Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: Financování české kosmonautiky....
17.8.2005 - 16:33 - 
Kontroverzní zásah policie na Czechteku 2005 stál 31 miliónů Kč, z toho 26 miliónů šlo na výplaty policie. Překvapivě tedy nejdražší nebyl ani vrtulník, ani těžké tatrovky s vodními děly (spolehlivě válcující pronajaté i nepronajaté louky), ani slzný plyn a dělbuchy. Peníze padly na výplaty policistů - na jednoho policistu snad připadá něco jako 25 000 Kč. Přesčasy, práce o víkendu... tolik si v ČR vydělá student postgraduálu za tři měsíce, a průměrně placený vědecký pracovník tak za dva.

Tak mi napadá, jaké parametry by mohl mít "náš" projekt meziplanetární plachty, kdybychom na něj dostali 31 miliónů Kč... určitě by pak nebylo potřeba uvažovat o nejlevnějším možném způsobu startu, omezení na 1 kg, apod... lidi, kteří něco konkrétního v tomhle směru dokáží, by mohli celé měsíce pracovat v profesionálních podmínkách a na plný úvazek...
 
17.8.2005 - 16:47 - 
Podle mně nemá smysl, aby se soukromá osoba či spolek, pouštěl do něčeho co nemá perspektivní komerční využití. Jaké má komerční využití solární plachetnice?

Komerční využití v kosmonautice mají zatím satelity ,nosiče , v případě Ruska kosmická turistika a zanedlouho snad suborbitální pilotované lety.
 
17.8.2005 - 21:10 - 
quote:
Tak mi napadá, jaké parametry by mohl mít "náš" projekt meziplanetární plachty, kdybychom na něj dostali 31 miliónů Kč...

Za 31 milionu jiste slusne. Nam by stacilo kdyby do kosmoklubu bylo prihlaseno napr 500lidi. 450 klidne pasivne ale platicich. Kdyby byl clensky poplatek 1000,- Kc/rocne a ty lidi by videli ze budou uvedeni jako podilnici druzice, mohlo by to projektu male druzice pomoct. Urcite by trvalo par let (pokud by to nekdo nezatahl naraz) nez by se dali dohromady penize na start, ale tak nejak by to mohlo jit....
 
17.8.2005 - 21:27 - 
quote:
Podle mně nemá smysl, aby se soukromá osoba či spolek, pouštěl do něčeho co nemá perspektivní komerční využití. Jaké má komerční využití solární plachetnice?


Takže vše, co dělá třeba Mars Society, nebo Planetary Society, nemá smysl? Stejně tak jako náš český Cubesat?
 
17.8.2005 - 21:50 - 
quote:
Podle mně nemá smysl, aby se soukromá osoba či spolek, pouštěl do něčeho co nemá perspektivní komerční využití.


Samozrejme Vam nikdo nebrani pustit se do neceho perspektivniho. Pochlubte se, copak perspektivniho prave pro kosmonautiku delate! (Kibicovat umi kazdy...)

 

____________________
Tomas Pribyl
 
17.8.2005 - 21:55 - 
> Podle mně nemá smysl, aby se soukromá osoba či spolek, pouštěl do něčeho co nemá perspektivní komerční využití. Jaké má komerční využití solární plachetnice?

xChaos myslím o komerčním využití nic nepsal. Za 31 mil. státních Kč by šlo určitě o standardní vědecko-výzkumný projekt. Se sluneční plachtou by se mohlo jednat například o průzkum asteroidů nebo komet. Za státní peníze ale na tom musí pracovat zkušení profesionálové.

Soukromé osoby nebo spolky se nemusí nutně pouštět výhradně jen do komerčních akcí asi tak, jako lidé "nesmyslně" za své peníze modelaří, staví astronomické dalekohledy, vynalézají, tuningují svá auta, nebo přispívají na charitu. Jde prostě o zájem, zábavu, sebevzdělání a dobrý pocit. Do této "kategorie" řadím i naši družici a plachetnici.

