Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  58    59    60    61    62    63    64  >>
Téma: Souvislosti kosmonautiky
03.9.2008 - 23:06 - 
2 Kolemjdoucí: Bude následovat analýza dotyčných raket, nebo to byl jen Váš politický vzlyk, který na webu o kosmonautice nemá co pohledávat? 
03.9.2008 - 23:10 - 
Tohle je i s popiskou v čínštině , moc pěkné ponorky ! Číňané prostě nevyrábí jen laciná trička a boty, ale svedou něco opravdu "bytelného a solidního" a to je moc dobře !

http://warships1discussionboards.yuku.com/topic/4426/t/Pic-of-Chinese-Jin-Class-SSBN.html
 
04.9.2008 - 00:06 - 
quote:
Tímto taky zahájím diskusi s adminy Kosmo Portálu na téma "absolutní vytěsnění politických šarvátek z webu"...
Jsem jednoznačně pro.
 
04.9.2008 - 00:28 - 
Trochu problém - medzinárodná spolupráca v kozme je otázkou vyslovene politickou a všetky politické tlaky a zmeny majú na ňu výrazný vplyv.  
04.9.2008 - 06:12 - 
quote:
Trochu problém - medzinárodná spolupráca v kozme je otázkou vyslovene politickou a všetky politické tlaky a zmeny majú na ňu výrazný vplyv.


Nejde tu o eliminaci politiky, ale o eliminaci některých projevů, některých lidí. Například politické flamewars okolo PRO tu vůbec nemusí být. Osobní politické názory a stanoviska nemají s kosmonautikou nic společného. Samotná technika(GBI, nebo XBR pro sledování objektů na orbitě) už ale ano.
To rozdělení nemá zcela jasné hranice, ale myslím, že každý chápe, kde shruba je.
 
04.9.2008 - 07:41 - 
Jo, chápu, takže zpátky k politické kosmonautice - Rusové žádné sankce nedostali a není způsob, jakým by se Abcházie a Jižní Osetie připojily zpět ke Gruzii. Takže do roka se situace uklidní. Vzhledem k tomu, že Rusům vynáší spoustu věcí nahoru a hlavně dolů STS, do ukončení STS si žádné vydírání nemůžou dovolit. Potom už bude záležet na tom, jestli američané do té doby dokážou uzavřít dohodu, kterou nebude možné ze strany Ruska porušit bez neúnosných politických následků. Vzhledem ke vzájemné závislosti na ISS je téměř jisté, že dohoda bude uzavřena. Je ale taky jisté, že po ISS už nikdy američané nepřipustí takovou závislost na Rusku, to znamená že v budoucích projektech se můžou připojit výzkumnými moduly apod., ale nikoliv kriticky důležitými systémy. Prodloužení životnosti STS do roku 2011 pomůže zvýšit počet letů STS minimálně o vynesení AMS-02, což je dobré, taky to sníží časový pres při přípravě zbývajících letů. také možná dojde k uvolnění více peněz na Orion, aby mohl letět o rok dřív. Rusové teď vědí, že po rozjetí Orionu si budou muset poradit sami, takže budou muset vyvinout nástupce Sojuzu.
V podstatě vidím následky bojů na Kavkaze pro kosmonautiku jako pozitivní.
 
05.9.2008 - 10:03 - 
Poslední můj příspěvek v tomto bloku , ten si nemůžu odpustit !! Chyba v tom, že zde mnoho lidí diskutovalo k politice je jednoznačně na zřizovateli těchto www. stránek , milí pánové ! Prosím opakuji teď pro všechny název tohoto diskuzního bloku : "Politické a technologické souvislosti kosmonautiky" - to je všechno. Jestliže někdo dá diskusnímu bloku název :"Politické souvislosti ..... " , pak ať se prosím nediví, že toho my diskutéři plně využíváme !! Vy se potom chováte pane Kostnera úplně stejně jako nějaký majitel domu, který si před budovu umístí nápis : "Pánové sprayeři, tento dům je vám k dispozici můžete ho v noci posprayovat !" Celou noc ale potom nespí, číhá za oknem a když někdo přijde s barvou, tak vyběhne ven a honí dotyčného pendrekem !! Přesně tak se chováte vy ! Nabídnete téma s názvem :"Politické souvislosti ....." a pak vyběhnete s pendrekem na ty, kteří toho začnou využívat !

