Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  306    307    308    309    310    311    312  >>
Téma: Souvislosti kosmonautiky
31.3.2016 - 11:56 - 
yamato
pekná vízia.. ale len do momentu kým tomu slnko tak trochu "nepritne", spraví na nás "blik"
a tvoj úžasný svet sa zastaví v jednom veľkolepom blackoute, a znovu ho rozpohybovať bude ťažké

v tom je tiež základný rozpor
buďto v tomto zastávaš decentralizáciu
strešné inštalácie domové baterky atď..
čo bude bezpečné, ale rozhodne nie lacné

alebo distribučné siete..
čo síce bude lacné, teda má na to výhľady
ale bude veľmi krehké k udalostiam "čierna labuť"

a všetko do hromady to smrdí, po príšernej porcii regulácií byrokracie a socialistického prerozdeľovania
 
31.3.2016 - 12:40 - 
yamato
ak skutočne veríš že ekonomika postavená na "obnoviteľných zdrojov energie" bude fungovať, prečo to nechceš nechať aby to zariadila "neviditeľná ruka trhu"?
prečo silou mocou trváš na tom, aby jej vznik riadili byrokrati, ktorý to, aj napriek tomu že by to teoreticky fungovalo, zaručene v praxi zvrátia do stavu "WC papier - nedostatkový tovar"?
 
31.3.2016 - 12:57 - 
citace:
yamato
pekná vízia.. ale len do momentu kým tomu slnko tak trochu "nepritne", spraví na nás "blik"



toto beriem ako vtip

citace:

čo bude bezpečné, ale rozhodne nie lacné



opravim ta - nie je to lacne. Co bude, to nevieme.

citace:

a všetko do hromady to smrdí, po príšernej porcii regulácií byrokracie a socialistického prerozdeľovania


regulacie pasuju skor tomu centralizovanemu modelu, kedze cini celu energeticku infrastrukturu zranitelnou. Prerozdelovanie funguje rovnako pri rope - o miere dotovania ropnej ekonomiky som pisal vyssie (zjavne si to stale necital)

citace:

ak skutočne veríš že ekonomika postavená na "obnoviteľných zdrojov energie" bude fungovať, prečo to nechceš nechať aby to zariadila "neviditeľná ruka trhu"?


pretoze neviditelna ruka trhu neriadi ani ropnu ekonomiku. Stiahnime armady z blizkeho vychodu, prestanme chranit "kamaratske" krajiny, dajme ropnym firmam hradit liecbu respiracnych ochoreni (zodpovednost za produkt), a potom uvidime ako ruka trhu nastavi cenu. Ty sa dozadujes ruky trhu, pokial ide o obnovitelne zdroje, ale sam so svojou ropou stojis pod dazdnikom regulacii, dotacii a geopolitiky.
 
31.3.2016 - 13:31 - 
..
..
..
idem nakúpiť nejaké drobnejšie strieborné a zlaté mince..
 
31.3.2016 - 15:01 - 
Co se týká politiky a udržování armád v oblastech ropných zájmů, už Jimmy Carter před mnoha desetiletími velkoryse vyhlásil reformu a transformaci energetické politiky USA ke snížení závislosti na ropě. Samozřejmě může někdo namítat, že to překazila zlá olejářská lobby a vojenský průmysl, nicméně osobně jako pravdpodobnější vidím že je to i se započtením všech těchto nepřímých nákladů pořád lacinější než přechod na jiné zdroje. Pokud nedojde k průlomu v technologii jaderných nebo ještě lépe fůzních zdrojů energie (což není jisté), nepředpokládám významnější nahrazení fosilních zdrojů. Při takové změně jde navíc jde mimo jiné i o velké investice do infrastruktury a je otázka kdo to bude platit, soukromým investorům se moc nechce do velkých a drahých projektů s návratností v desítkách let. 
31.3.2016 - 15:09 - 
v dobe Jimmyho Cartera boli technologie niekde inde. Ale tento priklad pekne ukazuje, ako taziva je v skutocnosti zavislost na ropnych zdrojoch. To podporuje moje povodne tvrdenie, ze staty nebudu mat velky zaujem nadalej celkom zavisiet na rope, aj keby vyrazne zlacnela.
Jednoducho su tu dalsie faktory, ktore su vyrazne nevyhodne. Pokial tu bude moznost na znizenie alebo zrusenie zavislosti, staty to urobia (a robia to uz teraz).
 
