 14:48 - 
Nevadi! Pojedem ke kopcum!

Ale jedna zajimava vec by se nasla, ikdyz s kraterem souvisi jenom tim, ze z nej ma Spirit lepsi vyhled - jizni val krateru Gusev vcetne vyusteni kanalu:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/p/071/2P132668991ESF1800P2448L7M1.JPG
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/p/071/2P132669091ESF1800P2448L7M1.JPG
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/2/p/071/2P132669141ESF1800P2448L7M1.JPG

Dalsi obrazky lze najit mezi raw images a vzdy je treba si vsimat nezretelnych kontur uplne na horizontu.[Upraveno 25.4.2004 poslal mikes]
 
23.3.2004 - 09:32 - 
Takže Opportunity je úspěšně venku z "Eagle" kráteru. Podobně jako kdysi Arccos jsem teď zvědav, jakou rychlostí se odváží jet po té okolní pláni. Vypadá to, že tam nejsou prakticky žádné kameny, je to úplná rovina a jen mírné prohlubně. Doufám, že půjdou až přes 100m za sol. Uvidíme :-) 
23.3.2004 - 11:34 - 
citace:
Takže Opportunity je úspěšně venku z "Eagle" kráteru. Podobně jako kdysi Arccos jsem teď zvědav, jakou rychlostí se odváží jet po té okolní pláni. Vypadá to, že tam nejsou prakticky žádné kameny, je to úplná rovina a jen mírné prohlubně. Doufám, že půjdou až přes 100m za sol. Uvidíme :-)

Tady je hezky vidět, co zatím ujel - z pozemního pohledu.
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/PIA05574_modest.jpg
Jinak souhlas, mohli by to trochu rozjet, třeba dojede až do hor...
I když pravda, Lunochod to není...
 
23.3.2004 - 11:55 - 
To mluvíš Radku o Spiritu. Taky doufám, že dojede až k horám, ale cesta je to hodně kamenitá a dlouhá (cca 3 km), takže to určitě potrvá pár měsíců.

Naopak Opportunity nemá žádné viditelné překážky a nejbližší kráter je jen pár set metrů daleko, takže k němu by to mohlo trvat jen pár dní. Ve vzdálenosti méně než 10km (jižně) od Opportunity je ještě jeden mnohem větší kráter, tak uvidíme, co zvládne :-)
 
<<  9    10    11    12    13    14    15  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.143909 vteřiny.