Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  53    54    55    56    57    58    59  >>
Téma: Plány pro návrat na Měsíc
01.5.2019 - 14:13 - 
NASA nemusí spěchat, aby byla první na Měsíci, protože tam již první byla a ani po více než 50 rocích tam asi nikdo dřív nebude. Jenomže co se vyvíjí a připravuje dlouho, je vždy dražší, než intenzivní a zacílený postup. Na druhé straně, přílišný spěch má velké riziko chyb, případně i katastrof.
V článku je zajímavá poznámka, že NASA může uvažovat ukončit program Gateway … a realizovat „staging“ (sestavení) měsíční mise na LEO místo měsíčního orbitu. K tomu použít menší rakety jako FH a New Glenn.
Nejpravděpodobnější je však status quo- pokračování vývoje SLS a Gateway, k tomu snad dvoustupňového Lunar Landeru. Paralelní program asi těžko někdo bude financovat.
 
01.5.2019 - 15:19 - 
citace:
Paralelní program asi těžko někdo bude financovat.

https://www.geekwire.com/2019/blue-origin-tweets-picture-antarctic-expedition-hinting-moon-mission/
 
01.5.2019 - 18:32 - 
Ten "amazon" chlap.. Síce je tiež exot..
Ale na podobnejšie "kopyto razený", k môjmu "mustru", viac než Elon..
 
02.5.2019 - 05:55 - 
citace:
Bridenstine má problém.. NASA na jeho vízie kašle, a riadiť sa nimi jednoducho nechce a nebude..
https://arstechnica.com/science/2019/04/cost-politics-and-bureaucracy-may-doom-plan-for-2024-moon-landing/
Ak to Bridenstine a Trump fakt chcú, tak jediná schodná cesta by bola nechať NASA bokom "kysnúť a zahnívať" a zriadiť nejaký paralelný program, úplne nezávislý na NASA.

Články Erica Bergera je nutno brát s rezervou. Tento článek již musel doplnit o prohlášení Williama Gerstenmaiera, který stoprocentně podporuje úsilí dostat lidi na Měsíc v roce 2024.
A k publikované částce navýšení žádosti o rozpočet NASA se již ozval Jim Bridenstine, podle kterého to není ani blízko této částky.
https://twitter.com/SpcPlcyOnline/status/1123658099632607237
 
02.5.2019 - 08:49 - 
Moment.. Asi som sa stratil v preklade..
Bridenstine tvrdí že to bude omnoho viac, alebo omnoho menej?
 
02.5.2019 - 15:08 - 
Náklady navíc nebudou asi tak hrozné?

https://spacenews.com/bridenstine-plays-down-costs-of-2024-moon-landing/
 
02.5.2019 - 15:38 - 
citace:
Bridenstine tvrdí že to bude omnoho viac, alebo omnoho menej?
Má to být méně, spekuluje se, že pozměňovací žádost bude obsahovat nárůst rozpočtu o 3 - 5 miliard USD ročně. Bridenstine si je vědom toho, že musí přijít s rozpočtem, který nebude mrtvý už v okamžiku doručení Kongresu, a těch údajných 8 miliard včera na slyšení odmítl jako nepravdu. Stejně tak ani nápad na paralelní program nezávislý na NASA by v Kongresu neměl šanci. Bridenstine i Gerstenmaier mluví o SLS pro vynášení Orionu, o dvou modulech Gateway nutných pro podporu lunárního přistání (PPE a Utilization Module) a o investicích pro urychlený vývoj lunárního landeru a skafandru.
 
02.5.2019 - 16:45 - 
https://spacenews.com/nasa-outlines-plan-for-2024-lunar-landing/

NASA PLÁN PRO PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI.
V článku je několik důležitých bodů:
1/Zjednodušená Gateway, která se bude skládat jen z malého stykového a obytného modulu – viz obr.
2/ Nepředpokládá se nějaká architektura s vynecháním Gateway, jako např. přímé setkání lunárního modulu s Orionem na LLO.
3/ Lunární modul bude mít přeletový (transfer), přistávací (descent) a návratový (ascent ) stupeň. Chtějí toto zadat jako celek, aby nevznikly nějaké problémy.

