Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  3    4    5    6    7    8    9  >>
Téma: Články o kosmonautice.
13.3.2006 - 14:19 - 
citace:
Americká vesmírná agentura NASA se nejspíš zbaví celé generace mladých nadějných vědců, které si vychovala a do nichž investovala milióny dolarů.



Tak uz vim odkud vitr vane.

http://www.space.com/searchforlife/060309_seti_thursday.html

Je to politicko ekonomicke tema. Nevim presne jaky NASA navrhuje rozpocet pro astrobiologii, ale rec je tam o -50%. Taky se tam objevila ta zabavna veta:

The loss of an entire generation of young researchers who just defended their Ph.D. thesis in astrobiology-related subjects and will have nowhere to go. The US has invested millions of dollars in the formation of this young and strong elite to ensure the future of the US leadership in space sciences.

Zivot vedce proste neni pericko.
Jeden muj kamos biochemik taky musel ukoncit svoje PhD kvuli financnim trecnicim v laboratori. Rikal sice ze vsichni usilovne publikuji jak lecit zakerne nemoci, ale zatim se bohuzel nejake valne vysledky nedostavily.
Nastesti se ale rovzpomel, ze ho stejne bavila vic obycejna chemie a tak hleda misto u nejake komercni firmy.

Poucil jsem ho ze v nekterych firmach byva i tydeni vypovedni lhuta.
 
13.3.2006 - 18:28 - 
citace:

Je to politicko ekonomicke tema. Nevim presne jaky NASA navrhuje rozpocet pro astrobiologii, ale rec je tam o -50%. Taky se tam objevila ta zabavna veta:

The loss of an entire generation of young researchers who just defended their Ph.D. thesis in astrobiology-related subjects and will have nowhere to go.


Ještě nikdo žádného exobionta neviděl a už je možno z toho mít Ph.D? Dělá si taky někdo doktorát z kulturní antropologie zelených mužíků? Zkusím se pozeptat, kde by vzali disertačku z ekonomie zaprasení a zasvinění Měsíce a Marsu. Mám dojem, že v tomto směru by šlo postupovat o kus realističtěji než v biologii pomyslného.

Podle mě ale je pro lidi, kteří by rádi odhalovali divné mikroby tady na Zemi, dost práce. Nikdo prakticky neumí odhalovat pozemské chemotrofní mikroby ve vodnatých pozemských horninách. Po erupci Mt. St. Hellene našli prý v jedné louži při úpatí vulkánu živou baktérii, kterou do té doby znali jen z prekambrických mikrofosílií. O hlubinných baktériích se neví téměř nic a odhalovat je prakticky neumíme, ač by se možná mohlo jednat i o dominantní formu pozemského života a případné organismy na jiných tělesech Sluneční soustavy budou mít dost možná charakter velice podobný jako různí divní pozemští extrémofilové. Zrovna tak život pod antarktickými ledovci či na dnech hlubokých moří aj. je současnou metodikou trochu problém poznávat. Hlavní planetou neznámého těžko odhalitelného života je Země a pro toho, kdo se chce zaobírat těžko odhalitelnými životními formami, je právě tady práce daleko víc než bude v nejbližších generacích na Marsu, i kdyby tam život byl. Až budeme umět snadno a rychle detekovat rozptýlené kamenožrouty na Zemi, tak uvěřím, že budeme schopni odhalit pomocí omezených možností nějakého marťanského vozítka místní mikromarťany.

 

____________________
Áda
 
14.3.2006 - 14:04 - 
Hledání života v horninách (na Zemi) by byla užitečná příprava pro hledání života na Marsu. On tam je, jen ho umět najít.