31.3.2016 - 15:53 - 
citace:
Pokud nedojde k průlomu v technologii jaderných nebo ještě lépe fůzních zdrojů energie (což není jisté), nepředpokládám významnější nahrazení fosilních zdrojů.
Proč zrovna průlom v jádru nebo fůzi? Vždyť solární panely dnes mají učinnost kolem 20%.
Průlom v produkci elektřiny minimálně pro domáctnosti, může způsobit i solární panel s účinností 90% a baterie, jež v poměru ke své hmotnosti budou schopné uchovávat více energie než ropa.
Ropa je dnes nejvíce důležitá pro levnou produkci potravin a dopravu zboží a osob po světě, na výrobě elektřiny se podílí jen malým procentem.

citace:
To podporuje moje povodne tvrdenie, ze staty nebudu mat velky zaujem nadalej celkom zavisiet na rope, aj keby vyrazne zlacnela.
Toto by se dnes hodilo i na státy, které ropu produkují, jen by nakonci té věty mělo být zdražila.
 
31.3.2016 - 18:28 - 
citace:
Průlom v produkci elektřiny minimálně pro domáctnosti, může způsobit i solární panel s účinností 90% a baterie, jež v poměru ke své hmotnosti budou schopné uchovávat více energie než ropa.

Solární panel souhlas - pokud ovšem nebude mít jen krátkou životnost a bude mít ještě menší cenu na jednotku výkonu tedy na 1 W než ten dnešní. Tedy vyráběl by 1 Watt o dost levněji než dnes.
I tak při vysoké ceně by se k něčemu hodil - právě kosmonautika další speciální aplikace, kde na ceně tolik nezáleží.

Baterie - to je velmi velké přání - bohužel je tu i teoretické omezení - chemické reakce třeba lithia, jaké v těch akumulátorech probíhají známe a tudíž proto i teoretické maximum uložené energie na 1 kg lithia.
Možný tedy zřejmě zde jen zásadní pokrok - tedy nejspíš úplně jiné chemické složení akumulátorů oproti dnešku.
Tedy baterie mají prostě svoje omezení dané fyzikou/chemií pokud budou používat lithium jako dnes.

Čistě z obnovitelných zdrojů to do 100 let možné je. Jen se neobejdete bez skladování energie. Na akumulátory i vzhledem k množství potřebných surovin zřejmě zapomeňte - takže jedině výroba chemikálií - tedy elektrolýza vody a skladování vodíku - případně následně i methanu - viz diskuze o Marsu - následné výroba energie v palivových článcích. K tomu i městské kotelny na biomasu fungující v režimu společné výroby elektrické energie a tepla.
Jak podobná výroba chemikálií tak i palivové články si vyžádají ještě spoustu zdokonalování. Jedině tak budete mít relativní jistotu jako dnes. V zimních měsících - prosinec - únor, je zde i několik dní za sebou, kdy je na celém území tak zataženo, že je v podstatě šero. Zde solár téměř nic nevyrobí. A vítr téměř nefouká.


 
31.3.2016 - 18:44 - 
citace:
hradit liecbu respiracnych ochoreni (zodpovednost za produkt)

Třeba na Ostravsku se na špatném ovzduší podílí především průmysl - hutě a pak domácí lokální topeniště na uhlí. Doprava je jen mnohem menší částí - takže byste jim nejdříve musel dokázat škodlivost a to i soudní cestou - kolik procent zaviní. Krom toho - auto bez filtru pevných částic či z nefunkčím katalyzátorem jde na vrub jen jeho majitele - oni by byli zodpovědní jen za to, co to produkuje když je to plně v pořádku.
Kromě toho ropa (tedy nafta či mazut) spalovaná v tepelných elektrárnách - tak tam mohou být spaliny velmi dobře vyčištěné - klidně na úroveň menší škodlivosti než topení biomasou - tedy například dřevem. Elektrárny na mazut má mít i Japonskou - zbytek jaderná energie menší částí - takže tam i elektrická auta jezdí na ropu.
Další část ropy - plasty, asfalt a minerální oleje.
 