Obávám se ale, že prostě nelze počítat s tím, že nějaké peníze mohou být přesunuty např. od policie do kosmonautiky. Současná česká i evropská kosmonautika prostě musí být financována z peněz, učených (vyčleněných) výhradně na vědu. Je na profesionálních vědcích a technicích, aby tyto prostředky využili co nejefektivněji a s maximálními výsledky, protože jednak to (poznání) může vyústit v průmyslové aplikace, a jednak pak může (snad) být větší (politická, veřejná) vůle k vyčlenění více peněz v budoucnu. Těžiště většího financování české kosmonautiky tedy vidím v kvalitních (vědeckých) projektech (zajímavých, užitečných) a v jejich perfektní realizaci a využití.

U financování zájmových aktivit vidím (podobně jako martalien) jako jednu z (mála) možností soukromou a průmyslovou "charitu", tedy soukromé příspěvky, dary, sponzoring nebo reklamu.
 
17.8.2005 - 23:04 - 
quote:
Takže vše, co dělá třeba Mars Society, nebo Planetary Society, nemá smysl? Stejně tak jako náš český Cubesat?

Dobře ,ať neděláme paušální závěry tak slevuji - nemá moc smysl.Prostě vidím v projektech s potencionálním komerčním využitím řadu výhod - snažším sehnáním sponzora či investora počínaje a motivací zůčastněných lidí konče.

quote:
Samozrejme Vam nikdo nebrani pustit se do neceho perspektivniho. Pochlubte se, copak perspektivniho prave pro kosmonautiku delate! (Kibicovat umi kazdy...)

Defacto nic, jen jsem napsal svůj názor.

quote:
Soukromé osoby nebo spolky se nemusí nutně pouštět výhradně jen do komerčních akcí asi tak, jako lidé "nesmyslně" za své peníze modelaří, staví astronomické dalekohledy, vynalézají, tuningují svá auta, nebo přispívají na charitu. Jde prostě o zájem, zábavu, sebevzdělání a dobrý pocit. Do této "kategorie" řadím i naši družici a plachetnici.

Pokud to vidíte takto, tak vám přeji hodně štěstí.


 
18.8.2005 - 00:28 - 
Kdyz tak premyslim o financovani druzice. Nejsem schopen v soucasne chvili uvolnit nekolik desitek tisic korun. Ale jako clen kosmo klubu jsem ochoten tu tisicovku rocne obetovat. Pokud sem tady mluvil o podilu na druzici, mohl by byt pro pasivni cleny udelany treba tak, ze by druzice nesla medium (disk, pametovou kartu, desticku) se jmeny tech, kteri prispely. Obraz tohoto media by pak byl i verejne na internetu. Tedy system kdyz ne ja sam tak se do vesmiru podiva alespon me jmeno. 
18.8.2005 - 08:15 - 
Ještě dodávám, že samozřejmě pokud se někdo (firma) dokáže zapojit do komerčního projektu (telekomunikační družice nebo snad i navigačního systém Galileo), tak objem peněz je omezen jen možnostmi investora. V porovnání s veřejnými financemi to klidně může být i mnohonásobek. Pro financování kosmonautiky (tedy výroby pro kosmonautiku) je to jistě velmi perspektivní zdroj. To zapojení ale určitě není tak jednoduché, jak se může zdát. 
18.8.2005 - 08:41 - 
quote:
Kontroverzní zásah policie na Czechteku 2005 stál 31 miliónů Kč, z toho 26 miliónů šlo na výplaty policie. Překvapivě tedy nejdražší nebyl ani vrtulník, ani těžké tatrovky s vodními děly (spolehlivě válcující pronajaté i nepronajaté louky), ani slzný plyn a dělbuchy. Peníze padly na výplaty policistů - na jednoho policistu snad připadá něco jako 25 000 Kč. Přesčasy, práce o víkendu... tolik si v ČR vydělá student postgraduálu za tři měsíce, a průměrně placený vědecký pracovník tak za dva.Nevím, zda-li jsem správně pochopil články které se o Czechtechu četl, ale těch policajtů tam nebylo 1000, ale vlastně skoro dva tisíce. Tisíc jich tam bylo najednou, ale oni se tam střídali. Takže z těch 25tisíc korun výplaty je rázem polovina. A pokud budu brát odvody z mezd které jsou u nás skoro 50% a které platí firmy (a předpokládám, že i pro Policii platí daňové zákony), tak Ti kluci v brnění za tu krvavou řež dostali nějakých 6-10 tisíc, vč. přesčasů a práce o víkendu.
(Ale tím se jich vůbec nezastávám...)