Čína dne 11.ledna 2007 sestřelila v rámci svého antiraketového testu svou vysloužilou meteorologickou družici Fen- yun - 2. Pokud vy mi dáváte názvem bloku právo psát o politických souvislostech, tak já nebudu opisovat nějaké oficiální články z novin, to by snad bylo zbytečné , ale plně se zde zrealizuji ve svých subjektivních názorech na věc - typu = copak asi udělají USA ?, tohle je muselo zaskočit !, o kolik dál jsou technologicky USA a nebo už je Čína plně dostihla ?, a dokonce si myslím že mám plné právo i napsat své subjektivní politické pocity = třeba :" Číně to přeju, v r. 1950 to byla negramotná země trápená hladomory a dnes již je plnohodnotným členem kosmického klubu, dokonce třetím v pořadí !!" apod. Nevím , proč by byly zákázány v diskuzích vlastní subjektivní názory na věc a to dokonce v tématu, který má v názvu "Politické...". Antiraketový systém USA, který má být v ČR vybudován přes nesouhlas 65 % občanů republiky /souhlasí 28 %/ je věcí jak "kosmickou = může sestřelovat družice , tak "politickou" = Greenpeace obsadilo kotu 718, v Praze probíhaly tisícové demonstrace, probíhá podplácení a přetahování poslanců, aby se podařilo radar v ČR proti vůli národa postavit , atd, atd. takže opravdu vůbec nechápu, proč by se toto téma nemohlo podrobně rozebírat na stránce :"Politické souvislosti kosmonautiky - jde tu jak o rakety , tak o politiku. Tedy téma, které sem padne jako kapr do vody !! Pokud jako provozovatelé těchto stránek ponecháte název bloku :" Politické a technologické souvislosti ....." pak se nemůžete ani v budoucnu vůbec divit, že se budou vynořovat další a další diskutující , kteří po spatření slova "Politické...." budou psát své politické názory, Sám jsem byl na těchto stránkách naposledy někdy před dvěma roky a pamatuji s, že se zde řešil naprosto stejný problém = "Umravňování řady diskutujících, aby psali prý " k tématu" a nevyjadřovali se k politice !!" Tedy tento problém jak vidím se táhne celá léta a přitom by úplně stačilo jenom změnit název bloku a nebo ho úplně zrušit !! Název je zavádějící !! , je to jako kdyby jste šel pane Kostnera do cukrárny a tam by jste u pultu požádal o 2 kila zadního hovězího, krkovičku a 20 deka tlačenky. Prodavačka by potom na Vás koukala úplně stejně , jako na vás koukáme my, když nás v bloku "Politické souvislosti...." peskujete za to, že mluvíme o politice. Úplně na závěr : Čínská armáda má výbornou úroveň zbraní, to platí zvláště o jejích "Special forces" - nesouvisí to také třaba nějak s kosmonautikou ?? Naše hospodyňky jsou upozorňovány, že jejich teflonové pánve existují díky kosmonautice !! Že by snad na čínské "Specialforces neměla na rozdíl od kuchyní našich hospodyněk kosmonautika žádný vliv ??? Já myslím, že ano !!- a proto jsem je také v bloku "technologické souvislosti kosmonautiky" uvedl pane Kostnera.

Změňte název bloku nebo vám sem budou lidé o politice psát ještě v roce 2035 !! Je to jen vaše chyba !
 
05.9.2008 - 10:18 - 
Vážený anonyme, kosmonautika s politikou silně souvisí, proto se tomu nelze vyhnout. Nám jde jen o to, aby se tu neobjevovaly různé excesy(nebudu jmenovat, většina lidí je zcela jistě zaznamenala).
Nevidím nic špatného na tom, když "pochválíte" Čínu za pokrok, ale Vaše hypotéza o uplácení poslanců tu už nemá místo. Stejně tak speciální síly, nebo Tu-160, které mají s kosmonautikou společného jen velmi málo(jestli jste přesvědčen, že ano - ukažte to a napastujte tu bez vysvětlení videa). S kosmonautikou taky nemá nic společného povykovaní zleva, zprava ohledně PRO, které tu zas bylo. Hádejte se jinde, tu se mají probírat technická data, nebo uvažovat o tom, co to bude znamenat pro kosmonautiku v případě, že ...
Je tu prostě poptávka po takovém stavu a proto na to budu tlačit(já bych s tím jinak neměl problém).