31.3.2016 - 19:14 - 
citace:
odobne mobily - každý výrobca robí vlatnú veľkosť batérií, ideálne pre každý model, až po veľmi dlhom právnom súboji sa podarilo výrobcov dokopať k tomu, aby aspoň nabíjacie konektory boli ako tak kompatibilné.

Snahou je a zákazník to prostě chce, aby mobil byl co nejtenčí a nejlehčí - proto speciální baterie je nutností.
Nabíjení - spíše to umožnil i pokrok - přemístění vlastního nabíječe do mobilu a k němu se prostě připojuje zdroj 5V. Obvody hlídající baterii jsou tak přímo v mobilu.
Doba života - je prostě zde velmi velký tlak na cenu a někteří výrobci se opět jen nízkou cenou snaží zákazníkovy vyjít vstříc.
Edit - doplněk:
Většina výrobců mobilů umožnila i před tou dohodou nabíjení přes USB - jak z počítače tak i z adaptéru z USB konektorem - prostě to udělali sami proto, že to začalo být praktické.

Dále třeba - existence setoboxů - mít starou TV to umožnilo a stále ještě umožňuje ji mít doma i po digitalizaci - též to částečně nahrazuje i další funkce TV - nahrávání a přehrávání z USB. Tedy původní TV lze mít v podstatě stále jako monitor.
[Upraveno 01.4.2016 tycka]
 
31.3.2016 - 19:56 - 
citace:

Třeba na Ostravsku se na špatném ovzduší podílí...


mam znamych druhym rokom v shanghaji, dozvedel som sa ze u nas v strednej europe mame v podstate spickovu kvalitu ovzdusia. Onen povestny smog v cinskych mestach nie je len nejaka obcasna situacia - je to nonstop. Velmi zla smogova situacia v bratislave = jeden z lepsich dni v shanghaji.



takze prosim nebavme sa o globalnej energetickej strategii v intenciach ostravska alebo ceskej kotliny my sme na tom velmi dobre
 
31.3.2016 - 21:12 - 
citace:
... solární panel s účinností 90% a baterie, jež v poměru ke své hmotnosti budou schopné uchovávat více energie než ropa. ...


- ako si predstavujete termodynamiku solarneho panelu s ucinnostou 90% ?
- baterie schopne uchovat viac energie ako ropa? vtip?

PS:to by boli asi skor otazky pre zaklady fyziky...

 
31.3.2016 - 21:39 - 
Nevím jaké technologie budou třeba za sto let, ani jaká bude fyzika.  
31.3.2016 - 21:56 - 
citace:

- baterie schopne uchovat viac energie ako ropa? vtip?



pani, toto skutocne nie je taky velky problem ako to vyzera. Male pohybovadla mozu ist na baterie; velke, plavajuce alebo lietajuce pohybovadla mozu nadalej fungovat na uhlovodiky.

Klucove je, odkial ten uhlovodik ziskame. Ci ho vycerpame z nejakeho limitovaneho zdroja, alebo ci si ho vyrobime.

http://www.hybrid.cz/audi-vyrobilo-syntetickou-naftu-z-vody-vzduchu

Je realne odskusane vyrabanie nafty zo vzduchu, za pouzitia eko-elektriny. Co nie je nic ine ako chemicka bateria - transformujem energiu do uhlovodiku, a jeho spalenim ziskam zase energiu. Uhlikova stopa nulova.
 
31.3.2016 - 23:44 - 
tyčka - správny marketing je vtedy, keď výrobca neponúka zákazníkovi to, čo zákazník potrebuje, ale keď presvedčí zákazníka, že potrebuje to, čo výrobca ponúka. Kľudne štránok... 
01.4.2016 - 00:33 - 


Je realne odskusane vyrabanie nafty zo vzduchu, za pouzitia eko-elektriny. Co nie je nic ine ako chemicka bateria - transformujem energiu do uhlovodiku, a jeho spalenim ziskam zase energiu. Uhlikova stopa nulova.