M.
 
18.8.2005 - 10:31 - 
Příště bude vůbec nejlepší, když policie bude zasahovat pouze v případech ,kdy odvracení trestných činů se bude rentovat.

Co se týče české kosmonautiky, tak se snad hlavní politické síly vyjádří zda budou usilovat o plnohodnotné členství ČR v ESA.
 
18.8.2005 - 11:11 - 
Jediné o čem jsem se zde dočetl je co kdyby, ale žádný návrh jak u těch "s" ven. Nemá cenu čekat na nějakej gratn protože naše šance na jeho získání jsou téměř nulové. Málo kdo dá grat amatérum co se chystaji postavit nějakou bárku co bude brázdit vesmírem. Omlouvám se za ráznost slov, ale popravdě, je to ono.
Jedinou možnost vidím v soukromé sféře. Pro soukromou sféru nejsme zajímavý už z několika hledisek.
Nedržíme porádně spolu - co tím mám na mysli. Je tu hromada jednotlivců co na něčem dělá, nebo se o něco zajímá, ale nejsou zde žádné užší svazky jako je společná firma. Osobně bych nedal asi pár stovek tisíc či spíš miliónů odborníkum, kteří mi nezaručí zdárný úspěch.
Musíme vymyslet jiné řešení. Třeba i futuristické, ale s možností realizace. Prostě to co v součastné době potřebujem to jsou peníze. A ty budeme potřebovat i v budoucnu. Pro jakýkoliv projekt spojený s kosmonautikou je potřeba víc jak pár tisíc.
Je blbost postavit něco ze součástí které maji větší naději na neúspěch. Je to vše opět o penězích.
Poplatek 1000 kč ročně je pro některé lidi hodně, když tak, tak bych dal třeba 250 kč na čtvrdletí. Nevypadá to tak hrozivě a přitom to má stejný účinek.
Další věc. Jsme schopni nalákat těch cca 500 členů?
A i kdyby ano. Tak co je pul miliónu. Bavíme se zde o vesmírném výzkumu a vývoji plachetnice. Beru to tak, že když si budu chtět otevřít např. lepší restauraci, tak jenom tam investuji 5 až 10 mil. Kč.
V součastné době bych se začal zabívat úplně něčím jiným a to kde získat potřebné finanční prostředky.
Nevěřím že bychom měli až tak velkou šanci je získat jinde než právě odnás samích.

Věřím že pokud se najde někdo, nebo skupina lidí, která předloží seriózní projekt který se týká podnikání a dokáže fakty přesvědčit ostatní, tak by nebyl problém vzít si půjčku. (Nyní mluvím o všem možném ve větším měřítku - restaurace, nějaké prpůmyslové závody... sám teď nevím, ale je nás zde více co dokážeme vymyslet něco co by se mohlo uchytit).
Nevím jestli bychom se pak dokázali vůbec dohodnout, ale pokud si budeme všichni klást stejný cíl, tak proč ne?

Teď se klade poslední otázka, jestli by vůbec někdo měl chuť a vůli jít a pustit se do něčeho čemu třeba né ani tolik rozumí a hlavně pustit se na úplně jinou cestu než šel do posud.

