Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  260    261    262    263    264    265    266  >>
Téma: Souvislosti kosmonautiky
04.3.2014 - 09:47 - 
Zdroj wikipedia:
Po druhé světové válce[editovat zdroj]

Po poměrně rychlém osvobození v souladu se sovětsko - československou smlouvou z prosince 1943, která ještě uznávala Československo v jeho předmnichovských hranicích a podle dohody z 8. května 1944 o spolupráci Sovětské armády s československou vládou na osvobozeném území, vyslala koncem října 1944 vláda Československa na území Podkarpatské Rusi oficiální delegaci pro správu osvobozeného území v čele s ministrem londýnské vlády Františkem Němcem a generálem Antonínem Hasalem-Nižborským. Československou správu však záhy začal mařit Sovětský svaz a vyvolal hnutí za připojení Podkarpatské Rusi k SSSR.

Sovětské orgány organizovaly především násilnou mobilizaci československých občanů do Rudé armády. Podle obvyklé komunistické propagandy vstupovali do Rudé armády „dobrovolně a nadšeně“.

Koncem října a začátkem listopadu 1944 se konaly - oficiálně - „první svobodné volby“ do národních výborů, za dozoru vojenské diktatury, která ovládala celou zem a nastolila atmosféru strachu. Poslanci byli vybráni v sekretariátech komunistické strany; nikdo jiný než takový pověřenec nemohl kandidovat. Úkolem voličů svážených často do volebních místností vojenskými nákladními auty bylo vhodit do připravených uren obstoupených dozorčí komisí vytištěný seznam poslanců. Činnost jiných stran než komunistické byla zakázána.

12. listopadu 1944 se konaly na Podkarpatské Rusi "veřejné" schůze, na nichž se souhlasilo s připojením k Sovětskému svazu. O týden později se vytvořila samostatná komunistická strana, do té doby součást Komunistické strany Československa, a schválila připojení země k Ukrajině.

25.-26.11.1944 sjezd národních výborů Zakarpatské Ukrajiny vydal v Mukačevě manifest O opětovném sjednocení Zakarpatské Ukrajiny se sovětskou Ukrajinou. Po nedemokratických volbách do místních výborů opakoval i mukačevský sraz podle komunistické direktivy, že vyjadřuje svobodnou vůli lidu připojit se k SSSR. Napětí vyvrcholilo 8. prosince 1944, kdy sovětské úřady násilím vyhnaly představitele československé vlády ze země. František Němec se sice ještě vrátil 17. ledna a zůstal tam do 1. února 1945, ale faktickou činnost však českoslovenští představitelé nemohli vykonávat.

Připojení k SSSR[editovat zdroj]

Stejně jako Čechy byla Podkarpatská Rus rozdělena demarkační linií, která vedla na trase Sevluš, Bílky, Volovec. Východ území od čáry byl pod československou správou, sídlo správy bylo v Chustu. Západ území od čáry, tedy průmyslové oblasti, byl pod sovětskou správou, sídlo v Užhorodu. Oblast pod sovětskou správou se oficiálně nazývala Zakarpatská Ukrajina a byla jí sovětskými orgány slibována plná autonomie. Ta existovala do roku 1946, kdy tato autonomie byla rozhodnutím z Moskvy zrušena a název území byl změněn na Zakarpatská oblast.

V květnu 1945 byly obnoveny hranice Československa ve stavu před mnichovskou konferencí. Vzápětí dne 29.6.1945 je pak celá oblast s pruhem území na východě Slovenska (který jednostranně obsadil SSSR) odstoupena Československem Sovětskému svazu. Toto odstoupení je provázeno migrací 120.000 obyvatel Podkarpatské Rusi do Československa. 2.4.1946 došlo k přesnému vytyčení hranic mezi SSSR a ČSR. Za hranici byla vzata zemská hranice Slovenska a Podkarpatské Rusi z roku 1937. Obec Lekárovce byla pak 2. dubna 1946 vrácena Československu a přičleněna ke Slovensku a naopak slovenská obec Čop byla přičleněna k SSSR.

V Československu bylo v roce 1945 (podobně jako v případě názvu "Sudety") tiskovou normou Ministerstva vnitra ČSR zakázáno použít v tisku názvu "Podkarpatská Rus".