Jak sám víše píšu - výroba chemikálií ze solární energie - tedy buď vodíku nebo methanu - což je z 90% složka zemního plynu.
Jedině takto můžete uskladnit solární energii.
[Upraveno 01.4.2016 tycka]
 
01.4.2016 - 02:57 - 
Samozrejme, že je možná syntetická výroba uhľovodíkových palív z CO2, vody/vodíku, prípadne metánu. V tom spor, myslím, nie je.
Otázka je, aká je cena takto vyrobených uhľovodíkových palív. A aká je energetická a technologická náročnosť takejto výroby (čo je vlastne tiež cena). Tusím sme tu už raz počítali, aké množstvo energie by bolo potrebné na výrobu leteckého paliva z vodíku a CO2.
Výroba uhľovodíkových palív ako spôsob uskladnenia energie (solárnej, ale v princípe elektrickej) je mimoriadne neefektívny, pokiaľ z nejakého dôvodu neprevážia nejaké výhody uhľovodíkových palív - napríklad dlhodobá "bezobslužná" skladovateľnosť.
Pokiaľ by išlo len o získanie uhlovodíkového paliva, napríklad pre letectvo, myslím, že v priemyslovom meradle by sa skôr uplatnili postupy biotechnologické, výroba z "biomasy".

Pokiaľ ide o "skladovanie" energie, asi najlepším riešením by bola výroba metánu, ako najjednoducšieho uhlovodíku.
 
01.4.2016 - 08:25 - 
citace:
...Pokiaľ ide o "skladovanie" energie, asi najlepším riešením by bola výroba metánu, ako najjednoducšieho uhlovodíku.

a palivoveho clanku na vzdusny kyslik...
 
01.4.2016 - 08:40 - 
citace:
citace:
...Pokiaľ ide o "skladovanie" energie, asi najlepším riešením by bola výroba metánu, ako najjednoducšieho uhlovodíku.

a palivoveho clanku na vzdusny kyslik...

metanol..
najvýhodnejší by mal byť metanol..
bohužiaľ "kultúra"
občas by sa vám niekto pokúsíl "vychlastať nádrž
..
a čo vravíte na "trojku"?
keď to porovnávajme s chevrolet Bolton ev?
tesla vstúpila do konkurenčného prostredia
a navyše čím lacnejšie auto, tým citlivejšie na trhový sentiment, keď spotrebiteľ cíti "krízu" začne šetriť a menej nakupovať, luxusnejší drahší tovar je voči tomu odolnejší
 
01.4.2016 - 08:48 - 
vyrabanie uhlovodikov z biomasy alebo metanu ma nenulovu uhlikovu stopu, t.j. nie je to az take eko Viem ze je vela pochybnosti o globalnom oteplovani a jeho skutocnych pricinach, ale ak chceme uvazovat poctivo, musime jednoducho pocitat aj s moznostou ze GW je sposobene ludmi - tato moznost nebola doteraz vyvratena. Cize prednost by mala mat vyroba uhlovodikov z CO2.

Co sa tyka neefektivnosti - isteze je to drahsie a menej efektivne ako tazit hotovy uhlovodik zo zeme. To je to vyssie visiace ovocie. Zaplatime viac, ale nehrozi nam ze sa minie CO2 alebo ze nam ho stopne nejaky uterak. Naopak ropa je nizko visiace ovocie - lacne a lahko dostupne, ale s perspektivou otaznou. Navyse, stale je tu ten faktor, ze ropa nas stoji v skutocnosti daleko viacej ako len nakupnu cenu. Cize to drahsie CO2 v konecnom vysledku ani az take drahsie byt nemusi.
 
01.4.2016 - 08:54 - 
citace:

a čo vravíte na "trojku"?



som sklamany, nepaci sa mi
 
01.4.2016 - 09:06 - 
citace:
citace:

a čo vravíte na "trojku"?



som sklamany, nepaci sa mi

vážne?
neni to náhodou "aprílová" odpoveď?
 
01.4.2016 - 11:08 - 
tak trochu nechápem, akoby snahu ukázať "toto je obyčajné auto" v dizajne
tesla sa snaží tváriť ako "obyčajný športiak", chevrolet ako "obyčajný rodinný automobil"
pričom k obyčajnosti majú rovnako ďaleko

neviem ako vy, ale ja by som od takého niečoho žiadal, štipku vizuálnej výstrednosti, trochu futuristický dizajn
aby si ma každý všimol, rozhodne by som sa nechcel "strácať v dave"..
 