Takto se zeptám pokud by jste věděli že založíte společnost, která by mohla mít výnosnost 10 -35% pustili by jste se do toho, nebo by jste zůstali opět u svých počítačů a jediný co by jste dělali, tak tlachali o tom kolik peněz potřebujete a že je asi nikdy nezískáte.

Vše je lehká matematika. Ty si pujčíš, já si pujčím, a už máme víc.

Indi

 

____________________
 
18.8.2005 - 11:55 - 
quote:
Jediné o čem jsem se zde dočetl je co kdyby,.......

Oto jde - nikdo neda neco za nic a obzvlast ne penize. To co by se mohlo nabidnout za clensky poplatek je "odmena ve forme virtualniho letu na druzici" a treba jeste ve vlastnictvi e-mailove schranky xxx@kosmo.klub.cz. Nemuzeme chtit vse hned. Je jasne ze za rok se vybere na prispevcich malo, ale nez se projekt uvede do konecneho stadia ubehne par let a pocet penez se znasobi. Nikomu se samozrejme nebrani vlozit mimoradny prispevek. Je potreba oslovit lidi a nalakat je na jasne definovany minimalisticky projekt, ktery ma moznost byt doresen v horizontu nekolika let. Musi byt lehce dostupny jako odkaz ze stranek kosmo klubu. Myslim si,ze pasivnich obdivovatel je v republice vice nez 500. Je treba je podchitit.
 
18.8.2005 - 12:19 - 
Tady lítá peněz! Kdo by co dal...
Ale realita je smutnější... http://www.ebanka.cz/tran_uct/123707321.html
 
18.8.2005 - 12:25 - 
Mimochodem, vše je o aktivitě jedinců a o množství peněz. Získat nějaké peníze by snad šlo, ale až po nějakých výsledcích. Ale nejhorší je ta malá aktivita...

Kdo přijde za týden na pražskou schůzku? Kdo postaví model kosmického záchodu? Kdo postaví futuristický model měsíční základny? Kdo chodí po školách a přednáší?
Není to sranda. Já si třeba nemůžu dovolit dnes chodit po školách a přednášet mládeži, proč je kosmonautika důležitá. Nezbývá mi na to čas.
a přitom je to tak důležité...
 
18.8.2005 - 12:28 - 
> Prostě to co v součastné době potřebujem to jsou peníze.

Opravdu? A na co? Já osobně zatím žádné peníze nepotřebuju (na svoje vize). Neříkám, že by se mi peníze nehodily, ale ani s více penězi bych nebyl schopen dělat o moc víc, než teď. Nechci je jen tak prošustrovat (což lze snadno). Na některé věci musí dozrát čas, některé je třeba dělat lépe, u některých je třeba zaujmout velké množství lidí (získat pro spolupráci). Když se to nepovede, nic se neděje (nejde o životně důležité věci). V penězích prostě obecně základní problém nevidím (jak už jsem napsal ve svých dřívějších příspěvcích). Co byste chtěli dělat, pokud byste měli víc peněz? Uměli byste to?

Problém vidím v tom, jak dělat kosmonautiku efektivně, užitečně a zajímavě. Ani to zatím nedokážu, ale snažím se zlepšit :)

Pokud přijdeš se společensky prospěšnou vizí (např. vědeckým projektem), jistě na ní peníze získáš, pokud ne, tak ta vize asi nebyla dostatečně prospěšná nebo srozumitelná (těm, kteří o tom rozhodují). Pokud přijdeš s komerčně zajímavou vizí, jistě ti nějaká banka půjčí, pokud ne, tak ta vize asi nebyla dostatečně důvěryhodná. Pokud chceš dělat něco, na co není ochoten dát peníze ani stát, ani banka, pak se musíš spolehnout na sebe, na přátele, nebo na "charitu" (včetně sponzoringu). Vidíte to někdo jinak?