ASTROSPIS 1/2006
Vzpomínka na Dr. Petra Jakeše (mimo jiné lunárního geologa) od Dr. Jiřího Grygara, s.5.
"Loňský pohled na vesmír předloni", J. Grygar, M. Prouza, v článku na astronomická témata jsou info o sondě Gravity Probe B(2004)prověřující dva aspekty obecné teorie relativity a sondě pro měření reliktního záření PLANCK (poletí 2007), s.6-11.
"Cassini u Saturnu" J. Verfl, snímky a novinky od sondy Cassini, s.20-21.
NOVINKY :"Start sondy New Horizons", fotka; "Stardust úspěšný", clá stránka věnovaná sondě, 5 foto. s.24.
Techniky - optiky by mohl zaujmout článek: "Hodnocení kvality optických přístrojů III",s.38-41.
A samože hromada info z astronomie.
 
15.3.2006 - 08:33 - 
LIDOVÉ NOVINY sobota 11.3.2006
rubrika Věda:
"Kennedy o letu Gagarina věděl", Karel Pacner, článek jako ukázka z knihy Karla Pacnera "Kolumbové vesmíru" - první díl "Souboj o Měsíc". Kniha právě vychází v nakladatelství Paseka.
 
16.3.2006 - 11:21 - 
Exportér č.3/2006 - magazín Hospodářských novin 16.3.

"Evropská vesmírná agentura má práci i pro tuzemské firmy"
A. Klausmanová a M. Hostýn,dvoustránkové info, o projektech se dovíte více na : http://www.spaceflight.esa.int/sure

(otevřelo se mi to na:
http://www.spaceflight.esa.int/users/index.cfm?act=default.page&level=16&page=1911

také je tam zmínka o www.czechspace.cz
 
18.3.2006 - 17:09 - 
Dnes jsem zakoupil knihu:
" Člověk a vesmír - historie a současnost",
Mark Traa.

vydána 2006,REBO productions CZ, Dobřejovice, jinak REBO mi nternationals Holandsko, 320 stran, formát jako L+K (větší jak A4).
Velmi mnoho fotek převážně z pilotované kosmonautiky USA, Ruska i Číny, mnohé z nich jsem viděl poprvé. Vypadá to impozatně, textu není mnoho, obsah nemohu posoudit, to napíšu až to přečtu.
 
18.3.2006 - 17:10 - 
Skloréza - ještě cena: 500-1kč =499 kč. 
18.3.2006 - 20:58 - 
Také jsem po skutku zhřešil a udělal si i radost. Přes známé mých známých bych snad měl k dispozici soubor 6DVD s názvem projek Mercury. Cena je cca 85 us.dolars a poštovné 15 dolárků. Už se mooooc těším tak i já sdělím co je ve hře
Daniel
 
18.3.2006 - 22:11 - 
Člověk a vesmír - Historie a současnost
Mark Traa
Jak vypadá pobyt na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS? Jak se astronauti a kosmonauti připravují na let do vesmíru? Jak se cítí při návratu na Zemi? Spousta barevných fotografií v této knize ilustruje svět dnešního dobývání kosmu. Dává nahlédnout do tajů výcviku astronautů, provází je při startu i přistání jejich vesmírné lodi. Seznámíte se s každodenním životem ve stavu beztíže, dozvíte se, jak probíhá výstup do otevřeného kosmického prostoru, a pokocháte se nádherným pohledem na Zemi. Kniha Člověk a vesmír je strhujícím nahlédnutím do fascinujícího světa dobyvatelů vesmíru.

ISBN 80-7234-525-7
210 x 297 mm
320 stran
Cena: 499,-Kč
 
18.3.2006 - 22:12 - 
A ještě jedna knížka která v těchto dnech vyšla:

KOLUMBOVÉ VESMÍRU 1.DÍL – SOUBOJ O MĚSÍC (KAREL PACNER)