01.4.2016 - 12:08 - 
Ale tu sa mieri prave na ten dav, nie na excentrikov ;-) 
01.4.2016 - 12:19 - 
citace:
... Cize to drahsie CO2 v konecnom vysledku ani az take drahsie byt nemusi.

vies to podlozit nejakymi cislami?
a nezabudni, ze zdrazenim energii sa ti zrdzia aj investicne a prevadzkove naklady na ich vyrobu...

obavam sa, ze naklady na ropu v citane "efektov a politickych nakladov" su stale nizsie ako cena za "Eko"

vies aspon vycislit, co vsetko chces zaratat do "vedlajsich nakladov" na ropu?
 
01.4.2016 - 12:22 - 
citace:
Ale tu sa mieri prave na ten dav, nie na excentrikov ;-)

pravda
my dvaja, nie sme "stredostavovský američania"
im sa asi možno, niečo takéto páčiť bude
 
01.4.2016 - 12:35 - 
citace:
citace:
Ale tu sa mieri prave na ten dav, nie na excentrikov ;-)

pravda
my dvaja, nie sme "stredostavovský američania"
im sa asi možno, niečo takéto páčiť bude


130tisickam len za prvy den sa nieco take zjavne paci na mna je to primalo sedanovite a privela vajcoidne, take auta ma moc neoslovuju
 
01.4.2016 - 12:51 - 
citace:

obavam sa, ze naklady na ropu v citane "efektov a politickych nakladov" su stale nizsie ako cena za "Eko"

vies aspon vycislit, co vsetko chces zaratat do "vedlajsich nakladov" na ropu?


to je otazka, co vsetko tam zaratame a co nie. Hlavne ked vela tych faktorov sa ani neda vycislit (skody sposobene extremnym pocasim - vieme preukazat ze su sposobene GW? vieme preukazat ze GW sposobuju fosilne paliva? ale ked nevieme, tak to neznamena ze to tak nie je...)
Kazdopadne je vsak evidentne ze ropna ekonomika ma obrovske vedlajsie naklady (tzv. ochrana USA zaujmov na blizkom vychode je cela len a jedine o bezpecnosti dodavok ropy - vydavky na vojensku pritomnost su v miliardach kazdy rok)

Vycislit neviem, ale v tom clanocku co som linkoval vyssie nejake vycislenia su, za poslednych 30 rokov je to radovo v trilionoch
 
01.4.2016 - 13:09 - 
citace:
Kazdopadne je vsak evidentne ze ropna ekonomika ma obrovske vedlajsie naklady (tzv. ochrana USA zaujmov na blizkom vychode je cela len a jedine o bezpecnosti dodavok ropy - vydavky na vojensku pritomnost su v miliardach kazdy rok)

Tak o tom vůbec nejsem přesvědčen - už proto, že náklady na armádu jsou velmi velké aniž by někde válčila. Prostě musí cvičit, zbrojit a vyplácet vojákům plat. A bez přítomnosti USA by to klidně celé převzal někdo jiný a je velká otázka kdo by to byl a jak by se choval.

citace:
skody sposobene extremnym pocasim

Tak zde byste opravdu musel dokázat, že v minulosti tyto extrémy počasí nebyli o čemž, ale velmi silně pochybuji, neboť v mnoha případech bylo ukázáno, že se jen pravidelně opakují. Jenže dříve nebyla TV a globální zpravodajství, takže jste se jen o tom nedozvěděli. [Upraveno 01.4.2016 tycka]
 
01.4.2016 - 13:17 - 
citace:
... Ohladom ucinnosti - okej, ked to chcete takto... skuste spocitat ucinnost v "koncovom" motore + ucinnost v motore pri prevoze paliv na cerpaciu stanicu + opotrebenie kamionov + ekonomicke straty sposobene opotrebenim komunikacii a upchavanim premavky


To se ale dostanete k nepřesným výpočtům se spoustou odhadů a dohadů.

... nicméně, jak říká jeden můj kamarád: Existuje jedna víceméně univerzálně akceptovaná míra šíkovnosti a užitečnosti věcí. Je to jejich cena. Elektromobily jsou obecně dražší, tedy pro obecné použití méně vhodné. Tečka. ;-)
 
<<  306    307    308    309    310    311    312  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.276102 vteřiny.