Po rozpadu SSSR[editovat zdroj]

V den rozpadu SSSR 31.12.1991 se Podkarpatská Rus stává součástí nezávislé Ukrajinské republiky. Od rozpadu SSSR sílí na území celé někdejší Podkarpatské Rusi hnutí za autonomii a uznání rusínského národa. Až do zániku Československa 31.12.1992 se zde ozývají hlasy po autonomii či dokonce připojení k Československu. V této době se objevuje nový název Podkarpatské Rusi a to v pořadí již sedmý a to Zakarpatsko (z naší strany byli Pod Karpaty, z Ukrajinské "Za Karpaty").quote:
quote:
Krym Rusku bezesporu patří a Ukrajina zahrnuje mnohá území, která k ní nikdy v historii nepatřila, příkladně Podkarpatská Rus k ní byla připojena po Sověty zfalšovaném referendu a tak by ji měla vrátit nám jako nástupnickému státu po ČSR.


Takže podľa teba ak sa nejaké územie nejakým nedopatrením stane na 20 rokov súčasťou nejakého štátu, tak mu patrí naveky? Pretože toto bol prípad Podkarpatskej Rusi. A že Ukrajine niektoré územia nikdy nepatrili? Tak to ťa musím vyviesť z omylu. Každopádne si lepšie naštuduj históriu pripojenia Podk. Rusi ku ČSR a ktoré územia niekedy patrili Ukrajine.
 
04.3.2014 - 10:40 - 
quote:
quote:
http://nasawatch.com/archives/2014/03/russias-ukraini.html
Russia's Ukrainian Invasion - And the ISSTakže odpoveď je aká?


zatiaľ je odpoveď "máme problém houstone.."
isté je len to, že ak chce nejaký štát presadiť nejakú "izoláciu niekoho", musí ísť príkladom
 
04.3.2014 - 14:53 - 
quote:
... Bylo by zajímavé zjistit, zda by Rusíni ve svobodném referendu dnes po tolika letech chtěli Ukrajinu, nebo se vrátit k Českému státu, jako nástupnickému státu po ČSR.


Je rozdíl mluvit o "národnostech" a "masách", nebo o jednotlivých konkrétních lidech.

Můj kamarád má rodiče ze Zakarpatské Rusi. Pamatuji si z jeho vyprávění, že tehdy využili jednorázové možnosti přesídlení do Čech. Ostatně válka jim zničila hospodářství a zabila většinu přátel, takže je nic nedrželo. Žijí v Čechách (skromně, ale pohodově a svobodně) a nemají touhu se někam vracet ... ;-). [Upraveno 04.3.2014 FriendlyAllien]
 
04.3.2014 - 16:16 - 
Akoze sorry, ale moje elektromobily su ku kozmonautike o svetelny rok blizsie ako historia podkarpatskej rusi :-P 
04.3.2014 - 17:19 - 
quote:
Akoze sorry, ale moje elektromobily su ku kozmonautike o svetelny rok blizsie ako historia podkarpatskej rusi :-P


A co teprve moje solární stratosférická letadla!!! musím se pochlubit novým designem - tentokrát skládací tiltwing, takže VTOL :-)
http://teckacz.arachne.cz/xchaos/files/stratospheric-solar-VTOL-0.1.gif
http://teckacz.arachne.cz/xchaos/files/stratospheric-solar-VTOL-0.1.odg
http://teckacz.arachne.cz/xchaos/files/stratospheric-solar-VTOL-0.1.pdf

(ve skutečnosti mě k těmhle úvahám inspirovaly právě plány na solární letadlo na Marsu - tam je tlak vzduchu jako v cca 30 km na Zemi, takže když to jde na Marsu - byť s třetinovou gravitací - tak by to teoreticky mělo jít i na Zemi...)
 
04.3.2014 - 19:22 - 
už som tú otázku raz položil
za ako dlho, by bolo možné v spolupráci space x - nasa, premeniť dragon, na núdzovú záchrannú loď?
položí si takúto otázku aj nasa s Obamom?
 
04.3.2014 - 19:43 - 
na núdzovú záchrannú loď?