Od památného letu prvního člověka do vesmíru uplynulo už více než čtyřicet let. Od té doby dostaly kosmické lety nový rozměr -- dočkali jsme se dokonce i letu prvního kosmického turisty -- a řada informací byla odtajněna. V prvním díle své ságy o vědcích, konstruktérech a kosmonautech popisuje autor počátky raketové techniky a letů do vesmíru, které vyvrcholily v šedesátých letech 20. století soubojem dvou velmocí o vysazení člověka na Měsíci. Vítězství Američanů bylo pro sovětské vedení šokem a velkou propagandistickou porážkou. Vzhledem k tomu, že se po skončení studené války otevřely archivy a účastníci tohoto závodu, zvláště pak Rusové, směli promluvit o tomto zákulisí, shromáždil autor, známý publicista, který se touto problematikou zabývá dlouhá léta, velké množství dosud neznámých informací. Na osudech význačných osobností, vědců i kosmonautů ukazuje pravdivou historii raketové techniky a kosmonautiky.
Karel Pacner (1936), publicista a autor literatury faktu, pracoval po vystudování VŠE v deníku Mladá fronta. Ve své publicistické činnosti se zaměřoval na popularizaci vědy (hlavně na kosmonautiku), za což získal dvakrát cenu ČSAV. Je autorem knih Na obou březích vesmíru (1968), ... a velký skok pro lidstvo (1971), Hledáme kosmické civilizace, Kolumbové vesmíru (1976), Hlavní konstruktér (1979, Města v kosmu (1986), Poselství kosmických světů, Polidštěná galaxie (1987), Odkrytá tajemství UFO (1991) a řady dalších.

ISBN 80-7185-651-7
vázaná, 165x235, 424 stran, 349 Kč
 
20.3.2006 - 08:35 - 
_____________________________________________________________________
Dnes jsem zakoupil knihu:
" Člověk a vesmír - historie a současnost",
Mark Traa.
_____________________________________________________________________
Tak jsem (taxem) ji za víkend prošel podrobněji, fotograficky je velmi bohatá ale s textem je to horší, je tam dosti nepřesností vzniklých zřejmě špatným překladem. Což je nemoc větší části literatury, hlavně přírodovědecké. Malé medailony astronautů a kosmonautů jsou zajímavé (dva jsem napsal do rubriky o kosmonautech a posádkách), mohlo jich být víc.
Kniha se do knihovny příznivce kosmonautiky hodí.
 
20.3.2006 - 08:47 - 
Málem bych zapoměl,je také nové

LETECTVÍ A KOSMONAUTIKA č. 3/2006
Na stránce 8-10 jsou tradiční malé info z kosmonautiky.
Tomáš Přibyl má tři články:
" Velký projekt se rozjíždí-GALILEO" , základní info s 5 fotkami, s. 20-21.
"Třináctá základní posádka pro ISS" s.32-33.
"Rychleji, lépe, levněji: rekapitulace", velký článek o sondách NASA, šest stránek textu s deseti fotkami, s.50-55.

" Tělesa vypuštěná a zaniklá" - leden 2006, (lek), je tam větší info o sondě New Horizons,s.75.
 
21.3.2006 - 10:19 - 
SKY & TELESCOPE, March 2006
Kosmonautiky málo:
"Mars: From Above and Below",D.T., fotka radarových odrazů z podpovrchu Marsu,Mars Express-MARSIS,s.17.
"Hayabusha Mission Gets Long Delay", Kelly Beaty, 2 foto a stručné info,s.24.
"Frosting Saturn's Moons", David Tytell, mnoho foto z Cassinidoplněno textem, s.38-41.
Z techniky: na stráce 14-15 představuje fy SBIG -Astronomical instruments, své další výrobky (kromě CCD kamer) dělá filtry, adaptivní optiku, CCD čipy, senzory atp.
 
29.3.2006 - 16:25 - 
Astronomy April 2006

"Mission status", Justin Ray, stručné info, (vše už víme), vše na s. 17:
Japonský infrateleskop ASTRO-F, Akari.
Úvahy nad změnou v konstruování ISS,
Ztenčující finance NASA "zabila" misi Dawn.

Book reviews: nové knihy na britském trhu: vše na s.23.
"Space Tourism", Michel Van Pelt,Coprnicus Books, price 19 lb. Kniha píše o vedení rusů v kosmické turistice, jsou popsáni první turisté -Tito, Shuttleword, ceny a zajímavé momenty během letů atp.
"NASA The Complete Illustrated History", Michael Gorn, Merrell Publihers, cena 24,95 lb. Asi to bude něco pěkného, historie s obrázky a dle ceny i vštší rozsah.

