Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5    6    7  >>
Téma: CubeSAIL - aneb pojdte se konecne do neceho pustit...
07.3.2004 - 11:46 - 
Prostudovani relevantnich informaci je ta nejlevnejsi a nejmene rizikova cast celeho projektu. I kdyby to melo zdrzet rozjezd o mesice, mnohonasone vic casu a penez to muze usetrit tim, ze se nebudeme pokouset objevit objevene. Jeden z velmi pravdivych Murphyho zakonu rika, ze hodina v knihovne se da nahradit mesicem v laboratori

Prakticky vsechny uspesne projekty zacinaji od studie projektu jinych. (I kazdy slusny vedecky clanek zacina alespon kratickou zminkou o "soucasne urovni znalosti".)

Po hrubem nahledu na problemy, ktere cekaji, by byl myslim idealni cas pro ziskani nekolika lidi, kteri uz nejake zkusenosti maji a muzou tak pomoci dohledat pro nas relevantni detaily.
 
07.3.2004 - 12:31 - 
Docela dobry zpusob, jak organizovat a vest projekt pikosatelitu, mi pripada ten pristup na Hawaiiske univerzite (viz odkaz drive). Technicke reseni nevypada tak spatne, i kdyz je z toho dost videt, ze prezentace byly tak trochu delane "vecer predtim" na koleji

Rikam na rovinu, ze mi nepripada smysluplne nechat se "dotlacit" do projektu typu "hlavne levne, bazar preferovan, uvidime, co to udela".
Uznavam, ze lecktere COTS komponenty po nejakou dobu asi fungovat mohou, zbytek je otazka zbozneho prani. Projekt tohoto typu me nezajima, nebo jen okrajove.

Dale se mi zda naprosto nezbytne mit zakladni predstavu o tymu. Kdo se chce zucastnit, kolik tomu muze venovat casu, co je schopen a ochoten nabidnout, zejmena z hlediska vlastni realizace. Kdyby to melo zustat v rovine 2-3 lidi, nema to smysl.
 
07.3.2004 - 13:13 - 
Byl bych take pro to, neomezovat nasi datanku jen na amaterske druzice a slunecni plachty. Do projektu jsem pridal neco o tetherech (ktere mi pred casem poslal Marian Vana) a elektrickych pohonech (vcetne jednoho dost jednoducheho pohonu navrzeneho specialne pro CubeSAT).  
07.3.2004 - 13:32 - 
Myslim, ze po prostudovani dostupnych informaci bude trochu jasnejsi, co je a co neni v mozne v mistnich amaterskych podminkach  
07.3.2004 - 18:50 - 
Pánové (Wartexi a Archimede), souhlasím se vším, co jste tady napsali. Váš přístup považuji za kvalitní (profesionální, vědecký, důkladný), zodpovědný, a s velkou šancí na úspěch. Obdivuji ho a znovu připomínám, že ho (pokud to dovolíte) budu propagovat a podporovat jak jen dokážu. Zatím mohu nabídnout pomoc při "rešerších" (zdroj musí být maximálně v angličtině) v rozsahu cca 2 - 5 hodin týdně (nepravidelně). V dalších fázích bych mohl nabídnout (kromě času ve stejném rozsahu) asi už jen webové služby (prezentaci) a snad i trochu peněz. Mám i drobné zkušenosti v elektronice a modelařině, ale ty budou zřejmě ve srovnání s vámi zcela zanedbatelné a nepoužitelné.

Paralelně ale budu stále uvažovat i o dalších ("radikálnějších") možnostech přiblížení kosmonautiky k "plebejcům" jako jsem třeba já. Neberte to, prosím, jako nepřátelské "tlačení" (někam, kam nechcete), ale spíš jako drobnou "konkurenci", zvyšující kvalitu vašeho přístupu. Myslím, že nejsou třeba zlostná a "shazující" vyjádření. Opravdu se snažím o "kosmonautiku pro radost" :-)

P.S.: V diskusi zatím pokračuji zde, protože to fórum v PHProjektu je pro mne zcela nepřehledné.
 