P.S. Kostera, ne Kostnera.
 
05.9.2008 - 10:39 - 
Kosmonautoka je od samého počátku věcí z 50% politickou, Čína určitě neposílá své taikonauty do vesmíru aby tam něco zkoumali, ale proto, aby dokázala, že supervelmocí a že když dokáže z orbity dostat taikonauta dokáže totéž i s vodíkovou pumou.
Kosmonautiku do politického hávu natrvalo oděl Nikita Chruščov, pomocí monstrózní suprrakety / z hlediska tehdejší doby/ ukuté kdesi na Urale deptal Západ údajnou technickou převahou, tunové výtvory jeho konstruktérů, byť se zanedbatelným vědeckým přínosem byly ke všemu ochotnými médii a to nejen na Východě hlasitě opěvovány a zcela se pomíjela technologická převaha Západu, který totéž dokázal v kilogramovém provedení, navíc s životností přesahující sovětskou " kovářskou" prácí o několik řádů.
Proto nechápu diskutující, kteří se snaží kosmonautiku oprostit od politiky, zejména když název tématu vlastně politiku vyžaduje.Myslím že by mohli těm kdo v tématu chtějí diskutovat ponechat prostor diskuze se tedy neúčastnit a nikoli jiným diskuzi zakazovat, či omezovat, nechci nikoho urazit, ale připomíná to bolševické praktiky okřikování a kriminalizování odlišných názorů.
Diskuze znamená ctít názor druhého i když s ním nesouhlasím, umožnit mu jej vyslovit a věcně jej vyvracet, nikoli autora napadat. Samozřejmě se mohou vyskytnou vyjímky, kdysi se tu prezentoval jakýsi Vlado, no to bylo úděsné co tvrdil a přesto s ním i na slovo vzatí odborníci vedli diskuzi a jan pár těch " občejných" jimž jsem fandil i já ke své hanbě, to nemohla vydžet a zkoumala zcestně jeho duševní stav. Píši to proto, že z chyb je třeba se poučit na je opakovat.
 
05.9.2008 - 10:42 - 
Uznávám, že název tématu byl zbytečně "zavádějící", proto jsem ho upravil. Připomínám, že příspěvky v tomto tématu (stejně jako ve všech ostatních tématech na tomto fóru) se MUSÍ bezprostředně týkat kosmonautiky. Všechny příspěvky také samozřejmě musí dodržovat obecná pravidla slušnosti a korektnosti. Pokud příspěvek nesplní výše uvedené podmínky, vyhrazujeme si právo vyřadit ho z další diskuze na tomto KOSMONAUTICKÉM fóru. 
05.9.2008 - 10:46 - 
quote:
Proto nechápu diskutující, kteří se snaží kosmonautiku oprostit od politiky, zejména když název tématu vlastně politiku vyžaduje.Myslím že by mohli těm kdo v tématu chtějí diskutovat ponechat prostor diskuze se tedy neúčastnit a nikoli jiným diskuzi zakazovat, či omezovat, nechci nikoho urazit, ale připomíná to bolševické praktiky okřikování a kriminalizování odlišných názorů.


Já s tím souhlasím. Problémem je to, že stávající redakční systém neumožňuje "vypnutí" vlákna, nebo skupiny vláken. A to jak pro zobrazování, tak pro posílání emailových upozornění. Moderní RS by to dokázal, ale cesta k němu je poměrně časově náročná. I přes výzvy se prakticky nikdo další nový zájemce o modernizaci webu nepřihlásil, což znamená, že tento stav tu ještě nějakou dobu potrvá. Proto tu je náhradní řešení, na kterém lze diskutovat Vlada, PRO, ekologisty, energetiku a jánevímcoještě tak, aby to neotravovalo ty čtenáře, kteří se nemají zájem tyto nekosmonautické témata sledovat...
 
05.9.2008 - 10:55 - 
quote:
... Problémem je to, že stávající redakční systém neumožňuje "vypnutí" vlákna, nebo skupiny vláken. A to jak pro zobrazování, tak pro posílání emailových upozornění. ...
Ale ne. Už řadu měsíců existuje na tomto fóru možnost "potlačit" vybraná témata a zrušit jejich zobrazování i posílání příslušných e-mailů. Registrovaní uživatelé mohou v odkazu Profil (v horní části této stránky) zadat identifikátory "nechtěných" témat a pak už se jimi nemusí nechat "otravovat". Identifikátor např. tohoto konkrétního tématu je 713 (lze ho nalézt v URL adrese detailu tématu).
 