"Solar-B and the secret Sun" - malá info o sondě a sledování slunce. s. 29.
To je asi vše - astronomie je tam hodně.
 
30.3.2006 - 16:01 - 
ABC c. 7
KOSMICKY VYTAH - od sci-fi k realite - 4 str.

dale:
Kosmicke pristavy - Space Adven.
Genesis - nadeje v zachrane dat
Saturn - gejzir
Spitzeruv dalkac - mlhovina-sroubovice DNA

2 000 000 000 °C v laboratorich Sandia
 
31.3.2006 - 21:32 - 
O těchto věcech, o nichž je tu teď zrovna hádání, zrovna hezky píší na

http://www.space.com/

Hádání o krácení rozpočtů na astrobiologii a další "R & A" se tam probírá dost zaníceně. Také by snad mohl být všeobecně zajímavý článek o zničení ruského satelitu dopadem neznámého tělesa.
 
10.4.2006 - 14:09 - 
slovenský KOZMOS č. 2/2006

"New Horizons", (NASA), stručný popis sondy s obázky a popis plánu letu. s.18.
"Kosmonautika v roce 2006", Tomáš Přibyl, rozsáhlý článek, nejen o tom co nás letos čeká. Rusko, STS, sondy. s. 23-27.

s přáním dobrého čtení KB.
 
12.4.2006 - 09:36 - 
SKY & TELESCOPE April/2006, americký časopis pro astronomii.

"Clouded Vision", R.T. Fienberg - editor in chief.
Zamyšlení nad situací kdy NASA je nucena odškrtávat mnohé z původní Vize návratu na Měsíc, CEV , ISS,atp. Zamyšlení nad vztahy mezi astronomií a kosmonautikou (hlavně lety lidí). Autorovi z toho vy-chází, že omezení Vize letů by mohlo být dobré pro astronomii. s.8.

"Mission update", J. Mc Dowell, krátké info New Horizons, Stardust.

" Here's Dirt in Your Eye", Dan Lester, úvaho o možném umístění teleskopu na Měsíci. Uvádí se klady a problémy. Autor dochází k závěru, že problémy a starosti kolem teleskopu na Měsíci budou větší než to co přinese.s. 110.

 
12.4.2006 - 16:53 - 
V časopise POVĚTROŇ 1/2006, AS HK jsem uveřejnil recenzi o knize Dr. Mandla "Problémy mezihvězdné dopravy", je tam zajímavý návrh koncentrické rakety! Najde ho na :

http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/#2006-01
[Upraveno 12.4.2006 poslal ales]
 
12.4.2006 - 23:07 - 
Zhruba takhle bych si představoval že budeme působit na média:

Článek o Gagarinovi v britských listech - http://www.blisty.cz/art/27925.html

(mimochodem, na to co jsem si dneska všechno o Gagarinovi přečetl, celkem slušný)

a na jeho konci .kaz na dobové fotografie - na MEKu!!!

Milan
 
16.4.2006 - 20:28 - 
Člověk a vesmír - Historie a současnost
Mark Traa
Jak vypadá pobyt na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS? Jak se astronauti a kosmonauti připravují na let do vesmíru? Jak se cítí při návratu na Zemi? Spousta barevných fotografií v této knize ilustruje svět dnešního dobývání kosmu. Dává nahlédnout do tajů výcviku astronautů, provází je při startu i přistání jejich vesmírné lodi. Seznámíte se s každodenním životem ve stavu beztíže, dozvíte se, jak probíhá výstup do otevřeného kosmického prostoru, a pokocháte se nádherným pohledem na Zemi. Kniha Člověk a vesmír je strhujícím nahlédnutím do fascinujícího světa dobyvatelů vesmíru.