Podle této architektury tedy Orion by zůstal u Gateway a posádka by odletěla v 3-stupňovém landeru na LLO, její část by přistála, vrátila se na LLO a odtud transfer modulem zpět na Gateway.
Není však jasné, zda v tom přeletovém modulu zůstane jeden kosmonaut na LLO a ostatní 2 (3) přistanou, nebo ten jeden zůstane na Gateway. V tom případě by přletový modul ůstal na LLO v automatickém režimu. Není také jasné, zda Orion v případě nějakých problémů na LLO by mohl se svým servisním modulem doletět na LLO a zpět s kosmonauty k Gatewy (nebo lépe přímo k Zemi)

 
02.5.2019 - 21:30 - 
citace:
Zjednodušená Gateway, která se bude skládat jen z malého stykového a obytného modulu – viz obr.
Mj. i v článku je nepřetlakový modul označen jako "Power and Propulsion Element" a přetlakový modul jako "docking/habitation small module".

citace:
Lunární modul bude mít přeletový (transfer), přistávací (descent) a návratový (ascent ) stupeň. Chtějí toto zadat jako celek, aby nevznikly nějaké problémy.
Jedním z důvodů sloučení poptávek na návrhy studií jednotlivých prvků landeru je umožnit sloučení jejich návrhů a tím dát šanci kromě návrhů třístupňových landerů i návrhům dvoustupňových landerů. Vydání poptávky je plánováno na konec května.
Tady je aktuální koncept dvoustupňového landeru od Lockheed Martin:
https://video.twimg.com/amplify_video/1116325037148127232/vid/720x720/Jl2Rd_bv5dzW-Bd7.mp4

citace:
Podle této architektury tedy Orion by zůstal u Gateway a posádka by odletěla v 3-stupňovém landeru na LLO, její část by přistála, vrátila se na LLO a odtud transfer modulem zpět na Gateway.
Není však jasné, zda v tom přeletovém modulu zůstane jeden kosmonaut na LLO a ostatní 2 (3) přistanou, nebo ten jeden zůstane na Gateway.
V tom případě by přeletový modul zůstal na LLO v automatickém režimu.
V třístupňové architektuře je přeletový stupeň klasický stupeň s motorem a palivovými nádržemi, který nemá žádný obytný prostor. Ke Gateway se má vracet samostatně a při návratu posádky nemá hrát žádnou roli. Část posádky ale může zůstat v Orionu a Gateway. Snad pomůže tato infografika:


citace:
Není také jasné, zda Orion v případě nějakých problémů na LLO by mohl se svým servisním modulem doletět na LLO a zpět s kosmonauty k Gateway (nebo lépe přímo k Zemi)
S přeletem Orionu na LLO se nepočítá.
 
03.5.2019 - 08:12 - 
Děkuji panu Hoškovi za upřesnění, Je dobře, že se tímto tématem někdo podrobně zabývá. Ještě by mne zajímalo, zda se skutečně pro první let na Měsíc počítá již s SLS - Block 2, případně zda je již rozhodnuto o palivu boosterů [upraveno 3.5.2019 08:29] 
03.5.2019 - 10:01 - 
citace:
Děkuji panu Hoškovi za upřesnění, Je dobře, že se tímto tématem někdo podrobně zabývá. Ještě by mne zajímalo, zda se skutečně pro první let na Měsíc počítá již s SLS - Block 2, případně zda je již rozhodnuto o palivu boosterů

Rád jsem pomohl. S SLS Block 2 se pro přistání na Měsíci v roce 2024 nepočítá. Zvažuje se ovšem, že v pozměňovací žádosti o rozpočet budou finance pro horní stupeň EUS, aby SLS mohla letět v konfiguraci Block 1B. Podle původní žádosti měla být totiž SLS pro misi Exploration Mission-3 v roce 2024 ve verzi Block 1.
Pro boostery to každopádně znamená, že pokud bude přeskočeno vynesení sondy Europa Clipper pomocí SLS, tak EM-3 obdrží třetí letovou sadu boosterů. Na její dodání již byla podepsána smlouva s Northrop Grumman Innovation Systems (NGIS). V první polovině letošního roku NGIS plní palivem segmenty pro neletový testovací motor Flight Support Booster (FSB), jehož pozemní test v Promontory je plánován na rok 2020 (cílem testu je kvalifikace některých změn provedených například v trysce a pyrotechnice, a také některých změn ve složkách pohonných hmot kvůli novým předpisům o ochraně životního prostředí). Ve druhé polovině letošního roku by mělo být zahájeno plnění segmentů obou SRB pro třetí SLS, neboli jak NASA zřejmě nyní zamýšlí, pro nosič posádky pro první lunární přistání.
 