05.9.2008 - 10:59 - 
Ano, já vím, Aleši. Ale musel jsi to doprogramovat a rozhodně to není user-friendly tak, jak to v moderních RS funguje a jak si takovou funkčnost představuji.  
05.9.2008 - 18:30 - 
zdar mohli by ste nam prosim vas pomoct v oblasti : pokus o vyrobu amaterskej rakety na kvapalny pohon viac na tomto linku http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&page=3&tid=988#pid37077

viem ze to sem nepatri a tak sa za to ospravedlnujem , ja len ze je tu dost vysoka navstevnost ...
 
14.9.2008 - 14:35 - 
Coilkovského rovnice svého času dokazovaly, že nelze dosáhnout orbitální rychlosti jednostupňovou raketou, tak je nutno brát je s rezervou. 
14.9.2008 - 22:13 - 
quote:
Coilkovského rovnice svého času dokazovaly, že nelze dosáhnout orbitální rychlosti jednostupňovou raketou, tak je nutno brát je s rezervou.


???

Jedine co mohli "Ciolkovskeho rovnice sveho casu dokazovat" je, ze vo svojej dobe nie je znamy realny motor s primeranym ISP, ktory by pri realnom konstrukcnom cisle umoznil stavbu jednostupnoveho nosica na orbitu.
BTW. nepodarilo sa to dodnes, hoci dnes uz hypoteticka moznost existuje.

 
14.9.2008 - 23:53 - 
Ciolkovského rovnice je modelový koncept. Ten se během přípravy kalibruje na předpoklady konkrétních modelů. Když zpochybníme předpokloady konktétního modelu, nezpochybníme samotný koncept modelu. Neznám a nedovedu si představit zpochybnění této rovnice, i když třeba dává při dosazení parametrů z různých modelů konktérní reality čísla, která se po upřesnění znalosti reality upraví.

Áda
 
15.9.2008 - 07:38 - 
Jednostupňovou raketu schopnou dosáthou orbitální rychlosti postavili v USA již v padesátých letech minulého století. Byl to Atlas, jeho technologie byla na tehdejší dobu neuvěřitelně špičková a vyvolala fámy o vyspělosti sovětské raketové školy, neboť po radarových zjištěních, že poslední stupně prvých sovětských družic mají rozměry 3x25 m, mělo se zato, že nosná raketa je obdobou Atlasu, že se na oběžnou dráhu dostalo celé těleso rakety a bylo, odvozeno, že sověti získali nejméně dvouletý náskor, neboť Atlas měl být hotov koncem roku 1958. Nikoho nenapadlo, še sověti " ukuli " 300 tunové monstrum a těleso na dráze je jen druhým stupněm byť ve velikosti celého dosud vyvíjeného Atlasu.
Sověti svůj " výrobek" pochopitelně utajovali, aby neztratili masku technologické vyspělosti a to je později při závodu na Měsíc porazilo, neboť ve své technologické zaostalosti nebyli schopni " měsíční raketu postavit".Na druhou stranu právě díky utajovaní a z toho plynoucích fám o sovětské vyspělosti se na Měsíc vůbec letělo, kdyby Kennedy věděl co sověti postavili, tak by jen od srdce zasmál a žádný " měsíční závod " by neostartoval.
 
15.9.2008 - 08:20 - 
>>> Alois 14.9.: Coilkovského rovnice svého času dokazovaly, že nelze dosáhnout orbitální rychlosti jednostupňovou raketou, tak je nutno brát je s rezervou.

>> Áda 14.9.: .... Neznám a nedovedu si představit zpochybnění této rovnice, ...

> Alois 15.9.: Jednostupňovou raketu schopnou dosáthou orbitální rychlosti postavili v USA již v padesátých letech minulého století. ... sověti "ukuli" ... ve své technologické zaostalosti nebyli schopni ...

Ehm. Ptám se Aloise, jakým způsobem jeho argumentace vede k tomu že "Ciolkovského rovnice je třeba brát s rezervou"?