Jinak osobně bych byl rád, kdyby Kosmo Klub sdružoval lidí, kteří chtějí spíš sami něco udělat pro kosmonautiku, než aby z toho měli nějaké výhody ("kosmonautické").
 
18.8.2005 - 12:54 - 
quote:
Tady lítá peněz! Kdo by co dal...
Ale realita je smutnější... http://www.ebanka.cz/tran_uct/123707321.html

A jeste dlouho bude litat. Ono kdyz se podivate na stranky kosmo klubu a vyplnite prihlasku jako ja, taxte v podstate skoncil. Prez veskerou snahu se mi nepodarilo (a to sem o jeho existenci vedel) najit jakoukoliv zminku o prispevcich ci uctu. Prot sem taky do teto diskuse zasahl. Pokud to tam nekde je tak je to dobre schovane a muzete si byt jisti, ze kdyz sem to nenasel ja tak ani devadesat procent jinejch potencialnich sponzoru..........
 
18.8.2005 - 13:20 - 
Navrhuji vícezdrojové financování, např. reklamní banner, prodej předmětů s tématikou kosmonautiky(třeba kosmotrička), pronájem prostoru na webu s doménou kosmo.

Těžko říci, jestli popularizace kosmonautiky vlastní kosmonautice výrazně pomůže.Navíc to nevypadá, že by kosmonautika nebyla populární. Z obecného hlediska má mraky fandů a skoro žádné odpůrce.
Nadšení samozřejmě většinou končí u vlastní šrajtofle a u osobních potažmo společenských preferencích. A pak se samozřejmě finance alokují směrem k nemocnicím, silnicím, školám než na půzkum vesmíru.

Kosmonautice pomůžou nejvíce nápady na jeji efektivní komerční využití, které přítahnou kapitál a finanční zdroje.

 
18.8.2005 - 13:33 - 
quote:
A jeste dlouho bude litat. Ono kdyz se podivate na stranky kosmo klubu a vyplnite prihlasku jako ja, taxte v podstate skoncil. Prez veskerou snahu se mi nepodarilo (a to sem o jeho existenci vedel) najit jakoukoliv zminku o prispevcich ci uctu. Prot sem taky do teto diskuse zasahl. Pokud to tam nekde je tak je to dobre schovane a muzete si byt jisti, ze kdyz sem to nenasel ja tak ani devadesat procent jinejch potencialnich sponzoru..........


Mno, co na to říct. Snad jedině vyzkoušet tu "snahu" znova.
Hned na úvodní stránce je "25.03.2005 - založen transparentní účet u eBanky - 123707321/2400" s odkazem na transparentní účet. Takže ta snaha asi nebyla moc velká, že...
 
18.8.2005 - 13:38 - 
quote:
Navrhuji vícezdrojové financování, např. reklamní banner, prodej předmětů s tématikou kosmonautiky(třeba kosmotrička), pronájem prostoru na webu s doménou kosmo.

Těžko říci, jestli popularizace kosmonautiky vlastní kosmonautice výrazně pomůže.Navíc to nevypadá, že by kosmonautika nebyla populární. Z obecného hlediska má mraky fandů a skoro žádné odpůrce.
Nadšení samozřejmě většinou končí u vlastní šrajtofle a u osobních potažmo společenských preferencích. A pak se samozřejmě finance alokují směrem k nemocnicím, silnicím, školám než na půzkum vesmíru.


To už by snad patřilo do fóra o sdružení. Ale neva.
Banner byl diskutován, ale v současné chvíli by musel být prodán konkrétní firmě(imprese) a to ještě takové, aby autoři Kosmo webu souhlasili s dotyčnou formou reklamy.
Web shop bude. Zase jsem něco prozradil....
Dokonce i trika. Pokud na to KK bude mít. Minimální objednávka je 50 triček, triko za 140Kč(bez poštovného atd.). Na účtu ale KK má cca 3000Kč, takže až budou prachy, budou trika. Jasné jak facka...
Kosmonautika je sice populární, kdekdo se na záběry z kosmu rád podívá, ale velmi velké spoustě uniká smysl kosmonautiky a především nerada vidí, jaké částky se tam utrácejí(když nevidí smysl). A to je věc, kterou musíme měnit...
 