čo si pod tým predstavuješ? záchrannú v zmysle, že privezie ľudí z iss? alebo záchrannú v zmysle, že rusi im zrušia sojuzy?

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
04.3.2014 - 20:04 - 
technologický problém, v zmysle dostať v prípade núdze (akejkoľvek) posádku dolu s iss..
..
ak ide o politiku, je to použiteľné ako istá forma nátlaku (lepšia ako ostatné, alebo žiadne) na Putina, s ktorou zaručene neráta, a rozhodí mu "koncept" [Upraveno 04.3.2014 alamo]
 
04.3.2014 - 20:14 - 
ak by bol na zemi, a chcel by si ho modifikovať... tak je to nereálne, kvôli času... ďaleko výhodnejšie je poslať sojuz (aj je na to určený, aj rýchlejšie pripravený by bol, keďže štartuje cca každé 3 mesiace - tak max. do troch mesiacov máš plnohodnotný sojuz, čo je lepšie ako akokoľvek modifkovaný dragon, aj rýchlejšie)

ak by bol zásobovací dragon na iss... a ten by si chcel použiť na záchranu...
- nedokáže sa odpojiť od iss bez zásahu posádky zvnútra
- je plne naložený, musel by si ho vyložiť
- nemá eclss - ani odvod tepla, ani kyslík, a pod.
- nemá sedačky (a nemyslím, že na iss sú nejaké náhradné)

niektoré veci by sa asi vyriešiť dali (eclss?), niektoré ťažšie...
otázka je, koľko máš času (ak dosť, tak pošlem náhradný sojuz)... ak nie, tak ho nestihneš ani vyložiť napr.
[Edited on 04.3.2014 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
04.3.2014 - 20:27 - 
času je dosť, kým sú hore zásoby k pobytu, iss je v poriadku
problém je s loďou sojuz, je "totálne nepoužiteľná"
 
04.3.2014 - 20:30 - 
quote:
času je dosť, kým sú hore zásoby k pobytu, iss je v poriadku
problém je s loďou sojuz, je "totálne nepoužiteľná"


pošlem náhradný sojuz... na to tá loď je...

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
04.3.2014 - 20:48 - 
gratulujem k prehre, v studenej vojne, tá sa vedie "v hlave" 
04.3.2014 - 20:56 - 
quote:
http://nasawatch.com/archives/2014/03/russias-ukraini.html
Russia's Ukrainian Invasion - And the ISS

dobré ráno


Zaujímavá diskusia o americkej závislosti na Rusoch pod článkom
 
04.3.2014 - 21:01 - 
nebolo kedysi nasa, nástrojom- zbraňou v studenej vojne? 
04.3.2014 - 21:22 - 
v tomto prípade platia 2 princípy:
- Entities must not be multiplied beyond necessity.
- Keep it simple, stupid.

nemáš predstavu, čo rozprávaš...
v tomto prípade ide o inžinierske riešenia a o životy ľudí... nie o nezmyselné konštrukcie, len preto, aby si mohol povedať, že niekto v hlave prehral/vyhral studenú/xy vojnu...
našťastie nasa (ani spacex, ani snc ani boeing) nepremýšľajú tak ako ty... a nesnažia sa strčiť kocku do kruhového otvoru, do ktorého sa nevojde (pozdravuje ťa ten proton, čo urobil salto nedávno)...

áno, predpokladám, že pri dostatočnom čase (povedzme rok na zemi) by bolo možné nákladný dragon modifikovať dostatočne, aby mohol niesť núdzovo ľudí... ale za tú dobu pošlú 4 sojuzy, ktoré boli priamo na vozenie ľudí vyrobené, pripravené a ešte aj otestované...
alebo počkám ešte trochu a vyviniem a vyrobím špeciálne určený dragon na vozenie ľudí - až tak ďaleko už nie sú - ak by povedzme veľmi núdzovo potrebovali takýto dragon a faa/nasa/usgov by zrušili všetky bezpečnostné požiadavky a pod... tak určite by do roka takýto dragon vzlietol (namontovať sedačky, eclss a pod. až tak dlho trvať nebude - a ak zrušia bezpečnostné požiadavky, tak to testovať nebude treba)

ak by bol dragon na iss... tak na to zabudni... to je šialená myšlienka a fakt len veľmi núdzové riešenie... hlavne v prípade, ako ty píšeš (času je dosť, s iss nič nie je), je to bláznovstvo a nikto by nič také neschválil
[Edited on 04.3.2014 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
04.3.2014 - 21:33 - 
apolo 13.. bolo treba "strčiť kockou do kruhového otvoru" doslova a do pismena
a za pár hodín
naozaj to dnes už nejde?
 