Ciolkovského rovnice je jen jedna a matematicky popisuje vztah mezi výslednou rychlostí jednoho stupně rakety a jeho konstrukčními parametry. Co je na samotné rovnici třeba brát s rezervou? Ideologicky zaslepené výroky Aloise (alias Slávka, alias Davida) s tím podle mne nijak nesouvisí. Technicky dosažitelné konstrukční parametry jsou samozřejmě diskutabilní, ale myslím, že samu podstatu Ciolkovského rovnice nijak "nezpochybňují".
 
15.9.2008 - 10:16 - 
Raketa Atlas rozhodně nebyla jednostupňová, Davide.
Nebo Aloisi.
 
25.9.2008 - 12:47 - 
http://teckacz.cz/index.php?clanekid=728
Obyvatelé Čeljabinsku zorganizovali reality hack Google Maps
 
25.9.2008 - 12:48 - 
quote:
Raketa Atlas rozhodně nebyla jednostupňová, Davide.
Nebo Aloisi.


já bych to za SSTO označil...
 
25.9.2008 - 13:31 - 
quote:
quote:
Raketa Atlas rozhodně nebyla jednostupňová, Davide.
Nebo Aloisi.


já bych to za SSTO označil...


Raketovy stupen ma vzdy nadrze na pohonne hmoty a motor. tudiz pokud se odhazuje jenom nadrz nebo jenom motor, neda se asi mluvit o dvoustupnove rakete. Vzdyt kazda raketa obvykle odhazuje po ceste ruzne nepotrebne veci.
Ani nejaky ten rusky horni stupen (blok xy?) neni povazovan za dva stupne ikdyz po ceste odhazuje prazdnou nadrz.
Trochu se to mozna plete s pulstupni nebo nultymi stupni, ktere jsou ovsem normalnimi plnohodnotnymi raketovymi stupni s motorem a nadrzi.
Treba STS je dvoustupnova raketa, jejiz druhy stupen se rozdeluje na dve casti - nadrz a motory, ktere zustavaji soucasti kosmicke lode Space Shuttle.
Altas je jednostupnova raketa, ktera ma jednu sadu nadrzi (palivo a okyslicovadlo) a tri motory z nichz dva po ceste odhodi.
Zalezi ale na definici. Nekdo si treba definuje raketovy stupen jako pouze motor, nebo pouze nadrz, nebo tomu treba rika pulstupen, cimz to ovsem jeste vic zasmodrcha.
 
26.9.2008 - 09:01 - 
Jako SSTO podle mně Atlas označit nemůžete. SSTO je systém, který všechno co má při startu (možná kromě aerodynamického krytu) dopraví na orbitu, to Atlas nesplňuje. Definice stupně jako motoru a nádrže je obecně uznávaná, ale potom by jste měli uznávat i půlstupeň jako zjednodušený stupeň umožňující raketě fungovat a splnit úkol, to znamená vynést alespoň nějaký náklad na orbitu (tam já řadím boostery u Atlasů a Delt a odhazovací motor Atlasu).
Pokud použijeme vaši definici motor a palivo, pak by se SRB u raket a STS měly počítat za plné stupně. Ale způsobí to zmatek, navíc pomocné boostery se odhazují postupně např. u Delty 3 a Ariane 44LP. Hranice jsou zkrátka nejasné a možnosti široké, takže záleží na výkladu.
 
26.9.2008 - 09:26 - 
quote:
Sověti svůj " výrobek" pochopitelně utajovali, aby neztratili masku technologické vyspělosti a to je později při závodu na Měsíc porazilo, neboť ve své technologické zaostalosti nebyli schopni " měsíční raketu postavit".
Dovolím si oponovat - Sověti totiž utajovali takřka všechno, jde tedy o mylný pohled na toto jejich utajování, ale tento mylný pohled autora poznámky lze omluvit, protože kdo v té době nežil, nezná souvislosti, a velice těžko pochopí bizarnost, k jaké utajování zejména v SSSR docházelo. V SSSR ale také neutajovali proto, aby neztratili masku technologické vyspělosti - úvaha o technologické zaostalosti je rovněž přinejmenším nepřesná (prosím, profesionál nikdy nepodceňuje protivníka , natož tak naivně), a Rusové naopak počítali s poměrně širokým využitím rakety N1, dokonce zcela vážně zamýšleli uskutečnit meziplanetární pilotovaný (bez přistání na planetě), rýsovaly se další varianty N1 pro vynášení velkých nákladů a samozřejmě i tyto konkrétní náklady. Proč to nevyšlo, netkví pouze v technických svízelích N1, ba dokonce technické příčiny nebyly hlavním důvod stagnace a problémů, opět je třeba vzít v úvahu širší souvislosti, ekonomiku, chaos ve strategických plánech vojáků a organizaci "kosmického průmyslu", a také a nikoli v poslední řadě Dmitrije Ustinova.
 