18.8.2005 - 14:54 - 
quote:
quote:
Navrhuji vícezdrojové financování, např. reklamní banner, prodej předmětů s tématikou kosmonautiky(třeba kosmotrička), pronájem prostoru na webu s doménou kosmo.

Těžko říci, jestli popularizace kosmonautiky vlastní kosmonautice výrazně pomůže.Navíc to nevypadá, že by kosmonautika nebyla populární. Z obecného hlediska má mraky fandů a skoro žádné odpůrce.
Nadšení samozřejmě většinou končí u vlastní šrajtofle a u osobních potažmo společenských preferencích. A pak se samozřejmě finance alokují směrem k nemocnicím, silnicím, školám než na půzkum vesmíru.


To už by snad patřilo do fóra o sdružení. Ale neva.
Banner byl diskutován, ale v současné chvíli by musel být prodán konkrétní firmě(imprese) a to ještě takové, aby autoři Kosmo webu souhlasili s dotyčnou formou reklamy.
Web shop bude. Zase jsem něco prozradil....
Dokonce i trika. Pokud na to KK bude mít. Minimální objednávka je 50 triček, triko za 140Kč(bez poštovného atd.). Na účtu ale KK má cca 3000Kč, takže až budou prachy, budou trika. Jasné jak facka...
Kosmonautika je sice populární, kdekdo se na záběry z kosmu rád podívá, ale velmi velké spoustě uniká smysl kosmonautiky a především nerada vidí, jaké částky se tam utrácejí(když nevidí smysl). A to je věc, kterou musíme měnit...


Kluci berte v úvahu jeden fakt.
Co si člověk koupí raději?
Věci běžné potřeby - jídlo patří mezi největší poptávku
O kus dál různé další blbosti např. sklo, s jídlem ho nemůžeme už srovnávat.
Někde úplně hluboko, věci týkajicí se kosmonautiky. Pokud si to člověk koupí, tak musí být alespoň částečný fanda. Je to věc, kterou dáte dárkem jenom určitému okruhu lidí, nebo prostě pro sebe.

Další významným faktorem a to je celosvětový faktor se kterým jsem se setkal. Jak Češi, tak cizinci nechtěji moc utrácet. Pokud vidíte nějakou blbost cca 2 EU (60 kaček) tak je velká spousta lidí co tuto částku objetuje a prakticky je to psychycky nijak netrápí. O pár korun vyšší částka a zájem rapidně klesá.
Nedávno jsem byl v Brně na výstavě ,(čekal jsem výce, ale i to málo je super), a šokovali mě ceny různě zajímavých pohlednic a dalších věcí. Pro průměrného člověka je to prostě velká cena. Fanda by toho nakoupil spoustu, ale nemůže.
Pokud by byli nišší ceny, tak by to přilákalo omnohem více lidí.

Podle mého jsou rozhodujicí tyto základní faktory.

Osobně bych dokázal sehnat různý upomínkový předměty jako jsou těžítka a ostatní věci ze skla. Není problém sehnat zrcadlo například s logem kosmoklubu, ale vše je o penězích.

Prostě to co se asi všichni snaží říci. Co bychom mohli dělat, kolik bychom do toho museli dát a jaká by byla návratnost? ???????
 
18.8.2005 - 14:54 - 
[quoteMno, co na to říct. Snad jedině vyzkoušet tu "snahu" znova.
Hned na úvodní stránce je "25.03.2005 - založen transparentní účet u eBanky - 123707321/2400" s odkazem na transparentní účet. Takže ta snaha asi nebyla moc velká, že...