08.3.2004 - 10:22 - 
Je potřeba se nějak domluvit na struktuře skupin, atd. aby nevznikl chaos(xChaosi promiň ) Viz diskuse na projekt.kosmo.cz. 
08.3.2004 - 10:25 - 
Jinak skupina "def" by IMHO měla fungovat jen pro naše testování fungování PHProject, skupina "test1" je jen pro někoho na bezuzdné testování(kdo chce, toho do skupiny přidám) a skupina VirtualSat by už měla být "o něčem". Počet skupin je neomezený.  
08.3.2004 - 16:31 - 
NAVUHUJI DAT SRAZ 19.3.2003.Zkuzte se do te doby vytvorit nejkae napady,a sepsat je dukladne!!!...Kdyby nekdo nemohl nepiste... 
08.3.2004 - 16:34 - 
Upresnuji,bude to v Praze...tak prosim dorazte 
08.3.2004 - 16:40 - 
Hlavnim ucelem je aby jsem se na to podivali z vesobenyho hlediska a snazili se svazat to co je v napadu....nabyzimse sejit a poradne si to projit...Platno,pro vasi projekci bude zarizeno.... 
08.3.2004 - 16:48 - 
Menim to na 19.3.2004) 
08.3.2004 - 16:57 - 
A kdyby ste chteli dozait,tak PLZ napiste...)nejak mi to 2003 nevyslo) 
08.3.2004 - 16:59 - 
ale na 2004 piste),dost me ten preklep mrzi) 
08.3.2004 - 17:08 - 
citace:
Zkratim to - PC na bazi Pentia, pametove obvody s hustotou par megabitu atd. nevydrzi nad atmosferou vice nez 5 minut bez "padu".



No na bazi nejnovejsich CPU mozna ano - ale lze pouzit i soucastky
o generaci starsi, ktere se dnes bezne nasazuji v prumyslovem prostredi.

citace:
Podivejte se na problemy sondy na Marsu - pravdepodobne zareni poskodilo FLASH pamet (pozor, BIOS PC, firmware USB kamery).



Ve skutecnosti se prokazalo, ze slo o softwarovou zavadu - OS nezvladl tak velke mnozstvi souboru.

citace:
Kompaktni PC napajene solarnimi clanky je skvela myslenka a samozrejme ve WiFi, CZFree.NET a jinych komunitach skvele vyuzitelna a ve finale i potencialne komercne zajimava, ale je to, domnivam se, zcela jine zadani. Co maji podminky na strese panelaku spolecneho s podminkami v 600-800 km vysce ?



Na strese panelaku jsou podminky v mnoha ohledech daleko tvrdsi ;-)
Ne vazne, je to dobra zatezkavaci zkouska. Samozrejme, vakuum a extremne nizke teploty se nenasimuluji - velke rozdily teplot uz ovsem ano, a pokud napr. nedojde ke zcela hermetickemu utesneni schranky,
tak voda napacha vic skod nez vakuum.

Ale uznavam - nema smysl tvrdit, ze zarizeni ktere pul roku prezije nekde ve vetru a desti, je zpusobile vystartovat na obeznou drahu. Rozhodne ma ale stavba takovoveho zarizeni vice spolecneho s vyvojem
skutecneho satelitu, nez simulace virtualniho satelitu, ktera je
pro me zcela nezajimava - ostatne stejne jako skoro cokoliv virtualniho...

 
08.3.2004 - 17:30 - 
citace:
P.S.: V diskusi zatím pokračuji zde, protože to fórum v PHProjektu je pro mne zcela nepřehledné.


Já PHPprojekt asi také příliš nepochopil.

Co se mě týče, tak podle mě pro shromáždění dokumentace bohatě stačí FTP server se skupinovým přístupem, nebo tak něco. Jednou ze základních vlastností amatérských či obecně "ne zcela komerčních" projektů je to, že lidi, kteří se něčemu věnují ve volném čase nelze nutit k dodržení jakýchkoliv termínů, apod. a zdá se, že minimálně v první fázi bude vývoj nutně amatérský.

Myslím, že asi jediná zde diskutující osoba, která mi přesvědčila, že bych se chtěl přidat k týmu pod jejím vedením, je Aleš Holub.

Ovšem zdejší silně konstruktivně kritické prostředí je výborné, a přinutilo mě od základu přehodnotit řadu mých čistě teoretických i konkrétních projektů

Co se týče navrhovaného srazu 19.3.2003, tak jsem mimo republiku, takže bohužel se nezůčastním. 31.3. je zase termín pro daňové přiznání (tzn. v případě mé firmičky pro účetní uzávěrku a v druhé půlce dubna mám taky naplánovy určité časově náročné aktivity, jak jsem si teď uvědomil. Navrhuji tedy sraz někdy v první půlce dubna, a asi pouze s těmi diskutujícími kterým stačí můj "amatérský přístup" a kteří jsou si schopni (stejně jako já) připustit, že se nakonec budou podílet i na něčem trochu jiném, než si původně vysnili. (Tzn. určitě bych rád zašel na kus řeči s Alešem Holubem :-)

Jinak mě jasné, že "nahoru" třeba vůbec nepoletí nic PC kompatibilního, nic s OS Linux, nebo že to třeba ani nebude sluneční plachetnice. Stačí se volně držet původního tématu: satelit, který bude "více než jen pípat", a přitom si nebude "hrát na vědu" - např. já nejsem vědecký pracovník, a moje kariéra nestojí na citovanosti mých odborných publikací, pokud mám mluvit za sebe - a který by měl
mít šanci na start i pokud selže lobbying či fundraising u různých "grantodárců" - státních či akademických institucí.