26.9.2008 - 11:31 - 
Reagoval jsem na Aloisovo tvrzení, že Američani vyvrátili Ciolkovského rovnici touto konkrétní raketou.
1) Ciolkovského rovnici nelze vyvrátit, ta prostě popisuje dynamiku tělesa s měnící se hmotností
2) Vychází z ní, že rakety, které táhnou s sebou už nepotřebný balast, jsou nevýhodné. Ciolkovskij to řešil návrhem vícestupňové rakety a odhazováním balastu.
3) Atlas odhazoval již nepotřebný balast, tedy ho nelze použít jako příkladu překonání C.r.

A konečně - ani Američani nepokračovali ve vyvíjení raket na koncepci Atlasu 1, vrátili se k osvědčené kocepci vícestupňových raket, dokonce k sovětské koncepci raket s paralelními stupni pro první fázi letu. Ergo se asi původní Atlas neukázal být vhodným.
 
28.9.2008 - 02:33 - 
Momentálně v hlavní nejen kosmické mocnosti probíhá údajná těžká ekonomická krize. Pochopitelně nejen tam. Současný propad na ruské burze také může budit obavy, že v Rusku budou vážnější preference než pouštění raketek k jiným než jednoznačně předem obchodně výnosným účelům. Ideologičtí zaslepenci dokonce vykřikují jako vždy své fantasmagorie o konci Ameriky a sní svůj sen lepším světě bez USA, jako by nebylo jasné, že jako po každém pádu impéria v celé lidské historii by následovala rozsáhlá společenská katastrofa plná zmatku, násilí a válek, dokud by nová impéria nenastolila novou imperiální stabilitu.
V Americe zatím probíhá zdravá kapitalistická krize, která znamená adaptaci na nadcházející novou epochu. Přes krize normálně zdravě přichází pokrok, boří se stará privilegia nezasloužených renteriérů a vytváří se příležitosti pro nositele úspěchů budoucnosti v nové epoše. Normální zdravá svobodná společnost se k pokroku prokouše ozdravnými krizemi, které jsou snad trochu nepříjemné, ale stejně evolučně adaptabilní jako pubertální krize na konci dětství. Jen nesvobodné diktatury potřebují k otevření evolučních sil revoluce – nestačí jim zdravé krize – a jen zaostávající společnosti potřebují reformy ve stylu Evropského společenství, které se chová stejně jako polofeudální Německo, Japonsko či Turecko v 19. století, kdy se tyto země shora z moci úřední adaptovaly na kapitalismus. Teď EU zkouší svou byrokratickou reformou z Bruselu dosahovat toho, čeho US úspěšně dosáhly svými krizemi již před dvaceti, třiceti lety. Teď, jelikož US budou další úspěšnou krizí postrčeny evolučně kupředu, bude mít EU před sebou o to delší náskok, který bude nutno dotahovat v programech ve stylu Chruščevova pokrokářství vyhlašujícího „dohnat a předehnat“.
Jako krizový optimista samozřejmě věřím, že současná krize v delším průběhu přinese lepší časy, a to i pro kosmonautiku. Bohužel přenášení nákladů krize na stát nahání trochu obavy. V počátku to vypadalo hezky. FED, ač žárlivý strážce finančního systému, který má za úkol nedopustit, aby vláda mohla emisemi inflačních peněz monetarizovat svůj dluh místo jeho splacení, byl nucen v zájmu fundamentální stability srazit úrokové sazby na refinančním trhu, napumpovat tak do ekonomiky peníze navíc a odpustit tím valnou část dluhů všech dlužníků US bank. Kromě malých hypotéčníků a dalších dlužníčků na tom nehorázně vydělala i US vláda, a tak by se slušelo, aby pustila chlup i do kosmonautiky. Teď ale politická reprezentace v podstatě přistupuje na to, že tenhle dluhový odpustek vláda bankám vlastně druhou stranou vrátí znárodněním hypotéčních pohledávek. Kde má pak vzít na cestu na Měsíc a další žádoucí drahé cíle?