Dobry - a co s nim? (Teda priznavam, ze pod svicnem je tma, tam sem to nehledal, cekal sem vlevo odkaz s popisem - cleske poplatky platte ve vysi... jednou za ....., popripade sponzorske prispevky posilejte....
 
18.8.2005 - 15:31 - 
quote:
Dobry - a co s nim? (Teda priznavam, ze pod svicnem je tma, tam sem to nehledal, cekal sem vlevo odkaz s popisem - cleske poplatky platte ve vysi... jednou za ....., popripade sponzorske prispevky posilejte....


Ano, to je správný dotaz. Co s těmi penězi?
Zatím se upotřebilo 500Kč na podporu KNP 2005. Předpokládám i nějakou podporu Kosmonautického semináře a nějakou formu podpory českému Cubesatu. A tím jsme vyčerpali pomalu zdroje...
 
18.8.2005 - 15:49 - 
quote:
Ano, to je správný dotaz. Co s těmi penězi?
Zatím se upotřebilo 500Kč na podporu KNP 2005. Předpokládám i nějakou podporu Kosmonautického semináře a nějakou formu podpory českému Cubesatu. A tím jsme vyčerpali pomalu zdroje...


Kdysi jsme se bavili o podpoře soutěže v kosmonautice. Je někdo schopný vymyslet náplň téhle kosmosoutěže a prosadit ji do nějakého periodika? Např. ABC, VTM?
proč neudělat soutěž na netu kosmo.cz? A tu právě finančně nezapodporovat? A co podpora webu kosmo.cz? Co vlastní server? atd ... Myslím, že peníze upotřebíme vždy

Kecal Véna (ať v tom Hawk není sám )
 
18.8.2005 - 15:57 - 
[quoteAno, to je správný dotaz. Co s těmi penězi?


No prave, ze tam nejsou. Ja se stal clenem tak prispeju. To by se melo dat do pravidel. A musi to byt jasne hned, ne po hledani v seznamu historie udalosti - tj. musi to byt trvale vlevo na internetovych strankach kosmo klubu jasne patrne. Souhlasim s tim, ze za tricko nikdo 500Kc neda. Ale nesouhlasim s tim, ze lidi nejsou ochotni dat 1000,- na stavbu druzice - pokud budou mit pocit ze je to i jejich druzice. Tj. pokud chce KK podporit projekt amaterske druzice je treba ho na strankach KK zverejnit i s formou podpory a co za to dostanou ti co tento projekt podpori. V prvni fazi bych zameril podporu na CubeSat a jako druhy, budouci projekt, bych klidne dal plachetnici. Vim, ze stranky jsou provizorni, ale mozna je cas je zfunkcnit aby Ti co chteji prispet meli jasny pocit profesionality a serioznosti zameru.
 
18.8.2005 - 16:20 - 
quote:
Jaké má komerční využití solární plachetnice?


Pokud by se podařilo demonstrovat přelet např. z polární dráhy ve výšce 600 km na GEO (a hmotnost plachty by přitom nepřesáhla 10% hmotnosti satelitu) - tak v takovém případě obrovské.
 
18.8.2005 - 16:26 - 
quote:
Jinak osobně bych byl rád, kdyby Kosmo Klub sdružoval lidí, kteří chtějí spíš sami něco udělat pro kosmonautiku, než aby z toho měli nějaké výhody ("kosmonautické").


Já osobně jsem utratil už spousty peněz za nejrůznější dovolené na více či méně podivných místech. Není pro mě nepředstavitelné, že bych si na výlet např. na start družice na které jsem se podílel třeba koncepčně, nebo pro ni napasl nějaký kus softwaru - zkrátka na kterou jsem si "sáhl", kterou můžu pokládat za "svoji", budu mít přístup k datům které bude odesílat na zemi, apod., našetřil třeba 20-30 000 Kč. I když by třeba reálné náklady byly menší.