Ve srovnání se zde diskutovanými návrhy na úřast X-prize či dokonce
vývoj vlastní nosné rakety jsem se myslím vrátil hodně "zpět na zem", nejvíc jak to šlo - a chci hledat lidi, kteří si uvědomují, že třeba jen dostat se tam, kde už jsou i některé české firmy (MITE, Solartec...) nás bude stát spoustu úsilí, práce a trpělivosti.
 
08.3.2004 - 19:04 - 
xChaos:
"...Stačí se volně držet původního tématu: satelit, který bude "více než jen pípat", a přitom si nebude "hrát na vědu"..."

S tim bych mohl souhlasit

19.3. to mam zatim s casem tak 50 na 50 (mozna budu mimo republiku). Ale do te doby bychom se napriklad mohli sejit alespon napul nazivo na chatu na projektu (nebo jinde).
 
09.3.2004 - 08:25 - 
K návrhu schůzky. Taky bych si docela rád popovídal s xChaosem i s ostatními, ale nejsem z Prahy. Do Prahy se dostanu tak dvakrát do roka a jen na skok. Jediné kosmonautické setkání, na které pravidelně jezdím, je Kosmos News Party v Lázních Bohdaneč na konci května. Tam je opravdu dobré a nadšenecké prostředí. Osobně to tedy navrhuji tam. Jinak se musím omezit na komunikaci přes Internet, což mi ale plně vyhovuje.

P.S.: Do projektu jsem dal seznam vybraných družic z let 2000 - 2003, které by pro nás mohly být inspirativní (odkazy vedou do SPACE-40 a tam jsou pak odkazy na další weby). Postupně se pokusím o některých z těchto družic zjistit více a sepsat, jak byly navrženy, postaveny a jak se jim dařilo v kosmu. Mým cílem je ujasnit si reálné požadavky na jednotlivé komponenty a jejich možnosti.
 
09.3.2004 - 08:59 - 
xChaos: Klííííd! To je původně(pokud jsem to dobře pochopil) nástroj pro soft vývojáře. Nějaké termíny, časy a ceny projektů(PHProject) jsou pro nás zcela nedůležité a vyhodím to hned, jak přijdu na to jak...
IMHO je PHProject docela dobře použitelný. Mimochodem je tam i chat, takže hurá na něj.

Schůzka: Nebudu se bránit i nekompletní schůzce. A zúčastním se každé, pokud mi to okolnosti dovolí...
 
09.3.2004 - 09:53 - 
Tak to je opravdu skoda ze nemuzete.Ten termin byl asi dost na rychlo.Ale je mozno zaridit vse potrebne i v terminu ktery si samy navrhnete...Pro Ales:Ja to bohuzel) muzu sehnat jen v Praze  
09.3.2004 - 10:58 - 
Tak jsem si přečetl většinu příspěvků a k otázce kolik se mohu věnovat ->
cca. jako Aleš, tedy okolo 5ti hodin týdně +-

Jinak co mohu nabídnout jsou hlavně kontakty, dále nějaké zkušenosti s bastlením (elektronika), zpracování sensorických dat (akcelerometry, gyroskopy, gpsky - kalmanovy filtrace apod.) + analýza dat, softění - C/C++, řízení robotů ... + jsem si kdysi myslel i prezentační schopnosti + mám jistý styk s médii - přesněji prima, tv nova ...

Osobní setkání, jak tu bylo prezentováno se mi také jeví nejlepší možná až v Bohdanči. Letos by to snad mohlo vyjít i mě ...

Véna
 
09.3.2004 - 11:41 - 
V Bohdanci,to uz tak daleko od Prahy taky neni.)Presne to sem mel na mysli,pokud se nesejdeme(Te) bude nase snaha spise jen na papirech... 
09.3.2004 - 12:16 - 
citace:
xChaos:
alespon napul nazivo na chatu na projektu (nebo jinde).