ISBN 80-7234-525-7
210 x 297 mm
320 stran
Cena: 499,-Kč
-------------------------------------------------------------------
Držel jsem knížku v ruce a také jsem se krátce začetl.
Pak pokud bych mohl hodnotit:
začnu od kabátu knihy-moc fajn na omak a příjemná na dotyk,i papír a formát volený velmi vkusně. Mnoho barevných fotografií,vesměs na dobré úrovni-vesměs,protože jspou tam fotografie přeexponované a s různám nádechem modře,červené a zelené. Tady bych vytknul ,že se grafické studio daného vydavatele moc nepochlapilo,ale dejme tomu. Zde ale chvála končí.....Velikost zvoleného fontu písma,strohost komentářů pak připomíná dětskou knížku. Dost divné je i uspořádání letů,pak i volený jazyk komentářů. I já dělám pravopisné chyby,ale v knížce je jich dost. Komentáře nebyly s nikým zasvěceným konzultovány a je v nich i dost nepřesností a i dohadů. Dost mi vadí i to když v knížce někdo použije větší formát obrázku a nebo foto a pak jej v tisku následně rozdělí vazba knízky-šití. Konečný můj úsudek-jen pro pěkné dotografie koupit knížku se slabším obsahem textu...bych si knížku nekoupil. Obrázků se na internetu ve velké kvalitě jen hemží-toto není knížka pro odbornou veřejnost-přesto jsem rád ,že vyšla-pro normální lidstvo kde se chyby tohoto rázu stratí je vše vpořádku. Doporučoval bych spíše knížku od K.Pacnera Kolumbové vesmíru díl 1. Jde o knížku sice s menším obsahem fotek a kreseb,ale zato se v knížce dovíte hodně faktografických informací., a to si myslím je daleko důležitější.
Děkuji za pozornost
Daniel
 
25.4.2006 - 19:00 - 
21. stoleti

Predci Galileo Americany ai Rusy? - navigace, 5 str. T. Pribyl
6 nejuspesnejsich neuspechu pilotovane kosmonautiky. - 2 str.
Co jsme o kometach nevedeli? - 4 str., P. Koten
 
26.4.2006 - 09:00 - 
LETECTVÍ A KOSMONAUTIKA 4/2006

"drobné info", s. 10-11.
"Raketa Delta 4", Lubor Lejček,: nová raketa, pokročilá jednorázově použitelná EELV, Boeing, důkladný popis, 7 foto, s. 22-26.
"NASA vzdal květnový start", Tomáš Přibyl," mise STS 121, problémy, naděje, foto, s. 40-41.
"Podzemní továrna Dora", Tomáš Přibyl,: po stopách raketové historie, Německo - podzemní továrna Dora pro rakety V2, 7 foto,s.54-56.
"Tělesa vypuštěná a zaniklá, únor 2006",(lek): s.57.
"Nejstarší aktivní astronaut", Tomáš Přibyl,: jde o Claude Nicolliera, švýcarského astronauta, 4x s STS ve vesmíru coby MS, z toho 2x u HST, navštívil Prahu koncem října 2005, 7 foto, s.74-76.

Přeji dobrou chuť !
 
30.4.2006 - 22:33 - 
V novém čísle měsíčníku Business World (č.5/2006) je uveřejněn velký rozhovor s Tomášem Přibylem o směrování české a evropské kosmonautiky "EVROPSKÝ KOSMODROM NENÍ V PLÁNU"

www.businessworld.cz
 
04.5.2006 - 19:54 - 
Nevím jak dlouho, ale je k sehnání 21.století Extra věnované kosmonautice. O přistání lidí na Marsu, Měsící, pohonech, vesmírném výtahu, slunečních plachetnicích, projektu Galileo atd.. 
05.5.2006 - 07:51 - 
21.století extra 1/2006 :

6 Odhalí vesmír člověk nebo roboti?
11 Družice jsou i velký byznys!
14 Měsíc: beton tu vyrábí Slunce!
16 Na Měsíc či na Mars?
17 Co budeme těžit na Měsíci?
20 Kdy vstoupíme na Mars?
24 Kdo píše jízdní řády k planetám?
30 Poletí do vesmíru sluneční plachetnice?
35 Co žene rakety vzhůru?
38 S jaderným reaktorem pod „kapotou“
40 Jasnější než tisíce sluncí
42 Když lidé zapřáhnou ionty...
52 S družicemi nezabloudíme!
56 Bude navigace po evropsku lepší?
60 Gagarin nebyl první
66 Supermóda pro kosmonauty
70 V čem si vyjít na Mars?
71 Chcete si koupit starší družici?
106 Cesty do vesmíru začaly v Číně!
 