Myšlenka amatérského financování kosmonautiky se mě pořád líbí nejvíc, a určitě má i největší rezervy - ale zase přeci jen... když vidím za jaké pitomosti stát občas utrácí peníze, tak to zamrzí.

Což takhle dostat se aspon tak daleko, aby si člověk příspěvky zaslané Kosmo klubu mohl odečítat od daňového základu ? Nejsem daňový poradce, nevím co musí taková instituce splnit, aby ty dary byly odečitatelné...
 
18.8.2005 - 16:35 - 
quote:
Ale nesouhlasim s tim, ze lidi nejsou ochotni dat 1000,- na stavbu druzice


Mě reálně vychází, že bych si jako wanna-be hi-tech firma zaplatil u Kosmo Klubu něajkou reklamu, třeba jen na fotografiích družice které půjdou do tisku - ale spíš asi až ve finálních fázích stavby družice - až bude jasné, že už je vše připravené, a družice opravdu poletí. Myslím, že sehnat v takové fázi sponzorské firmy, které by stály o publicitu už nebude až tak těžké. Těžký bude ten začátek - tzn. přesvědčit lidi, že nejsme úplní šarlatání.
 
18.8.2005 - 16:37 - 
[quote Není pro mě nepředstavitelné, že bych si na výlet např. na start družice na které jsem se podílel třeba koncepčně, nebo pro ni napasl nějaký kus softwaru - zkrátka na kterou jsem si "sáhl",


Ano to je spravny pristup. Ale sahnout si nemusi byt jen, ze sem neco udelal, to taky muze znamenat, ze sem prispel financne a ze za to dostanu data z druzice k dispozici. Proste neco dostanu, co bude moje a co nedostanu nikde jinde. A nebal bych se navazat i zahranicni spolupraci (ted myslim Slovensko) - pokud by tam treba vznikl podobny klub tak by se daly spojit prostredky na vypusteni druzice za misto pro experiment na palube.
 
18.8.2005 - 20:47 - 
> Ano, to je správný dotaz. Co s těmi penězi?

Zopakuju tady svoje starší vyjádření ze sekce o sdružení.

Navrhuju, aby pro aktivity Kosmo Klubu (KK) existovala nějaká jednoduchá pravidla jako např.:
- kdokoliv může podat návrh na kosmonautickou aktivitu
- kdokoliv se může připojit k libovolné registrované aktivitě
- každá registrovaná aktivita má svého garanta (šéfa)
- výbor KK může rozhodnout o případné podpoře aktivity na základě dohody a žádosti od garanta
- pokud garant aktivity žádá peníze, mohou lidé příspívat cíleně na konkrétní věc [to je moje odpověď na to, co s těmi penězi]
- registrované aktivity KK propaguje

Máte někdo návrh na lepší systém? Sem s ním.

Stávající "registrované" aktivity KK:
- udržování domény kosmo.cz [vyžaduje cca 700 Kč ročně]
- informační leták o kosmonautice [už hotovo, nepotřebuje financovat členy KK]
- amatérská družice (vývoj, stavba, vypuštění) [zatím potřebujeme pomoc se stavbou, peníze ještě ne]
- každoroční setkání KOSMOS-NEWS PARTY (organizace, příspěvky, záznam, publikace, ...)
- obsah webů na kosmo.cz (obsáhlejší, aktuálnější, přehlednější, zajímavější, ...) [jsou vítáni autoři článků]
- pravidelné schůzky v Planetáriu v Praze [v přípravě]
- model měsíční základny (vizualizace úvah a nápadů) [v přípravě]

Jinak samozřejmě všechny další zdejší náměty jsou bezva a vítám je. Kupovat si "vlastnictví" něčeho originálního je určitě přirozené a účinné. Přesto si pořád myslím, že aktivity KK potřebují spíš další myšlenky a činy, než peníze.
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.265949 vteřiny.