Proti webovym chatum a diskuzim ma velkou vyhodu IRC. ja jsem vetsinou jen na CZFree IRC, ale mohl bych zkusit pomoci bota vytvorit kanal kosmo.cz na nekterem verejnem IRC serveru (nepr. irc.felk.cvut.cz:6667) a mohli bychom vyhlasit dny a hodiny, kdy se tam budeme schazet k interaktivnim debatam. IRC teda neni moc vhodne, kdyz je potreba realne neco udelat, ale je vyborne pro vytvoreni komunity a rychle dohledani konkretni inforamce.

 
09.3.2004 - 12:19 - 
citace:
Jediné kosmonautické setkání, na které pravidelně jezdím, je Kosmos News Party v Lázních Bohdaneč na konci května. Tam je opravdu dobré a nadšenecké prostředí. Osobně to tedy navrhuji tam.


Ok, rezervuju si termín na konec května.
 
09.3.2004 - 12:57 - 
xChaos: IRC i třeba ICQ má tu nevýhodu, že se tam někdo nedostane. Já třeba na IRC, Aleš třeba na ICQ. Chat na projekt.kosmo.cz jde via port 80 a není tam problém(nebo aspoň o něm nevím). 
10.3.2004 - 11:41 - 
Koukal jsem se na ten seznam druzic a urcite by se nasly i nejake starsi relevantni projekty. Napadaji me treba orbitalni balony Echo 1 a Echo 2 - prvni "nafukovaci" druzice a tipuju druzice s zatim nejvetsim pomerem plocha/hmotnost. Echo 1 melo cca 10m^2/kg (kdyz se to prepocte na to, ze je to koule, plocha odpovidajici plachty bude odhadem polovicni).

http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/1960/INDEX1.HTM

http://space.nasda.go.jp/db/kaihatu/eisei/eisei_e/echo1_2_e.html
 
10.3.2004 - 12:15 - 
http://www.aero.org/publications/aeropress/Martin/martin_2.html

Na konci jsou odkazy na tistenou literaturu.
 
10.3.2004 - 12:25 - 
Určitě existuje řada dalších (starších) inspirativních družic. Seznam není zdaleka kompletní. Jako první jsem probral jen nejnovější družice, které se nejvíc blíží mému pohledu, tedy využití současných technologií (pokud možno komerčních, ale není to podmínkou). Zpracování informací i o těchto pár družicích bude docela (časově) náročné. Namátkou a zběžně jsem jich pár prošel a vypadá to dost zajímavě. Některé družice v kosmu docela dobře fungovaly (CUTE-I, CanX-1), jiné měly velké potíže (předběžně se zdá, že především s napájením, např. dánský AAU Cubesat), nebo byly zcela neúspěšné (např. Simplesat). Jistě bude užitečné se z toho poučit. 
10.3.2004 - 12:42 - 
Přidávám jeden odkaz na radioamatérské satelity uvedené do provozu se statusem a dalšími informacemi. Obecně stránky Amsatu jsou plné zajímavých informací právě pro nás ... Zkusím se na to taky někdy podívat a udělat z toho sumář ...
http://www.amsat.org/amsat/sats/n7hpr/history.html
 
12.3.2004 - 17:46 - 
"Oficiálně" tedy navrhuji pokračovat v projektu (levné amatérské minidružice [např. sluneční plachetnice]) studiem realizovaných "inspirativních" družic a relevantních informací a následně jejich "sumarizací" do stručných poznatků. Cílem je ujasnit si reálné možnosti, příležitosti, a poučit se z chyb (cizích).

Po dokončení studijní fáze můžeme upřesnit CO budeme podnikat dál (a PROČ) i JAK toho budeme chtít dosáhnout (a PROČ). Kdy bude studijní fáze dokončena se prostě dohodneme :-)

Pokud se chce někdo přidat, tak ať tady jen oznámí, na čem začal pracovat (abychom se neopakovali) a po dokončení může výsledky dát na projekt.kosmo.cz, nebo přímo sem do diskuse.

Já oznamuji, že se pokouším sumarizovat informace o novějších minidružicích se startem v roce 2000 až 2003. Véna tu oznámil, že sumarizuje informace ze stránek AMSATu. Archimedes a Wartex dali do projektu pár originálních (zatím nezpracovaných) dokumentů.

Kdokoliv a kdykoliv může samozřejmě přijít s dalšími náměty, názory a poznámkami. Těším se na ně.
 
12.3.2004 - 18:39 - 
Ales Holub: Souhlasim :)

Zkusim projit nektere "fyzikalni" otazky stavby a provozu druzice. Casove jsem na tom asi podobne jako ostatni (=nevalne).

Abych nezapomnel, 19.3. nemuzu.
 
<<  1    2    3    4    5    6    7  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.168877 vteřiny.