06.5.2006 - 14:40 - 
Lidové noviny, Sobota 6.5.2006, Věda
"Na Měsíci vznikne ráj vědců", Eva Vlčková, "obří dalekohledy a chodící výzkumná stanice" je napsáno v podtitulku celkem rozumného článku. Píše se tam také o zajímavostech na jižím pólu Měsíce - kráter Shackleton ( možný vodní led), nebo pánev Aitken a Malapetrova hora¨, stále osvětlená sluncem.
 
10.5.2006 - 20:49 - 
ASTRONOMY May 2006

fotka SOHO družice v článku:" Forecast predict big solar storms ahead", Lucy Rogers, straší se tam,že nový sluneční cyklus začne 2007/08 a má být až o 50% silnější než předcházející, což pro fukčnost řady UDZ není nic dobrého. (ovšem předpovědi sluneční aktivity jsou velmi nejisté) s.9.
"New eye arrives at Mars", Justin Ray,něco málo o MRO a 2 fota z téhož,s.14.
"Spirit faces up to hard winter ahead", Keith Cooper,malé info o MER Spirit a Opprtunty, fotka z Home Plate. s. 15.
"Mission status",m S. Young, velmi kratičké info: fotka z práce na shuttle fuel tank, start STS v červenci, Sojuz z brazilcem, 3UDZ na orbitu 22. března, havarie Falconu 1. s.19.
"New Dawn for asteroid mission", J. Ray, ND plánována, zrušena a nyní opět bude, 446 mil doláčů, start 2007 k Vestě(2011) a Ceresu(2015). s. 19.
Jinak krásné čtení o Saturnu, big bangu atp, kosmonautiky málo.
 
10.5.2006 - 23:08 - 
Žádný anonym, za případné nepřesnosti může výše jmenovaný.

V diskuzi o volné energii jsou řachy s etérém! Co se sem všechno dostane?
 
15.5.2006 - 11:02 - 
LETECTVÍ A KOSMONAUTIKA 5/2006

hrst malých info na s. 8-9
Tomáš Přibyl:
"Problémy kosmických lodí Sojuz", 3 foto, některé závay starosti z posledních letů Sojuzů.s.22-23.
"ISS, druhý půltucet posádek, rozsáhlé,12 foto.s.36-41.
"Raketa Falcon": čtyřicet sekund slávy, 5 foto a shrnutí problémů Falconu - rakety s budoucností(?). s.84 -85.

"Tělesa vypuštěná a zaniklá", (lek), 1 až 31. březen 2006.
(dosti kosmonautiky)

SKY & TELESCOPE, May 2006

"mission update", Jonathan Mc Dowell, "GLAST", (Gamma-ray Large Area Space Telescope)je dohotoven v NASA, start bude 2007.
Jde o astrofyzikální družici vážící 4 tuny. Určena pro měření vysokých energií.
"AGILE", italská UDZ, detekce gama záření, květen 2006, něco jako GLAST, ale menší.
Obě dvě pomohou s novami, pulzary, G-ray vzplanutími atp.
vše na s.26.

V "nových knihách", "books and beyond" Roving Mars: Spirit, Opportunity, and the Exploration of the Red Plane, Steve Squiers, Hyperion 2005 $25.95. Větší(rozsahem -432s.) kniha o výzkumu Marsu, "to se to píše, když tam rejdí rovery".s.84-85.

"Headed for Pluto and Beyond" David H. Levy, kratičká úvaha o NASA výzkumu od Pluta dále. s. 96 -97.

(málo kosmonautiky)





 
<<  3    4    5    6    7    8    9  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.125119 vteřiny.