04.3.2014 - 21:35 - 
Zdá se, že Čína letos chystá opět něco nového. Zkuste lépe přeložit překladačem můj odkaz, mně se zdá , že Čína letos chystá vypuštění Space Shuttle = kosmické letadlo vynesené na raketě ,které bude v kosmu pobývat jen asi 6,5 hodiny. Rozhodně by to od Číny bylo nečekané zpestření letošního kosmického výzkumu ve světě, zvláště poté, co Nefritový králík na Měsíci nečeka brzy selhal. Čínský Space Shuttle by to mohl trochu napravit, i když jeho rozměry patrně nebudou zrovna mimořádné. Takže o čem se vlastně hovoří v odkazu ???http://news.xinhuanet.com/english/special/2014-03/03/c_133157392.htm

 

____________________
Loudil
 
04.3.2014 - 21:50 - 
som len demagóg amatér
ale toto je príležitosť, ak sa nevyužije bude to premárnená príležitosť
príležitosť k masovej pozornosti
príležitosť dokázať praktickosť

ak nikto mebude ochotný, ma ten zlomoo risku teraz, tak ma mars na dlho zabudnite, pretože mars bude 1000 krát riskantneiší podnik

stačí povedať "máme problém houston", aten problém riešiť
 
04.3.2014 - 21:58 - 
iná situácia... apollo 13 nebolo tlačenie kocky cez kruhový otvor... ani zďaleka...
inú možnosť nemali... v prípade iss existuje aj jednoduchšia možnosť...

ešte raz alamo... occamova britva a KISS...
nevyrábaj problém, ak nie je...

sojuz existuje... dostane sa k iss rýchlejšie ako kým stihneš upraviť dragon... a určite to bude bezpenčnejšie...

prečo silou mocou chceš to robiť s dragonom?

edit:
keď urobíš situáciu, kde sa to bude musieť urobiť s dragonom, tak ti na to odpoviem v rámci možnosti tej situácie (ak nezdôvodniš, prečo to so sojuzom nejde, tak ti na to neodpoviem, pretože sa snažíš nasilu vyrobiť nezmysel)
[Edited on 04.3.2014 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
04.3.2014 - 22:02 - 
quote:
Zdá se, že Čína letos chystá opět něco nového. Zkuste lépe přeložit překladačem můj odkaz, mně se zdá , že Čína letos chystá vypuštění Space Shuttle = kosmické letadlo vynesené na raketě ,které bude v kosmu pobývat jen asi 6,5 hodiny. Rozhodně by to od Číny bylo nečekané zpestření letošního kosmického výzkumu ve světě, zvláště poté, co Nefritový králík na Měsíci nečeka brzy selhal. Čínský Space Shuttle by to mohl trochu napravit, i když jeho rozměry patrně nebudou zrovna mimořádné. Takže o čem se vlastně hovoří v odkazu ???
http://news.xinhuanet.com/english/special/2014-03/03/c_133157392.htm


asi ta sklamem, ale toto nie je raketoplan. Shuttle sa tu pouziva vo vyzname "nakladak/tahac", a defacto nejde o nic ine nez o autonomny horny stupen, ktory bude schopny v kozme manevrovat a dopravovat viacero nakladov na rozne drahy, s celkovou zivotnostou 6,5 hodiny. Mam dojem ze ruske horne stupne (Fregat?) to robia na rutinnej baze.
 