Nadějné momenty tu ale jsou. Současná krize sice přináší obrovské neskučené poklesy cen kapitálových aktiv, aniž by však docházelo k odpovídajícímu reálnému poklesu výkonnosti ekonomiky. Je tu sice určité hospodářské zvolnění, způsobené jak objektivním hospodářským cyklem, tak i zdražením kapitálu v důsledku vzestupu averze bank a dalších podobných subjektů ke krizovému riziku, ale v porovnání s poklesem ceny kapitálových aktiv je reálné zvolnění produkce nepatrné. Asi by to mělo překvapit. Ovšem tak moc překvapivé to není. Finančníci současný vývoj předpovídali a teď jim tak moc divný nepřipadá. Je třeba si totiž uvědomit spoustu možná trochu zvláštních věcí. Asi 10 let probíhal na světě jev, kterému se říkalo financializace. Proces financializace značné restrukturalizace řetězců závazků a pohledávek v ekonomice světa finančními skupinami, které ovládají finanční vztahy do jakýchsi podivných abstraktních aktiv, za kterými se tyto řetězce skrývají, na kterých banky a další finanční skupiny neuvěřitelně vydělávaly. Růst ziskovosti dlouhodobě představoval několikanásobek procenta růstu HDP v jednotlivých zemích i světa jako celku. Byl tu ovšem ten div, kde se ten přírůstek aktiv bere, když nedochází k takovému nárůstu produkce ani k nějakým rozsáhlým přesunům vlastnických práv směrem k finančníkům. Po dekádě takového divu by snad nemuselo být zas tak moc překvapující, že teď se zase nějaké ty miliardy kapitálové hodnoty ztratí, ačkoliv ekonomiky jedou skoro stejně jako před tím.
Kde ten div tedy je? Ty zisky se do velké míry skládaly z kapitálových aktiv, nikoliv likvidních peněz a skoropeněz. Kapitálová aktiva však odvozují svou cenu z hodnoty budoucích finančních toků, které z nich plynou, oceněných metodami časové hodnoty peněz. A tak za aktivy tvořícími tyto neskučené nárůsty bohatství, byly ukryty sliby nárůstů budoucích výnosů. Ovšem ekonomika žádné planety ve Sluneční soustavě nemohla vyprodukovat takový budoucí růst produkce, jaký mohli slíbit tvůrci aktiv, za kterými se skrývaly ony neprůhledné řetězce závazků a pohledávek. Asi by byl potřeba ekonomický růst stejně jako Země ekonomicky vyvinutého Jupiteru, aby cena těchto aktiv oceněná objektivizovanými metodami byla skutečná. Bylo tedy jen otázkou času, kdy přijde korekce. Má to samozřejmě celý řetězec příčin včetně určité privilegovanosti určitých finančních skupin dostat se k lepším aktivům, takže chudákům nezbývá než nakupovat aktiva nad jejich skutečnou výnosovou cenou, a tak vyhánět jejich cenu.
Co nás tedy čeká? Částečně asi to, že světu, se nebude dostávat zdrojů růstu. Trochu více vzroste tlak na to, aby za řetězci závazků a pohledávek, které jsou podkladem všech kapitálových aktiv, byly skutečné zdroje růstu ne jen přísliby růstu. Kde je ale hledat, když ne ve vědě, vývoji technologií atp.? Konec konců obrovité projekty kosmického výzkumu a částicové fyziky, které se rozeběhly v 60. letech a vydržely i v krizových 70. letech přes tehdejší globální ekonomické potíže přišly právě proto, že tehdy pozvolna začala klesat výnosnost investic a návratnost vývojových projektů. Tak velké vědě přestala konkurovat výnosnost jiných úspěšných projektů a jindy méně konkurenceschopné projekty velké vědy typu kosmických technologií a částicové fyziky náhle byly konkurenceschopné a navíc přinášely příslib možného průlomu, který pak přinese nové investiční příležitosti do nových vývojových projektů. K tomu také došlo a kosmos je nyní průmysl jako každý jiný. Určitý nedostatek investičních příležitostí do vývojových projektů může tedy některým oborům i přes krizovou situaci pomoci a kosmonautika na tom svého času vlastně vyrostla.
Kosmonautika sice dnes není tak konkurenceschopná pro investora do pokroku jako třeba biomedicínský a farmakologický výzkum a vývoj, ale bez šancí při slibování budoucího rozvoje, na kterém lze postavit reálná kapitálová aktiva, také není. I samotný fakt, že investice do přeskupování závazků a pohledávek do ještě výnosnějších balíků, než je reálná hodnota těchto aktiv začleněných do finančních kompozitů, zvyšuje konkurenceschopnost investičních příležitostí do technologických nadějí a jiných zdrojů skutečného růstu, na nichž reálná hodnota kapitálových aktiv nakonec spočívá. Ozdravný proces, jaký správná, zdravná, pokrokotvorná kapitalistická krize přináší, tedy budí jistou naději pro kosmonautiku jako obor, z něhož občas nějaký ten zdroj růstu a investičních příležitostí vypadne. Jako přesvědčený krizový optimista na to věřím.