03.5.2019 - 12:39 - 
Vím, že je na podrobné otázky ještě brzy, ale zatím je asi jisté, že SLS Block- 1B může vynést k Měsíci 37 tun. To znamená, že nemůže vynést na Gateway lander i s palivem v kterékoliv konfiguraci. Může však vynést suchý lander a jiný SLS vynést palivo . To také nebude vždy jednoduché – vždyť u jednostupňového uvažuje Lockhed Martin hmotu paliva 40 tun (celkovou hmotu 62 tun). U dvoustupňové a třístupňové verse by to asi bylo možné, ale ztrácí se znovupoužiteknost jednostupňoví verse. Mohly by snad pomoci i menší rakety (FH, New Glenn), ale LM plánuje použít LOX/LH2 palivo a jeho skladovatelnost je omezená, nějaká větší kombinace nosičů nebude snadnáá. Už se těším na definitivní řešení. Apollo bylo až zázračně "jednoduché" [upraveno 3.5.2019 13:07] 
03.5.2019 - 12:52 - 
Mno.. Apollo LEM vážil aj s palivom čosi cez 14 ton..
Naozaj musia byť všetky tie nové návrhy, také "obézne"?
 
03.5.2019 - 13:02 - 
citace:
Mno.. Apollo LEM vážil aj s palivom čosi cez 14 ton..
Naozaj musia byť všetky tie nové návrhy, také "obézne"?


Nemusí, ale: 1. LEM byl jen pro dva, nový modul by měl být pro 4.
2. LEM používal kyslíkovou atmosféru 35 kPa, takže mohl být podstatně lehčí než stávající návrhy se 101 kPa kyslík-dusík. Navíc nutné nádrže a systémy dusíku. Navíc kyslík-dusík omezuje možnost rychlých výstupů (nutné dýchání kyslíku při sníženém tlaku před výstupem).
3. Použití kompozitů a podobných materiálů kvůli výrobním a provozním omezením přináší jen malou úsporu hmotnosti - méně než 10%.

Plánují použít kyslíko-vodíkový pohon pro navedení na LLO a přistání? Měl by výrazně snížit hmotnost. Pokud chtějí použít opakovaně použitelný LM, musí na vodík zapomenout, ale metan by měl stačit a i ten má vyšší výkon než UDMH/N2O4 Apolla.
 
03.5.2019 - 13:24 - 
To som si doteraz neuvedomil, že aj voľba tmosféry má ďalekosiahle konštrukčné dôsledky..  
03.5.2019 - 13:27 - 
Navíc, přistání na povrch a návrat z LLO bylo energeticky méně náročné, než bude přistání z GateWay a zpět. 
03.5.2019 - 14:13 - 
citace:
Vím, že je na podrobné otázky ještě brzy, ale zatím je asi jisté, že SLS Block- 1B může vynést k Měsíci 37 tun. To znamená, že nemůže vynést na Gateway lander i s palivem v kterékoliv konfiguraci. Může však vynést suchý lander a jiný SLS vynést palivo . To také nebude vždy jednoduché – vždyť u jednostupňového uvažuje Lockhed Martin hmotu paliva 40 tun (celkovou hmotu 62 tun). U dvoustupňové a třístupňové verse by to asi bylo možné, ale ztrácí se znovupoužiteknost jednostupňoví verse. Mohly by snad pomoci i menší rakety (FH, New Glenn), ale LM plánuje použít LOX/LH2 palivo a jeho skladovatelnost je omezená, nějaká větší kombinace nosičů nebude snadnáá. Už se těším na definitivní řešení.
Na podrobné otázky rozhodně není brzy. Psal jsem o tom v únoru, ale než sem kopírovat odpovědi, je asi jednodušší dát odkaz.
https://www.kosmonautix.cz/2019/02/gateway-unor-2019/
Hodně se dá pochopit ze tří infografik v článku, označených roky 2024, 2026, 2028. Je to sice psáno před pokynem Mike Pence urychlit pilotované přistání z roku 2028 na rok 2024, ale z infografik je vidět, jak moc bylo už tehdy plánováno využít pro vynesení modulů landeru komerční rakety, o kterých píšete.
citace:
Plánují použít kyslíko-vodíkový pohon pro navedení na LLO a přistání?
Předběžné požadavky na moduly landeru včetně typu paliva jsou uvedeny v článku. NASA ovšem chce koncem května vydat novou výzvu, na jejímž základě již nebude poptávat návrhy studií jednotlivých modulů landeru, ale návrhy studií celého vícestupňového landeru.
 