04.3.2014 - 22:06 - 
este jedna vec - skrt cez putinov rozpocet to nebude, pretoze putin to ma u pr.ele Kozmonautika je prenho tercialna zalezitost. 
04.3.2014 - 22:11 - 
quote:
este jedna vec - skrt cez putinov rozpocet to nebude, pretoze putin to ma u pr.ele Kozmonautika je prenho tercialna zalezitost.


a tiež je "zmikund" populista, primárne je preňho to, čo je momentálne populárne u "spodiny"
 
04.3.2014 - 22:14 - 
quote:
quote:
este jedna vec - skrt cez putinov rozpocet to nebude, pretoze putin to ma u pr.ele Kozmonautika je prenho tercialna zalezitost.


a tiež je "zmikund" populista, primárne je preňho to, čo je momentálne populárne u "spodiny"


u spodiny je popularne udriet si do banderovca-fasistu z majdanu. Spodina nejaku ISS nevnima, nema na to intelektualnu vybavu.
 
04.3.2014 - 22:36 - 
to by si sa čudoval, čo všetko dokáže "spodina" vnímať, keď na to svietiš svetlom v tom správnom spektre 
04.3.2014 - 22:40 - 
TO : yamato

Asi to tak bude = manévrující horní stupeň ,jen je mi divných těch 6,5 hodiny na orbitě. To by měla být zásoba paliva na 6,5 hodiny na - "tahání nákladu" - na jiné dráhy ?? Tedy palivo stačí na 6,5 hodiny práce motorů ???

 

____________________
Loudil
 
04.3.2014 - 23:56 - 
proboha, v tomhle klubu jste offtopic zcela určitě! (chápu potřebu pokecat o tom "s místními", ale nešlo by to prostě uklidit do nějakého vlákna "volná diskuze" v klubu "volná diskuze" nebo tak něco?) 
05.3.2014 - 08:35 - 
tu, pre vseobecne pobavenie
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=34175.msg1167850#msg1167850

a dodatky:
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=34175.msg1167872#msg1167872

edit:
aj ked toto je v tejto teme asi offtopic a skor by sa to hodilo do temy "Film a kosmonautika"
[Edited on 05.3.2014 Agamemnon]

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
05.3.2014 - 10:33 - 
to xChaos: Admini vlákno pro studenoválečníky a automobilisty zřídit odmítají, tak se musíme smířit s otravováním ve všech vláknech.

to Aga: ty jsi šmoulu nepochopil, on se baví o situaci, kdy humanitární pomoc NATO vyřadí z provozu Koroljov i Bajkonur.

to yamato: své sympatie pro ozbrojence s trojzubcem na rukávě laskavě ventilujte na schůzích DSSS, pozvánku svým ukrajinským soukmenovcům už zaslali, budete jim moct potřást rukou osobně.
 
05.3.2014 - 12:10 - 
tak naposledy
furt sú tu sťažnosti, na to, že má pilotovaná kozmonautika malú podporu vo verejnosti
ja som priaznivec kozmonautiky, ale som aj zamestnanec v subdodávateľskej firme pre VW bratislava, s ktorého dobrá tretina produkcie ide do ruska, a ak ja mám v dôsledku nejakej blbej obchodnej vojny s ruskom prísť o prácu, lebo rusi v takom prípade, zaručene na tie blbé predražené SUVčka, ktoré tam chŕlime ako sójové párky, na odvetu, uvrhnú extra daň alebo clo
v tom prípade budem naštvaný
a takých naštvaných ľudí bude nielen v európe, ale aj priamo v usa hafo, a potom im už nijako nevysvetlíte, prečo treba do ruska posielať prachy, na nákup "zbytočnosti" akou sú pilotované lety

keď som vravel "toto je príležitosť", tak pametajte je to príležitosť na mnoho vecí, aj na totálnu stratu verejnej podpory, a takých aktivistov čo by si priali práve toto, je naozaj dosť
viac o tom ani neceknem.. lebo mne samému, sa na to nechce myslieť
bodka
 
05.3.2014 - 15:13 - 
quote:

to yamato: své sympatie pro ozbrojence s trojzubcem na rukávě laskavě ventilujte na schůzích DSSS, pozvánku svým ukrajinským soukmenovcům už zaslali, budete jim moct potřást rukou osobně.


Prezentovat svoju ubohost takto verejne, to je odvaha
 
<<  260    261    262    263    264    265    266  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.508702 vteřiny.