Áda
 
28.9.2008 - 15:35 - 
quote:
ad ...zábery na rozdelenie lode...
Poměry v kosmonautice se rapidně mění, vzájemná konkurence současné 2 "zahnízděné" kosmické velmoci popostrčí.
Luděk


Soulas , to jsem si vzpoměl na hlašku reporterky o budoucí čínské stanici, zda tam otevřou i čínskou restauraci
 
28.9.2008 - 16:06 - 
quote:

Proto nesouhlasím, že číňané nepřišli s ničím novým, subsatelit, záběry rozdělení, ...
Poměry v kosmonautice se rapidně mění, vzájemná konkurence současné 2 "zahnízděné" kosmické velmoci popostrčí.
Luděk


Ono přijít s něčím, co už někdo v nějakém umí v tomhle není zrovna triviální. Podívejme na Falcona. Ale dokonce, když už má někdo tradici a některá řešení perfektně zvládá, nemusí být legrace to samé provést v poněkud modifikovaném řešení. Právě, trochu modifikovali Sojuz, což by si člověk řekl, že je pro ně skoro rutina, ale přesto vymazlit to ke spolehlivosti nemusí být triviální, jak ukazují problémy s oddělování při sestupu, které se objevily. Číňané se museli dostat přes problémy se všemi těmi detailíky, přes nespočet zkoušek a prototypů ve šrotu. V tomhle i "opisovat", aby to fakt fungovalo, je machrovina.

Je dobře, že teď bude v kosmu konkurence. Je dobře, že tohle přináší i konkurenci o image. EU se staví do pozice jakéhosi morálního vůdce světa a chtěla by předepisovat kdekomu své hodnoty. O každém nadcházejícím desetiletí vykřikuje, že to bude konečně desetiletí Evropy, kdy všem vytře zrak, nakonec ale ti, na které pohlíží jako na producenty Béčkového textilu podle cizích vzorů a jimž by chtěli předepisovat jak budovat moderní společnost a její hodnoty, jsou aspoň Béčkem i ve vesmíru a EU na to kouká, moralizuje, ale na vyslání ani jediného euronauta jednoduše nemá a není ani kosmickým Céčkem. A to ne proto, že by snad tak technologicky pokulhávala, ale vypadá to skoro jako by některé "evropské hodnoty" byly evolučně restriktivní. Skoro jako Čína, když byla na vrcholu své konkurenceschopnosti s jinými civilizacemi a vzdala se lodí schopných oceánské plavby, což vykolejilo natolik její historický vývoj, že nakonec zůstali být civilizačním Béčkem až do dnešních dnů.

Mám obavy, že "evropské hodnoty", díky nimž je Evropa vysoce vyvinutým kontinentem bez přiměřeného kosmického programu, naznačují, že ji může potkat historický osud Číny za Velkou zdí a bez oceánského námořnictva v důsledku tehdejších "čínských hodnot".

Těší mě čínský úspěch, ale je mi jako Evropanovi smutno. Mám pocit, jako bych byl příslušníkem říše, jejíž historická hvězda díky ztrátě evolluční inicivativy zapadá, a čeká na vyvrácení barbary.

Áda
 
28.9.2008 - 16:44 - 
Naprosto souhlasím a mám naprosto stejné pocity. Možná v skrytu duše doufáme, že přijde barbar Conan a dá to tu dohromady, ale jestli přijde, tak to udělá podle svých představ.
Třeba se příští ATV bude jmenovat Conan a ATV-3 bude CROM . Omlouvám se těm co nečetly Conana.
 
<<  58    59    60    61    62    63    64  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.504990 vteřiny.