03.5.2019 - 18:02 - 
citace:
Navíc, přistání na povrch a návrat z LLO bylo energeticky méně náročné, než bude přistání z GateWay a zpět.


Hmm..
Na dva štarty a dokovanie "niekde" pri Mesiaci?
Na koľko tam ide o "čas"?
Totiž koľko času má byť, medzi tými dvomi štartmi SLS?
Ak by prvá letela posádka, bude musieť tam čakať na LEM.. Ak by prvý letel LEM, bude musieť čakať na posádku..
 
03.5.2019 - 22:38 - 
citace:
Na dva štarty a dokovanie "niekde" pri Mesiaci?
Na koľko tam ide o "čas"?
Totiž koľko času má byť, medzi tými dvomi štartmi SLS?
Ak by prvá letela posádka, bude musieť tam čakať na LEM.. Ak by prvý letel LEM, bude musieť čakať na posádku..

Zahrňte do modelu schopnosti komerčních dopravců a Gateway jako místo pro agregaci hardwaru.
 
03.5.2019 - 23:02 - 
@Jiří Hošek
No áno..
Ak budú tie "veci vylúčené s hry".. Premieňa sa to na číru fantasmagóriu..
 
09.5.2019 - 15:50 - 
Rozpočet stále není...

https://spacenews.com/administration-still-working-on-revised-budget-proposal-for-2024-lunar-goal/
 
09.5.2019 - 22:28 - 
Takový přehledový článek co se kolem Gateway a návratu na Měsíc dělo a děje. Asi tam není nic, co by se zde nediskutovalo.

https://www.nasaspaceflight.com/2019/05/nasa-return-moon-with-without-sls/

 
10.5.2019 - 12:58 - 
Apologeti heavy místo superheavy řešení. Zaujal mě býval kongresman Todd Rokita.

http://thespacereview.com/article/3706/1
 
10.5.2019 - 23:52 - 
Prototyp habitatu od Sierra Nevada Corp. dorazila do Johnson Space Center.

 
11.5.2019 - 21:42 - 
NASA testuje modul pro Gateway, derivát z lodi Cygnus.

https://www.nasaspaceflight.com/2019/05/ngis-nasa-test-cygnus-derived-lunar-gateway-habitat/

 
12.5.2019 - 08:12 - 
Jop, presne toto mi napadne vzdy ked ten modul vidim - to by bol paradny habitat! Skoda ze uz sa nevyraba ATV... 
14.5.2019 - 23:48 - 
Zajímavý graf.

 
27.6.2019 - 21:53 - 
Fantasmagória alebo reálny projekt? Maketa ruskej mesačnej základne:


Bohužiaľ info u A. Zaka je spoplatnené

 
28.6.2019 - 07:46 - 
medzicasom v skutocnom roskozmose...

 
23.10.2019 - 11:42 - 
Díky Číně by se Američani mohli konečně dokopat zpět na Měsíc.

https://www.fool.com/investing/2019/10/20/could-chinese-astronauts-beat-nasa-back-to-the-moo.aspx
 
<<  53    54    55    56    57    58    59  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.188175 vteřiny.